Alkmaar in Club der zevenhonderdjarigen Zandvoorts middenstandsorganisaties tegen opheffing tramlijn PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Magistraten in feeststemming Brieven aan Minister van Verkeer en Gedeputeerde Staten ió het zo J DINSDAG 27 JULI 1954 De zagende pijnen De radio geeft Woensdag Gesubsidieerd publiek Zeemansvrouwen hand werkten voor Ouwerkerk Het slechte zomerweer K El I P Gr. Houtstraat 137 naast Luxor Chemische uitvoer is sterk toegenomen Modelvliegtuigbouwers op Veluwse heide Internationaal congres van R.K. onderwijzers Hulp van Rode Kruis aan Oostenrijk Verpleegster verbetert „ijzeren long" Kerkelijk Nieuws Digestif Bennies - Om zuurbrand te blussen; De zwarte wolf (Van een redacteur) We hebben nooit beseft, dat er zoveel Nederlandse steden tot de gemeenschap der meer-dan-zevenhonderdjarigen beho ren. Gisteren hebben we dan een volledige parade van die Methusalems aanschouwd, althans van de vertegenwoordigers daar van. Want Alkmaar, dat nu zelf met enig vertoon in die club is opgenomen, had al zijn voorgangers uitgenodigd om eens naai de snorren te komen kijken en naar nog enige andere attracties welke aan de pronte jarige enige luister bijzetten. Er was daartoe een programma ontwor pen, waarvan de verschillende onderdelen vervolgens öf werden overgeslagen öf wer den verwisseld, zoals dat bij een rechtge aard programma past. Zo hebben we de tentoonstelling „Alkmaar in zeven eeuwen" in het Murmelliusgymnasium niet aan schouwd en ook de tocht per miniatuur treintje door de feestende stad bleef achter wege. Zodat het evenwicht tussen ernst en luim op gelukkige wijze werd hersteld. Wat wel doorging waren de speeches. Eerst van snorrende burgemeester Wij te- ma, die onthulde dat het voor de recht vaardiging van de festiviteiten zo belang rijke document, het charter waarbij de stadsrechten werden verleend, in origineel niet meer aanwezig was. Er werd ook ge sproken door de hoogbejaarde ds. H. J. Olthuis uit Elburg, die bij het zevenhon- derdjarig bestaan van Breda het initiatief tot de oprichting van de Club der Zeven honderdjarigen had genomen. Hij had zijn taak serieus opgevat, zoals men van een Veluws predikant mocht verwachten, en had dan ook ijverig de vaderlandse geschie denis voor zijn speech geraadpleegd. Het dankwoord dat Alkmaars burgemeester hem verplicht was bleef in de sherry ste ken. Aan de lunch in een enorme tent op het feestterrein sprak de vertegenwoordiger van Dordrecht. Elke stad heeft zo zijn trots en aan de boorden van de Merwede ver geet men niet dat Dordrecht de oudste stad van Holland is, dank zij Dirk de Derde. En ook niet, dat er de eerste vrije Statenver gadering werd gehouden, hetgeen een paar hardnekkigen hebben aangegrepen om er een jaarlijks weerkerend festijn van te maken. Aan deze maaltijd kwam ook het „snor- rencomité" in actie, dat de eerbiedwaardige representanten van zoveel ommuurde ouderdom tot het zingen van het Snorren- lied in de trant van „En nualle maal" wist te nopen. Alle burgemees ters de loco's telden blijkbaar niet werden met een rood-wit lint omhangen en hun echtgenoten werd een huiletje op het kapsel gedrukt. Bij die plechtigheid bleek burgemeester mr. L. R. J. ridder van Rap- pard van Gorkum vergeten. Zijn stad stond trouwens op de officiële lijst van genodig den als Workum vermeld. Hij stond on middellijk gereed om door de overhandi ging van een presse-papier aan zijn jubile rende ambtgenoot van de afwezigheid van wraakgevoelens te getuigen. En dat on danks het feit, dat voorheen die van Alk maar het op