Gillette U voelt sich als 9n millionnair Vier Italiaanse vocalisten zongen in Concertgebouw Heugelijk moment voor ons bedrijf Kort en bondig Tour zonder uitvallers, maar met gele trui in „Die Raeckse" Overval op N.Z.H.-kas berecht Gabriël Verschaege als gast-organist De vlag in top ^Brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs Rijwielpad Aalsmeer- Uithoorn gevaarlijk Gastbeiaardiers op Bavocarrillon Burgerlijke Stand van Haarlem 9n goeie morgenbegint met Gillette! BLUE - 75 cent per 5 Drie jubilarissen bij de Gemeentereiniging Werk- en studieweek van N.G.G.V. op het C.I.O.S. \anrijding op de Schoterweg Programma orgelbespeling Aanzienlijke daling van tegoed schatkist Onvoldoende deskundigen, meent Eerste Kamer Opnieuw watersnood in Oostenrijk j WOENSDAG 2 8 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prins maakt ons inziens de meeste kans ïn de Tour de France. Tot nog toe wist deze koene landgenoot acht étappes op zijn naam te brengen en zijn schouders zijn al zo gewend aan de gele trui, dat het zeer de vraag zal zijn of dit fel omstreden en zeer begeerde kledingstuk nog vóór de eindspurt in de laatste étappe de andere koplopers: Boot, Boender of Hordijk ten deel zal vallen. Gij lezer, gij vreest dat het ons naar het hoofd geslagen is? Zijn wij dermate door de Tour-epidemie aangegrepen, dat wij wartaal spreken? Geenszins. Wij gaan nog verder, wij durven zonder aarzeling vast te stellen dat Wagtmans en Bobet kansloos zijn tegen Prins, kanspaard van de Tour de France 1954 van de domineerclub „Die Raeckse". Een unieke Tour de France, ver reden in café-restaurant „Die Raeckse", zonder bandenpech, zonder valpartijen, zonder ravitaillering. Nou ja, zonder. Ten slotte is de bar dichtbij en zijn de kelners zeer welwillend. In ieder geval een unieke Tour, ontsproten aan het brein van de heren Dirkse en Bijleveld. Zij hebben de Tour van Jacques Godet als voorbeeld genomen voor een compe titie van de domineerclub „Die Raeckse". Toen de renners in Amsterdam startten, werd er in het café „Die Raeckse'" ook gestart. En sindsdien domineerde men dagelijks de étappe van de dag, met als streefobject de gele trui. Er wordt gespeeld tot 200 ogen, de winnaar van de partij wordt een bepaald aantal kilometers toe gekend en hij, die op deze wijze de langste étappe aflegt, krijgt de bonificatie van de De A. N. W. B. heeft de provincie Noord holland gewezen op de slechte toestand waarin het rijwielpad langs de weg Aals meerUithoorn verkeert. Dit is zeer gevaar lijk voor het drukke wielrijdersverkeer en .speciaal voor de vele bromfietsers die van deze weg als onderdeel van de verbinding HaarlemHilversum gebruik maken. De A. N. W. B. kan thans echter mede delen dat nog dit seizoen het rijwielpad ge heel zal worden hersteld. In de laatste twee weken van Augustus zullen zes gastbeiaardiers op het carillon in de Grote Kerk spelen. H. C. J. Teygeler (Ermelo en Nijkerk) speelt op Vrijdag 13 en Vrijdag 37, beide dagen van twaalf uur tot half een. Leen 't Hart (Delft en Leiden) op Maandag 16, van vier tot half vijf. Rien Rit- ter (Delft en Leiden) op Donderdag 19, 's avonds van acht tot negen uur, Romke de Waard (Amsterdam) op Vrijdag 20, van twaalf uur tot half een en op Maandag 30, van vier uur tot half vijf. P. v. d. Hoeven (Halfweg) op Maandag 23, van vier uur tot half vijf, en Rien Hasselaar (Enkhuizen) op Donderdag 26, 's avonds van acht tot negen uur. Het programma van de beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters op Don derdag 29 Juli, 's avonds van acht tot negen uur Vermeldt de volgende werkjes: The Spanish guiter, Auld long Syne, Compère Guiljerj, Ma Normandie,' Sonatine L (Pleyel), Suite voor beiaard (Röntgen), Gavotte (Bacli), Allen, die willen, Vier weverkens, Sa boer, Daar kwam ene boer, Jan Hinne- rik, Little fantasy ans fugue (Harty), Prelu dium en Fuga (Bordewijk-Roepman), Waar om zou mij kommer drukken, Fonteyne, Gott ist gewaltig, Busslied. Vanmorgen heeft de Haarlemse politie rechter, mr. H. G. Rambonnet, vonnis ge wezen over A. P. P., die op 26 December van het vorig jaar als chauffeur in dienst bij de N.Z.H.V.M. bij de uitbeta ling van de lonen een roofoverval pleegde in het kantoor van de kassier, met de be doeling drie geldzakken te ontvreemden. D. was daartoe gemaskerd het kantoor binnengedrongen op het tijdstip dat de kassier zich even had verwijderd, doch hij werd door de zoon van de kassier betrapt. Hierop ontstond een worsteling, waarbij de inmiddels teruggekomen kassier zijn zoon te hulp schoot. De directie van de NZHVM had deze overval niet serieus genomen op grond van de primitieve opzet en verdach- te's mentale toestand. Tot de officier van justitie werd een verzoek gericht de zaak voorwaardelijk te seponeren. In zijn requisitoir zei de officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, dat hij daar niet op had kunnen ingaan omdat het ge pleegde feit daarvoor te ernstig was. „Het komt niet vaak voor", zo zei hij, „dat een verdachte van een roofoverval op vrije voe ten is en dat een dergelijke zaak voor de politierechter komt". De uitgebrachte psy chiatrische rapporten omtrent verdachte hadden echter uitgewezen dat verdachte de dag waarop het feit gepleegd werd, niet toerekeningsvatbaar was en adviseerden verdachte geen vrijheidsstraf op te leggen. Rekening houdende met alle omstandighe den eiste de officier van justitie een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf maan den met een proeftijd van drie jaar en een onder toezicht stelling van de reclassering. In zijn laatste woord zette verdachte uit een dat hij zelf ook niet wist hoe hij er toe gekomen was. Hij had last van de drukte van de Kersttijd gehad en het geestelijk niet meer kunnen bolwerken, en op onver klaarbare wijze zijn toevlucht tot deze wan hoopsdaad genomen. De politierechter, mr. H. G. Rambonnet, veroordeelde verdachte conform de eis en voegde er nog een voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering aan toe. HAARLEM, 27 Juli 1954 ONDERTROUWD: 27 Juli, G. Wessel en E. J. van der Gulik. GEHUWD: 27 Juli, K. Bruijs en M. Lei- sing; J. van der Bruggen en E. M. E. Jansen. BEVALLEN van een zoon: 24 Juli, J. G. Otten—Peerdeman; 25 Juli, J. M. Peters- de Vos; 26 Juli, E. H. Buisvan der Wijden; 27 Juli, M. J. ReckmanPrins; M. J. Ekei Haasbeek BEVALLEN van een dochter: 24 Juli, P. Vis—Pilon; 25 Juli, G. C. Janssenvan der Zanden; P. Vergers—Burggraaf; 26 Juli, A. B. RoodenburgDiemer; M. M. Derkx Giling; 27 Juli, P. Driessenvan den Ooster kamp; A. de HaanBiesma; M. M. Steen- kist—Gieliam; A. M. van Kampen—Vermin. OVERLEDEN: 25 Juli, N. C. Hop—Roest, 61 j., Zocherstraat; Ph. Kwarten, 48 j., Le liestraat; 26 Juli, G. Hoekstra, 72 j., Leidse- vaart; S. van der Meulen. 