Engelsen geven de bezetting van de Suez-kanaalzöne prijs Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ontruiming binnen 20 maanden; terugkeer bij aggressie Peking waarschuwt Washington tegen „daden van aggressie" Historische Rotterdamse molen in wilde vuurzee verkoold Accoord na acht jaar onderhandelen Londen protesteert ten tweeden male; ook namens de Verenigde Staten Kolen- en Staal-overleg in vacantietijd Deining in het gebied van de Stille Oceaan Mevrouw John ontving brieven van haar man Churchill acht bijdrage aan de EVG voldoende Het woord is aan Brandweer kon er niet goed bij en molen trok als schoorsteen Nog enkele buien UNO-besprekingen over ontwapening hervat Minister Zijlstra met Pipercup van Terschelling gehaald Incidenten bij Hainan wekken onrust in Taipeh en Manilla Waaghalzen van Zuidpier verwijderd Syngman Rhee ziet geen vreedzame middelen Weerrapport Mendès-France in September naar Washington? C 69e JAARGANG No 15 WOENSDAG 28 JULI 1954 298e JAARGANG No 169 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman CAIRO. (Reuter AFP) Groot-Brittannië en Egypte hebben overeenstemming bereikt over de kwestie van de Britse basis in de zóne van het Suez-kanaal. De overeenkomst, die Dinsdagavond in Cairo is geparafeerd, maakt een einde aan 72 jaar Britse militaire bezetting. De overeenstemming werd bereikt na acht jaar onderhandelen. De onderhandelingen zijn die tijd verscheidene malen onderbroken. De slotfaze van de besprekingen, waarbij de Britse delegatie werd geleid door de minister van Oorlog, Head en de Egyptische door premier Nasser, duurde twee dagen. De voornaamste punten van de overeenkomst zijn: De naar raming: 73.000 man Britse troe pen zullen binnen twintig: maanden na ondertekening: van het accoord Egypte verlaten. (Groot-Brittannië had een ter mijn van 24 maanden voorgesteld. Egypte wilde 18 maanden). Britse troepen zullen naar de basis mogen terugkeren, als een der Arabische landen, die deel uitmaken van het verdedigingsverdrag der Arabische Liga, of Turkije wordt aangevallen. (Groot- Brittannië heeft de eis, dat bij een aanval op Perzië de basis onnieuw bezet mogen worden, laten vallen). De overeenkomst geldt voor zeven jaar. (Groot-Brittannië had aanvankelijk een termijn van twintig jaar voorgesteld). De basis zal worden on derhouden door een Britse particuliere aannemingsmaatschappij, die Britse tech nici en Egyptische arbeiders in dienst zal aebben. (Aanvankelijk had Groot-Brit tannië geëist, dat de technici voor het onderhoud militairen in uniform zouden zijn.) Keerpunt Luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyptische premier, heeft verklaard, dat een nieuw tijdperk van vriendschap pelijke betrekkingen, gegrond op weder zijds vertrouwen en samenwerking tussen Egypte en Groot-Brittannië en de Weste lijke landen word ingeluid. De overeen komst betekent een keerpunt in de ge schiedenis van Egypte. Wij willen de haat uit onze harten verwijderen en onze be trekkingen met Groot-Brittannië opbou wen op een hechte grondslag van weder zijds vertrouwen, dat in de afgelopen 70 jaar ontbroken heeft. De Eyptische mi nister van Voorlichting, majoor Saleh Salem, verklaarde, dat als de nieuwe over eenkomst door Groot-Brittannië zal zijn getekend, hij een van de trouwste Britse vrienden in het Midden-Oosten zal zijn. Geen andere basis LONDEN De Britse onderminister van Oorlog, Nigel Birch, heeft op vragen in het Lagerhuis geantwoord, dat de Britse troepen in de zóne van het Suez- kanaal geen waardevolle voorraden, uit rusting of voertuigen zullen achterlaten. Het handhaven van de huidige Britse troe penmacht in de zóne kost ongeveer 550 millioen gulden per jaar. Voorts