Op investeringsplan zeven millioen geraamd voor politiebureau Wethouder Bak ker onthult: Veel, maar vruchteloos verzet tegen gemeentelijke middenstandswoningen Voortaan zullen B. en W. huurders beter en tijdiger inlichten Tweede algemene huishoudschool in „Zinnevelt" aanvaard Tot straks „We zouden U niet willen ruilen voor een wire-recorder" Royal in De ontruiming van twee huizen aan ter sprake Raadslid Voogd stelt vragen Veldslag der dames om een paar kamers Christelijke school in -„Parkwijk" Stenograaf Stemmer gehuldigd DONDERDAG 29 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Met moeite Geharrewar Toezegging van wethouder Happé: De wantoestanden op de Haarlemse sportvelden Schoonheid Ex-gemeenteontvanger tot 15 maanden veroordeeld Gasten die meetellen rekenen ob Christelijke school in Parkwijk Speeltuinen De meeste Haarlemse raadsleden hebben gisteravond met hoofdpijn het Prin senhof verlaten na zes uren enigszins moeizaam en hardnekkig debatteren. Nu waren er een aantal punten op de agenda die een betrekkelijk uitvoerige be handeling wel rechtvaardigden, zoals het voorstel om ter voorbereiding van de bouw van het nieuwe politiebureau een commissie samen te stellen welke een programma van eisen zal formuleren dat dan als richtlijn kan dienen voor de daarna uit te nodigen architecten. Het tweede belangrijke punt was het nood zakelijk verklaren van de stichting van een tweede neutrale huishoudschool, welke in „Zinnevelt" is geprojecteerd. Tenslotte waren er de interpellatie Mol- Proper en de vragen van de heer Goedee (Arbeid) over de ontruiming van de huizen aan de Zuiderstraat, welke de vorige week zo'n stof heeft doen op waaien. Daarnaast hebben de huisvesting van U.V.V. en Haarlems Bloei en de bouw van 137 middenstandswoningen in Haarlem-Noord de gemoederen nogal bezig gehouden. Het voorstel met betrekking tot het nieuwe politiebureau deed de heer Blnk- d ij k (Arbeid) van een historische beteke nis gewagen. Hij sprak de hoop uit dat de eerste steen nog tijdens de lopende zittings periode van deze raad zou worden gelegd en vond dat het voorstel getuigde van durf. doorzettingsvermogen en fantasie, vooral wat betreft de nieuwe stedebouwkundige oplossing, waarbij tussen Gedempte Oude gracht en Jacobstraat het Doelenplein zal ontstaan, waar ook de weekmarkten ge houden zullen worden. „Voteren we een naar verhouding klein bedrag, een eerste kleine a, waarop we nog een heel alphabet van financiële consequenties zullen moe ten laten horen", aldus de heer Blokdijk. De heer Proper (C.P.N.), gelukkiger met de thans ontworpen indeling van het terrein tussen Raaks en Doelen dan met het oorspronkelijke project, liet evenwel zijn stem horen tegen het uitstellen van de bebouwing van de Oostzijde van het Doe lenplein, die immers de achterkant van de bebouwing langs de Gedempte Oudegracht zal vormen. Hij vreesde daarvan een ont siering van het Doelenplein, die nog jaren zou kunnen voortbestaan nadat het politie bureau al voltooid zou zijn. De heer Stoffels (V.V.D.) vond het daarentegen verstandig om over die be bouwing nu nog niet te praten, dat zou pas kunnen gebeuren wanneer de architect ge reed zou zijn met zijn ontwerp voor het politiebureau en de onderlinge verhoudin gen voor de bebouwing van het Doelen plein verder bepaald zouden kunnen wor den. Daar was wethouder Happé, vers van vacantie terug, het mee eens, zoals hij ook instemde met die raadsleden die de sug gestie van de heer Van Velsen (K.V.P.) hadden afgewimpeld om een of twee „des kundige" raadsleden in de programmacom missie op