Haarlems watercorso boeiend schouwspel van charme, bloemen, licht en muziek Langs Spaarne-oevers tienduizenden twee uren lang op de been ^Srieven aan de redactie Bourguiba ziet ideaal werkelijkheid worden M. Nijhoff-prijs Werk van vier Haarlemse schilders naar Amerika Amsterdamse Beurs Hoogtepunt van Bloemenzveek WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Feestelijk gebruik Geen spinazie Verlichte riemen Muziekmuziek Haarlemstad aan het water Het carillon speelt Orgelconcert in de Grote Kerk Programma van de Haarlemse feestweek Goudleerzaal is gerestaureerd Inbraak in villa te Aerdenhout Belangen worden erkend, maar privileges moeten verdwijnen Voor vertalingen Kruidenier per helicopter boven Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Feeënschip XJOOOCOCCOCOC ccoooc Dat was jammer, omdat zovelen een feestelijk gebruik hadden gemaakt van de bloemenschat welke door de welwillende medewerking van de Nederlandse gladio- lenvereniging, twee Aalsmeerse veilingen en de Haarlemse handel ter beschikking was gesteld. Niet alleen de bezitters van de kruisers er deden er zeker een dozijn mee maar ook de tientallen lichte vaartuigen hadden hetzij met toefen, hetzij met. fan tasie-ornamenten aantrekkelijke gondels gemaakt. Hier moet trouwens ook de medewer king van zestien leerling-bloembinders worden gememoreerd, die vele boten bij wijze van „examenwerk" versierden. Dat geldt zeker voor de leden van de drie deelnemende kanoverenigingen: de Haarlemse Kanovereniging, de Trekvogels en de Spaarnevogels. Op het punt van de verlichting vonden velen de lampions een te geringe lichtsterkte hebben; in elk geval zorgde dat materiaal voor menig span nend moment, want er werd nogal eens een lampionnetje „een prooi der vlammen" zoals dat heet. Niemand die erdoor in pa niek raakte: water was vlak bij de hand. Van de kanovaarders heeft zeer zeker de meeste aandacht de groep haremvrouwen getrokken, al was 't maar uit nieuwsgierig heid naar wat er achter de sluiers schuil ging, op nog geen scheepslengte gevolgd door de troep krijgshaftige boekaniers. Er waren ook individuële vondsten, zoals van de jongeman, die zijn kano tot een reus achtige libel had getransformeerd. Hij had het zich daarmee, uit een oogpunt van navigatie, niet gemakkelijk gemaakt, maar hij heeft dan ook eer van zijn werk gehad. En hij heeft de gehele tien kilometer lange tocht volbracht. Uitvallers waren er trou wens maar weinig. De schipper van het feeënschip kwam onderweg een (doordeweekse) collega-' groentenvervoerder tegen. De collega bekeek het voertuig en vooral zijn be koorlijke lading en zei toen onverholen goedkeurend: „Dat is wat anders dan spinazie, Willem!" Een overzicht van een deel van de 'vloot op doortocht door Haarlems binnenstad. Tussen Gravestenenbrug en Langebrug hadden zich de meeste toeschouwers verzameld. Wat de verlichting aangaat waren de zeiljachten, wherries en jollen opvallender. Hoewel de sleep van, naar wij menen de Haarlemse zeilvereniging, waarvan het motorschip van de werf „De RietpoF' als speciale attractie een indrukwekkende fontein aan boord had, er ook om zijn ver siering mocht zijn. Maar vooral het tiental wherries van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" bood in het donker een sprookjesachtig gezicht: guirlandes van lichtjes, die het watervlak deden leven. Oud-skiffkampioen H. Cox had een ver nuftige vondst toegepast: hij had ook zijn riemen van lampjes voorzien, hetgeen door de duizenden langs de kant niet onopge merkt bleef en met bijval begroet werd. Het toch al grote enthousiasme van de langstellenden is ongetwijfeld nog aange wakkerd door het optreden van de pseudo- boerenkapel „De Hooibouwers" van de Gemeentereiniging, welke op de motor boot van die dienst, de „Ina", met vrolijke wijsjes aan de gondelvaart nog meer luister heeft bijgezet. De