Meervoudige opdracht aan enige architecten SCHOOLBOEKEN ZE VEN DA GEN HAARLEM Haarlems nieuwe politiebureau Nadat deskundigen programma van eisen zullen hebben opgesteld U.V.V. trekt naar het Proveniershuis Een stout staaltje Wederom aankoop van dubbele villa Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Geen ongewenst gebruik terrein Holland-Nautic Organist Piet Post in de Grote Kerk VRIJDAG 23 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Tijdelijke oplossing voor „Haarlems Bloei' Examens Examens G.I.O.S. Huizenveiling Speeltuin voor „Klarenhof op het Brouwersplein Bijveld van EDO in gebruik van twee scholen Jeugdconcours van de P.V. „Het Ooievaartje" Antivoord van B. en W. Enorme vertraging hij de ponten Paramaribo antwoordt op Haarlemse groet Burgerlijke Stand van Haarlem WU hebben reeds enige keren in dit blad meegedeeld en toegelicht, dat de bouw van het nieuwe politiebureau aan Raaks en Jacobstraat te Haarlem het gehele door de genoemde straten en de Gedempte Oudegracht, Botermarkt, Barrevoetestraat, Kei zerstraat en Wilhelminastraat ingesloten stadskwartier zal verbeteren. Daarmee hangt ook samen de verplaatsing van de Maandagmarkt van de Gedempte Oude- gracht naar het toekomstige Doelenplein, dat tussen een vleugel van het nieuwe politiebureau en de achterzijde van de bebouwing van de Gedempte Oudegracht zal ontstaan. Thans is het raadsvoorstel verschenen, waarbij B. en W. de raad meedelen, dat het aanbeveling verdient een commissie van deskundigen te benoemen, waarin opgenomen een ter zake bekwaam adviesbureau, en deze commissie te belasten met het opstellen van een programma van eisen voor de omvang en inrichting van het nieuwe hoofdbureau. Eerst daarna zal een meervoudige opdracht aan enige archi tecten kunnen worden verstrekt tot het vervaardigen van een schetsplan, waarbij rekening is gehouden met de door de hiervoor bedoelde commissie geformuleerde eisen. Voor de beoordeling van de door bedoelde architecten in te dienen schcts- plannen zal het aanbeveling verdienen een aesthetische commissie in te stellen. De kosten, welke uit de zo juist bedoelde procedure zullen voortvloeien, worden ge raamd op 59.000. Met een verwijzing naar het Verkeers plan, waarover wij ook reeds uitvoerig hebben gepubliceerd, schrijft het College onder meer: „De betekenis van de Maandag- en Za- terdagmarkt op de Botermarkt en de Ge dempte Oude Gracht mag, zowel uit een oogpunt van traditie als met het oog op de economische belangen van de winkelstand, niet worden onderschat. Immers, er kan een zekere wisselwerking worden geconsta teerd tussen de markt en de winkelstand, waarvan ook de laatstgenoemde profiteert. Het is daarom noodzakelijk, dat de markt gehandhaafd blijft, doch wordt verplaatst Bij het gereed komen van het Mendel- College vóór het in September aan te van gen nieuwe schooljaar, zullen de lokalen in het schoolgebouw aan de Schoterstraat nr. 2 binnenkort ontruimd kunnen worden. Het beschikbaar komen van deze lokalen biedt onder meer de mogelijkheid om aan de Stichting „Haarlems Bloei", in afwach ting van een definitieve huisvesting buiten het Stadhuis, iets meer ruimte te bieden en om in de huisvesting van de drukkerij ten Stadhuize een dringend noodzakelijke verbetering aan te brengen. Het zal daartoe nodig zijn, dat de mate rialen van de dienst Bescherming Bevol king, welke in enige lokalen van het Proveniershuis zijn opgeslagen, worden overgebracht naar de vrijkomende locali- teiten in de school aan de Schoterstraat. U.V.V. en Pelita, welke tot dusver gast vrijheid hebben genoten in het Stadhuis, kunnen dan verhuizen naar de beschik baar komende lokalen in het Proveniers huis, waarna „Haarlems Bloei" voorlopig de door U.V.V. te verlaten lokalen in ge bruik kan nemen. De door „Haarlems Bloei" te verlaten localiteit zal als maga zijn en stencilkamer voor de drukkerij kunnen worden ingericht. De kosten, die voorzieningen aan de verschillende lokalen, de noodzakelijke verhuizing en de aanschaffing van enig meubilair ten behoeve van de drukkerij met zich mee zullen brengen worden ge raamd op f 22.500. