Plannen voor stichting van tweede huishoudschool in Haarlem-Noord Onderwijsvoorstellen aati de raad Totaal acht jaar geëist in ingewikkelde autodiefstalzaak Heemsteeds Huis voor Bejaarden gaat één millioen kosten Kort en bondig Correspondentie in Huis van Bewaring in sigaretten en onder etensblikjes Middenstandswoningen aan de Jan Gijzenkade VAN GASTEL Nieuwe garage voor de Heemsteedse Reiniging Heemstede *^Brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs V KIJ D A G 23 J UL1 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMSE RECHTBANK BasisGallenkamp-Stichting" Sportkledingmagazijn Franse staatssecretaris hij ministers Beven en Luns Inbrekers uit Rotterdamse gevangenis ontsnapt DJK kampioen door zege.' op VZ V Het bestuur van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool in Haarlem heeft zich tot de raad van Haarlem gewend met het verzoek om te willen verklaren, dat de stichting van een tweede huishoud- en industrieschool in deze gemeente nood zakelijk is. Voor het geval op dit adres gunstig zou worden beschikt en de Koninklijke goedkeuring op de stichting en instandhouding van een tweede school zou zijn ver kregen, is het bestuur voornemens deze school te stichten in het Noordelijk deel der gemeente, bij voorkeur ten Zuiden van de Jan Gijzenvaart en ten Westen van de Rijksstraatweg. Het bestuur van de Haarlemse Huis houd- en Industrieschool deelt mede, dat het gebouw van de bestaande school aan de Voorhelmstraat nu nog voldoende ruimte biedt om aan de aanvragen tot toelating te kunnen voldoen en dat er in de toekomst zelfs nog gelegenheid zal zijn om de leerlingen op te nemen uit de nieuwe stadswijken, welke in het Oosten der stad zullen verrijzen, doch dat de ligging van de school ten opzichte van het volksdeel, dat in het Noorden der gemeente woont, zeer ongunstig is. Het gevolg hiervan is, dat zeer vele meisjes, die in dit stadsgedeelte wonen, niet in de gelegenheid zijn om huishoudonderwijs aan een neutrale school te volgen. Vooral voor de jongere kinderen op twaalf jarige leeftijd kunnen de meisjes reeds naar de huishoudschool gaan levert de weg van huis naar school, dwars door de stad, groot gevaar od. Dit weerhoudt de ouders om hun kinderen naar de school aan de Voorhelmstraat te sturen. Het bewijs hiervan wordt geleverd doordat van de 270 meisjes, welke in de voor bereidende klassen zijn geplaatst, niet meer dan twintig ten Noorden van het station, waarvan slechts vier ten Noor den van de Jan Gijzenvaart. De verhou dingen ten aanzien van de kinderen uit de andere opleidingsklassen zijn niet veel gunstiger. Gunstiger De Protestants-Christelijke nijverheids school aan de Tet\erodestraat ligt natuur lijk gunstiger ten opzichte van het Noor delijk stadsgedeelte, doch ook al zouden de ouders, die voorkeur hebben voor on derwijs aan een neutrale huishoudschool, hun kinderen naar een Protestants-Chris telijke school willen sturen, zou dit toch moeilijkheden opleveren, omdat deze school reeds met een tekort aan plaats ruimte te kampen heeft. De scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs in Haarlem-Noord pro fiteren van de omstandigheid, dat er in dit gedeelte van de stad onvoldoende ge legenheid bestaat om huishoudonderwijs te volgen en er in het geheel geen ge legenheid is om dit aan een neutrale school te verkrijgen. Dit mag echter geen reden zijn om in het Noorden van de stad, dat zo uitgestrekt is, de stichting van een huishoudschool achterwege te laten. Weliswaar is het in het leerplan van de scholen voor v.g.l.o, het vak eenvou dige huishoudkunde opgenomen, doch dit kan niet worden vergeleken met het on derwijs aan een huishoudschool. Laatst genoemde school bereidt de meisjes in een ver stadium voor op een beroep. Dit mist men aan een school voor v.g.l.o., doch ook aan de voorbereiding voor het werk, dat zij als huisvrouw zullen heb ben te verrichten,komt ongetwijfeld .beter tot haar