Amerikanen schieten terug op aanvallende Chinese j'agers I Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hainan Bonn kan nog niet aannemen dat John vrijwillig ging Scheepsbrand in Amsterdam Twee communistische toestellen in zee gevallen Londen houdt het hoofd koel; Washington in opschudding Pleziervaart voor 90 vorstelijke personen Sovjet-voorstel wordt zorgvuldig bekeken Het woord is aan Minister Schroder laadt de schuld op de arts dr. Wohlgemut 69e JAARGANG No 14 DINSDAG 27 JULI 1954 298e JAARGANG No 168 Brits-Egyptisch accoord over Suez-zone op til Beraadslaging in NAVO-verband Weerrapport (van hedenmorgen 7 nar) Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A 1' Huijsman HET EILAND HAINAN, dat plotseling zoveel aandacht trekt, behoort tot commu nistisch China. Het is er het Zuidelijkste deel van, ligt vrij dicht bij de Chinese kust en ongeveer driehonderd kilometer ten Oosten van die van Indochina, waar juist de wapenstilstand, na bijna acht jaar oor log, is afgekondigd. Veel verder is het van Formosa verwijderd. Hainan is in opper vlakte zo ongeveer gelijk aan Nederland en het telt tweeënhalf millioen inwoners. Wie er, onder het opperbestuur van de centrale communistische regering in Pe king, het gezag uitoefent is niet bekend. Hoe dat gezag georganiseerd is, of het ci viele of het militaire element erin over weegt, is niet bekend. Als men dat wist zou het wellicht enigszins verduidelijkend zijn voor de schieterijen-in-de-lucht, die zich in de laatste dagen nabij de kust van het eiland hebben voorgedaan. Het is even min klaar in hoeverre Chinese onder- gezaghebbers zich aan instructies van hogerhand plegen te houden. Misschien werkt het régime ten deze niet al te „mo del". Het mag wel merkwaardig heten dat de ellende met de vliegtuigen juist na de ondertekening van de wapenstilstand in Indochina begonnen is. Wellicht heeft de overeenkomst te Genève niet de persoon lijke instemming van de een of andere Zuid-Chinese machthebber mogen ver werven, terwijl de centrale regering te Peking haar toch ondertekend had. In elk geval heeft de regering te Peking met on-protocolaire haast, telegrafisch, haar verontschuldigingen aangeboden toen Vrijdag een Engels passagiersvliegtuig, een Skymaster, nabij Hainan door twee Chinese vliegtuigen was aangevallen, zwaar bescho ten en tot een daling op zee gedwongen. Een tiental inzittenden, waaronder drie Amerikanen, kwam hierbij om en het mag een wonder heten dat de overigen er het leven afbrachten. De regering te Peking liet weten dat de Skymaster bij toeval en ongelukkigerwijze was neergehaald en dat men hem had aangezien voor een vliegtuig van Tsjang-Kai-Sjek, op Formosa. Ge kunt opmerken dat dit een slordige ver gissing is, want vliegtuigen van commer ciële luchtlijnen plegen duidelijke ken tekenen te dragen. En toestellen van zulke lijndiensten passeren geregeld langs Hai nan, op weg naar Hongkong of, in de tegen overgestelde richting, naar Bahgkok in Siam. Maar sinds achterdocht bij zovelen in de huidige wereld als eerste en hoogste wijsheid geldt, kan men verondersteld hebben dat de Engelse kentekenen op het toestel vervalst waren. In elk geval nam de regering in Londen van het incident en van de verontschuldigingen zonder opwin ding kennis. Dit deed Washington niet; het reageerde emotioneel en er werden twee vliegdekschepen met de nodige toestellen aan boord naar de conti ien van Hainan gezonden. Twee van die toestellen raakten weldra in gevecht met twee Chinese jagers, waardoor ze werden aangevallen, en scho ten ze neer. De Chinese regering te Peking heeft op dit geval tot dusver volstrekt niet gereageerd. En