Schipperskinderen huldigden ijveraar voor hun onderwijs PEBRAIIINE SCHOOLBOEKEN Marionetten in de Vleeshal Nieuw uitbreidingsplan voor omgeving Duinwijckweg Hartelijk samenzijn in „Groenendaal Leerlingen-uitvoering Annie Bonarius Anton Heilier in de Grote Kerk Zeldzame improvisatiekunst Raad van Bloemendaal Loodswezen ontving betonningsvaartuig Geweldige Prijsreductie bij Zilversmit Heemstede VJUJDAG 16 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Examens Ds. J. G. Brussaard wordt Maandag zeventig jaar Bij Haarlemse scheepswerf Zaterdag vacantie op Bloemendaalse scholen SEIZOEN OPRUIMING Feestochtend in de St. Henricusschool Burgerlijke Stand van Haarlem Donderdagmorgen waren in het wandelbos Groenendaal" ongeveer driehonderdvijf tig schipperskinderen uit de internaten van Amsterdam, Rotterdam, Sneek en Zwolle bijeengekomen, ter gelegenheid van de ze ventigste verjaardag van de heer G. de Jong Dzn., uit Castricum. De jarige heeft ych namelijk altijd bijzonder voor hun on derwijs beijverd; hij nam onder andere bet initiatief tot het vormen van fondsen, waaruit later het. Schoolfonds voor Onder wijs aan Schipperskinderen is voortgeko men. De heer De Jong is hiervan vele jaren directeur geweest. Hieruit ontstond het Schoolfonds voor Schipperskinderen van wege de Hervormde Kerk, waarvan hij bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eveneens directeur geworden is. In deze functie heeft hij mede verschil lende internaten 10 de reeds bovengenoem de plaatsen opgericht. Tegen halftwaalf arriveerde de heer De Jong in gezelschap van zijn echtgenote in Groenendaal, waar hij uiteraard door de kinderen met een luid gejuich ontvangen werd. Begeleid door een ensemble van de „De Ruytersohool" te Groningen, werd hem vervolgens een speciaal welkomstlied toe gezongen. Alvorens de heer J. Tabak, vice-voorzit- ter van het fonds, het woord nam, werd voor het eerst de nieuwe vlag gehesen, na welke korte ceremonie spreker ver klaarde dat hier slechts een klein gedeelte van de duizenden schipperskinderen aan wezig was, die aan de heer De Jong zo bijzonder veel te danken hebben. Als jongeman werd hij immers reeds gegrepen door bepaalde misstanden, waarna hij zijn gehele persoon heeft ingezet om hierin verbetering te brengen. De gevolgen kon hij toen waarschijnlijk zelf nog niet voor zien, want voor vele duizenden kinderen is zijn arbeid een zegen geworden. ADVERTENTIE Voor de leerlingen van de muzieklerares Annie Bonarius was het Woensdag weer de gewichtige dag der jaarlijkse leerlingen- uitvoering. In een der bovenzalen van restaurant Brinkmann traden zij 's avonds op met een programma, dat zo lang dit nodig was, de speciale aandacht van lerares en leerling vergde. En nu lieten de jeug dige zangeressen en pianisten de resultaten horen van hun ijverige studie onder grote belangstelling van ouders en vrienden. Uiteraard liepen deze resultaten in over eenstemming met aanleg, technische ont wikkeling, vrijmoedigheid of schroom bij het spelen of zingen uiteen. Maar door die contrastwerking kreeg deze avond, zoals trouwens haast alle leerlingenavonden, het aantrekkelijke karakter, dat het element der verrassing er aan kon geven. In dit geval werd men speciaal attent gemaakt op aankomende pianisten met veelbeloven de aanleg. Zoals de kleine pianist, die zijn krachten gaf aan een Sonatine van Rowley en het meisje, dat al heel vaardig een Novelette van Poulenc en een Wals van Katsjatoerian speelde. Er waren nog an dere pianoleerlingen, die zich verdienste lijk weerden, alleen of in gezelschap van een of twee partners, voor de uitvoering van vier- of zeshandige stukjes. Solozang