Er spuit soms gas uit de zon Zie Boven Kort en bondig Clowntje Rick Een verraderlijk complot Zandvoort Lisse Proclamatie van Prins Jan V Bloemendaal DONDERDAG 29 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Korte brand in de Clarastichting Zaterdag opening van Lunapark Evangelisatie-tent in Zandvoort ingestort Zandvoorts burgemeester ernstig ziek Directeur Publieke Werken in St. Elisabeth's Gasthuis Een nieuwe wereld gaat voor L open... Ren- en tourvereniging „De Bollenstreek" Niet-Hervormden kunnen lid worden van school vereniging in Lisse Orders van ministeries van Oorlog en Marine Twee straffen van 3 jaar en twee van 8 maanden in autodiefstalzaak Bus reed auto aan in Zuiderhoutlaan Officiële ontvangsten in het stadhuis Ballonnen-wedstrijd voor Zandvoortse kinderen Dr. G. J. Dijkman verlaat Coornhertlyceum Twee jaar voor autodiefstal in Antwerpen Uitspraken Haarlemse rechtbank Voor de kinderen Burgerlijke Stand van Haarlem STADION NIEUWTJES Stadion^nieuwtjes'"" FEUILLETON door Richard Keverne De Zandvoortse brandweer werd Woens dag-avond om negen uur gealarmeerd voor een brand in het sanatorium „De Clara stichting" aan de Kostverlorenstraat. Men rukte onmiddellijk met groot materieel uit. Bij aankomst sloegen aan de achter kant van het gebouw de vonken reeds uit het dak. Met een straal op de waterleiding, waarvoor een groot aantal slangen moest worden uitgerold daar het ver van de weg af staande gebouw geen brandputten bezit, kon het vuur, dat beperkt bleef tot het dak en enkele kamerwanden spoedig doven. Om de brandhaard te bereiken, moest de brandweer een gat in het dak hakken. Het bleek, dat achter de wand van een der naaikamertjes de brand was ontstaan. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. Diezelfde middag waren op dit punt van het gebouw reparaties verricht aan de centrale verwarming. Onder de pa tiënten ontstond geen verwarring, slechts levendige belangstelling voor hetgeen zich boven hen afspeelde. Door het blussings- werk werd vrij veel waterschade aange richt. De brand werd ontdekt door een der verpleegsters, die zich toevallig even naar boven begaf. De Oranjevereniging „Zandvoort" houdt in de eerste week van Augustus een groot Lunapark, waar diverse interessante ker- mis-attracties zullen verrijzen op het ter rein gelegen aan de Herenstraat, nabij het eindpunt van de tram. Het Lunapark zal Zaterdag om twee uur zijn poorten openen en elke dag geopend blijven tot en met Zaterdag 7 Augustus. KELLNERSWEDLOOP UITGESTELD Met het oog op de slechte weersgesteld heid is de kellnerswedloop, die op heden, Donderdag 28 Juli was vastgesteld op het Stationsplein, uitgesteld tot Vrijdag 6 Augustus op dezelfde plaats en op dezelfde tijd. Tijdens de stormwind die over Zandvoort joeg is de grote evangelisatie-tent van „Youth for Christ", staande op het open veld aan het einde van de Zeestraat, in elkaar gewaaid, ingestort en volkomen vernield. Het ongeval geschiedde, doordat een schot van een in de nabijheid op de Boulevard staande houten fruittent door de kracht van de wind werd opgenomen en hoog door de lucht dwars door het tentzeil ging, waardoor een grote scheur ontstond. De wind had toen onder het zeil vrij spel en kort daarop stortte het gehele ge vaarte in elkaar. Enkele personen, die deze nacht de wacht hadden, werden door het val lende gevaarte getroffen en licht aan het hoofd gewond. De schade wordt op meer dan vijfhonderd gulden geschat. De tent is voor lopig onbruikbaar. De samenkomsten zullen thans in de Gereformeerde kerk aan de Ju- lianaweg in Zandvoort worden voortgezet. Naar wij vernemen is de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, sinds gisteren ernstig ziek. Hij lijdt aan een longontsteking van kwaadaardig karakter, waartegen de gebruikelijke bestrijdings middelen nog niet hebben gebaat. Men houdt er rekening mee, dat de bur gemeester zijn ambt geruime tijd niet zal kunnen uitoefenen. Ook de directeur van de Zandvoortse Publieke