onze correspondent te Washington seinde vanmorgen, dat voor het moment de situatie aldaar niet serieus behoeft te worden opgevat. Waren niet de Chinese maar de Amerikaanse vliegtuigen omlaag gepaft, dan zou zij wèl ernstig zijn. De Amerikaanse heftigheid over de inci denten bii Hainan is voor een groot deel te verklaren uit nauwelijks verkropte spijt over de regeling voor Indochina, zegt onze correspondent.Want Washington beschouwt die als een kennelijke nederlaag voor het Westen. Hij voegt eraan toe dat in geval van nieuwe incidenten er reden tot ernsti ger bezorgdheid zou zijn. Nu komt vanmorgen het bericht dat een Frans lijnvliegtuig, een Constellation, bij Hainan gevolgd en omgeven is door vier Chinese straaljagers van Russische ma kelij (Migs) en tenslotte niet beschoten. Het Zuid-Chinese of wel Hainanse gezag schijnt dus iets voorzichtiger te zijn gewor den. Men kan zich overigens blijven af vragen of het, evenals de Amerikanen, slecht te spreken is over de overeenkomst betreffende Indochina. Mischien beschouwt het die wel als een kennelijke neder laag voor het Oosten. Als men wederzijds besef van verlies aannam zou dat bevredi gend kunnen werken. Helaas, ook daarvoor Is de achterdocht ongetwijfeld te groot. Laat ons hopen dat wij niets meer over Hainan horen. Dat de Amerikaanse piloten opdracht hebben tot schieten niet alleen als zij worden aangevallen, maar ook als eca dreigende houding wordt aangenomen waar bestaat die in cn was dat bijvoor beeld het geval met het Franse lijnvlieg tuig? stemt enigszins onzeker ten opzichte van de naaste toekomst. R. P. Door nog niet opgehelderde oorzaak is vanmorgen omstreeks half elf op het onder Panamese vlag en met een Duitse beman ning varende Engelse s.s. „Alcor", dat voor reparatiewerkzaamheden gemeerd lag in het Westelijk havengebied van Amsterdam bij de emplacementen van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. brand uitgebro ken. Het vuur is ontstaan in de machine kamer op het achterschip. Het greep met ongekende snelheid om zich heen, doch kort nadat men de brand ontdekt had, kwam de bedrijfsbrandweer van de N.D.S.M. in actie, onmiddellijk gevolgd door de ge meentelijke brandweer van Amsterdam, welke met een vijftal motorspuiten en het drijvende brandweerschip „Jason"- het vuur aanvatte met tientallen stralen. De blussingswerkzaamheden werden be moeilijkt doordat een aantal mensen in het brandende schip was opgesloten. Omdat het gevaar van rookverstikking niet denk beeldig was drongen de Amsterdamse brandweerlieden met zuurstofmaskers en zuurstofapparaten in het schip door. Men slaagde er in de bemanningsleden en werklieden, die slechts lichte brandwon den hadden opgelopen, uit het schip te krijgen. Een der mannen die vlak bij de machinekamer was opgesloten, was er slechter aan toe. Zijn brandwonden waren ernstiger en hij werd dan ook naar een van de Amsterdamse ziekenhuizen vervoerd, waar vandaan hij later, daar zijn wonden uiteindelijk nogal' meevielen, naar huis kon ■worden gebracht. WASHINGTON/LONDEN/HONGKONG (Reuter/AFP) Twee vliegtuigen van een Amerikaans vliegdekschip hebben gisteren, toen zij zochten naar overlevenden van het Britse passagiersvliegtuig dat Zaterdag door twee communistisch-Chinese jagers in zee was geschoten, twee aanvallende jagers boven volle zee neergeschoten. In de Verenigde Staten heeft dit incident grote opwinding en verontwaardiging gewekt. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt dat de luchtmacht in het Verre Oosten opdracht heeft bij een aanval en zelfs al bij een dreigende aanval onmiddellijk het vuur te openen. Communistisch China had op het middaguur nog niet officieel op het incident gereageerd, maar het blijkt dat er nu Mig-straaljagers op het eiland Hainan zijn aangekomen. Een Frans vliegtuig, dat Dinsdagmiddag uit Saigon te Hongkong is aangekomen, is tenminste op 160 kilometer van Hainan vier minuten lang door vier communistisch-Chinese Mig-straaljagers achtervolgd. Het vliegtuig was een Constellation van de „Air France" op de lijn Parijs-Saigon-Hongkong-Tokio. De Chinese toestellen passeerden op korte afstand en vlogen - zonder te vuren - langs de neus van de machine weg. Onze Londense correspondent meldt: Eden zal van daag in het La gerhuis een ver klaring afleggen op grond van in Washington inge wonnen informa ties over de nieu we incidenten in de Zuid-Chinese Zee. Dit zal gebeu ren in antwoord op vragen van Att- lee over de om standigheden, waaronder de twee Chinese vliegtuigen door de Amerikanen werden neergeschoten. Terwijl in de Verenigde Staten een paniek stemming heerst, houdt Groot-Brittannië, als gewoonlijk, het hoofd koel. Toen de Britse Skymaster was neergeschoten, heeft de Britse regering de Verenigde Staten niet om enige militaire actie verzocht. De Amerikaanse vliegdekschepen werden zonder overleg naar het gebied van het in cident gestuurd. In Londen is men vlak na Genève ge neigd deze zaak te sussen. Men was tevre den over de prompte manier, waarop China verontschuldiging en schadeloosstelling heeft aangeboden. Sommigen vrezen dat van Amerikaanse zijde geprobeerd wordt roet in het eten te gooien na het belang rijke diplomatieke succeê van Genève. Ook als dit niet zo is, waarschuwt Londen dat incidenten, als deze, gemakkelijk tot oor log kunnen leiden. Scherpe veroordeling Eden heeft in de scherpste bewoordingen het barbaarse optreden van de Chinese pi loten veroordeeld en de Engelse regering verwacht dan ook, dat Peking onmiddellijk stappen zal doen om verdere incidenten te voorkomen. In Londen is men van oordeel, dat deze niet alleen het oorlogsgevaar be vorderen, maar ook de Britse politiek tot verbetering der betrekkingen met China bedreigen. Men maakt zich vooral ongerust over de stemming in het Amerikaanse con gres, waar niemand heeft gevraagd om matiging, of zelfs maar om nadere inlich tingen over de incidenten. De eerste reactie in Londen op het neer schieten van de Skymaster was, dat China wilde demonstreren, dat het Genève niet wil beschouwen als een basis voor een re geling voor het gehele Verre Oosten. Maar de ongebruikelijk snel aangeboden veront schuldiging deed de hoop op verdere sa menwerking met China herleven. De inci denten heben de vraag doen rijzen of het respijt in Indochina slechts zal dienen om de communistische strijdkrachten elders in het Verre Oosten te ontplooien. Ook Attlee In het Lagerhuis toonde Attlee, die op het punt staat aan het hoofd van de La- bour-delegatie naar Peking te vertrekken, haast meer verontwaardiging over de aan val op de Skymaster dan Eden. Een con servatief lid zeide dat Eden de reis van Attlee en de zijnen diende te ontraden, om dat deze te riskant is en ook aanleiding kan geven tot verkeerde veronderstellingen. Eden begreep de sterke gevoelens van het Lagerhuis, maar was van oordeel, dat deze niet buiten de verhouding van het gebeur de dienen te gaan. Eden verwierp het denk beeld om burgervliegtuigen door militaire jagers te laten escorteren. Verkropte spijt Onze correspondent te Washington seint: Vooral op het Congres en het grote pu bliek heeft het incident diepe indruk ge maakt. De deining hierover te Washington moet aanzienlijk genoemd worden. Het normale debat in de Senaat werd onder broken ten einde vertegenwoordigers