Tentoonstelling in een vergeten land Burgemeester van IJzendijke kwam naar Amsterdam om voor zijn streek te pleiten Agenda voor Haarlem Bloemenfee is gereed; het feest kan beginnen Bonn stelt bewapening boven conferentie met de Russen Verdachte mocht even naar toilet en ging er vandoor Socialisten voor omgekeerde volgorde Djakarta doktert aan ontwerp-accoord Toch bij verstek veroordeeld Buiten gerechtsgebouw stond auto klaar In de tuin van het paleis Koningin in inter nationaal kinderkamp "WOENSDAG 28 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 mm .j* BANDEN Folklore Ontploffing op de „Falco" Pauze in Unie-overleg Regeringspartijen willen wijzigingen Wie heet (Van) Dokkum? Koninklijk gezin dit weekend naar Denemarken Kinderen van 20 landen lieten haar hun werk zien Een der 46 schil derijen op de tentoonstelling Nederland waterland" in het raadhuis van IJzendijke. WANNEER DE TOEGANGSPRIJS van het Amsterdamse Stedelijk Museum van een dubbeltje tot een kwartje wordt verhoogd en dat gebeurt met ingang van 1 Augustus dan staat het, bij wijze van spreken, in alle kranten. Maar wanneer een Zeeuwsvlaamse burgemeester al voor het derde achter eenvolgende jaar een vijftigtal schilderijen van meer dan doordeweekse be tekenis in zijn raadzaal tot een zinrijke tentoonstelling groepeert, dan moet hij 240 kilometer reizen om zich wat publiciteit voor zijn culturele activiteit te verschaffen. Burgemeester jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen tot Herinckhave van IJzen dijke heeft zich die moeite getroost. Terwijl in het aangrenzende zaaltje een vleugel werd gestemd, heeft hij in een der vertrekken van het Stedelijk Museum van s lands hoofdstad in een sympathiek, maar ook dringend betoog ons iets laten voelen van de afgelegenheid van zijn gewest enerzijds, van de krachten die er werken èn streven naar een economische, ook naar een culturele ver heffing anderzijds. Nu hangen daar in het schone raadhuis van IJzendijke die 46 doeken onder het motto: „Nederland waterland'". Wie weten die kunstschatten te vinden? De Belgen, en nog eens de Belgen en nog eens, en dan de Fransen, de Engelsen en soms ook een Ne derlander. En omdat ook een Zeeuws vlaamse burgemeester wel weet, dat deze wereld zweert bij het indrukwekkende ge tal, had hij fluks een paar cijfers genoteerd ter illustratie van het vreemdelingenver keer in zijn gewest. Grensoverschrijdingen zijn er zo'n slordige zeven millioen in een jaar in het Zeeuwsvlaamse en van die vreemdelingen blijft zeker tweederde deel in het gewest, zelf. .Slechts een derde trot seert namelijk de drie uren die men soms voor de pont van Breskens naar Vlissingen moet wachten. Dat zijn dan toch altijd nog 325.000 automobilisten per jaar. Men ziet het: de Belgen hebben het recreatiegebied Zeeuws-Vlaanderen eerder ontdekt dan hun Noorderburen. „Nu ja, de goedkope gulden," zal men zeggen. Dat is zo, maar zelfs al zou de in de Sahara gel dende valuta nog twee keer zo voordelig zijn als onze gulden, dan nog geloven wij, dat de Belgen de voorkeur aan Zeeuws- Vlaanderen zouden blijven schenken. Het landschap is er immers uniek, met zijn brede stranden, zijn wijde poldergezichten, zijn knotwilgen en zijn vriendelijke stadjes en dorpen. ADVERTENTIE WOENSDAG 28 JULI Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", 8 uur. Grote Kerk: Avondstilte, dr. M. v. d. Voet, 8 uur. Lido: „Hij zij en de auto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", 'le leeft.. 8.15 uur. Frans Hals: „Nachteskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het bruine monster", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Complot in de Tropen", 14 jaar, 8 uur. City: „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 29 JULI Spruitenbosstraat 9: De gemeente van Christus, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling, 3 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Grock de Clown", alle leeft., 2.30 uur. „Nacht eskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de Beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het bruine monster", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: Kinderprogramma, 10.30 uur. .Weekend in Parijs". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur •tembrandt: „Quo Vadis". A jaar, 2.30 en 8 uur Roxy: „Complot in de Tropen 14 jaar, 2 30 en 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.1o uur. IJzendijke is zo'n stadje. Maar het heeft net iets meer dan alleen maar een histori sche kern en een nijvere bevolking. Het heeft een kunstzinnig burgemeester, die er behagen in schept nog andere schoonheid aan de reeds aanwezige toe te voegen. Nu is hij naar Loenen geweest, waar de heer B. de Geus van den Heuvel op zijn buitenplaats Rupelmonde woont temidden van enkele honderden oude en moderne meesters. Een deel van die collectie hangt nu in IJzendijke, aangevuld met enkele werken uit musea. De directie van het Amsterdamse Stedelijk Museum, welke immers aan de lopende band tentoonstellin gen op touw zet, heeft haar routine ook deze keer aan IJzendijke ten goede laten komen. Want dit is de derde expositie van deze aard, de vorige jaren ging het om „De jacht in de kunst" en daarvoor om „De Nederlandse romantische school." Thans dus NederlandWaterland. We zijn er niet geweest, helaas, maar naar de aantrekkelijk uitgegeven catalogus te oor delen moet het een fijne verzameling zijn, in zekere zin te vergelijken met de exposi ties welke in het Frans Halsmuseum wer den gehouden van het uit de recuperatie verworven kunstbezit. Niet te veel doeken, zodat niet de ene indruk door een volgende wordt verdron gen. Er zijn bekende en minder bekende namen. Jan van Goyen is er natuurlijk en Mesdag, de Marissen, Salomon van Ruijs- dael, Willem van der Velde, Weissenbruch, uil een moderner tijd, ook de in 1941 ge- Natxmrlijk heeft IJzendijke ook z'n folklore. Dat gaat zo: wanneer een jonk man op zijn dertigste jaar zich nog niet in de huwelijkse staat heeft begeven wordt hem door de verzamelde IJzen- dijkse jeugd „de sleutel van de ossen- weide" aangeboden. Die sleutel wordt ■n een versierde boog in optocht naar 8 zijn huis gebracht, waarbij een serena- p de van ketelmuziek weerklinkt. De mu- ziekinstrumenten bestaan uit potten en pannen en wat maar verder een hels 8 lawaai kan opleveren. Hoe royaler de vrijgezel hel jongvolk nu tracteert, hoe eerder het weer ver- g g dwenen is en hoe beter zijn stoep wordt p 8 opgeruimd. Want als hij zich van de 8 8 schriele kant doel kennen, worden de g 8 ingrediënten voor de muziek voor zijn p o deur achtergelaten. g 8 Voor de ongetrouwde meisjes bestaat R een overeenkomstig, maar heel wat in- 8 g jetogener gebruik. Wanneer die vijfen- wintig worden zijn er altijd wel plaag- g g uchtige vriendinnen die haar een g 8 mannetje van koek of marsepein be- 8 zorgen. oixooc>ocodcx>do<x>d3oocoocooocooocx>coccnocccococcooooccoocx) storven Jan Voerman met een prachtig, schier visionnair IJselgezicht op Hattem. Al die Belgen genieten daarvan voor twee kwartjes; burgemeester Van Bönninghau sen moet echter heel wat kaartjes verkopen voor hij er zeker van is, dat hij straks geen boze gezichten in de gemeenteraad ziet om dat de gemeentelijke garantie moet worden aangesproken. Het vorige jaar moest er met vijfduizend bezoekers toch nog dik geld bij. En toch is dat financiële facet ook voor hem niet eens het belangrijkste. Veel ge wichtiger is het, dat in zo'n kleine IJzen- dijkse gemeenschap van drieduizend zielen iets gebeurt, dat de bewoners van dit ver geten gebied deel doet hebben aan dat rijk van kunst en schoonheid dat voor ons, ste delingen van derandstad Holland zo vlak naast de deur ligt. En als zo'n burgemeester nu 240 kilometer reist om ons dat te ver tellen, waarom zouden wij dan niet eens naar IJzendijke gaan om te zien of hij ge lijk heeft gehad? Tot 21 September kan het. BONN. (ANP). Ofschoon Bonn offi cieel nog altijd zwijgt over de nieuwe Rus sische uitnodiging tot een conferentie over het Duitse vraagstuk, liggen de politieke kaarten der bondsrepubliek toch in feite open. Dr. Adenauer heeft zich reeds voor de Moskouse nota werd verzonden met na druk tegen elke conferentie verzet, die zou voorafgaan aan de voltooiing van de mili taire inschakeling der bondsrepubliek bij het Westen. Deze inschakeling kan volgens de kanselier een nieuw uitgangspunt scheppen en de Russen bereid maken tot concessies. Ten overvloede heeft de pers dienst der Christelijk democratische partij