Vacantiespelen 1954 begonnen A Kort en bondig 1Et Eindeloze erfpacht kwestie in Waarderpolder Industrieterrein bij de gasfabriek Accoord over opheffing Unie niet getekend rieven aan de redactie Amsterdamse Beurs MAANDAG 26 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wil N.V. zich aan haar verplichtingen onttrekken? Burgerlijke Stand B. en W. vragen f 141 mille voor nodige voorzieningen Crayenesterschool heeft nieuwe verwarming nodig 3. en W. vragen crediet van 7595. voor oliestook-installatie P. B. van Eerdenburg nam afscheid van Bavoschool Indonesische verrassing Dr. G. Snijder naar Haarlem beroepen J. Annard veertig jaar bij N.Z.H. M. A. P. de Hilster 40 jaar bij P.T.T. WASSERIJ DUYN Viswedstrijd Haarlemse Hengelaarsbond Verregende landdag van Katholieke jongeren Panda en Joris Goedbloed in levenden lijve Verzekeringsmaatschappij voor 800.opgelicht Vanmorgen om tien uur gingen op de vijftien speeltuinen, aangesloten bij het Verbond van Haar lemse speeltuinver enigingen de vlaggen aari de masten de lucht im en dit was voor de kinderen, die op de tuinen aan wezig waren het te ken, dat de vacantie spelen 1954 begonnen waren. Vier weken lang zullen de kinderen op de tuinen door speciaal geïnstrueer de leidsters en leiders bezig gehouden wor den en reeds direct na de officiële ope ning vanmorgen be gonnen op de diverse tuinen de kinderen enthousiast aan de zandbakwedstrijden en volksdansjes. Uiteraard keken de leidsters en leiders vanmorgen enigszins bezorgd naar de luchi want hoewel de kin deren nu niet bepaald zullen smelten van een regenbuitje, is een voortdurend neerstromende slag regen niet bevorder lijk voor de goede stemming. Maar van morgen op de Papentorenvest bijvoorbeeld was iedereen in een uitstekend humeur. De kinderen waren in vrij groten getale naar de tuin gekomen en vermaakten zich op perbest. De grotere jongens kozen, mis schienmet het motto „Hoog en droog" in de gedachten een plaatsje in het klimrek en ongetwijfeld zullen de gesprekken voor ADVERTENTIE Hebben de G RUN DIG Radio- fabrieken door de 3-dimensionale opstelling der luidsprekers de ste- reophonische weergave bereikt? In de GRUNDIG LABORATORIA heeft men jaren gewerkt aan de verwezenlijking van de stereophonische geluidsweergave door 3-di mensionale opstelling der luidsprekers. Als waarlijk revolutionnair kan thans het ge heim worden prijsgegeven, dat de GRUNDIG Fabrieken Europa's grootste radio-appara- tenfabriek naast de bestaande serie, de wereld zal verrassen met een afzonderlijke serie 3 D-klank-apparaten, waarmede een klankrijkdom wordt bereikt, die als een ver bijsterende vooruitgang, vooral door de criti- sche muziekliefhebbers, zal worden waarge nomen. Vanaf heden 'zal in Haarlem bij de officiële GRUNDIG-dealer G. M. OORD N.V., Grote Houtstraat 108, tel. 13046 deze nieuwe 3 D- serie te beluisteren zijn. Ongeveer 2>4 jaar geleden, heeft de Haar lemse raad aan Vernhout en Van Sluyter's Drukkerijen N.V., op haar verzoek, in 75-ja- rige erfpacht toegewezen een stuk grond van ongeveer 6250 vierkante meter, gelegen aan de Oudeweg hoek Ir. Lelyweg in de Waar derpolder, waarop de genoemde N.V. een bedrijfspand wilde gaan bouwen. Overeen komstig de „algemene voorwaarden" had de vennootschap toen reeds een waarborgsom van f 3125 betaald, maar tot een verlijden van de erfpachtacte is het sindsdien niet geko men. Begin October 1952 vroeg de N.V. in kwestie in een brief aan het gemeentebe stuur, het verlijden van deze akte enige tijd uit te stellen omdat haar onderhandelingen over de financiering van haar bouwplannen nog niet afgesloten waren. B. en W. ant woordden, dat Vernhout en Van Sluyters nog tot 1 November 1952 gelegenheid kregen, een notaris aan te wijzen, voor wie het erf pachtcontract verleden zou kunnen wor den. Zij deelden daarbij tevens mede, dat de N.V., indien zij nu nog in gebreke bleef, haar waarborgsom zou verbeuren. Op 22 No vember 1952 antwoordde de N.V. met een brief vol volgens B. en W. „niet of wei nig ter zake doende bezwaren", waaronder klachten over