Lucien Lazaridès ver voor favorieten winnaar in Grenoble Van Breenen in zeventiende étappe weer best geplaatste Nederlander Bobet nog steeds in de gele trui Klassementen Vierdaagsen van NWB en NBvLO begonnen Courses op Duindigt 5 Voetbal Joegoslavische trainer voor profclub Utrecht KNVB-competitie begint op 5 September Géminiani niet gestart De landelijke contactraad en het professionalisme Kleine dingen, die het leven veraangenamen A thletiek Wereldrecord op 4x800 m van Russische militairen Van der Zande verbetert record marathonloop Tennis Om de Davis Gup Belgische tennisploeg samengesteld Paardensport Pim Mulier-wisselbeker Wereldkampioenschappen kanovaren in Macon Cricket Regen bij testmatch Collecte in Heemstede voor t.b.c.-bestrijding DINSDAG 27 JULI 1954 De rit van Lynn naar Grenoble over 182 kilometer vormde een voorspel tot de grote Alpen-étappes in de Tour de France en het gerucht wilde dat Kiibler een poging zou wagen om zijn achterstand op Bobet te verkleinen. Maar van alle ploegen kwamen de helpers het eerst in actie. Van Breenen maakte zich zeer verdienstelijk bij de Nederlanders en Croci-Torti en Perez stapten telkens af om de flessen van de Zwitsers en de Spanjaarden te vullen. Dit kon gemakkelijk, omdat het tempo door de hitte zeer laag was. Een gelukkige omstandigheid voor Holten. Want de Limburger was bij de start verre van fit. Het gescheurde spier tje, dat veel tijd nodig heeft om te genezen, deed hem zoveel pijn, dat de tranen hem over de wangen liepen. Van Breenen bleef echter voortdurend in de buurt van Nolten. Deze wilde telkens afstappen, maar steeds sprak Van Breenen hem moed in. En dus bleef Nolten voorlopig in het grote peloton met de andere Nederlanders. Na ruim 100 kilometer, toen dus meer dan de helft van de étappe was afgelegd, begon de 12 kilometer lange lijn naar de pas-overgang van de Romeyère, de tweede faze van de étappe. Een eigenaardige col, met talloze korte wendingen met een hoog stijgingspercentage, waar twee kleine auto's elkaar nauwelijks konden passeren. Langs het gehele traject stonden de verre van ge disciplineerde Franse supporters twee en drie rijen dik op de weg en dit maakte de doorgang nog nauwer. De zwaarte van de opgaaf en wellicht meer nog de grote hitte brachten een totale verbrokkeling vanJiet peloton teweeg. Bahamontès nam de kop, terwijl achter hem de cracks zwoegden en al hun kracht gebruikten om niet al te veel terrein te verliezen. Ze konden de Span jaard niet bijhouden. Bahamontès ging het eerst over het hoog ste punt. Op 5 seconden gevolgd door Le Guilly en op 1 minuut 32 seconden door Kubler, Bobet, Dotto, Malléjac en Ockers. Vervolgens passeerden op 2 min. 2 sec. Apo en Lucien Lazaridès, op 2 min. 30 sec. Ber- gaud, De Mulder, Schaer, Clerici en Manuel Rodriguez en op 3 min. 35 sec. Brankart, Van Breenen, Suykerbuyck, Van Est, Bau- vin, Vitetta, Van Genechten, Alomar en Rodriguez. Het peloton met Géminiani volgde op 7 min. 45 sec. Zestig kilometer Bij de scherpe afdaling naar La Balme werden snelheden van boven de 60 kilo meter bereikt. De vacantiestemming was geweken. Bij Rencurel, 5 k.m. na de top, moest Wagt- mans afstappen wegens een lekke band. Een paar honderd meter verder stond Nolten aan de