nog eens afkeer uitgesproken van alle streven naar Duitse neutraliteit, die vol gens de opvatting der partijleiding op den duur slechts zou kunnen leiden tot uit breiding van de Russische macht over ge heel Duitsland. Daarentegen heeft de socialistische oppo sitie zeer duidelijk een tegengestelde rich ting ingeslagen. Zij dringt op een nieuwe conferentie aan en meent, dat de Weste lijke mogendheden daartoe tegenvoorstel len moeten doen. Zij moeten uitzoeken wat de Russen onder een Duitse neutraliteit verstaan, daarbij zou ook volgens de so cialisten een militair luchtledig in het hart van Europa niet aanvaardbaar zijn. De Duitse socialisten willen „geen aanihang- Aan boord van het 1492 b.r.t. metende m.s. „Falcon" van de N.V. Vola Transport Maatschappij te Rotterdam, heeft zich in de machinekamer een explosie voorgedaan. Geen der opvarenden liep enig letsel op. Het schip, dat onderweg was van Londen naar Montreal, bevond zich ter hoogte van het Anticosti-eiland, dat voor de ingang van de Sint Laurensrivier ligt. De „Falco" is door een sleepboot naar Quebec gebracht. sel van een Russische, Franse, Amerikaanse of Britse politiek zijn". De Westelijke re geringen moeten volgens de socialisten to nen, dat zij het herstel der Duitse een heid belangrijker achten dan de vervan ging van Amerikaanse troepen door twaalf Duitse divisies. Deze uitlating is in over eenstemming met de besluiten van het socialistische partijcongres in Berlijn, waar in feite de medewerking aan een bewa pening van West-Duitsland afhankelijk werd gesteld van een nieuwe poging om tot oplossing van het Duitse waagstuk te komen. Conferentie gevreesd De Duitse pers ziet in de Russische voor stellen voor een conferentie weinig aan lokkende. De voorstellen zouden volgens vele beschouwingen er op neerkomen, dat Duitsland een neutraliteit zou worden op gedrongen zonder dat zijn wens tot na tionale hereniging bevredigd zou worden. Toch zien vele commentaren de „Euro pese oplossing" van het Duitse vraagstuk door het Russische initiatief opnieuw be dreigd. Men blijkt er geenszins van over tuigd te zijn, dat de Russen deze keer geen kans zouden zien een conferentie te ver krijgen. Het is naar het oordeel van de „Frankfurter Allgameine Zëitung" moge lijk, dat zoveel Europeanen hun toestem ming aan Duitslands herbewapening af hankelijk stellen van een nieuwe confe rentie dat ook de Amerikanen zich daar aan niet zullen kunnen onttrekken. ADVERTENTIE DJAKARTA (Aneta) De vergadering van het Indonesische kabinet, die Woens dagochtend zou worden gehouden, is uit gesteld tot Woensdagavond 7 uur (Dja- karta-tijd) om de regeringspartijen de ge legenheid te geven zich te beraden over het door minister Yamin uitgebrachte rap port over de Uniebesprekingen in Den Haag. Het staat nu wel reeds vast, aldus ver neemt de politieke correspondent van P.I. Aneta in Djakarta, dat een aantal rege ringspartijen voorstellen tot wijziging zal indienen op de in Den Haag bereikte ont- werp-overeenkomst. Het voornemen daartoe is reeds aange kondigd van de zijde van de P.N.I., de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. De woordvoerder van de S.K.I., dr. Dia pari, heeft verklaard optimistisch te zijn. Deze partij, die in het kabinet is ver tegenwoordigd door de minister van voor lichting, dr. Tobing, stelt zich niet voor principiële wijzigingen te doen aanbren gen in de ontwerp-overeenkomst. Deze partij zal zich bepalen tot suggesties in zake de redactie van enkele paragrafen daarin. Algemeen wordt aangenomen, dat het wel moeilijk zal zijn oo korte termijn een beslissing te nemen. Wel wordt aangeno men, dat de regeringspartijen voor de ka binetszitting van hedenavond gereed zul len zijn met hun voorstellen. In politieke kringen wordt gemeend, dat de overkomst van minister Yamin de zaken belangrijk heeft verduidelijkt. Het feestcomité van „Dokkum 12 eeuwen" heeft het plan tijdens de feesten allen die de naam Dokkum dragen uit te nodigen voor een bijeenkomst, waar een bekend genealoog een referaat over de naam zal houden. Er zijn 51 families in ons land bekend. Men probeert nog meer op te sporen. Reeds vroeg kwam de naam „Dokkum" voor. Zo was Wycher van Dokkum een bekend kapitein bij de watergeuzen. Hier is