verklaarde Birch, dat het niet in de bedoeling ligt elders in het Midden- Oosten een basis van de grootte als die in de zóne van het Suez-kanaal in te richten. In Londense diplomatieke kringen is het nieuws van de overeenstemming tus sen Groot-Brittannië en Egypte met in stemming begroet. Men ziet de overeen stemming als het begin van een nieuw tijdperk van doelmatiger en moderner verdediging van het gehele Midden- Oosten. Volledige plannen voor verplaatsing van het Britse garnizoen in Egypte zijn nog niet voltooid, doch men verwacht, dat een aantal militairen naar Kenia en Malakka zal worden gezonden om te helpen' een einde te maken aan de daar heersende moei lijkheden. Andere militairen zouden naar Groot-Brittannië worden overgebracht en enige eenheden naar Cyprus en mogelijk ook Jordanië en Lybië. Oppositie De groep van veertig conservatieve „re bellen" heeft na twee vergaderingen be sloten tegen de regering te stemmen als, na een verklaring van Eden in het Lager huis, waarschijnlijk Donderdag de met Egypte bereikte overeenkomst in stem ming wordt gebracht. Het schijnt niette min wel zeker, zo tekent AFP hierbij aan, dat de overeenkomst een zeer grote meerderheid zal krijgen, aangezien Labour de regering zal steunen. WASHINGTON Het nieuws is met instemming door het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken en con gresleden ontvangen. Men was van oor deel, dat een gevaarlijke bron van wrij ving in het Midden-Öosten was wegge nomen. Een woordvoerder van het depar tement verklaarde niets te weten van pers berichten, volgens welke de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië geheime onder handelingen voeren met Israël om te ko men tot inrichting van militaire bases op Teraëlisch gebied na de evacuatie van de zóne van het Suez-kanaal. In deze be richten was Haifi als een van deze bases genoemd. TEL AVIV Israëlische militaire des kundigen vrezen, dat de militaire machts verhouding in het Midden-Oosten in het nadeel van Israël zal worden gewijzigd door de terugtrekking der Britse troepen uit de zóne van het Suez-kanaal, waar zij een soort buffer tussen Israël en Egypte vormden. In Israëlische regeringskringen hoopt men op Westelijke garanties. Waar nemers verwachten diplomatieke stappen om te verhinderen, dat Egypte met Ame rikaanse wapens wordt versterkt. KARATSJI Volgens kringen van di plomaten uit het Midden-Oosten te Ka- ratsji opent het accoord de weg naar een verdedigingsorganisatie voor het Midden- Oosten. Men verwacht, dat spoedig het Turks-Pakistaanse bondgenootschap tot andere landen in dit gebied zal worden uitgebreid, met name Syrië en Irak. LUXEMBURG (ANP) De ministerraad van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft Dinsdag te Luxemburg, in bijzonder uit gebreide samenstelling vergaderd. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de gemeen schap waren in verband met het uiteen lopende karakter van de agendapunten be halve de ministers van Economische Zaken ook de ministers van Verkeer en Sociale Za ken aanwezig. Nederland was vertegenwoordigd door de ministers Zijlstra en Suurhoff en, daar minis ter Algera verhinderd was, in diens plaats door de directeur-generaal van de Scheep vaart, de heer Vonk Minister Zijlstra had zijn vacantie op Ter schelling onderbroken om de conferentie te kunnen bijwonen. Daartoe had hij in alle vroegte de eb afgewacht tot er voldoende strand was drooggevallen, om als startbaan voor een Pipercup te kunnen dienen. Dit vliegtuigje had hem naar Leeuwarden ge bracht. waar hij in een groter toestel over stapte, dat hem nog juist op tijd in Luxem burg bracht. Op verkeersgebied was de kwestie van ver vanging van de nationale