kant, eveneens met een lekke band. Deze draaide nu in een hoog tempo en haalde in de afdaling tal van renners in, onder wie Croci-Torti, Pianezzi, Hen- drickx, De Bruyne, de Franse nationalen Géminiani, Darrigade en Rémy en verder de regionalen Mirando en Forlini. Tenslotte ging hij ook Faanhof voorbij om aansluiting te krijgen met een groepje waartoe behalve Wagtmans ook Cieleska, Teiseire, Deledda en De Mulder behoorden. De Mulder kon niet begrijpen dat Nolten zo'n pijn in zijn been had, zo fraai had de Limburger zich hersteld. Aan de kop van het peloton, bij de korte afdaling van de Romeyère, had Le Guilly eerst Bahamontès ingelopen, voor wie een rit van geen belang meer schijnt te zijn als de pashoogte eenmaal achter de rug is en de punten voor het bergklassement binnen zijn. De Fransman kreeg aanvankelijk een voorsprong van enkele minuten, moest een lekke band zelf repareren en bleef voor totdat Lucien Lazaridès hem inhaalde. Ach ter hem vormde zich een groep van een 15- tal renners: Bobet, Ockers, Manuel Rodri guez, Clerici, Kubler, Schaer, Malléjac, Dotto, Apo Lazaridès, Bergaud, Vitetta, Wim van Est, Van Breenen en Suyker buyck. Gerrit Voorting zat toen in een tweede groep onder anderen met Bauvin. Dit alles was gebeurd tijdens de lange klim, die na de korte afdaling was gevolgd, de derde faze van de étappe, welke beslis send was voor het resultaat in Grenoble. Na deze klim begon in Saint-Pizier, nog altijd 1150 meter hoog en op 30 kilometer van Grenoble gelegen, de lange afdaling naar de 900 meter lager gelegen finish. Van Est woedend Wim van Est, voor wie iedereen zijn hart in een lange afdaling vasthoudt, stuurde tien kilometer verder in een der bochten zo slecht, dat hij viel. Zijn achterwiel was krom getrokken en voordat hij weer op zijn fiets zat had hij kostbare minuten verloren. Hij was woedend toen hij bemerkte dat Suykerbuyck niet op hem gewacht had om hem zijn wiel te geven. Ogenschijnlijk had Van Est gelijk, maar Suykerbuyck had later een verontschuldiging: Hij had ge dacht, dat de ketting van Wims fiets was buyck eveneens, Nolten werd 29e met bijna 10 minuten achterstand, Wagtmans 31e in dezelfde tijd en Faanhof 36e met 11 mi nuut achterstand. Na Faanhof kwamen nog 38 renners voor de sluiting der controle binnen. Nolten en Wagtmans daalden ieder twee plaatsen in de algemene rangschikking, maar Van Breenen verbeterde zijn positie en steeg van de 22e tot de 18e plaats. Aan Le Guilly werd zowel de prijs voor de strijdlustigste renner als die voor de groot ste pechvogel toegekend. De gemiddelde snelheid bleef ook ditmaal weer ver be neden het in het tijdschema berekende. Aangegeven was 37 kilometer per uur, maar de winnaar haalde slechts iets meer dan 32 kilometer. De uitslag van de zeventiende étappe, van Lyon naar Grenoble over 182 km. is: 1. Lucien Lazaridès (F. Z. O.) in 5.40.40; 2. Schaer (Zwits.) 5.42.04; 3. Kübler (Zwits.) 