lustige' refrijnen van het orkest wer den door de kijkers spontaan overgenomen. Naarmate het corso vorderde verplaat sten tekst en muziek van „Hoor de muzi kanten", Kom erin, zet je hoed af", „Bokkie, bokkie, bè" en „Roze bij dozij nen" zich van Buitenrustbrug tot Zaanen- straat en omgekeerd. „Meer muziek, het volgend jaar", zei wethouder Geluk en er was deze keer niemand die hem tegensprak. Dat kon trouwens ook moeilijk, want hij had het officiële staatsievaartuig van het overi- Een der aan het corso deelnemende kano vaarders had de aardige gedachte zijn bootje de vorm van een libel te geven. Hij toonde zich niet alleen een vaardig knut selaar, maar ook een groot evenwichts kunstenaar, want hij heeft het enigszins wankele geval zonder averij weer werfwaarts geloodst. weinig belicht te zijn, zodat de charmes van de opvarenden op de terugtocht te weinig zichtbaar bleken. Dat moet allemaal het volgend jaar beter gedaan worden, zoals ook de gang van zaken bij het keerpunt aan de Zaanen- straat door gebrek aan ervaring nog wel enige herziening behoeft. Daar had de vlootschouw plaats door B. en W. op hun „Uit en Thuis" en het bestuur van Haarlems Bloei op de „Elsa", een modeljacht dat door de eigenaar, de heer Huisman, voor dit doel welwillend ter beschikking was gesteld. Toen de vloot voorafgegaan door de Rijkspolitie te water, die keurig tempo aangaf en prozaïsch verkeer waarschuwde omstreeks elf uur onder nauwelijks ver minderde belangstelling weer terugkeerde op het punt van uitgang, de werf van „Het Spaarne", was iedereen moe, maar ook voldaan. Het corso heeft velen de ogen geopend voor de schoonheid van Haarlem als stad aan het water. Want er is nauwelijks een afwisselender vaart denkbaar dan die over het Spaar ne van Heemstede tot Spaarndam. De landelijke rust langs de Schalkwijker- weg met de molen „De Eenhoorn" als karakteristiek punt, de bedrijvigheid tn de binnenstad met zo talrijke fraaie gevels van grotere en kleinere gebou wen, de fraaie bocht aan de Houtmarkt en het ranke silhouet van de Graveste nenbrug en tenslotte de forse contouren van de zware industrie aan het Noorder Buitenspaarne met het pittoreske Spaarndam als afsluiting van de brede watervlakte, dat alles werd door menig een gisteren als met andere ogen gezien. Haarlem gaat als centrum van de wa tersport ongetwijfeld nog een goede toe komst tegemoet. De beiaardbespelingen zullen plaats vinden op Donderdag 5 Augustus van 2021 uur en op Vrijdag 6 Augustus van 11.3012.30 uur, door de stadsbeiaardier Arie Peters. Bovendien zal de heer Peters Donderdag middag 5 Augustus ter ere v<" de verjaardag van Prinses Irene nog een „Oranje-bespe ling" ten beste geven, van half vier tot half vijf. Programma Donderdag 5 Augustus: 1. Im provisatie; 2. Drei Walzer, Mozart; 3. Ga- votten uit „Zaïs en Naïs", Rameau; 4. Oude dansen, Bird; 5. Volksdansmelodieën uit Engeland, Schotland en Ierland; 6. Deux Bergerettes: „Par un Matin en Menuet d' exaudet"; 7. a. Passepied, W. Pijper; b. Pastorale, jan Wagenaar; 8. a. Vlaenderen, v. Duyck; b. Deuntje van de Hop, F. An- delhof. Programma Vrijdag 6 Augustus: 1. Impro visatie; 2. a. Le fille aux omages; b. Le bon roi; c. II était un petit navire; 3. Oud Hol landse boerendansen; 4. a. Dansliedje, Jos Reekers; b. Menuet, Jos. Reekers; 5. a. Die Nagtegaal; b. Daar was laatst; c. Een kar retje; d. 't Was ochtend, M. A. Brandt- Buys; 6. Rondino, J. A. H. Wagenaar. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdag 3 Augustus van 34 uur door George Robert luidt: 1. Ich fuhr mich über Rheine. J. P. Sweelinck; 2. Prelu dium en Fuga D gr. t., J.S. Bach: 3. a. Air, b Allegro en Menuet (uit „Water-Music"), Sinfonia, d. Bourrée en Allegro uit „Fire- \4usic", G. F. Handel; 4. Fuge über den Na men B.A.C.H., R.Schumann; 5. Suite gothique. Introduction-Choral. Menuet gothique, Prière. Toccata. L. Boëlmann. WOENSDAG 4 AUGUSTUS: 20.00: Operavoorstelling van het mario nettentheater van Bert Brugman (Vleeshal). 