Een oud genoegen herleefde voor Santpoorts Weijman PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws PAARDEN ONDER DE SCHAATS De radio geeft Donderdag Ik ben Moeder met acht van een gezin kinderen Beveiligingsring om gevangenis te Breda Radio-reparatie TccU ia het zo 2 (Jet MORRIS fiejcwijca fuu/f Aannemer betaalde zwarte lonen Waarschuwing tegen Belgisch emigratie-bureel Helicopterdienst op Rotterdam bestaat één jaar Faillissementen Gaat U met vacantie? Engelse vrouw zag af van reis naar Rusland Examens Kerkelijk Nieuws Er komen ook wachttorens Auto na botsing met bromfietser omgeslagen H. J. MAERTENS N.V. V. Wiskunde in 1790 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 HET FEEST van Santpoorts ringrijderij, dat sinds een lange reeks van jaren de fleurige Augustusweek in „het dorp" opent, is gisteren een lang maar desondanks voor de lief hebbers boeiend tafereel geworden: over half zeven gleed de laatste tilbury onder de schaats door en prikte Arie Schoorl Sas de winnende ring aan zijn houten sabel, waarmee hij e eerste prijs in de ringrijderij met aangespannen paarden en een zilveren zweep als wisselprijs uit het vuur sleepte. Een vuur, dat van half twee af zowel op de steentjes voor de Weijman als onder de ruim 70 deelnemers heeft gebrand, die van heinde en verre naar de Santpoortse Hoofdstraat waren gekomen, om elkaar de eer en de prijzen te betwisten in dit oud-Hollandse maar blijkbaar nog lang niet uit stervende vermaak. De dichte hagen toeschouwers van het begin waren toen wel wat geslonken, maar vele verbetenen hebben toch tot het eind gewacht, toen de voorzitter van de harddraverij vereniging, de heer J. W. A. Westerhoven, de vier prijswinnaars bekend kon maken. En de jury zich wat stijfjes van haar stoelen kon verheffen na een lange dag, die al vroeg begonnen was met een andere Santpoortse traditie: het ringrijden op de fiets. Van de dames-ringsteeksters op het wan kele rijwiel hebben wij gisteren de win naressen al vermeld; de hoogste eer onder de heren-velocipedisten was na ettelijke herkampingen voor Arie Schoorl met J. Molenkamp als tweede, Kees Hendrikse op de derde en P. Slegemeijer op de vierde plaats. Toen werd het echt Daarna werd het echt ringrijden: de boerenzoons uit de wijde omtrek klommen op de bruine of de bles en joegen de soms niet helemaal geruste beesten onder de schaats door: in een vaak hoog tempo hebben de 35 jongelui fel om de ringen ge streden. In de overall en met de vechtpet op één oor, het dampende paard in een ge stadige deining onder zich of rustig en zelfverzekerd: al naar hun aard zijn ze telkens weer opgedraafd. Er warén ook drie lieve meisjes bij, Nellie de Boer uit Haarlem-Noord, boeren dochter, op Jopie, die voor de eerste keer meedeed; Hennie Rutten uit de Hofgeest, op Leonora, voor wie dit spelletje geen ge heimen meer had en de pronte Santpoortse slagers dochter Femmie van der Kolk, die ook een Jopie onder zich had. Al hadden ze het hart van het publiek gewonnen, Leonora van Hennie was wat schril voor die rare schaats in de schette rende muziek, zodat zij op het laatste mo ment een eerbiedig omwegje maakte en het vrouwtje geen ringen gunde en de beide andere meiskes hadden evenmin veel geluk: de groothandelaar in overwinnin gen A. v. Veen stak allen de loef en de ringen af. Na herkansingen viel de tweede prijs ten deel aan Piet Rutten, die in de vierde herkansingsrit eindelijk de winnende ring aan de schaats ontfutselde, Kees v. d. Sluis werd drie en Arie Tinholt vier. In de tilbury De zomerzon leek wel extra haar best te willen doen op de gepoetste en versierde gerijen, die te half twee in een lange stoet aaa de start verschenen voor het hoofd nummer: de ringrijderij voor aangespannen paarden. Uit Twisk en Wijde Wormer, Jisp en Halfweg waren ze die ochtend vertrokken: de