5.42.08; 4. Ockers (België); 5. Bobet (Frank rijk); 6. Van Breenen (Ned.); 7. Clerici (Zwits.); 8. Malléjac (Fr. W.); 9. Emilio De beroepsvoetbalclub „Utrecht" heeft de Joegoslavische trainer Eduan Küras ge- engageerd. Onder zijn leiding zal in de eerste week van Augustus de training van „Utrecht" op het terrein onder de gemeente Jutphaas beginnen. Küras, die tot nu toe trainer was van een Joegoslavische profclub, heeft ook de Joego slavische roeiploeg voor de Europese kam pioenschappen getraind. Zijn contract met de profclub „Utrecht" is zijn eerste verbintenis buiten zijn vader land. Het bestuur van de profclub „Utrecht" is nu defeinitief samengesteld. Directeur is de heer L. de Vries. De bestuursleden Bou- wens en Rampen hebben zich als zodanig teruggetrokken na de koerswijziging in de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. De competitie voor de eerste klasse van de KNVB begint op Zondag 5 September. De lagere klassen starten een week later. Het bestuur van de KNVB heeft de inde ling der tweede klassers, volgens de Sport kroniek, als volgt vastgesteld. Dertig graden Celsius wees de thermometer in Lyon, waar de renners aan de Tour de France hun tweede rustdag hielden. Ockers (België), Laurédl (Frankrijk) en de Bruyne (België) kochten in een van de weinige winkels, die op deze Zondag waren geopend, een paar grote hoeden om hun hoofden tegen de zon le beschermen in de komende étappe. 2e klas A DWV EDE 't Gooi HFC Holland De Kennemers KFC Rapiditas De Spartaan UW WA Zeeburgia WEST I 2e klas B AFC Beverwijk Helder Hollandia HRC OWO RCH Volendam Watergraafsmeer West-Frisia ZFC ADVERTENTIE De indeling in de overige klassen is als volgt: DISTRICT WEST I gelopen en dat hij weer snel op zijn fiets zou zijn gestegen. Maar toen Van Est niet zo spoedig verscheen liet Suykerbuyck, die uitstekend, samen met Van Breenen, in het groepje KublerSchaerBobet meereed, zich afzakken. In het algemeen is het onjuist dat een renner in de laatste twintig kilometer en zeker gedurende een lange afdaling op een ploegmaat wacht. Maar veel belangrijker was het feit, dat noch Van Est, noch Suy kerbuyck zich op dat ogenblik realiseerden, dat Nederland met het drietal in de kop groep een bedreiging vormde voor de posi ties van Frankrijk en België in het ploegen- klassement, die respectievelijk tweede en derde stonden. Met de zware Alpen-étap pes voor de boeg en Nolten noch Wagtmans in topvorm, zit er tactisch gezien in het persoonlijk klassement voor de Neder landse renners niets meer in. Het enige doel dat zij zich na de aanvankelijke successen nog kunnen stellen, is de verovering van de tweede plaats, achter Zwitserland, in het ploegenklassement. En Bobet zat op dat ogenblik moederziel alleen in de kopgroep verlaten door al zijn teamgenoten. En de Belgen zaten met twee man vooraan, Ockers en Brankart. Drie Nederlanders reden in de leidende groep naar de finish: één maakte een tuimeling door eigen onvoorzichtigheid, de tweede liet zich afzakken. Weg was deze fraaie kans. Helaas zat ploegleider Pellenaars niet vooraan: zijn plicht hield hem vast bij Wagtmans en Nolten. Aan de kop kreeg Le Guilly tien kilo meter voor Grenoble een inzinking en werd door de groep Kubler ingelopen. De gele truidrager Bobet had zich in deze groep kunnen handihaven. Lucien Lazaridès be haalde in Grenoble een verdiende zege op Schaer, die zich kort voor de aankomst op de wielerbaan had losgereden, bijna ander halve minuut later arriveerde en de tweede plaats bezette, voor zijn ploegmaat en grootste rivaal Kubler, aan wie hij