HORLOGES VAN NIEL Niet krabben DËBRALIIME Wereldnieuws Gewapende misdadigersbende in Emmen ingerekend „Laat humanisten toe tot de geestelijke verzorging" 7 Drie jaar geëist voor autodiefstal Anti-semietisme in Duitsland PANDA EN DE MEESTER-SCHURK ZccU ió Aet zo Zij zou vijftig inbraken en bankovervallen in Zuid-Oost Drente gepleegd hebben Opeens dacht ik: Ik neem de proef op de som. De radio geeft Zaterdag Sloterdijk krijgt in 1955 een spoorweghalte Verdachte: „Ik sta bekend als smokkelaar" Ex-minister Rioemin in Moskou terechtgesteld Hitter-bacil woekert nog 2 Buit van halve ton geheel opgesoupeerd International Friendship League Prof. Van Ruler op CHU.conferentie: Twee grote inbraken in Rotterdam ontraadseld Andere curator Vijftig Zeeuwse kinderen hartelijk ingehaald Haarlemse rechtbank Gaat met vacantie? Vliegvelden-aanleg op Nieuw-Guinea Kerkelijk Nieuws SLANG ALS HOEPEL J VRIJDAG 23 JULI 1954 De gemeentepolitie van Emmen heeft de hand gelegd op zes inbrekers die sinds 1950 in Zuid-Oost Drente meer dan vijftig inbraken hebben gepleegd. Onder de gear resteerden zijn volgens de politie de ple gers van de overvallen op de Boerenleen banken te Valthermond, Emmer-Compas- cuum en Sleen. Behalve dit zestal is nog een aantal personen wegens heling aange houden. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De zes gearresteerden zijn: de 46-jarige E. D. en de 28-jarige J. P., beiden uit Nieuw Weerdinge, de 55-jarige H. D. en zijn 26-jarige zoon J. D., beiden uit Oud hoorn, de 42-jarige H. H. uit Emmen en de 33-jarige F. B. uit Den Haag, vroeger gewoond hebbend in Nieuw Weerdinge. E. D. was de leider van de bende, zo zegt de politie. Hij zou de inbraken en ook de drie bankovervallen georganiseerd hebben. Bij de overval op de bank in Valthermond, in 1947, maakte deze met H. D. en diens zoon J. D. 30.000 gulden buit, bij die in Emmer-Compascuum, een jaar later, 24.000 gulden. De overval op de bank in Sleen mislukte, omdat de kassier kans zag, de alarminstallatie in werking te stellen. Na deze drie overvallen pleegden de drie mannen, aldus volgens de politie, samen met de andere drie meer dan vijftig inbra ken. Van deze serie namen J. P. en E. D., die neef en oom waren, er samen 46 voor hun rekening. De mannen gingen steeds op dezelfde manier te werk: zij boorden een gaatje in het kozijn van een raam, beurden de spanjolet op en konden zo naar binnen. Zij waren steeds gewapend met pistolen en zij beschikten ook over een machinepistool en een stengun. De zaak kwam aan het licht toen vorige week twee van de zes te Emmen werden gearresteerd op verdenking van inbraak en toen in het bezit van wapens werden ge vonden. Zij legden een bekentenis af en naar aanleiding daarvan werden ook de andere vier gegrepen, die thans ook bekend zouden hebben. Het geld dat bij de bankovervallen werd buitgemaakt, is geheel opgemaakt. Het vacantie-centrum van de Internatio nal Friendship League te Amersfoort draagt dit jaar een bijzonder karakter door de internationale conferentie, die er tijdens de eerste week, van 25 tot en met 29 Juli wordt gehouden. Uit 12 Europese landen, doch ook uit andere werelddelen, worden afgevaardigden verwacht, want geen land wil de gelegenheid missen om het zo be langrijke contact tussen de nationaliteiten onderling levendig te houden en te beraad slagen over de vele problemen, waarbij de Bond direct of indirect betrokken is. In 1946 vond de International Conference in Amsterdam plaats, in 1948 in Den Haag. Het is dus reeds de derde maal na de oor log, dat Nederland als conferentieland is uitgekozen. ADVERTENTIE Mijn zoontje van zeven jaar viel in een modderige sloot. Gelukkig liep het goed af, maar ik dacht: die kleren krijg ik met twee soppen geven nog lang niet schoon. Maar opeens dacht ik: nu neem ik eens met Castella Parels de proef op de som. Ik heb de kle ren uit het eerste sop gehaald en het resultaat was ge weldig. Ik kon mij echt de moeite be sparen om nog een sop te geven. Ik wil U zeker een woord van dank schrijven. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- U vliegt nu door de was heen sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee; hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. En U staat versteld van de blank heid. de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat Castella Parels. U behandelt met Volg de gegeven beste raad, haal nog die U ooit werd vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis In het conferentie-oord van de Neder landse Zendingraad in Lunteren, heeft de heer H. W. Tilanus Donderdagavond de driedaagse zomerconferentie van de Chris telijk Historisch Unie geopend. Onder de 150 deelnemers bevonden zich verschei dene leden van de Eerste en Tweede Ka mer, burgemeesters en andere' vooraan staande figuren op politiek gebied en ver der ook vele jongeren. Prof. dr. A. A. van Ruler, hoogleraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, hield een referaat over „de over heid in Nederland en het humanisme". Hij besprak de vraag hoe de houding van de overheid moet zijn ten aanzien van de wens van het Humanistisch Verbond, in geschakeld te worden bij de geestelijke verzorging in het leger, de arbeidskam pen en de gevangenissen. Wij staan hier voor een nieuw verschijnsel in onze sa menleving, dat alleszins serieus genomen behoort te worden, zei prof. Van Ruler, ene vervolgde dat het moderne humanisme zich voordoet als een allesomvattende levens- en wereldbeschouwing en vraagt om dezelfde plaats als de kerken naast de staat in te nemen. „Moet de christelijke staat zijn houding zo wijzigen dat hij naast God ook de godloosheid van de hu manist erkent? Want wat is zuiver gesteld humanisme anders dan de diepste en edel ste vorm van anti-godsdienst propaganda? Toch zal er samenwerking moeten komen, want wij kunnen nog zo verschillen ln levens- en wereldbeschouwing, wij_ ko men elkander toch telkens op allerlei ter rein tegen. Het gevaar van de ontwikke ling van het moderne humanisme is de tyrannie van de idee, en daarbij komt in het gedrang het diepste wezen van de staat zelf als dienaar Gods. Natuurlijk is ADVERTENTIE Naast onze bekende topmerken OMEGA - TISSOT - BUREN Anker-horloges vanaf 40- GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM SPECIAALZAAK SINDS 1883 De Rotterdamse politie heeft twee grote inbraken, die de laatste tijd in de Maasstad zijn gepleegd, tot klaarheid gebracht. Zij arresteerde de 43-jarige tegelzetter G. H. B., de 26-jarige havenarbeider G. F. P. en de 31-jarige los werkman W. C. A. de B. allen uit Rotterdam, die ervan verdacht worden, eind Juni uit de brandkast van een bakkerij aan de Nieuwe Binnenweg een bedrag van 14.353,90 ontvreemd te hebben en kort daarna ook een inbraak gepleegd te hebben in een juwelierszaak aan de West Kruiskadè waarbij voor 50.000.aan gouden armbanden, ringen en horloges buitgemaakt werd. Het drietal heeft thans, volgens de politie, bekend. Op Dinsdag 20 Juli 1954 heeft de Ar- rondissements-Rechtbank uitgesproken het faillissement: J. A. Vernout, wonende te Beverwijk, aan de Dekkerstraat 14, handelende aldaar onder de naam J. A. Vernout's Betonbe drijf. Rechter-Commissaris: J. A. Bletz. Curator: mr. J. O. Baron, Bij beschikking d.d. 22 Juli 1954 is mr. J. O. Baron vervangen door mr. M. L, Swaab, advocaat en procureur te Bever wijk. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Kamerkoor. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.30 Brabants programma. 14.55 Kamermuziek. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Platen. 16.00 Concertgebouworkest. 16.50 Platen. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19,55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Dansmuziek. 21.15 Voordracht. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Weense muziek. 