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad dit bedrag ter beschik king te willen stellen. Te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofd akte-examens mej. F. J. Boezen te Bever wijk (van Rijkskweekschool Haarlem), me vrouw E. Koopmans te Zaandam en de heren: N. C. van den Idsert te Alkmaar. D. H. Muusgrs te Warmenhuizen, C. J. den Nijs te Haarlem, R. Zijlstra te Winkel en H. Scholtens te Winkel. Voor gedeelte B de dames: Th. M. F. Dam man te Amsterdam. E. Groenendaal te Am sterdam, M. van Luijn te Naarden, A. J. Wester te Oude Niedorp en R. A. Bassant te Amsterdam en de heren: J. A. M. van Loon te Amsterdam, P. C. van Dolen te Am sterdam, K. Heinis te Amsterdam. P. A. Nordt te Amsterdam en J. B. Kaleveld te St. Maartensbrug. Handenarbeid Voor de examens Handenarbeid zijn ge slaagd de dames: J. M. Bontje, A. E. v. Eek, J. G. D. v. Hoften, J. Leeuw, J. D. Lenssinck, C. J. du Mee, N. v. Mourik, H. J. M. Over mans, A. A. Adriaanse, E. J. Groot, A. M. Goote, R. A. J. Grabandt, A. G. Hylkema, A. C. Kooger, T. P. C. M. Mes$bauer, M. J. Mutsaers en W. Salentijn. Afgewezen: 11. Voor het mulo-diploma A slaagden giste ren te Haarlem: M. Bosschert, IJmuiden; J. L. Saarloos, Haarlem: N. J. de Zwart, Haar lem; H. M. der Nederlanden, Haarlem; J. Moerkerken, Hillegom; W. L. Moolenaar, Lisse; S. Planting, Hillegom; A. T. Nierop, IJmuiden: A. van Leeuwen, IJmuiden; A. E. v. d. Mije, Zandvoort; B. A. C. Walbracht, Zandvoort; L. Zonneveld, Zandvoort; C. Slootweg, Lisse: M. Schalk, Lisse; C. M. Daudeij, Lisse; C. Horsman. Lisse; L. Bak ker. Beverwijk; B. Brasser, Beverwijk; J. G. Oorvers, Beverwijk; T. J. de Haas, Bever wijk; L. C. Veenhuyren, Driehius-Velsen; W.' J. de Krijger, IJmuiden; W. Nierop Groot, IJmuiden; R, Pondman. Haarlem; J. Vander, Haarlem; H. J. Wetterhahn, Haarlem: F M. Schansman, Haarlem; J. Verkerk, Haarlem: L. de Vries, Haarlem; J. W, v. d. Dool, Haarlem; C. W. van Velthuysen, Haarlem: W. M. van de Geer, Haarlem en P. E, van de Geest, Haarlem. Voor het algemeen examen van het Cen traal Instituut voor de Opleiding van Sport leiders te Overveen slaagden F. A. Jansen (Heemstede). L. de Saanders (Haarlem) en A J. Nijman (Beverwijk). Bij de specialisatie-examens slaagde C. J. Bout (Haarlem) voor voetbal en basketball, G. M. Vorderhake (Haarlem) voor gym nastiek en volleyball en R. J. de la Motte (Haarlem) voor zwemmen, schoonspringen en basketball. De uitslag van de gisteren in het Nota rishuis te Haarlem gehouden verkoping van huizen had het volgende resultaat: De Keystraat 9. Haarlem, niet geveild: De Key- straat 11, Haarlem, niet geveild;Kleverlaan <5, Bloemendaal f7350, makelaar S. L. Mok $q.; Zijlweg 122. Haarlem, niet geveild; A. L. Dyserinckstraat 25, Haarlem f2375, C. Keur; Tctterodestraat 22, Haarlem, niet geveild. naar een ander in het centrum van de stad gelegen punt. Rekening houdende, zowel met de be langen van deze markt, als van het hoofd bureau van politie, zijn onze gedachten gegaan in de richting van een marktplein, ongeveer begrensd door de achterzijde van de percelen aan de Gedempte Oude Gracht, de Luitesteeg, de Oostzijde van het nieuw geprojecteerde