Hartelijkheid en plezier deed hoge gasten protocol vergeten Uitgaan in Haarlem TIJDELIJKE SPECIALE AANBIEDING Agenda voor Haarlem Amerikaanse democraten hebben thans de beste verkiezingskans President Coty drukte honderden handen van ontroerde landgenoten Een Eeuw Geleden DEN HAAG ONTVING PRESIDENT COTY Kinderen nan Hospice Wallon •verdrongen zich om mevrouw Coty 't Silver Stoepke Familiefeest in overdekte tuin r Hoe is het ontstaan 3 37,50 24,75 49,75 Strijd zal gaan om de meerderheid in de senaat D ierb are herin nering De sigaret met het grootste aantal vaste rokers F Onder ons Dit woord: ANTWOORD J Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 Julij VRIJDAG 23 JULI 1954 Protocolair is het programma, dat Den Haag president Coty en zijn gemalin gisteren aanbood, niet zo verlopen als de organisatoren zich hadden voor gesteld. Alle onderdelen overschreden verre het zo minutieus vastgestelde tijdschema. Doch afbreuk aan het karakter van de diverse festiviteiten heeft dat zeker niet gedaan. Integendeel, want de interesse voor elk détail van het lijvige programma, dat zowel het Franse staatshoofd als zijn echt genote aan de dag legde, was in feite de oorzaak dat niet alles „volgens de klok" verliep. Geen gelegenheid heeft president Coty ongebruikt gelaten om in bloemrijke zinnen te danken voor de eer, welke hem - en in hem Frankrijk - tijdens het bezoek werd bewezen. Zijn woorden, recht uit het hart komend, hebben een onvergetelijke indruk gemaakt op zijn gehoor. De rijtoer van het Franse presidentiële paar en het Koninklijk Paar werd begun stigd door stralende zonneschijn. Er waren plaatsen langs de route, die van het cen trum van de stad uit naar Scheveningen en langs de beboomde lanen weer terug naar het Binnenhof leidde, waar slechts enkele mensen stonden, maar er waren er ook, waar dichte menigten samendromden. De Kneuterdijk bijvoorbeeld, was stamp vol. De hele Scheveningse bevolking was uitgestroomd. Het begin van de Keizerstraat was af gezet met een reusachtige ereboog, be staande uit kleurige doeken, vlaggen, vis netten en boeien. De Keizerstraat leek wel een schip op vlaggetjesdag. Behalve ontelbare Hollandse en Franse driekleu ren, hingen daar aan lange lijnen de kleine, kleurige dundoekjes, die ook met vlaggetjesdag worden gebruikt. De rit door de Keizerstraat had een gemoede lijk karakter. President Coty draaide zich soms helemaal om, teneinde iemand, naar wie hij amicaal wuifde, nog even in het oog te houden. Behalve de Scheveningers waren langs deze route ook talrijke gasten, waaronder veel buitenlanders opgesteld. „Ma Normandie" Het bezoek dat vanmiddag Koningin Juliana en Madame Coty aan het Hos pice Wallon brachten, is ondanks het of ficieel karakter, niet gevangen gebleven in de strakke grenzen van een streng protocol. Het werd een uur vol hartelijke belangstelling en vooral Madame Coty zal dit uur niet licht vergeten. De kinderen van het Hospice Wallon evenmin. De open zwarte wagen, waarin Koningin Juliana en haar bezoekster hadden plaatsgenomen, was een half uur te laat op de Zuid-Oost Buitensingel. In de nauwe hall van het Hospice stonden de bestuursleden reeds geruime tijd op de aankomst van de hoge gasten te wachten, maar hun buiging en hun handdruk moes ten nog even wachten, want Madame Coty liep spontaan naar enkele kinderen toe om die de hand-te schudden. In de hal boden de tienjarige leerlin gen Gita Harmse en Helene Wolbert de bezoeksters bloemen aan en toen begaf het gezelschap zich naar de regentenzaal, waar de regenten werden voorgesteld. De jeugdige pasteur de Watteville hield een toespraakje, waarin hij iets van de ge schiedenis van dit Hospice vertelde. Het ontstond in de tijd van de Hugenoten en is van een weeshuis allengs uitgegroeid ADVERTENTIE mooi doublé 10 steens Dameshorloge lief chroom meisjeshorloge een prima waterdicht Heren-polshor loge, 17 steens, centrale