kreeg op deze avond ook een beurt. Een meisje met goed stemmateriaal met de mogelijkheden van technische vor ming tot alt, zong goed verstaanbaar en met voordracht liederen van Brahms, Arensky en Sarri. Een ander meisje liet haar sympathieke sopraanstem klinken bij de voordracht van drie Franse liedjes en gedeelten uit „Sneeuwwitje". Een prettige indruk maakte een tweetal leerlingetjes met het zingen van een duet uit „Hans en Grietje" van Humperdinck. Ter afwisseling kwam er ook koorzang. Annie Bonarius liet een koortje van de jongste leerlingen en een paar solistjes be schaafd en welluidend zingen. En volgens hetzelfde principe waren blijkbaar ook de groteren voorbereid, want ook hun koor zang klonk beheerst en genuanceerd voor het geven van expressie bij de uitvoering van onder meer een fragment uit de Avondcantate van Cath. van Rennes en van een „O, Salutaris". P. ZWAANSWIJK. 99 Volgens spreker bezit de heer De Jong zelf nog een kinderhart met het merkte ken „God's Kind" en als randschrift „Mijn kracht in zwakheid volbracht". Te midden van deze kinderen bedankte de heer Tabak de jarige voor zijn heil zame arbeid, waarbij hij de wens uitsprak dat het hem gegeven mocht zijn nog vele jaren als een eerlijk, robuust, open en trouw man voor het geestelijk welzijn der kinderen te werken. Spreker was ervan overtuigd deze wens ook namens de on telbare niet-aanwezigen uit te spreken. Tenslotte bood de heer Tabak de jarige namens de kinderen en hun ouders een fraai tuinameublement aan. Hierop verklaarde de heer De Jong uit de grond van zijn hart dankbaar te zijn, dat God hem deze mooie dag liet beleven. Hij bracht tevens zijn grote erkentelijk heid voor de verschillende medewerkers onder woorden, die de internaten tot een toonbeeld van economisch beheer hebben gemaakt. Daarnaast bad hij God om kracht deze mooie taak nog lange tijd te kunnen vervullen. Na deze plechtigheid werd de kinderen in 't Verversingshuis een maaltijd aange boden, waarna zij de middag verder met volksdansen, voetbal en andere spelen hebben doorgebracht. De dagsluiting zou worden uitgesproken door ds. F. D. Emous uit Hilligersberg. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 „Sancta Maria" Voor het einddiploma Middelbare Meisjes school slaagden aan het R.K. Lyceum voor meisjes Sancta Maria de dames: Marleen Andriessen, Tonny Berendonk, Anneke de Boer, Joan Burke, Bep Donk, Dea Geerlings, Marguerite Hooij, Coby de Jong, Geertje Lammers, Ria van Leuven, Elly Mertens, Irma van Opzeeland, Thea Ris, Nelly van Spanje, Yvonne Taverne, Willemien de Wit, Ineke de Wolf, Bep Zwaneveld, Tiny Zijl stra. allen uit Haarlem; Helma van Baarle, Ans Boosman, Agnes van den Brink; Annette Swaab, Anneke Vehmeijer, uit Overveen; Jos Eichholtz, Bloemendaal; Janny Meere- boer, Vonny Meereboer, Elly Olthoff, uit Heemstede; Wendeline Fischer, Aerdenhout; Flora Volkert, Santpoort; Tine Rooyakkers, Lène van der Veld. Mia Witteveen, Lisse; Maria Heslenfeld, Hilversum. Afgewezen: vijf. Mulo-diploma's Te Haarlem zijn geslaagd voor het Mulo diploma A: J. H. Kersten, Heemstede; A. de Bruijn, J. van Ake, H. v. d. Os, E. Mooij, G. W. Nicolai, E. L. J. van Petegem, L. E. Bosch, P. v. d. Boogaard, E. C. Kruijff, W. Moeke, W. F. Saman, allen Haarlem; E. C. N. Ko ning, Santpoort; J. C. Dekker, IJmuiden; P. E. Ellen, Velsen; J. M. Kruk, H. C. C. Wevers, E. Maas, Beverwijk; G. Roos, Wijk aan Zee, J. Mooy, Uitgeest en J. Kempe, Zwanen burg. Afgewezen zes candidaten. Na de kennismaking van verleden jaar met het marionettenthea ter van Feike Bosch- ma was de voorstel ling, die wij Woens dagmiddag in de Vleeshal bijwoonden, nog