spoorwegtarieven door directe internationale tarieven voor cokes, kolen, ijzer, staal en ijzererts aan de orde. Een commissie van vertegenwoordigers van de zes landen en van de Hoge Autoriteit zal vóór de Septemberzitting van de minister raad voorstellen uitwerken. Over de vrije uit wisseling van arbeidskrachten binnen de ge meenschap heeft de raad nog geen oplossing kunnen vinden voor een aantal juridische, redactionele en binnenlands-politieke proble men Heden zal van Nederlandse kant vermoede lijk uiting worden gegeven aan bezwaren tegen de rentevoet, die de Hoge Autoriteit voor de door haar te verstrekken leningen voorstelt en die in vergelijking met de in Ne derland gebruikelijke rentevoet, te hoog wt*dt geacht. HONGKONG (Reuter/A.F.P.) Com munistisch China heeft Dinsdag zeer krach tig geprotesteerd tegen het neerschieten van twee vliegtuigen van de Chinese luchtmacht door Amerikaanse marinevliegtuigen. Tsjang Hain-Foe, de vice-minister van Buitenlandse Zaken, heeft ook geprotesteerd tegen het binnendringen van de Chinese territoriale wateren door eenheden van de Amerikaanse marine. China heeft de Ame rikaanse regering gewaarschuwd, dergelijke „daden van aggressie" achterwege te laten. China eiste ook schadeloosstelling. Ten slotte had het protest aangetekend tegen het beschieten van een Chinees vaartuig door Amerikaanse vliegtuigen. In de Chinese verklaring stond, dat op 26 Juli vier eenheden Amerikaanse jacht vliegtuigen boven Chinees gebied te Tsjoe- ping-Han doordrongen. Daarna vloog een andere groep jagers boven de kust van Luichof terh oogte van het eiland Hainan en verraste twee Chinese vliegtuigen, die werden neergeschoten. Een derde groep Amerikaanse jachtvliegtuigen beschoot later twee Poolse vrachtschepen en een Chinees oorlogsschip, aldus de verklaring. Minister Eden heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britse zaakgelastigde in Peking opdracht heeft ontvangen, namens de Amerikaanse regering, die geen vertegenwoordiging in communistisch China heeft, te protesteren tegen het neer schieten van het Britse passagiersvliegtuig, waardoor zes Amerikanen gedood of ge wond werden. Voorts heeft hij opdracht te protesteren tegen de „moedwillige inmen ging bij de reddingswerkzaamheden in het gebied van de ramp." Verder, zo deelde de minister mede, heeft de zaakgelastigde opdracht om te protes teren tegen de boodschap van de lucht vaartautoriteiten van Kanton, dat slechts een vliegboot van het type Sunderland in het gebied van de ramp toegelaten zou worden en dat op alle andere oorlogsvlieg tuigen die naar overlevenden zouden zoe ken zou worden gechoten en wel zonder waarschuwing. Deze boodschap was uitge zonden na het neerschieten van de Britse Skymaster. Deze Chinese gedragswijze was in tegenspraak met alle internationale ge woonten. Eden zeide verder, dat de vier jagers, die om het Franse vliegtuig hadden gecirkeld, het kennelijk wilden identificeren. Het Labour-lid Dornelly vroeg de minis ter of hij zich er van bewust was dat de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten opdracht hadden „snel mot de trek ker" te zijn en of de minister zich er wel van bewust was, dat een en ander ernstige gevolgen voor de Britse strijdkrachten in het Verre Oosten zou kunnen hebben „als men de logische conclusie uit de Ameri kaanse order trekt." Hij vroeg verder of de minister in nauw contact met de Ameri kaanse autoriteiten stond in verband met „de buitengewoon gespannen toestand, welke het Amerikaanse optreden zou kun nen scheppem" Eden zeide niet gaarne commentaar te leveren. Naar zijn mening diende in het Huis niet gesproken te worden over hetgeen tussen twee vreemde mogendheden voor