Agenda voor Haarlem Zie Boven Komeet stelde teleur; oorzaak: zon Navigatie wijze van spreeuwen toont fantastisch vermogen Zwitsalette- .Clowntje Rick Een verraderlijk complot Proeven van Vogeltrekstation Texel trekken wetenschappelijke aandacht M flUKKlo oefrnifcu Diyf Hoge waterstand in de Donau neemt af Koptische patriarch na abdicatie vrijgelaten Handel met Sovjet-blok wordt uitgebreid „Noordzee" boekte verlies van ruim drie ton Nieuwe Sovjet ambassadeur in Oost-Duitsland Medisch „ultrason" congres in Amsterdam In 1953 78 nieuwe bedrijven Vacantie-liefhebberijen Examens Voor de kinderen Syngman Rhee in Washington Pravda pleit voor hervatting van het Koreaans overleg Egyptische verkiezingen naar verre toekomst verschoven Amerikaanse troepen niet uit het Verre Oosten FEUILLETON door Richard Keverne DINSDAG 2 7 JULI 1954 De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft de stich ting „Vogeltrekstation Texel-' een subsidie toegekend voor een onderzoek naar de na- vigatiewijze van trekvogels, in casu van spreeuwen. De Stichting Vogeltrekstation Texel werd in 1932 door particulieren in het leven geroepen. Voor het experimentele werk bij bovengenoemd onderzoek stelde de stichting een doctorandus in de biologie aan, namelijk de heer A. C. Perdeck. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde de heer Perdeck over bedoeld onderzoek on der meer het volgende: In het „ringstation" te Loosduinen wor den jaarlijks door de stichting vele (onge veer 10.000) vogels in hoofdzaak spreeu wen en vinken gevangen, die op „de herfsttrek" zyn. Nadat men deze dieren dan een gemerkt ringetje om de poot heeft gedaan, worden zij weer losgelaten. Wan neer deze vogels gevangen, geschoten of gevonden worden, krijgt het vogeltreksta tion daarvan bericht, zodat men weet waar het dier uiteindelijk is beland. Daardoor kan dan worden nagegaan waar broedge bied en winterkwartier gelegen zijn. Wat nu de spreeuwen betreft, deze blijken te komen uit het Noordelijk deel van Duits land en Polen, Zuid-Scandinavië en de Bal- tische landen. Ze overwinteren voorname lijk in Zuid-Engeland, België en Noord- Frankrijk. Men stelde zich nu de vraag, hoe deze vogels vanuit hun broedgebieden genoemde winterkwartieren vinden. Uit veldwaarnemingen en terugmeldin gen is gebleken, dat de vogels tijdens de trek steeds in een min of meer constante richting vliegen, gericht op het overwinte- ringsgebied. Wel vermijden ze vaak het oversteken van de zee en volgen dan een eindweegs de kust in een andere richting, maar steeds trachten zij weer terug te ke ren tot hun oorspronkelijke richting, wan neer deze barrière ophoudt, of wanneer de afwijking van hun oorspronkelijke richting te groot wordt, in welk geval ze toch zee kiezen. Ondanks deze afwijkingen brengt dit richtingsgevoel hen toch vroeger of la ter in het winterkwartier. De vraag is dus, hoe zij deze bepaalde richting kunnen aanhouden. In principe zijn daarvoor twee mogelijkheden: 1. De vogel kan de bewuste richting on derscheiden van andere richtingen en vliegt dus als het ware op een kompas („kom pas-oriëntatie). 2. De vogel kan het winterkwartier voortdurend peilen en vliegt hier dus doel gericht heen („plaatsgerichte oriëntatie"). Ander uitgangspunt Uit ander werk is bekend, dat beide ver mogens bij trekvogels bestaan. Om uit te maken, welke van de twee tijdens de herfstlrek een rol speelde, werden grote aantallen spreeuwen (ruim 5500na hun vangst in Nederland per K.L.M. naar Zwit serland gestuurd. Zij werden hierdoor dus ver zijdelings van hun route gebracht naar een gebied, waar zy anders nooit komen. Uit de terugmeldingen van deze vogels kon bepaald worden, in welke richting zij daar vandaan verder vlogen. Gebruikten zy nu ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD BOLSTR. 48 A DAM-.TEL 717162 FALCON POP. REGENJ. 49.75 DINSDAG 27 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Concertgebouw: Opera Italians di Roma, 8.15 uur. Vleeshal: „Marionetten-theater van Feike Boschma, 8.15 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Nachteskader". 