Mendès-France stelt ingrijpende hervormingen in Tunesië voor Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Diplomatieke dienst en leger zouden Frans blijven Amerikaanse professor krijgt asyl in Tsjechoslowakije Veertig jaar geleden Eerste ronde tegen groeiende oppositie gewonnen Franse regering vraagt bijzondere volmachten Het woord is aan Londen weigerde verblijfsvergunning te verlengen op Amerikaans verzoek Ons Bijkantoor jj Haarlem-Noord John verklaart dat hij bespionneerd werd Zondag bewolkt maar geen regen Bisschop Arsenije in beroep Op financieel-economisch gebied Haarlems Dagblad Britse Meteor landde in Oost-Duitsland Eindpunt lijn 3 opnieuw verplaatst Publicaties van alle gegevens voortaan onder toezicht Weerrapport 69e JAARGANG No 18 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 31 JULI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 172 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman MORGEN, 1 AUGUSTUS, zal het precies veertig jaar geleden zijn dat de eerste wereldoorlog begon. Wie die tijd bewust geleefd hebben zijn er niet toe geneigd de eerste ramp der massavernietiging van de iweede te scheiden. De tweede kondigde zich aan en voltrok zich als een vervolg op de eerste, ondanks alle goedbedoelde po gingen die in de tussenliggende twintig jaar gedaan waren om herhaling te voor komen. De verschrikkelijke ontwrichting, die de eerste volkenstrijd teweeg gebracht had bleek niet snel genoeg overwonnen te kunnen worden. Als men dit overdenkt ziet men tevens het beeld van de toestand waarin de wereld nu verkeert. Het baat niet veel zich daarbij te beroepen op ma terieel herstel, zoals zich dat in ons land en in sommige andere landen in snel tempo heeft voltrokken. De ontwrichting betreft niet alleen, en niet in hoofdzaak, materiële factoren. Dergelijke oorlogen hebben, dat is nu wel duidelijk gebleken, een revolutionnaire uitwerking. Het begrip revolutie verbindt men vanouds aan de gedachte aan omwenteling in één bepaald land. In de tijd die wij beleven heeft revo lutie zich op veel ruimer schaal doen gel den, namelijk in de verstoring, omverwer ping, verplaatsing van leiding en gezag in de wereldverhoudingen. De historie moge ten deze vergelijkbare voorbeelden tonen: zij golden niet de ganse wereld en de be trokken landen waren niet zo onderling- afhankelijk van eikaars welvaart en niet beïnvloed door groepsgewijs contact in be langengemeenschap. Hetgeen wij in deze jaren beleven is, of wij dat ronduit willen erkennen of niet, nog steeds voortzetting van de revolutie in de wereldverhoudin gen, die in 1914 begonnen is en zich voor waar door ingrijpende veranderingen heeft gekenmerkt. Wie denkt aan Amerika's be slissende ingreep in de eerste wereldoorlog nadat die drie jaar geduurd had; aan de overwinning tezelfdertijd van het bolsjewisme in Rusland; aan de mislukte vrede van Versailles en de stichting van de Volkenbond, waar Amerika zich buiten hield; aan de mislukte pogingen tot inter nationale ontwapening en de komst van nationaal-socialisme en fascisme in Duits land en Italië; aan de nieuwe oorlogsramp die het bewerkte na een hervatte bewape ningsrace; aan het opnieuw-geteisterde Europa dat eruit te voorschijn kwam en zijn leiding in de wereld ditmaal beslissend verspeeld had; aan de nieuwe Volkenbond die de tekortkomingen van de oude groten deels bevestigde en weldra het conflict tussen de twee machtskolossen, Amerika en de Sovjet-Unie, zich zag toespitsen, ter wijl Europa door een denkbeeldig IJzeren Gordijn in invloedssferen was gesplitst. wie verder denkt aan de opkomst van het communistisch bewind in het reusachtige