hoofdbureau van politie en de Raaks. Daarnevens blijft de Botermarkt als markt gehandhaafd en kan zelfs een nieuwe markt gecreëerd worden op het nieuw ontworpen Tuchthuisplein, hetwelk een vergroting van de Botermarkt zal zijn. De Oostelijke begrenzing van het markt plein is een aangelegenheid, welke zeer vele aspecten heeft. Wij denken hierbij o.m. aan de soort en diepte van de bebou wing, het daarbij inschakelen van de eige naren van zaken- en winkelpanden aan de Westzijde van de Gedempte Oude Gracht, alsmede aan de verwervingskosten van de voor deze bebouwing benodigde percelen. Deze aangelegenheid vereist nog èen nadere studie, welke ongetwijfeld geruime tijd zal vergen. Zij staat echter slechts m zijdelings verband met de urgente bouw van het hoofdbureau, welke daardoor niet mag worden gestagneerd". Voorstel van B. en JV. om 34.000.uit te trekken Een van de oudere wijken in Haarlem, waar de jeugd nog steeds is verstoken van een speeltuin, is de Leidsebuurt. Alhoewel B. en W. bijzonder veel aandacht aan deze buurt hebben besteed en ook het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen ten behoeve van de speeltuin „Klarenhof" reeds bijherhaling om de aanleg van een speeltuin in deze omgeving heeft verzocht en daarbij ook het Brouwersplein aan de orde heeft gesteld, bleek het vooralsnog niet mogelijk om tot een beslissing te ko men met betrekking tot de plaats waar de tuin zou moeten worden gemaakt. Het plan van B. en W. om het Brouwersplein voor dit doel te bestemmen, hebben B. en W. aanvankelijk, mede als gevolg van de aandrang van de zijde van de bewoners laten varen. Nadien is echter gebleken dat het onmogelijk is om in deze omgeving een andere plaats voor de speeltuin te vin den. Aangezien de openbare weg steeds meer ongeschikt wordt om als speelplaats voor de jeugd te dienen, menen B. en W. de belangen van de jeugd te moeten stel len boven de voornamelijk aesthetische waarde van het thans op het Brouwers plein aanwezige plantsoen. Daarom stel len B. en W. de raad voor om de kosten, die geraamd worden op f 34.000 uit te trekken voor de aanleg van de bedoelde speeltuin. Uiteraard zijn hierin niet be grepen de kosten .van de in de tuin zo nodige speelwerktuigen, waarvoor de or ganisatie, welke de tuin in beheer zal krij gen zal zorgen. Voorts stellen B. en W. de raad van Haarlem voor om ten behoeve van een speelgelegenheid voor de speeltuinvereni ging D.V.S., een stuk grond, dat ten Zui den van de geprojecteerde hulpschool aan de Vondelweg, hoek Roerdompstraat, en dat nog niet het eigendom van de ge meente is, te kopen voor het bedrag van duizend gulden. Voor het tweede gedeelte van het exa men voor clinisch analyste slaagde in Utrecht meiuffrouw M. C. Storm uit Lisse, voor het Mulo-diploma slaagde in Haarlem mejuffrouw M. Qiartel, eveneens uit Lisse. ADVERTENTIE Bij Bata in de Grote Houtstraat hebben wij thans iets gezien dat beslist alles overtreft. Wij weten niet of men bij Bata geen zomer weer meer verwacht, waar schijnlijk niet. want de zomer schoenen worden kennelijk TOT ELKE PRIJS OPGERUIMD. Trouwens in deze seizoen-oprui ming is dat niet alleen met zo merschoenen het geval. Prach tige gesloten modellen voor dames, heren en kinderen, kou sen en sokken, alles wordt ver kocht voor de meest fantastisch lage prijzen. De drukte was zeer groot., maar heden worden de voorraden aangevuld. Wij raden U aan in elk geval even bij Bata te gaan kijken. Des noods gaat U een dag later met vacantie. want hier kunt U geld verdienen Het vorige jaar besloot de Heemsteedse raad tot aankoop van de dubbele villa Raadhuisplein 13 en 15 voor de toekomstige