14 jaar,. 8 uur. Palace: „Het bruine monster", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar. 7 er. 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Complot in de Tropen", 14 jaar, 8 uur. City: „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 7 en 9 15 uur. WOENSDAG 28 JULI Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", 8 uur. Grote Kerk: Avondstilte, dr. M. v. d. Voet, 8 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili". alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Crock de Clown", alls leeft.,, 2.30 uur. „Nacht eskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de Beer", alle leeft10.30 uur. „Het bruine monster", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Kinderprogramma. 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „.Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Complot in de Tropen", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alie leeft., 10.30 uur. „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. kompasoriëtatiedan zouden zy in de oorspronkelijke Zuid-Westelijke richting moeten verder vliegen en dus uit moeten komen in Zuid-Frankrijk en Spanje. Met plaatsgerichte oriëntatie daarentegen zou den zij in Noord-Westelijke richting op En geland aan moeten koersen. Het eerste bleek nu te gelden voor de eenjarige vogels (die dus voor 't eerst op reis warenhet twee de voor de oude vogels (die al één of meer keren in het winterkwartier waren ge- w-eest). Oude en jonge vogels werden steeds streng gescheiden losgelaten, zodat een eventuele onderlinge beïnvloeding was uit gesloten. Het vogeltrekstation beschikt echter niet aleen over terugmeldingen van spreeuwen na dit juist beschreven loslaten, doch ook uit latere jaren. Gebleken is, dat oude en jonge in Zwitserland losgelaten spreeuwen naar het broedgebied terugkeerden. Verder is uit de waarnemingen komen vast te staan, dat vogels, die als jong werden ver plaatst van de natuurlijke route, in latere jaren Zuid-Frankrijk en Spanje als winter kwartieren opzochten en niet Engeland, waar deze vogels gewoonlijk heentrekken. Zy zochten dus het gebied op, waarin zij, als gevolg van het experiment, in hun eer ste jaar waren terecht gekomen. Blijkbaar is de eerste overwintering beslissend voor de keuze van dit gebied. In het verdere le ven trekt de vogel hier weer steeds terug en bovendien heeft deze eerste erva ring met het gebied gemaakt, dat de vo gel het als plaats kent en het dus vanuit elke windstreek weer kan terugvinden. Het is dus voor het eerst, dat dit van het win terkwartier bewezen werd. Deze plaats- trouw met bijbehorende plaatsgerichte oriëntatie was van het broedgebied al lan ger bekend. Fantastisch vermogen Buitenlands onderzoek heeft geleerd, zo vervolgde de heer Perdeck, dat de kompas oriëntatie voor de vogels mogelijK is, door dat zy inderdaad over een soort „kompas-* beschikken. Zij gebruiken hiervoor volgens hem de zonnestand in combinatie met een instinctief tijdsgevoel. Ook voor plaatsge richte oriëntatie is de zon een factor, maar dit fantastische vermogen is verder nog onopgehelderd. Het vogeltrekstation gaat in de toekomst proeven nemen met gemengde groepen van oude en jonge vogels om zodoende te weten trachten te komen of de jonge vogels zich misschien door de ouden laten leiden. Tenslotte wees de heer Perdeck als leider van het vogeltrekstation Texel er nog op, dat hij steeds bereid is belangstellenden na dere inlichtingen te verschaffen. Hij is te bereiken aan het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie te Leiden, Raamsteeg 2. Hij zeide eveneens te hopen dat degenen, die zich voor dit onderzoek interesseren, zich als donateurs der stichting zouden wil len opgeven, daar deze stichting in moeilij ke financiële omstandigheden verkeert. De resultaten van de N.V. Stoomvaart maatschappij „Noordzee" werdén in 1953. in nog sterkere mate dan in 1952, gedrukt door het zeer lage peil van de vrachten- markt. Andere factoren, zoals de lange ligtijden in sommige havens (vooral Zweedse) en het