China en zijn samengaan met de Russen, aan het ontwaken van vrijheids- en onaf hankelijkheidsstreven in het Verre en het Nabije Oosten, in al die landen waar men nu kans zag zich van Europees gezag of toezicht te ontdoen.wie dit alles over denkt bepaalt zich nog tot hoofdzaken. En hij moet wel inzien dat de toestand, na de tweede wereldoorlog ingetreden, niet min der gevaren in zich bergt dan die welke na de eerste was ontstaan. Zéker niet minder gevaren." Men kan die zien in nieuwe ver ergering der strijdmiddelen, vooral in atoom- en waterstofbom, omdat over de andere zoveel minder gepubliceerd pleegt te worden. Maar als men zich eens even voorstelt dat die nieuwe strijdmiddelen niet uitgevonden zouden zijn, zou er toch het oorlogsgevaar aanwezig zijn. Sommigen veronderstellen hoopvol, dat de vinding der nieuwe strijdmiddelen het gevaar heeft verminderd, omdat zij juist door hun gru welijke vernietigings-potentie van oorlog zullen weerhouden. Er waren er ook die dat hoopten in 1914-. En in 1939. ja, ook in de jaren daarvóór, toen men het gevaar zo duidelijk zag naderen. Het enige dat bewaarheid werd was dat gifgas, in de eerste wereldoorlog, de Spaanse burger oorlog en de Italiaans-Abessinische oorlog gebruikt, niet meer werd toegepast. Er zal veel bezonnenheid en wijsheid gevorderd worden om een derde ramp, die de twee vorige in verschrikking zou over treffen, te voorkomen. Een derde ramp, waarvan het gevolg nieuwe achteruitgang en ontwrichting en ongetwijfeld de schep ping van nieuwe tegenstellingen zou zijn. Men sticht geen vrede en schept geen orde door oorlog te voeren. Maar hoop doet leven: de hoop dat de krachten die in de dertiger jaren naar vrede streefden, nu spoedig in sterker en efficiënter mate zich opnieuw zullen doen gelden en de leiders vinden die zij behoeven. Een nieuwe phase zal moeten intreden in de loop van gebeur tenissen, die helaas in de huidige ontwik keling nog geen keer ten goede tonen. Al is er, merkwaardigerwijze, op dit ogenblik geen enkele oorlog in de wereld. Zij die de diplomatieke voorgeschiedenis van de eerste wereldoorlog hebben bestu deerd zullen aan die lectuur slechts met verbazing en ergernis kunnen terugdenken. Het minst ongunstige beeld dat men er in samenvatting van geven kan is, dat een reeks vanouds bestaande geschillen en conflicten er in willekeurig samentreffen in bijeengevoegd werden. Dit geeft althans enige verklaring van de verwarring, die intrad na de moord in Serajewo op 28 Juni 1914 de raóord door de Serviër Princip gepleegd op de Oostenrijks-Hongaarse troonopvolger, aartshertog Franz Ferdinand en diens gemalin die gevolgd werd door het onaanvaardbare ultimatum aan Servië en de ganse rampspoed ontketende. Maar het diplomatieke vervolg bood verscheidene kansen om het onheil alsnog te bezweren. Voor de „kettingreactie" die intrad en een reeks landen in de strijd betrok, waren ongetwijfeld lieden aansprakelijk, die in domme verwatenheid hun verantwoorde lijkheid niet beseften of niet wilden be seffen. Na veertig jaar toont zich het ge brek aan beleid van figuren als de Oosten rijks-Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken graaf Berchtold die sprak van „Mein Krieg" en van de met Oostenrijk verbonden, pralende keizer van Duitsland, Wilhelm II. vooral als dat van lieden met beperkt verstand en ontstellende zelf overschatting, niet opgewassen tegen hun taak. Veertig jaar geleden. Het is een ver schrikkelijke herinnering. Misschien zal de herdenking van die dag in zoveel landen er iets toe kunnen bijdragen dat in deze Van onze correspondent in Parijs) Na een fel en moeilijk debat en een dag vol