te nemen. „Ik geloof niet, dat er onder ons zijn die zich in die commissie op hun plaats zouden voelen", had de heer De Landmeter (C.H.U.) opgemerkt. Belangrijk was voorts de mededeling van de heer Happé, dat het college er reeds bij provinciale en rijksautoriteiten de aan dacht op had gevestigd, dat Haarlem wel binnenkort zou komen aankloppen voor bouwvolume om de 167 woningen welke moeten verdwijnen te kunnen vervangen. Voorts bevestigde hij de heer Stoffels, dat op de Gedempte Oudegracht parkeer gelegenheid zal blijven bestaan. De heer Men sink (Arbeid) had het naadje van de financiële kous willen we ten, maar wethouder Happé hield zich op de vlakte met het grapje „dat het wel meer dan drie millioen zou gaan kosten" en met de rake opmerking, dat zulke vra gen achterwege plegen te blijven wanneer het om credieten voor het Energiebedrijf gaat, die in dezelfde orde van grootte lig gen. Wethouder Bakker bleek op dat punt toeschietelijker. Op het investeringsplan, dat zich in de laatste faze van voorberei ding bevindt, is er zeven millioen voor uit getrokken, hetgeen neerkomt op een jaar lijkse last van 420-000 bii een rentevoet van 31/2 gedurende veertig jaar. Daar er nog zoveel andere dingen zijn die Haarlem eveneens in de eerstvolgende vijf jaar moet realiseren, kan de gemeente deze lasten bij de huidige financiële ver houding tot het rijk thans niet dragen. Daarom zullen B. en W- hun uitgaven voor de eerste vijf .iaar aan het rijk voorleggen in de verwachting, dat het uitkeringsbedrag, ner inwoner dienovereenkomstig zal wor den verhoogd. Het is Den Haag op die manier gelukt elf gulden per inwoner meer te krijgen. Intussen was de wethouder van Finan ciën het volledig met zijn ambtgenoot van Openbare Werken eens, dat de raad niet mocht aarzelen deze beslissing te nemen en met de durf om ook de financiële con sequenties daarvan te aanvaarden. Heel wat meer moeite had wethouder Happé met de beide voorstellen tot de bouw van middenstandswoningen in Haar lem-Noord. twaalf aan de Jan Gijzenkade voor rekening van de gemeente en 125 aan en bii de Mr. Jan Gerritszlaan door de Haarlemse Stichting voor woningverbete ring te bouwen op premieregeling. De voorstanders van de particuliere woningbouw, met de heer Van Velsen voorop, draalden niet uit hun hoeken te komen. Laatstgenoemd raadslid betoogde, dat „Zinnevelt" voor de particuliere bouw gereserveerd was, dat ook de premierege ling daarvoor was bestemd, dat de gemeen te veel risico liep met deze projecten zelf ter hand te nemen en dat nog maar eens gepoogd moest worden een particuliere financier voor dit uit particuliere koker komende plan te vinden. Ook de heer Stoffels vond, dat „met de bouw van dit soort woningen niet zo hard van stapel behoefde te worden gelopen" en mevrouw Schel tem a-Conradi (V.V.D.), die zich wat betreft het plan-Jan Gijzenkade aansloot bij de critische opmerkingen van de heer Knape (K.V.P.), zou zich alleen bij gemeentelijke bouw kunnen neerleggen wanneer het om krotopruiming ging. Zij vond het een raadsel dat Haarlem voor particuliere beleggers zo weinig aantrek kelijk scheen te zijn. Wethouder Happé 'kon ten aanzien van de Jan Gijzenkade kort zijn: het com plex van twaalf woningen was te klein om in beheer te komen bij een woningbouw vereniging en aan de andere kant had de gemeente er wel behoefde aan een derge lijk stel woningen in eigen hand te hebben om een paar moeilijke huisvestingsgevallen te kunnen helpen. Voor wat betreft de woningen in „Zinne velt" bleef de tegenstand bestaan, ook na dat de wethouder nadrukkelijk