recht in de huishoudschool dan in een school voor v.g.l.o. Zeer urgent zal de stichting van een huishoudschool in Haarlem-Noord wor den als de wettelijke leeftijd, waar bene den geen arbeid in loondienst mag wor den verricht, wordt verhoogd. Zoals be kend, is er een wetsvoorstel aanhangig om deze leeftijd, welke nu nog op veer tien jaar is bepaald, te verhogen tot vijf tien jaar en in de naaste toekomst zelfs op zestien jaar te brengen. Dit zal onge twijfeld leiden lot een grote toevloed van leerlingen naar de scholen voor voort gezet onderwijs waarvan, naar men mag veronderstellen, de huishoudscholen een groot gedeelte zu'ien opvangen. Gezamenlijk gebruik Het list in de bedoelins om de even veel nieuw te stichten school voorname lijk te bestemmen voor de primaire on- leidintr (voorbereidende klassen), cur sussen voor niet meer leerplichtige meis jes en voorlichtingscursussen voor huis vrouwen en wat verder van dien aard nodie kan zon. Eventueel zou de nieuw te stichten school ook dipnstbaar kunnen worden gemaakt aan het onderwiis od huishoudelijk geh'ed van andere scholen. Tn een gezamenlijk gebruik door een aan tal scholen is een voordeel gelegen, voor al indien er een gymnastieklokaal zal worden bijgebouwd. De adviezen, welke B. en W. hebbpn in gewonnen bij de organisatie van werkge vers en werknemers luidde onverdeeld gunstig en ook de besturen van de Pro- testants-Christeliiko huishoudschool p" van de Rooms Katholieke Industrie- en Huis houdschool hebben hun instemming be tuigd met de stichting van een huishoud school op neutrale grondslag in Haarlem- Noord en ook de Haarlemse ouderraad stemde met het Dlan volkomen in. Aange zien ook B. en W. van mening zijn, dat de vestiging van een neutrale huishoudschool in Haarlem-Noord in een grote behoefte zal voorzien, stellen B. en W. de raad voor te verklaren, dat de stichting van een der gelijke huishoudschool in de gemeente noodzakelijk is. Subsidies B. en W. van Haarlem verzoeken de raad aan het bestuur van de stichting tot be vordering van de paedagogie van Rudolf Steiner te Haarlem medewerking te ver lenen tot het aanschaffen van meubelen tpn behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Wilhelminastraat wegens de toeneming van het aantal leer lingen. Voor dit doel zal een bedrag van f 2575 beschikbaar gesteld dienen te wor den. Tevens vragen B. en W. aan de raad om enige voorzieningen te laten treffen aan de speelplaats bij de gemeentelijke kleuter klas in de Spaarneschool bestaande in het afdekken van de zandbak met gaasraam. het betegelen van een gedeelte van het terreintje. het aanbrengen van een liguster haag om de speelplaats en het maken van een afsluitbare kist voor het opbergen van het speelmateriaal. De kosten voor al deze voorzieningen zullen 525 bedragen. Voorts verzoeken B. en W. de raad aan het bestuur van de vereniging tot bevor dering van R.K. bijzonder onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem een bijdrage toe te kennen in de kosten van uitbreiding van de inventaris van de school voor buitenge woon lager onderwijs aan de Zomerlust- straat, zulks tot een bedrag van 1511. B. en W. stellen tevens de raad voor om aan het bestuur van de R.K. Jongensscho len te Haarlem de gevraagde medewerking te verlenen tot het vergroten van de speel plaats bij zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Gedempte Oude Gracht 120. Deze gelegenheid zal aldus B. en W„ dienen te worden aangegrepen het aan de speelplaats grenzende bouwvallige perceel aan de Gortestraat 13 te kopen. De tegen woordige eigenaresse van dit pand heeft zich reeds bereid verklaard het perceel in koop af te staan voor 1700. De Haarlemse Montessorischool te Haar lem vraagt aan de raad de medewerking voor het aanbrengen van verbeteringen aan de centrale verwarmingsinstallatie in de school aan de Louise de Colignylaan 3 .Voor huis te Dieren, 3. J. van Ouwerkerk te gesteld dienen