dogcarts, de chars-a-bancs en de zeld zame sjezen, die in het Noordhollandse boerenland nog af en toe in hun ranke schoonheid te vinden zijn. Er moesten twee groepen van vijfender tig gevormd worden en met de Oldenbur- gers of Friezen, de hit of de poney in het gewreven tuig is de jaarlijkse strijd dan eindelijk te laat, want ze waren er nog niet allemaal begonnen. Zomerse zaken Dat het er om spannen zou, bleek uit alles: de kanshebbers lieten hun draver soms heel voorzichtig te langzaam naar de zin van de jury langs de critieke plaats passeren. De stenen van de Hoofd straat slepen grijs af van al die hoeven en langs het rondje via de Wüstelaan, dat de stoet elke omloop weer moest afleggen tekende een dik spoor onmiskenbaar de glorie van het paard op deze dag het publiek kreeg het warm, de paarden damp- ADVERTENTIE BARÏEUO RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSÏR. 48 A DAM - TEL 717162 ten en de Weijman deed zijn eerste zomerse zaken. Zo is dat doorgegaan. Met de vrouwen blozend achter het rapier en daarna met de mannen aan de sytzel. Honderden keren hetzelfde rondje en honderden keren anders. De gladiolen op de wagentjes lieten er de kop ten leste bij hangen, maar ten slotte kreeg mevrouw WittemanSchol met acht ringen toch de eerste damesprijs onbetwist. Tweede werd Ida v. Geldorp; na herkampen koos het lot uit de twee can- didaten voor de derde en de vierde prijs de dames Henny Witteman en Nelly Hagen. De mannen De mannen deden het roekelozer, zodat er heel wat schampers langs de schaats kletsten, maar het einde werd dan toch, dat Arie Schoorl ook hier de erepalm en de wisselprijs wegdroeg met Wim Timmer op de tweede plaats, Dirk Schipper als nummer drie en Arie Schoorl Pzn. als vier de prijswinnaar. Na de prijsuitreiking door de praeses van de organiserende vereniging sier voorwerpen en enige malen een fikse fles hartig vocht werd het zoetjes aan tijd voor de muzikale rondgang, die „Wilhel- mina" in vol ornaat op de been bracht en Geitenharen Wandelsokken ƒ5.50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Fanfarecorps. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- rnededelingen. 12.33 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Prome nade-orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.40 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Pla ten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: Nederland en het Midden Oosten. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Reportage of platen. 19.15 Prijsvraag ten bate van Prins Bern- hardfonds. 19.35 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Viool en piano. 20.é40 Penelope, hoorspel. 22.00 Disco-causerie. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek.. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Platen. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Zen dingsdag te Driebergen-Rij senburg. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Fluitrecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Kamerorkest. 18.20 Ge varieerde muziek. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws. 19.10 Oud Engelse en Ierse volksliederen. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Lichte muziek. 21.00 Wonder lijke wetenswaardigheden. 21.15 Platen. 22.00 Voordracht. 22.15 Orgel. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Koorzang. 14.30 Platen. 14.45 Koor zang. 15.00 Platen. 16.00 HoorspeL 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 18.15 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Bazuinkwartet. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Holland Festival 1954: Orkest-concert. 