secondewijzer, anti-magnetisch, schokvrij, met radium merk ROBUSTA alles onder volle garantie U KOOPT BIJ EEN GEDIPLOMEERD HORLOGEMAKER GROTE HOUTSTRAAT 49 een kleine zaak met een grote keuze tot een school met pensionaat, waar di recteur en directrice vader en moeder zijn en waar een sterke gezinssfeer heerst. Nadat Koningin Juliana en Madame Coty enkele leslokalen met moderne leermid delen hadden bezichtigd, gingen zij naar de binnenplaats om van een versierd bal konnetje een kleine zanghulde van de meisjes en jongens in ontvangst te nemen. Hilde de Witt, dochter van de directeur, sprak de gasten toe namens leerkrachten en leerlingen. „Ons Frans is misschien niet steeds on berispelijk", zo zei zij, „maar u kunt er van op aan, dat ons hart voor twee va derlanden klopt", zeide het meisje. Zij overhandigde de Koningin en Madame Coty oranjekleurige programma's, waar in de tekst van de liederen stonden: Mar seillaise, Wilhelmus, „Ma Normandie" en het 103de gezang uit de bundel van het Eglise Wallone, „Etre a Toi, Mon Dieu". Verzoek Madame Coty, zeer getroffen, vond het „parfait", en daarna bood zij geen weer stand aan het verzoek der Franse foto grafen om zich toch vooral onder de kin deren te begeven. Het protocol was ner gens meer en de begroeting der kinderen groeide uit tot een bijzonder spontane manifestatie. De echtgenote van Frankrijks pre sident werd omstuwd door de kinde ren, die er om vochten haar een hand te mogen geven. Ook de Koningin begaf zich temidden van de schare en toen een der jongste kinderen een pijnlijk gezicht trok, vroeg zij: „Ben je platgedrukt?" Op een ogenblik kon Madame Coty niet meer voor- of achteruit. En toen gebaarde zij kalmerend met haar hand. De autoriteiten rondom keken verrast en glimlachend toe naar deze uitbarsting van hartelijkheid, die er de oorzaak van was dat een der bloempotten van het balkon werd gestoten en het water over de schoon geboende tegels van de binnenplaats stroomde. Het gezelschap begaf zich naar de uit gang om de officiële draad van het bezoek aan Den Haag weer op te vatten. Maar ook toen was er een kleine stoornis. De grote open auto van de Koningin en Ma dame Coty startte niet en toen moesten na enige strubbelingen de hoge bezoek sters overstappen in de volgwagen van de hofdames, die op haar beurt een plaats vonden in de wagen van de Franse am bassadeur. Volgens het programma was dat allemaal niet, maar het talrijke pu bliek had geen bezwaar tegen het opont houd en liet telkens weer geestdriftig gejubel horen. Intussen bleven President Coty en de Prins in het Mauritshuis, waarbij het Franse staatshoofd speciaal belangstel ling aan de dag legde voor de schilderijen van Rembrandt en van Vermeer. De pre sident stond lange tijd stil bij „de anato mische les", die hij nog niet gezien had na de restauratie. Bij zijn vertrek uit het Mauritshuis tekende de President, even als Prins Bernhard, de bezoekerslijst. De directeur van het Mauritshuis, dr. A. B. de Vries, overhandigde hem bij het heen gaan een reproductie van „Het melk meisje" van Vermeer. Op deze beide bezoeken volgde het noenmaal dat door het Koninklijk Paar in het paleis aan het Voorhout en door de President en zijn echtgenote op de Franse ambassade gebruikt werd. D.aar volgde ook de ontvangst van de binnen- en bui tenlandse pers en van de Franse kolonie, waarover elders in dit blad wordt bericht. Concert en vuurwerk Ruim drie kwartier na het vastgestelde tijdstip betraden president Coty, de Ko ningin en Prins Bernhard de in een lust hof van bloemen herschapen Kurzaal, die tot de laatste plaats was bezet. Tot de officiële gasten behoorden ministers, di plomaten en andere civiele en militaire autoriteiten. Het langdurige wachten der honderden gasten werd ruimschoots be loond door de prachtige aanblik, welke de zaal bood. Pilasters en gedeelten van de wanden gingen schuil achter dahlia's