uitbreiding van het raadhuis. Toch wordt de oppervlakte, welke eer lang door deze aankoop bij het raadhuis complex kan worden gevoegd, door B. en W. niet voldoende geacht met het oog op de te verwachten toeneming van het in wonertal der gemeente en de daaraan ver bonden uitbreiding der administratieve werkzaamheden. Daarom adviseren B. en W. de raad van do gelegenheid gebruik te maken om ook de daarop volgende dubbele villa van hetzelfde type als de reeds aangekochte percelen aan te kopen, waartoe de eige naresse voor 22.500 bereid is. Overigens is de raadhuis-uitbreiding nog in studie; concrete plannen bestaan er nog niet. Crediet voor verbetering van afrastering van IIFC-terrein Met het oog op de thans reeds volledige bezetting van de gemeentelijke sportvel den in het Noordersportpark, zal het niet mogelijk zijn om de sportbeoefening door de leerlingen van het nabijgelegen Men- del-College en het tweede Christelijke Ly ceum, welke scholen binnenkort in ge bruik zullen worden genomen, op deze velden te doen plaats vinden. De enige oplossing is volgens B. en W., dat het eerste bijveld. behorende tot het bij EDO in gebruik zijnde complex, voor de sportbeoefening door de scholen in ge bruik wordt genomen. Het bestuur van EDO heeft op een bijzonder vlotte wijze met de gemeente samengewerkt om tot een volledige overeenstemming te komen. Als gevolg van een en ander zal het veld in de naaste toekomst veel intensiever worden bespeeld. Daarom is het noodza kelijk, dat de grasmat zo grondig moge lijk wordt hersteld en verbeterd, opdat het terrein in goede conditie zal verkeren, wanneer de leerlingen van de genoemde scholen op 1 September het veld in gebruik gaan nemen. De noodzakelijke voorzie ningen zullen een bedrag van f 2500. vergen. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor een crediet ter beschikking te stellen tot een bedrag van f 6150.voor het ver nieuwen van de afrastering langs de aan de Haarlemse Football Club verhuurde voctbalterreinen, voor zover betreft het gedeelte aan de zijde van de Soanjaards- laan en aan de zijde van de Zuiderhout- laan. Op 25 Juli wordt op het station Vilvoor de een jeugd-concours voor postduiven gehouden ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de postduivenvereniging ,,Het Ooievaartje". ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Stadhuis HEEL NEDERLAND heeft zich geïnteresseerd voor het simpele berichtje, dat de rat- tenpiaag in en om het Haar lemse Stadhuis thans electrisch wordt bestreden. Het bezorgt de gemeentesecretaris elke dag goedbedoelde raadgevingen in somtijds amusante vorm uit alle delen van het land en ook uit alle delen van de bevol king, zowel van hen voor wie der ratten dood brood betekent als van volmaakt belangelozen, zoals eenvoudige Zeeuwse agrariërs. Waaruit maar weer eens blijkt, dat die berichten welke op ons dagelijks leven betrek king hebben erin gaan als koek. Mr. Phaff vond het* werkelijk »en beetje spijtig, dat op papier reeds verdelgde ratten meer de aandacht hebben genoten dan het in diezelfde raadsver gadering gevoteerde crediet van tachtig mille voor verbou wingen aan zijn dierbaar Stad huis. Van dat bedrag moet men niet achterover vallen, want er zit voor ten minste dertig mille achterstallig onderhoud in. En dat laatste vinden wij nu juist wel om van te schrikken. Maar goed: er komt een niet- politiek doorbraakje welke de kortste weg zal worden van de hal, waar de aimabele telefo niste het publiek aan het goede adres helpt, naar de thans alleen nog van de Zijl straat af te berei ken vertrekken van het Stadhuis en naar de eerste verdieping waar B. en W. zetelen! Ge