Jacoba van Beieren hielden en die van Gorkum op de Heer van Arkel, die met de onfortuinlijke gravin in onmin leefde. „Slechts sterken brengen sterken voort", aldus het Gorkumse devies. „En we hebben daarbij geen snorren nodig", com pleteerde mr. Van Rappard. Daar de Alkmaarders ook geen weet meer hadden van de plunderingen welke de Gelderse steden tezamen en in vereni ging in 1517 hadden uitgevoerd, kon de navolgende weging van de vertegenwoor digers der steden op een kaaswaag geen enkele wanklank opleveren. Bovendien was het nog droog, zodat er geen nieuwe millimeters aan de 65 millimeter regen ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Boeken mee op reis en thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.15 Voor de kinderen. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de We reld: Nederland en de Internationale Econo mische samenwerking. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tour de France. 18.30 R.V.U.: Avonturen in Groot-Syrië. 19.00 Pla ten. 19.20 Actualiteiten. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Jolitiek comment. 20.15 Amusementsmuziek. 20.55 Tour de France. 21.05 De Pop en de Vlinder, hoorspel. 22.25 Pianorecital. 22.45 Van Kiel tot Masttop, cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.10 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep orkest en solist. 21.20 De Indiaanse republiek Guatamala in de branding, causerie. 21.35 Piano. 21.50 Platen. 22.00 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.10 Instrumen taal trio. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S.) 19.31 T.V.Nieuws en actualiteiten, 20.00 Politiek debat. 20.30 Nieuws van de Tour de France. 20.45 De Gecroonde Leersse, spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operamuziek. 12.15 Amusements muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.30 Militair orkest. 16.15 Platen. 16.20 Orkest concert 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Orkestc-concert. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Strijkkwartet. 20.00 Opera muziek. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 23.00 Jazzmuziek. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters Radio dagboek. (Op 224 en 75 m.). welke in Alkmaar was neergekomen (en daarvan 120 op het feestterrein) werden toegevoegd. Hebben we dan de tentoonstelling van het verleden gemist, des te meer hebben we genoten van de kleine, maar aantrek kelijke expositie van hedendaagse schilder kunst, welke in de twee zaaltjes welke te zamen het Alkmaarse Stedelijk museum vormen wordt gehouden onder de titel „Alkmaarders en hun gasten". Die gasten komen dan uit het vijf kilometer verderop gelegen Bergen en een enkele zelfs hele maal uit Schoorl. De Alkmaarders zelf blijken voor het grootste deel verdienste lijke en begaafde amateurs te zijn; tot hun gasten behoren Leo Gestel, Jan van Her wijnen, Henri ten Holt, mevrouw Charley Toorop, Piet Wiegman, Kaspar Niehaus en Jaap Mooy. Het bijzondere van deze tentoonstelling is wel de één-kerige subsidieregeling wel ke B. en W. er bij Gedeputeerde Staten hebben doorgesleept. Een altruïstische po ging van de gemeentelijke overheid om de banden tussen publiek, kunst en kunste naar wat te herstellen. Wie een schilderij of ceramiekproduct van de tentoonstelling mee naar huis wil nemen behoeft niet te schrikken van de prijzen in de catalogus, want de gemeente zal de helft voor hem betalen als het begeerde sieraad beneden de honderd gulden kost, veertig procent, wanneer de prijs tussen honderd en twee honderd gulden ligt, dertig