vier seconden had afgesnoept. Weer Van Breenen Ockers werd vierde, Bobet vijfde en Hein van Breenen kon beslag leggen op de zesde plaats, een nieuw succes voor de Amster dammer. De andere Nederlanders reden in de laatste faze van de strijd goed, waar door de schade minder groot werd dan zich aanvankelijk liet aanzien. Gerrit Voorting boekte ongeveer 5 minuten achterstand op de winnaar, Van Est 6 minuten, Suyker- Vaak is het landschap dat de Tourrenners omringt rijk geschakeerd en van grotè schoonheid. Zó dat een fotograaf de verleiding niet kan weerstaan om naast zijn rennende Tour-foto's ook eens wat anders te maken. Zo ontstond bovenstaand tafe reeltje uit de Tour. En de rennersNauwelijks zich bewicst van het scshoon dat hen hier op deze bosweg in Les Landes omringt, jagen zij voort naar de volgende finish, de volgende bloemen, de volgende gele trui. Maar dat is nu eenmaal het leven in de Tour. Rodriguez (Spanje); 10. Dotto (Fr. Z. O.); 11. Bergaud (Fr. Z. W.); 12. Brankart (Bel gië); 13. Apo Lararidès (Fr. Z. O.) allen z. t. als Kübler 5.42.08; 14. Le Guilly (lie de France) 5.42.44; 15. Vitetta (Fr. Z. O.) 5.44.57; 16. M. Rodriguez (Spanje) 5.45.03; 17. Voor ting (Ned.) 5.45.16; 18. Rolland (Fr.) z. t.; 19. Bauvin (Fr. N. O. C.) z. t.; 20. Lauredi (Fr.) z. t.; 23. Van Est (Ned.) 5.46.47; 26. Suyker- buyk (Ned.) z. t.; 29. Nolten (Ned.) 5.50.24; 31. Wagtmans (Ned.) z. t.; 36. Faanhof (Ned.) 5.52.13. Het algemeen klassement luidt: 1. Bobet (Fr.) 100.33.28; 2. Schaer (Zwits.) 100.48.12 op 9.44; 3. Kübler (Zwi.s.) 100.43.58 op 10.30; 4. Malléjac (Fr. W.) 100.50.82 op 16.54; 5. Dotto (Fr. Z. O.) 100.53.22 op 20.04; 6. Ockers (Bel gië; 100.55.53 op 22.25; 7. Bauvin (Fr. N. O. C.) 100.56.04 op 22.38; 8. Vitetta (Fr. Z. O.) 100.57.54 op 24.26; 9. Laurédi (Fr.) 100.59.43 op 26.15; 10. Bergaud (Fr. Z. W.) 100.59.59 op 26.31; 11. Brankart (België) 101.03.25; 12. Clerici (Zwits.) 101.10.29; 13. Apo Lazaridès (Fr. Z. O.) 101.10.42; 14. Nolten (Ned.) 101.12.15; 15. Wagtmans (Ned.) 101.12.37; 16. Van Est (Ned.) 101.13.47; 17. De Mulder (België) 101.15.20; 18. Van Breenen (Ned.) 101.19.15; 19. Deledda (Fr.) 101.20.08; 20. ex aequo: Mahé (Fr. W.) 101.21.28; Voorting (Ned.) z. t.; 44. Faanhof (Ned.) 102.28.24; 59. Suykerbuyk (Ned.) 103.08.26. Het bergklassement luidt: 1. Bahamontès (Spanje) 58 pnt.; 2. Bobet (Fr.) 29 pnt.; 3. ex aequo: Van Genechten (België) en Mal léjac (Fr. W.) ieder 24 pnt.; 5. Le Guilly (lie de France) 22 pnt.; 6. Kübler (Zwits.) 18 pnt.; 7. Varnajo (Fr. W.) 15 pnt.; 8. ex aequo; Bauvin (Fr. N. O. C.) en Close (Bel gië) ieder 13 pnt.; 10. Ockers (België) 12 pnt.; 16. ex aequo: Géminiani (Fr.), Masip (Spanje) en Nolten (Ned.) ieder 4 pnt.; 19. ex aequo: Voorting (Ned.), Darrikade (Fr.) en Forlini (lie de France) ieder 3 pnt.; 22. ex aequo: Quentin (lie de France) en Van Breenen (Ned.) ieder 2 pnt. Het ploegenklassement van de 17e étappe luidt: 1. Frankrijk Z. O. 17.03.59; 2. Zwitser land 17.05.50; 3. Frankrijk 17.12.40; 4. Neder land (Van Breenen, Voorting, Van Est) 17.14.11; 5. België 17.14.40; 6. Spanje 17.16.33; 8. Fr. Z. W. 17.19.37; 8. Fr. W. 17.2108; 9 Fr. N. O. C. 17.22.27; 10. Ile de France 17.25.21; 11 Lux./Oost. 17.57.19. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Zwitserland 301.34.11; 2. Frankrijk 301.54.16; 3. België 302.01.14; 4. Nederland 302.04.58; 5. Fr. Z. O. 302.32.45; 6. Fr. W. 303.07.11; 7. Spanje 303.24.53; 8. Fr. N. O. C. 303.55.10; 9. Fr. Z. W. 303.59.53; 10. He de France 304.25.12; 11. Lux./Oost. 308.01.44. Het puntenklassement na de 17 étappe luidt: 1. Kübler (Zwits.) 133 pnt.; 2. Schaer (Zwits.) 183 pnt.; 3. Ockers (België) 197 pnt.; 4. Van Est (Ned.) 357,5 pnt.; 5. Forlmi (Ile de France) 398 pnt.; 6. Bobet (Fr.) 402,5 pnt.; 7 Bauvin (Fr.) N. O. C.) 444.8 pnt.; 8. Wagt mans (Ned.) 466 pnt.; 9. Nolten (Ned.) 504 pnt.; 10. Vitetta (F. Z. O.) 521,5 pnt. Voor de achttiende étappe van de Tour de France, van Grenoble naar Briangon, over 216 km, zijn 73 renners gestart. Gé miniani, die een abces heeft, is niet ver trokken. Het bestuur van de Landelijke Contact- raad voor de Gemeentelijke Bemoeiingen met de Lichamelijke Opvoeding en de Sport de landelijke organisatie van_gemeenten met accommodaties op het gebied der ac tieve recreatie heeft zich in een spoed vergadering beziggehouden met de invoe ring van het professionalisme c.q. het semi- professionalisme. Het bestuur van de contactraad heeft gemeend ernstige bezorgdheid over deze gang van zaken kenbaar te moeten maken ên heeft zich afgevraagd of verenigingen, die aangesloten zijn bij sportorganisaties die overgaan tot invoering van het profes sionalisme of het semi-professionalisme en zich daarmede in feite op commerciële basis plaatsen, in de toekomst op dezelfde wijze als thans het geval is, mogen blijven rekenen op de belangrijke steun van de gemeentelijke overheden ten aanzien van kwesties als het verkrijgen van gemeente- 1D1-1 Inlrnl AVI Am /M'Ari fl'A O (V.nAïVlTVl A lijkè terreinen,lokalen én overige accommo daties, subsidiëring van jeugdwerk, tege moetkomingen voor diverse bemoeiingen en andere vormen van gemeentelijke steun en medewerking. Het bestuur van de contactraad stelt zich voor zich hierover op korte termijn nader te beraden, de aangesloten gemeentebe sturen daaromtrent van advies te dienen en daarover verdere mededelingen te doen. 3e klas A Alcm. Victrix GVO HSV Kinheim Purmersteijn Terrasvogels Vitesse '22 WB "wirr* WSV '30 Zaandijk ZVV 3e klas B ADO '20 Alkm. Boys CSV DEM KW OSV QSC RKAFC Schoten Velsen Wijk aan Zee Zilvermeeuwen 4e klasse D DIO ETO Halfweg J. H. Kwartier KBV Lynden De Meer Onze Gezellen St. Pancratius Sloterdijk SLTO Wilskracht 4e klas E Bloemendaal DCO DJK EHS De Germaan Goldstar HEDW Nautilus NAS OFC Waterloo WMS 4e klas F Aalsmeer ADE AGS ASV BFC DVAV NEA Neerlandia NFC RKAVIC Swift Uithoorn Er zijn in het leven van die kleine dingen, waar men gemak van heeft en die de taak van de huisvrouw vaak verlichten. Daarbij is nu ook gekomen: Moccona, echte kwaliteitskoffie in direct oplosbare vorm. Als U onverwachte gasten krijgt, behoeft U niet eerst nog koffie te zetten. U hebt nu een kop lekkere koffie direct klaar Doe één theelepel Moccona in het kopje... vul dit voor ca. l/3 met heet water... even roeren warme melk en suiker naar smaak toevoegen en U hebt koffielek kere koffie... echte Douwe Egberts koffie! M 14 DISTRICT WEST n 3e klas A Archipel BEC Blauw-Zwart HBC Hillegom Laakkwartier LFC De Postduiven