eens de bevesti ging van de toen reeds opgedane in druk, dat hij een kunstzinnig schrijver is van het poppen spel. Eerlijkheidshal ve moeten wij daar aan toevoegen, dat wij de dramatische constructie van het thans door hem opge voerde sprookje voor de jeugd niet bijster sterk vonden. Laat men de be zwaren terzijde, dan dient opgemerkt te worden, dat Boschma n zo'n middagvoor stelling voor kinderen een wonderwereld oproept met een per fectie van technisch en plastisch vermo gen, die aanslaat. Zijn poppen, maaksels van eigen hand, hebben precies dat irrèële en fantastische, dat de verbeelding aan het werk zet. Ze zijn geen pogingen tot imita tie van het werkelijke leven door alleen maar wezens op verkleinde schaal voor te stellen. Vaak duiden zij alleen maar aan. Maar in hun sfeerwerking zijn ze weerga loos knap en er wordt met hen gemanoeu vreerd op een wijze, die de artistieke méri tes van hun maker ten duidelijkste demon streert. Het sprookje is voor verbetering vatbaar: het causaal verband der verschillende tafrelen was niet helder. Verder komen de stemmen via band en geluidsversterker niet goed tot hun recht, zeker niet in een ge bouw als de Vleeshal met zo'n eigenaardige acoustiek. Boschma haast zich intussen deze bezwaren te ondervangen. Het is te hopen dat hij daarin slaagt, want er zijn aardige vondsten in het spelletje verwerkt. De dieren in „Feest in Wonderland" zijn een lust voor het oog. Overigens is het een soms wat navrante geschiedenis van goed en kwaad, zeer simpel, zelfs zo, dat men er meer achter zoekt dan er in zit een geschiedenis, die vooral als kijkspel het jonge volkje zal kunnen boeien. Wij geloven niet dat het verstandig is geweest, dit marionettentheater in de Vleeshal te installeren, reden temeer om het raadsbesluit te betreuren, dat de speel poppen de toegang tot de kelder van het stadhuis heeft geweigerd. Men mist hier de intimiteit, men wordt voortdurend afgeleid door het binnenvallende licht: na half tien zorgen de schijnwerpers nog voor een gril lig schaduwpatroon op de wand. En de toch al niet zo bijster goede verstaanbaar heid wordt nog verder gestoord door de buiten zo vriendelijk klinkende Damiaatjes. Voor de rest zou er veel vriendelijks over het avondprogramma te zeggen zijn, vooral over het na de pauze vertoonde Bovenstaande foto is een afbeelding van een „marionette a la planche" de mario net aan het plankje. Zo gaf men vroeger een vertoning. De poppen werden met de voet bediend en in beweging gezet. Trek kend van dorp tot dorp en van stad tot stad, zoals de berenleiders en de ventjes met marmotjes, verscheen men er mee op plein en straat. Feike Boschma zal in het programma, dat hij van 10 tot 22 Augustus verzorgt, een demonstratie met deze mario netten geven. „Madelijne" van Marcel Temporal, een vermakelijke interpretatie van het Blauw baard-motief in eigen bewerking. Merk waardige dieren (zoals de uit grapjes be kende olivaar) ziet men optreden in „De Wunk" naar een gegeven van Anthony Armstrong, welk spel als een satire staat aangekondigd om redenen, die ons volledig zijn ontgaan. Zeer geslaagd is de uitbeel ding van het fantastische verhaal „Moeder liefde" van de dichter Jac. van Hattum, over het water en de man die alleen uit remp bestaat. Tot 27 Juli staan er dagelijks drie voor stellingen op het programma: des middags twee voor de jeugd, des avonds voor vol wassenen. Daarna komt Bert Brugmans met zijn marionetten. Maar misschien is men tegen die tijd tot een betere oplossing van het probleem der huisvesting gekomen. Laten wij dat hopen, want de poppen ver dienen het onder gunstige omstandigheden in hun eigen klimaat gezien te worden. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen vlieg tuigbouwkundig ingenieur de heer B. J. G. Asbeek Brussel te Haarlem. De orgelbespeling, die de Weense orga nist prof. Anton Heiller Dinsdagavond in de Grote Kerk gaf, stond ter zake van organisatie in geen enkel verband met het Haarlemse orgelfestijn, dat Maandagavond besloten werd. Maar in artistiek opzicht kon men dit concert wel als een voortzet ting daarvan beschouwen, zowel om het voortreffelijk orgelspel als om de ontzag wekkende improvisatiekunst, welke die van het concours nog verre overtrof. Anton Heiller begon deze orgelbespeling met de vertolking van werken van Samuel Scheidt: een Orgel-magnificat en een ko raalbewerking met canon, klaar en helder gespeeld met de innerlijke rust, waarom deze muziek vraagt. Van Bach's directe voorloper Nikolaus Bruhns (16651697) bracht Heiller een Preludium en Fuga in e ten gehore, een werk doortrokken van een gedurfde fantasie, met een levenskrachtige expressie van pure schoonheid. Met het koraalvoorspel „Allein Gott in den Höh sei Ehr" van Joh. Seb. Bach deed de klan kenmystiek, de openbaring van het contact met de Allerhoogste, haar intrede in» het kerkgebouw en zij bleef bij het spelen van een ander koraalvoorspel. („Vater unser im Himmelreich") van dezelfde componist. Bach's verrukkelijke Fantasia in G werd de overgang naar de Tweede Orgelsonate van Pauil Hindemith, door Heiller prachtig gedétailïeerd met voortreffelijke registra tie uitgevoerd. Anton Heiller speelde ook een eigen compositie, een partita over „Va- ter unser im Himmelreich", waarvan en kele bewerkingen van bijzonder kunstzin nig gehalte zijn. Maar deze partita moest wel verzinken naast de machtige improvisatie, waarmede Heiller zijn bespeling besloot. Albert de Klerk gaf hem hiervoor het thema, dat zich in zijn geheel en bovendien nog in zijn samenstellende melodische elementen voor treffelijk tot improvisatorische verwerking leende. In de handen van de Weense mees- ter-improvisator groeide dit thema uit tot een indrukwekkend monument, een kunst werk, verstandelijk opgebouwd, maar dat zijn vorm, afmeting en schoonheid kreeg door een onbeperkte inspiratie. Wat Anton Heiller hier tot stand bracht aan contra- punctische structuur in canonisch en fuga- tisch verloop, welke rijkdom aan harmo nieën hierbij ontstond in een haast verbijs terende modulatorische ontwikkeling, het. zal onvergetelijk blijven voor de vele toe hoorders, die hiervan getuige waren en voor wie de naam Anton Heiller en impro visatiekunst één begrip is geworden. P. ZWAANSWIJK. Maandag 26 Juli hoopt ds. Joh. C. Brus saard, emeritus predikant van de Geref. Kerk van- Oegstgeest en wonende aldaar, zijn 70ste verjaardag te vieren. Ds. Brussaard werd op 26 Juli 1884 te Dordrecht geboren, bezocht he: gymnasium in zijn geboortestad en studeei'de vervol gens aan de Vrije Universiteit te Amster dam, waai- hij in 1908 zijn candidaats- en een jaar later zijn doctoraal examen deed. Op 24 October 1909 werd candidaat Brus saard door zijn schoonvader wijlen ds. A. Knoll, toen predikant te Zwijndrecht, be vestigd als predikant van de Gereformeer de Kerk van Tien Hoven (Ut.). Oo 12 November 1912 deed de jubilaris zijn in tree te Meppel, waar hij de opvolger werd van prof. dir. J. Ridderbos en diende tot zijn emeritaat op 1 Juni 1951 nog 29 jaar de kerk van Bloemendaal en bijna 4 jaar die van Oegstgeest. Ds. Brussaard nam in de Gereformeerde Kerken een vooraanstaande plaats in en heeft vooral bekendheid verkregen door dat hij van 19241943 vrijwel iedere Zon dag heeft gepreekt voor de radiozender van Bloemendaal. Daardoor