22,30 Kogels bij het dessert, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.35 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amu sementsmuziek. 13.40 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Radio Philharmonisch orkest. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kro niek van letteren en kunsten. 15.55 Mannen koor. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 De Van 6en klaar club. 18.15 Reportage. 18.25 Amuse mentsmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Tour de France. 19.20 Journalistiek overzicht. 19.30 Platen. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Tour de France. 21.00 Koorconcert. 21.35 Actuali teiten. 21.45 Residentie-orkest. 22.30 Wij lui den de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Voor dracht. en piano. 14.50 Platen. 15.45 Accor deon. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Gemengd dubbelkwartet. 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Gevarieerd programma. 20.30 Platen. 20.45 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dans muziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). Gistermiddag om kwart voor twee arri veerden op het station in Haarlem vijftig kinderen uit Zeeland .Luid kakelend spron gen zij op het perron en zeulden hun zware koffers, voorzien van grote labels, naar de wachtkamer. Daar zaten ze vijf minuten later met stralende gezichten spritsen te knabbelen en limonade te drinken. Na een reis van zeven uur zou- niets hen beter hebben gesmaakt. Zij behoorden tot een groep van duizend kinderen, die op deze dag Zeeland voor drie weken hebben ver laten. Zoals wij reeds schreven zijn zij af komstig uit Kruiningen, Tholen en Schou wen Duiveland, waar de situatie in de ge zinnen nog vaak zeer moeilijk is, onder meer ten gevolge van de huisvesting, in woning van arbeidskrachten en evacuatie. De daaruit voortgekomen moeilijkheden blijken voor vele Zeeuwse vrouwen nog niet te dragen. Het was het Verbond van Verenigingen van Pro Juventute, dat deze moeilijkheden heeft gezien en dat heeft begrepen er met enige organisatie enigszins aan tegemoet te kunnen komen. Verenigingen van dit ver bond boven de grote rivieren (Zeeland is overwegend protestant) hebben daartoe van het centraal bestuur de opdracht ge kregen samen duizend mensen bereid te vinden drie weken hun huis open te stel len voor een Zeeuws kind. Uiteraard heeft dit besluit een uitgebreide organisatie met zich meegebracht. Deze is echter vlot ver lopen, ook dank zij de bereidwilligheid van hen, die niet door de overstromings ramp werden getroffen. Pro Juventute is met de organisatie zelfs zover gegaan, dat thans in alle plaatsen waar kinderen uit Zeeland verblijven, contactmannen zijn, die steeds te bereiken zijn door de „pleegouders", zodat bij even tuele moeilijkheden onmiddellijk maat regelen kunnen worden getroffen. Het zal nu aan de „pleegouders" zijn de kinderen een plezierige vacantie te geven. De Nederlandse Spoorwegen hopen reeds in de winterdienstregeling 1955-1956 dus beginnende in October 1955 een halte plaats te Sloterdijk aan de spoorlijn Amsterdam-Haarlem ten behoeve van de rezigers uit de nieuwe tuinsteden in Amsterdam-West te kunnen opnemen. Dit zeide wethouder mr. G. van 't Huil Don derdag in de vergadering van de Amster damse gemeenteraad. Hij deelde verder mee dat de raad binnenkort de desbetref fende voorstellen, die onder andere voor zien in de bouw van een station Sloterdijk zullen worden voorgelegd. Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE 99J Ten laste gelegd diefstal, subsidiair he ling van een Volkswagen, afkomstig uit Antwerpen, stond gistermiddag voor de Haarlemse rechtbank de 28-jarige J. K. te recht. K., automonteur van beroep, had zich verleden jaar November met G. naar Bel gië begeven. Uit de garage van zijn werk gever had It. op die tocht twee autonum merborden meegenomen, die hij in Antwer pen in een jas gewikkeld aan G. had overhandigd om deze in een café af te ge ven. Toen K. werd gevraagd waartoe de nummerborden dienden, antwoordde hy omstandig: ,,TT weet dat ik bekend sta als smokkelaar. Die platen heb ik meegeno men om als pantserplaten in de motor te gebruiken. Toen de president het naadje van de kous wilde weten, zei K.: „U weet mis schien dat er onder de motorkap een mo tor zit" en deed vervolgens een aantal technische détails uit de doeken, waar de tribune en de rechters niet ongeamuseerd naar luisterden. Verdachte en G. waren de dag, nadat de Volkswagen in Antwerpen ontvreemd was, slapende door de politie in een Ford langs de weg aangetroffen en aangehouden. De Volkswagen werd in December in een A,m- sterdamse garage aangetroffen, waar deze door K. was gestald. K. beweerde ter zit ting echter met de diefstal niets te maken te hebben. Volgens hem had hij de Volks wagen op een automarkt in Apeldoorn ge kocht voor de som van f 2850.. Hij beweerde bovendien op het tijdstip van de ontvreem ding niet in Antwerpen te zijn geweest. Maar uit voorgelezen verklaringen van de eigenaar van de Volkswagen en zijn echt genote bleek, dat zij van de hen, door de politie voorgelegde, foto's verdachte had den herkend in degene, die zich, op het ogenblik dat zij hun wagen op een plein parkeerden, op verdachte wijze op de hoek van de straat had opgehouden. In zijn requisitoir stelde de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, vast, dat verdachte, die reeds vijf maal met de justitie in aanraking kwam, een van de „zware jongens van Haarlem" was, die zich bijvoorbeeld niet ontzag zijn oude moeder te bestelen. Hij qualificeerde verdachte als een „gevaarlijk misdadiger" en eiste drie jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Mejuffrouw mr. S. Boekman, raadsvrou we van K„ merkte in haar pleidooi op, dat verdachte moeilijk zijn houding tegenover autoriteiten kon bepalen, ook tegenover haar had hij lange tijd vijandig gestaan. Zij meende dat de identificatie van foto's weinig betrouwbaar was, omdat regelmatig blijkt hoezeer men zich daarin kan vergis sen en stelde dat op grond daarvan naar haar mening geen vonnis gewezen kon worden. Bovendien voerde zij aan dat ver dachte de dag na de diefstal in een andere auto was aangetroffen, zodat men nog steeds de vraag heeft te beantwoorden v/aar op dat tijdstip de Volkswagen was. Z\i achtte tevens het subsidiair ten laste gelegde, de heling, niet bewezen. De rechtbank zal op 29 Juli uitspraak doen. ADVERTENTIE als Uw huid jeukt Dat maakte eeef het erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het f beroemde hnidgeneesmiddel =5 het, gezien de partijverhoudingen in ons land gemakkelijk, de geestelijke verzor ging door het Humanistisch Verbond tegen te houden, doch dan blijven we in de mist. Een practisch compromis van beide gezichtspunten is de enige uitweg, al blijft dan de principiële vraag voor lopig onopgelost. Het moderne humanisme", aldus besloot prof. Van Ruler, "is een be angstigend verschijnsel met nieuwe problemen. Al benauwt ons het feit, dat de religie hier wordt besprongen door de philosophie, wij niet teurdein- zen te verklaren dat 't naar onze me ning juist is dat de geestelijke raads man van 't Humanistisch Verbond op dezelfde voet als legerpredikant en aalmoezenier tot de geestelijke verzor ging toegelaten wordt". MOSKOU (United Press) Het Sovjet nieuwsagentschap Tass heeft bekend ge maakt dat M. D. Rioemin, een rechter van onderzoek van het vroegere ministerie van Staatsveiligheid, door het Sovjet-hoogge rechtshof ter dood veroordeeld is en giste ren is terechtgesteld. Hij was de man, die vorig jaar 15 doktoren ter dood had ver oordeeld in de beruchte „medische samen zweringsaffaire". De doktoren die eerst waren beticht verleden jaar van samen te spannen om hoge Sovjet-autoriteiten om het leven te brengen, werden later weer op vrije voeten gesteld