Werken, de heer M. Deutekom, is ernstig ziek. Hij is met trombose aan het linkerbeen in het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem ter verpleging opgenomen. ADVERTENTIE op onze 250 Modelkamers Vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting De ren- en tourvereniging „De Bollen streek" hield Dinsdagavond in het Gemeente lijk Sportpark op de sintelbaan trainings- ritten. De uitslagen waren als volgt: klasse A: 1. S. v. d. Poll; 2. Wetten; 3. Alenburg; 4. Hoogeveen; 5. Langelaan. Klasse B: 1. Willemsen; 2. Knoppert. Volgende week begint de tourvereniging met de maandcompetitie, waarvoor mooie prjjzen beschikbaar zijn. „LISSER BOYS" VERGADERDE. Woensdagavond kwam de voetbalvereniging „Lisser Boys" in vergadering bijeen in de kleuterschool. De vice-voorzitter de heer A. v. d. Reiden heette de aanwezigen welkom. De bestuursverkiezing werd van de agenda afgevoerd, tot kascommissielid werd benoemd de heer W. Mohlman. Het bestuur verwachtte voor het eerste elf tal voor het komende seizoen goede resulta ten. De training vroeg ook de aandacht Het werd betreurd dat er een geringe deelneming aan de training bestond. Het aanstellen van een officiële trainer werd noodzakelijk ge acht. Naar wij vernemen zijn de statuten van de Nederlands Hervormde Schoolvereniging in Lisse thans in gewijzigde vorm koninklijk goedgekeurd. Thans kunnen ook ouders van andere kerken dan de Nederlands Hervormde Kerk lid worden van deze schoolvereniging, mits zij kinderen hebben die deze school be zoeken of tot het personeel van deze school behoren. Voor het Hervormd Jeugdgebouw zal in het najaar weer een grote bazar worden gehou den. In de Hervormde Kerk zal voortaan op iedere eerste en derde Zondag van de maand een jeugddienst worden gehouden. BENOEMING De heer S. den Blaauwen, die de Hervorm de Gemeente te Lisse gediend heeft als vica ris, is in gelijke functie benoemd te Axel. ccocoocoocco=oocooocooc>3Cxx>Kyx>cooccoco3coooocooocoooc»o 5 Prins Jan V, de populaire voors van 8 de Maastrechter Keemeleers 1953 en 5 1954 heeft verklaard, dat zijn bezoek ge- j durende de drie bonte avonden in Haar- lem het hoogtepunt van zijn carnavalis- 8 tische regering genoemd kan worden. 8 „Haarlem is een fantastische stad", 5 aldus de proclamatie, „een parel onder 8 Neerlands grootste steden en het is voor cj de Keemeleers een grote eer om in het midden van de Spaarnestaöbewoners te 2 vertoeven". 8 Prins Jan V verordent voorts, dat i „iedereen tijdens zijn bezoek een vrolijk gezicht zal trekken en dat aan de Haar- 8 lemse bloemenfee in de stoet waarmee 8 hij zijn feestelijke intocht hoopt te hou- 3 den, de ereplaats zal worden verleend als een hulde aan de Haarlemse bevol- 8 king en vooral aan de Haarlemse bur- geressen". Voor bijna 22 millioen De aanschaffingsdiensten van de minis teries van Oorlog en Marine hebben met Nederlandse en buitenlandse onderne mingen contracten gesloten voor de leve ring van diensten of goederen tot een to tale waarde van bijna 2 millioen gulden. Enkele van de grootste contracten be treffen de levering van werkkledingstof (f 1.71.000.—), de bouw van een kazerne- ment in Schaarsbergen (f 2.500.000.en de aanleg van startbanen, alarmplatforms en dergelijke op het vliegveld „De Peel" (f 3.380.000.—). In Rotterdam is een comité gevormd, dat de burgerij heeft gevraagd f 100.000 bij een te brengen voor herstel of herbouw van de uitgebrande molen „De Noord" op het Oostplein te Rotterdam. %n oi lemi co» MOM IC» <11 t«* oioia uil oi ic rïCMll WAV*.CO* V*M «OIOII tAl vaoioia aAu oa cu* »toi ut van vaoioia a*u o« cut v a waV* CIII MN vtOlOl I IAM oa cw. ADVERTENTIE |f HAVTCOl "AN VBOtOIB BAH 01 ICMT^ ICMII NAVT c ul VAN ViOlOl* Bi I Ot CCNVI NAVT CÜI VAN Vt« - «r.ll NAVT CUI DE ÉCHTE NAVy.CUT JUMIl 0« IC-fi tv\oioia aAH tv'OiGft aAI I vtO Cu» ilCNlt HA All Of I •oioiaa NAV* COt VAN V® WONINGINRICHTING BEVERWIJK De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de min of meer gecompliceerde