kreeg hij met tal van luisteraars van verschillende richtingen persoonlijk en schriftelijk con tact. In de bezettingsjaren werd hij over een bepaalde preek ter verantwoording geroepen en kort daarna werd de zend- Lnrichting door de Duitsers in beslag geno men. Ds. Brussaard heeft onderscheidene radiopreken uitgegeven, welke echter niet BURGEMEESTER Dr. D. H. PEEREBOOM VOLLER leidde Donderdag voor de eerste maal de gewone vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal. De agenda vermeldde twintig punten en de meeste werden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Punten van bespreking vormden het al of niet kappen van bomen langs het laantje bij de Julianalaan en de Céaralaan en het vaststellen van het partiëel uitbreidingsplan bij de Duinwijckweg. Op Woensdagavond 28 Juli komt de gemeenteraad in een extra-vergadering bijeen. Dan zullen al of niet bezwaren worden vastgesteld tegen het uitbreidingsplan Orionweg in de gemeente Haarlem. De bezwaren dienen vóór 31 Juli bij Gedeputeerde Staten te worden ingediend. Ir. De Vassy was wegens ziekte afwezig. Op voorstel van de voorzitter werd be sloten hem een brief te zenden, waarin de raad de beste wensen uit voor een spoedig herstel. De vergadering benoemde dr. Peereboom Voller tot voorzitter van de financiële com missie en tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Aanvaard werd het geschilderd por tret van jhr. mr. C. J. A. den Tex ter plaat sing in het raadhuis. B. en W. werd een crediet verleend voor het instellen van een onderzoek naar spraakgebrekkige kinde ren. De mededeling inzake betaalbaarstel ling van de nota voor de architect raad- huisbouw werd voor kennisgeving aange nomen. Ook nam de raad voor kennisgeving aan de brief van de bewoners van de voorma lige Westerlaan inzake naamsverandering Westerlaan in Burgemeester Den Texlaan. Bij het voorstel om te besluiten, dat een partieel uitbreidingsplan in voorbereiding is voor een terrein, gelegen tussen Zand- voorterweg, Klapheklaan, Rijnegomlaan en Houtvaartkade te Aerdenhout, vestigde i r. T i r i o n (WD) er de aandacht op, dat er ook plannen zijn een uitbreidingsplan te maken op het naast dit gelegen terrein, namelijk bij de Vijfsprong. Hij gaf B. en W. in overweging beide plannen gelijktijdig te behandelen, omdat er onderling verband bestaat. De voorzitter zegde dit toe. Uitbreidingsplan bij de Duinwijckweg Bij het voorstel tot voorlopige vaststel ling van het partieel uitbreidingsplan-in- onderdelen bij de Duinwijckweg, vroeg de heer Daams (WD) of de boerderij bij deze weg op de monumentenlijst staat; zij komt na de bebouwing in het gedrang. Ook v/ordt een mooi punt van de gemeente aan de woningbouw opgeofferd. De voorzitter deelde mee, dat de boerderij op de monumentenlijst staat en dat zij, ondanks de ouderdom behouden blijft. Het zal echter niet altijd mogelijk zijn een mooi plekje voor een wijde om trek te behouden. De heer Lagendijk (A.R.) zeide in de toelichting gelezen te hebben, dat de woningen gebouwd zullen worden door een woningbouwvereniging. Daartegen had hij geen bezwaren, maar hij achtte het nuttig, als de gemeente over een deel van de wo ningen kan beschikken ten behoeve van onderwijzers, die in de gemeente benoemd worden. De voorzitter antwoordde, dat de mededeling over de woningbouwvereniging geschrapt dient te worden: het is nog niet zeker, of de woningen aan een vereniging zullen worden toegewezen. De heer Schulz (Arbeid) vond deze mededeling enigszins vreemd. Aan de Christelijke Werkmansbond was destijds het bouwen van woningen aan de Donkere- laan toegezegd, maar de raad had ernstige bezwaren