20.30: In de muziektent op de Grote Markt concerteren de Tyroler- kapel „De Alpenjagers" en de boerenkapel „De Hooischelf". 21.00: Gecostumeerd bloemenbal in hótel Bouwes te Zandvoort ter ere van de Haarlemse bloemen- fee. DONDERDAG 5 AUGUSTUS: 15.00: Orgelconcert in de Grote Kerk door de stadsorganist George Robert. 20.00: Bespeling van de beiaard van de Grote Kerk door de stadsbeiaar dier Arie Peters. 20.00: Operavoorstelling van het mario nettentheater van Berg Brugman (Vleeshal). Alle dagen is de Stadskweektuin ge opend van 1012, 1417 en 18.30 20.30 uur. Kermisvermakelijkheden op de Nassau- laan van 1024 uur. Avondopenstelling van het verlichte Frans Halsmuseum van 20.30 tot 22.30 uur (overdag is het museum van 10 tot 17 uur geopend). Het met kaarsen verlichte stadhuis is geopend van 2022 uur. Wegens de ontvangst van de deelnemers aan het Esperantocongres zal Woens dagavond de hal van het stadhuis niet voor het publiek ter bezichtiging toe gankelijk zijn. Frans Halsmuseum Nadat de Goudleerzaal in het Frans Hals museum wegens restauratie gedurende een half jaar niet gebruikt kon worden, is zij dezer dagen weer opengesteld en bezoekers aan het museum kunnen zien wat tot stand is gekomen dank zij de samenwerking tus sen de directeur van het museum, de dienst van Openbare Werken en de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. De fraaie zaal is thans door de gewij zigde verhoudingen ten aanzien van de ver deling der ramen en wanden tot een har- monieuser geheel gebracht. Ook is het ge schilderde plafond meer tot zijn recht geko men en verder is een nieuwe, meer passen de vloerbedekking aangebracht. Vroeger was een der wanden met papie ren namaak-goudleer bedekt. Hierin is ver andering gekomen doordat de wand, die te genover de ramen is, bekleed is met oor spronkelijk goudleer van omstreeks 1700. De zaal is nog niet geheel gereed; binnen kort zal een bijzonder soort tafel aan het interieur worden toegevoegd. Deze tafel da teert uit het Régence tijdperk (omstreeks 1740) en is verworven uit de kunsthandel. Op het ogenblik wordt zij geëxposeerd op de tentoonstelling „Franse mode" in het Prinsenhof te Delft. De zaal zal ook in de avonduren (tot en met Zaterdag) te bezichtigen zijn. Vooral de glans van het kaarslicht verleent de ge restaureerde zaal een feeëriek aspect. Dinsdagmiddag was een familie, wonende aan de Vogelenzangseweg te Aerdenhout. tijdelijk afwezig. Toen zij in de namiddag terugkeerde, bleek haar, dat men zich door verbreking van een ruit toegang had ver schaft tot de villa. Vermist zijn enkele siera den en geld; de waarde is ongeveer 200. Verkort tveergegeven) Verzoek. Op Dinsdag 17 Augustus en Donderdag 19 Augustus houdt de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen weder zijn jaarlijkse autobus tochten, waaraan, evenals vorig jaar, weer door pl.m. 900 leden wordt deelgenomen. Voor zeer velen is dat de enige dag in het jaar waarop zij kunnen genieten van de na tuur en de bezienswaardigheden buiten onze stadsgrenzen en velen hebben zich door bijna het gehele jaar moeizaam sparen daarop reeds geruime tijd voorbereid. Om deze tochten binnen het bereik van al haar leden te kunnen brengen, waarbij er zijn voor wie elk dubbeltje een offer be tekent wordt de prijs zo laag mogelijk ge houden en beijvert het bestuur zich dan ook om door een beroep te doen op enkele grote firma's deze kosten tot het uiterste terug te brengen, terwijl daarnaast wordt gestreefd ook zo goed mogelijk voor de in wendige mens te zorgen. Vorig jaar is dit dank zij de medewerking van verschillende Haarlemse firma's prach tig gelukt, maar door de stijgende prijzen der grondstoffen enerzijds, het toenemend beroep op hun medewerking anderzijds, zien