van witte en rode kleur. Voor de zij- balcons hingen vlaggen neer. Tegen een achtergrond van hemelsblauw waren op de balcons grote bloemstukken aange bracht, welke het decoratief aanzien van de versiering in niet geringe mate ver hoogden. Recht tegenover het toneel was op het middenbalcon een loge gebouwd, waarin de hoge gasten plaats namen. Enige te leurstelling veroorzaakte het feit dat mevrouw Coty, wegens vermoeidheid, geen deel van het gezelschap uitmaakte. Nadat de volksliederen gespeeld waren; voerde het Residentieorkest onder leiding van Willem van Otterloo achtereenvol gens de ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar en de „Symphonie Fantastique", opus 14 van Berlioz uit. De hoge bezoekers begaven zich ver volgens naar het Kurhausterras om ge tuige te zijn van een vuurwerk dat op het strand werd afgestoken. Doch voordat de lichten waren gedoofd heeft de presi dent de enorme mensenmassa kunnen aanschouwen, die op de boulevard was samengestroomd. Zonder overdrijving kan worden gezegd dat Scheveningen zelden zoveel mensen bij een vuurwerk heeft geteld. Het gejuich zwelde aan tot een ovatie toen de president zich over de balustra de boog en met beide armen naar de menigte zwaaide. Het vuurwerk ken merkte zich door de vindingrijkheid der samenstellers: prachtig van kleur, ge slaagd van uitvoering en groot van varia tie. Het sluitstuk bracht in grote letters de woorden „Vive la France". Toen floep ten de lichten op de terrassen weer aan en opnieuw hervatte de menigte haar toejuichingen. Zichtbaar ontroerd dankte de president voor deze massale hulde. Tijdens het bezoek van mevrouw Coty en Koningin Juliana aan het Haagse Hospice Wallon. Op de binnenplaats brengen de kinderen van het tehuis een zanghulde. VRIJDAG 23 JULI Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Vleeshal: Marionetten-theater van Feike Boschma, 8.15 uur. Lido: „Hij, zij en de auto" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jungle Jim in het verboden land", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Nachteskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het bruine monster", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De kloof der verschrikking", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 24 JULI Vleeshal: „Marionetten-theater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Haar laatste ontmoeting", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „Jungle Jim in het verboden land", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Grock de Clown", alle leeft., 2.30 uur; „Nachteskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de Beer", alle leeft., 10.30 uur; „Het bruine monster", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Kinderprogramma, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De kloof der verschrik king", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Van onze correspondent in Washington) Indien er op dit moment in de Verenig de Staten verkiezingen werden gehouden ze komen in feite pas begin November aan de orde dan zouden de republikei nen de meerderheid in het Huis van Afge vaardigden verliezen. Hiermede beweer ik niets sensationeels. Dit is de algemene opinie te Washington. Het zou voor president Eisenhower vrij onaangenaam zijn, indien zijn partij boven dien in de Senaat aan het kortste eind zou trekken. Wel kan men naar voren brengen, dat de democraten dikwijls van groter steun voor de president zijn geweest dan de leden van zijn eigen partij, maar Eisen hower maakt er toch geen geheim van, dat hij er de voorkeur aan zou geven ook in de tweede helft van zijn vierjarige periode te regeren met een meerderheid van repu blikeinen, zo mogelijk in Huis en Senaat, maar toch in elk geval in de Senaat. De strijd om de meerderheid in de Senaat zal wel het felst worden. Daarom hier het een en ander over de kansen. Op het ogenblik hebben