van alle schakeringen de gelegenheid te geven hun verontwaardiging over de Chinese aan val te uiten. Indien bij dit incident niet de Chinese vliegtuigen, doch de Amerikaanse vliegtuigen waren neergeschoten zou de situatie ernstig genoemd moeten worden. Wanneer het echter hierbij blijft, behoeft men op dit moment de toestand niet te serieus op te vatten. De Amerikaanse Het 7.012 brt. metende Engelse vrachtschip s.s. „Levenpool" is Maandagochtend om streeks zes uur in aanvaring gekomen met de Noordpeiler van de spoorbrug te Velsen. Het schip kreeg een gat van circa vier meter aan bakboordzijde van de voorplecht. De brug kreeg geen schade. De Levenpool(eigendom van de Pool Shipping Cy Ltd. te West Hartlepool, Engeland) is met sleepboothulp naar de Borneokade in Amster dam gebracht. Foto: Het beschadigde schip aan de kade te Amsterdam. heftigheid is voor een groot deel te ver klaren uit de nauwelijks verkropte spijt dat de regeling voor Indochina als zulk een kennelijke nederlaag voor het Westen be schouwd moet worden. Slechts indien zich nieuwe incidenten zouden voordoen, be staat er reden tot bezorgdheid. (Reuter) De korte, dramatische mede deling, die het departement van Buiten landse Zaken uit naam van minister Foster Dulles deed, heeft opwinding verwekt in Washington en speculaties ontlokt over de gevolgen van het incident. „De Verenigde Staten nemen zich voor, zeer krachtig te protesteren tegen dit nieuwe bewijs van onmenselijkheid der Chinese communisten en hun oorlogszuchtige inmenging in humanitair reddingswerk, dat boven volle zee gechiedde," aldus de bekendmaking. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Martin, verklaarde: Wij moeten de communisten laten weten, dat wij bereid zijn al onze rechten te be schermen. De permanente Amerikaanse afgevaar digde bij de UNO, Cabot Lodge, verklaarde, dat het optreden van de communistische Chinese vliegers „een dergelijke minachting voor de internationale wetten en orde toont, dat het allen, die daar nog niet van overtuigd waren, overtuigen moet, dat het communistisch Chinese bewind niet waar dig is deel uit te maken van de UNO. De bevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, admiraal Stump, die op het ogenblik in Washington verblijft, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse vliegers opdracht hebben gekregen „snel te schieten". „Als een Ame rikaans toestel wordt aangevallen of met kennelijke vijandige oogmerken wordt be naderd, zal geschoten werden." De admi raal, wiens hoofdkwartier in Pearl Harbor is. deelde mede, dat in het gebied van Zuid- Oost-Azië vier Amerikaanse vliegdeksche pen: de „Philippine Sea",, de „Hornet", de „Boxer" en de „Tarawa" een oefenreis maken. De vliegers van de Amerikaanse toestel len hebben meegedeeld, dat tijdens het luchtgevecht een Chinese kanonneerboot op hen schoot, doch dat zij het vuur niet be antwoordden. Een lijntoestel van de „Pan-American" werd, op weg van Bangkok naar Hongkong door vier straalvliegtuigen van de Ameri kaanse marine begeleid, toen het Hainan passeerde. De gezagvoerder van het Ameri kaanse vliegtuig noemde dit een „veilig heidsmaatregel." Het Britse s.s. „Hupen", dat uit de Noord-Chinese haven Tientsin te Hongkong aankwam, werd geëscorteerd door drie Amerikaanse torpedobootjagers. De gezagvoerder van een Constellation van de „All India Airlines", die een proef vlucht van Bombay naar Tokio maakte, deelde mee, dat op 60 mijl van Hainan twee Amerikaanse straaljagers om het toe stel hadden gecirkeld. Enige mijlen verder had hij nog twee Amerikaanse straaljagers waargenomen. De „British Overseas Airways Corpora tion" (B.O.A.C.) heeft