valt, Het doel van de Britse regering was incidenten te voorkomen en commentaar in het Huis zou weinig aan de zaak toe- of afdoen. Groot-Brittannië heeft een nieuwe nota tot de communistische Chinese regering gericht, waarin wordt gevraagd discipli naire maatregelen te nemen tegen hen, die verantwoordelijk zijn voor het neerschie ten van de Britse Skymaster. In de nota wordt er op aangedrongen onmiddellijk maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling van het incident. De Britse regering zal eisen tot schade vergoeding indienen voor het verlies aan leven en bezit ten behoeve van alle be trokkenen. Piloten van transportvliegtuigen van de R.A.F. hebben order gekregen op vluchten van Singapore naar Hongkong het eiland Hainan nog meer dan tot nu te vermijden. WASHINGTON De Verenigde Staten eisten in hun nota's „passende straffen" voor alle Chinese communisten, die ver antwoordelijk waren voor de „barbaarse en onwettige" aanvallen op Amerikaanse en Britse vliegtuigen in de Zuid-Chinese zee en „onmiddellijke doelmatige maatre gelen" tegen een herhaling van de aanval len. Ook vroeg Washington schadevergoe ding voor de drie Amerikanen, die omkwa men met de Britse Skymaster. Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken, dat de protesten bekend maakte, zei dat was vastgesteld, dat het luchtgevecht Maandag ongeveer twintig km van de kust van Hainan „ruim in internationale wa teren" was geleverd. De Chinezen be schuldigden de Amerikanen van schending van hun territoriaal gebied. In de nota's werd ook gevraagd, dat de Amerikaanse regering via de Britse regering op de hoog te zou worden gesteld van de aard van de maatregelen om herhaling van de „betreu renswaardige" aanval op Amerikaanse jachtvliegtuigen te voorkomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine heeft medegedeeld, dat de twee vliegkampschepen, welker vliegtuigen de twee Chinese jagers neerschoten, nog steeds in het gebied van de incidenten kruisen. Reuter heeft te Washington geconstateerd, dat in het buitenland zekere bezorgdheid getoond is naar aanleiding van de aanwe zigheid van deze vliegkampschepen. In sommige kringen vreest men, dat hun aan wezigheid in de wateren van Hainan aan leiding tot nieuwe incidenten kan geven. Communistisch China heeft beloofd eventueel inlichtingen te verstrekken over overlevenden van de Britse Skymaster. Radio-Moskou heeft in een eerste com mentaar op de vliegtuigincidenten bij Hai nan verklaard, dat „zonder twijfel de Amerikaanse militaire autoriteiten gebruik hebben gemaakt van het incident met het Britse transportvliegtuig om provocerend op te treden, teneinde de spanning in het Verre Oosten, die als gevolg van de confe rentie van Genève aanzienlijk was vermin derd, te handhaven." TAIPEH (Formosa) (Reuter) De Chi nese nationalistische regering heeft, naar van gewoonlijk betrouwbare zijde verluidt, voor Zondag een conferentie belegd van alle vooraanstaande militaire bevelhebbers en functionarissen. Generaal Tsjang Kai Tsjek zou de conferentie waarschijnlijk bijwonen. Men verwacht, dat maatregelen besproken zullen worden om het hoofd te bieden aan mogelijke ontwikkelingen in Indochina en na de incidenten bij het eiland Hainan. De luchtmacht van natio nalistisch China heeft op 25 Juli duizen den vlugschriften uitgeworpen boven het Chinese vasteland, aldus een mededeling van ambtelijke zijde te Taipeh. MANILLA. Ramon Magsaysay, de president van de Philippijnen, heeft ge zegd een bijeenkomst van de Philip- pijns-Amerikaanse verdedigingsraad te wensen ter voorbereiding van gemeen schappelijke verdedigingsplannen. Magsaysay zei op een persconferentie, dat hij zou verzoeken de raad zo spoedig