de republikeinen een uiterst kleine meerderheid in de Se naat: 48 republikeinen, 47 democraten en 1 onafhankelijke. Senatoren worden voor zes jaren gekozen en bij de verkiezingen in November moeten er 37 zetels opnieuw worden bezet. Van de senatoren, -wier termijn is ver streken, zijn er 22 democraat en 15 repu blikeins. Op het eerste gezicht ziet dat voor de republikeinen niet slecht uit. In feite is het evenwel zo, dat er van die 22 demo cratische zetels 13 „geheid" toebehoren aan de partij van Franklin D. Roosevelt en Truman. Die zetels worden namelijk bezet door senatoren uit die Zuidelijke gebieden, die altijd democratisch stemmen. Zo blij ven er slechts democratische senatoren uit negen staten over, die werkelijk een span nende verkiezing tegemoet zien. En, wat de 15 republikeinse zetels betreft, daarvan zijn er ongeveer acht ietwat dubieus. Men ziet het, de strijd wordt uiterst spannend en het is met geen mogelijkheid te voorspellen, welke partij in de Senaat de volgende twee jaar in de meerderheid zal zijn. De meerderheidspartij heeft in de Senaat de kans om de voorzitters aan te wijzen van de diverse commissies. Zouden de democraten in de Senaat de meerder heid behalen, dan zou bijvoorbeeld Mc Carthy zijn voorzitterschap van de onder zoekscommissie verliezen. De democraten voelen zich met name (Van een redacteur) DUIZEND IN NEDERLAND wonende en werkende Fransen hebben zich gister middag twee uur lang in de met een tentzeil overspannen tuin van de statige am bassadeurswoning aan de Haagse Prinsessegracht weer „thuis" gevoeld en de handdruk welke honderden van hen van hun stralende president tijdens een onge dwongen rondgang ontvingen, moet voor deze gelukkigen wel een kostbaar symbool zijn geweest: het teken van een levend contact tussen het vaderland en zijn uitge zwermde kinderen. Voordat het zover was had president Coty reeds aller harten gewonnen met de waarlijk indrukwekkende en aan het slot zelfs ontroerende woorden welke hij in antwoord op de toespraak van de president van de Franse kolonie in Den Haag, de heer Olivier Souiet, tot zijn verre landgenoten sprak. In deze toespraak heeft de Franse presi dent ons andermaal laten genieten van zijn grote oratorische gaven. Zijn stijl is breed en gedragen, maar wordt nergens zwaar- op-de-hands, dank zij een steeds weer doorbrekende fonkelende humor en tinte lende geest. President Coty spreekt steeds uit het hoofd, versmaadt afwijkingen van de reeds voorbereide tekst geenszins en weet door een persoonlijke, directe spreek trant het hart van zijn gehoor te treffen. En zo ging het ook gistermiddag in die een tikje negentiende eeuws aandoende overdekte tuin met haar zo vertrouwde rood-wit-blauwe festoenen en boeketten rode en witte anjers. De president liet niet na nog" eens de hechte Frans-Nederlandse vriendschapsbanden te memoreren, ban den waartoe de in ons land dat door de heer Souiet „een voorhoede der vooruit gang" was genoemd wonende Fransen, of ze nu bankier, priester, ambtenaar, leraar, ondernemer of arbeider zijn, ook hun kostbare bijdrage leveren. Hij sprak over de 'pogingen om de Fransen in het buitenland wat nauwer aan het vaderland te verbinden: zo had hij zelf een naar eigen zeggen bescheiden bijdrage geleverd door in de grondwet een artikel op te nemen waardoor een drietal vertegenwoordigers van Fransen in den vreemde in de Raad van de Republiek wordt gekozen en ook zou hij zich Op zijn buitenlandse reizen laten vergezellen door een vertegenwoor diger van de Frans kolonie. Inzonderheid roemde president Coty ook de rapporten van de Franse ambassadeur, de heer Jean-Paul Garnier, die uitblinken door een evenwichtige, bezadigde," maar toch ook dynamische inhoud: eigenschap pen welke ook zo karakteristiek zijn voor het Nederlandse volk, zo zelfs dat de pre sident zich schalks afvroeg of hier nu sprake was van beïnvloeding of van voor