autodiefstalzaak, waar de vorige week ruim vier uur mee gemoeid was om getuigen en verdachten te horen. Het betrof een van het Wilsonsplein ont vreemde auto, die de vier verdachten in Alkmaar aan de man hadden willen bren gen. Maar dat was niet doorgegaan omdat de autohandelaar, hoewel hij reeds 1500 gulden vooruit had betaald, argwaan zou hebben gekregen omdat de Volkswagen niet alleen ver beneden de prijs werd aan geboden, maar ook omdat de papieren ont braken, terwijl het contactsleuteltje zoek bleek te zijn. Ter zitting echter eisten twee der verdachten, L. en H., beiden de eer voor zich op, degene te zijn geweest van wie het initiatief om van de koop af te zien was uitgegaan. K. van wie het initiatief tot de diefstal was uitgegaan, maar die ter zitting alles ontkende, werd evenals S., die voor een huurauto had gezorgd om het transport naar Alkmaar mogelijk te maken, conform de eis tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. L. en H., die een jaar met aftrek tegen zich hadden horen eisen, werden tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Hedenmorgen om half negen is er in de Zuiderhoutlaan in Haarlem een botsing ont staan tussen een bus van de N.Z.H. en een personenauto. Op tot nu toe onverklaarbare wijze heeft de bus de auto, die uit tegenover gestelde richting naderde, aangereden. De linkerzijde van deze wagen, die werd be stuurd door de 56-jarige chauffeur J. W. K. uit Amsterdam, werd grotendeels openge scheurd. De bus had hoegenaamd geen scha de Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Op Zaterdag 14 Augustus zullen B. en W. van Haarlem 's middags om half vier officiëel een aantal oorlogsgewonden en hun echtgeno ten ten stadhuize ontvangen, die 's avonds in het Bloemendaal's openluchttheater een voor stelling van „Don Camillo" zullen bijwonen. Op Vrijdag 17 September zal 's ochtends om elf uur eveneens een officiële ontvangst plaats hebben van deelnemers aan de lande lijke vergadering van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tandheelkunde, welke op 17 en 13 September in Haarlem wordt gehouden. De jaarlijkse ballonnenwedstrijd voor kin deren is door stichting „Touring Zandvoort" thans vastgesteld voor dit seizoen op Woens dag 4 Augustus, des middags tussen één uur en kwart over één op- de Rotonde. Men kan zich hiervoor opgeven Maandag en Dinsdag bij stichting Touring Zandvoort op het Raadhuisplein. De ballonnen kunnen dan in gebouw Zomerlust op vertoon van het ont vangen inschrijfbiljet gratis worden afge haald Woensdag 4 Augustus van negen uur des morgens af. De wedstrijd staat open voor alle in Zand voort verblijvende kinderen tot veertien jaar. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. M. J. Dechesne—Koets, z.; W. J. Biesheuvel—Meuring, d.; E. G. van EerdenWassenaar, z.; C. J. Buijsde Rooij, d. ONDERTROUWD: H. Meijvogel en K. W. Grewen. GEHUWD: A. F. G. Hanken en W. L. Karseboom; L. A. M. de Vreeze en C. J. E. Werner. OVERLEDEN: Wed. P. S. Rozenhart— Monné, 69 j. Vertrek naar Delft verlies voor Haarlems onderwijs Bjj beschikking van de minister van On derwas, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 September 1954 benoemd bij de wiskunde aan de Technische Hogeschool in Delft tot wetenschappciyk ambtenaar eerste klasse, dr. J. G. Dijkman, tot voor kort leraar aan het Coornhertlyceum in Haarlem. Dr. Dykman werd geboren op 11 October 1920, deed eindexamen HBS-B aan het Triniteitslyceum en studeerde vervolgens wis- en natuurkunde aan de gemeentelijke Universiteit in Amsterdam, waar hy het candidaats- en doctoraalsexamen cum lau- de aflegde. Daarna is dr. Dijkman enkele maanden leraar geweest aan het Amster dams Lyceum en voorts was hij één jaar werkzaam bij „Werkspoor". Per 1 Septem ber 1948 werd hij benoemd tot tydelijk leraar wiskunde aan het Coornhertlyceum en deze benoeming werd een jaar later een vaste aanstelling. Zijn vermogen om het vak wiskunde op een dergelijke wijze te doceren, dat de mid