te worden. De te verlenen vergoeding geschiedt in dier voege, dat per maand voor rekening van de ouders blijft een bedrag, gelijkstaande met het tarief voor een maandkaart Haarlem-Amsterdam vice versa, per bus of tram van de N.Z.H. V.M., verhoogd met tien percent, doch nimmer meer dan de kosten van het ver voer werkelijk hebben bedragen. Tenslotte verzoeken B. en W. de raad te besluiten medewerking te verlenen aan het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Haarlem voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs op een nader aan te wijzen ter rein in of in de onmiddellijke omgeving van het uitbreidingsplan „Parkwijk" te Haarlem-Oost, welk gebouw ruimte moet bieden voor tenminste 256 leerlingen en zal bestaan uit zeven klasselokalen, elk be stemd voor ten hoogste 48 leerlingen. M utaties B. en W. hebben ter benoeming van een onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool voor MULO de volgende voordracht opge maakt: 1. A. van der Graaf te Heiloo 2. A. A. van Damme te Voorburg 3. K. Roeda te Heiloo. De voordracht ter benoeming van een hoofd aan de school .Buitenrust" luidt: 1. R. Scholtens te Hilversum, 2. D. W. Brink dit doel zal een bedrag van 12.200 be schikbaar gesteld dienen te worden. Namens de ouders en verzorgers van een twintigtal uit Haarlem en omgeving af komstige kinderen, die in Amsterdam een school voor slechthorenden, spraakgebrek- kigen of doofstommen bezoeken, is bij B. en W. een verzoek ingediend om de moge lijkheid te onderzoeken van gemeentewege een busverbinding met Amsterdam in te stellen ten behoeve van het vervoer van deze kinderen. Nadat namens het college van B. en W. een uitgebreid onderzoek is ingesteld, verzoeken B. en W. de raad oo- dracht te verstrekken aan de N.Z.H.V.M. tot het instellen van een busverbinding met Amsterdam met ingang van 1 Seotem- ber 1954 ten behoeve van bovenbedoelde kinderen. Voorts zal ter bestrijding van de daaruit voortvloeiende uitgaven een ere- diet van ten hoogste 3650 beschikbaar Amsterdam. Voorts verzoeken B. en W. aan de vol gende docenten ontslag te verlenen: aan de heer F. G. Hesmerg als leraar aan het gym nasium, aan de heer D. J. Roorda als leraar aan het Lorentzlyceum. aan de heer Tj. Bakker als onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool en aan de heer A. Kopnenol als onderwijzer aan de Teijlerschool. Voorts is er een verzoek binnengekomen van de heer J. A. Rijnberg om overplaatsing van het Coornhertlyceum naar het Lorentzlyceum en van de heer A. H. F. Saeys om ontslag als leraar aan de gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs. Tenslotte stellen B. en W. voor mevrouw E. Teelken als onderwijzeres van de Cen trale School II (in de Linschotenstraat) met ingang van 23 Augustus over te plaat sen naar de Anslijnschool aan de Park laan. Van half drie tot half zeven heeft de Haarlemse rechtbank zich gistermiddag onder presidium van mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken bezig gehouden met een zaak, die niet zo uitzonderlijk was, als wel gecompliceerd. Het betrof een Februari van dit jaar op het YVilsonsplein ontvreemde Volkswagen, die de betrokkenen in Alk maar aan een garagehouder hadden willen verkopen. Vier gedaagden waren voor deze kwestie opgeroepen en drie getuigen, die in het Huis van Bewaring hadden gezeten. De ware toedracht van het gebeurde ging schuil achter uiteenlopende ver klaringen van de verdachten, terwijl een van hen categorisch alles ontkende. Een der hoofdverdachten in het proces was een dertigjarige bakker uit Velsen, die aan de Haarlemse chauffeur E. H. een half jaar geleden had gevraagd of deze een „gaatje voor een linke auto wist". H. had vervolgens contact met L., ook chauffeur, opgenomen, die inderdaad iemand in Alk maar wist die bereid zou zijn de auto te kopen. Op de bewuste avond in Februari kwam men in het Kleverpark bijeen, waar een Volkswagen stond. Vervolgens