geruchten over aftredende ministers heeft het Franse kabinet gisteravond laat ten tweede male deze week een ingrijpend voorstel van premier Pierre Mendès-France aangenomen. Het hervormingsplan voor Tunesië van Mendès-France en minister Christian Fouchet zal op 10 Augustus in zijn oorspronkelijke vorm aan de Nationale Vergadering worden voorgelegd. In Parijs waren gisteravond nog geen bijzonderheden over het plan te verkrijgen. Het is de bedoeling eerst Sidi Lamine, de Bey van Tunis op de hoogte te stellen. Mendès-France is vanmorgen om half zes per vliegtuig naar Tunis vertrokken om de Bey zijn hervormingsplan voor het protectoraat aan te bieden. Hij wordt ver gezeld door maarschalk Alphonse Juin, de geallieerde opperbevelhebber voor de mid- den-Europese sector, en door Christian Fouchet, minister voor Tunesië en Marok ko. Maarschalk Juin is vertrouwd met aan gelegenheden, die Frans Noord-Afrika be treffen. Mendès-France zou om half een door de Bey ontvangen worden. Volgens Reuter zijn 'de telefoonverbindingen tussen Parijs en Tunesië vanmorgen vroeg „tot nader order" verbroken. De ministerraad besloot gisteren ook tot een opzienbarende vervanging van de i-e- sident-generaal in Tunesië, Pierre Voizard. In zijn plaats werd de generaal Pierre Georges Boyer de la Tour du Moulin, tot nog toe uitsluitend militair commandant in Tunesië, benoemd. Deze benoeming, die gisteravond te Parijs druk besproken werd, doet sterk denken aan de post, die generaal Ely sinds enige tijd militair en politiek in Indochina bekleedt. Voorts benoemde de regering kolonel Si Kettani Ben Hammoe, sedert 1952 verbonden aan de staf van maarschalk Juin, tot generaal-majoor. Dit is de eerste maal, dat een Marokkaan in de rang van generaal bij het Franse leger wordt benoemd. Inmiddels werden in Marseille gisteren nieuwe militaire versterkingen voor Noord- Afrika ingescheept; 3500 man vertrokken naar Tunis, waar gisteren de terreur on verminderd voortwoedde. Een bom doodde in de straten van Sousse zeven mensen. Overal in Tunesië en Marokko kwamen branden voor en in Casablanca werd een insoecteur van politie vermoord. Waarschijnlijk zal het hervormingsplan van Mendès-France voor het grootste deel teruggrijpen op het verdrag van Bardo voor de souvereiniteit van Tunesië. In dat geval zal het gebied souverein worden met een eigen redering en parlement. De politie zou onder Tunesisch beheer komen, de diplomatieke dienst en de strijdkrachten echter zouden door Frankrijk gecontroleerd blijven. De rechtsoraak zou verzekerd wor den door zowel Franse, als Tunesische en gecombineerde tribunalen. Het is begrijpelijk dat dit alles een ster ke reactie heeft oogeroenen in rechtse kringen; op de achtergrond van de Franse politiek heeft gisteren generaal De Gaulle een poffing gedaan het kabinet te splitsen door zijn partijgenoot generaal Koenig minister van Defensie on te dragen zijn ontslag te nemen. Koenig bleef echter aan. Ook Mendès-France's eiffen partij, de radicaal-socialistische, oefende sterke druk op hem uit om niet te ver te ffaan met zijn Noord-Afrikaanse hervormingen. In eerste instantie heeft de jonge door zettende premier van Frankriik echter ge zegevierd over de politieke vertegenwoor digers van de Franse landeigenaars in Noord-Afrika. De strijd in de Nationale Vergadering, waar de kolonisten een evenzeer aanzien lijke invloed hebben, zal echter niet min der fel worden. Reuter-AFP-UP.) Waarnemers ge loven, dat Mendès-France's plan om een Tunesisch parlement, waarin de Franse kolonisten niet. afzonderlijk zouden zijn vertegenwoordigd, te belasten met de bin nenlandse aangelegenheden, aanzienlijk