mo gelijk bijeen te laten komen. De regering van Peking werd „hoe langer hoe actiever in de richting van de Philippijnen". NEW YORK. Volgens de „New York Post" staat de Amerikaanse regering onder zware druk van Congresleden, die willen, dat communistisch China wordt gewaar schuwd voor Amerikaans ingrijpen, indien het zal trachten Formosa te bezetten. Ook wordt geëist dat nationalistisch China wordt opgenomen in het voorgestelde Zuid- Oost-Aziatisch bondgenootschap. Volgens Allen is de leiding van deze beweging in handen van de republikeinse leiders in de Amerikaanse Senaat. BONN (Reuter) Mevrouw Lucy John, echtgenote van de naar Oost-Duitsland verdwenen leider van de West-Duitse in lichtingendienst, heeft sedert de verdwij ning van haar man twee brieven van hem ontvangen. De eerste brief, kennelijk in haast geschreven, bevatte de boodschap, dat zij zich niet ongerust moest maken. De brief was waarschijnlijk naar West-Berlijn gesmokkeld en daar gepost. De tweede brief, waarschijnlijk met toestemming van de communistische autoriteiten geschre ven, bevatte „politieke verklaringen". Op deze brief was als adres een Oost-Berlijns postbusnumër vermeld. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft medegedeeld, dat een lid van de Amerikaanse geheime dienst in Berlijn zelfmoord heeft gepleegd. De woordvoer der weigerde zich uit te laten over een ver onderstelling, dat de agent Wolfgang Hoeffer bevriend zou zijn geweest met dr. John. Volgens de woordvoerder stond de Amerikaanse agent in het geheel niet onder verdenking en was hij ook niet ver hoord, zoals in persberichten was beweerd. De West-Duitse regering heeft bekend gemaakt, dat zij haar veiligheidsorganisa tie aan „een zorgvuldig nieuw onderzoek" zal onderwerpen in verband met de ver dwijning van dr. John. De Oost-Duitse ra dio heeft de verklaring, welke de West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder, over de zaak-John heeft af gelegd, „vaag en volkomen zonder inhoud" genoemd. LONDEN (Reuter). Sir Winston Chur chill heeft in het Lagerhuis een negatief ant woord gegeven op het verzoek van een La- bourafgevaardigde om voor te stellen nog twee Britse divisies beschikbaar te stellen voor samenwerking met het toekomstige Europese leger. WASHINGTON. De commissie van bui tenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin er bij president Eisen hower op wordt aangedrongen stappen die hij nodig acht te nemen om de souvereiniteit van West-Duitsland te herstellen, als toekomstige ontwikkelingen dit wenselijk maken. Volgens de voorzitter van de commissie. Wilev, betekent dit. dat het Congres een eventuele stap van de president om te komen tot herbewapening van West-Duitsland zal steunen. Wiley verklaarde tegenover de pers. dat de senatoren niet verwachten, dat Eisen hower zal handelen vóór was beslist of Frank rijk het E.V.G.-verdrag zal ratificeren. Nadat Dinsdagmiddag de IJmuidense Zuidpier wegens de opstekende storm en de overslaande golven al voor het publiek gesloten was en de politie een jongetje van de kop moest halen, dat daar het wilde spel van de zee bewonderde, heeft de po litie in de loop van de avond liefst 150 mensen, die in het overslaande water geen enkel gevaar zagen, van de pier moeten verwijderen. De gevaren op de pier bij stormweer zijn vooral voor vreemdelingen, die de situatie niet kennen, groot genoeg om deze maatregel te rechtvaardigen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Busken Huet Tegenstellingen hinderen alleen, wanneer het onechte wedijvert met iets echts of twee onechthe den van dezelfde kracht in bot sing komen met elkaar. WASHINGTON. (Reuter) Dr. Syngman Rhee, president van Zuid-Koréa, heeft