had gesteld, dat de particuliere financieringsmogelijk heden uit den treure waren onderzocht en nog voortduurden, evenwel met bijster weinig resultaat, waarbij echter de door slag moest geven dat er een aanzienlijke kans bestaat, dat door al die vertraging dit nog uit 1953 daterende bouwvolume ver loren zou gaan. Om dat te voorkomen drong wethouder Happé erop aan, dat de raad dit voorstel zou aanvaarden, waarna B. en W. alsnog zouden pogen een particuliere be legger voor het project te vinden. Maar de heer Van Velsen hechtte kennelijk weinig waarde aan de argumenten van het college, waaruit wethouder Angenent bovendien nogal ostentatief deserteerde, met de verklaring dat hij het risico te groot achtte en een ander plan prefereerde. De motie welke de heer Van Velsen indiende om uitstel te verkrijgen, werd met 18 tegen 14 stemmen verworpen, waar na het voorstel van B. en W. met ongeveer dezelfde stemmenverhouding werd aan vaard: Partij van de Arbeid, C.P.N. en de heren Silvis (A.R.) en Van der Veldt (K. V.P.) wilden liever niet het risico lopen dat het bouwvolume verloren zou gaan. De tegenstelling gemeentelijk-particulier speelde misschien ook nog een tikje op de achtergrond van het geschil tussen de N.V. Vernhout en Van Sluyters' drukkerijen en de gemeente over de terugbetaling van de waarborgsom nu deze onderneming niet van zins blijkt te gaan bouwen op het haar in 1952 in erfpacht gegeven terrein in de Waarderpolder. De heer Bettink (V.V.D.) nam het aanvankelijk nog voor dit bedrijf op, om dat hij in de mening verkeerde, dat er een misverstand in het spel was en dat allerlei dingen „wel wat vlugger hadden kunnen gaan". Wethouder Happé maakte evenwel duidelijk, dat de ernstige bedoelingen van de drukkerij om te bouwen met het ver strijken der jaren verdwenen waren, dat er wel eens een schetsplan, maar nooit een bouwplan was ingediend, dat de argumen ten om niet te bouwen achteraf bij elkaar gezocht waren, dat er tenslotte een hoogst onaangename indruk was achtergebleven van de wijze waarop de N.V. deze zaak had menen te moeten behandelen en dat het college tenslotte vond, dat het onver antwoord zou zijn om thans afstand te doen van de waarborgsom, omdat deze ge gadigde nu al enkele jaren verhinderd had dat de gemeente dit gunstig gelegen ter rein aan andere bedrijven, die belangstel ling hadden getoond, had kunnen aan bieden. Wethouder Happé heeft gisteravond de Haarlemse raad de toezegging gedaan, dat B. en W. maatregelen zullen treffen opdat er meer zekerheid zal bestaan, dat de hoogte worden gesteld van wat hen bo ven het hoofd hangt. In het vervolg zullen de hoogte worden gesteld van wat hun boven het hoofd hangt. In het vervolg zullen B. en W. de huurders van die huizen ook schriftelijk op de hoogte stellen van hun voornemens en niet alleen de eigenaars zoals tot nu toe. De wethouder gaf toe, dat in het geval van de Zuiderstraat de aanzegging van de ontruiming te kort voor de daartoe gestelde datum was gedaan. Deze toezeggingen en erkenning vormden het positieve resultaat van de onbevredigende gang van zaken bij de wegens bouw valligheid plotseling gelaste ontruiming van de huizen Zuiderstraat 25rood en 27rood, waarvan wij de vorige week melding hebben gemaakt, waardoor vijf gezinnen met in totaal vijftien personen dakloos dreigden te worden. Een en ander had de heren Goedee (Arbeid) en Mol en Proper (C.P.N.) aanleiding gegeven vragen over deze kwestie te stellen, die gisteren door wethouder Happé werden beantwoord. De wethouder ging de voorgeschiedenis van de ontruiming