22.50 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). Voor de economische politierechter te Amsterdam had zich een aannemer uit Weesper karspel te verantwoorden omdat hij zwarte lonen aan zijn metselaars had betaald, „De werknemers dwingen ons daartoe. Betalen wij niet, dan voeren ze niets uit." Dit was het verweer van de aannemer, die in één week aan 32 arbei ders totaal 733,50 meer had uitbetaald dan was toegestaan. De officier van justitie achtte het een ongewenste toestand, dat door het gebrek aan bouwvakarbeiders zwarte lonen wor den uitbetaald. Uit het oogpunt van de ge nerale preventie eiste de officier een boete van 500. De politierechter halveerde de boete tot 250.—. De commissaris voor de emigratie ver zoekt ons de aandacht van belanghebben den te vestigen „op de activiteit van het zogenaamde „Algemeen bureel van Bel gisch Congo" te Brussel, dat de laatste tijd in verscheidene Nederlandse bladen adver tenties heeft geplaatst. In deze advertenties wordt medegedeeld dat geïnteresseerden voor een functie in de Belgische Congo zich bij dit bureau kunnen aanmelden. Perso nen, die hierop ingaan, lopen het risico te worden bewogen tot betaling van een hoog bedrag voor „bemiddeling", na hiertoe be- invloed te zijn door toezending van een misleidende lijst van vacatures. Zekerheid, dat deze bemiddeling inderdaad geschiedt en het beoogde resultaat zal opleveren, heeft de applicant evenwel niet. de hele rij deelnemers aan de ringrijderij door het feestende dorp voerde. Waarna menig uitje naar Santpoort in de spin of de luchtschommel op het kermisterrein is ge ëindigd. Waar het overigens matig druk was op deze eerste dag van de Santpoortse feestelijkheden, die de concurrentie van Haarlem waarschijnlijk wel zullen voelen. Dinsdag was het een jaar geleden, dat de dienst RotterdamBrussel per helicop ter werd geopend. Ter gelegenheid van deze verjaardag was de directie van de Sabena naar Rotterdam gekomen als gast van het gemeentebestuur van Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, zei in een toespraak dat de waarde van deze helicopterverbind.ing voor Rotterdam hierin is gelegen, dat de stad werd ingeschakeld in het luchtverkeer. Rotterdam heeft echter altijd nog het ge voel, dat de verbinding RotterdamAnt werpen—Brussel niet voldoende is. Zich richtend tot de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, zei mr. Van Wal sum: „Ik hoop dat de KLM nog eens zal aandurven wat de Sabena heeft gedaan en wel ten opzichte van andere verbindingen, die Rotterdam zozeer behoeft." De directeur-generaal van de Sabena, de heer W. Deswarte, gaf een overzicht van de resultaten van het eerste bedrijfsjaar. In 585 vluchten op Rotterdam werden on geveer 4000 passagiers vervoerd. Van hen waren 40 procent Nederlanders. De Sabena hoopt binnen vier of vijf jaar te beschikken over helicopters van een verbeterd type, waarmee van Brussel uit diensten op Parijs, Londen en Amsterdam kunnen worden onderhouden. Namens de KLM bood de heer Aler ge lukwensen aan. „Het is voor de KLM nog niet de tijd om aan helicopterdiensten mee te doen," zei hij voorts. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 3 Augustus 1954 in staat van faillissement verklaard: M. Caransa te Zandvoort, Burg. Engel- bertsstraat 26, van beroep koopman. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. B. J. de Boer, te Zandvoort. W. van der Laan, wonende te Nieuw Ven nep, gem. Haarlemmermeer, aan de Venne- perweg 485, van beroep kruideniersbediende. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. K. H. C. Arts te Haarlem. H. Otten, fabrieksarbeider te Haarlem, Sumatrastraat 14. Rechter-commissaris: Mr. N. Smits. Curator: mr. K. H. C. Arts te Haarlem. Wij verzoeken onze weekabonné's, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE U kon geen mooiere naam voor Uw pak „Castella Parels" beden ken het is geweldig, zo'n uitkomst. De was, die ik twee maal per week moet doen (geen kleinigheid met ons grote gezin) is een lust om te zien. Mijn man heeft vuil werk, maar met „Castella Parels" is dat niets ik ben nu echt uit de brand. Mijn buurvrouw vroeg mij, wat ik aan mijn was deed, omdat die veel hel derder was dan de hare en dan nog eerder klaar. Zo schrijft mij één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn U vliegt nu door de was heen! over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, met Castella Parels. dat U behandelt Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis In Rotterdam verliet zij Russisch schip Een 27-jarige vrouw uit Londen, die dezer dagen in de haven van Rotterdam arirveerde met het Russische m.s. „Coope- ratezia", heeft te Rotterdam de hulp in geroepen van de rivierpolitie teneinde naar Engeland te kunnen terugkeren. Na de oorlog had de vrouw uit Litauen afkomstig in Duitsland kennis gemaakt met een Engelse militair. Zij trouwden in 1947. Het echtpaar vestigde zich in Londen. Enige jaren daarna werd zij door haar man verlaten. Haar familie zou haar verzocht hebben op familiebe zoek in Litauen te komen. Nadat zij het bezoek had gearrangeerd, vertrok zij met het Russische schip. On derweg naar Rotterdam zou zij vernomen hebben, dat zij in Rusland in een kamp ondergebracht zou worden. Toen de rivier politie aan boord kwam verzocht zij deze haar mee te nemen. Aan dit verzoek werd voldaan en door bemiddeling van het En gelse consulaat in Rotterdam is zij naar Engeland teruggekeerd. Te Haarlem slaagden voor de hoofdakte examens voor de gehele akte de dames: C. J. van Dijk te Lisse en M. E. Sperwer te Haarlem (van Rijkskweekschool Haarlem) en de heer D. S. Broekens te Alkmaar. Voor gedeelte A de dames: J. W. E. M. Nederkoorn te Santpoort en M. W. Wijte te Santpoort Voor gedeelte B mejuffrouw M. C. Leij- dekkers te Den Burg, Texel en de heren H. G. M. van Beek te Haarlem, P. Eriks te Driehuis-Velsen (van Rijkskweekschool Haarlem), C. J. Koot te Rijpwetering, P. J. Mulder te Alkmaar en A. M. Windmeijer te Heemstede. Handenarbeid Voor het examen handenarbeid zijn ge slaagd de heren: F. B. A. Franzel, J. Jans sen, J. C. H. M. Jenster, C. J. v. d. Wateren, A. Caris, B. v. Dalfsen, K. Knol, L. v. Dijk, L. Fr. W. Festen, Th. Groeneveld, P. G. Konings, H. Lammers, S. Mulder, J. G. v. Schoten, J. P. Remmerswaal, J. Fr. Steevensz. Afgewezen: 9. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage (toez.) (vac. G. v. Leeuwen) (als jeugdpred.) D. ter Steege te Santpoort. Aangenomen naar Vinkeveen Th. Lan- gerak, cand. te Utrecht, die bedankte voor Lexmond, Molenaarsgraaf en voor Noorde loos; naar Haarlem dr. G. Snijders te Har derwijk; naar Tienhoven (Utr.) J. Hoeve, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Ridderkerk W. L. Tukker te Delft. Geref, Kerken Beroepen te Oppenhuizen K. Smit, cand. te Soest. Aangenomen naar Ottoland A. v. Leeuwen, cand. te Den Helder, die be dankte voor Eernewoude, Oldemarkt, Valkenburg (Z.H.) en voor Wilsum (Ov.); naar Leiden (vac. J. Plomp) dr. F. H. von Meyenfeldt te Amersfoort. Bedankt voor Zwagerveen T. B. v. Hou ten te Aalsmeer. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Tweetal te Enumatil S. Cnossen te Drachten en W. de Graaff te Giessendam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Hilversum-Oost P. op den Velde te Murmerwoude; te Zierikzee (2e pred.pl.) C. Noordgraaf te 's-Gra^endeel. Zoals eerder is medegedeeld, heeft de generale synode der Ned. Herv. Kerk zich in principe uitgesproken voor de toelating van de vrouw tot de ambten in de kerk. In verschillende kringen in de kerk is daartegen verzet gerezen, getuige de arti kelen met name in de kerkelijke pers, die aan de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk is verwant. In de „Kerkbode voor de Hervormde gemeenten in de Al- blasserwaard" vertelt een Hervormd pre dikant te Papendrecht: „Naar ik hoor moet ds. Kieviet, de tweede voorzitter van de synode, boos zijn weggelopen en al zijn functies willen neerleggen". 