tegen de grond, omdat het na tuurschoon aangetast zou worden. Aan de bond is daarna toegezegd, dat de Duin wijckweg voor woningbouw in aanmerking zou komen. De belofte dient in stand te worden gehouden. Met de bond kan over leg worden gepleegd over het beschikbaar stellen van woningen ten behoeve van on derwijzers. Spreker zou het betreuren, als de woningbouwvereniging uitgeschakeld zou worden. De voorzitter handhaafde zijn me ning om de zin over de toezegging aan een woningbouwvereniging te schrappen. B. en Mr. Vliegen (Arbeid) noemde de omgeving van de Duinwijckweg een bij zonder mooi hoekje van de gemeente. Het is mogelijk tegen de bebouwing ernstige bezwaren te uiten, maar de woningnood is zo groot, dat het plekje opgeofferd moet worden Er dient voor gezorgd te worden dat de woningen niet het bekende type van woningwetwoningen krijgen. Voorts had de heer Vliegen bezwaren tegen de bestemming van de boerderij tot „ontspanning" Na enige gedachtenwisseling werd be sloten dit punt later nog eens te bespreken. Het plan werd vervolgens goedgekeurd. Bomen langs het Donderdagmorgen heeft de directeur van de Eerste Haarlemse Scheepsbouwmaatschap pij, de heer B. M. Vlielander Hein, tijdens een korte plechtigheid het 512de schip, dat door de Haarlemse maatschappij werd ge bouwd, het veertig meter lange betonnings vaartuig „Terneuzen" aan de Koninklijke Nederlandse Marinevertegenwoordigd door hoofdingenieur G. de Rooy, overgedra gen, die het schip op zijn beurt weer over droeg aan het Nederlandse Loodswezen. De „Terneuzen" werd op 3 December van het vorige jaar te water gelaten, nadat de kiel was gelegd op 17 Maart. Het schip, dat on der toezicht van de Marine werd gebouwd, heeft een waterverplaatsing van 350 tot 400 ton. Het zal met als ligplaats Vlis- singen in het zesde district van het Loodswezen opereren, waar het zal worden gebruikt voor het plaatsen van tonnen in de Schelde en bij de zeemonden, teneinde in- en uitvarende schepen een veilige vaart te verzekeren. In zijn toespraak, die aan de over dracht voorafging, memoreerde de heer Vlielander Hein, dat ongeveer een jaar geleden een zelfde schip, de „Zaandam", werd overgedragen en dat toen was be loofd, dat er na een jaar een tweede schip gereed zou zijn. Spreker sprak er zijn voldoening over uit, dat deze belofte j thans in vervulling is gegaan. Hierna „Laantje van Elderitig j droeg hij het schip, waarop de plechtig heid plaats vond, officieel over aan ir. De Rooy, die de werf en in 't bijzonder de heer A. Groeneveld, hoofd van de afde ling Marine bij de maatschappij dank zegde voor het afgeleverde product. Hij gaf de verzekering dat, wanneer weer eens de bouw van een vaartuig noodzake lijk mocht blijken, men zeer zeker aan Haarlem zal denken. Aan de directeur van het Loodswezen, kapitein ter zee F. J. E. Krips, aan wie hij de „Terneuzen"' overdroeg, bracht hij de dank over van de Marine voor de steun en de vele ad viezen, die men geregeld van het Loods wezen ontvangt. Tenslotte sprak kapitein ter zee Krips nog een enkel woord, de vlag werd ten top gehesen en even later brachten schipper K. Timmer en zijn mannen het glanzende vaartuig in bewe ging, met bestemming Vlissingen. op, de het Op de Céaralaan, vlak bij de Julianalaan, komt een laantje uit („Laantje van Elde- ring") waarlangs bomen staan. Het gedeel te tussen het laantje en de Julianalaan zal binnenkort bebouwd worden (de raad werkte daaraan mee door verkoop van grond) en dan zal het nodig zijn de bomen aan de Zuidzijde te rooien. Bij de raad was een verzoek binnengekomen van de be woners van de Mauricialaan 2 tot en met 10, waarin gevraagd werd alle