na, welke reeds van 1951 dateert, toen een noodvoorziening moest worden aangebracht. Dat in 1953, toen de eigenaar was aangeschreven om verbeteringen aan te brengen, de gemeen te de verbeteringen niet op kosten van de eigenaar had aangebaoht, vond zijn oorzaak in het feit, dat die voorzieningen op twaalf duizend gulden werden geraamd, de eige naar niet geacht werd deze kosten te kun nen betalen en vooral dat die uitgave in geen verhouding zou staan tot de werke lijke waarde van die huizen. Reeds op 1 October 1952 werd het Huis vestingsbureau daarom verzocht woon ruimte voor de hoofdbewoners ter be schikking te stellen. Bij de huidige wo ningnood is de praktijk, dat daarin pas voorzien wordt bij acuut gevaar, hetgeen ook B. en W. betreuren. Per 1 Januari 1954 zijn de rechtmatige bewoners in het bezit gesteld van een huurmachtiging. Wethouder Happé stemde toe, dat er al die jaren dat deze zaak liep geen officiële brief was geweest die de bewoners van een en ander op de hoogte stelde en dat het eerste concrete teken dat zij er uit moesten was gelegen in de afwijzing van het Huisvestingsbureau van een vesti gingsvergunning aan een der pas gehuwde In ons blad van Dinsdag 13 Juli hebben wij een uitvoeringe publicatie gewijd aan de reeds jaren voortdurende wantoestanden op sommige Haarlemse sportvelden, omdat de goedkeuring op een Haarlems raadsbe sluit om daarop nieuwe kleedkamers te bouwen nog steeds niet werd verleend. Thans heeft het Haarlemse raadslid d r s. J. J. Voogd (Partij van de Arbeid) over dit onderwerp de volgende vragen aan Burgemeester en Wethouders gesteld: 1. Is het juist, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland enige maanden geleden hebben medegedeeld dat de bouw van twee sportkleedhuizen, ingevolge het besluit van de Raad van December 1953, een huns in ziens te hoge uitgave vergt? 2. Is het juist, dat op uw vei-zoek om mede te delen, of zulks betekende, dat de verklaring van geen bezwaar voor de bouw nu niet werd verleend, nog steeds geen ant woord is binnengekomen? 3. Is het juist, dat de toestand van de kleedhuizen zodanig is, dat het eigenlijk niet meer verantwoord is de sportliefheb- bex-s in zo groten getale toe te laten als tot nu toe het geval is geweest? 4. Zo ja, op welke wijze denkt uw col lege in de dan ontstane noodsituatie voor de sport te voorzien (X<XCCOC<XVVOOXCCCOCC<X)OOC)CO<XXDOOCOC<XC>DCOCOXC<XOCXX500C X x De Haarlemse raad heeft gisteravond seven verbluft gelachen toen wethouder Happé in zijn beantwoording van de over de Zuiderstraatkwestie gestelde vragen meedeelde, dat het aanvankelijk j- in de bedoeling had gelegen het dak en de bovenverdieping van beide percelen S te slopen, waarna het overige gedeelte i had kunnen blijven. -) Deze oplossing is echter niet doorge- igaan wegens bezwaren vande Schoonheidscommissie. Hetgeen de veronderstelling ivettigt, dat dit blijkbaar naar perfectie strevend p College nog nooit één voet in de Zui- S derstraat heeft gezet. C<>OCX>ZCODOCX>OC<XXXXXXXX>C<XOOCOOC0OCOOCOOOOOCOO<X>OCOOX!CO kinderen. Die afwijzing was gedateerd 8 Juli en acht dagen later kwam de aanzeg ging dat de bewoners er „onverwijld" uit moesten. De wethouder vond het echter onbegrij pelijk, dat de bewoners uit de veelvuldige inspectie door Bouw- en Woningtoezicht juist de illusie geput hebben, dat zij kon den blijven wonen; het had volgens hem voor de hand gelegen dat zij uit zoveel aanwijzingen wel begrepen zouden hebben hoe de vlag er voor stond. Intussen heeft men het bij nader inzien toch te cru gevonden om deze gezinnen di rect op