21. Het hachlijke avontuur met de slee had kapitein Paverits niet in het minst af geschrikt. Integendeel, bij begon nu pas goed plezier in de wintersport te krijgen. „Je maakte zoëven een aardig sprongetje op die houten latten, neef", zei hij, „dat zou ik ook eens willen proberen". Mario's gezicht klaarde op. „Een zeer goed idee, oom!", riep hij geestdriftig. „Laten we dadtlijk naar een hoge bergtop gaandan kunt u er af springen". En bij zichzelf dacht de slechtaard: „Dat zal hij dan ZEKER niet overleven". „Maar kapitein", riep Panda, „zou u niet liever eerst wat oefenen, voor u gevaarlijke sprongen gaat maken?" „Onzin", zei kapitein Paverits, „dat springen op houtjes lijkt me erg mak kelijk. Kom, neef, breng ons naar een bergtop. Een flinke hoge!" En zo zaten zij even later in de skilift, die hen steil om hoog voerde, over grillige bergruggen en diepe afgrondennaar de hoogste en gevaarlijkste piek uit de omtrek. „Kijk maar niet zo bedrukt, kleine", zei Paverits goedmoedig tegen Panda, „jij mag ook meedoen. Als ik straks ga springen, mag jij bij me achterop op die latten staan". Het was goed bedoeld, maar toch keek Panda na deze belofte nog bedrukter. Op vragen van het Eerste Kamerlid mr. Witteman (K.V.P.) over ingrijpende ver bouwingen van de strafgevangenis te Bre da, heeft de minister van Justitie onder meer geantwoord, dat voor de manschap pen van de buitenbewaking legeringsruim te op het terrein van de gevangenis te Bre da wordt gebouwd. De sterkte dezer bui tenbewaking zal geleidelijk kunnen worden verminderd, wanneer ook de te bouwen wachttorens en enige andere voorzieningen gereed zullen komen. Van het ten laste van de begroting van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting aangevraagde bedrag ad f 725.000 is ongeveer de helft bestemd voor de uitvoering van veiligheidsvoorzieningen in de gevangenis te Breda. Het verlaten van het cellulaire stelsel en het invoeren van regimes, die er op gericht zijn de gedetineerden een zekere aanpas sing bij te brengen aan het leven in de vrije maatschappij, houdt het geven van een be paalde mate van bewegingsvrijheid binnen en in bepaalde gevallen zelfs ook buiten het gesticht in. Deze bewegingsvrijheid, die een essentieel element vormt voor de ver werkelijking van de huidige, algemeen aan vaarde inzichten op het gebied van de straf voltrekking, heeft echter als keerzijde een verhoogd gevaar voor ontvluchtingen en collectieve ordeverstoringen van ernstige aard. Onder het totaal aantal veroordeelden komt steeds een bepaalde categorie gedeti neerden voor, die hetzij op grond van hun persoonlijkheid, hetzij onder invloed van be paalde omstandigheden, zoals een uitzicht loze toekomst ten gevolge van een zeer lan ge vrijheidsstraf, geneigd zijn tot ontvluch tingspogingen en ordeverstoringen. Ook ten aanzien van deze gedetineerden dient te allen tijde de tenuitvoerlegging van de door de rechter opgelegde vrijheidsstraf te zijn gewaarborgd, hetgeen zoals de ervaring met name in de gevangenis te Breda heeft geleerd bijzondere voorzieningen met be trekking tot de beveiliging vraagt. De minister meent, dat de combinatie van een sterke beveiliging en een aan de huidige eisen beantwoordend regime het beste kan worden bereikt door het gestichts complex aan de buitenzijde met een sterke beveiligingsring te omgeven, en wel op zo danige wijze, dat binnen deze ring het ge ven van bewegingsvrijheid aan de gedeti neerden normaal voortgang kan vinden. Drie ernstig gewonden bij ongeluk ïn Den Haag Vier personen, zijn gewond bij een ver keersongeval in Den Haag. Een bromfietser was er de oorzaak van. De toestand van drie der gewonden is ernstig. Het ongeluk gebeurde op de Laan van