75 j., Schermer straat. dag: een prijs, beschikbaar gesteld door de directie van „Die Raeckse". Het plan van de heren Dirkse en Bijle veld sloeg in. De organisatoren konden 28 „renners" als deelnemer inschrijven. En zo kan het zijn dat een argeloze bezoeker van het café, er aan zeven tafels de domi no-cracks aantreft, één van hen in een wat krap, geel dames-truitje gestoken. Die be zoeker kan dan tevens vaststellen dat de stemming best is en dat het er aan enthou siasme niet ontbreekt. De dagelijkse stand wordt nauwkeurig op een kaart bijgehouden, waarop de ge hele route van Amsterdam tot Parijs staat aangegeven. De bereikte étappeplaats en de gele trui-houder worden met een vlag getje gemarkeerd. De deelnemers hebben nog twee zware dagen voor de boeg in de bergétappes, al eer de triomferende „renner" over de laatste eindstreep zal flitsen. Dan is het ook feest. Donderdagavond zal de winnaar op een feestelijke bijeenkomst - met bloe men natuurlijk - worden gehuldigd en op een werkelijke fiets een voorzichtig ere rondje mogen rijden in het café. De echt genotes van de deelnemers zijn dan ook van de partij en dat hebben ze zeker ver diend. Tenslotte valt het ook niet mee om er steeds rekening mee te houden, dat het eten wel eens wat langer op het vuur moet blijven, dan voor de toebereiding daarvan strikt noodzakelijk is, nietwaar? En dan nog wat. Dacht U dat de leden van de domineerclub naar de reportages van Jan Cottaar luisterden, die altijd in hun speeltijd vallen? Wij kunnen U ver zekeren dat ze daar geen tijd voor heb ben. Of dacht U soms dat Wagtmans tijd had om naar de nieuwsberichten van één uur te luisteren? ADVERTENTIE als U zich scheert met Gillette. Dat ligt in ieders bereik! Het Gillette precisie-scheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes kost slechts f 1.10. Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld. Daarom gaan ze ook langer mee. Dispenser met 10 meaje9 f 1.50. Zonder extra kosten kunt U nu Blauwe Gillette mesjes krijgen in de ideale Dispenser-verpakking. Eén druk met de duim en een nieuw mesje ligt in Uw apparaat Binnenkort zullen drie leden in dienst van de Gemeentereiniging hun jubileum vie ren. Op 1 Augustus doen dat de heren J. A. P. Lensen en J. Kossen, die dan veertig jaar bij de Gemeentereiniging werkzaam zullen zijn. De heer Lensen is voerman van zijn vak. Hij was zes jaar voorzitter van het ju bileumfonds en lid van de feestcommissie, die was ingesteld ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan van de Ge meentereiniging. De heer Kossen begon zijn werkzaamheden bij de gemeentereiniging als los voerman, werd nadien voorman en later chauffeur. Tenslotte is de heer J. Witkamp op 5 Augustus 25 jaar in dienst. Deze jubilaris begon als tijdelijk chauffeur, en is thans voorman A smid. In „Die Raeckse" wordt om de eerste plaats in de Tour de France gestreden. Welis- waar niet per fiets, maar mei dominostenen. Daar zijn de spanning en het animo niet minder om. De houder van de gele trui (links) maakt zich opnieuw gereed om zijn trofee te verdedigen De vier Italiaanse vocalisten, die gister avond in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een operaconcert gaven, waren voor de Haarlemse bewonderaars van het bel canto geen onbekenden. Reeds eerder brachten zij hier in concertvorm hun dra matische kunst en wisten zij ons te ver warmen met de Zuidelijke gloed, die er uitstraalde van hun geladen voordrachten. En op deze herfstachtige zomeravond wa ren weer zeer vele toehoorders gekomen in de verwachting zich te kunnen koeste ren in de warmte van melodieën en har monieën, die Italiaanse opera-componisten in een zo rijke overvloed hebben geschre ven. In veel opzichten zijn die verwachtin gen