volg: geen versto ring der huwe lijksvoltrekkingen in de ridderzaal door haastig ge draaf van geaffai- reerde lieden, die met deurgeklap zich een weg naar de Hoogmogenden banen. Simson Intussen: wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd. En daarom verheugen ons die precieuze veran deringen zo wel ke de gemeente- secreiaris bijna ongemerkt in het Stedehuis teweeg brengt. Zo werd het kapstokje in het gangetje bij de ka mer van de hoofd bode vervangen door een ju weeltje van zeventiende-eeuws houtsnijwerk waarop men de gehele navrante geschiedenis van Simson en Dalilah in beeld kan zien, met slaapsalet in cluis, want onze voorvaderen hadden Hollywood heus niet nodig. De opschriften boven de deuren naar Schepenkamer er. vergaderzaal van. B. en W. werden ook herzien. Dank zij de belangeloze medewerking van Enschedé's graficus S. L. Hartz kan de bezoeker nu weer in authentiek gouden- eeuwse krullen worden aange spoord de justitie lief te heb ben en wel te doen zonder om te zien. De laatste spreuk ver vangt het zinloze opschrift .raadzaal", dat meer dan twin tig jaar nadat in de huidige kamer van B. en W. de laat ste vergadering van de ge meenteraad werd gehouden, de toegang tot dat vertrek heeft gemarkeerd. Bij een der opschriften heeft men een proef genomen het omlijstende stenen sculptuur kwistig van vergulsel te voor zien. Nu worden wij altijd een tikje huiverig wanneer we van imitatie-goud horen spreken. In dit geval verklaren wij met de hand on ons hart: het doet het best. Want het past bij de eerlijke praal van de zwierige tijd waarin dat deel van ons Stadhuis ontstond. Schavot Mr. Phaff moge dan veel in de oorspronkelijke toestand willen herstellen, wij geloven niet dat hij het schavot, dat eeuwen lang aan de buitenkant van het Stadhuis heeft gestaan, zou willen herstellen. Niet al leen omdat hij geen bloeddor stig man is, maar ook omdat het schavot slechts via zijn tegenwoordige werkkamer, eens „vierschaar", te betreden viel. Wij komen daar zo op, omdat het volgende week Woensdag precies een eeuw ge leden zal zijn, dat de Haarlem se vroedschap besloot het ding af te breken. De openbare strafplaats was toen trouwens al vijfentwintig jaar niet meer gebruikt, in zoverre bestaat er dus enige verwantschap met het bordje „raadzaal", waar we het over hadden. Wij hebben zo'n vermoeden dat de vooruitstrevende Haar lemmers van die tijd het ver dwijnen van het schavot met vreugde gezien zullen hebben. Niet zozeer, omdat het veel ruimte innam op de Grote Markt, maar omdat het een herinnering vormde aan een tijd, dat het oog om oog, tand om tand in zijn wreedste vorm werd toegepast. bij de volkstuindersvereniging ..Ons Buiten" op bezoek ge weest. In het verenigingsgebouwtje, dat temidden van een fraai aangelegd tuinencomplex aan de Landelijke Zomerweg is gelegen, werd een lathyrus show gehouden. O zeker, het was geen Vlees hal vol, maar een bescheiden verzameling, waarbij niet de kwantiteit, maar de kwaliteit de hoofdrol speelde. Nu, die kwaliteit mocht er zijn: „Zo hadden ze ze in de Vleeshal niet", zei een der Ons-Buite naren met een gerechtvaar digde trots, die door ieder ge billijkt kan worden die weet welk een moeilijke cultuur de lathyrus is. Zowel in kleur als in vorm waren er een paar geraffi neerde prestaties: de paarse Flagship, de zalmkleurige Pa tricia Unwin, de verfijnde don kerrode Waddior. Ons hart verd gestolen door de vuurrode Welcome, en de twee Gigan- er vaak laat zien. Want wij be minnen deze markten, vooral wanneer zij druk bezocht wor den. Zij vormen dan immers een stukje levendig stadsbeeld, dat wij niet gaarne zouden willen