reed men met drie auto's naar de Velser pont. Een dezer wagens was door S., de vierde gedaagde, voor K. gehuurd. S. had bij de Velser pont het huurgeld van K. gevraagd, ontving er een gedeelte van en reed in de huurauto naar Haarlem terug. Tegen middernacht bereikten de overigen de woning van de Alkmaarse garagehou der M., die reeds te bed lag. Hij kwam naar beneden en overhandigde L. 1500 gul den, als deel van de totale bedongen prijs van 2250 gulden, zonder dat hij zijn koop object nog had gezien. L. deed het bij de transactie voorkomen alsof de Volkswagen atkomstig was van een firma, waarvan H. vertegenwoordiger zou zijn. De firma zou zelf een nieuwe wagen aangekocht hebben en deze oude willen verkopen. Toen M. ver volgens de Volkswagen monsterde, viel het hem op dat de prijs zeer laag was voor het type, want het betrof er een van een nieu we serie. Toen hij de motor wilde inspec teren, bleek dat L. net de sleuteltjes had „verloren", zodat M. er niet bij kon. M. zocht ruim een half uur met een zaklan taarn in de sneeuw, evenwel zonder resul taat. Hij zou daarop argwaan hebben ge kregen en gevraagd hebben of het we) „goed zat". Maar ondanks het feit dat dit bevestigd werd, ging de koop toch niet door, omdat er berouw in het spel kwam. De moeilijkheid ter zitting was echter, dat zowel L. als H. ieder voor zich de eer op eisten, degene te zijn geweest die het ini tiatief had genomen tot het ongedaan ma ken van de koop, terwijl M. op zijn beurt beweerde dat het van hem was uitgegaan. Toen L. beweerde de berouwvolle te zijn geweest, werd hij er door de president van de rechtbank op gewezen dat H. dat ook al had beweerd. „Ja, maar hij probeert zich net zo goed te dekken", was daarop zijn comentaar. „O, dan is het duidelijk, welke waarde wij aan uw verklaring moe ten hechten", zei mr. Van Tuyll van Se rooskerken. „Nachthandelaar" en postbodes Mr. J. A. Bletz, een der rechters, vroeg daarop of het voor M„ de garagehouder geen verrassing was geweest, toen hij mid den in de nacht bezoek kreeg van het ge zelschap. Li. antwoordde dat dit niet het geval was. „Dan is hij dus een nachthan delaar", stelde mr. Bletz vast. Daarop werden drie getuigen gehoord. Zhadden in het Huis van Bewaring, be halve de functie van etenbrenger, ook die van postbode uitgeoefend en hadden ervoor maakt, „omdat", zo zei hij, „ze wel eens het aardigheidje hebben om er luciferskop pen in te stoppen". Hjj had er toen echtei geen luciferskop, maar een briefje in ge- vonden waarin hem gevraagd werd of hij bereid was om als bemiddelaar bjj een briefwisseling met S. op te treden, tegen tabak als beloning. Daarop was O. inge gaan. Maar O. was geen erg discrete post bode geweest en had zich steeds op de hoogte gesteld van de inhoud van de cor respondentie. Daarvan bracht hij, na schriftelijke ver klaringen, nu op de zitting mondeling ver slag uit. Het bleek dat het hoofddoel van de briefwisseling was geweest om ge lijkluidende verklaringen tegenover de rech- ter-commisaris af te leggen, waarbij er vooral de nadruk op was gelegd dat men moest verzwijgen bij de Velser pont ge weest te zijn. Men had de indruk willen vestigen die avond in Den Haag te hebben doorgebracht. Maar nu wilde het ongeluk dat S„ een 59-jarige chauffeur, een en an der niet zo goed begrepen had en juist wel verklaard had bij de pont geweest te zijn. Vier raadslieden aan het woord K.. die alles ontkende, zei van een brief wisseling tussen hem en S. niets te weten en hoorde met een smalend gezicht aan hoe de drie etenhalers-postboden na elkaar de correspondentie uit de doeken deden. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende dat het zwaartepunt bij deze getuigenverklaringen lag en eiste tegen K drie jaar gevangenisstraf onder aftrek van het voorarrest. Mr. F. A. Bijvoet stelde in zijn pleidooi dat het wettig bewijs allerminst was ge leverd, aangezien K. zelf niet bij de trans actie in Alkmaar was geweest. „Uit ver schillende mogelijkheden heeft men alleen die van diefstal gelicht", zei hij en vroeg zich daarbij af, of dat juist was. Tegen L. werd een jaar met aftrek ge- eist, waarbij werd aangenomen dat de koop door M. en niet door hem ongedaan was gemaakt. Mr. H. Peters, die als L.'s raadsman op trad. verzocht de rechtbank verdachte op dat ogenblik in.vrijheid te stellen. De offi cier bleek daar tegen te zijn en het oordeel van de presiden' luidde, nadat de zitting even werd geschorst, eveneens afwijzend. Ook tegen U. werd een jaar met aftrek geëist. H. bleek een oud-Engelandvaarder te zijn, die een dag na D-Day in Normandië landde en met de geallieerde legers naar Nederland optrok, waar hij in Nederlandse krijgsdienst overging. Mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conra- di, verdachte's raadsvrouwe, bepleitte een straf die verdachte na de uitspraak op vrije voeten zou stellen, op grond van ver scheidene persoonlijke omstandigheden en op grond van een aantal gunstig luidende verklaringen van werkgevers en verdach te's meerderen uit het leger. Tegen S. die in totaal al meer dan gezorgd dat er met de etenstinnetjes brief- jaar aan gevangenisstraf in zyn leven jes by S. en K. terecht kwamen. K. zou tot deze correspondentie het initiatief ge nomen hebben. Hy zou O., een der etenha- lers, gevraagd hebben of hij sigarettenshag wilde hebben en had daarop een „shagje" overhandigd. Dat werd door O. openge- had uitgezeten, eiste de officier drie jaar met aftrek. Voor hem pleitte mr. J. O. Ba ron, die het feit aanroerde dat de rechter commissaris de mogelijkheid had aangeno men dat er nóg een man bij deze affaire betrokken zou kunnen zijn, maar die zich Op Woensdag 28 en Donderdag 29 Juli zullen vijfentwintig Finse iwlksdansers uit Varkans op uitnodiging van de Haarlemse Volksdans Federatie een bezoek brengen aan onze stad. Woensdagavond zullen zij om negen uur in de Ridderzaal van het Stadhuis door Burgemeester en Wethouders van Haarlem worden ontvangen, bij welke gelegenheid zij dan voor de eerste maal zullen optreden. Op Donderdagavond dansen en zuigen zij onder leiding van Laina Kemppainen in de Vleeshal, gekleed in nationaal costuum zoals op de foto. Aan de leden van de Verenigde Doops gezinde Gemeente te Haarlem is een cir culaire rondgezonden met bijzonderheden omtrent het in Heemstede te stichten Te huis voor Bejaarden op de hoek van de Heemsteedse Dreef en het Wipperplein, waarover wij reeds uitvoerige berichten publiceerden. De gelden voor de bouw zijn afkomstig uit een fonds, dat in 1918 voort kwam uit de nalatenschap van mejuffrouw C. M. C. Gallenkamp, bekend onder de naam „Gallenkamp-Stichting". De totale bouwkosten van het huis, waar voor prof. ir. H. T. Zwiers het ontwerp maakte en dat plaats zal bieden aan 146 pei'sonen, bedragen ééri millioen gulden, inclusief een bedrag voor rente tijdens de bouw en andere aanloopkosten. Van dit bedrag wordt door het rijk, ingevolge de premie- en bijdrage-regeling Woningbouw 1953 ƒ200.000 verstrekt. Uit eigen midde len brengt de Stichting ƒ150.000 bijeen, terwijl een bedrag van 400.000 door in stellingen der Doopsgezinde Gemeente ter leen wordt verstrekt. Voor het resterende B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad een voorstel gedaan om twaalf middenstandswoningen te bouwen aan de Jan Gijzenkade. waarvan de helft bestemd is voor gezinnen van twee personen, de andere helft voor huishoudens van vier personen. De woningen zullen worden gebouwd op basis van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953. De totale bouwkosten worden begroot op 120.317.