in vervulling gegaan, vooral in de tweede helft van de avond. Vóór de pauze werden de beste presta ties verricht door de sopraan Beatrice Preziosa en door de tenor Luigi Rumbo. De werk- en studieweek van het N.C.G.V. op het C.I.O.S. in Overveen mag zich in een grote belangstelling van leiders(sters) en individuele gymnasten verheugen, daar ruim 150 personen zich voor deelneming aan deze cursus hebben aangemeld. De leiding heeft al terstond een splitsing semaakt in verschillende groepen, t.w alle verenigingsleiders(sters) bij eikaar en verder eroepen dames en heren. Voor de vereni- gmgsleiders(sters) worden speciale praktijk lesten gehouden, waarbij nieL alleen de me thodiek van het lesgeven nog eens grondig wordt behandeld, doch waarbij ook nieuwe opvattingen over de verschillende vormen in de gymnastiek besproken en daadwerkelijk beproefd worden. Dat bij het damesturnen de evenwichtsbalk en bij het herenturnen de lange mat speciale aandacht kregen, be hoeft geen betoog gezien de steeds groeiende belangstelling die voor deze onderdelen be staat. Ook het lesgeven aan kleuterafdelingen werd behandeld. Mejuffrouw C. den Hollan der uit Den Haag, specialiste op dit gebied, heeft met behulp van een aantal kleuters van de Haarlemse vereniging Kracht en Vriendschap laten zien op welke wijze en met behulp van welke eenvoudige hulp middelen een verantwoorde les gegeven kan worden. Deze demonstratie is zo goed ge slaagd. dat ze Donderdag herhaald zal wor den, uiteraard met mogelijke andere vormen De andere deelnemers(sters) aan deze werkweek worden eveneens geregeld aan het werk gezet. Hun persoonlijke capaciteiten kunnen zij deze week onder leiding van de aanwezige docenten opvoeren of bijschaven. Verder kunnen alle aanwezigen nog deel nemen aan de practijklessen in spel en ath- letiek. Er werden ook reeds een paar inleidingen gehouden. Zo heeft ds. H. S. J. Kalff, Herv- predikant te Benenbroek, gesproken over het onderwerp „Wat is het doel van ons leven", waarbij ook aandacht geschonken werd aan de sportbeoefening als middel om tot een levensopvatting in christelijke zin te komen. Een voor alle gemengde gymnastiekver enigingen zeer belangrijk probleem werd behandeld door de heer J. A. Beltman, n.l. ,Het herenturnen". Spreker was van mening dat grondgymnastiek en lange mat twee van ie voornaamste middelen zijn om tot grotere belangstelling voor het toestelturnen te ko men mits de opbouw aan de toestellen een logioche voortzetting is van hetgeen bij grondgymnastiek en lange mat Is geleerd. De stem van de mezzo-sopraan Maria Te resa Mandalari miste aanvankelijk nog de gewenste toonstabiliteit en de bariton Ma rio Bolaffio zong wat moeilijk; vooral in de hoogte klonk zijn stem niet vrij. Konden er dus bezwaren tegen de zang van deze bariton worden ingebracht, qua voordracht wist deze zanger zijn vertolkingen toch veel inhoud te geven. Als voorbeeld hier van wil ik de uitvoering van een fragment uit „Otello" van Verdi in herinnering roe pen, waarvan het succes tot het geven van een toegift noopte. Maria Teresa Mandalari heeft mij het meest voldoening geschonken met haar zang na de pauze. In de eerste plaats met het duet uit „De Troubadour" van Verdi, dat zij met Luigi Rombo zong. En verder met een fragment uit „La Favorita" van Donizetti, omdat hier behalve van een in drukwekkende dramatische uitbeelding ook sprake was van een grote vocale beheer sing in toonzuiverheid en eenheid van tim bres. Ook deze zangeres dwonsen de geest