straat te zetten. Bouw- en Woning toezicht hebben de huizen provisorisch ge stut, hetgeen hoge kosten met zich bracht, maar waardoor de bewoners nog enige we ken respijt wordt gegund. Drie gezinnen zijn reeds onderdak en de wethouder deed de toezegging, dat ook de twee jonggehuw de echtparen, die zonder vergunning bij hun ouders waren gaan inwonen, zullen worden geholpen. De heer Mol, hoewel niet tevreden over de gang van zaken, heeft hulde gebracht aan het Huisvestingsbureau voor de wijze waarop het in enkele dagen de betrokken gezinnen onderdak heeft gebracht. DE VERLEIDING IS GROOT om voor de afwisseling bij de dames Van der W a 11-D u ij vendak, Scheltema- Conradien Bolsius de gebruikelijke partij-initialen weg te laten en te vervan gen door (UW). Dat hebben ze te danken aan hun hardnekkig verweer tegen de aan de raad voorgestelde verhuizingenketting, waarbij de UW naar het Proveniershuis zal gaan en Haarlems Bloei tijdelijk de ka mers van de U.V.V. zal betrekken totdat de gemeentesecretaris ook die voor zijn eigen mensen nodig heeft en Haarlems Bloei dan een definitieve, efficiënte en waardige huisvesting zal hebben gevonden. Daar kwamen de genoemde dames krachtig tegenop: zij begrepen niet waar om nu juist de UW het eerst het stadhuis uit moest en dan nog wel naar het Pro veniershuis, waar het zou lekken en de vrijwilligsters met hun kasten door de vloeren zakken. Evenmin begrepen zij waarom het allemaal zo duur moest zijn en waarom het personeel van Haarlems Bloei getuige het nodig geoordeelde op hogen van de vloer in de vertrekken welke thans door de UW worden gebruikt zo nodig naar buiten moest kunnen kij ken: de vrouwen waren kennelijk minder veeleisend, zei mevrouw S c h e 11 e m a onder hilariteit, er overigens blijk van ge vende dat veel meer het belang van de UW dan van Haarlems Bloei inzag. Wethouder Happé begon met te verkla ren, dat B. en W. voor niemand willen on derdoen in waardering voor het werk van de UW. Maar deze verhuizing is tenslotte met het bestuur van de UW besproken en dat heeft zich met het voorstel van B. en W. verenigd. Het is ook niet zo, dat de U.V.V. het met een lekkend dak of een zwakke vloer moet doen, zij krijgt integen deel de beste kamers welke er in het niet- gerestaureerde deel van het Proveniershuis beschikbaar zijn. Bovendien is het contact Haarlems Bloei- Stadhuis zeker niet geringer dan de rela tie UW-Stadhuis. Voorts wees wethouder Happé er op, dat het voor Haarlems Bloei van het grootste gewicht is om aan de Grote Markt geves tigd te zijn. Daartoe zijn reeds andere we gen gezocht, omdat de secretarie de ruim te in het stadhuis tenslotte dringend nodig heeft. Zo is er onderhandeld met de ver eniging „Haerlem" over het gebruik van de Hoofdwacht( eigendom van de gemeente), maar de besprekingen daarover zijn stroef, zelfs zeer onprettig verlopen en vastge lopen. De Vishal, die inderdaad zoals ook me vrouw Scheltema had betoogd, een ideale plaats voor Haarlems Bloei zou zijn, is in elk geval niet op korte termijn beschikbaar. De dames bleken niet overtuigd en in zonderheid mevrouw Van der Wall schaarde zich nu geheel aan de U W-zij de, omdat uit het antwoord van de wethouder was gebleken, dat hij het Proveniershuis nog niet als een definitieve plaats voor de UW zag. Bij de stemming bleek alleen mevrouw Smit z-P e p e r niet mee te doen in het damesfront. Haar afwezigheid werd gecompenseerd door haar fractiege noot Sap, die zich aan de zijde van de mannelijke leden van de VVD-fractie schaarde. De dames sneuvelden met ere: acht tegen vierentwintig