besloten haar toe stellen Hainan aanzienlijk Zuidelijker te laten passeren. Tot dusver vlogen de vlieg tuigen van de B.O.A.C. op 50 mijl langs het eiland. De „Pan-American" heeft meege deeld, dat haar vliegtuigen Hainan voort aan op 120 mijl afstand passeren. De nor male internationale corridor liep tot dus ver op 45 mijl van het eiland. De „Cathay Pacific Airwaya" heeft bekendgemaakt, dat zij na het verlies van haar „Skymas ter", die bij Hainan werd neergeschoten, de diensten tussen Singapore en Hongkong en tussen Calcutta en Hongkong, via Ran goon en Bangkok pas volgende week zal hervatten. ATHENE (Un. Press) Ongeveer ne gentig personen van koninklijken bloede hebben de uitnodiging van koning Paul en koningin Frederika van Griekenland aan vaard om aan het einde van Augustus deel te nemen aan een kruistocht door de Griek se wateren aan boord van het pleziervaar tuig „Agamemnon". Tot degenen die aan de reünie van vor- 'stelijke personen zullen deelnemen, be horen Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden met hun twee oudste dochters, de prinsessen Beatrix en Irene. De oudste deelnemer zal prins George van Griekenland, oom van de gastheer, zijn. Voorts staat reeds vast dat van de partij zullen zijn: ex-koning Umberto van Italië, de Deense prinsen Axel en Vigo, prinses Margarethe van Zweden, don Juan, de Spaanse troonpretendent, prinses Elisabeth van Joegoslavië, prins Albert van Beieren, ex-koning Michael van Roemenië en diens vrouw ex-koningin Anne, de graaf van Parijs en zijn echtgenote, de hertog van Hannover (broer van koningin Frederika). Jovanna en Simeon van Bulgarije, prins George van Griekenland en prinses Marie- Bonaparte. De Engelse koninklijke familie heeft de uitnodiging niet kunnen accepteren, omdat zij te veel andere verplichtingen heeft. Ook koning Boudewijn van België heeft de in vitatie afgeslagen. De „Agamemnon" zal twaalf dagen blij ven kruisen en op die tocht de oudheid kundige plaatsen van Griekenland, Korfoe, Rhodos en Kreta aandoen. CAIRO (Reuter) Groot-Brittannië en Egypte hebben vandaag de onderhande lingen over de Suez-kanaalzöne in Cairo hervat. De sfeer wordt door diplomatieke kringen gunstiger genoemd. Volgens diplo maten zouden de onderhandelingen goed verlopen. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Cairo heeft verklaard, dat de onderhandelingen „snel naar een overeen komst vorderen". In diplomatieke kringen is meegedeeld, dat vanavond of morgen zal worden bekendgemaakt, dat overeenstem ming is bereikt. LONDEN, (Reuter AFP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Groot-Brittannië de jongste Sovjet nota omtrent een Europese conferentie voor collectieve veiligheid, zeer nauwkeu rig zal bestuderen, zulks in overleg met Frankrijk en de Verenigde Staten die ge lijk luidende nota's ontvangen hebben. Ook met de andere leden van de NAVO zal overleg gepleegd worden, evenals met Oostenrijk en West-Duitsland. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten met zijn geallieerden nauw overleg zal plegen alvorens te antwoorden op de Sovjet-nota. De Franse premier, Mendès-France, heeft met de Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs, Dillon, volgens gezaghebbende krin gen over de Sovjet-nota gesproken. Een functionaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat volgens de Franse regering de Sovjet-nota de zorgvuldigste bestudering verdient. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S A 1 c o 11 Wij stijgen ten hemel voorname lijk over de bouwvallen van onze geliefkoosde plannen, en ontdek ken dat onze mislukkingen suc cessen waren. Verwonderlijk genoeg was ook de ge hele niet-communistische Franse pers weinig enthousiast en negatief gestemd ten opzichte van deze laatste Kremlin- manoeuvre. Zelfs het invloedrijke „neutra- listische" blad „Le Monde" schreef in een hoofdartikel op de voorpagina, dat er niets nieuws in de Russische nota was. De. premier van communistisch-China, Tsjoe En Lai, verklaarde bij aankomst in Warschau, dat de overeenkomst in Genève nieuwe hoop geeft voor het opbouwen van een stelsel van collectieve veiligheid in Azië en Europa. BONN. (ANP). De West-Duitse re gering heeft zich over de opzienbarende verdwijning van ar. Otto John naar Oost- Duitsland met de geallieerde Hoge Com missie in verbinding gesteld, doch hangen de het onderzoek nog geen officieel ver zoek tot de geallieerden gericht om de affaire met de Russische Hoge Commissaris te bespreken. De West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken Schroder ver klaarde, dat de bondsregering niet uit eigen beweging om inlichtingen kan vra gen. Zij houdt overigens nog altijd vast aan haar opvatting, dat John met list naar de Sovjet-sector is gelokt en niet met verra derlijke bedoelingen zou zijn gegaan. John heeft volgens een mededeling van de bondsregering voor zover bekend geen do cumentair materiaal meegenomen. De bondsregering bestrijdt, dat arrestaties in de Sovjet-zóne verband houden met Johns verdwijning. Volgens minister Schroder zijn nog geen medewerkers van de West-Duitse geheime dienst en van de door de Amerikanen ge financierde geheime dienst van de vroegere generaal Gehlen gearresteerd. De bondsregering gelooft nog altijd dat de leider van de West-Duitse contra- spionnage niet uit eigen beweging naar de Sovjet-sector van Berlijn is gegaan. Schro der suggereerde, dat John door het toedie nen van bepaalde middelen mogelijk tot het afleggen van een verklaring gebracht was. Hij dacht daarbij een beslissende rol toe aan de West-Berlijnse arts Wohlgemuth, met wie John op de avond var. de twintig ste Juli naar het Oosten verdwenen is. Schróder zeide, dr. Wohlgemuth „een in de aanwending van medicinale en psy chische behandeling bijzonder bedreven arts" was, die mogelijk zijn invloed op John heeft aangewend. Wanneer John uit eigen beweging naar het Oosten had willen gaan, dan zou hem volgens de minister vandaar waarschijnlijk beduid zijn, dat „hij voor het Oosten veel nuttiger werk zou kunnen doen, wanneer hij in zijn ambt bleef". Overigens beves tigde de minister, dat de Oost-Duitse rege ring reeds in het voorjaar pogingen had aangewend om John tot overlopen te be wegen. De vroegere Duitse diplomaat ba ron van Putli, die thans op het Oost-Duit se ministerie van Buitenlandse Zaken werkt, had hem dit verzoek overgebracht, doch John had „onomwonden neen ge zegd". Dr. Schroder zeide, dat John hem niet van dit aanzoek op de hoogte had gesteld. Minister Schroder zeide, voor een gehoor van tweehonderd Duitse en buitenlandse journalisten, dat de stand van het onder zoek slechts een voorlopige verklaring toe liet. Wat tot dusver bekend was getuigde volgens de minister niet voor de opvatting, dat John met verraderlijke bedoelingen over de grens was gegaan. „Voor zover wij kunnen zien ontbreekt een motief voor een vrijwillige overgang naar het Oosten. Wan neer dr. John zijn functie in gevaar achtte of zich in zijn werk belemmerd voelde, dan zouden voor hem in het Westen andere ar beidsvelden hebben open gestaan. Dr. John heeft juist op grond van zijn functie nauw keurig moeten weten, dat hem in het Oos ten slechts het lot wacht een tijdlang voor propagandistische bedoelingen te worden gebruikt, daarna af te zinken tot iemand zonder betekenis