delbare scholieren de leerstof snel in zich konden opnemen, maakte dat hij in Haar lem terecht grote bekendheid verwierf. Overigens bleef hij ook wetenschappeiyk werkzaam, hetgeen culmineerde in een proefschrift getiteld: „Convergentie en di vergentie in de intuitionistische wiskunde. Deze promotie vond plaats te Amsterdam op 21 Mei 1952. De promotor was prof. dr. A. Heyting. In zijn nieuwe werkkring als „instruc teur" zal dr. Dijkman de gelegenheid vin den om behalve te doceren ook nog weten schappelijk te werken. Voor het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs te Haarlem betekent zijn vertrek naar Delft een groot verlies. Tot zijn opvolger aan het Coornhertly ceum is benoemd de heer J. J. Wouters, leraar aan het Huygenslyceum te Voor burg. Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen J. K., die verleden week drie jaar tegen zich had horen eisen voor een diefstal van een Volkswagen in België. De auto was uit Antwerpen ontvreemd en werd door de politie te Amsterdam aldaar in garage, waar deze door K. gestald was, in beslag genomen. K. ontkende echter iets met de diefstal uitstaande te hebben en legde uit dat hij de Volkswagen op een automarkt in Apeldoorn voor de prijs van f 2850 had gekocht. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaken tegen drie Heemsteedse jongens, die in Augustus van het vorig jaar ingebroken zouden hebben in een huis in de Kenaustraat. Kort daarna waren zij. aldus hun verklaringen, in een auto ge stapt, die ergens in Haarlem geparkeerd stond en zij waren daarmee op reis gegaan naar Frankrijk. In België werden zij echter aangehouden en ingesloten. Ten aanzien van de negentienjarige Heemstedenaar T. H. D. achtte de rechtbank het onderzoek niet vol ledig en verwees de zaak terug naar de rech- ter-commlssaris voor het laten instellen van een psychiatrisch rapport. De 22-jarige B. I. M. P.. die tezamen met D. al deze feiten had gepleegd, werd veroordeeld tot zes maanden met aftrek van het voor arrest (eis: één jaar met aftrek). De achttien jarige A. P. M.. die de gestolen lepeltjes had bewaard en eveneens met zijn vrienden in de auto op reis was gegaan, werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling gedurende één jaar. De eis tegen hem luidde zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. Toen het weer dag was, ontwaakte Bunkie. „Heb je lekker geslapen?", vroegen de Eskimo's. „Ja, hoor, best!", zei Bunkie. Hij kroop uit de hut en ging 'n eindje lopen, om het land eens wat beter te bekijken. Brrreigenlijk was het hier maar erg eenzaam en kaal, want bomen zag hij nergens en overal lag het witte ijs; op de grond en op de bergen in het rond. „Ik vind het toch thuis wel beter!", zuchtte Bunkie. „Maar hoe kom ik daar weer terug?" Steeds verder van het Eskimo-dorpje wandelde hij voort. Het zag er overal eender uit; veel was er niet te zien. „Nou, ik ga maar weer terug", besloot Bunkie. „Veel moois zie je hier niet!" Opeens hoorde hij achter zich een vreemd geluidHet leek wel iets op brommen, zoals een wild dier doet. Wat kon dat zijn?! Bunkie keerde zich omen plotseling gaf hij een gil! Er spuit soms gas uit de zon. Dat gas heeft zijn bron in de zoge naamde storingshaar den; die gebieden op het zonne-oppervlak dus, waar wij in tijden van grote zonne-activiteit vlekken, opvlammingen en soortgelijke verschijn selen waarnemen. Die stralen gas be staan uit electrisch gela den deeltjes, die met snelheden tot 200 kilo meter per seconde het wereldruim invliegen. Ook onze aardbol vangt daar haar portie van op; zij wordt namelijk er door getroffen als zo'n gasstraal juist op onze planeet is gericht. (En dat is dus het geval als wij de betrokken sto- ringshaard ongeveer op het midden van de zon neschijf zien). Dit is dus een heel an der soort straling, dan de ultra-violette straling die wij de vorige keer bespraken; dat was licht, dit is gas. Volgen ivij één zo'n gasdeeltje op zijn weg van de zon naar de aarde, dan zien