missen. Doch er is één ding: houdt daarbij uw portemonnaie in het oog. Dit betekent niet, dat wij u zouden willen verzoeken om zuinig met het geld om te springen; daar hebben wij niets over te zeggen. Maar wel bedoelen wij daarmee, dat u er voor moet oppassen, die porte monnaie niet kwijt te raken. Vanwaar deze plotselinge be zorgdheid onzerzijds voor uw geldbuidel? Ach, wij zouden er ons wellicht niet mee bemoeid hebben, ware het niet, dat de Haarlemse politie de laatste tijd enige opgaven van vermis sing van portemonnaies op weekmarkten heeft binnenge kregen. Het is best mogelijk, dat het een kwestie van ver- Het schavot, dat honderd jaar geleden werd gesloopt. De afbeelding werd gemaakt naar een kopergravure uit 1630. Reeds de aanblik van het zware houten (later stenen) gevaarte boezemde ontzag in. Energieke kabouters Heeft u er wel eens over na gedacht wie er voor zorgen, dat de talrijke internationale vlaggen, welke de voornaam ste pleinen van onze stad zo'n fleurig en cosmopolitisch aan zien geven, op het juiste uur worden gehesen en gestreken? Wij niet en heel wat anderen ook niet. Leest u maar: onlangs geviel het, dat een voorbijgan ger opmerkte, dat op het Hout plein het een of andere dun doek verkeerd hing. En daar deze voorbijganger gaarne ziet dat aan de vlaggen de vereiste eer wordt bewezen, schroom de hij niet de hoogste autori teit op het gemeentelijk terri toir op te bellen; de burge meester. Die beloofde beter schap. vroeg zich overigens af wie hij daartoe in de arm moest nemen, dacht onmiddel lijk hiërarchiek aan de Hoofd commissaris. Hoofdcommissa ris belt inspecteur-van-dienst, inspecteur-van-dienst belt di recteur Openbare Werken, di recteur Openbare Werken belt directeur Haarlems Bloei. Stop. Op dat ogenblik had Houtpleins volijverige speel goedhandelaar Korstjens al eigenhandig vlag gecorrigeerd. Wellicht zult u nu, evenals wij aanvankelijk, na dit ver haal denken, dat de kabouter tjes uit Haarlemmerhout voor die vlaggen zorgen. Maar het is toch niet zo. Want de vlag gen ressorteren onder.... het Energiebedrijf. Lathyrus Profiterende van een droge bui en de nieuwe Schipholweg zijn we de afgelopen Zondag ties: één in lichtcrème, de an der wit. Voor de volkstuinders van „Ons Buiten" vormde deze lathyrusshow de feestelijke be kroning van maanden toege wijde zorg, voor buitenstaan ders een aangename verras sing. Droog weer „Droog weer": dat stond gisteren boven het weerbericht en daarmee leken de achter ons liggende weken met al die bedorven vacanties al niet zo reëel meer. En ook het folder tje dat we aan begin van deze week van een actieve Haar lemse aesurantiebezorger ont vingen, leek ons al niet zo up to date. Want dat ging natuur lijk ever de regenverzekerin gen, die van Pluvius zo'n doel treffende en belangeloze pu bliciteit hebben gekregen. Wie in Haarlem zich zo'n troost- polis wil aanschaffen zal voor alsnog bij de particuliere re gen verzekeraar terecht komen. Een verzekering door bemid deling van vreemdelingenver keer, zoals in Arnhem, hebben we hier niet. Maai wat niet is, kan het volgend seizoen ko men. Misschien wel tegelijk met de Zonneschijn-verzeke- ring welke ook al wordt uit gebroed. Zo langzamerhand geraken we blijkbaar in een stadium waarin alle risico's van een geldelijke compensatie vergezeld gaan. Zodat men zou gaan verlangen naar een dag mooi weer alleen maar omdat men zich daartegen niet zal kunnen verzekeren. Gelukkig voor de polishouder: Vanmor gen regende het weer. Zakkenrollers Wij kunnen u er moeilijk van weerhouden, geregeld de Haarlemse weekmarkten te bezoeken. Integendeel, wij wil len niets liever