vliegas en over het uitstel in de totstandkoming van de Prinsenbrug. Het Haarlemse gemeentebestuur, dat in Juli van dit jaar opnieuw een adres met bezwaren tegen het verlijden van de erf pachtakte van Vernhout en Van Sluyters ontvangen heeft deelt nu aan de gemeente raad mede, dat het zich, na langdurige on derhandelingen en uitgebreide correspon dentie, niet langer aan de indruk onttrek ken kan, dat de adressante alleen maar een motief zoek om zich aan de door haar aange gane verplichtingen te kunnen onttrekken. Wat de vliegas-bezwaren betreft merken B. en W. op, dat de adressant nooit de ge ringste belangstelling getoond heeft voor de resultaten van het periodieke deskundigen onderzoek in deze materie. Het uitstel van de bouw van de Prinsenbrug kan voor het geprojecteerde bedrijfspand nadelig zijn, maar dat de totstandkoming van die brug in 1953 zou zijn toegezegd, gelijk de N.V. be weert, is volgens B. en W. van Haarlem niet juist: ten hoogste kan destijds van de zijde der gemeente een bepaalde verwach ting ten aanzien van de voltooiing van de brug zijn geuit. B. en W. concluderen, dat verdere volhar ding van de N.V. in haar houding tot verlies van de .door haar gestorte waarborgsom zal moeten leiden en stellen cie raad voor, op het genoemde adres afwijzend te beschikken. HAARLEM, 24 Juli 1954 GEHUWD: 24 Juli, G. Jonkhof en J. Spar- reboom; C. Stekelbos en W. Slagman BEVALLEN van een zoon: 22 Juli, H. C. F. VogelaarKropman; E. M. E. Koelemij Deen; 23 Juli, J. J. de Vries—Koen; J. M. Boslandvan der Hoorn; L. A. Huiskamp Plant; E. H. van der Meijden—Menting; 24 Juli, G. WagemanKwant. Rectificatie: Bevallen van een zoon: 21 Juli, C. H. Moorsvan de Voort. BEVALLEN van en dochter: 23 Juli, C. Th. Sabelisvan Pelt; C. F. PregelTrupp; 24 Juli, J. H. BemerPoelman (2 d.) OVERLEDEN: 22 Juli. A C. C. Brakel— Koot, 28 j., Gasthuisvest; 23 Juli, J. Doorne- bpsch, 33 j., Merovingenstraat. het grootste gedeelte gaan over de zwem en voetbalwedstrijden, die nog op het pro gramma zullen staan. In 1930 heeft de gemeente Heemstede een terrein aangekocht groot 1.07.70 h.a. en gele gen noordelijk van de gasfabriek langs het Heemsteeds Kanaal tegenover de Haven. Van dit terrein werd in 1932 een strook grond ter oppervlakte van 1143 m2 toegevoegd aan de gasfabriek. Het restant werd als wei land verhuurd. Dit terrein is voor industriedoeleinden uitermate gunstig gelegen. De vorm van dit terrein en de toegang daartoe maken een goede exploitatie alleen mogelijk door toe voeging van een aangrenzend terrein, dat toebehoort aan het Bisschoppelijk Semina rie Hageveld. Dit laatste blijkt nu bereid een perceel grond van 8350 m2 aan de gemeente te ver kopen tegen de prijs van 4.per m2, terwijl de gemeente, ter verkrijging van een betere begrenzing van de Cloosterweg, aan het Bis dom zal overdragen een strookje grond, ter grootte van ongeveer 40 m2 bij de Cruquius- weg. De kosten van deze overdrachten komen ten laste van de gemeente. B. en W. achten de gevraagde koopprijs, alsmede de gestelde voorwaarden, alleszins redelijk en daarom stellen zij voor deze transactie aan te gaan. Het Bisschoppelijk Seminarie heeft voorts verzocht voor zijn rekening aan te leggen een weg van vier meter breedte. De ketel van de centrale verwarmingsin stallatie van de Crayenesterschool in Heem stede verkeert in zodanige staat, dat het niet langer verantwoord is deze nog langer te ge bruiken, aldus delen B. en W. van Heémstede de raad mede. Verschillende malen is getracht de ketel, die in 1938 is aangeschaft, te repa reren. doch het euvel is niet te ondervangen. Een 'afdoende oplossing kan verkregen wor den door aanschaffing van twee nieuwe noot jesketels van kleinere capaciteit dan de be staande ketel'of van één nieuwe ketel met oliestook. Het toepassen van een volautoma tische oliestookketel is verre te prefereren boven aanschaffing van twee nootjesketels. B. en W. stellen derhalve voor een crediet beschikbaar te stellen ad ƒ7595.