driftige toehoorders een toegift af. Op een paar scherp klinkende hoge tonen na, heeft de sopraan Beatrice Pre ziosa voortreffelijk gezongen. Haar zang voldeed niet alleen in vocaal-technisch op zicht, maar ook gaf een sterke dramatische uitdrukkingskracht haar vertolkingen een bijzondere waarde. En evenals bij een vroeger optreden te Haarlem was ook nu weer de tenor Luigi Rumbo de uitblinker. Met zijn verrukkelijke stem, zuiver en van een weldoende gelijkmatigheid, ook in de meest bewogen ogenblikken, zong deze zanger fragmenten uit opera's van Puccini en verleende hij zijn medewerking in en kele ensembles, gedeelten uit opera's van Mascagni en Verdi. Het was geen wonder, dat men van Luigi Rumbo een paar toegiften vroeg, die de toehoorder nog meer in extase brachten. Wederom fungeerde het dankbare kwartet uit „Rigoletto" als zegevierend slotnummer, hoewel bij de uitvoering ervan de uiteen lopende hoedanigheid der stemmen duide lijk bleek, ondanks de aandacht voor zich opeisende dramatiek. De solisten hadden zeer veel te danken aan de pianist Henk Bijvanck, die voor treffelijk begeleidde met een ongedwongen aanpassing aan de sterke expressieve span ningen, die de solisten zelve opriepen. Als solist gaf Henk Bijvanck nog een geladen, romantische vertolking van „Gondoliero" van Liszt, welke compositie in dit opera- orogramma verrassend goed op haar plaats was. P. ZWAANSWIJK. Dinsdagmiddag vond op de hoek van de Schoterweg en de Generaal Cronjéstraat een aanrijding plaats tussen de 56-jarige Haarlemse wielrijdster H. N. en een jeugdige wielrijder. Deze laatste verkeerde ten on rechte in de veronderstelling, dat de wiel rijdster, die op de Schoterweg reed, de Ge neraal Cronjéstraat zou inrijden en trachtte haar in de bocht te passeren. Er ontstond een botsing, waarbij de wielrijdster vermoe delijk een gebroken linker onderarm en een gebroken rechter duim opliep. De wielrijder wordt verzocht zich bij de politie te melden. Gabriël Verschraege, de organist van de Sint Bavo-kathedraal te Gent, verzorgde Dinsdagavond als gast de gemeentelijke orgelbespeling in onze oude Haarlemse Sint Bavo of Grote Kerk. Gewend als hij is aan de over alle klavieren gelijkmatig functionnerende tractuur van zijn moderne orgel te Gent, verzuimde hij hier de voor zorg te nemen om de luie pedaal-structuur van ons Müller-orgel te maskeren, wat in de Fantasia en Fuga in g van Bach nogal hinderlijk opviel. De zeldzame kwaliteiten van ons befaam de orgel heeft Verschraege overigens ter dege uitgebuit. Ik denk hier in de eerste plaats aan de registratie-combinaties met ruim gebruik van mixturen, die hij mooi in evenwicht wist te brengen ter vertolking van de vier fuga's op het Magnificat van Pachelbel. Het kleurige licht, dat hij op deze muziek liet schijnen, gaf haar een buitengewoon subtiel en opgewekt karak ter. Dat was délicate herscheppingskunst. Zulks gold ook voor de interpretatie van de Toccata en Fuga in F van Buxtehude, een werk waarvan zo gespeeld blijheid en vriendelijkheid uitstraalt. „Pièce héroïque" van Franck deed in Verschraege's vertolking tamelijk vreemd aan. Uiteraard is het aannemelijk dat inter pretaties van verschillende organisten nogal eens uiteen lopen als gevolg van ieders per soonlijke smaak voor het coloriet. De kunst van'de organist omvat immers niet alleen het spelen van het notenbeeld, maar als het ware ook het „orchestreren" van de com positie, hetgeen op elk orgel dat de kun stenaar bespeelt allicht tot andere uitkom