bomen (dus ook die langs de Noordzijde van de laan) achter hun percelen te doen kappen. B. en W. deelden mee, dat zij reeds be sloten hadden de rij bomen langs de ach tertuinen te doen toppen en snoeien. Mevrouw Poulus (WD) merkte dat de bewoners hinder hebben van bomen en zij gaf in overweging aan verzoek te voldoen. Enige x-aadsleden ondersteunden de mening van mevrouw Poulus. Mr. Vliegen (Arbeid) meende, dat de twee bomen bij de Céaralaan behouden kunnen blijven. Wethouder Van Geluk (WD) gaf in overweging de bomen, die daarvoor in aan merking komen, te kappen en in overleg met de bewoners een laag blijvende be planting aan te brengen. Op voorstel van de heer Daams (WD) besloot de raad de Vakraad voor het Kap- persbedrijf, dat gevraagd had om over te gaan tot wijziging van de verordening vol gens artikel 4 van de Winkelsluitingswet, te berichten, dat het aanbeveling verdient het verzoek in te dienen voor dameskappers. Dan kan nader overwogen worden, wat gedaan dient te worden. Verbinding met Amsterdam en Zandvoort De heer Holten (VVD) herinnerde aan het besluit van de gemeenteraad van Amsterdam om over te gaan tot intrekking van de concessie aan de NZH voor de tram lijn AmsterdamHaarlemZandvoort. Een deel van de gemeente Bloemendaal is bij dit besluit betrokken. Daarom vroeg spre ker of het college die stappen wil doen om een vlotte verbinding met Amsterdam en Zandvoort te behouden. De voorzitter zeide als kleine ge ruststelling te kunnen geven, dat hij gedu rende de veertien dagen van zijn burge meesterschap in Bloemendaal iedere dag over dit punt heeft gesproken. Voor de leerlingen der scholen voor open jaar gewoon en uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Bloemendaal is het Zaterdag de W. zullen rekening houden met de toezeg- I 'aatsle schooldag. Na de lessen zullen zij dan TT..i „-j—i,..r, l ruim zes weken met ou school terue komen. ging. Er zal nader overleg worden gepleegd en de raad zal later een beslissing nemen. ADVERTENTIE MODERNSTE JAPONNEN TOPPERS BLOUSES MANTELCOSTUUMS tw I KRUISSTRAAT 49 Tel. 21707 HAARLEM in de handel waren, doch gratis aan de luisteraars werden verzonden. De aanstaande jarige was de eerste pre dikant van de op 18 November 1916 ge- institueerde kerk van Bloemendaal en tij dens zijn verblijf aldaar werden te Sant poort en te Overveen respectievelijk op 27 Juni 1926 en op 15 November 1942 zelf standige kerken gesticht. Ds. Brussaard heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting ge had in tal van colleges. Zo was hij o.a. de- putaat van de Generale Synode voor Ra diokerkdiensten en voor de mogelijkheid van oecumenische samenwerking en een heid; ook was hij voorzitter van het Gere formeerde studieverband voor oecumeni sche vragen. De jubilaris was verder mede werker aan enige periodieken en van zijn hand verschenen o a. de brochures: ,,'t Hoog belang van Christelijke Ziekenverpleging en Ziekenhuizen"; „Geref. beschouwing over Schriftgezag en de Heilige Geest en de genademiddelen". ruim zes weken niet op school terug komen Voor de leerlingen der lagere openbare scho len begint de nieuwe cursus op Woensdag 1 September. Op de Hartenlustschool (open bare u.l.o.) worden de lessen op Maandag 6 September hervat. Deze school ziet het leerlingental nog steeds stijgen. Het bevond zich het afgelopen cursusjaar omstreeks 250, doch met ingang van het nieuwe schooljaar zal de Hartenlustschool meer dan driehon derd leerlingen tellen. Het hoofd der school, de heer J. Buis Jr., mag het zich tot een eer rekenen, dat hij in enkele jaren de bijna op geheven school weer tot een zo grote bloei heeft kunnen brengen. Om echter