feit, dat de bedrijfskosten wederom gestegen zijn, hebben tot de on gunstige uitkomsten bijgedragen. Door de beide schepen van de maatschappij wer den uitsluitend reizen in de trampvaart uitgevoerd. De verlies en winstrekening sluit met een nadelig saldo van f302.827. Voorge steld wordt van het verlies f228.521 af te boeken op de reserve voor nieuwbouw en afschrijvingen en f 70.726 op de vrije re serve. De resultaten in de eerste helft van 1954 laten zich beter aanzien dan in de overeenkomstige periode van het ver slagjaar. Hoewel de vrachtenmarkt enigs zins aantrekt is het uitzicht nog niet gun stig te noemen, aldus het verslag. BERLIJN, (United Press) De nieuwe Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, Georgi M. Poesjkin, is uit Moskou in Oost-Berlijn aangekomen. Poesjkin die zal optreden als Hoge Commissaris, vervangt Vladimir S. Semjonov die naar Moskou is teruggeroepen na een auto-ongeluk in Oost-Duitsland. Westelijke autoriteiten zien de benoe ming van Poesjkin als een aanwijzing dat de Russen hun greep op de Sovjet-zóne van Duitsland willen verstevigen. Poesjkin, die de communistische staatsgreep in Hon garije heeft geleid, staat bekend als een voorstander van een krachtige politiek in Duitsland terwijl zijn voorganger bekend stond als een voorstander van een com- 1 promis. In hoeverre kunnen ultrasonore trillin gen (geluidsgolven boven de menselijke gehoorgrens) de medici helpen bij het ge nezen van patiënten? Over deze vraag zullen in de komende drie dagen een honderdtal medici en be langstellenden uit negen landen confere ren op het vierde internationale congres voor ultrason, dat Maandag in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam is geopend. In Nederland heeft deze wijze van ge nezing, speciaal voor rheumatische afwij kingen, nog geen algemene erkenning ge vonden. Naar schatting bezitten slechts een 150-tal huisartsen een ultrason-toestel. Het congres wordt gehouden onder auspiciën van de Nederlandse afdeling van het wetenschappelijk onderzoek op het ge bied der „ultrasonics". Voorzitster is dr. Johanna M. van Went uit Amsterdam. In ons land heeft deze nieuwe genees wijze pas ongeveer vijf jaar geleden in gang gevonden. Men staat nog vrij critisch tegenover de physische geneeskunde in het algemeen en in het bijzonder tegenover de toepassing van de ultrasonore golven, die op velerlei ander gebied reeds geruime tijd nuttige resultaten heeft opgeleverd. Totaal 915.000 in personen industrie werkzaam Ten behoeve van de algemene industrie statistiek worden elk kwartaal personeels gegevens gepubliceerd omtrent de indus triële ondernemingen met 10 en meer per sonen, met uitzondering van het bouwbe drijf. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft thans een afzonderlijk overzicht samengesteld van de personeelsbezetting der bedrijven, die in 1953 in werking zijn gesteld. Deze gegevens hebben betrekking zowel op nieuw gevestigde ondernemingen als op nieuwe vestigingen van reeds voor 1953 bestaande bedrijven. De totale personeelsbezetting van de in de algemene industriestatistiek opgenomen bedrijven steeg in 1953 met circa 31.200 personen tot 915.000 personen. De bijdrage van nieuwe vestigingen in de uitbreiding van de werkgelegenheid bedraagt dus circa 9 procent. De toeneming van de industriële werkgelegenheid in ons land steunt groten deels op de uitbreiding van bestaande in dustriële vestigingen. Totaal zijn in 1953 78 bedrijven in wer king gesteld met een personeelsbezetting van 2.730 man. De metaalindustrie was het sterkst vertegenwoordigd door 21 bedrijven met 1056 man. Op de tweede plaats komt de confectieindustrie met 18 bedrijven en 557 man. De Meppeler politie heeft een groep kinderen aangehouden, die op een vacan- tietocht door ons land zich schuldig maak te aan een reeks winkeldiefstalletjes. Aan leiding was een klacht van een Meppeler kapper, die een poederdoos uit zijn winkel miste. Met de beschikbare gegevens kon op straat een groep meisjes worden aan gehouden, van wie een in het bezit bleek te zijn van het vermiste voorwerp. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de leden van de groep in het bezit waren van een voor vacantiegangers wel zeer merkwaardige verzameling snuisterijen. Toen zij aan de tand werden gevoeld, bleek dat zij in verschillende plaatsen, zoals Ootmarsum, Ommen, Rijssen en Bu ren, zich hadden schuldig gemaakt aan winkeldiefstalletjes.Terwijl een der meisjes iets kocht in een winkel, ontvreemdden anderen iets van hun gading. Het betrof hier een veertiental meis jes van 14 tot 19 jaar uit een tehuis te Den Haag. De leiding van het groepje had van deze praktijken niets bemerkt en stond er geheel buiten. De groep is nu weer naar Den Haag teruggebracht. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte: de dames A. H. de Cals te Utrecht, J. M. Kersten te Haarlem en M. C. Kuijper te Uitgeest en de heren J. J. de Groot te Vo- lendam, J. A. Segers te Lisse en Th. H. E. van Soest te Alkmaar. Voor gedeelte A de heer J. J. Vernooij te Utrecht. Voor gedeelte B de dames M. M. C. Hoo- gervorst te Ter Aar. Th: E. J. Venne te Al phen a. d. Rijn en M. C. P. van Well te Am sterdam en de heren W. Broersen te Koog a. d. Zaan, C. H. Huijsman te Amsterdam, W. A. Hulspas te Amsterdam. H. Jutte te Aals meer, B Koopman te Aalsmeer. C. J. Mo raal te Krommenie, H. A. van Poecke te Amsterdam, M. van der Vlugt te Amstel veen en L. A. de Vries te Volendam. Diploma A A. H. van Dongen, IJmuiden; W. J. J. Ver steeg, Driehuis-Velsen; J. G. Otsen, Haar lem; A. Ronde, Haarlem; E. Maandag, Haar lem; E. A. Tijssen, Hoofddorp; J. Bouwman, Haarlem; R. Cornet, Haarlem; J. J. Del- chambre, Haarlem; J. M. Lagendijk, Hille- gom; T. C. Hofman, Bloemendaal; J. C. Kleijwegt, Hillegom; S. v. d. Wekken. Bloe mendaal; A. Groenendijk, Hoofddorp; G. Hennis. Uithoorn; J. Hoogendam, Badhoeve- dorpj; C. G Boelhouwer, Heemstede; J. C. de Groot, Haarlem; W. A. Kuiper, Haarlem; W. Stevens, Haarlem; G. Bergacker, Haar lem; J. Voskuil, Bloemendaal; B. A. v. Wel- senes, Hearlem; D. Middelkoop, Nieuw- Vennep. Middenstandsexamen Geslaagd voor de te Haarlem gehouden Middenstandsexamens: T. H. Aben—Dirks, M. J. van den Akker; F. J. Amelung; W. M. van Rossum du Chattel; T. W. J. van der Heide; J. T. Jenner; B. H. A. v. d. Vlist; M. C. v. d. Weterink; J. Baartman; H. L. M. Bader; C. A. M. van Bakel; A. G. Bakken hoven; C. M Bakker; J. A. Bakker; M. Bak ker; S. P. Bakker; J. A. M. Balk; S. J. Ban- nink; C. H. Bart; J. v. d. Beek; J. L. A. Beelen; D. van Beem; J. van Campen; B. Capel; A. J. M. Cobelens; D. J. T. Constandse; E. A. Cortus; J. J. P. M. Crabbendam; W. J. Dam; H. van Dam; J. P. Damen: M. A. C. Damo; L. P. Degenaars; G. P. Delfgaauw; N. L. van Deun; J. H. DiekmannVeldhuis; J. F. v. d. Berg; J. G. v. d. Berg; B. J. H. van Berghem; D. Bergman: C. M. A. Besse- ling: P. R. Beths; P. G. A. Kok; B. P. J. Beijk; F. C. Blankert; W. Bleeker; N. H. Bodeving; H. R. Boer; H. B. M. Bongenaar; P. Bood; M. A. Boogaard; M. P. P. Booms; Chr. Borst; P. J. Bosman; M. Brand; J. H. Broek kamp en A. Bruijnis. Afgwezen: 14 candidaten. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 206 vette varkens. Notering: zware 200204. slagersvarkens 202—205, zouters geen notering, zeugen 170—175. Handel stug en aflopend. WENEN (Reuter) In geheel Hongarije zakt het peil van de Donau op de meeste plaatsen met een snelheid van een centi meter per uur. Uit Oostenrijk is echter eer. verhoging van het peil gemeld, waardoor opnieuw enige bezorgdheid is gerezen. Hongaarse en Russische militairen, ge holpen door duizenden burgers, houden nog de wacht bij de dijken, die op vele plaatsen ernstig verzwakt zijn door de aanhoudende /ware druk van het water. Het overstromingswater uit Oostenrijk en Duitsland passeert nu Joegoslavië. Het peil van de Donau op Joegoslavisch gebied is tien centimeter boven het hoogste peil dat ooit gemeten is. Ten Noorden van Bel grado begint het water reeds te zakken. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: Uitsluitend bij Apothekers én Drogisten c De vriendeliike Eskimo's voeren met Bunkie een heel eind van de ijsberg af, tot ze bij het land kwamen. Ook dat land was helemaal wit, want het was met ijs bedekt. Daar lieten ze de kajaks achter in een haventje, en toen liepen ze alle drie naar het Eskimo-dorp. Maar ja, dat was geen gewoon dorp, hoor, met huizen; o, nee.... de Eskimo-woningen zijn net halve bollen. Die hebben ze gemaakt van dikke ijs blokken, en er is maar een kleine opening, waardoor je er binnen kunt gaan; en dan moet je daar nog op je knieën kruipen ook, want het gat is maar klein. ..Kijk, hier wonen we", zeiden de Eskimo's. Daar moest Bunkie eens even goed naar kijken. Hij vond die ronde huizen nogal vreemd. „Je moet hierdoor naar binnen kruipen", zeiden zijn redders. „Onou, vooruit dan maar!", zei Bunkie, en op zijn knietjes kroop hij het gat in. Toen kwam hij binnen, gevolgd door de Eskimo's Enige tijd geleden was de verschijning van een komeet aangekondigd; het was de komeet van Pons-Brooks, die tussen 10 en 20 Mei aan de nachthemel zou ver schijnen. Het laatst was zij gezien in 1883 en daarvoor in 1812, ten tijde van Napoleons veldtocht tegen Moskou, want deze komeet heeft een omlooptijd om de zon van ongeveer 71 jaar. Gelukkig heb ik u niet van uw nachtrust be roofd door u attent te maken op die komeet zij is namelijk uiterst slecht zichtbaar geweest. Alle kometen zijn op het ogenblik zwakker - min der helder dus - dan zij volgens de berekening zouden moeten zijn en het schijnt dat de zon daar de hand in heeft. Datgene wat voor ons een komeet opvallend maakt is haar staart. Ko meten zijn hemellicha men die in langgerekte ellipsen door ons plane tenstelsel lopen en zodra zij in de buurt van de zon komen ontwikkelen zij, onder invloed van de zonnestraling, een staart. Die staart is altijd van de zon af gericht en zij kan soms geweldig lang worden; degenen onder ons die in 1910 al leef den herinneren zich wel licht het imposante ge zicht van de komeet van Halley. Die loopt eens in de 75 jaar om. de zon en wij zullen haar dus pas in 1985 terugzien. Maar wat is nu de oor zaak van het feit dat alle kometenstaarten korter zijn dan men eigenlijk op grond van de bereke ning zou verwachten? Men weet dat niet zeker. Maar er zijn astronomen die geneigd zijn, dat ver schijnsel op rekening van de zon te schrijven. Onze zon, voor het oog slechts een onverander lijke schijf aan de (soms) blauwe hemel, is in werkelijkheid een haard van velerlei onrust. Aan de oppervlakte van die bol van gloeiende gassen - die een middellijn heeft van meer dan honderd keer de aard-middellijn - onderscheidt men tal loze verschijnselen, die wijzen op onrust. Bekend zijn de protuberansen, (uitschieters die zich tot tienduizenden kilonieters boven het zonne-opper- vlak kunnen verheffen) zonnevlammen (plotse linge uitbarstingen van ultraviolet licht) en zonnevlekken (donkere vlekken op het zonne- oppervlak, die wijzen op het feit dat de tempera tuur van dat stuk opper vlak aanmerkelijk lager is dan die van de omge ving). De studie van de zonne vlekken houdt al sinds de vorige eeuw de ster renkundigen bezig. Reeds in 1843 is ontdekt dat er een periode van elf jaar optrad in hun verschij ning. Met dien verstande dat er om de elf jaar een zgn. maximum voor kwam (een tijd waarin men dus elke dag zonne vlekken zag), waarna de activiteit van de zon af nam totdat zij een mini mum had bereikt, waar in men weken achtereen de zon kon observeren zonder één zonnevlekje te ontdekken. En die regelmatig terug kerende cyclus in de zonne-activiteit weer spiegelde zich ook op aarde: in het optreden van poollicht, in het voorkomen van zgn. magnetische stormen, in de plantengroei (jaar ringen van bomen!) en in andere verschijnselen. Maar daarover later meer. G. v. W. CAïRO (Reuter) De vijftig Koptische „rebellen" die zich na de ontvoering van patriarch Anba Joessab in diens paleis had den verschanst, hebben zich aan de politie overgegeven. De politie had de toevoer van water en electriciteit afgesneden. De „re bellen" hielden drie bisschoppen vast en daarom wenste de politie het paleis niet te