sten kan leiden. Het zou kortzichtig zijn een persoonlijke kleurzin af te wijzen, om dat men zelf een andere voorstelling van het klankcoloriet heeft. Alleen wanneer door de registratie-tint het karakter van de muziek aangetast wordt, zal er wel iets niet in de haak zijn. Zo kwam het ons voor dat het „Pièce héroïque" zijn karakter begon te ontberen bij het alternatief en dit zelfs niet tijdig terug kreeg na een wat groezelige doorwerking, dit alles wegens een kleur- geving en een nuance, die met een helden zang kwalijk strookte. Drie Koraalvoorspelen van de concert gever, geïnspireerd op Gregöriaanse hym nen, bleken composities van goede muzikaal gehalte naar degelijk patroon. Verschraege Morgen, Donderdagmiddag 29 Juli, bespeelt de tweede stadsorganist, de heer Klaas Bolt. het orgel in de Grote of St. Bavokerk. Zijn programma luidt: 1. Variaties over: „Vater unser im Himmelreieh" (uit 6e Sonate) F. Mendelssohn-Bartholdy 2. Fuga in as kl. t.. Joh. Brahms. 3. Partita Psalm 93, Piet Post. 4a Vater unser in Himmelreieh, Joh. Sab. Bach. b. Wachtet auf, ruft uns die Stimme 5. Triosonate I. Joh Seb. Bach. 6. Preludium en fuga F gr. t.. D. Buxtehude 7. a. Liebster Jesu wir sind hier. Joh. Seb Bach. Koraal - Canon in de quint, b. O Mensch bewein dein Sünden grosz. 8. Toccata en fuga in d kl. t.. Joh. Seb. Bach. Weekstaat Nederlandse Bank Een belangrijke verandering op de ver korte balans van de Nederlandse Bank per 26 Juli is de aanzienlijke daling die het te goed van de schatkist heeft ondergaan. Dit is namelijk met f 171 millioen verminderd tot f 550 millioen. Deze daling is vooral toe te schrijven aan de driemaandelijkse uitke ring van het rijk aan de gemeenten, die naar men aanneemt ongeveer in deze orde van grootte ligt. De chartale geldhoeveel- heid bedraagt thans f 3.394 millioen tegen f 3.331 millioen vorige week. Onze netto deviezenreserve is zo goed als onveranderd gebleven op f 1.673 millioen. De goudvoorraad daarentegen vermeerder de met bijna f 5 millioen tot f 3.006 milli oen. Beide posten tezamen zijn met een even groot bedrag gestegen tot f 4.679 millioen. De kernreactor-plannen In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot financie ring van de bouw en inrichting van een kernreactie in Nederland, hebben vele leden der Eerste Kamer de vraag opge worpen of er wel voldoende geschoolde krachten voor zijn. „Indien er met betrekking tot de voorge nomen bouw van een kernreactor één as pect is, hetwelk zorg baart, dan is dat onzes inziens de vraag, of Nederland de beschikking zal hebben over voldoende deskundige krachten," aldus deze leden. wist zijn werk bijzonder fraai te kleuren in i Deze leden waren hierover verre van gerust. Naar aanleiding hiervan spraken zij hun leedwezen uit over de zeer trage vorderingen bij de totstandbrenging van een tweede Technische Hogeschool. barok-timbres, met evenveel succes als waarmee hij de werken van Pachelbel en Buxtehude in klank had gezet. Daarna zorgde hij voor een effectrijk slot van zijn bespeling met de Fantasia in d van Max Regcr. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas WENEN (Reuter) Zware regenval en wolkbreuken in de afgelopen nacht hebben in Oostenrijk op vele plaatsen weer over stromingen veroorzaakt. In het district Mattersburg van de provincie Burgenland worden overstromingen uit talrijke dorpen gemeld. Evacuaties zijn in volle gang. Vandaag werd de vlag gehesen op onze in aanbouw zijnde drukkerij tussen Groot- en Klein Heiligland. Een uiting van vreug de welke door allen die in ons bedrijf werkzaam zijn, door de architect, de heer K. Jonkheid, en door directie en personeel van de Bataafse Aannemingsmaatschappij wordt gevoeld nu het hoogste punt van de nieuwbouw is bereikt. Het is tot nu toe vlot gegaan met het werk. Vorig jaar November werd met de afbraak van de oude Doopsgezinde school begonnen, in Februari kon met de nieuw bouw worden begonnen. Een omvangrijk en ingewikkeld werk, dat ondanks de 36 dagen vorst- en regenverlet zonder grote stagnatie is verlopen. Aan de zijde van het Groot Heiligland, waar de hoofdinging komt, is men thans tot op de eerste verdieping gevorderd, in de daar achter liggende ruimten voor de drukkerij is men met de kapspanten bezig, zij zijn op het glas na overdekt; de lokali teiten voor expeditie en redactie en de daarboven gelegen conciërgewoning zijn onder de kap Ook de centraal gelegen ro tatiekamer is thans tot op kaphoogte ge vorderd. Dat het hier om een omvangrijk bouw werk gaat, blijkt wel uit de volgende ver werkte of nog te verwerken tosveelheden materialen: 640.000 bakstenen, 570 kubieke meter beton, zeventig ton wapeningsstaal, 2400 vierkante meter bekisting, 670 vier kante-meter bims-betonplaten, zevenhon derd vierkante meter herocliteplaten. Daarbij komt dat de aannemer na de af braak is moeten beginnen met 3800 ku bieke meter grond uit te graven en te ver voeren voor de kelderruimten, waar de installaties komen voor de centrale ver warming en licht en kracht, alsmede een transformatorstation voor de gemeente. De kelders zijn al klaar en de installaties worden reeds gemonteerd, tenminste voor zover de regen van de laatste dagen daar toe geen beletsel vormde. Want men heeft wel veertig centimeter water uit de diepste kelderdelen moeten wegpompen wanneer het weer een bijster natte nacht was geweest. Zo wordt er met voortvarendheid aan de voltooiing van deze ook voor onze lezers zo belangrijke nieuwbouw gewerkt. Want ongetwijfeld vormt de nieuwe drukkerij, waarin onder meer een rotatiepers van het modernste type zal worden opgesteld, een faze te meer in de gestage en nimmer ein digende ontwikkeling en verbetering van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant. BINNENLAND De algemene werkgeversvereniging „Zaanstreek" zal wegens het grote tekort aan arbeidskrachten in de Zaanstreek de arbeidsinspectie Haarlem verzoeken een soe peler regeling te betrachten ten aanzien van overwerkvergunningen. Als dit verzoek wordt ingewilligd, zal meer dan nu in de avonduren kunnen worden doorgewerkt. Op de duizend werknemers in de tien Zaan- gemeenteii is sléchts 'eén man zonder werk. De schade, zowel bedrijfs-, water-, rook- als brandschade, die door de brand bij Bensdorp is teweeggebracht wordt door ver zekering geheel gedekt. Behalve de getroffen machine-afdeling, waarin slechts twee ar beiders werkzaam zijn, en enige schakels, die door de brand voorlopig zijn geëlimi neerd, zal het bedrijf na de vacantie nor maal blijven functionneren. Van het perso neel zal niemand gedupeerd zijn. Aldus heeft de directie uitdrukkelijk verklaard. De wethouder voor handels- en indu- striebelangen te Amsterdam heeft de zevende vakbeurs van de stichting „Nederlandse Lederwarenbeurs", die tot en met 30 Juli in het R.A.I.-gebouw in de hoofdstad wordt gehouden, geopend. Voor het eerst is deze beurs internationaal door het deelnemen van een Belgische fabrikant. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft prof. ir. Jac. P. Thijsse be noemd tot adviseur bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Prof. Thijsse was tot voor kort hoogleraar aan de technische hogeschool te Bandung en daarvóór werk zaam als hoofd van het Planologisch Bureau in Indonesië. De gemeenteraad van Dordrecht heeft f 180.000 gevoteerd voor de stichting van een water-jeugdherberg, die de N.J.H.C. zal exploiteren. Het gebouw zal 93 slaapplaatsen bevatten. In de wintermaanden zal het dienst kunnen doen voor vergaderingen. Burgemeester G. J. Numan van Harder wijk heeft daar gisteravond de zomerfees ten geopend, die aldaar tot 13 Augustus zullen worden gehouden, geopend. Hij me moreerde het doel van deze feesten en wel: gelden te verkrijgen voor een door de stich ting jeugdcontact op te richten clubhuis. Te Drachten is in de Protestantse kraamkliniek een drieling geboren. De moe der, mevrouw H. KoopmansBosma uit Garijp en de drie jonggeborenen, alle drie meisjes, maken het uitstekend. Het gezin Koopmans had al drie kinderen van respec tievelijk 7, 3 en ruim 1 jaar. De 8-jarige Maarten Tromp uit Rotter dam, wiens oudgrs een vacantie-woningruil hadden aangegaan met een familie te Hengelo, is bij Let spelen:.in het Twente kanaal gevallen en verdronken. Te Duivendrecht is de voormalige Eerste Nederlandse Hondenschool als die rentehuis in gebruik genomen door de af deling Amsterdam van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren. Dieren kunnen er tijdelijk een gastvrij onderdak vinden als „pensiongasten". Prof. dr. Fahrettin Kerim Gokay, bur gemeester van Istanbul engouvernpur van de provincie Istanbul, heeft een bezoek aan Den Haag gebracht. Hij bezichtigde het gemeen te-ziekenhuis en de nieuwe wijken Moer- wijk en Morgenstond. Hij is daarna op het stadhui en vervolgens op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben voor 1954 een subsidie van f 10.000 toegekend aan de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp. HAARLEM EN OMGEVING De Christelijke mu: iekvereniging „Sursum" geeft op Zaterdagavond 31 Juli te acht uur een concert in het Bloemendaalse bos. Mejuffrouw T. A. Fledderman te Neder- langbroek is benoemd tot onderwijzeres aan de Christelijke school aan de Zomervaart 170 te Haarlem. De heer J. van Eek, schaver 1ste p-iasse bij de N.S. te Haarlem gedenkt op 10 Augus tus zijn veertigjarig ambtsjubileum. De heer G. H. J. Diek. voorman bij de N. S. in Haarlem viert op 11 Augustus zijn veertigjarig ambtsjubileum. Door het Teylermuseum te Haarlem is op de tentoonstelling van werken van Dirk Harting, •«'elke op het ogenblik in het Huis Van Looy is te zien, een portret van de kunstschilder Oscar Mendlik aangekocht. (Verkort weergegeven Beloning. Met belangstelling las ik het bericht dat een pientere verpleegster een belangrijke verbetering aan de „ijzeren long" heeft uitgedacht, ten dienste van de volksgezondheid. Ik durf de vraag te stellen: heeft degene die de beloning hier voor op f 200.- vaststelde,, soms een „ijzeren hart"? HENRI KERMER. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 99% 99% A.K.ü 239 238% 366% 366% Philips Gloeil. 275 276 Kon. Petroleum 427 426% A'dam Rubber 93% 93% HoJl. Amer. Lijn 167 166 N. Scheepv Unie 146% 146 H.V.A. 128% 127% Deli Mij 1291/a 128% Amsterd. Bank 213 214 Ned. Handel Mij 190% 1901/2 Rotterd. Bank 193 194 Twentsche Bank 196% 196% Anaconda Copper 38% 39 Bethlehem Steel 73% 76% Republic Steel 60 60% Shell Union 93 95 19% 19% 53% 54

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3