Meerdervoort. De 54-jarige W. G. B. uit Den Haag, die een bromfiets bereed, wilde een zijstraat inrijden nog vóór een in de richting van de stad rijdende personenauto, bestuurd door de 24-jarige J. K. uit Leid- schendam. Er ontstond een botsing, waar na de personenauto tegen een geparkeerde auto reed en daarna omsloeg. De bromfiet ser werd 35 meter weggeslingerd. Drie in zittenden van de personenauto werden eveneens op straat geslingerd. De brom fietser en de bestuurder van de personen auto werden in ernstige toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Van de andere twee inzittenden van de auto werd een 19-jarige jongen uit Voorburg eveneens ernstig ge wond. Directeuren der Vrjje Universiteit heb ben dr. Joh. Booij te Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven in de pharmacologie en de neuro-biochemie. Spoorwegongeluk Bij het spoorwegongeluk bij M echel en zijn niet vijf maar vier personen om het leven gekomen. Een twintigtal werd gewond. Drie van de omgekomenen waren vrouwen. De ma teriële schade is groot. De locomotief van de personentrein kantelde na de botsing. De bagagewagen werd geheel vernield en de tweede personenwagon schoof bovenop de eerste. Een wagon van de goederentrein kantelde. De mensen, die in een nabijgelegen kerk de mis bijwoonden en de priester, die de mis opdroeg, begaven zich naar bui ten om hulp te verlenen. Electrificatie. Volgens het Antwerpse blad „La Métropole" is het Belgische minis terie van Verkeer voornemens de elec trificatie van de spoorlijn Roosendaal- Antwerpen aan te vatten, als deel van het plan tot vermindering der werk loosheid. De begroting 1955 zou daar voor gelden beschikbaar stellen. Aan Belgische zijde wordt een bedrag van 300 millioen frank nodig geacht voor electrificatie en vervaardiging van rol lend materiaal. Een deel van het rol lend materiaal zou voor rekening van Nederland komen. Uitgebrand. Een viermotorige Constellation van de Air France heeft Dinsdag in de buurt van New London in de Ameri kaanse staat Connecticut wegens brand stofgebrek een noodlanding gemaakt. Van de 37 inzittenden liepen er vier verwondingen op. De overigen bleven ongedeerd. Het vliegtuig is uitgebrand. Het toestel kwam uit Parijs. Het was van New York, waar het wegens slechte weersomstandigheden niet kon landen, op weg naar Boston. Vol gens een der passagiers heeft het vlieg tuig anderhalf uur lang boven het vliegveld Idlewild gecirkeld, wachtend op een gunstige gelegenheid om te lan den. Het regende hard. Koopwoede. In officiële Franse kringen te Nieuw Delhi is verklaard, dat men niets weet van berichten, volgens welke de Franse ambtenaren in de twee res terende Franse gebieden in Voor-Indië, Pondicherry en Karikal, is aangezegd deze gebieden te verlaten. De Indiase persvereniging had melding gemaakt van niet bevestigde berichten, waarin werd gezegd, dat de Franse ambtena ren de bezittingen voor 14 Augustus zouden verlaten (15 Augustus is de In diase onafhankelijkheidsdag). De ge ruchten hebben te Pondicherry aanlei ding geven tot een grote koop woede. Geïmporteerde waren, in het bijzonder luxe-artikelen, zijn in Pondicherry goedkoper dan in India. De winkeliers staan er thans op in Indiaas geld be taald te worden. Onevenwichtig. Griekenland zal bij Groot- Brittannië protesteren tegen een uitla ting van de afgetreden Britse minister van koloniën, Lyttelton, waarin Grie kenland een „onevenwichtige, hoewel bevriende mogendheid" werd genoemd. Lyttelton verklaarde verleden week in het Lagerhuis bij de verdediging van plannen voor een nieuwe grondwet voor Cyprus: „Ik kan mij geen ramp zaliger politiek voor Cyprus voorstel len dan het eiland over te geven aan een onevenwichtige, hoewel bevriende mogendheid". Geen afstel. Te Cairo is Ahmed Hoessein Gad tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld op beschuldiging van de moord od Sjeiik Hassan el Banna, stich ter van de Mohammedaanse broeder schap. De laatste kwam in Februari 1949 om het leven. Twee politie-offi- cieren werden tot 15 jaar veroordeeld en een officier kreeg een jaar. Alle vonnissen vloeien voort uit de aanslag op de Sjeik. Het proces was onder het regiem van koning Faroek uitgesteld „wegens gebrek aan bewijzen" doch spoedig na de militaire staatsgreep op nieuw geopend. Overval. Drie gemaskerde mannen hebben Dinsdagochtend in een voorstad van Brussel een postauto overvallen. Zij maakten zich meester van verscheidene postzakken. De waarde van hun buit zou drie millioen franken bedragen. Kinderverlamming. Sedert begin Juni heerst in de streek ten Zuidwesten van Charleroi (Henegouwen) kinderverlam ming in epidemische vorm. Van de der tig kinderen, die tot dusverre door de ziekte werden aangetast, zijn er acht overleden. De minister van Volksge zondheid heeft de bevolking er aan herinnerd, dat kinderverlamming be smettelijk is en dat de zieken geïso leerd moeten worden. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 IN HET JAAR 1790 solliciteerde de heer J. D. F. Wolff naar de vacature van rector aan het gymnasium van Saalfeld in Oost- Pruisen. Vóórdien had deze jonge man bij de roemruchte Kant filosofie gestudeerd, voorts had hij enige tijd wiskunde en ook geschiednis bedreven, maar al deze rich tingen schenen hem toch maar matig te bevallen, want het eind van het liedje was dat hij overging naar de theo logische studie, die hij met succes beëindigde. Na dit suc ces was hij enkele jaren werk zaam als huisleraar, maar uit eindelijk wilde hij toch het liefst rector van het gymna sium worden. Maar dat ging zó maar niet! Ten huize van een lid van de kerkeraad werd de sollicitant in tegenwoordigheid van de directeur van het Frederik-college te Koningsbergen gedurende twee volle dagen een volledig examen afgenomen in alle vakken die op het gymnasium werden onderwezen en waarin de rector volledig thuis diende te zijn. Wat het wiskundige gedeelte betreft, werd hem gevraagd, hoe veel de som is van 4 2/3 2 V2 -f 6 3/5 -f 8 5/6 3 2/7. Bovendien werd hem het probleem voorgelegd van iemand die na zijn dood 1596 taler naliet en vier schuldeisers die respectievelijk 1000, 800, 600 en 450 taler van hem te vorderen hadden, waar uit dus de vraag resulteerde hoeveel iedere schuldeiser van de erfenis kreeg. Deze som metjes die op onze lagere scholen vlot uit de mouw worden geschud, werden in alle -J ernst voorgelegd aan een candidaat die de wiskundige richting n.b. reeds enige tijd met vrucht gevolgd had. Maar hier bleef het niet bij: hij moest ook nog een cirkel construeren die door drie gegeven punten gaat, en een lijn tekenen di evenredig is met twee andere gegeven lijnen, vraag stukjes dus die in de eerste klassen van een middelbare school thuis horen. Waar- uit u kunt zien, dat aan de wiskundige eisen die aan de aanstaande rector werden ge steld met vrucht zou zijn voldaan door gemiddeld elk veertienjarig Nederlands kind dat na de lagere school het onderwijs nog enige tijd heeft voortgezet. Ter geruststelling moeten we er bij voe gen, dat ook de heer Wolff voor dit examen slaagde en dat hij op grond van deze proe ven werd benoemd tot rector, met de aan tekening echter, dat hij zich verder diende te bekwamen in Latijn, geschiedenis en aardrijkskunde. Voor wiskunde was een dergelijke vermaning niet noodzakelijk, want zijn kennis daarvan was ruimschoots voldoende gebleken. Althans voor een gymnasium in het jaar 1790! Mogen we nu iets vertellen over de Stille Zuidzee, die zo vriendelijk is de be woners van de Westkust van Noord- Amerika te waarschuwen zodra het sei zoen voor de vergiftigde mosselen is aan gebroken? Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2