wij dat het die afstand in een of twee dagen af legt. In de hoogste lagen van onze dampkring komt het in botsing met deeltjes lucht en de lucht wordt op die plaat sen electrisch geleidend gemaakt. Met dit ver schijnsel hangen allerlei andere dingen samen, zoals de electriciteit van de lucht, de graad van bewolking en de regen val. Die laatste factoren oefenen weer invloed uit op de vruchtbaarheid van de aardbodem, de opbrengst van de oogst en dergelijke en zo kan men tenslotte vast stellen dat de zon nog een woordjè meespreekt in de prijs van de bloem kool en de komkommer op onze tafel. Er bestaan grafieken waaruit men duidelijk het verband afleest tus sen het optreden van storingen aan de zonne- oppervlakte en de bloei tijd van kersen hoe groter de zonne-activi teit, des te eerder bloei en de kersenbomen. Of samenhang tussen de zonne-activiteit en de waterstand in het Victo- riamver (Afrika): jaren met veel zonnevlekken schijnen vooral in de tropen meer regen op te leveren dan 'minimum- jaren. Ook beslaat er een sterke overeenkomst tus sen de grafieken van vlekken-activiteit op de zon en die van genoteer de afwijkingen van de kompasnaald: de lijnen lopen vrijwel parallel. Tijdens het zonnevlek ken-maximum van 1938 '39 zijn er bijzonder sterke storingen in het magnetische krachtveld van de aarde opgetre den. Menigeen zal zich nog het prachtige Noor derlicht herinneren, waarvoor zelfs op zekere Dinsdagavond onze bon te radio haar programma onderbrak om de luiste raars attent te maken op wat er buiten te zien was. Maar op het ogenblik hoeven wij zoiets niet te verwachten; wij leven in 1954 in een minimum zonne-activiteit. G. v. W HAARLEM, 28 Juli 1954 ONDERTROUWD: 28 Juli, J. M. Rudolphy en L. E. A. Klip; A. J. van Kouteren en B. Th. van Galen; P. J. Haan en M. J. Stam; H. M. Lasschuit en H. Ploeg; W. A. de Jong en A. Ph. Mienis; D. J. Bloemzaad en C. Noordhoek; D. van Raamsdor.k en W. J. Schuilenburg; P. N. A. Visser en J. Lehman; W. P. Peletier en J. H. J. Muller; P. Berg man en M. J. Bosma; A. G. Janson en J. J. Coule; E. Drossaers en M. C. Fea; J. Seve- rijnse en P. D. van Wijk: J. Bergman en A. A. M. van der Meer; V. W. H. Meijers en M. Chr. A. van Lier; C. Chr. de Vries en G. A. M. Boeltjes; J. U. van Norden en M. M. van Leeuwen; J. L. Schouten en A. C. An dri essen. GEHUWD: 28 Juli, A. A. de Graaf en P. F. van den Haak; M. Geel en C. H. Proost; C. H. Logmans en J. M. Halderman; A. G. M. van Adrichem en M. Tuin; A. de Vries en A. M. C. van Leuven; B. J. J. Dubelaar en E. Meulenbroek; J. W. Horneman en A. van Steijnen; G. H. Damo en K. Prins; F. van Es en J. van Meekeren; J. C. H. Joossen en G. M. J. van Helmond; J. A. Picavet en M. A. Oud; C. Bakker en G. Kras; J. Cr. Klein en M. J. Sipsma; J. G* Pirovano en E. M. G. Bon. BEVALLEN van een zoon: 27 Juli, W. H. KuipersPeeters; 28 Juli, A. van Weel Koper; A. DijsLuiten; J. W. M. de Hek Vijfvinkel; A. A. BogaardNeve; C. M. van der BruggeBrouwers. BEVALLEN van een dochter: 27 Juli, W. Schaap—Funcke; 28 Juli, M. H. Oerlemans de Droog. OVERLEDEN: 26 Juli. W. van El—van Vlierden, 50 j„ Zijlstraat; 27 Juli. J. G. Hom mers, 75 j., Drilsmaplein; M. W. Dol—Hon- coop, 78 j., Gasthuisvest. ADVERTENTIE Aantrekkeiyke en gevarieerde sport programma's Die wachten U in het Olympisch Stadion en ziehier de keus. die uit dit welverzorgde menu kunt maken. Maandag 2 Augustus - 8 uur - vieren we het weerzien met de Nederlandse Tour de France ploeg. Ter gelegenheid daarvan zijn er wedstrijden achter kleine motoren en een koppelwedstrijd, waarin de voltallige ploeg en o.a. Arie van Vliet en Jan Derksen zullen optre den. Maandag 9 Augustus 8 uur - zijn de liefhebbers van Speedway aan de beurt. Acht landen zullen de traditionele strijd leveren om de Gouden Helm. Donderdag 12 Augustus - 8 uur - de Grote Prijs van Amsterdam! Het expe riment met „de nieuwe formule" is verleden jaar zó succesvol verlopen, dat ook deze wielerwedstrijden volgens hetzelfde principe