en tenslotte zelfs ver nietigd te worden", aldus dr. Schroder. Wanneer John werkelijk de bedoeling had gehad verraad te plegen, dan zou hij volgens Schroder niet de medewerking van de arts Wohlgemuth nodig hebben gehad. Bovendien pleit het feit, dat John voor zo ver bekend geen documenten heeft mee genomen, tegen het aannemen van ver raderlijke bedoelingen. Schroder zeide, dat veel ervoor getuigt, dat John door een list over de zónegrens zou zijn gelokt. Hij was, voor zover bekend geworden, naar dr. Wohlgemuth gegaan om daar een overlijdensattest voor een hem bekende dame te krijgen, dat hem reeds langer was beloofd. De minister achtte het mogelijk, dat de arts John heeft overge haald om voor dit doel mee naar het Oost- Berlijnse ziekenhuis Charité te gaan, waar men inlichtingen over het overlijdensgeval zou kunnen krijgen. Dr. Schroder zeide, dat John zelf zijn oude vriend dr. Wohlgemuth als een „edel communist" had bestempeld. Hij kon evenwel niet verklaren hoe het mogelijk geweest zou zijn, dat de chef van een geheime dienst zich in zulk een val zou hebben laten lokken. Blijkens Schro der's verklaring waren voor dr. John's per soonlijke veiligheid op de bewuste avond ook geen maatregelen getroffen. Over de in de pers gelanceerde berichten over John's losbandige privé-leven zeide Dr. Hans Jess, de voormalige directeur van het Federal Kriminal Bureau, is benoemd tot nieuwe chef van het „Federale Bureau voor de Beveiliging van de Grondwet" na de verdwijning van dr. Otto John. de minister, dat hem niets bekend is ge weest wat tot disciplinaire maatregelen aanleiding had kunnen geven. Waarschu wingen van de door de Amerikaanse bezet ting gefinancierde particuliere contra- spionnage-organisatie Gehlen tegen de per soon van John waren hem niet ter kennis gekomen. Wel gaf dr. Schroder te verstaan, dat hij „nooit verborgen heeft, dat hij zui ver objectief gesproken John niet als de juiste man op deze post beschouwde". Schroder zeide, dat vervanging van John was uitgesteld tot een algemene reorgani satie van de dienst. Minister Schroder heeft zich in zijn ver klaring duidelijk gedistancieerd van op merkingen in de Duitse pers als zou de Britse bezetting in feite verantwoordelijk zijn voor de benoeming van dr. John in diens belangrijke functie. John was vol gens Schroder benoemd door de bonds president, op voordracht van de regering en met geallieerde toestemming. n> O.- tl c c ra B ;E T?g *3 cê O - L w O EN zS weers- toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Genève Zürich zwaar bew. zwaar bew mist regenbui onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. motregen zwaar bew. zwaar bew. motregen onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. N -2 O -2 windstil ZW 19 ZW -6 ZW -5 ZW -6 W -3 windstil windstil WZW 3 ZW -6 WZW 4 W windstil windstil ONO -2 windstil Z -6 windstil 20 0 21 0.2 16 22 9 11 16 2 17 10 22 0.1 24 1 32 0 27 0 19 21 11 7 24 0.3 -6 29 2 26 0 32 0 26 0 - 0 29 0 28 2 Neerslag laatste 24 uur '."'"■■•■■■■■■■•■■■■■•■■•■■■■■■■•■■■a ENKELE BUIEN a Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond, opge- maakt om 10 uur: Enkele buien maar ook opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijde- liik harde wind tussen Zuid-West en West. Aanhoudend koel weer. 28 Juli m a Zon op 4.54 uur. onder 20.38 uur. Maan op 2.56 uur. onder 19.45 uur. a Maanstanden 29 Juli 23-20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 27 Juli i Hoog water: 1.01 en 13.41 uur. Laag water: 8.59 en 21.39 uur. Woensdag 28 Juli j Hoog water: 2.05 en 14.40 uur. Laag water: 10.11 en 22.41 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1