omdat „de arresta ties op onjuiste gronden berusten". Rioemin, een vroegere onderminister van Staatsveiligheid, werd schuldig bevonden aan het vervalsen van bewijsmateriaal in de zaak tegen de doktoren in een proces dat vijf dagen geduurd heeft en op 2 Juli begonnen was. Hij werd, volgens Tass, ver oordeeld tot de kogel. De artsen werden in Januari 1953 ge arresteerd en vrijgelaten toen Malenkov na Stalins dood diens plaats had ingeno men. In de berichten over hun arrestatie werd gezegd dat een vrouwelijke dokter, L. F. Timasjoek, de beschuldigingen had geuit. Later had zij de Lenin-orde ontvan gen voor het ontmaskeren van de samen zwering. Deze werd ingetrokken nadat de doktoren in April 1953 waren vrijgelaten. HOLLANDIA. In het ontwikkelings plan voor Nieuw Guinea volgens het drie jarenplan van de gouverneur dr. J. van Baal, zal een keten van vliegvelden, voor lopig in het Noorden en Noord-Westen van het Nederlandse deel van het eiland, wor den aangelegd of hersteld. Van onze correspondent in West-Duitsland) Een Amerikaanse Joodse commissie heeft op uitnodiging van de West-Duite regering de West-Duitse Bondsrepubliek bezocht en hier en daar eens in dit land rondgekeken en er met tal van Duitsers gesproken, om te zien hoe men hier tegenwoordig over het anti-semietisme denkt. De commissie heeft een rapport samen gesteld en dit deze week zowel de West- Duitse bondsregering als de regering van de Verenigde Staten toegestuurd. Volgens de commissie is West-Duitsland nog altijd een reservoir voor een in het geheim bloeiend anti-semietisme. De H' "er-bacil leeft nog altijd onder de Duitsers voort. De oudere generatie heeft zich nog niet geheel van de geest van de autoritaire tijd kunnen losmaken. Ook in het schoolsysteem aldus staat in het rapport te lezen leidt de oude traditie nog steeds een bestaan, en dat is een hin dernis op de weg naar de democratie. Uit wisseling van onderwijskrachten met het buitenland zou dringend noodzakelijk zijn om die Duitse traditie radicaal de nek om te draaien. Wel wordt in het rapport erkend, dat van overheidswege al veel tegen het anti semietisme is gedaan. De vroegere burge meester van Hamburg, een socialist, had tegen de leden van de commissie gezegd, dat het anti-semietisme in Duitsland juist doordat het in de Hitler-tijd zo op de 9pits gedreven was, veel van zijn krachten had verbruikt. Het is merkwaardig, zegt de commissie, dat zoveel Duitsers, waneer men met hen in gesprek komt, bij hoog en bij laag vol houden, dat zij zelf nooit iets met de af- schuwelijke daden van het nazi-regiem uit te staan hebben gehad. „Wie kan hen dat zo schrijft thans een veelgelezen West- Duits blad kwalijk nemen?" In het rapport wordt keer op keer over een gebrek aan medegevoel geklaagd. Een nuchtere ongevoeligheid, die zich in het moderne leven na een bloedige oorlog en bij een steeds weer opnieuw uitstellen van de vrede algemeen manifesteert, is blijk baar ook in de gesprekken tot uiting ge komen, die de commissieleden hier hebben gevoerd. Men komt die ook in het gezins leven en op sociaal gebied tegen. Men neemt aan, dat er nog jarenlang ernstig geeste lijk werk nodig zal zijn om daaraan een einde te maken. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Kampen (vac. S. P. Nijdam) A. H. Nijkamp te Ballum-Hollum op Ameland; naar Luttelgeest (N.O.P.) E. J. N. Kronenburg, cand. te Zeist. Geref. kerken Beroepen te Amstelveen H. Heule te De venter. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West (vac. H. v. Andel) S. Eringa te Apeldoorn. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Leerdam (vac. J. Kok) J. Kamphuis te Bunschoten-Spakenburg. Beroepen te Warffum-Baflo G. Lievaart, cand. te Scheveningen. Tegenspraak. De Indiase regering heeft tegengesproken, dat de verbindingen in Damao zijn afgesneden en dat Dadra door Indiase troepen is omsingeld. (Da mao en Dadra zijn Portugese bezittin gen in India.) In een verklaring wordt gezegd: „Met het oog op de toenemen de versterking der strijdkrachten in de Portugese koloniën heeft de regering van India slechts de normale voorzorg genomen om extra politie langs de gren zen op te stellen". India had sedert 1950 een vreedzame regeling van de toekomst der Portugese bezittingen nagestreefd, maar de Portugese regering weigerde de werkelijkheid te zien, aldus de ver klaring. Telefonisch nieuws. Het Zweedse ochtend blad Dagens Nyheter heeft de eerste telefonische nieuwsdienst geopend, waardoor de Stockholmers een opsom ming van het laatste buitenlandse en binnenlandse nieuws kunnen horen. De uitzending duurt ongeveer een halve minuut. Andere Stockholmse bladen zullen dit voorbeeld binnenkort volgen. Het systeem werkt op dezelfde wijze als dat van de telefonische weerberichten en het tijdsein. Opdracht. Voor de derde maal in één week tijd heeft zich een ontploffing in een Amerikaanse vuurwerkfabriek voorge daan. Dit maal gebeurde een explosie in een bedrijf te Cranbury (New Jersey) waar de afgelopen maanden in opdracht van de regering uitsluitend munitie werd vervaardigd. Tenminste drie per sonen werden gedood, terwijl er elf werden gewond, van wie drie ernstig. Na de ontploffing brak brand uit. Balans. Volgens een balans van de schade, die de watersnood in Oostenrijk heeft aangericht, is een gebied van 92.930 ha getroffen, zijn 39.187 mensen uit 5785 huizen- geëvacueerd, 1070 gebouwen verwoest, 395 bruggen bruggen wegge slagen en 99 beschadigd. 4937 stuks vee ging verloren. Het bedrag van de schade wordt geraamd op 187.665.000 schilling. Kachel aan. De jaarlijkse vacantie-uittocht uit de Belgische hoofdstad is begonnen. Meer dan 20.000 Belgen hebben zich naar Zwitserland, Italië en Oostenrijk begeven. Het slechte weer van de laat ste weken is een ernstige tegenvaller voor de talrijke hotels en pensions langs de Noordzeekust. Kenmerkend voor de temperatuur van de laatste dagen was de mededeling aan de ingang van een café in Antwerpen; „hier wordt ge stookt". Naar Washington. President Syngman Rhee van Zuid-Korea vertrekt Zondag naar Washington. Hij zal voorden vergezeld door vijftien personen, onder wie de minister van Landsverdediging, Sohn Won II en de vice-voorzitter van het parlement, Tsjao Son Joe. Verbod. De Spaanse regering heeft Groot- Brittannië de verzekering gegeven, dat zij de uitvoer van wapens naar Egypte zal verbieden, aldus heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Herstel. Paraguay heeft een stap in de richting van het herstel der politieke vrijheden gedaan door de liberale partij, die dertien jaar geleden verboden werd, toe te staan haar activiteit te hervatten. Het besluit volgt op de jongste verkie zing van de bevelhebber der strijd krachten, generaal Alfred Stroessner tot president. In 1941 werden alle op positiepartijen door de conservatieve president Moringo verboden. Afgebroken. De Russisch-Deense handels besprekingen, welke gedurende enige weken te Moskou werden gevoerd, zijn afgebroken, omdat de Russen als voor waarde stelden, dat Denemarken twee tankschepen voor de Sovjet-Unie zou bouwen. Denemarken kon deze voor waarde niet aanvaarden, daar zij in strijd was met de verplichtingen, die het NAVO-verdrag het land oplegt. De Deense regering heeft besloten de dele gatie uit Moskou terug te roepen. Vaarwel Genève. De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, is van de conferentie te Genève in de Russische hoofdstad teruggekeerd. De Chinese premier, Tsjoe En Lai wordt in Oost- Berlijn verwacht voor een bezoek van verscheidene dagen op uitnodiging.van de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl. ADVERTENTIE 11. Een karde windstoot joeg de dalende ballon plotseling weer omhoog. Kapitein Paverits staakte zijn gezang en wierp een onderzoekende blik naar de kim. „Orkaan op komst", meldde hij droogjes. „Wat?!", riep Panda