—, af te schrijven in 10 jaar, tot aankoop van een olie stook-installatie. Zaterdag heeft de heer P. B. van Eer denburg, hoofd van de R.K. jongensschool St. Bavo aan de Westergracht, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, afscheid genomen van hen die met hem werkzaam waren aan de school. Plebaan H. W. Agterhof droeg 's morgens een H. Mis op voor de scheidende. Later op de ochtend droegen de leerlingen van de school hun steentje bij om deze gebeurte nis luister bij te zetten. Klasgewijs brach ten zij voordrachtjes en gelegenheidsverzen ten gehore, waarmee duidelijk gedemon streerd werd dat de heer Van Eerdenburg bij allen een plaatsje in het hart had ge kregen. Om 11 uur vond in de gymnastiek zaal van de school in kleine kring het af scheid plaats van het schoolbestuur en onderwijzend personeel. Plebaan Agterhof, die als eerste spreker het woord voerde, maakte gewag van vele verdiensten van het scheidende schoolhoofd, die naar zijn mening steeds trachtte iets van zichzelf aan de jongens mee te geven. Hij zeide dat de heer Van Eerdenburg een hoge opvatting had van het verantwoordelijk ambt van onderwijzer en dat deze in de ware zin des woords geroepen was tot zijn beroep. Ple baan Agterhof, voorzitter van het school bestuur, bracht ook dank aan mevrouw Van Eerdenburg, die in niet mindere mate had bijgedragen tot de functie van haar echt genoot. De heer B. H. Hendriks, waarnemend hoofd van de school, die binnenkort even eens de school zal verlaten, om de functie van hoofd van de school in het Kleverpark te vervullen, sprak de scheidende namens het personeel van de school toe. „U zorgde voor een goede geest op school, een geest om na te volgen." Hij bracht de heer Van Eerdenburg dank voor de wijze lessen en voor de collegiale samenwerking en bood namens het personeel een kist sigaren en aan mevrouw Van Eerdenburg een kleurige ruiker aan. Zuster Anne-Louise, hoofd van de R.K. meisjesschool, uitte vervolgens haar dank voor de samenwerking die steeds zo voor treffelijk was geweest en bood een boek werk aan. De heer P. Peeters wenste het schoolhoofd namens de R.K. Bond van On derwijzers een plezierige „oude dag" toe. De heer Van Eerdenburg memoreerde in zijn dankwoord zijn carrière, die in 1911 begon teen hij als „jong broekje" op de schQol kwam, met elf dienstmaanden achter de rug. „Er is in die 43 jaar heel veel ge beurd," zei hij, „er zou een boek over te schrijven zijn." „Maar," voegde hij er ge- (Van een Haagse medewerker) Djarakta heeft Zaterdagavond voor een grote en niet bepaald aangename verrassing gezorgd. Zaterdagmiddag zou in de De Lai- ressezaal op het Haagse Binnenhof de for mele slotzitting plaats hebben van het over leg over de opheffing van de Unie tussen Nederland en Indonesië. In die bijeenkomst zouden de resultaten van dit overleg wor den ondertekend, waarmee de Unie zou op- honden te bestaan. Een aantal financieel- economische overeenkomsten, die aan de Unie waren gekoppeld, zouden ten dele worden vervangen door andere, waar no dig, gewyzigde overeenkomsten. Enkele uren voor de aanvang van de zitting liet dc Indonesische delegatie evenwel weten dat deze ondertekening van haar kant niet zou kunnen doorgaan. De beide delegaties gaven daarop een gezamenlijk communiqué uit, waarin wordt gezegd dat de ondertekening geen doorgang kon vinden omdat de Indonesische delega tie nog geen volledig contact met de rege ring in Djakarta heeft kunnen verkrijgen. De Conferentie is in verband daarmee uitge steld. Enige mededeling over een eventuele hervatting van het formele of informele overleg kon niet worden gedaan. Een van de leden van de Indonesische delegatie, minister Mohamed Yamin is Za terdag naar Djakarta gevlogen voor een mondeling contact met zijn regering. Hij wordt over een week terug verwacht. Uiteraard zal pas na zijn terugkomst het overleg in enige vorm kunnen worden her vat. Het bericht van het niet doorgaan van de ondertekening kwam vrij onverwacht. En niet alleen voor Nederland. Ook de In donesische delegatie werd er volkomen door verrast. Er viel in kringen van deze dele gatie Zaterdag dan ook