stemmen De Haarlemse rechtbank heeft Donderdag morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 45-jarige ex-gemeenteontvanger uit Heem stede G. P. T., die ervan verdacht werd door gebruikmaking van fictieve boekingen en vervalste mandaten ongeveer tien- tot twaalf duizend gulden verduisterd te hebben. Bij de behandeling van de zaak gaf de verdachte alles toe en verklaarde dat hij op een bepaald moment geld nodig had gehad en dit toen uit de gemeentekas had „geleend". Van terugbe talen was niets gekomen. De rechtbank veroordeelde de verdachte conform de eis van de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest. ADVERTENTIE Sixteen stands for Quality Op de agenda van de Haarlemse raad stond gistermiddag ook het voorstel om de stichting van een tweede algemene huis houd- en industrieschool in „Zinnevelt" noodzakelijk te verklaren. Toch werd er meer gesproken over de eventuele toekomstige stichting van een Protestants-Christelijke Huishoudschool in Haarlem-Oost dan over de school, waarom het in werkelijkheid ging. De eerste spreker, de heer W e n s i n g (C.H.U.) begon met zich nu reeds te wil len verzekeren van de welwillendheid van de raad als die tweede Protestants-Chris telijke school aan de orde komt. Mevrouw S m i t z-P e p e r (Arbeid) repliceerde dat aan die welwillendheid, gezien de praktijk, ook niet getwijfeld behoeft te worden, maar dat zij en haar fractiegenoten daar om zich niet nu reeds op dat punt wilden vastleggen. „Maar dat hebben wij ook niet gevraagd", haastte de heer Spek (AR.) zich te verklaren, die overigens evenals de heer W e n s i n g nog eens naging dat deze aan\'raag van de neutrale school eigenlijk een indirect gevolg was van de reeds eer der ondernomen poging van de Protestants- Christelijke school om tot. een uitbreiding te komen, pogingen welke door allerlei oorzaken nog niet verwezenlijkt zijn. Nadat mevrouw S c h e 11 e m a-C o n- radi (V.V.D.) en ook mejuffrouw Bol sius (K.V.P.) zich nog verwonderd had over de gebrekkige kennis van zaken van het Haarlemse huishoudonderwijs, welke door de rijksinspectrice voor het onderwijs in haar rapDort was gedemonstreerd, deed wethouder Geluk de ruimste toezeggin gen ten aanzien van de stichting van een nieuwe Protestants-Christelijke Huishoud school in Haarlem-Zuid-Oost. Voor hem stond het wel vast, dat die er zou moeten komen, hij twijfelde er niet aan of zij zou voldoende bevolkt worden, hetgeen dan ook Wel door de cijfers van de sociograaf gestaafd zou worden. Alvorens het verzoek aan de raad van het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Haarlem om medewerking te verlenen voor de stichting van een bijzon dere school voor gewoon lager onderwijs, in of in de omgeving van het uitbreidings plan „Parkwijk" te Haarlem-Oost, uitein delijk werd ingewilligd, zijn er wel heel veel woorden verbruikt. Mevrouw Scheltema (V.V.D.) open de de rij van sprekende raadsleden met de opmerking, dat zij van mening was, dat de 'toestand, zoals die zich op het ogenblik voordoet, toepassing van de uitzonderings bepaling in de Lager-onderwijswet niet rechtvaardigt. ADVERTENTIE Plaatsgebrek verhindert ons vandaag verslag te geven van de oriënterende be sprekingen welke gisteravond in de Bloe- mendaalse raad hebben plaats gevonden over de door Gedeputeerde Staten van Noordholland vastgestelde doortrekking van de Orionwge van Haarlem-Noord naar Bloe- mendaal. De raadsvergadering van de gemeente Haarlemmermeer in de maand Augustus zal niet worden gehouden op de eerste Donder dag van de maand, maar op Donderdag 12 