dan Haar lems Bloemenfee 1951 in 't oogverblindend- schone, brocaatzijden statiegewaad waarin zij aanst. Vrijdag avond om acht uur ten stadhuize haar re gering-van-één-week over de Spaarnestad zal aanvaarden. Dc bevestiging in haar hoge ambt zal ge schieden door burge meester Cremers in tegenwoordigheid van burgervaders van een ganse reeks van „kaassteden" uit bin nen- en buitenland, die tevoren de gast zijn geweest van Snorrendam- Alkmaar en die nu in Haarlem de bloemetjes buiten komen zetten. Na de ontvangst op het stadhuis zal dit ge zelschap zich onder het gerinkel dér ambtsketenen naar het Frans Halsmu seum begeven, waar het zal aanzitten aan een exquis diner bij kaarslicht. De avond wordt besloten met een voorstelling van Bert Brugmans Ma rionettentheater in de Vleeshal, die even eens opgeluisterd zal worden door de aan wezigheid van de Bloemenfee in vol or naat. Zij zal dan tevens de hoofdtooi van struisveren dragen, die op bovenstaande foto nog aan haar gala-toilet ontbreekt. Struisvogelpolitiek, waarschijnlijk. Carnavalaria Zaterdag begint de bloemcnfeestviering dan in ernst, hoewel men van de intocht van Prins Jan V en zijn Maastreechter Keemeleers nu. ook weer niet al te veel ernst verwachten moet. Integendeel, als wij ons niet heel erg vergissen, zal het Za terdagavond een dolle vertoning worden, Staatsieportret" van de Haarlemse bloemenfee als deze praalstoet van zotten, compleet met hofnar, schutterij, eregarde en St. Pie terharmonie, allemaal schitterend uitge dost in kleurige ambtsgewaden, om zeven uur zijn triomftocht door de stad begint. Om van het monsterlijke „toffeekanon", bijgenaamd Floddermadam, nog maar te zwijgen. Om kwart over acht volgt dan de vro lijke carnavalszitting op de Grote Markt een openlucht-variété vol Zuidelijk brio, waarvan wij de voornaamste attracties gis teren al vermeld hebben. Bij wijze van fi nale zal de hofkapel van Prins Jan dan om kwart voor elf een muzikale uitval doen in de richting Zijlstraat om via Gedempte Oude Gracht, Verwulft en Grote Houtstraat weer naar de Grote Markt terug te keren, waar tenslotte in algemene verbroedering de slot-„cramignon" wordt uitgevoerd: een vrolijke rondedans over het Marktplein, waarbij iedereen mag nee: moét in haken en lawaai maken. Dinsdagmorgen is een verdachte uit het gebouw van de Middelburgse rechtbank ontsnapt. Het was de smokkelaar B. uit het Belgische Eeklo, die terecht moest staan zijn aandeel in een botersmokkel- eomplot. De ontsnapping gebeurde vlak voordat B. voor de economische politie rechter geleid zou worden. De Belg ver zocht zijn bewakers, naar het toilet te mo gen gaan, hetgeen hem werd toegestaan. B. ging, maar zette het even later op een lopen, drong zich door dc in de hal van het gebouw verzamelde menigte naar de deur en sprong de trappen af. Op het pleintje voor de rechtbank stond een personenauto met aan het stuur een man. Verdachte ren de naar de wagen, die onmiddellijk met hem wegreed. Dit geschiedde binnen een tijdsverloop van enkele seconden. Men kon dan ook het signalement van de vreemde auto niet op nemen. De rijkspolitie is direct met de op sporing begonnen, maar tot dusver is het nog niet gelukt, de man aan te houden. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen, op uitnodiging van Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken, het komende weekeinde doorbrengen op het kasteel Graasten in Jutland (Denemarken). De vier prinsessen zullen eveneens mee gaan en daardoor gelegenheid krijgen ken nis te maken met de dochters van het Deens koninklijk paar. Koningin Juliana zal met twee harer dochters per trein reizen. Prins Bernhard zal zich met twee prinsessen per vliegtuig naar Denemarken begeven. SUEDE DAMESJASJES 110.