procent wan neer er tussen de tweehonderd en drie honderd gulden voor gevraagd wordt en zo voort. Een aflopende subsidieregeling al dus, die aan de minst-draagkrachtigen het meest tegemoet komt En dat is dan misschien wel het aantrek kelijkste deer van de Alkmaarse feestvie ring. Zandvoorts georganiseerde middenstand, teleurgesteld over het feit, dat het door de voorzitter der Zandvoortse Handelsvereni ging, de heer M. Weber, gezonden telegram naar de gemeenteraad te Amsterdam, waarin werd aangedrongen om de tram concessie aan de N.Z.H.V.M. niet op te hef fen, zolang geen tunnel of viaduct bij de spoorwegovergang te HeemstedeAerden- hout aanwezig zou zijn, bij de over dit punt gevoerde discussies in het geheel niet ter sprake werd gebracht, heeft thans verdere stappen ondernomen om te trachten, hogere instanties te bewegen, het besluit van de Amsterdamse gemeenteraad alsnog onge daan te maken. Het overkoepelingsbestuur van de vijf Zandvoortse middenstandsverenigingen, te weten de Zandvoortse Handelsvereniging; de R.K. Middenstandsvereniging „De Han ze"; de plaatselijke bond van hótel-café- restaurant en koffiehuisexploitanten „Ons Belang"; de Zandvoortse Strandpachters- vereniging en de kamerverhuurdersvereni ging „Peruka" afdeling Zandvoort, heeft na een gecombineerde vergadering aan de minister van Verkeer en Waterstaat een brief gezonden, waarin zij naar voren brengen, dat het gehele zakenleven in Zandvoort zich tot de bewindsman richt met het dringend verzoek, het daarheen te willen leiden, dat de tramdienst Amster damZandvoort niet eerder wordt opge heven dan wanneer de tunnel of het via duct bij halte AerdenhoutHeemstede ge reed zal zijn. Men wijst er op, dat de over weg hier per uur acht keer drie minuten is gesloten, doch dat dit in de praktijk zelfs meer dan een half uur per uur bedraagt. Een vier-minuten busdienst Amsterdam Zandvoort zal derhalve, naar het oordeel van de schrijvers, op dit punt zodanige op stoppingen van het verkeer geven, dat grote vertragingen zullen ontstaan, met als gevolg, dat het Amsterdamse publiek wei nig gebruik zal maken van dit vervoermid del. De gevolgen zullen voor het Zand voortse zakenleven en het bedrijfsleven funest worden. Aangewezen op het zomer- President Eisenhower kijkt vrolijk toe, ter wijl zijn kleinzoon David een enorme trommel „bespeelt", die bij het leper in gebruik is. De trommel werd hem in het Witte Huis te Washington aangeboden door de Ir ommelfabrikanten Noble en Cooley uit Granville in Massachussets ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van hun fabrieken seizoen en afhankelijk van mooi weer, zullen zij door de opheffing van de tram- dienst zodanig gedupeerd worden, dat van een catastrophe gesproken mag worden. Tenslotte attendeert men er de minister nog op, dat Zandvoort in de volksmond wordt genoemd „de longen van Amster dam" en dat de grote massa, die mooie da gen aan zee en strand wil doorbrengen, van dit genot verstoken zal blijven, wanneer de tram verdwijnt, voordat genoemde tunnel gereed is. Waarna men de minister drin gend verzoekt, invloed te willen uitoefenen om de concessie in stand te houden, totdat een betere verkeersweg is gereed gekomen. Een brief van ongeveer gelijke inhoud zond men tevens naar Gedeputeerde Staten van Noordholland, met beleefd doch drin gend verzoek de betrokken minister in de geest van dit schrijven te willen adviseren, waarbij men er tenslotte nog op wijst, dat hier niet uitsluitend zakelijke belangen in het geding komen, maar tevens een groot sociaal belang, namelijk dat de