Ripperda Scheveningen TYBB Zandv.meeuwen 4e klas A ASC DCSR Lisse Meerburg Roodenburg Rouwkoop SJC Teijlingén THB Tonégido WSB Warmunda Oleg Ageyev, Sergey Sukhanov, Gennady Modoi en Georgy Ivakin, leden van de sportclub van het Russische ministerie van Defensie, hebben in Kiev de 4 x 800 meter estafette in de nieuwe wereldrecordtijd van 7 min. 26.8 sec. gelopen. Met 7 mm. 27.3 sec. is een ploeg van de Fordham universiteit sinds 22 Mei van dit jaar (Los Angeles) officieus wereldrecordhouder op dit nummer geweest. De prestatie van de Amerikanen moet nog door de I.A.A.F. worden erkend. Een Tsjechisch legerteam is sinds 29 Juli 1953 met 7 min. 28 sec. (Stara Bleslav) officieel in het bezit van het wereldrecord. Janus van der Zande uit Halsteren is er Zondagmiddag in geslaagd om tijdens de wedstrijd op het Nederlands kampioen schap marathon, dat door de Gooise Ath- letiekclub werd georganiseerd, het Neder lands record marathonloop met ruim 1 mi nuut te verbeteren. Tijdens de Olympische Spelen in Helsinki bracht Van der Zande dit record op 2 uur 33 min. en 50 sec. In het Gooi liet Van der Zande Zondag een tijd noteren van 2 uur 32 min. en 45.8 sec. Na de recordaanvrage zal door de K.N. A.U. het parcours, dat een afstand van 42.195 km moet hebben, nog worden nage meten. Van de nationale atletiekwedstrijden, die G.A.C. organiseerde ter omlijsting van het Marathonkampioenschap, konden ver schillende nummers door de hevige regen val geen doorgang vinden. Bij de nummers die nog wel afgewerkt konden worden, boekten verschillende „Haarlem"-junioren uitstekende resultaten. Lazones won het kogelstoten voor C-junioren met 11.64 m; dezelfde athleet won ook de 60 m in 7.9 sec. Versnel bezette de tweede plaats op de 80 m Junioren B in 9.6 sec.; Douwes won de 100 m in 11.9 sec. Doornebosch won het kogelstoten met 12.64 m bij de A-junioren en Van Zijl het hoogspringen bij de B-junioren met 1.60 m, hetgeen beter was dan de prestatie van Dé Reus bij de senioren, die aan 1.55 om te zegevieren. m voldoende had De 4 x 80 m Junioren B werd een ge makkelijke „Haarlem"-overwinning in 39 sec.; de A-junioren bedroefden ditmaal hun geluk bij de senioren. Het werd geen over winning, maar de nederlaag tegen de ploeg van AV '23 met nog geen jialve meter ver schil was in ieder geval zeer eervol. De Zweedse Daviscup-ploeg, die na de tweede dag van de ontmoeting tegen Frankrijk voor de finale van de Europese zóne, reeds zeker was van de overwinning, won ook de laatste twee enkelspelen. Len- nart Bergelin versloeg Paul Rémy met 6-2, 6-3, 6-8, 6-4 en Sven Davidson won van Robert Haillet met 6-4, 6-4, 4-6, 6-3. Zweden heeft zich hiermede geplaatst voor de interzönefinale, waarin het tegen de winnaar van de Amerikaanse zóne moet spelen. De ploeg die in deze ontmoeting zegeviert, zal in de Challengeround tegen Australië uitkomen. De Belgische tennisploeg, die op Zater dag 31 Juli en Zondag 1 Augustus in Velp tegen Nederland aantreedt, is als volgt samengesteld: Enkelspel heren; Brichant, Mezzi, Peten, Devroe, Vallez, Evalenko. Rooman, Jamar. Reserves: Moreau, Van den Eynde. Enkelspel dames: mejuffrouw Mercelis, mevrouw A. van Cutsem, mevrouw A. Du bois, mevrouw P. Coessens. Reserve: me juffrouw N. de