dan dat u zich liezen is, maar het is geenszins uitgesloten, dat hier zakken rollers aan het werk zijn. Het zou namelijk niet de eerste keer zijn, dat er een porte monnaie op een (drukke) markt gestolen werd. En daar om: opgepast! Voor regendagen Gerry Montagne, die met zijn gezelschap gedurende een week reeds de ochtendvoor stellingen voor de jeugd in het Luxortheater verzorgt, heeft over belangstelling bij de jeug dige Haarlemmertjes zeker niet te klagen. In tegenstelling tot verleden jaar echter wordt het programma van zijn variété voor het grootste gedeelte ge vuld door zijn medewerkers. Voor de komende week staat Oom John des ochtends op de planken en ongetwijfeld zal hij evenals verleden week met zijn zangwedstrijd de kinderen in spanning houden. Een derge lijke wedstrijd, waarbij de kleine bezoekers uit de zaal zelf op het toneel verschijnen om mede te dingen naar een van de prijzen, is overigens voor de ouderen in de zaal het beste nummer uit het smaak vol ingedeelde programma, waarin van vandaag af ook prof. Antonini met zijn spre kende pop optreedt. De och tend wordt dan weer besloten met een voorstelling van het oud-Hollands poppentheater door Montagne zelf. Zo ge ziet, een morgen, die de kinderen het troosteloze van een ver regende vacanliedag zeker zal doen vergeten. In antwoord op de vragen van de frac tievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. F. Albrecht, heeft het college van B. en W. thans medegedeeld, dat er inderdaad stedebouwkundige voorschrif ten zijn welke een eventueel ongewenst gebruik van de terreinen van de Holland- Nautic kunnen beletten. Het onderhavige terrein is gelegen in het „Uitbreidingsplan! voor de gronden ten Zui den van de Paul Krugerkade", vastgesteld bij besluit van de raad van 23 Mei 1934 en goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van 26 September 1934. Ingevolge dit uitbreidingsplan zijn de be treffende gronden bestemd voor gesloten bebouwing met arbeiderswoningen. Voor nieuwbouw en verbouwingen in strijd met vorenbedoelde bestemming zullen dus geen bouwvergunningen mogen worden ver leend, tenzij daarvoor tot wijziging van het geldende uitbreidingsplan zou worden overgegaan. De gemeente heeft het dan ook volledig in de hand een ongewenst gebruik van. deze terreinen tegen te gaan. B. en W. schrijven voorts, dat ook hen geruchten omtrent een op handen zijnde verkoop ter ore zijn gekomen, doch dat zij redenen hebben om aan te nemen, dat over de verkoop van het bedrijf nog geen be slissing is genomen. Voorts bevestigen B. en W.. dat zij de Holland-Nautic hebben ingelicht, dat de aanwezigheid van de ophaalbrug in de Spaarndamseweg de formele rechtsgrond mist, en dat zij de Hollonad-Nautic hebben verzocht dit ook aan eventuële kopers mede te delen. Het is het college echter niet bekend of dit ook gebeurd is. Als gast heeft Piet Post uit Leeuwarden gistermiddag het gemeentelijk orgelconcert in de Grote Kerk gegeven. Zijn program ma bestond uit composities van Buxtehude, Bach, Christian Fink en tot slot zijn eigen werk „Partite diverse sopra De Lofzang van Maria", dat wij reeds Dinsdagavond door Jacob Bijster hoorden vertolken. Zijn zeer beheerste, duidelijk gedétailleerde in terpretatie van dit variatiewerk bevestigde, bij hernieuwde kennismaking, onze eerste indrukken, zowel wat betreft de kwalitei ten als de hoedanigheden welke ons min der konden bevredigen in de compositie. Dit laatste betrof dan hoofdzakelijk de grilligheid van de vormgeving die, naar onze mening, het stuk een onevenwichtig karakter geeft. Daar is bijvoorbeeld een variatie voor pedaal-solo, die te lang uit gesponnen is