— Windvlagen noch regenbuien kunnen de geestdrift en het plezier versloren, ivaarmee de spelers van het Kennemer Toneel Festival zich deze avonden in Bloemendaals Openluchttheater voorbereiden op de vertoningen van „De Prins van Homburg" door Heinrich von Kleist onder regie van Henk Rigiers, die op Donderdag 29 Juli laten wij hopen onder gunstiger omstandigheden dan tijdens deze generale repetities beginnen. Een verwarmende geestdrift, die gemakkelijk de onvolkomenheden van het weer doet vergeten. Op de foto ziet men een gedeelte van de sprookjesachtige openingsscène met op de voorgrond mr. N. Drost als graaf Hohenzollern en Leo Straus als de Keurvorst van Brandenburg. Op de trap naar de tuin van het paleis: Meta Pronker-Van-Gelderen als Prinses Natalie van Oranje, Willemien van Maanen-Cohen Tervaert als de Keurvorstin en enige dames en heren van het gevolg. De décors voor deze spectaculaire voorstellingen zijn van Levinus Tollenaar. Er werken leden uit de voornaamste amateur gezelschappen uit Haarlem en omgeving aan mee. Wim Rijke van de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" vervult de titelrol in dit psychologisch zo merkwaardig actuele stuk, waarvan de handeling zich afspeelt in het begin van de zeventiende eeuw. Watercorso Dinsdag 3 Augustus vertrekken de meer dan 50 versierde boten die het watercorso „Bloemen en Licht op het Spaarne" vor men, van het clubhuis der Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne". Door het aloude „Sparen" vaart men naar Haarlem-Noord, waar gekeerd wordt voor öe terugtocht en waar om negen uur de verlichting op de bloemenboten ontstoken zal worden. Naar thans bekend wordt, zul len ook de Koninklijke Roei- en Zeilver eniging, de Haarlemse Zeilvereniging, „De Watervrienden", de Kano-Vereniging „Spaarnevogels", de Haarlemse Klavar- seribo-accordeonclub en het havenwezen aan dit corso deelnemen, dat een heel bij zonder schouwspel belooft te worden. Na tuurlijk zal ook de Bloemenfee van de partij zijn: zij troont op een prachtig ver sierde statieboot in het midden van de bloemen-flottielje. Tijdens het wachten op het corso zal het publiek langs het Spaarne onthaald worden op demonstraties water skiën achter snelle motorboten. Ook voor de jeugd zijn er speciale attrac ties in de vorm van twee gratis kinder voorstellingen in het Openluchttheater op 6 en 7 Augustus. Opgevoerd zal worden ..De wonderlijke luchtballon". Toegangs kaarten zijn van Donderdag af verkrijg baar aan het verkeersbureau van Haarlems Bloei aan het Stationsplein a raison van oen kwartje (voor administratiekosten) xu plaats. Het zal wel storm lopen, daar p het Stationsplein! De Koningin heeft Dinsdagmiddag een onverwacht bezoek gebracht aan het In ternationale Kinderkamp van de World- Veterans-Federation in villa Boswijck te Baarn. Er zijn daar 66 kinderen uit 20 ver schillende landen ondergebracht. Ruim anderhalf uur heeft haar bezoek j geduurd. Voordat zij zich door het huis liet rondleiden, gebruikte de Koningin in de salon van de villa een kopje thee, waar mej. Joke Smits en de heer A. Miehels, die de leiding van het kamp hebben, haar van hun werk vertelden. Tijdens haar rond gang door het huis zag de Koningin hoe de kinderen zich op allerlei manieren met spel en arbeid vermaakten. In de lichte serre, waar onder deskundige leiding de artisticiteit hoogtij viert, keek zij naar de j boetserende, kleurenmengende, schilderen de en tekenende jongens en meisjes, die, geenszins verlegen, met hun werk door gingen. Haar werden twee nummers van de „Brulboei" aangeboden, de kampkrant, waarvoor de jongens en meisjes ieder in hun eigen taal en op hun eigen wijze bij dragen hebben geleverd en waarin teke ningen staan, die, volgens de twee leiding gevende tekenleraressen, van een onmis kenbaar talent getuigen. In het trappenhuis stond de Koningin, gemoedelijk tegen een muur leunend, toe te zien, hoe een blond Deens meisje op verzoek van de heer Miehels, die haar op de viool begeleidde, een geïmproviseerde dans ten beste gaf en dankbaar aanvaard de zij de denkbeeldige bloem, die het dan seresje haar aan het slot aanbood. Een klein Italiaans meisje droeg een gedichtje voor, zo snel, dat zij zich haast verslikte. Daarna liet zij een staaltje van patomime- spel zien, dat zij enige dagen tevoren van een in het huis voor de kinderen optre dende imitator had afgekeken. Kunstig imiteerde zij een spannende ping-pong- wedstrijd, waarbij zij zelfs het geluid van de ketsende balletjes niet vergat. Nog ver scheidene andere landaarden presenteer den zich in liederen en dansen voor de landsvrouwe, die tenslotte om ongeveer half zes door alle kinderen uitgeleide ge daan werd bij haar vertrek.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5