Augustus om half drie. Mevrouw Scheltema overhandigt de heer Stemmer het feestgeschenk van de raad. Aan het begin van de raadszitting van gistermiddag heeft Haarlems burgemeester, mr. P. O.F. M. C r e me r s, alvorens tot de orde van de dag over te gaan, ivoorden van grote waardering gesproken tot de heer W. Stemme r, die thans vijfentwintig jaar lang lief en leed van de Haarlemse raad stenografisch heeft opgenomen. Burgemees ter Cremers dankte „de voortreffelijke ste nograaf voor zijn onverstoorbare ijver", waarmee hij de raad steeds terzijde heeft gestaan. De burgervader, die de stenograaf prees om het opvallend gering aantal ver beteringen, dat in zijn werk moet worden aangebracht, zei dat het hem telkens weer een genoegen is om te zien, hoe zijn door hem vaak maar half afgemaakte, slecht lo pende zinnen, door de heer Stemmer in fraai Nederlands worden omgetoverd. De burgemeester was er verheugd over, dat de zoon van de jubilaris, die het vak van zijn vader gekozen heeft, bij de huldiging aanwezig kon zijn. Was u generaal, gij zoudt een eresabel krijgen; nu moet gij het maar doen met een erevulpen en erepot- lood!" Vervolgens sprak de nestor van de raad, mevrouw mr. E. A. J. Schel tem a- Conradi, die eveneens zijn taalgevoel prees. „Als we de verslagen doorlezen, denken wij dikwijls: ,,'t Was toch nog niet zo beroerd, wat wij gezegd hebben! Daar om zouden wij u niet willen ruilen voor een wirerecorder", aldus mevrouw Schel tema, die daarna namens de raad sigaren aanbood. Tenslotte brak, zoals burgemeester Cre mers het noemde, een historisch ogenblik aan: het ogenblik, waarop de stenograaf, inplaats van ieder woord te noleren, zelf zijn stem verhief om te bedanken voor de huldiging, voor het feit, dat ook de oud gemeente-secretaris, mr. Th. Wesstra, aan wezig was en om de hoop uit te spreken, dat hij de raad nog vele jaren zal mogen dienen. De heer Voogd (Arbeid) zag ook wei nig aanleiding tot het stichten van de school, al moest hij toegeven, dat de groei van de stad zeker veel aan de situatie zal veranderen. Hij vroeg zich af, waar men de school denkt te huisvesten, zolang het nieuw te bouwen schoolgebouwen nog niet gereed is en bovendien was hij van oor deel dat mocht de school binnenkort verrijzen en blijkt dan dat zij in het begin onvoldoende bezet is men dan toch zeker wel op gastvrijheid zal mogen rekenen. De heer Proper (C.P.N.) wenste het verzoek afgewezen te zien, aangezien an ders het bijzonder onderwijs een voor sprong zou krijgen. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) ge waagde van een wijs beleid: men moet de scholen niet voller maken dan ze al zijn. Men dient een poging tot stichting van nieuwe scholen toe te juichen. De wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk (Arbeid) merkte in zijn antwoord tot de raadsleden allereerst op, dat men thans niet zo streng dient vast te houden aan het aantal van 125 kinderen, dat in de Lager-Onderwijswet verplicht wordt gesteld, wil men tot stichting van een shcool kunnen overgaan, aangezien de wet tot stand kwam, toen de onderwijs situaties in de grote steden van ons land geheel anders waren dan tegenwoordig het geval is. Zou men dit aantal onder alle omstandigheden handhaven, dan zou het stichten van nieuwe scholen wel zeer be moeilijkt worden. Er is hier sprake van een zeer snelle stadsuitbreiding en voleens de wethouder is de levensvatbaarheid van de nieuwe school boven alle twijfel verheven. De bouw van „Parkwijk" zal de school nood zakelijk maken. Van bevoordeling zal geen sprake zijn. Er werden in