sommige firma's zich genoodzaakt hun bijdragen in natura drastisch in te krimpen of geheel in te houden. Het bestuur zou hel betreuren indien het ditmaal aan de deel nemende oudjes het gebruikelijke snoepje onderweg moest onthouden. Het wil daar om gaarne een beroep doen op onze grote winkeliers iets af te staan voor deze bus tochten, teneinde het in staat te stellen ook ditmaal die uitstapjes vreugdevol te doen verlopen. Het secretariaat Sterreboschstraat 44 neemt gaarne alle giften in ontvangst. ALGEMENE BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. „Carnavalssfeer". Zaterdagavond heb ik mij dan, na herhaald aandringen van mijn kinderen, laten overhalen naar de met veel fanfares aangekondigde carnavalsoptocht van „de Keemeleers" uit Maastricht te gaan kijken. Om 7 uur precies (dit stond in de aankondiging) posteerde ik mij met mijn kinderen op de Grote Markt. Na bijna an derhalf uur te hebben gestaan van het ene been op het andere (men wil dan niet weg gaan, want de kinderen zien zo graag een „mooie optocht") kwam er eindelijk be weging in de brouwerij. Als een lawine stortte zich het publiek, dat eerste nog vrij ordelijk had gewacht, naar voren, richting Stadhuis, want daar zou de stoet langs komen, om toch vooral maar niets te mis sen. Een muziekcorps in vol ornaat beloofde veel goeds, toen volgden een paar auto's met de „bloemenfee" en het „corps diplo matique" en daarna het zo lang verbeide ogenblik van het aanrijden van „Prins Carnaval". Ja, heus een echte levende „Prins Carnaval" en nog wel met „gevolg". Maar hiermede was het dan ook heus afgelopen, het grootse moment was weer voorbij, er kwam niets meer. Ja toch, hier achter nog een handjevol hossende, uitge laten jongens en meisjes, die misschien wilden tonen, dat niet alleen Maastrichte naren, maar ook wij stijve Haarlemmers nog wel iets van „keet schoppen" afweten. Maar dit laatste groepje behoorde beslist niét bij de optocht. Met stijgende verbazing en ergernis heb ik dit alles zien voorbijtrekken. De kinde ren (diep teleurgesteld) en wij ouders (met pijnlijke voeten) hebben ons, na met bovenmenselijke pogingen uit het gedrang te zijn ontsnapt, weer naar huis begeven. Nu vraag ik mij tenslotte alleen maar dit af: Is het doel niet voorbij gestreefd? Zijn er werkelijk potsenmakers uit Maas tricht nodig om ons „stijve Haarlemmers" feestvieren „te leren"? Wat heeft een „Bloemenfeest" te maken met een opge schroefde „Carnavalssfeer"? En misschien willen de heren „Organisatoren" er eens goed aan denken, dat wachten lang duurt! Geef ons Haarlemmers, bij een bij uitstek „Haarlems Bloemenfeest" ook Haarlemse medewerkers! Waar bleven onze padvin derscorpsen, onze fanfarecorpsen enzo voorts? J. M. KUYPER Vissen. In Haarlems Dablad van Za terdag 31 Juli las ik een berichtje over het wrede vissen als liefhebberij dat door de speeltuinjeugd beoefend wordt. De kin deren worden daarbij nog aangevuurd door het feit, dat er zelfs van een wedstrijd sprake is. Wordt hierdoor niet in de voor zovele indrukken vatbare kinderziel een kiem van wreedheid gelegd en moet men niet trachten de kinderen zowel innerlijk als uiterlijk op te voeden? De speeltuin verenigingen doen in vele opzichten goed werk, maar dat men dergelijke viswed strijden organiseert vind ik droevig. J. A. H. (Van de zijde van het Haarlems Verbond van speeltuinverenigingen deelde men ons mede, dat ook door de organisatoren der vacantiespelen ernstig is nagedacht over de vraag of men al dan niet de viswed strijden op het programma zou zetten. Men meende echter, dat de kinderen en ook vele ouderen deze wedstrijden niet als dierenmishandeling beschouwen en men is verder van oordeel, dat, indien de kinderen niet met de speeltuinen uit vis sen kunnen gaan, er anders toch zelf met de hengel op uittrekken. Red.) De reisredacteur van het Amsterdamse