bestormen. De politie beschouwt de „opstand" als een protest tegen de hiërarchische indeling in de kerk zelf en bemoeit zich slechts met datgene wat de openbare orde zou kunnen verstoren. Men had de patriarch gedwongen abdi catiedocumenten te ondertekenen ten be hoeve van aartsbisschop Abna Moetran van Minua. De patriarch die naar het oude gedeelte van Caïro ontvoerd was door leden van het hoogste bestuursorgaan van de kerk, de zogenaamde Milly-raad, is vrijge laten. Het geschil gaat om de vraag of de patriarch dan wel die raad het hoogste gezag in de Koptische kerk uitoefent. De Koptische kerk telt enkele honderdduizen den leden, voornamelijk in het Noorden van Egypte, maar ook in Ahessinië, Eri- threa en enkele andere Afrikaanse gebie den. WASHINGTON (Reuter-AFP) Presi dent Syngman Rhee van Zuid-Korea is Maandagavond op het militaire vliegveld te Washington aangekomen, waar hii werd verwelkomd door de vice-president.Richard Nixon. de minister van Buitenlandse Za ken Foster Dulles, de minister van Defensie Charles Wilson, en vele andere functiona rissen. De 79-jarige Zuid-Koreaanse presi dent zal vijf dagen in de Verenigde Staten blijven en gedurende die tijd de gast zijn van nresident Eisenhower. Men verwacht, dat president Rhee niet alleen zal trachten Amerikaanse steun te kriigen voor vereniging van Noord- en Zuid-Korea na de mislukking van de poli tieke onderhandelingen over Korea te Ge- nève. maar ook het Amerikaans-Koreaanse wederzijdse beveiligingsverdrag, dat nog niet van kracht is, besnreken om te trach ten grotere economische hulp voor de wederopbouw en hulp voor de uitbreiding van de troepenmacht te krijgen. MOSKOU (Reuter) Het blad van de Russische communistische partij, Pravda, heeft verklaard, dat de openbare méning in de wereld maatregelen „eist" om de on derhandelingen voor een regeling van de Koreaanse kwestie te hervatten. In een hoofdartikel, gewijd aan het feit, dat een iaar geleden de Koreaanse bestandsover eenkomst werd getekend, wordt gezegd, dat de kwestie-Korea kan en moet worden geregeld in het belang van het Koreaanse volk. Br its-A merikaans ac coord LONDEN (Reuter) De Britse minister van Handel, Thorneycroft heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten overeenstem ming hebben bereikt over een beperking van de lijst van strategische goederen, waarvoor een uitvoerverbod geldt voor de landen van het Sovjetblok, exclusief China, met één derde. Het gevolg van het Brits- Amerikaanse accoord zal volgens de mi nister een aanzienlijke stijging zijn van de handel, waarbij evenwel ten volle rekening zal worden gehouden met de behoeften der nationale veiligheid. De minister deelde voorts nog mede, dat 60 artikelen zouden gehandhaafd blijven op een bijzondere lijst van toezicht, teneinde het verloop van de uitvoer hiervan te kun nen volgen. Voorts is overeengekomen, dat die landen, welke tot dusverre vrijelijk doorvoer hadden toegestaan van goederen, maatregelen dienen te nemen voor het uit oefenen van toezicht in overeenstemming met het toezicht op overlading, zoals dit sedert 1951 in Groot-Brittannië geschiedt. CAïRO (Reuter) Luitenant-kolonel Nasser, de Egyptische premier, heeft be kendgemaakt, dat in Januari 1956 in geheel Egypte vriie verkiezingen zullen worden gehouden. President Naguib had 18 Juni een constituerende vergadering willen laten kiezen, die op 23 Juli voor het eerst bijeen had moeten komen. Naguib moest echter buigen voor de wil van kolonel Nasser en de zijnen, die voortzetting van het bewind van de revolutionnaire raad wensten. WASHINGTON (Reuter) Functiona rissen in Washington verwachten, dat pre sident Eisenhower binnenkort een nieuwe Amerikaanse strategie voor het Verre Oos ten zal goedkeuren, waarbij plannen voor terugtrekking van bijna alle Amerikaanse legerdivisies uit dat gebied in de loop van de komende drie jaar losgelaten worden. De grondslag van het Amerikaanse mili taire denken voor het Verre Oosten zou zijn, dat de Verenigde Staten zich niet te rug dienen te trekken uit posities, die in geval van nood niet snel opnieuw kunnen worden bezet. De aanbevelingen voor de nieuwe stra tegie zijn afkomstig van de Amerikaanse stafchefs. Ook zou gedacht worden aan herziening van vroegere plannen om in de komende drie jaar de totale militaire kracht van de Verenigde Staten terug te brengen tot 1.000.000 man. De nieuwe plannen zouden voorzien in een totaal van 1.173.000 officieren en manschappen. In de komende week zullen in Washing ton op hoog niveau besprekingen over deze kwestie tussen Amerikaanse militaire leiders gehouden worden. 