een vrij grote ver warring te constateren, welke tot uitdruk king kwam in een'-verontschuldigend stil zwijgen. Men wees er op dat het contact met de regering in Djakarta niet voltooid had kunnen zijn daar de minister-president Ali Sastroamidjojo, op het ogenblik niet in Djakarta vertoeft, maar in Pontianak. Het Indonesische kabinet is Zaterdag morgen in een spoedvergadering bijeen ge weest om de rapporten van de delegatie in Den Haag te bestuderen. Na afloop van de ze zitting verklaarde vice-president Wong- sonegoro, dat nieuwe instructies aan de de legatie in Den Haag waren gezonden, „die niet afweken van de oude, doch slechts, een verduidelijking daarvan betekenden". „Indien het protocol in overeenstemming is met deze instructie", zo zeide Wongso- negoro, „zal de ondertekening kunnen ge schieden. Indien het daar echter van af wijkt zal de ondertekening natuurlijk on mogelijk zijn". De secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting voegde er aan toe dat het van de delegatie ontvangen verslag niet geheel bevredigend was, daar „het afweek van de instructies". De kosten van deze aanleg met uitvoering - van bijbehorende werkzaamheden worden ge- ruststellend aan toe, „ik ajjm met doen, schat op 8500.Aangezien het Bisschop pelijk Seminarie zich met betaling van dit bedrag kan verenigen, stellen B. en W. de raad voor bedoelde werken voor rekening van het Seminarie te doen uitvoeren. Nu de behoefte aan industrieterreinen zich steeds meer doet gevoelen, menen B. en W. dat tevens dient te worden overgegaan tot het gereedmaken van het aan te kopen en het reeds in het bezit der gemeente zijnde terrein voor industriegronden door ophoging der ter reinen tot straathoogte, het aanleggen van bestrating en riolering, het maken van een loswal ter lengte van 45 m en een beschoeiing langs het Heemsteeds Kanaal, het verbreden van de Cloosterweg. het dempen van een be staande sloot en tot het graven van een nieuwe sloot. Op deze wijze komt aan weers zijden van de nieuw geprojecteerde straat terrein beschikbaar, alwaar vestiging van klein industrie mogelijk zal worden. De kosten van deze werken zullen een be drag vorderen van rond 141.000. B. en W. stellen daarom voor dat de raad de desbetreffende machtigingen en credieten verleent. hoor." Hij vertelde dat hij steeds het voor nemen had willen verwezenlijken om van zijn school, ,.de" school van Haarlem te maken. „Ik heb gedaan, meen ik, wat ik kon," zei hij. Aan het slot van zijn toe spraak bracht hij in ontroerende bewoordin gen dank aan zijn echtgenote, die zo vaak alleen voor het huishouden en voor de op voeding van negen kinderen stond. Vele ouders en oud-leerlingen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de heer Van Eerdenburg en zijn echtgenote de hand te drukken, weike belangstelling een treffend besluit mocht zijn van een vrucht bare loopbaan in het onderwijs. Bij de Ned. Hervormde Gemeente van Haarlem is in de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. W. J. van Elden, beroe pen dr. G. Snijders, voorganger der Her vormde Evangelisatie te Harderwijk. (■WTy .ij' In Alkmaar zijn Zaterdag wedstrijden voor brandweerlieden gehouden. Een groep ruim besnorde Vughtse brandweerlieden krijgt de laatste instructies van haar commandant. Vanmorgen heeft de huldiging plaats ge had van de heer J. Annard, die veertig jaar geleden als conducteur bij de N.Z.H. in dienst trad. Uit handen van de heer Th. Hetem, chef van de "ervoersdienst, ontving de ju- bilai'is een geschenk onder couvert. De direc teur, de heer J. J. Jurrissen sprak hem toe namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en overhandigde hem het eregetuig- schrift en de gouden draagpenning. Burgemeester P. O. F. M. Cremers was verhinderd bij de huldiging aanwezig te zijn. Uit zijn naam speldde de heer Jurrissen de jubilaris tevens de bronzen médaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Van de personeelsvereniging ontving de heer Annard een geschenk in de vorm van een geldsom. Op Maandag 2 Augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer M. A. P. Hil ster in dienst trad bij de P.T.T. in Haarlem. Hij begon zijn loopbaan als hulpbesteller. In 1917 volgde zijn aanstelling als besteller, waarna hij in Juli 1941 zijn benoeming kreeg als kantoorknecht en besteller. In deze functie is de heer De Hilster nog werkzaam op de afdeling pakketpost. De heer De Hil ster speelt sedert de oprichting, vijfentwin tig jaar geleden, in de toneelvereniging „Postaal Genoegen". Hij is reeds meer dan vierentwintig jaar commissaris van de pro- paganda-afdeling van de Vereniging tot bevordering belangen der tbc-patiënten in Haarlem. ADVERTENTIE AMSTERDAM SEV AART 20 T11-1105? MANGELWAS 55 CT. PER KG De Haarlemse Hengelaars Bond heeft Zon dag een grote viswedstrijd gehouden, waar van de baten waren bestemd voor het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. De wedstrijd werd gehouden in de Ring vaart van de Haarlemmermeerpolder tussen Bennebroek en Haarlem. Ongeveer 500 sport vissers namen aan deze wedstrijd deel, waar bij vele dames. Het weer bleef tamelijk gunstig en in totaal werden gevangen: 786 stuks bovenmaatse vis, waarbij ongeveer 60 brasems. De le prijs werd gewonnen door de heer P. Stoof met een brasem van 47 centimeter. Hij won hiermee een rijwiel dat door de Haarlemse Hengelaars Bond was uitgeloofd. De 2e prijs werd gewonnen door de heer A. van Broekhuizen met 14 stuks bovenmaatse vis. en de derde prijs was voor de heer J. P. van Geijlswijk. Verder kwamen de prij zen in bezit van W. Peper, W. Jacques, J. Duister, Kooiman, N. Stijnman, H. Schmidt, J. C. Cornelissen, P. Kolk, J. Dijkstra. In totaal werden ongeveer 200 prijzen beschik baar gesteld. De prijzen zullen worden uit gereikt op Woensdag 28 Juli in het Concert gebouw in Haarlem, dat gratis ter beschik king is gesteld en waar het batig saldo zal worden overhandigd aan het Koningin Wil- helmina Fonds. Besprekingen tussen de Engelse lucht vaartmaatschappij BEA en de KLM hebben er toe geleid dat de dienst Amsterdam— Londen met ingang van 3 October in samen werking zal worden uitgevoerd. De wel bijzonder ongunstige weersom standigheden zijn ook funest geworden voor de landdag, welke Zondag door de R.K. Bond van Land- en Tuinbouwjongeren op het terrein van Seminarie Hageveld te Heemstede werd gehouden. Het eerste ge deelte van het programma kon nog in de openlucht worden afgewerkt, doch toen na de rede van hoofdaalmoezenier Brans de regen in stromen begon neer te storten, moesten alle verdere sportdemonstraties en volksdansen worden afgelast en werd ook de Mariahulde naar de kapel van het seminarie verplaatst. Toch telde deze landdag nog ongeveer tweeduizend deelnemers, onder wie zich de genodigden dr. M. J. de Jong, secretaris van het bisdom Haarlem, de heren L. Bou- man en W. A. van Donk, leden van Gede puteerde Staten, wethouder E. J. van Lent van Heemstede en verder vele aalmoeze niers en bestuursleden bevonden. Precies om tien uur werd in de open lucht door hoofdaalmoezenier H. M. J. Brans ter in tentie van de boerenstand een plechtige H. Mis opgedragen, met assistentie van de diaken P. Matthijssen en de subdiaken L. Schlapman. Na afloop hiervan volgde een gezamenlijke communie en het gemeen schappelijk ontbijt. De landdag werd daarop geopend door de voorzitter van de L.T.J., de heer Th. Mourits uit Reeuwijk, die verklaarde, dat men bijeen gekomen was om aan een groei end verlangen te voldoen. Het verlangen om anderen deel te maken van de vreugde, die in de kringen van de L.T.J. en de V.L.T.J. heerst. Vervolgens sprak hoofdaalmoezenier H. M. J. Brans, die begon met vast te stellen, dat het Katholieke geloofsleven altijd nauw met de boerenstand verbonden is geweest. Immers de helft van de missionarissen en minstens een derde van de andere geeste lijken zijn van het platteland afkomstig. De taak van de L.T.J. zou spreker in drie groepen willen onderverdelen; aposto lisch werk voor de leiders, het vaststellen van de juiste positie van de jonge vrouwen en de samenwerking met jongelui uit an dere omgeving. Wat