zullen worden ge reden. Namen, die klinken als de bel voor de laatste ronde: bij de sprinters o.a. Van Vliet. Derksen, Sacchi. Harris, Gosse- lin en Bellanger; bij de stayers Wout Wagtmans, Verschueren, Queugnet, Pronk en Hörmann. Zaterdag 14 Augustus 2.30 uur - Slui- tingsfeest van het vacantie comité Am sterdam. Feest dus voor de kinderen met een concours hippique voor de jeugd, opstijging van een ballon, clowns, variété, sport, kortom alles wat kinderogen doet stralen. Het Olympisch Stadion is er voor jong en oud. Let dus allen op 51 Zijn stem had een harde klank: bij deze laatste woorden. Jim vroeg op kalme toon: „Tevreden gesteldhoe bedoelt u dat, meneer Randal, in welk opzicht?" „Ik heb in mijn hotel, voordat ik hier heen kwam, een telefoongesprek met New- haven gehad, waar een particulier detec tive voor mij werkt. Hij was aanwezig, toen de boot aankwam, en hij vertelde me, dat Laura daar ook was en iemand, op wie de beschrijving van Cass toepasse lijk is, ontmoette. Wat haar betreft weet ik thans dus genoeg, meneer Woodstone". Er kwam een trek van grote bitterheid op zijn gezicht en er vonkte iets in zijn fel blauwe ogen. Matt wilde méér weten en Randal legde een en ander volkomen open hartig uit. Hij verborg thans niets meer. Zijn particuliere detective was een zekere Edwards, een man die eertijds voor Priwgle had gewerkt, doch nu voor zich zelf werkte. Randal had hem uit New York met zich meegenomen. „Hoewel ik 't een afschuwelijk idee vond", zei hij, „heb ik hem gevraagd mevrouw Dean na te gaan. Ze zou juffrouw Brent van het Victoria Station gaan halen, en 't verhaal dat ze ophangt is, dat ze 't niet langer kon uit houden in plaats van op 't Victoria Station te wachten, Monica direct bij aankomst van de boot wilde begroeten. Dat heeft ze tenminste door de telefoon aan mijn vriend Jonathan Ar<len verteld. Maar ik weet nu wel beter!" Matt keek hem vragend aan. „Wat ge looft u dat hier achter zit?" vroeg hij, „Ik weet 't niet. Maar ik zou graag alles, wat u van haar weet, van u horen. Doet uw best om vooral niets over te slaan". Matt vertelde, wat hij vertellen kon: dat hij haar in Martle had ontmoet, en dat Cass haar 's avonds vanuit Newbury had opgezocht. Zelfs herinnerde hi.i zich enkele dingen, dde zijn vader hem verteld had over de dame, die in de villa „St. Mary" haar intrek had genomen. „Maar 't is Monica, die u 't best kan inlichten", eindigde hij, „Dat hééft ze al gedaan",, zei Randal effen. „Ik ben geneigd juffrouw Brent's me ning te delen, dat we mevrouw Dean onder druk moeten zetten", merkte Jim op. „Ge looft u, dat u sterk genoeg bent om al toe te slaan, meneer Randal?" Deze antwoordde zonder aarzelen: „Néé! Ik ben nog maar nèt in deze richting aan 't werk. We hebben natuurlijk nog lang niet genoeg bewijsmateriaal, dat wil zeg gen, om bij de rechter aan te komen. Maar we zullen 't krijgen! Nu ik dit te weten ben gekomenben ik niet van plan haar te sparen! Maar ze mag thans nog geen argwaan krijgen. Dat is heel belang rijk. Als ze iets in de gaten krijgt, gaat ze er vandoor, en dan ben ik nergens! Ze heeft nog altijd mijn jongen in handen en mijn kind komt op de allereerste plaats! Als ze te weten zou komen, hoe ik haar in de val wil laten lopen, de hemel weet, wat er dan met Bobby gedaan zou wor denIk wil dat u beiden dat goed be grijpt". Er was een klank van wanhoop in zijn stem bij deze laatste woorden. „We begrijpen dat heel goed, meneer Randal", antwoordde Jim snel. „En juf frouw Brent begrijpt 't ook. Ze zal van ons hierover niets te horen krijgen en verder weet niemand er iets van behalve die de tective van u, die Edwards. En Sir Jona than natuurlijk. „Jonathan weet 't niet en hij zal 't ook niet te weten komen", zei Randal en zijn stem was opeens zacht en vol medeleven. „Hij is door twee mensen beetgenomen, Laura en Scott. 