verschrikt, „maar de lucht is nog zo helder als wat!" „Laat je daardoor niet misleiden, broekje", antwoordde de oud-zeekapitein, „ik zie het aan de zware deining ...en bovendien steekt mijn ek steroog. Dus het kan niet missen". „Maar wat nu?!", jammerde Panda, „we zitten in een lekke ballon, ver van de kust!" „Ja", glunderde kapitein Paverits, „is het niet jofel?! Eindelijk eens een echt avontuur!" Maar Panda kon er de pret niet van inzien. Angstig speurde hij naar een mogelijkheid lot redding. En toen de ballon over een eenzaam schip dreef, kreeg hij plotseling een idee. „Gauw, kapitein!", riep hij, „laat het anker vallen! Dan kunnen we daar aan boord klimmen!" Kapitein Paverits vond dit een kostelijk plan. Hahahaho- ho!", lachte hij, „ik heb vaak een anker VAN een schip uitgeworpen, maar nog nooit OP een schip! Dat doen we! Wat zal mijn collega daar beneden opkijken!" En de kapitein van het schip keek zeker raar op, toen achter hem een anker dreu nend neerkwam! VAN SLANGEN worden de vreemdste dingen verteld. Wij, Nederlanders, bezon digen ons daar weliswaar niet, of nauwe lijks aan, want in ons gecultiveerde landje hebben we zó weinig met deze dieren te maken, dat we niet de gelegenheid krijgen sterke verhalen over slangen te vertellen. Hoe velen van ons zullen ooit de onge vaarlijke ringslang, of de onschuldige gladde slang in onze streken hebben ont moet? We weten, dat de gevaarlijke adder hier wel eens voorkomt, maar het aantal mensen dat met dit dier ervaring heeft, is gering. Door het gemis aan onder vinding zijn de Nederlanders dan ook heus niet degenen die de rare praatjes over slangen de wereld hebben ingestuurd. Die verhalen zijn ons door an deren verteld en wij hebben ze niet kun nen tegenspreken bij gebrek aan ervaring. Eén van die onzinnige fabels verhaalt ons van slangen die de staart in de bek nemen en zich als een hoepel voortrollen. De voortbeweging van slangen geschiedt echter wel een beetje anders, n.l. door de ribben. Omdat een slang geen borstbeen heeft en zijn wervels aanzienlijk bewege- lijker zijn dan bij ons, kan hij zich op de punten van zijn ribben goed voortbewe gen. Daarbij worden de buikschubben iets naar achteren geschoven en door kleine spiertjes schrap gezet tegen de oneffen heden van de grond, zodat het dier niet kan terug glijden. Het is een gelukje voor de slang, dat hij niet zo krap in zijn ribben zit als wij. Tegenover de 12 paar die de mens bezit, kan de slang er enige honderden stellen. Het juiste aantal is niet op te geven, aan- gezien dit bij talrijke soorten verschillend is, maar wèl kunnen we zeggen dat slan gen zelden minder dan 200 paar ribben hebben en dat zij in sommige gevallen zelfs meer dan 430 paar bezitten. Welnu, wanneer dit grote aantal ribben na elkaar wordt bewogen, is een gelijkmatige glij- beweging mogelijk. Gelet op deze wijze van voortbeweging, zullen sommigen het misschien zot vinden te veronderstellen dat een slang al hoe pelend vooruit komt? Ac- coord! Maar bijna even zot is de op- en neergaande bewe ging, die we vaak op ouder wetse prenten vinden afge beeld. Voor een slang is dit zeker niet de normale gang. Het dier maakt schuifelende en zijwaarts-golvende bewe gingen, doch geen op- en neergaande gol vingen. Daartoe zou hij genoopt kunnen worden op een zeer gladde vloer, zoals bijvoorbeeld een glazen plaat, waarop hij zijn normale afzet-bewegingen niet kan maken. Maar ook onder deze abnormale omstandigheden zouden de op- en neer gaande bewegingen meestal uit nauwelijks waarneembare golvingen bestaan. De ge hoornde adder kan zich in het losse zand van de Sahara niet op normale wijze voortbewegen en rolt zich daarom zijde lings over het zand. Dit is de enig abnor male voortbeweging die wij bij slangen kennen. Wilt u nu nog wat horen over giftige slangen die niet giftig zijn, of over slan gen die gif spuwen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2