het tweede betreft merkte de aalmoezenier op, dat nergens huis en arbeid zo nauw met elkaar verbon den zijn als bij de boerenstand, want juist hier heeft ieder een eigen taak en plaats, die onverbrekelijk samenvallen, Met het oog hierop waarschuwde spreker voor de funes te traditie, dat stand een kwestie van geld zou zijn. Hij moest openhartig toegeven, dat hiervan ook nog dikwijls bij de Katho lieken sprake is en daarom deed spreker een dringend beroep op de jongeren alleen uit te gaan van het standpunt mens te zijn en daardoor zuiverder te staan dan de vol wassenen. Daarom bad de hoofdaalmoeze nier tenslotte om een sterk geloof, een ge zonde stand en een schone toekomst, waar bij men eindelijk eens zou loskomen van het klasse-idee. Op deze wijze kunnen de jonge arbeiders, boeren en middenstanders dan gezamenlijk arbeiden aan een toekomst die vol zonneschijn zal zijn. Hierna maakte de neerstromende regen de uitvoering van het voor de rest van de dag vastgestelde programma onmogelijk, zodat de voorgenomen volksdansen, sport demonstraties en het concours der lande lijke ruiters moesten worden afgelast. Be sloten werd de Mariahulde en het plechtige Lof naar de kapel in het seminarie te ver plaatsen, zodat' ook de. aankomst van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, enige uren moest worden vervroegd. Na dat deze in processie was ontvangen werd de landdag na afloop van het Lo'f besloten. (Verkort weergegeven) Als ontheemden. Het artikel van de Haarlemse Stichting voor Woningverbete ring over het woonprobleem van de alleen staande werkende vrouw (in Haarlems Dagblad van Maandag j.l.) is mij en vele lotgenoten uit het hart gegrepen. Inder daad is de nood onder deze groep mensen groter dan vermoedt. Ik zelf woon sinds 21 jaar op kamers en heb in die tijd 18 keer moeten verhuizen, vier maal vóór de oorlog, vijf keer gedurende- en negen maal na de oorlog. En dat waarlijk niet omdat ik zo'n lastige bewoonster ben, maar eenvoudig omdat met ons bestaan in geen enkel opzicht rekening wordt gehou den. Als de hoofdbewoner het huis ver koopt of verbouwt of de samenstelling van zijn gezin wijzigt zich, dan moeten wij onze biezen weer pakken. Wij vinden nergens enige garantie, dat ons dit een volgende maal niet weer zal overkomen. Onze be langen tellen niet mee; alleen bij het be rekenen van huur, pension of belasting weet men ons te vinden. Het eist heel wat geestkracht je onder die omstandigheden niet als een ontheemde te gaan voelen en met een opgewekt gezicht de rol van een geslaagd en tevreden mens te blijven spe len. Nu het Bureau voor Huisvesting een nieuwe directeur heeft gekregen, die spe ciaal aan de achtergestelde groepen aan dacht wil schenken en daarbij in de eerste plaats aan echtparen zonder kinderen denkt, hopen wij vurig, dat ook onze nood tot hem zal doordringen en hem tot door tastende maatregelen zal bewegen. EEN KAMERBEWOONSTER. Dam.k zij een vlotte toneelbewerking van Anneke Elro hebben Panda en zijn ver maarde kornuiten, uit de aan onze lezers welbekende kinderstrip van Maarten Toonder, thans een levende gestalte ver kregen. En niet zonder succes, want het was Zondagmiddag reeds voor de tweede keer, dat hun avonturen door Het Rotter dams Kindertoneel in een vrijwel geheel met een overwegend jeugdig publiek ge vuld Concertgebouw ten tonele werden ge bracht. Al waren de décors misschien wat aan de sobere kant, dit gemis werd ruim schoots gecompenseerd door de uitmunten de dierenmaskers, die Adr. Lelie uit Den Haag voor dit spel vervaardigde. Anneke Elro bepaalde zich bij haar be werking tot de episode van Panda en de geheimzinnige gemaskerde, die zich met de van hem bekende sluwheid in het bezit van de koningissohat weet te stellen. Daar bij worden graaf Izengrim en hertog Bruno uiteraard kinderen van de rekening, maar ten slotte forceert de pientere Panda han dig de gelukkige oplossing. Vooral na de pauze verwekten deze avonturen bij het jeugdige publiek gulle en opgetogen reac ties. De spelers hadden zich met een kenne lijk genoegen