49) „Nee, inderdaad, je bent geweldig ge weest", zei Arden met een zucht en draaide zich weer om naar het raam. Ik zooi nooit zo grootmoedig hebben kunnen zijn". Mevrouw Dean bewoog zich zenuwachtig. Ze stond plotseling op. „Faraday, ik geloof, dat ik maar ga", zei ze. „Ik ben op van de zenuwen en verdTaag deze spanning niet veel langer. Alles lijkt zo nutteloos Haar gezicht had een uitdrukking van wanhcop. „We schijnen nooit een stap ver der te komenvoegde ze er met tril lende stem aan toe. Ze bleef staan, als wachtte ze op zijn toestemming om te mógen vertrekken. „Goed, ga maar", zei hij kortaf. „Ik bel jé wel, als er nieuws is". Ze scheen teleurgesteld te zijn. Had ze verwacht dat hij haar zou vragen te blij ven lunchen. Toen ze weg was, veranderde Randal's toon. Zijn stem had een vertrouwelijke klank, toen hij zich tot Arden wendde. „Jo nathan, je gelooft toch niet, dat er waar heid kan schuilen in hetgeen Laura be weerde?" vroeg hij bezorgd „Welnee, antwoordde Arden zonder aar zelen. „Nie: in 't minst! Ze maakt zich alleen maar zenuwachtig. Je moet enig begrip voor Laura hebben, Faraday. Ze voelt zich verantwoordelijk voor jouw zoon, méér nog dan ik! Ik maak me veel bezorgder over Laura dan over Monica Brent. Laura knapt af, dat zul je zien! 't Lijkt me beter, dat we haar ergens heen- sturen om tot rust te komen". Randal knikte. „Ik geloof dat je gelijk hebt", zei hij. „Maar die juffrouw Brent ben je heiemaar zeker van haar?" Arden kwam van het raam de kamer doorlopen en legde in een beschermend ge baar een hand op Randal's schouder. „Zo zeker als ik van wie anders ook kari zijn", antwoordde hij. „Neem geen nieuwe last ei- bij op je schouders, Faraday! Ik wéét hoe afgrijselijk deze hele geschiedenis is en 't is begrijpelijk dat je iedereen wantrouwt. Ik had zelf ook de neiging daartoe in de afgelopen dagen. Ik wantrouwde zelfs die jongeman Tarrant en.... Laura, 't Was natuurlijk niet serieus, maar 't komt om dat je, wanneer je met zulke schurken te maken hebt, aan iedereen begint te twij felen'. Randal keek hem opgelucht aan. „Wat juffrouw Brent betreft", vervolgde Arden, „heb ik zeer uitvoerige inlichtingen inge wonnen, voordat ik haar aannam. Ik ken kaar familie wel. Haar vader, de admiraal, is eerste-klas en hij is een neef van Michael Rawden, van Gay's Bank. Die ken je zelf". Randel knikte. „Rawden vertelde me alles over haar familie". „Maar 't meisje zélf?" hield Randal vol. ,,'t Is niet haar vader, over wie ik me zorgen maak, maar. Ze is een zeer intelligente jonge vrouw. Een jaar geleden studeerde ze in Oxford af. Ik heb naar haar doen en laten daar ge- informeerd. Haar gedrag bleek voorbeeldig te zijn geweest. Ze is erg goed in talen en houdt veel van sport. Voor de liefde scheen ze tot dusverre niet veel interesse te heb ben". „Dus die jongeman Tarrant is de eerste?" vroeg Randal droogjes. „Ik zou zeggen van wél". „Waarom werkt ze eigenlijk? Heeft haar familie geen geld?" „Rijk is ze niet, maar haar familie is in goede doen. Ze wil echter graag werken. Ze is secretaresse geweest van George Warton, een zakenman, die ik goed ken. Deze moest om gezondheidsredenen met zijn werk uitscheiden en Monica kwam zonder baan". Hij haalde even zijn sohou- ders op én voegde er aan toe: „Natuurlijk is alles mogelijk. Maar naar mijn mening is allés waarschijnlijker dan dat Monica niet betrouwbaar zou zijn". Randal stond op. „Ik ben blij je dat te horen zeggen, Jonathan", zei hij. „Je stelt me gerust. Maar ik hoop dat ze vanavond goed nieuws mee zal