't Is voldoende als hij 't naderhand hoort". Matt keek hem verbaasd aan en Randal, die scheen te voelen, dat hij zijn gevoe lens wat al te duidelijk had getoond, ver volgde op zakelijker toon: ,,'t Is werkelijk beter, als Arden dit niet weet. Hij zal 't nooit van Laura geloven. Hij heeft zo'n vertrouwen in haar! Stel, dat hij zijn mond voorbij zou praten. Ik maak me zorgen over Jonathan. Hij lijdt ontzettend onder het gebeurde. Hij is volkomen over zijn zenuwen door Bobby's ontvoering en hij ziet daardoor de dingen niet zuiver en met gezond verstand. „Hij schudde even zijn hoofd. „Nee, ik geloof dat ik te veel van Jonathan gevergd heb. We zullen hem deze nieuwe wending in het drama besparen". Matt voelde zich niet helemaal op zijn gemak. Er zat iets tragisch in Randal's verklaring. Hij had zijn vriend jaren lang in al zijn zorgen laten delen, doch thans schakelde hij hem uit als onvoldoende. Matt voelde iets van medelijden met Ar den in zich opkomen. Randal vervolgde: „Ik zal me in 't ver volg alléén tot u beiden kunnen wenden om hulp, en ik hoop van ganser harte, dat u me zult willen helpen! Ik kan niets per soonlijks ondernemen, ik kan alleen wach ten heel geduldig wachten op hun volgen de zet". „Maar Jim en ik behoeven niet te wach ten", merkte Matt met nadruk op. „Ik voor mij heb wel eens 't gevoel, dat u te voor zichtig bent. Het lijkt me belangrijker dat we de plaats, waar ze uw zoontje verbor gen houden, opsporen dan eeuwig te blij ven afwachten. Als we hem te pakken kunnen krijgen, wat kunnen ons dan ver der mevrouw Dean en die andere schur ken schelen. Bij Battersea Park gelukte dit ons bijna!" „Als u mijn jongen op 't spoor kunt ko men, dan is dat natuurlijk van 't aller grootste belang. Ik geef u graag de vrije BINNENLAND De Texelse motorreddingboot „Bran- daris" heeft Woensdag assistentie verleend aan het Engelse jachtje „José", dat bij Vlie land in de Vliestroom aan de grond was ge lopen. De reddingboot heeft het jachtje naar Terschelling gesleept. Het scheepje was op weg van Cuxhaven naar Dover. Aan boord bevinden zich vier Engelsen. In Arnhem zal binnenkort een opinie- onderzoek worden gehouden onder de toe komstige kiezers vijftienhonderd jonge lui van 23 jaar zulks ter gelegenheid van de Eiiropa-week. Gevraagd zal worden oi men een Verenigd Europa voor mogelijk en noodzakelijk houdt. Zomede, of men bereid is een bovennationaal gezag te erkennen en er zo nodig offers voor te brengen. Het is de bedoeling de antwoorden wetenschappe lijk te verwerken. Na Veenendaal en Barneveld heeft nu ook Blaricum een jaarlykse bijenmarkt. Deze is Woensdag voor het eerst gehouden. De aanvoer en de belangstelling waren nog ge ring. De inzending, die het verst kwam, was uit het Limburgse plaatsje Panningen. Op 71-jarige leeftijd is te Voorburg overleden prof. dr. F. E. C. Scheffer, die van 1917 tot 1953 hoogleraar in de anorganische en physische scheikunde aan de Technische Hogeschool te Delft is geweest. Een tunnel, die het oude stadscentrum van Roermond en de wijk Roermond-Oost zal verbinden, wordt 7 Augustus geopend. Deze 106 meter lange ondergrondse verbin ding komt in de plaats van één van de drie overwegen, die voor het locale verkeer grote belemmeringen vormen. De recherche heeft een inval gedaan in een speelgelegenheid aan de Schieweg te Rottei'dam. De twee exploitanten, een 35- jarig koopman en een 42-jarige autohande laar, werden in bewaring gesteld. Tegen tien spelers werd proces-verbaal opgemaakt. De speelbenodigdheden en het geld zijn in beslag genomen. Tijdens de receptie, die Woensdagmid dag ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Fries paardenstamboek ge houden werd, heeft de Commissaris der Koninging in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan medegedeeld, dat het Hare Majesteit heeft behaagd het stamboek het praedicaat „koninklijk" te verlenen. Op de onbewaakte ovèrweg in de lijn HelmondVenlo gelegen op de grens van de gemeenten Helmond en Bakel, is de 70- jarige fietser M. Kemenade uit Deurne, door een uit de richting Venlo komende losse locomotief gegrepen en