—. Rekening houdende met de toekenning van een premie van 38.850,zullen de huren kunnen bedragen: voor 6 woningen met een inhoud van 188 kubieke meter 42.per maand; voor 6 woningen met een inhoud van 218 kubieke meter 48.per maand. Voor de aankoop en het aanbrengen van twaalf gasgeysers zal een bedrag van 2.160,benodigd zijn. Voor afschrijving en onderhoud van de geysers, alsmede van de trapverlichting en het schoonhouden van het trappenhuis en de ramen van de voor gevel zullen de toekomstitge bewoners een bedrag van pl.m. 7.per maand boven genoemde huurprijs verschuldigd zijn. Grondtransacties Ook is er een voorstel om 433 vierkante meter grond te verkopen aan de Frederik Hendriklaan. eveneens tegen twaalf gul den per vierkante meter, aan mr. F. J. A. Verberk te Amsterdam. Er zal een villa op worden gebouwd. Voorts wordt voorgesteld 257 vierkante meter grond aan de Frederik Hendriklaan te verkopen tegen twaalf gulden per vier kante meter aan P. L. J. Henneman te Haarlem. De grond is bestemd voor de uit breiding van de tuin van de villa Amalia van Solmslaan 2. Verder hebben B. en W. voorgesteld een stuk grond aan te kopen aan en bij de Dr. Schaepmanstraat in Óóst. Het is de bedoe ling daarmee het gemeentelijk grondbezit in die omgeving af te ronden. En deel is voor woningbouw bestemd. In totaal is met de aankoop 7.500 gemoeid. ADVERTENTIE LASTEX BADPAKKEN alle kleuren 3.95 Grote partij KINDERJACKS alle kleuren en maten6.75 Dames POPLIN JACKS, met beide zijden vetersluiting. alle maten 9.95 ZEILJOPPERS 9.95 DAMESRUITHEMDEN div. kleuren, alle maten4.95 Lange DA.MESPANTALONS met smalle en brede pijp. in kamgaren etc.. vanaf 14-95 Verder grote sortering ENG. POPLIN JACKS. 2 kanten draagbaar. BROMFIETSJEKKERS. geh. gewatteerd m. afneembare bontkraag, vanaf 19.75 Betaal niet meer dan nodig is! Alleen bij: GEN. CRONJéSTR. - 101 HAARLEM op de achtergrond had gehouden. Mr. Baron wees op de omstandigheid dat de kilometerteller van de door S. gehuurde auto had uitgewezen dat er honderd kilo meter was gereden en dat is meer dan de afstand HaarlemVelsen vice versa. Hij achtte de mogelijkheid van een reis naar Den Haag niet uitgesloten. De rechtbank zal over een week de von nissen wijzen. bedrag van 250.000 stelt het bestuur een obligatie lening voor, met een rente van 3 3/4 procent en een looptijd van 40 jaar. De lening zal worden uitgegeven in stuk ken van 1000 en 500. De'rente van deze lening zal ingaan per 1 Maart 1955. Een gedeelte van het te bouwen bejaar denhuis zal bestaan uit kleine tweeper soonsflats voor zelfstandige bewoning. Deze zijn ondergebracht in twee zijvleugels, waarvan er een drie en een andere twee verdiepingen zal tellen. Het hoofdgebouw van vier verdiepingen zal een aantal twee- en éénpersoonskamers bevatten voor ver zorgden en het personeel. De woningen zullen niet uitsluitend worden verhuurd aan hen die de volle prijs kunnen betalen, maar evenzeer aan hen die over een kleine beurs beschikken. Voor hen zal de moge lijkheid daartoe worden opengesteld door bepaalde fondsen of instellingen. Aan de Heemsteedse raad wordt in de volgende vergadering, welke op Donderdag 29 Juli wordt gehouden, een crediet van tachtig mille gevraagd voor de bouw van een nieuwe garage op het terrein van de gemeentereiniging. De huidige garage wordt overdag voor werkplaats gebruikt, zoals een deel van de werkplaats 's nachts weer als garageruimte dient, met alle nadelige gevolgen voor de werkverdeling. Het gemeentelijk wagen park bestaat thans uit negen voertuigen, welke in de toekomst ongetwijfeld met nog zes wagen zullen worden uitgebreid. Bo vendien willen B. en W. enige garageruim te in reserve houden voor door de politie in becla" genomen auto's. Ook mobilofoons op motorfietsen Verder is er een voorstel van B. en W. om een oude motoi-fiets met zijspan van de politie in te ruilen tegen een nieuwe, terwijl het voorts in hun bedoeling ligt beide motorfietsen van de politie van een mobilofoonzend- en ontvanginstallatie te voorzien. Het. daarvoor gevraagde crediet beloopt f 8850. Ook wordt 5400 gulden gevraagd voor een nieuwe auto voor het gasbedrijf. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Steffcr.s en G. J. M. Mudde; H. J. Lepper en J. Zwaarswijk; A. A. H. Handgraaf cn A. C. Timmers; J. Kcij- zer en N. Krabbendam. GETROUWD: H. J. Vijlbrief en B. M. Veenstra; Ch. M. F. Seijlhouwer en M. J. van Zanten; A. J. Snoek en C. van Holten. GEBOREN: Paul, z. van A. van Zwol en A. Koren; Nanne Klaas, z. van A. Gaikhorst en M. C. Pel; Martinus Adx-ianus Maria, z. van L. B. M. Tepe en M. C. E. van der Hoff; Carolina, d. van C. J. Veenendaal en L. M. Werner; Stefanus Nicolaas Everardus, z. van P. C. Neele en I. C. M. J. Carree; Jan- neke Maria, d. van R. J. M. Geenen en N. Dekker; Rudolf Hendricus Albertus, z. van G. J. Smoorenburg en A. J. Klumper; Marcel z. van H. v. d. Meij en G. J. Visser; Thea, d. van P. A. v. d. Beeke en C. C. Th. C. Gi-oot; Johan, z. van O. Bank en L. K. Langer. OVERLEDEN: W. G. Weijers, 76 j.; J. C. HugesMeijer, 64 j.; Wed. G. J. M. A. OudolfKhulemaijer, 85 j.; Wed. J. Klok Mellema, 74 j. De Franse staatssecretaris van Buiten landse Zaken de heer J. Guerin de Beau mont, die president Coty op zijn bezoek aan Nederland vergezelt, heeft Donderdag middag ten departemente van Buitenland se Zaken in Den Haag een onderhoud ge had met de ministers Beyen en Luns. Twee veroordeelden, die menige inbraak op hun geweten hadden, zijn ér in de af gelopen nacht in geslaagd uit de strafge vangenis te Rotterdam te ontsnappen. Het zijn de 30-jarige L. K. van Z. uit Rotter dam en de 27-jarige Limburger W. F. N. Zij zijn er blijkbaar in geslaagd het dak van de gevangenis te bereiken, hebben zich er door gehesen en zich vervolgens naar beneden laten zakken. In de tweede klasse heren van de water- polocompetitie heeft DJK gisteravond een vijfdrie zege behaald op VZV en werd met dat resultaat kampioen van de afdeling. De stand luidt: DJK Dolfijn VZV DWR DWT Neptunus Voor de zomercompetitie van de KNZB werd de waterpolowedstrijd GZC—Meeuwen (hoofdklasse heren) gespeeld. GZC won met 91 en werd daardoor kampioen van Ne derland. 9 9 0 0 18 46—13 8 6 0 2 12 27— 8 8 3 1 4 7 23—28 8 2 1 5 5 21—26 8 2 1 5 5 23—30 7 0 1 6 1 4—39 BINNENLAND Het op Gilze Rijen gevestigde gedeelte van de Rijksluchtvaartschool (gevox-derden en eindvliegopleiding) zal op 16 Augustus verhuizen naar de luchthaven Eelde. Het op Ypenburg thuishorend gedeelte der school, dat nu in Hilversum zetelt zal later volgen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen M. O. lichamelijke opvoeding is geslaagd mej. L. G. Janssen te Heemstede. Voor de examens Engels M. O.-A slaag den mej. J. G. Dun te Bloemendaal ,en mej. M. A. C. Knuijt te Overveen. B. en W. van Haarlem hebben de ge- meentex-aad voorgesteld voor het maken van een glazen wand in het laboratorium van de gemeentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst, ten behoeve van do nieuw be noemde assistent voor de pathologische anatomie, alsmede voor de aanschaffing van benodigd meubilair een bedrag van f3400 beschikbaar te stellen. In ons blad van gisteren gaven wij een aankondiging van een jubileum bij de Rot terdamse Bank, dat,op Donderdag 25 Juli door de heer J. Hartog zou woi'den gevierd. Wij verwisselden zijn aantal dienstjaren echter met de datum van zijn jubileum. De viering heeft plaats op Donderdag 29 Juli. Aangezien het met het oog op het plan tot uitbreiding van de Noorderbegraafplaats met een R.K. gedeelte ten Oosten van de Vergierdeweg gewenst is, dat de gemeente de eigendom verkrijgt van een gedeelte van de Zuidelijke berm van de Slaperdijk met de helft van de aangrenzende sloot en een gedeelte van de Oude Vergierdeweg, heb ben B. en W. de raad voorgesteld het be doelde terrein (pl.m. 11.70 are), welke het eigendom is van het Hoogheemraadschap van Rijnland, aan te kopen voor de somma van f 156.20. welke hiervoor is gevraagd. Begin Augustus zullen twee ambtenaren van het Provinciaal Electiciteitsbedrijf van Noordholland hun zilveren ambtsjubileum vieren. De technisch adjunct-directeur, ir. R. Kruk, is op 2 Augustus vijfentwintig jaar in dienst bij het PEN en een week later, op 9 Augustus, geldt dit voor de heer H. Niesten, commies C. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad vooi-gesteld een commando wagen, bouwjaar 1938, en een uitrukwagen bouwjaar 1937, welke door de Haarlemse Brandweer gebruikt worden, te doen ver vangen door nieuwe voertuigen, vooral met het oog op de veiligheid van het bedienend personeel. De kosten worden geraamd op i'espectieveliik f 8000 en f 6.500. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor te besluiten tot herzieningen van de uitbreidingsplannen voor de terreinen tus sen Van Merlenlaan, Heerenweg. Kerklaan en Zandvaart en die tussen Ringvaartlaan, Ir. Lelylaanu en die in het verlengde daarvan geprojecteerde weg, Cruquiusweg en om geving. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor 620 vierkante meter bouwterrein aan de Oostzijde van de Johan Wagenaarlaan hoek Wagnerkade te verkopen aan de heer S. L. Blom te Heemstede voor de bouw van twee eengezinswoningen. De prijs bedraagt twaalf gulden per vierkante meter. Wethouder A. v. Geluk van Bloemen daal is verhinderd, morgen zijn spreekuur te houden. (Verkort weergegeven) Zwaan. Het bericht van 21 Juli, als zou president Fallières in 1911 aan prinses Ju liana een „levende" zwaan ten geschenke hebben gegeven, berust op een misver stand. De zwaan was een holle houten vogel, gevuld met cadeautjes. Ik bezit zelf de foto waarop ons prinsesje ermee is afge beeld. W. A. v. d. H. v. E. (Zaterdag hebben wij op onze voor pagina van deze houten zwaan melding ge maakt, doch onze Parijse correspondent heeft zich inderdaad in de structuur van het dier vex-gist. Red.) Demping Nieuwe Gracht Als bewoner van de Nieuwe Gracht heb ik met belang stelling gelezon, hetgeen in deze rubriek is geschreven over het dempen van deze mooie gracht. Zulks naar aanleiding van het gepubliceerde verkeersplan van Open bare Werken. Gelukkig is in dit plan de Nieuwe Gracht gehandhaafd. Dit was ook wel te verwachten. Er is in de loop der jaren al genoeg stadsschoon opgeofferd aan het verkeer. In vrijwel alle steden kan men dit ervaren en wij Haarlemmers be hoeven maar te kijken naar de Gedempte Oude Gracht, om te ontdekken wat het resultaat van dempen is, namelijk een wanstaltige verhouding tussen straat breedte en bebouwing. Wat juist aan onze grachten zo'n bekoring geeft is de ver houding tussen de hoogte van de bebou wing, de breedte van de kaden en het water. Wanneer men van nel water een straat gaat maken, deugt de zaak niet meer en er ontstaat een zeer onbevredi gend gebeel. Dat de toestand van het water verbete ring behoeft is algemeen bekend. Naar mate de rioleringswerken in Haarlem echter vorderen, zal dit wel beter worden. Dit punt, dat tenslotte voor alle grachten enzovoort geldt, heeft ongetwijfeld de aan dacht van de bevoegde instanties. De be woners ondervinden hier echter hoege naamd geen hinder van. Ik kan mij dan ook niet voorstellen, dat er onder de be woners van de Nieuwe Gracht iemand te vinden zou zijn, die deze gracht zou wil len missen en in het algemeen, dat er men sen zouden zijn, die deze echte Hollandse gracht met zijn voorname karakter, zijn mooie gevels en weldadig aandoende sfeer, zouden willen dempen. Daarom hulde aan de ontwerpers van het verkeersplan, die deze historische gracht voor de toekomst hebben willen be waren. J. C. C. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'/j Nederl.'47 99% 99% A.K.U 238% 238 Unilever 364 366 Philips Gloeil. 264% 268 Kon. Petroleum 434 >/2 439 A'daru Rubber 94 94% Holl. Amer. Lijn 163 165 N. Scheepv. Unie 144 145 H.V.A. 127% 129 127% 129 Amsterd. Bank 207 207 Ned. Handel Mij 185 186% Rotterd. Bank 192 192 Twentsche Bank 196% 196% Anaconda Copper 38% 39% 8ethlehem Steel 71 73 Republic Steel 59s/i« 60'/s 5hell Union 91% 93% 18% 19% 51% 53%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10