beschikking. Tot slot dankte hij voor de zilveren si garenkist welke hem door de Franse ko lonie was aangeboden. „U hebt hem gevuld met de geurigste si garen, ik weet met of dat gebeurd is op aandrang van het ministerie van Finan ciën dan wel op medisch advies, maar wel weet ik, dat wanneer straks die sigaren in rook vervliegen de kist binnen het bereik van mijn handen en ogen blijft als een dierbare herinnering aan een ontvangst welke voor mij een grote vreugde was". En Frankrijks staatshoofd besloot met een „Leve de Franse Republiek en leve de ADVERTENTIE VIRGINIA Nederlanden!", welke welgemeende, recht uit zijn gemoed "komende zegewens met een van diepe genegenheid getuigende ovatie door zijn landgenoten werd beantwoord. De Nederlandse journalisten welke bij dit familiefeest aanwezig waren, hadden tijdens het daarop volgende genoegelijke samenzijn, waaraan de talrijke Francaises een zo geheel eigen bekoorlijke sfeer ver leenden, nog even gelegenheid na te kaar ten over de ontvangst der journalisten welke aan die der Franse kolonie vooraf ging. Ook daarbij had de president een ronde hartelijkheid aan de dag gelegd, waarbij hij eens op zijn gemak ging zitten: het geen een ieder hem in deze vermoeiende dagen gaarne gunde. President Coty bleek zich bijvoorbeeld ernstig te interesseren voor de vraag of ieder zijn beroepsbezig heden naar behoren had kunnen vervullen en hij deed dat zonder omwegen: „Wij zijn hier onder ons en allemaal maar gewone mensen". Ook bleek hij zich zeer goed van Neder - Als geschenk van de Franse kolonie in Nederland ontving madame Coty Donder dag een vaas van Delfts blauw. Foto: de overhandiging. In het midden de Franse ambassadeur de heer J. P. Gamier. landse toestanden op de hoogte te hebben gesteld en zo kon het gebeuren, dat hij de hoofdredacteur van dit blad, die aan hem werd voorgesteld, zonder aarzelen zei: „U bent in Haarlem te benijden, dat is een prachtige stad". Maar voor alles ging president Coty in op de grote waarde van zijn bezoek voor de Frans-Nederlandse vriendschap en al vond hij het prettig dat hem en zijn echt genote zo'n hartelijke en geestdriftige ont vangst ten deel was gevallen, hij was er vooral verheugd over omdat daaruit sprak hoevele oprechte vrienden zijn land hier telt. Antwoord is het bescheid, dat men iemand mondeling of schriftelijk geeft op hetgeen door hem gesproken of ge schreven is. Het woord is zeer doorzich tig: ant - is een voorvoegsel dat wij kennen in de verwante vorm: anti. Antwoord is dus: Weerwoord, tegen- woord. Het voorvoegsel is uit het Ne derlands volledig verdwenen. Behalve in antwoord vinden wij het nog slechts in de stadsnaam Antwerpen: tegen (het water) opgeworpen land, dam. Het Duits kent nog: Antlitz voor: aange zicht en het Engels heeft answer. Het merkwaardige is evenwel dat in „ans wer" niet het woord: woord voorkomt, maar een vorm van het werkwoord zweren. Dat blijkt duidelijk uit de an- gelsaksische vorm andswarjan. Answer betekent dus: tegen-eed, tegen-verzeke ring. onzeker in Delaware, Illinois en Rhode Island, de republikeinen in Kentucky, Mi chigan en New Jersey, TONEEL EN DANS Dagelijks, De Vleeshal, 14 en 15.15 uur: Het marionettentheater „Prince Poucet" van Feike Boschma speelt voor de jeugd „Feest in Wonderland" (tot 28 Juli). Dagelijks, De Vleeshal, 20.15 uur: Marionet tentheater „Prince Poucet" van Feike Boschma. Programma: satire „De Wunk" naar Anthony Armstrong, verder korte spelen naar gegevens van Jac. van Hattum en Marcel Temporal. Zondag 25 Juli, Concertgebouw, 14.30 uur: Het Rotterdams Kindertoneel vertoont „Panda.en de gemaskerde" naar de ge lijknamige strip van Marten Toonder, be werkt door en onder regie van Anneke Elro. Woensdag 28 Juli, Stadhuis, 21 uur: Finse volksdansen en speelliederen, muzikale voordracht, soli en duetten door een uit vijfentwintig personen bestaand Fins ensemble. Donderdag 29 