te Washington verklaard geen vreedzame mid delen te zien ter verwezenlijking van het plan om Zuid- en Noord-Korea samen te voegen. Hij zeide dit na een vergadering over de economische en militaire proble men, welke voortvloeien uit de verdeling van Korea. Aan deze vergadering namen onder meer deel president Eisenhower, ad miraal Radford, voorzitter van de commis sie van stafchefs, generaal Huil, bevelhebber voor het Verre Oosten, Dulles, minister van Buitenlandse Zaken en van het bureau voor huln aan het buitenland. De historische meelmolen op het Oost plein te Rotterdam, de molen die eeuwen trotseerde en de grote catastrofe van Mei 1940 eveneens overleefde, is in de afgelo pen nacht door brand verwoest. Om kwart voor vier werd de brandweer gewaarschuwd, dat er rook kwam uit de vele open vensters, die het stenen gevaarte telt, maar ofschoon er onmiddellijk zeer veel groot materieel uitrukte, was het reeds bij aankomst duidelijk dat men hier voor een verloren zaak stond. Dit werd vooral duidelijk toen men de deuren had moeten forceren om de vuurhaard te bereiken en de molen als een geweldige schoorsteen ging trekken. Maar er was nog een andere, veel nood- lottiger factor: in verband met de her schepping van het Oostplein tot een groot modern verkeersplein, is de omgeving van de molen niet alleen tot meer dan hon derd meter in het rond opgebroken, maar bovendien trof het ongelukkig dat de tram rails, die als een dubbele ring om de mo len heen liggen, reeds op hoger niveau zijn gebracht en dus tientallen centimeters bo ven de zandvlakte uitsteken. Hierdoor was het onmogelijk voor de brandspuiten en de grote ladderwagens de brandende molen te bereiken en het enige, dat men doen kon, was van zeer verre afstand de slangen aan voeren en van de grond af water in de vuurmassa spuiten. Een tweede factor van de betekenis was de wind, die striemend uit Zuid-Westelijke richting woei en het vuur niet alleen aan wakkerde, maar bovendien een zo hevige vonkenregen deed ontstaan, dat men de brand niet van de Noord-Oostelijke kant bereiken kon. Het duurde niet lang of de molen brandde van onder tot boven en toen een maal de rieten kap was doorgebrand en de wind volkomen vrij spel had, laaide het vuur omhoog als uit een schoorsteen. Grote hoeveelheden graan en dergelijke, alsmede jutezakken en ander verpakkingsmateriaal, die in de molen opgeslagen lagen, gingen in de vlammen op. De molen in brand De molen heeft vierhonderd jaar lang dit deel van Rotterdam gemarkeerd. In 1570 werd deze molen, „De Noord", ge bouwd door de tegelmaker Corpelis Janse, doch deze gaf de molen niet die hoogte en slankheid, die de molen in later jaren be zat. De molen, zoals Rotterdam hem ken de, dateert van 1718. In 1662 werd „De Noord" ook als pelmolen in gebruik ge nomen en in 1706 als korenmolen. De eeuwen gingen voorbij en in 1918 scheen het einde van de molen te zijn ge komen. Hij werd toen aangekocht door de gemeente Rotterdam en was bestemd om te worden afgebroken. Een aantal burgers, die dit zeer ter harte ging, deed alle moei te om het historische bouwwerk te behou den en met succes. In plaats van de mo len af te breken ging men tot restauratie over en daarna werd de molen aan de ge broeders Kluit verhuurd. Aan deze is het te danken, dat de molen de Meidagen van 1940 overleefde, toen tal van huizen in de omgeving een prooi van het oorlogsgeweld werden. Er ontstond toen een begin van brand, doch dank zij een verbeten strijd van de gebroeders Kluit kon dit worden onderdrukt. Wel leverden de laaiende vlammen van de omringende huizen ge vaar op, doch doordat de wieken aan het draaien werden gebracht werd het vuur door de opgewekte wind op veilige afstand gehouden. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de Zuidflank van een depressie, waarvan het centrum aangetroffen werd tussen IJsland en Groenland, kwamen en kele honderden kilometers ten Westen van Ierland enkele storingen tot ontwikkeling, die vergezeld van regen in Oost-Noordoos telijke richting koers zetten naar Zuid- Scandinavië en in ons land tijdens het weekeinde het weer grondig bedierven. Hieraan kwam Maandagavond een einde, toen de laatste van de reeks storingen ons land passeerde. De storing werd gevolgd door een krachtige Zuid-Westelijke lucht stroom, die betrekkelijk koude oceaanlucht naar West-Europa transporteerde. Deze lucht is onstabiel van opbouw, zodat regel matig buien tot ontwikkeling kwamen, sommige buien gingen met onweer ge paard. De bovengenoemde depressie bevindt zich nu boven Schotland en beweegt in ac tiviteit afnemend, langzaam naar het Noor delijk deel van de Noordzee. Voor het weer in ons land heeft dit tot gevolg, dat de windsnelheden geleidelijk minder worden, maar ook morgen moet nog gerekend worden op koel weer met nu en dan vrij veel bewolking en ook enkele buien. (van hedenmorgen 7 uur) NEW YORK (Reuter). De voorzitter van de UNO-commissie voor ontwapening, de Fransman Jules Moch. heeft te New York verklaard voorstander te zijn van het indie nen van nieuwe voorstellen voor ontwapening op de volgende zitting van de Algemene Ver gadering van de UNO. Moch was van oordeel, dat overeenstemming niet zo ver verwijderd is. als de verslagen van de Londense ontwa peningsbesprekingen schijnen aan te tonen. De verschillen tussen het Brits-Amerikaanse en het Russische plan waren niet van funda mentele aard. aldus de voorzitter van de commissie. Moch legde deze verklaring af bij de hervatting van de besprekingen over ont wapening. PARIJS. (Reuter-AFP) AFP verneemt dat Mendès-France zich tegen het einde van September naar Washington zal begeven om deel te nemen aan de jaarlijkse bijeenkomst van het Internationale Monetaire Fonds. De Franse premier heeft Dinsdagmiddag een langdurig onderhoud gehad met Guy Mollet, de secretaris-generaal van de socialistische partij, over de mogelijkheid van socialis tische deelneming aan de regering. De so cialistische leider zeide, dat de houding der socialisten bepaald zou worden door de aard van de economische en sociale plannen, die de regering uitwerkt, en eveneens door de houding van de regering ten opzichte van de E. V. G. weers- »-> r C O *3 U 7Ê toestand 5c 55 flj </J Ew ZS Stockholm onbewolkt ZW -4 23 3 Oslo licht bew. Z -4 20 28 Kopenhagen regenbui ZZW -9 19 2 Amsterdam regenbui ZZW-10 18 4 Londen regenbui ZZW -8 18 3 Luxemburg zwaar bew. ZW -5 19 0 Parijs zwaar bew. ZW -6 23 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 23 0 Grenoble licht bew. WZW-2 32 0 Nice onbewolkt ëW -2 27. 0 Genève licht bew. Z -2 29 0 Zürich zwaar bew. WNW 1 28 0 Locarno geh. bewolkt WNW 1 28 0 Berlijn zwaar bew. ZZW -2 23 3 Frankfort licht bew. Z -3 22 0.1 München zwaar bew. ZO -2 26 0.5 Wenen regen windstil 29 8 Innsbruck nevel O -2 28 5 Rome onbewolkt windstil 31 0 Ajaccio onbewolkt ONO -2 26 0 Mallorca onbewolkt windstil 35 0 Neerslag laatste 24 uur BUIIG EN KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt met vrij veel regenbuien. Krachtige tot ma tige Zuid-Westelijke wind. Koud weer. 29 Juli Zon op 4.56 uur. onder 20.36 uur. Maan op 4.15 uur. onder 20.12 uur. Maanstanden 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 Juli Hoog water: 2.05 en 14.40 uur. Laag water: 10.11 en 22.41 uur. Donderdag 29 Juli Hoog water: 2.59 en 15.31 uur. Laag water: 11.05 en 23.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1