moet worden gewijzigd. Geruchten over de voorstellen, volgens welke defensie en bui tenlandse zaken onder controle van Parijs zouden blijven, hebben reeds geleid tot de vorming van een commissie van afgevaar digden, die de denkbeelden van Mendès- France te radicaal achten. In deze commis sie zou ook de Gaullistische senator Dèbre, tot op heden een krachtige aanhanger van de premier, zitting hebben. Mendès-France meent, dat slechts op rechte, diepgaande concessies goed kunnen doen en mogelijk zal hij zijn kabinet en daarna de meerderheid in het parlement kunnen overhalen hem te volgen. Doch voor het ogenblik verwekt hij oppositie en schrik. De 58-jarige generaal Boyer de la Tour heeft tussen beide wereldoorlogen mede gewerkt aan de pacificatie van Marokko. In de tweede wereldoorlog streed hij met de geallieerden tegen de Duitsers in Tu nesië. Ook nam generaal Boyer deel aan de opmars door Frankrijk naar Duitsland. Na de oorlog was hij onder meer drie jaar lang bevelhebber van de Franse bezettings troepen in Oostenrijk. Generaal-majoor Si Kettani Ben Ham moe heeft reeds dertig jaar dienst gedaan bij het Franse leger. In de tweede wereld oorlog nam hij deel aan de strijd in Tune sië, Italië, Frankrijk en Duitsland. Tegelijk met zijn bevordering tot generaal-majoor is Ben Hammoe aangesteld tot plaatsver vanger van de bevelhebber van de Franse derde infanteriedivisie in Duitsland. Maurice Nizard, secretaris van de Tune sische communistische partij, die 28 Juli in Tunis v/as gearresteerd op beschuldiging van overtreding van een verbod, zich op te houden in de omgeving van Tunis, is voor lopig in vrijheid gesteld. Hij is naar het Noorden van het land vertrokken. In een brief getekend door 40 professoren van de Islamitische Quarawiyine-universi- teit in Fez (Marokko) wordt aan resident- generaal Francois Lacoste, die zich mo menteel in Parijs bevindt, gevraagd de af gezette sultan Mohammed Ben Joussef, die zich thans in Madagascar in ballingschap bevindt, terug te laten keren. Zij zeiden dat sinds de verbanning van de sultan uit Marokko er een „toestand van anarchie" is geweest in het protectoraat. BELGRADO, (Reuter) Bisschop Ar senije Bradverevic, de 71-jarige ortho doxe metropoliet van Montenegro, is in beroep gegaan tegen het vonnis van 11 jaar en zes maanden dwangarbeid, dat een Joegoslavische rechtbank tegen hem heeft geveld PARIJS, (AFP) De Franse regering heeft gisteravond bij de Nationale Verga dering een wetsvoorstel ingediend, dat haar bijzondere volmachten geeft op het gebied van de economische en financiële politiek tot 1 April 1955. Dit wetsvoorstel zal 5 Augustus in behandeling komen en het beoogt de Franse economie in een zo danige toestand te brengen, dat deze zich kan meten met de buitenlandse concur rentie. In het voorstel wordt bepaald, dat de regering het totale bedrag aan fiscale en sociale lasten niet zal verhogen, doch wel de bevoegdheid krijgt wijzigingen hierin aan te brengen. Voorts bepaalt het wets voorstel, dat geen wijziging zal worden gebracht in het Franse liberalisatie-per centage. Het wordt evenwel niet uitgeslo ten geacht, dat besloten wordt het libera lisatie-percentage te- brengen op 65 pro cent voor de gestelde datum van 1 No vember. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Jean Paul (J. P. F. Richter): Het hart ener vrouw is dichter- lijker in leven dan in schrijven. Vrouwen zijn veeleer geboren als kunstwerken dan om, kunstena ressen te zijn. Een schrijfster is nooit half zo gelukkig als een schrijver. Een aardige opname van het Deense Koninklijke Paar met hun gasten uit Nederland voor het Paleis Graasten. Van links naar rechts: vooraan: de prinsessen Margriet, Benedikte, Anne Marie, Marijke, Irene, Margrethe. Tweede rij: lady Patricia Ramsey (een tante van de Deense Koningin), Koningin Ingrid, Koningin Juliana en Koning Frederik (ANP-Telefoto) LONDEN (AFP/Reuter) De 26-jarige Amerikaanse professor dr. Joseph H. Cort, wiens verblijfsvergunning in Groot- Brittannië niet is verlengd en die niet naar de Verenigde Staten wil terugkeren, zal zich met zijn echtgenote in Tsjechoslo wakije vestigen, waar hem politiek asyl is verleend. Dr. Cort, die reeds drie jaar doceerde aan de universiteit van Birmingham in Engeland, kon geen verlenging van zijn verblijfsvergunning krijgen, omdat hij zijn Amerikaanse staatsburgerschap zou ver liezen, als hij niet naar de Verenigde Sta ten terugkeerde om zich te rechtvaardigen tegenover beschuldigingen van ontduiking van de dienstplichtwet. Tijdens zijn stu dietijd aan de Harvard-universiteit was hij communist. Cort had de Britse autoriteiten politiek asyl gevraagd, omdat hij in de Verenigde Staten vervolging wegens zijn politieke overtuiging vreest. De Britse autoriteiten meenden echter dat zijn leven en vrijheid niet in gevaar waren. In de Britse pers heeft deze „politieke vervolging" al heel wat stof doen opwaaien. De Labour afgevaardigde Wedgwood In het Haarlemse stadhuis ontmoette ae Haarlemse bloemenfee Vrijdagavond de burgemeester van het feestvierend Alkmaar mr. H. J. Wytema. Een handkus was het hoffelijk begin van het ceremonieel der begroeting. tijd dieper bezinning ontstaat op de nood lottige gang der gebeurtenissen. Éénmaal zal er toch een keer moeten komen. R. P. Tot burgemeester van Wonseradeel is benoemd de heer A. Oosterhof, thans secre taris van die gemeente. Benn bracht de zaak Vrijdag op de laatste dag voor het reces in het Lager huis. Hij deelde mede een brief ontvangen te hebben van Cort, waarin deze zegt, dat de Tsjechoslowaakse regering „het hem mogelijk maakt zijn medisch onderzoek voort te zetten". Wedgwood Ben verklaar de, dat een Amerikaanse Congrescommis sie een onderzoek had ingesteld naar com munisme op Amerikaanse universiteiten en dat vele van Corts vrienden hun be trekking verloren hadden. Ook Cort vreesde een slachtoffer te worden. Wedg wood noemde het de ironie van het lot, dat dr. Corts vader indertijd wegens de revo lutie Rusland verliet en dat zijn zoon nu naar een communistisch land terug ge dreven wordt door het optreden van men sen in de Westelijke wereld. Sir Hugh Lucas Tooth, de parlemen taire secretaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken, verdedigde het op treden van de regering en zei, dat het nodig is vast te houden aan de mogelijk heid van terugzending, aangezien de enige sanctie van de regering bij het controleren van vreemdelingen deportatie op bevel van de minister van Binnenlandse Zaken was. Hij hield vast aan de oovatting, dat Corts aanspraak oo asyl in Gr.-Brittannië niet aan de gestelde voorwaarden voldeed. Prof. Cort heeft zich Vrijdagmiddag te Londen ingescheept op het Poolse schip „Jaroslav Dabrovski", dat naar Gdynia vertrekt. Van Gdynia zal de professor met zijn vrouw over land naar Tsjechoslowa kije reizen. De Londense rivierpolitie is in de afgelopen nacht aan boord gegaan van het Poolse schip, dat werd aange- houden op de Theems, nadat het slechts een paar mijl verwijdei-d was van de ha ven van waaruit het even na middernacht i vertrok. Men vermoedde, dat de aanhouding niet in verband stond met het vertrek van dr. Cort, maar met een Poolse verstekeling. Anti-communisten in Londen hebben ge tracht de verstekeling voor het vertrek van het schip door de Londense