het ver leden al meer scholen gebouwd, al waren er te weinig leerlingen voor. Doch het is duidelijk gebleken, dat dergelijke scholen spoedig vol zijn. Wat het sociografisch rapport, dat in verband met deze kwestie werd opgesteld, aangaat, zei de wethouder, van mening te zijn, dat dergelijke rapoorten al zijn ze volgens sommige raadsleden soms een beetje hypothetisch toch altijd grotere zekerheid geven dan de veronderstellingen, waarvan men vroeger moest u;t<*aan. Naar aanleiding van een vraag van de heer Voogd verklaarde hij dat het inder daad juist is, dat ongeveer 601"» van de Hervormde kinderen naar biizondere scho len gaan en 40% naar openbare. Een so ciografisch rapport uit de Leidsebuurt had dat uitgewezen. Nadien had een onderzoek in de omgeving van het Klevemark een zelfde resultaat opgeleverd. Aangezien men er aan twijfelde, of dit laatste onder zoek wel representatief was voor het ge heel, werd een derde wijk onder handen genomen en wel een wiik ten Noorden van de Jan Giizenvaart. En daar opnieuw dezelfde resultaten werden bereikt, zullen deze gegevens wel ongeveer overeenkomen met de werkelijke cijfers. Ook voor de tij delijke huisvesting is zorg gedragen. Wethouder Geluk moest toegeven, dat de stichting van de school nog wel een jaar had kunnen wachten, aangezien het vereiste leerlingenaantal nog niet is be reikt (hetgeen verscheidene raadsleden een bezwaar vonden), doch wanneer de school er toch komt. dan kan men drie leerkrachten aanstellen. Maakt men er een dépendance van. dan kunnen er slechts twee leerkrachten aangetrokken worden, hetgeen de leerlingen niet ten goede zal komen. Hierna werd het besproken onderwerp in stemming gebracht; de V.V.D. en de C.P.N. stemden tegen. De heer Men sink (Arbeid) juichte de voorgestelde instelling van een school bus voor kinderen die instellingen voor buitengewoon lager onderwijs in Amster dam bezoeken toe, maar wilde de ver- goedingsregeling eerst nog eens in com- missie bespreken, een wens welke door de heren Knape (K.V.P.) en Spek (A.R.) werd gedeeld. Wethouder Bakker deel- de mede. dat hij daarmee rekening zal houden, al was het niet mogelijk de be- palingen te laten vervallen, door een re- dactiewijziging werd echter nog duide lijker gepreciseerd, dat het hier om een 1 vergoedingsregeling en niet om een resti- i tutieregeling gaat. Mevrouw Van der Wall (Arbeid) en de heer M o 1 (C.P.N.) toonden zich ver heugd met het voorstel een speeltuin voor de vereniging „Klarenhof' op het Brou wersplein. De eerste deed een beroep op de ouders om hun kinderen aan te sporen groen en bloemen om de tuin te ontzien, om het pessimisme van de directeur van Hout en Plantsoenen daaromtrent te be schamen. Mevrouw Van der Wall nam ook de gelegenheid te baat een terrein aan de Garenkokerskade voor de jeugd te be pleiten zoals de Mol dat deed ten aanzien van de uitbreiding van het terrein van V.Z.O.D. en van de grasmat van „Welte vreden". Wethouder Happé troostte de thans nog protesterende omwonenden met de ver zekering, dat spelende kinderen ook een pleizierig gezicht vormen en deelde mede, dat zowel de Garenkokerskade als V.Z.O.D. zijn aandacht hebben. Wat de laatste tuin betreft is men in onderhandeling over de aangrenzende Grond met een instantie „waarmee het moeilijk onderhandelen is". De heer Sap (Arbeid) werd gekozen als lid in de commissies van bijstand voor so ciale zaken en voor de toekenning van sub sidies uit de gemeentekas. De personeelsmutaties verliepen volgens de voordracht van B. en W.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11