omgekomen. K., die de hevige regen en wind pal in het gezicht had, heeft waarschijnlijk daardoor de nade rende locomotief niet gezien. De Provinciale Staten van Overijsel gingen met 37 tegen 7 stemmen (A.R., C.H. en Staatkundig Gereformeerde Partij) ac- coord met het voorstel van Gedeputeeerde Staten tot toekenning van een subsidie van f 250 ten behoeve van een militair tehuis van het humanistisch thuisfront in Havelte. In deze legerplaats is reeds een Protestants militair tehuis, het Katholieke is in aanbouw. De meeste bezwaren tegen de subsidieverle ning werden door Protestants-Christelijke leden geopperd. In Amsterdam is na een langdurig ziekbed op 54-jarige leeftijd overleden Don Rafael Soriano Y Munoz Vargas, die van 1952 af consul-generaal van Spanje in Amster dam was. Hij deed zijn intrede n de Spaanse diplomatieke dienst in 1920. Voor de eerste keer zijn gisteren diplo ma's uitgereikt aan de eindexaminandi der Toneelacademie te Maastricht, te weten Marijke Bakker, Mia Goossen en Jan Ver hoeven, die reeds een practisch jaar bij de toneelgroep „Theater" hebben doorlopen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het middenstands-diploma slaag den G. Batenburg, L. Boot S. Boot, C. Hors man, G. Horsman, W. Jager en A. Hoger- vorst, allen uit Lisse. hand om te doen wat u goed lijkt. Maar gelóóft u te zullen slagen?" Matt antwoordde enigszins aarzelend: „Dat kan ik u niet met zekerheid zeggen, maar ik heb goede hoop. Door puur toeval kreeg ik hedenmiddag een inlichting welke van belang kan zijn. Ik wilde juist een en ander vertellen, toen u binnenkwam. Ik ben er achter gekomen, waarheen die auto, die Roman, waarin uw jongen uit Martle weggevoerd werd, heengereden is „Wat zegt u?" riep Randal opgewonden uit. Jim boog zich naar voren en vroeg scherp: „Waarheen?" „Naar Oringham", antwoordde Matt. „Een plaatsje in Suffolk. De wagen is daar Woensdagavond laat of Donderdagmorgen vroeg geweest. Argent kon me dit meede len". Hij legde uit wat Argent hem verteld Randal zei niets, maar zijn houding van gelatenheid was verdwenen. Hij zat opeens kaarsrecht en zijn felle ogen staarden Matt aan. Jim was overeind gesprongen en zocht in een van de laden van zijn schrijftafel. „Eén secondeéén secondemom pelde hij. „Juistdat l^optHij haalde enige slordige papièren te voor schijn en bekeek één papiertje met grote aandacht, ,,'t Is me pas opgevallen, toen ik hier weer terug was", merkte hij op. ,,'t Is dat briefje dat Cass aan Monica liet brengen in het restaurant in Rouaan. Be kijk de achterkant eens". Matt nam het briefje aan. Het was eigen lijk een afgescheurde snipper papier. Aan de ene kant stond geschreven: „La Lido a sept heures et demi" en aan de andere kant stond in hetzelfde potloodschrift: house" en er onder: ingham". „Ik heb urenlang zitten puzzlen met de kaart voor me", zei Jim. Randal scheen een ander man geworden te zijn. Hij was opeens vol energie en zijn stem had een harde, bevelende klank. „De kaart?" vroeg hij. „Wat bedoelt u?" Jim haalde een kaart te voorschijn. „Ik bedoel de route, die de bewuste auto gere den heeft", antwoordde hij. „Ik heb er al tijd over zitten piekeren, waar die wagen heengereden kon zijn. Cass huurde hem en heeft er een bepaald aantal kilometers mee gereden. Ik kon er niet uitkomen met de afstanden Martle-Newbury en tenslotte Londen. Hij moest verder weg geweest zijn en Oringham klopt prachtig. De vraag is nu, wat deed hij in Oringham?" En onmid dellijk zélf deze vraag beantwoordend, ver volgde hij: „De concierge van de Battersea flat vertelde me, dat Scott en de jongen daar Woensdagavond laat aangekomen wa ren. De verpleegster kwam Donderdagmor gen vroeg. Cass is dus waarschijnlijk naar Oringham geweest om die verpleegster te halen! Dat is een mogelijkheidzou 't verder mogelijk zijn, dat ze, toen ze de jongen in het Battersea Park met de ver pleegster oppikten, opnieuw naar Oring ham zijn gereden?" (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8