politie te laten aanhouden, omdat zij dachten, dat het een vluchteling was, die asyl in het Westen zocht. Scotland Yard maakte bekend, dat het ^chip was aangehouden, opdat immigratie functionarissen aan boord zouden kunnen gaan. Het Poolse schip ligt volgens de laatste berichten nog steeds op de Theems voor anker. Twee inspecteurs van <ie Britse im migratiedienst zijn aan boord gegaan. Volgens het Britse communistische blad .Daily Worker" zou dr. Cort zich reeds in Praag en niet aan boord van het schip bevinden. Schending Zwitsers luchtruim In Bern is officieel bekendgemaakt, dat Vrijdagochtend twee vreemde „Sabre"- straaljagers het Zwitserse luchtruim heb ben geschonden. De toestellen kwamen laagvliegend bij Bazel over de grens en keerden later in Westelijke richting terug, toen zij bij Luzern door een Zwitserse straaljager werden ingehaald. 8 '^coxocccoyyyyrcccacococccocoxx>(x^ozr.cooxcxxxx> 8 Op de hoek van de Floresstraat en de Rijksstraatweg, precies tegenover ons x bijkantoor Soendaplein 37, wordt sinds 'i enige weken druk getimmerd, gemet- 8 8seldgestucadoord en geschilderd. Dat i is omdat met ingang van Augustus ons f: 8 nieuwe bijkantoor daar wordt gevestigd. g j! Het bijkantoor op de tegenwoordige 8 J plaats is in het leven van de bevolking 8 van Haarlem-Noord een begrip van 8 nieuwsvoorziening en couranten-service 8 8 geworden sinds wij ons daar in 1932 8 vestigden. Op de nieuwe plaats zal het 8 i>: die functie op nog beter wijze kunnen 8 vervullen. Dank zij de medewerking van de auto- jjj 8 riteiten zijn wij er in geslaagd het o nieuwe kantoor in korte tijd in zoverre bewoonbaar te krijgen dat wij op: 8 Maandag 2 Augustus het publiek kun-?. 8 nen ontvangen voor het opgeven van 8 8 abonnementen of advertenties en alles fi wat daarmee samenhangt. 8 Onze nieuwsborden woiden Zaterdag 31 Juli na sluiting van het oude kantoor 8 reeds overgebracht. Het telefoonnum- mer blijft 12230. Het zal nog enige weken duren voor 3 ons nieuwe kantoor geheel gereed is; 3 s tot zolang verzoeken wij enige clemen- 8 tie ten aanzien van de ontvangst in het 8 kantoor. Wij zullen ons best doen zo f-i snel mogelijk de nieuwe toestand voor 8 het publiek aantrekkelijk te maken. 8 8 8 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 DOOOCCCOCOOCO yyooccooccGoocGocxysocG&yK Russen leverden bemanning, uit LONDEN, (AFP) Een Meteor-straal- jager van de Britse luchtmacht, die sinds Dinsdag vermist wordt, is in Oost-Duits land geland, aldus heeft het Britse mini sterie van Luchtvaart megedeeld. De be manning van twee koppen is Vrijdagavond door de Russen aan de Britse autoriteiten in Berlijn uitgeleverd. Het vliegtuig, dat gestationneerd was op de basis Wunstorf, bij Hannover, beproefde een nieuw radio-systeem, waarvan de aard nog geheim gehouden wordt. Het toestel zou in de corridor Hannover-Berlijn tot landen gedwongen zijn. De Russische autoriteiten hebben mee gedeeld, dat de Britten het vliegtuig Dins dag te Gardelegen bij Maagdenburg, waar het is geland, kunnen komen ophalen. Voor de zoveelste keer is de eind- en beginhalte van lijn 3 in Heemstede op ver zoek van het gemeentebestuur verplaatst. Nu is zij gevestigd op de Bronsteeweg, even Zuidelijk van de Pieter Aertzlaan. De hal te in de Lanckhorstlaan bij de Bronstee weg blijft als uitstaphalte gehandhaafd, maar degenen die uit Heemstede of Haar lem met de lijnen 1 en 2 komen en willen overstappen naar Heemstede-Aerdenhout moeten van de halten Koediefslaan of Pie ter Aertzlaan een eind lopen. BERLIJN (Reuter) Dr. Otto John, de naar Oost-Berlijn uitgeweken leider van de West-Duitse geheime dienst, heeft ver klaard, dat