dagblad „Het Parool" heeft een onderhoud gehad met Bourguiba, de leider der Tune sische nationalisten, die wordt vastgehou den in een kasteel op enkele kilometers af stand van Montargis, 120 kilometer ten Zuiden van Parys. Wy ontlenen het vol gende aan zyn verslag. Bourguiba, die het vertrouwen van de overweldigende meer derheid der Tunesiërs geniet, heeft 24 jaar lang gevochten voor jj£ nationale onafhan kelijkheid van zyn land. Hy heeft grote in vloed uitgeoefend op de onderhandelingen, die vooraf zijn gegaan aan het bezoek van premier Mendès-France aan Tunis. Bourguiba, die jarenlang in concentra tiekampen en ballingschap heeft doorge bracht, zeide altijd gestreefd te hebben naar een redelijke verstandhouding met Frankrijk, onder handhaving van zijn en onze rechtmatige eisen, belangen en rech ten; een redelijke evolutie zonder geweld. De grenzen der souvereiniteit worden ver vangen door beperkingen, die wij vrijwillig aanvaarden. Onze buitenlandse politiek wordt in overeenstemming gebracht met de Franse. Frankrijks strategische belan gen worden erkend; zij lopen parallel met de onze. Er zal een Tunesisch leger moeten komen, klein, maar goed, dat het militaire bondgenootschap met Frankrijk in practijk brengt. Er zal een parlement komen, met alge meen kiesrecht gekozen, dat souverein is en dat een grondwet zal ontwerpen. Het parlement zal ook de erfopvolging regelen, die nog dateert van het Ottomaanse rijk. Zodra de Tunesische ministers de onder handelingen met Frankrijk voltooid heb ben, nemen zij de plaats in van de Franse departementshoofden. Verkiezingen komen er zodra de politie is gezuiverd en in hoofd zaak Tunesisch is geworden. Geen verkie zingen onder een uitzonderingsregiem. De Fransen die het Franse staatsburger schap willen behouden, «orden in Tunesië vreemdelingen. Hun economische rechten worden gewaarborgd. Daar waar zy een sterke locale minderheid vormen, kunnen zij in de gemeenteraad worden opgenomen. Wy willen het regeringsapparaat Tunesisch maken. Wij erkennen het recht van Iedere Fransman, bij ons te werken, zoals Men dès-France heeft gezegd; dat geldt ook voor zyn kinderen en kleinkinderen, al zal het kleinkind van een douaneambtenaar niet het recht hebben ook douaneambte naar te worden. Te veel Fransen zyn in ons regeringsapparaat ondergebracht. Zy leef den van de begroting. Het apparaat werd topzwaar en de begroting werd een middel tot inkomsten-overheveling naar Frankrijk. Dat moet veranderen. Maar de Franse cultuur zal een bevoor rechte plaats innemen, al zal eenzijdigheid verhinderd worden. Het Engels is een we reldtaal, die onze kinderen moeten leren spreken. Maar als Frankrijk scholen wil oprichten om de Franse cultuur te propa geren, zullen wij alle mogelijke medewer king verlenen. Wy zijn ook bereid in de Franse Unie te gaan. De Unie zal, zo heeft men aangekondigd, een gemenebest worden van vrije en gelijkwaardige volken en alle artikelen van de Franse constitutie ik denk aan de bepalingen die de Franse mili taire inmenging regelen zullen daaraan moeten worden aangepast. Ons hart is ruim en zonder rancune. Wij reiken ieder de hand; wij vergeven ook de genen aan het hof, die met de vorige resi dent-generaal hebben samengewerkt. Hand in hand zullen de Bey en ik aan de toe komst werken. En de Bey weet: zolang hij zich in overeenstemming met de Neo- Destour bevindt, staat hij op stevige grond. Het tijdstip der souvereiniteitsoverdracht is niet het belnagrijkste. Van het ogenblik af, dat wij het vertrouwen in de Franse re gering herwonnen hebben kunnen wij alle practische moeilijkheden oplossen. Een be schaafde, menselijke oplossing is in zicht gekomen. Een ideaal staat op het punt ver wezenlijkt te worden. Wilt ge het bewys? Generaal Juin is door het Tunesische volk toegejuicht. Hy is toegejuicht omdat hij aan de zyde van Mendès-France