Ridder. Dubbelspel heren: Brichant-Mezzi, Geel- hand-Van den Eynde, Rooman-Peten, Mo- reau-Jamar. Gemengd dubbelspel; Brichant-mej. Mercelis, Geelhand-mevrouw Van Cutsem, Mezzi-mevrouw M. Isaac, Van den Eynde- mevrouw Dubois. Dames dubbelspel; mejuffrouw Mercelis- mevrouw Van Cutsem, mevrouw Dubois- mevrouw Isaac. In Nijmegen en in Apeldoorn zijn van daag de eerste kilometers afgelegd van de Vierdaagse afstandsmarsen, die in en om beide plaatsen worden gehouden. In Nij megen de traditionele vierdaagse van de N.B.V.L.O. met ongeveer 11.000 deelnemers, in Apeldoorn de „afgescheiden" Vierdaagse van de Nederlandse Wandelsport Bond voor de eerste maal. Voor dit laatste evenement hebben zich slechts ruim 500 wandellief hebbers en -liefhebsters gemeld. Het versierde en ieestelijk verlichte Nij megen ontving de deelnemers op de ge bruikelijke wijze met de massale neerda ling der Belgische parachutisten, de ont vangst door het gemeentebestuur en de vlaggenparade in het Goffertstadion. In Apeldoorn werd de Vierdaagse offi- Opa Schram - pas terug van een voetreis heen en terug Rome - is ook weer present bij de Vierdaagse in Nijmegen. Ook al heeft hij dan geen hoge dunk van de afstanden, die daar gelopen worden. Begrijpelijk als men weet dat de bejaarde tippelaar uit Driebergen dit jaar nog naar Lourdes (en terugwil lopen. cieel geopend door de voorzitter van de Nederlandse Wandelsport Bond, mr. W. J. Korn, in het bijzijn van vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur. Mr. Korn wees er in zijn toespraak op, dat het wan delfestijn in Apeldoorn niet gezien moet worden als een experiment, doch als het begin van een traditie. Voor de Vierdaagse afstandmarsen in Nijmegen zijn 10.313 deelnemers van de in totaal 11.278, die hadden ingeschreven, ge start. Dit betekent een record aantal. Het vorig jaar zijn 9582 deelnemers vertrokken. De onlangs overleden heer Pim Muiier, die indertijd het initiatief heeft genomen tot de later befaamd geworden Friese Elfsteden tocht per schaats, heeft een belangrijk be drag vermaakt aan de •vereniging „De Frie- sche Elfsteden", met het doel daarvoor een wisselbeker aan te schaffen. Woensdagmiddag heeft op Duindigt het traditionele treffen plaats tussen de 2- jarige dravers om de Jonker- en Joffer- prijs, welke draverijen zijn bedoeld als voorwedstrijden voor de hoog gedoteerde Productendraverij, welke Zondagmiddag wordt gelopen. Bij de hengsten zal Trabant geen moeilijk heden hebben, indien hij even vast en snel zijn laatste verrichting herhaalt. Typhoon en Tabor zijn de andere candidaten. In de Joff re-prijs wordt het een duel tussen de drie vertegenwoordigsters van stal Geersen, n.l. Tira, Truely Hollandia en True Spencer. De betrouwbaarste hiervan is Tira en deze zal meester-pikeur Geersen dan ook wel kiezen, daarbij de plaatsgelden aan de stalgenoten overlatend. In het openingsnummer heeft Geersen eveneens twee ijzers in het vuur, n.l. Rita du Maire en Queenly Bertha, die ieder goed zijn voor een overwinning. De grootste con currenten zijn Red Star en Quick Fire. Na de voortreffelijke verrichting van af gelopen Zondag moet het Sunny Boy in de 2500 m. lange Miss A-prijs nu eveneens niet moeilijk vallen Rose Marie en Rascal Hanover terug