grote massa moet kunnen blijven genieten van zee en strand. Men vertrouwt er op, dat Gedepu teerde Staten in deze de juiste oplossing zal weten te vinden, door een voor Zandvoort en Amsterdam gunstige beslissing te nemeD. Afschriften van beide brieven werden Maandagavond toegezonden aan de Kamer van Koophandel te Haarlem, met verzoek, om behandeling daarvan in de eerstvolgen de vergadering van de Kamer van Koop handel en het zo mogelijk zenden van een adhaesiebetuiging van genoemde Kamer aan de aangeschreven instanties. Ook het Zandvoortse raadslid de heer S. Slagveld verzekerde ons, alles in het werk te zullen stellen, om de opheffing van de concessie uit te stellen, hetgeen door hem via de Kamer van Koophandel in Haarlem zal worden getracht, waarvan de heer Slagveld deel uitmaakt van het be stuur. Enige vrouwen van zeevarenden van de Kon. Rotterdamse Lloyd hebben destijds het initiatief genomen tot een handwerk- actie van zeemansvrouwen ten behoeve van Ouwerkerk, het door de watersnood van 1 Februari 1953 zwaar getroffen Zeeuwse dorp. Uitgaande van de gedachte, dat t>ü de officiële hulpverlening juist al die ge zellige kleine dingen, die van een huis een thuis maken, in het gedrang dreigen te komen, werd tot alle zeemansvrouwen van de Lloyd de oproep gericht, gezamenlijk er voor te zorgen, dat ieder gezin van Ouwer kerk met een pakketje met één of meer zèlf-gemaakte handwerkproducten kon worden verrast. Dit initiatief heeft zoveel weerklank gevonden, dat uit vrijwel alle plaatsen waar dienstdoende of gepension- neerde zeevarenden van de Lloyd wonen, pakjes met sierkussens, theemutsen, dres soirlopers, theekleden, ontbijtlakens, dek- servetten en kleedjes werden ontvangen. Ook de Lloyd-vrouwen in Indonesië zonden met de „Willem Ruys" een kist met hand werk- en houtsnijwerk-producten. Van dit alles zijn nu zoveel mogelijk ge lijkwaardige pakketten gemaakt, tot een zelfde aantal als er gezinnen in Ouwerkerk zijn. De overdracht dezer handwerk-pak- ketten door het comité aan de gezinnen van Ouwerkerk zal Vrijdag geschieden. Dan zal tevens aan de burgemeester worden over handigd het ontwerp-in-kleuren van het later aan te bieden gobelin wandtapijt, dat door de dames van het comité wordt ge maakt en dat bestemd is voor het nieuwe gemeentehuis van Ouwerkerk. HOGEDRUKGEBIED V.D. AZ0REN Dit gebied stuurt hel slechte weer naar W-Europa Waar hebben wij het slechte zomerweer aan te danken? Dit eenvoudige schematisch kaartje geeft de lezer enig inzicht. Ergens heel ver weg naar het Z.W. ligt een gebied dat door de deskundigen om schreven wordt als een hogedrukgebied. Het is dit gebied dat voor ons land en bijna geheel West-Europa de oorzaak is van het slechte weer. Veelal immers wordt de richting van de beruchte depressies bepaald door de aanwezigheid van de ho- gedrukgebieden. Depressies immers zijn gebieden in de atmosfeer waar de lucht druk lager is dan in de naaste omgeving, ze worden gekenmerkt door veel wind en neerslag. Het hogedrukgebied van de Azoren ver oorzaakt een windrichting die de depres sies in onze richting stuwen en daarmede het slechte weer. Deze depressies die in het Amerikaanse gebied van de Atlanti sche Oceaan tot ontwikkeling komen, worden door de wind van het hogedruk gebied naar Europa gevoerd. Ook de aan voer van koude lucht komt op rekening van het hogedrukgebied. Zo zucht thans een flink deel van Eu ropa onder de last van de depressies, slechts het Zuiden van ons werelddeel en Zuid-Duitsland hebben mooi zomerweer. ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen dieflatteren In het verslag over 1953 der Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie wordt meegedeeld, dat de Nederlandse in voer van chemische producten en grond stoffen voor de chemische industrie in 1953 een waarde had van 629,3 millioen bij een hoeveelheid van 1.970.234 ton, terwijl de waarde van de uitvoer 685,2 millioen heeft bedragen, bij een hoeveelheid van 1.758.815 ton. De Nederlandse uitvoer van chemische producten is sedert 1951 groter dan de invoer. Wat de exportpositie der Nederlandse chemische industrie betreft, luidt de alge mene conclusie van het verslag dat deze industrie haar exportpositie op de wereld markt heeft wéten té handhaven.' Als waarschuwing moge echter gelden, dat er zich nog steeds onzekere omstandig heden voordoen, die een terugslag kunnen teweeg brengen en de vereniging wil der halve niet nalaten er nogmaals op te wijzen, dat van de zijde van onze regering een politiek van meer durf en vertrouwen met betrekking tot de uitvoer mag worden ver wacht, indien men de zo moeizaam ge wonnen positie wil consolideren. De ge dachten gaan hierbij in het bijzonder uit naar de Latijns-Amerikaanse landen, ten aanzien waarvan een politiek van vertrouw wen in de toekomst zal dienen te worden gevolgd. Hiervoor ware door de regering ten aanzien van enkele Zuid-Amerikaanse landen, alsmede Turkije, een deviezen- politiek op lange termijn te volgen, terwijl zekere risico's zullen moeten worden aan vaard. Besluit men hiertoe niet, dan zal Nederland in deze gebieden ongetwijfeld belangrijke markten moeten prijsgeven. Voor het jaarlijkse luchtvaartkamp van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart hebben 100 modelvlieg tuigbouwers ingeschreven. Op de Veluwse heide bij het kampeercentrum „De Paal- berg" te Ermelo zullen de 100 deelnemers van 29 Augustus met hun vliegtuigjes kunnen experimenteren. Diverse nieuwe ontwerpen, waaronder enkele radiogra fisch bestuurde modellen, zullen daar wor den beproefd. Alle deelnemers zullen op 6 Augustus een excursie maken naar Alkmaar, waar ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van die stad tijdens een groot vliegfeest demonstraties met lijnmodellen worden ge geven. Als gast zal in het kamp aanwezig zijn de Schotse kampioen 1954 in de klasse zuigermotormodellen, Ian Donald. 14. Neef Mario zat bij de radio en luis terde knorrend van genoegen naar het weerbericht. Het was niet bepaald een weerbericht, waarvan men zou verwachten, dat iemand het met pleizier zou horen, integendeel. Het handelde over een or kaan, zoals maar zelden door de depres sies was opgekookt; de scheepvaart werd gewaarschuwd, om voor de hoge golven uit te kijken en de huisvrouwen om hun wasgoed binnen te halen. Maar de schurk achtige neef wreef zich in de handen en mompelde met een duivelse grijns: „Laat het maar waaienDit avontuur zal oompje toch zeker niet meer kunnen navertellen!" Het zag er voor onze ballonvaarders in derdaad niet rooskleurig uit. Voortgejaagd door de orkaan scheerde de ballon vlak over de wilde zee. Maar kapitein Paverits, die geen besef van enig gevaar scheen te hebben, vermaakte zich kostelijk en zong uit volle borst zeemansliedjes. „Kapitein!", gilde Panda, „als die lekke ballon nog ver der zakt, zijn we verloren! We moeten iets doen! En vlug!" ,£)oe dan maar iets, klei ne", antwoordde Paverits goedgeluimd en hij hervatte zijn gezang. „We moeten de mand afwerpen!", riep Panda, „dan stijgt de ballon misschien weer. Vlug. ga aan de touwen hangen!" En zonder tijd te ver liezen begon hij de touwen van de mand door te snijden. In