Juli, De Vleeshal, 19.30 uur: Optreden van Finse volksdansers met gezongen en gedanste speelliederen. De groep bestaat uit vijfentwintig personen in nationale eostuums. Donderdag 29 Juli, Openluchttheater, 20.30 uur: Kennemer Toneelfestival met de Ne derlandse première van „De Prins van Homburg" door Heinrich von Kleist in de vertaling van David Koning onder regie van Henk Rigters. Vrydag 30 Juli, Openluchttheater, 20.30 uur: „De Prins van Homburg" (Kennemer Toneelfestival, zie Donderdag) onder regie van Henk Rigters in décors van Levinus Tollenaar en met muzikale improvisaties door Paul Chr. van Westering. MUZIEK Vrijdag 23 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Vierde zomereoncert door hot Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam en met medewer king van John Pennink, solist in het Pianoconcert voor de linkerhand van Ravel. Vrijdag 23 Juli, Muziektent Dreefzicht, 20 uur: Harmonie Crescendo speelt werken van Bizet. Benatzki. Ziehrer, Sousa, Verdi. Waldteufel en van de dirigent van het corps, Jac. J. Bijster. Zaterdag 24 Juli, Groenendaal, Heemstede, 20 uur: Concert gevolgd door muzikale wandeling door het fanfarecorps „Excel sior" onder leiding van L. ten Braake met een populair programma. Maandag 26 Juli, Grote Markt, 15.30 uur: Carillonbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, die men eveneens kan beluis teren op Donderdag van 20—21 uur en op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Dinsdag 27 Juli, Grote Kerk, 20 uur: Gratis toegankelijk orgelconcert door Gabriël Verschraegen uit Gent, die behalve drie eigen koraalvoorspelen werken van Bach, Buxtehude, Pachelbel, Franck en Reger ten gehore brengt. Dinsdag 27 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Operaconcert door de Italiaanse vocalisten Beatrice Preziosa (coloratuursopraan), Luigi Rumbo (lyrische tenor), Maria Teresa Mandalari (mezzo-alt) en Mario Bolaffio (baritonb Pianobegeleiding door Henk Bijvanck. Donderdag 29 Juli, Grote Kerk, 15 uur: Gratis toegankelijke orgelbespeling door Klaas Bolt op het instrument van Chris- tiaan Müller (programma nog niet ont vangen). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Eretentoonstelling van werken van de schilder Dirk Harting ter gelegenheid van diens zeventigste verjaar dag. Tot en met 1 Augustus dagelijks ge opend van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Hollandse tekeningen uit de zeventiende eeuw. Het museum is da gelijks geopend van 11—17 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maarid van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 10—17 en Zondags van 13—17 uur. Schotersingel no. 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week geopend van 9.3012 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal tot en met 31 Augustus zomertentoonstellingen van schilderijen, tekeningen en repro ducties. De Amsterdamsche Couranten melden, dat in den vroegen ochtend van gisteren, vermoedelijk tusschen 3 en 6 ure, een be- belangrijke diefstal, met braak en moord, gepleegd is, ten huize van Prickwinkei, groentenboer, aan den Ringdijk, terwij- de huisvader, welke zich ter markt had begeven, afwezig was. Door middel van een oijl zouden de vrouw des huizes, de meid, benevens twee kinderen, zwaar verwond zijn. Een dezer kinderen is. reeds dood, in het gasthuis te Amsterdam ge bracht; het andere is daar overleden; de vrouw bevindt zich in een bedenkelijken, ofschoon niet geheel hopeloozen, toestand, maar heeft nog geenerlei mededeeling om trent het voorgevallene kunnen doen. De dienstmeid, eveneens zwaar aan het hoofd verwond, heeft haar bewustzijn herkre gen en men heeft hoop op hare herstel ling. De bedrijver, of bedrijvers, van deze gruweldaad zijn ontsnapt, zonder dat tot dus ver hun spoor ontdekt was. Er moet eene belangrijke som aan geld ontvreemd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5