alle scho lieren te kunnen herbergen moet de school opnieuw worden uitgebreid. Evenals aan de Westelijke zijde van het schoolgebouw en plein het geval is. zullen deze zomer ook aan de Oostelijke zijde op het voormalige sport veld weer drie houten leslokalen worden bij gebouwd. Het volgende cursusiaar hoopt men over de hele school de beschikking te hebben als de leerlingen van de Christelijke school het gebouw kunnen verlaten. Dit hangt samen met het tot stand komen van een nieuwe school voor Christelijk onder wijs aan de Rijperweg te Bloemendaal, waarvoor de plannen nu zo goed als gereed rijn en de nodige vergunningen verkregen moeten worden. De leerlingen van de St. Henricusschool in Heemstede hebben nog juist voor de grote vacantie een uiterst geanimeerde och tend beleefd, doordat drie van de leer krachten, namelijk de heer J. Steenbrink en de broeders Albertus en Willibrordus Donderdag hun zilveren ambtsjubileum herdachten. Het feest werd des morgens om negen uur ingezet met een mis in de St. Bavokerk aan de Herenweg, waarna de jubilarissen zich met hun leerlingen naar het R.K. Verenigingsgebouw begaven. De heer J. Steenbrink werd hierbij door zijn echtgenote vergezeld. Zij werden in de grote zaal toegesproken door pastoor C. W. van Mierlo, die in de eerste plaats zijn dankbaarheid onder woorden bracht vóór de grote toewijding, waarmee deze leerkrachten hun moeilijke taak steeds hebben vervuld. Spreker be schouwde ook dit ambt als een levensroe ping, omdat een onderwijzer zich voort durend dient bezig te houden met de maat schappelijke en geestelijke zorgen van de hem toevertrouwde kinderen. Vandaar dat een vacantie niet alleen voor de kinderen, maar ook voor hun onderwijzers noodzake lijk is, omdat zij zich dan eens geheel aan de dagelijkse sleur onttrekken. Nadat pas toor Van Mierlo de drie jubilarissen ten slotte van harte had gecomplimenteerd, overhandigde hij ieder een boekwerk. Ver volgens sprak broeder Tarsicius een korte gelukwens uit, waarbij hij de drie onder wijzers mede namens de leerlingen en oud leerlingen met dit jubileum geluk wenste. De rest van de ochtend werd gevuld met het optreden van een klein variété-gezel schap onder leiding van Huib van Meurs. HAARLEM. 15 Juli 1954 ONDERTROUWD: P. van Loevezijn en N. Moerkerken; G. H. van der Leen en G. P. Jonkhof. GEHUWD: 15 Juli, C. J. Dammiaans en A. L. Pouw; P. Schoenmaker en A. E. Brunia; C. J. van Bakkum en J. M. Beenen; A. Bos veld en C. W. Abdala; P. A. Meirmans en W. C. Stevan; P. J. Keijzer en E. C. Voete link: J. Berck en J. Ruzicka; L. Bruin en F. Hoekstra; J. Puperus en B. Strijkert; J. H. Kloek en L. Hijkoop; F. G. Frerichs en W. Lievens; G. Plomp en J. C. A. van der Lin den; B. A. Houterman en R. Kwak. BEVALLEN van een zoon: 13 Juli, S. P. van Dijkvan Steynen; 15 Juli, G. Teunis- sen—Veldman. BEVALLEN van een dochter: 14 Juli, C. M. van Wortvan Kampen; J. C. Zwemmer Noorland; J. A. MooijekindMooijekind; 15 Juli, R. A. ElsthoutPost. OVERLEDEN: 13 Juli, T. Luikel, 87 j„ Westerhoutpark; 14 W. Wijkhuizen, 71 j., Kenaupark; J. C. Huges—Meijer, 64 j., Kam perlaan; J. W. H. Budel, 81 j„ Vergierde- weg; L. G. A. Klinkenberg, 1 d., Voorting- straat; O t O. Scho1tf>, 70 j.. Middenweg. Precies zoals vierentwintig eeuwen geleden zijn Grieken uit alle delen van het land naar het oude Epidaurus gekomen om een toneeluitvoering mee te maken in het zeer oude theater van de stad. Acteurs van het Koninklijke Griekse Theater speelden „Hippolitus" van Euripides. Foto: gezicht op het openluchttheater tijdens een van de opvoeringen van Jlippolitus

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9