te wijzen. De in vorm zijnde Phenomenon K zou kunnen verrassen. Bij zijn laatste optreden ondervond Mon sieur Hollo al de last van zijn recente over winningen en kon toen niet al eerder verder komen dan de 4e plaats. In het slotnummer heeft hij echter bij droge baan een eerste kans, vooral als Geersen hem zal rijden. Quick Star en Quite Heny worden met groot vertrouwen voor de plaatsen aanbevolen. Hoewel de prestaties van Sakina tot nu toe geen schaduw zijn van haar verrichtin gen in het seizoen 1953 is haar klasse toch nog wel zo goed, dat zij de Zeester-prijs voor haar rekening kan nemen. Tweede kan wor den Samson, gevolgd door Fréderique. In het laatste nummer komen de volbloeds voor een zware taak te staan. 3000 m. over de horden op een door de zware regens door weekte baan. De voorspelling wordt daar door wel zeer moeilijk, temeer daar de con currenten Tsatli en Benjamin elkaar de laat ste maal al niets toegaven. Nu Benjamin iets gunstiger in het gewicht staat en ieder kilo in de zware baan extra telt slaat de balans naar dit paard door. Een mogelijke outsider zou kunnen zijn de onlangs uit Ierland geïmporteerde Slim. De uitslagen van de laatste dag van de wereldkampioenschappen kano in Macon luiden: C 1 (Canadese kano) heren, 1000 meter, finale: 1. en wereldkampioen Parti (Hong.) 5 min. 12.2 sec.; 2. Hornek (Hong.) 5.19.8; 3. Poupa (Tsj. SI.) 5.24.2. K 1 heren, 100 meter, finale: 1. en wereld kampioen Frederikson (Zw.) 4.23.5; 2. Gan- tois (Fr.) 4.27.6; 3. Hatlaczky (Hong.) 4.28.8. C 2 (Canadese kano) heren, 1000 meter, finale: 1. en wereldkampioen Liebhart Lulla (Oostenr.) 4.51.5; 2. Bodor—Tuza (Hong.) 4.52.5; 3. Esonka—Sasvari (Hong.) 4.56.—. K 1 dames. 500 meter, finale: 1. en wereld kampioen Zens (Saarl.) 2.28.7; 2. Schwilgl (Oostenr.) 2.29.8; 3. Nielsen (Den.) 2.30.2. K 2 heren, 500 meter, finale: 1. en wereld kampioen SteinhauerMiltenberger (Duits land) 1.54.7; 2. Lingfors—Vredberg (Zw.) 1.55.5; 3. WagnerSovany (Hong.) 1.55.6. K 4 heren, 1000 meter, finale: 1. en wereld kampioen Hongarije 3.28.2. Zweden 3.29.3; 3. Frankrijk 3.29.4. K 1 heren 4 x 500 meter estafette, finale: 1. en wereldkamipoen Zweden 8.33.2; 2. Hon garije 8.34.4; 3. Oostenrijk 8.36.9; 6. Neder land 8.43.2. K 1 heren, 10.000 meter, finale: 1. en we reldkampioen Hatlacsky (Hong.) 48 min. 14 sec.; 2. Pech (Tsj. SI.) 48.20.4; 3. Eriksson (Noorw.) 48.29.4. K 2 heren, 10.000 meter, finale: 1. en we reldkampioen RaubWiedermann (Oosten rijk) 43.32.7; 2. Johansson—Fjellman (Zwe den) 44.00.2; 3. KleineSteinhauer (Did.) 44.00.4; Hongarije, dat dit nummer won, werd gediskwalificeerd wegens hinderen. K 4 heren over 10.000 meter: 1. en wereld kampioen Zweden (Pihl, Frick, Heurlin, Anderson) 39.06.8: 2. Hongarije 39.31.4; 3. Hongarije B 60.19.7. Nederland werd 8e met 43 min. 50 sec. Op de vierde dag van de derde testmatch Engeland—Pakistan, die in Manchester wordt gespeeld, kon er wegens regen niet worden gespeeld. Op 31 Juli houdt de commissie van de gezamenlijke collecten Zonnestraal-NW- t.b.c.fonds te Heemstede de jaarlijkse grote collecte. Uiteraard zijn er thans nog vele collectanten en collectrices nodig. Men kan zich aanmelden: Javalaan 4 te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7