de 44-jarige agent van de Ame rikaanse contraspionnagedienst Hoefer, die zich verleden week Vrijdag van het leven beroofde, opdracht had hem, John, te be- spionneren. Volgens een verklaring van het Oost- Duitse persbureau A.D.N, had John Hoefer in Berlijn ontmoet op 16 Juli, vier dagen voor hij naar Oost-Berlijn verdween. Hoe fer zei toen, dat hij zijn werk bij de Ame rikaanse contra-spionnagedienst wilde op geven en hij vroeg John, of deze hem an der werk kon geven Hoefer had opdracht John te bespionneren, omdat de Amerika nen hem beschouwden als een „Britse agent", aldus de verklaring. In Amerikaanse kringen in West-Duits- land wilde men niet dadelijk commentaar leveren op deze nieuwe verklaring van John. Eerder was bekendgemaakt, dat er geen verband bestond tussen Hoefers dood en het geval-John. Hoefer was een oude schoolvriend van John. Hij benam zich twee dagen na Johns verdwijning het leven. KARLSRUHE De West-Duitse procu reur-generaal dr. Carl Wiechmann heeft medegedeeld een onderzoek geopend te hebben naar de „gehele achtergrond" van de verdwijning van dr. John. Dr. Wiech mann zeide, dat hij voortaan zelf toezicht zou houden op de publicatie van alle gege vens over de zaak-John. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat er „absoluut geen bewijs" is voor de veronderstelling, dat John op een of andere manier de hand zou hebben ge had in de verdwijning van de Britse diplo maat Guy Burgess Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die de afgelopen week het weer in onze omgeving bepaalde, vult nu langzaam op. Het centrum lag vanmorgen tussen Schotland en Noorwegen. Kleine randstoringen veroorzaken nog veel bewol king en hier en daar een enkel buitje. Op de oceaan, halverwege Ierland en New-Foundland, ligt een nieuwe depressie, die slechts langzaam naar het Oosten be weegt. Daarmede samenhangend zal het weer morgen dan ook belangrijk beter zijn dan de vorige week Zondag. De tem peratuur blijft wel beneden normaal maar regen van betekenis wordt er niet ver wacht. De zon zal echter van tijd tot tijd achter de wolken schuil gaan. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand I I r- 4^ U. CO »- ■gs «f ss h'5 i? rem 5 kg £M ZB Stockholm licht bew. Z 3 21 0 Oslo zwaar bew. Z 6 17 5 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 6 17 7 Amsterdam zwaar bew. WZW 4 17 0.3 Londen zwaar bew. W 3 17 0 Luxemburg zwaar bew. W 2 16 2 Parijs zwaar bew. ZW 2 22 0 Bordeaux zwaar bew. WNW 2 20 2 Grenoble zwaar bew. windstil 21 1 Nice licht bew. NW 4 25 0 Genève zwaar bew. windstil 21 1 Zürich zwaar bew. windstil 18 13 Locarno onbewolkt windstil 26 0 Berlijn zwaar bew. W 2 19 3 Frankfort nevel ZZW 2 18 3 München geheel bew. W 4 18 3 Wenen zwaar bew. WNW 1 23 0.1 Innsbruck geheel bew. W 2 19 5 Ajaccio onbewolkt NO 3 25 0 Mallorca zwaar bew. NNW 2 - 0 Neerslag laatste 24 uur OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend droog met veranderlijke bewolking Weinig verandering in tem peratuur Matige of zwakke wind in hoofdzaak tussen West en Zuid. 1 Augustus Zon op 5.00 uur. onder 20.31 uur. Maan op 8.07 uur. onder 21.05 uur. 2 Augustus Zon op 5.02 uur. onder 20.30 uur. Maan op 9.20 uur. onder 21.19 uur. Maanstanden 6 Aug. 19.50 uur: Eerste kwartier 14 Aug. 12 03 uur: Volle maan 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 Juli Hoog water: 4.27 en 16.56 uur. Laag water: 0.15 en 12.34 uur. Zondag 1 Augustus Hoog water: 5.07 en 17.35 uur. Laag water: 0.54 en 13 12 uur. Maandag 2 Augustus Hoog water: 5.44 en 18-09 uur. Laag water: 1.33 en 13.49 uur. coxoocoxxxcccccco

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1