brengen. Zullen we samen lunchen, of heb je een afspraak?" Arden had een lunch met zakenrelaties. „Ik ben echter halverwege de middag te rug" zei hij. Randal knikte. „Ik loop er over na te denken", zei hij aarzelend, „of 't niet beter is, dat Laura vanavond niet juffrouw Brent van de trein gaat halen Ik ben 't met je eens, dat ze op is van de zenuwen. Zou jij tijd hebben om haar te halen. Jona than?" „Zeker", antwoordde Arden bereidwillig. „We zullen 't strak nog wel bespreken", zei Randal. Hij wachtte tot sir Jonathan verdwenen was en nam de telefoon op. Hij vroeg meneer Edwards te spreken. HOOFDSTUK 17 Matt Tarrant's haastige bezoek aan Martle was géén succes. Zijn vader moest die Zondag elders preken en was dus afwezig, terwijl Mildred hoogst irritant bleek te zijn. Aanvankelijk wendde ze onverschilligheid voor ten aanzien van Matfs doen en laten, en deze vond dit uitstekend: 't bespaarde hem allerlei verklaringen. Maar al heel gauw kreeg haar nieuwsgierigheid de over hand en begon zé hem met haar vragen lastig te vallen. „Ben je achter je mysterieuze harten- vrouw aangegaan, Matt?" vroeg ze met een suikerzoet lachje, toen zé aan de thee za ten. „Wie, Monica?" deed hij onwetend. „Is die dan niet hier?" „Nee, mijn lieve Matt! Wat een merk waardig toeval, hè? Deze mysterieuze jon gedame vertrok op precies dezelfde dag dat jij er vandoor gingen ook Sir Jona than's jacht wegvoer. Maar ik dacht, dat jij dat wel zoudt weten!" „Nee, ik wist er niets van", antwoordde hij zonder schaamte. „Hoe merkwaardig!" Midred lachte op irriterende wijze. „Wanneer komt ze terug?" vroeg Matt, zijn rol zo goed mógelijk doorspelend. „Dat weet ik niet", antwoordde zijn zuster. „Maar ik denk dat sir Jonathan 't wel weet. Hij schijnt een groot vriend van juffrouw Brent te zijn". „O, schei uit, Mildred!" viel Matt vol er gernis uit. ,,'t Wordt kennelijk tijd, dat je weer eens een nieuw schandaal verzint". Toen hij echter laat in de avond uit Porthayle, waar hij Jim's post gehaald had, in de pastorie terugkwam, trof hij zijn zus ter in een geheel andere stemming aan. Ze was de vriendelijkheid zelve, toen ze vroeg: „Als je morgen werkelijk naar Londen te ruggaat, dan zul je er wel geen bezwaar tegen hebben om mij bij tante Becky af te zetten. Ze heeft me al zo dikwijls gevraagd om te komen en dit zou een pracht-gele- géhheid zijn". Dit was typisch Mildred: ze kon nooit de verleiding weerstaan om iets voor niets te krijgen! Matt ging echter geanimeerd op haar voorstel in. Hoewel 't een omweg betekende, aangezien tante Becky in Taun ton woonde, zou hij Mildred hierdoor gun stig stemmen. En inderdaad viel deze hem verder niet meer lastig over Monica. Toen hij haar de volgende dag bij Tante Becky afgezet had, reed hii onmiddellijk met grote snelheid verder. Hij was later dan zijn plan was geweest Mildred had hem natuurlijk opgehouden en bovendien had hii een omweg voor haar moeten ma ken. Als er iets aan de wagen zou gaan mankeren, zou hij niet vóór Monica's te rugkomst in Londen zijn, en het meisje had hem beloofd dadelijk te zullen opbel len, zodra ze terug was. Hij verlangde er naar haar stem weer te horen en te ver nemen, dat alles met haar in orde was. Hij passeerde het restaurant aan de kant van de grote weg, waar hij kortgeleden met Jim Woodstone had geluncht, en dit her innerde hem er aan, dat hij langs dezelfde weg reed als enige dagen geleden tezamen met Jim. Hij zou opnieuw door Newbury komen. Eh meer uit nieuwsgierigheid, dan omdat 't noodzakelijk was, stopte hij bij Argent's garage voor benzine. Bert Argent kwam zelf naar voren om te vragen, wat hij wenste, en even later had hij eerst de Fowler en daarna ook Matt herkend. „Zó, dus u bent weer terug, meneer!" zei hij op geanimeerde toon. Matt kroop achter het stuur vandaan en strekte zijn benen. „Ja, ik ben er weer", antwoordde hij enigszins verrast. „Een prima wagen", merkte Argent op, met de blik van een kenner op de Fowler gevestigd. „Een Fowler is eigenlijk niet te overtreffen". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6