Amsterdam is het tweede congres van de Union mondiale des Enseignants catho- liques (U.M.E.C.) geopend. Ongeveer 125 vertegenwoordigers uit 23 landen zijn aanwezig om in een vierdaags congres de uitgebrachte rapporten over de paedagogische culturele vorming der on derwijzers en over hun economische en sociale positie te bespreken. De voorzitter van de Union mondiale, de heer H. G. de Boer, sprak over de nood zaak van internationale bindingen en her innerde aan hetgeen door de Paus 2 jaar geleden werd gezegd, namelijk dat juist de katholieken als het ware geroepen zijn tot de verwezenlijking van de atmosfeer zon der welke een gemeenschappelijke inter nationale actie niet van blijvende aard kan zijn en zich ook niet gunstig zal kunnen ontwikkelen: de sfeer van wederzijds be grip, die anderen loyaal dezelfde rechten toekent die men voor zichzelf eist. Tevens richtte hij de aandacht van het congres op het vraagstuk van het recht der opvoeding. De ouders hebben de oudste rechten; daar om moet de invloed der ouders sterker zijn dan die van het burgerlijk gezag. Niemand heeft het recht de ouders te beletten een school te stichten. Het burgerlijk gezag moet daarbij helpend optreden want zon der financiële hulp blijft het recht der ouders in het algemeen zonder resultaten. In verscheidene landen is echter die vrij heid van onderwijs in gevaar, aldus de heer De Boer. Het Nederlandse Rode Kruis verzendt Woensdag per vrachtauto 15.000 blikjes corned beef, 550 paar nieuwe herenschoe nen, 1992 stel herenondergoed en 4500 ge- emailleerde pannen naar het Oostenrijkse Rode Kruis te Linz, ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen. Deze goederen vertegenwoordigen een waarde van ruim f 48.000. Behalve deze goederen heeft het Neder - landsche Rode Kruis 1500 paar rubber laarzen, 18.000 dekens, lakens en slopen naar Oostenrijk gestuurd. De waarde van alle gezonden en nog te zenden goederen beloopt thans f210.500. Een melkfabriek te Rotterdam stelde 1000 blikjes gecon denseerde melk beschikbaar. Het jeugd- Rode Kruis stuurde 50 geschenkpakketten voor het Oostenrijkse Jeugd-Rode Kruis. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft aan zuster E. M. D. Schildt van de gemeenteziekenhuizen een gratificatie van f 200 toegekend voor een vinding op me disch gebied. De vinding van zuster Schildt heeft be trekking op de zogenaamde ijzeren long en betekent een grote verlichting van het lij den van de patiënt, die vaak maandenlang in dit toestel moet verblijven. Zuster Schildt heeft een nieuwe wijze van afslui ting bedacht, waardoor de gehele hals en een deel van de borst van de patiënt vrij komen, als gevolg hiervan krijgt hij een. grotere bewegingsvrijheid. Bovendien kan door deze nieuwe vinding de arts zo no dig chirurgisch ingrijpen, hetgeen tot dus verre bij -deze patiënten niet mogelijk was. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Oldebroek G. Boer te Gouda. Beroepen te Brummen (toez.) P. L. M. Sterrenbutg te Kortenhoef; te Tholen D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Bedankt voor .Spijk (Gron.) F. J. Goed hals te Zwaagwesteinde. Chr. Geref. kerken Beroepen te Wormerveer P. N. Ribbers te Ulrum. Geref. kerken Beroepen te Leeuwarden (7e pred.pl.) E. H. Nagel te Hengelo (O.). Aangenomen naar Stadskanaal (vac. L. G. Pleysant) G. Schrovenwever te Scheemda. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Apeldoorn H. R. Timmer man te Yerseke. Aangenomen naar Musselkanaal J. Moerland, cand. te Goes. Geref. kerken Beroepen te Valkenburg (Z.H.) A. v. Leeuwen, cand. te Den Helder. Aangenomen naar Bunschoten-Spaken- burg (vac. dr. H. B. Visser) K. Meima, laatstelijk predikant te Enumatil, die be- j dankte voor Idskenhuizen. Chr. Geref. kerken j Examens. Na gehouden admissie-examen zijn tot de studie aan de Theol. School te Apeldoorn toegelaten de heren M. de Boer te Haarlem, H. P. Brandsma te Sneek, T. Harder te Leeuwarden en A. H. Otten te Enschedé. Grafkelder. De archeoloog Zakari Gho- neim, ontdekker van de pyramide van Sakkara, stelt een onderzoek in naar een 4000 jaar oude grafkelder die is ontdekt nabij het dorpje Mit Rahina. Wegher- stellers ontdekten de grafkelder die in scripties draagt van hieroglypen. Onder een grote platte steen die zij ontdekten, vonden zij een nauwe gang die naar de grafkelder leidde. Het departement van oudheidkunde heeft het gebied afge sloten totdat de opgravingen zijn vol tooid. Absenteïsme. Het officiële orgaan van de Tsjechische communistische partij „Rude Pravo" meldt dat „millioenen tonnen kolen voor de nationale econo mie verloren zijn gegaan door het steeds toenemende absenteïsme". Verleden jaar zou hierdoor reeds een millioen ton kolen verloren zijn gegaan, terwijl in de eerste zes maanden van dit jaar de pro ductie in het kolengebied Ostrava met 17.5 procent gedaald was door het weg blijven van de mijnwerkers. Dienst. Acht Zweedse matrozen, die disci plinair zijn gestraft wegens dronken schap tijdens het recente bezoek van een Zweeds smaldeel aan Leningrad, zijn in beroep gegaan. Zij beweren dat zij, om hun gastheren niet voor het hoofd te stoten, ettelijke waterglazen vol wodka hadden moeten drinken op de gezondheid van Malenkov, op de vrede, op de nagedachtenis aan Stalin, enzo voorts. Zij voeren aan dat zij gedurende het gehele vlootbezoek geacht werden in dienst te zijn en daarom het ledigen van de volle wodkaglazen ook als dienst hadden beschouwd. Hittegolf. In Spanje heerst een hittegolf. Het kwik steeg op tal van plaatsen tot boven 100 graden Fahrenheit. De afge lopen week was de temperatuur om streeks 90 graden. Volgens de weer kundigen is het mogelijk dat het nog heter zal worden. Ontsnapt. Drie Duitsers, die van een Frans troepentransportschip zijn gesprongen, worden op het Duitse consulaat in Sin gapore ondervraagd. De Duitsers be hoorden tot het Franse vreemdelingen legioen en waren op weg naar Saigon. Zij sprongen van boord in de haven van Singapore en zwommen naar het Russische vrachtschip Archangelsk. De Russische kapitein leverde hen aan de havenautoriteiten uit. Toelating. De raad van de Unesco, die op het ogenblik te Venetië vergadert, heeft zich Maandag met elf tegen twee stem men bij vijf onthoudingen uitgesproken voor een aanbeveling tot toelating van Roemenië tot de Unesco, de UNO-orga- nisatie voor onderwijs, wetenschappen en cultuur. Echt. Zondagavond sprong tijdens een circusvoorstelling te InnSbrück een vrouw uit het publiek in de piste, toen een hypnotiseur bezig was een krokodil in trance te brengen. Zij werd juist bij tijds weggetrokken. Het beest was nog niet geheel en al onder hypnose. „Ik wilde mijzelf er alleen van overtuigen of het een echte krokodil was", zei de vrouw later. Erkenning. Groot-Brittannië heeft de nieu we regering van Guatemala officieel erkend. Overstromingen. Volgens de politie van Seoel zijn bij overstromingen in Zuid- Korea, veroorzaakt door zware regen val, 35 personen om het leven gekomen. De schade wordt geschat op vijf millioen gulden. Ontslagen. Volgens de radio-omroep van het Vaticaan, is mgr. Zakara, de voor malige secretaris van kardinaal Minds- zenty, sinds