op de verbeeldingskracht van het kind ingesteld. Ditmaal was Willy Lambrechls de jolig-dartele Panda en speelde Anneke Elro met fantasie de sym pathieke rol van het Bosvrouwtje, dat zo'n voorname positie bij de handeling inneemt. Verder verdienen Jo Eldering voor een markante koning I/eeuw vooral uitmun tend door zijn duidelijke articulatie en en de komisch-logge Bruno van Grunen- burg van Ida Baggerman te worden ver meld, omdat zij de kinderen eveneens tot geestdrift brachten. Het lijkt ons. dan ook in het geheel niet uitgesloten, dat het Rot terdams Kindertoneel in het Zondagmid dag behaalde succes voldoende aanleiding vindt om Panda's avonturen nogmaals in Haarlem ten tonele te komen voeren. BINNENLAND Het derde Europese oecumenische jeugd- congres, dat tot 2 Augustus in kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest wordt gehouden, is Zaterdagmiddag officieel geopend. Jongenen uit Denemarken, Duitsland. Engeland, Frank rijk, Italië, Joegoslavië, Oostenrijk, het Saar- gebied, Zweden, Zwitserland en Nederland nemen aan het congres deel. Zondag is in de Amsterdamse haven het 3000ste schip van dit jaar binnengelopen. Het was het Nederlandse m.s. „Tyro", af komstig uit Fowey (Eng.). In 1953 arriveerde het 3000ste schip op 1 Augustus. Op een aardappelveld tussen Hilversum en Bussum hebben controleurs een groot aantal coloradokevers aangetroffen. Tegen de eigenaar van het land is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet nakomen van de verdelgingsplicht. Sjoerd Rodermond, de achttienjarige redacteur van een schoolkrant in Assen, heeft een brief aan Sir Winston Churchill geschreven waarin hij de premier om een interview verzoekt voor zijn blad. De voor naamste vraag die hij aan Sir Winston wil voorleggen zal zijn „Hoe vindt u dat de jeugd zich op de toekomst moet instellen". Sjoerd Rodermond is een van de twintig jonge mensen zes uit Nederland, zes uit Duitsland en acht uit Groot Brittannië, die in een internationaal jeugdkamp in Yorkshire verblijven. Hij schreef zijn brief aan Sir Winston enkele dagen nadat hij een bezoek had gebracht aan het Engelse Lagerhuis, waar hij met de andere jongens een rede van de premier had aangehoord. De tot dusverre met de Nederlandse Vereniging van Specialisten, een groep uit de Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Ge neeskunde uitgetreden specialisten, gevoer de onderhandelingen inzake het specialisten- conflict hebben nog niet tot enig resultaat geleid. Weliswaar is de N.V.V.S. bereid de onderhandelingen met de ziekenfondsen en met de landelijke specialistenvereniging voort te zetten, maar zij stelt zich daarbij op het standpunt, dat de onderhandelingen moeten uitgaan van door haar als juist geachte grondslagen. De stichting Wasserijvoorlichting voor de Nederlandse Huisvrouw heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven. De hoofdprijs van f 10.000 is gewonnen door mevrouw G. B. Kemerink te Almelo. Van een 35-jarige verzekeringsagent is op het hoofdpostkantoor te Amsterdam een bedrag van f995,50 gestolen. Hij had een giro-stortingsbiljet aan het loket aangebo den. maar dit werd wegens onvolledigheid door de ambtenaar niet aangenomen. De verzekeringsagent ging aan de schrijftafel het nog ontbrekende invullen en kocht daarna een postzegel. Hij liet echter het geld op de schrijftafel liggen. Bij zijn terugkomst was het verdwenen. De 45-jarige landarbeider H. P. te Schoonoord heeft bekend dat hij in Juni 1951 een pasgeboren kind van zijn 19-jarige dochter van het leven heeft beroofd. Tijdens een op initiatief van de Neder landse vereniging Bescherming Voetgangers gehouden vergadering in Amsterdam, is de zer dagen een afdeling Amsterdam van ge noemde vereniging opgericht. De Amster damse afdeling zal ter beveiliging van de voetgangers een actie gaan voeren onder de slagzin „stop voor de zebra". Per 1 A ^ustus worden de tram- en autobusritten in Rotterdam duurder. De enkele reis gaat 15 cent kosten, het over- stapkaartje 20 en kinderen kunnen mee voor 8 cent. Ook de rittenkaarten