om te blijven boeien. Ook lijkt ons de finale te capricieus. Daartegenover staat dat het stuk goed klinkt. Het was in ieder geval niet van belang ontbloot het te mogen beluisteren. Ook Bach heeft zijn evenwicht moeten vinden en het is tame lijk duidelijk dat hij er in zijn Fantasia in G op een thema van Kuhnau, nog op uit was om het te zoeken. Piet Post speelde ook dit zelden gehoor de stuk op voortreffelijke wijze. De rijpe Bach liet hij ons horen in drie van zijn mooiste orgelkoralen en het is altijd een genot te ervaren welk een prachtig équi- libre er bij deze grootmeester kan ontstaan uit de grootste tegenstellingen, als daar zijn: een quasi dansmelodie en een ingeto gen geestelijke zangwijze. Maar met bijzonder genoegen hebben wij geluisterd naar „Dies sind die heil'gen zehn Gebot", met de prachtig contrapun- terende middenstem door de concertgever mooi in reliëf gehouden. Piet Post had zijn bespeling geopend met het uitgebreide „Te Deum laudamus" van Buxtehude en hij speelde later ook nog drie orgelkoralen van Christiaan Fink, bezonken werk van een ernstig orgelmeester uit de vorige eeuw. In alles wat hij ten gehore bracht toon de Piet Post zijn degelijk vakmanschap. JOS. DE KLERK Van vanmorgen acht uur heeft zich een snel groeiende file auto's gevormd aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal, die zich om 12 uur al tot aan de grens van Sant poort uistrekte. Vele vacantiegangers moes ten met lede ogen aanzien hoe hun vrije tijd met meer dan een uur wachten voor de pont werd „besteed". OOOOOCOOOOOCCOOOCCOOCODCOOOCOCOCOOCOOCOCOCCCOOOOOOOC Op de brieven die door j nr. P. O. F. M. Cremers, ter gelegenheid van de ope- 8 ning van de Schipholweg, naar een aantal burgervaders van steden elders in de wereld per K.L.M. werden ver- stuurd, is de eerste reactie ontvangen. Deze is afkomstig van de districtscom missaris van Paramaribo, de heer J. L. Robles de Medina, die zich in een uit- voerige brief tot mr. Cremers richtte 8 waarin hij zijn dank voor het schrijven uit Haarlem kenbaar maakte. Op zijn beurt deed de heer Robles de Medina g aan aantal publicaties over Paramaribo en Suriname het Haarlems gemeente- bestuur toekomen, Deze groet werd uiteraard weer door de K.L.M. naar Nederland gebracht en S vanaf Schiphol door de heer G. J. H. 8 Kerstholt, zelf een Surinamer en werk- j 'i zaam op Schiphol en woonachtig in -j Haarlem, aan de burgemeester over- 3 handigd. xoocooxx!ccoo<xxxcocooo:ccooocodoco5ooocox*xx)Coooccc^5 HAARLEM, 22 Juli 1954 GEHUWD: 21 Juli, H. Hogenes en J. Rusman; 22 Juli, H. van Doorn en A. S. Huij- boom; G. Koelemij en C. J. van der Vliet H. K. van 't Hof en Th. J. Quasters; B. J. Steur en M. J. Willemse; G. B. Kok en H. C. A. Berkhof; M, J. Verkruisen en J. van Hengel; F. J. van Kampenhout en M. Kui per; P. J. Steeman en M. G. de Gooijer; J. P. Schaafsma en A. Schornagel; L. D. Schmidt en S. P. de Liefde; A. van Schup- pen en L. Vroege; J. F. G. Grosze Nipper en D. O. Langeveid. BEVALLEN van een zoon: 20 Juli. M. M. PetersHulstein; 21 Juli, C. H. Moors van de Heuvel; P. E. M. Harren—van Dam; C. J. M. Vrenegoor—de Nijs; J. Bogaart— Lammens; 22 Juli, G. R. KoopmanPotze. BEVALLEN van een dochter: 21 Juli, M. F. de Nobelde Prez; E. H. RobbéKorom- pis; C. M. E KoningBertholee; 22 Juli, C. J. M. HuijzerHerbermann. OVERLEDEN: 20 Juli. J. Dijkstra, 46 j.. M. v. Heemskerkstraat: E. van den Enden, 88 j., Koudenhorn; M. M. Freriks. 58 j., Kam perlaan; 21 Juli, J. C. Stam, 63 j.. M. v. Heemskerkstraat; J. W. Maarschalk—Boer lage, 73 j„ Zomerluststraat; J. Dankelman, 70 j., Pepijnstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9