enkele maanden uit de ge vangenis ontslagen. Hij zou tot kapelaan in Boedapest benoemd zijn. Dorset-cultuur. In Canada is ongeveer 130 kilometer benoorden de Poolcirkel een dorp van 100 woningen ontdekt, dat ongeveer 1000 jaar geleden bewoond werd. Men neemt aan hier te doen te hebben met een overblijfsel van de Dorset-cultuur, een cultuur die los staat van de Eskimo-walvisvangers. De ont dekkers behoren tot een Amerikaans- Deense expeditie. ADVERTENTIE óók om zuurbrand te voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apo theker of drogist. SPREKEND OVER giftige dieren, heb ben we de neiging te denken aan slangen en huiveringwekkende schorpioenen, maar de spinnen plegen we daarbij buiten be schouwing te laten. Wij, Nederlanders, zijn eigenlijk met spinnen ook niet zo bijzonder vertrouwd, want we mogen wel eens naar de kruisspin hebben gekeken, of naar een jachtspin, die het zonder web kan stellen, maar verreweg het grootste aantal soorten valt toch buiten ons gezichts veld. Het zal u dan'ook wel verbazen te horen dat onze fauna alleen al een 400-tal ver schillende soorten spinnen telt, terwijl over de gehele wereld ruim 30.000 verschlllenae soor ten zijn beschreven. Al deze 30.000 soorten zijn ruwe rovers en weerzinwekkende moor denaars, waarvan een aantal bovendien giftig is, zelfs voor de mens en grotere dieren. In velschillende delen van de we reld lopen jaarlijks duizenden mensen ver giftigingen op, tengevolge van spinnebeten en velen bezwijken hieraan in de gevallen dat niet tijdig kan worden ingegrepen. In sommige streken vormen deze dieren bij tijd en wijle een ware plaag, omdat zij overal kunnen opduiken uit schuilplaatsen waar wij hen geen ogenblik vermoeden, zodat we voortdurend op onze hoede moe ten zijn. Verscheidene soorten hebben bo vendien een gif dat nog volkomen onbe kend is, zodat het welhaast onmogelijk is daarvoor een tegengif te vinden. Van som mige spinnensoorten hebben de onderzoe kers zelfs nooit een levend exemplaar in handen kunnen krijgen. Wat nu wel de giftigste spinnensoort is, kan op dit moment dus niet worden uit- gemaakt. In het begin van het vorige jaar overleed in Australië een jongen, ander half uur nadat hij door een valluikspin was gebeten. In andere ernstige gevallen treedt de dood eerst na een wekenlang ziekbed in. Doch uiteraard is de afloop lang niet altijd zó ongunstig, vooral niet indien tijdig hulp kan worden geboden. In Zuid-Rusland opereert een giftige spin, die daar ter plaatse de Zwarte Wolf wordt genoemd en wiens beet even erg is als die van een gifslang. Het onderzoek heeft trouwens uitgewezen, dat het vergif van deze spin in zeer geringe hoeveel heden reeds voldoende is om bij grote zoogdieren totale verlammingen op te wek ken. In het begin van deze eeuw heeft Zuid-Rusland werkelijk geleden onder een plaag van deze Zwarte Wolven, die zich tijdelijk geweldig vermeerderd bleken te hebben en aan wier giftige beten honderd duizenden stuks vee ten offer vielen. Ook de beruchte Malmignatte, een spin netje van ongeveer 1 cm., 'dat in het gebied van de Middellandse Zee voorkomt, is uiterst giftig en kan onder bepaalde om standigheden de dood van een mens ver oorzaken. Daarentegen is de Apulische Tarentula, waarvan verteld wordt dat haar beet de mensen tot dolheid en razernij brengt, betrekkelijk onschuldig, want het gif van dit dier heeft niet veel meer uit werking dan de steek van een bij. Als sluitstuk hiervan zullen we u ver halen hoe een graafwesp dergelijke spin nen overmeestert. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2