worden naar rato verhoogd. Op Maandag 2 Augustus zal op de „mil- lioenenlijn" Heerlen-Simpelveld-Schin op Geulle Diesel-electrische tractie worden in gevoerd. Het in consumptie brengen van tweeër lei soort melk met een gehalte van 214 en 3i pet. vet acht het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw min der gewenst. Wel is dit bestuur er van over tuigd, dat een verhoging van het vetgehalte van de consumptiemelk van 214 op 3 pet. noodzakelijk is. In de Burgerzaal van het raadhuis heeft de Hilversumse burgemeester, de heer J. J. G. Boot, Zaterdagmiddag het tiende inter nationale jeugd-Esperanto-congres geopend, dat deze week in de Gooise hoofdstad wordt gehouden. De deelnemers zijn afkomstig uit België, Frankrijk, Zwitserland, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Joegoslavië, Duits land, Italië, Noorwegen en Nederland. Een groep Hongaarse vluchtelingen kinderen, die onder auspiciën van het cen traal bureau voor informatie en advies ten dienste van de diaconieën der Gereformeer de Kerken gedurende een periode van zes weken in Nederlandse pleeggezinnen zullen verblijven, zal Donderdag 29 Juli om 14.31 uur arriveren aan hetCentraal Station te Utrecht. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3J4 Nederl.'47 99% 99% A.K.ü 237 Vt 238 Unilever 36714 36854 Philips Gloeil. 268 275 Kon. Petroleum 441 437 A'dam Rubber 94 9354 Holl. Amer. Lijn 167 168 N. Seheepv. Unie 146 J4 147 H.V.A. 129 129>4 12954 129 Amsterd. Bank 20754 207 Ned. Handel Mij. 18854 189 Rotterd. Bank 192 192 Twentsche Bank 196 196 Anaconda Copper 39% 3954 Bethlehem Steel 73 74 Republic Steel 60'/» 61 Shell Union 9354 92 Tidewater 197/ib 19'/» 53>4 54 HAARLEM EN OMGEVING Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting in Bloe mendaal, is verhinderd om morgen, 27 Juli, zijn spreekuur te houden. De heer H. Cuyk Jr. te Lisse slaagde te Amsterdam voor het V.E.N.-diploma radio reparateur en installateur. Een voorlichtingsavond wordt Donder dagavond om half acht georganiseer in het kantoor Heereweg 278 door de afdeling Bollenstreek van de Christelijke Emigratie Centrale. Deze bijeenkomst is voor iedereen kosteloos toegankelijk. De heer L. Brand, voorman wagen makerij bij de Nederlandse Spoorwegen, ge denkt op 27 Juli het feit, dat hij veertig jaar bij de N. S. in dienst is. De heer Brand begon zijn werkzaamheden als wagenmaker; op 1 Juni 1949 werd hij bevorderd tot voor man. Op 1 Augustus zal hij met pensioen gaan. Zaterdagmiddag is tijdens een honkbal wedstrijd op het Gemeentelijk sportterrein in het Noordersportpark de achttienjarige leerlingdrukker L. J. op zo ongelukkige wijze tegen een andere speler opgelopen, dat hij vermoedelijk zijn linkerbovenarm brak. Na ter plaatse door een lid van de Ongevallen- dienst verbonden te zijn, is hij per taxi naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Ter voorziening in de vacature van onderwijzer aan de Voorwegschool te Heem stede, ontstaan tengevolge van de benoe- minig van de heer P. Freerkstra tot hoofd van die school, is door B. en W. een voor dracht opgemaakt die de volgende namen bevat: G. van Essen, hoofd openbare lagere school te Holthone, gemeente Gramsber- gen en G. J. Schuitert, onderwijzer aan de openbare lagere school te Wilp. De heer Wil Jansen te Haarlem is ge slaagd voor Engelse handelscorrespondentie bij de Nederlandse Associatie voor practijk- examens. Voor het examen M. O. Handelsweten schappen slaagde de heer W. A. Cassée te Haarlem. Op 3 Augustus zullen de heer J. W. van Wieringen en M. L. van Wieringenvan Westerhoven uit de Doelstraat 50 te Haarlem het feit herdenken, dat zij vijftig jaar ge leden in het huwelijk traden. De Haarlemse recherche heeft aangehou den de 22-jarige Haarlemmer H. W. P., verdacht van verduistering in dienstbetrek king. P. heeft bekend, dat hij ten nadelé van een levensverzekeringsmaatschappij ruim f 800 heeft weggenomen, doordat hij door hem geïnde premiegelden verzuimde af te dragen. P. Is ingesloten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3