stond. Frankryk weer in Tunis toegejuicht. Zie daar wat is gewonnen", aldus Bourguiba. Het Prins Bernhardfonds heeft in het najaar van 1953 een prijs ingesteld, waar aan de naam is verbonden van wijlen de dichter M. Nijhoff, voor die vertalingen van poëzie, dramatisch werk of verhalend en beschouwend proza, die zich door hun letterkundige waarde onderscheiden. De prijs, groot 2000, wordt elk jaar voor een door een jury aan te wijzen werk toegekend, beurtelings, zo mogelijk, voor een vertaling uit een vreemde taal in het Nederlands en een vertaling uit het Neder lands in een andere taal. In aanmerking komen zowel gepubliceerde teksten, mits verschenen na 1945, als ongepubliceerde. De jury behoudt zich het recht voor ook niet-ingezonden teksten voor de prijs in aanmerking te laten komen. Teksten van vertalingen in het Neder lands dienen voor 15 September 1954 te worden ingezonden bij het secretariaat van het Prins Bernhardfonds te Amsterdam. De uitreiking zal plaats hebben op 26 Januari 1955. De jury bestaat uit de heren: Antoon Coolen, Bert Bakker, dr. J. Huls- ker, mr. J. Kalff, mr. E. Straat en drs. J. Henrick Mulder (secretaris). Naar wij vernemen zal de heer H. L. Leffelaar uit Heemstede, die binnenkort naar de Verenigde Staten van Noord- Amerika vertrekt om te gaan studeren aan de universiteit van Atlanta, 27 werken van vier Haarlemse schilders meenemen, te weten van Jules Chapon, Poppe Da- mave, George Robèr en Wim Steyn. Het ligt in de bedoeling van de heer Leffelaar in de Verenigde Staten expositie gelegenheid voor deze schilders, die een grotere bekendheid verdienen, te zoeken. Vanmorgen, enkele minuten na elf uur, verscheen boven Haarlem een helicopter, met een voor een dergelijk vliegtuig vrij ongewone lading aan boord. Het toestel, een Hiller UH-12 B is namelijk geladen met grutterswaren en allerlei andere artikelen die men gewoonlijk in een kruideniersbak fiets pleegt aan te treffen. Met een vrij groote snelheid schoot het toestel tamelijk hoog over de huizen van de binnenstad heen en verdween korte tijd later in de richting van Amsterdam. De helicopter, die gecharterd is door een levensmiddelenbedrijf maakt op deze wijze een „bezorgvlucht" en het ligt in de bedoe ling, dat er in diverse steden geland wordt teneinde aan een inwoonster van de betref fende plaats een mand boodschappen af te leveren. Men is niet voornemens dergelijke vluch ten te herhalen. HAARLEM, 3 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 3 Aug., A. van der Horst en M. van den Heuvel; G. Oosterbaan en U. W. de Joode; W. K. Koolhaas en H. E. Sporre. GEHUWD: 3 Aug., C. van der Weijden en Chr. A. C. van der Aar; P. A. L. Luijben en A. van Roode;„J. Postma en A. ten Brinke; P. C. Wildschut en J. W. Mica; R. Bult en C. Rijnhart. BEVALLEN van een zoon: 30 Juli, C. P. I. van HensbergenZwetsloot; 1 Aug., A. S. Jansen—Rozenhart; 2 Aug., H. S. Uijlen- burg—van der Wal; H. J. Scholtz—van El- dik; P. E. A. DoorenGoossers; A. P. Mudde —Ree; 3 Aug., A. M. Kok—van den Heuvel; L. van der Werfde Boer; J. C. van den Bergde Graaf. BEVALLEN van een dochter: 2 Aug., G. P. van den KuijlStoelman. OVERLEDEN: 1 Aug., J. G. Bogaerts, 75 j., Batavierenplantsoen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 99% 99% A.K.ü 231% 234 Unilever 361% 361 Philips Gloeil. 277% 2771/z Kon. Petroleum 427 430 A'dam Rubber 93% 91% Holl. Amer. Lijn 167 166 N. Seheepv. Unie 144 142% H.V.A 125% 126 126% 109 ex div Amsterd. Bank 211 211 Ned. Handel My 188 188% Rotterd. Bank 189% 189 Twentsche Bank 194% 194'/2 Anaconda Copper 39% 40 Bethlehem Steel 81 81 Republic Steel 60% 59% Shell Union 95 95% 19% 19% U. S. Steel 55% 55 OFFICIëLE PUBLICATIE OPKOMST VOOR EERSTE OEFENING Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 5 Augustus a.s. voor eerste cefening onder de wapenen komen, worden enkele extra treinen ingelegd. Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra-treinen gebruik maken en daartoe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienst plichtigen, die, in verband met hun plaats van bestemming, geen gebruik kunnen ma ken van een der hierna genoemde extra- treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste sgelegenheid na 06.59 uur. 1. De dienstplichitgen uit N. Hol lend, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Rocsendaal en omgeving met be stemming Bergen op Zoom en Ossendrecht moeten reizen met de volgende trein: Am sterdam C.S. v. 08.53, Haarlem v. 09.12, Lei den v. 09.36, Den Haag H.S. v. 09.51, Delft v. 10.01, Rotterdam C.S. v. 10.18, Rotterdam- Z. v. 10.28, Dordrecht v. 11.01, Roosendaal v. 11.40. Bergen op Zoom a. 11 52. 2. De dienst plichtigen uit het Noorden en centrum des lands met bestemming Amersfoort. Amster dam, Apeldoorn, Bergen op Zoom, Breda, Maastricht, Nunspeet, Ossendrecht, Roer mond, Schoonhoven, Tilburg, Venlo en Vught moeten reizen met de volgende extra treinen: a. Leeuwarden v. 08.40 uur; Hee renveen v. 09.08, Steenwijk v. 09.29. Meppel v. 09.43. Zwolle a. 10.06. De dienstplichtigen van deze trein moeten vanaf Zwolle doorrei zen met de extra trein vanuit Groningen, b. Groningen v. 08.45, Assen v. 09.09, Zwolle v. 10.20, Nunspeet v. 10.45, Amersfoort v. 11.27, Utrecht C.S. v. 11.58, 's-Hertogenbosch a. 12.36, splits: 's-Hertogenbosch v. 12.58, Vught a. 13.04, 's-Hertogenbosch v. 12.45, Tilburg a. 13.05, Breda a. 13.25, Roosendaal a. 13.47, Bergen op Zoom a. 14.05. Te Zwolle moeten de dienstplichtigen met bestemming Maastricht, Roermond en Venlo overstappen op detreinen van de normale dienstregeling. Te Amersfoort moeten de dienstplichtigen met bestemming Amsterdam overstappen op de treinen van de normale dienstregeling. gens lang niet complete college van B. en W., het woonschip „Uit en Thuis", verwis seld voor de motorvlet van de Havendienst ook al in de bloemen waarop Jan Kraakman per megafoon zijn onmisbare aanwijzingen uitdeelde. Het andere muziekgezelschap dat mee deed was de accordeonclub „Klavarskribo", die zich aan boord van de rondvaartboot „Willy" bevond. Haar prestaties kwamen echter aanzienlijk minder tot haar recht, omdat de kajuit van dat vaartuig zeer be sloten is. Het pronkstuk van de vloot was natuur lijk de bijna tot sprookjesbark omgetover de groentenschuit, waarop de Bloemenfee met haar met drie kleine elfjes versterkte gevolg had plaats genomen. Wij schrijven „bijna" omdat helaas alle fraaie bloemstuk ken welke dit feeënschip tot een lust voor het oog moesten maken niet konden mas keren, dat het vaartuig wel een verfje had mogen hebben voor het voor dit verheven doel werd gebruikt. Nu contrasteerde brokaat en glimlach van fee en gevolg in haar bloemrijk décor, waaraan een harp nog een sirene-achtig effect verleende, wel sterk met de povere ondergrond. Voorts bleek het feeënschip te HET VAREND CORSO, dat gisteren van Zuid naar Noord en van Noord naar Zuid over het Spaarne gleed, is een doorslaand succes en het hoogtepunt van de Haarlemse Bloemenweek geworden. Dat zal niet alleen beaamd worden door de vele deelnemers, maar vooral ook door de tienduizenden op de kaden, die met hoorbaar stijgend enthousiasme deze vlootrevue van meer dan vijftig pleiziervaartuigen hebben gadegeslagen. De menigte heeft van dit schouwspel zo genoten, dat velen er wel een uurtje voor over hadden om de doorvaart nog eens te zien, maar dan verlicht. Het is juist die verlichting geweest zonder ook maar in het minst afbreuk te doen aan de soms hartveroverende versieringen die met behulp van zeventigduizend ter beschikking gestelde anjers, dahlia's en gladiolen waren aangebracht welke zozeer bijdroeg tot een feeëriek effect, inzonderheid in die prachtige Spaarnebochten in de binnenstad en bij het keer punt ter hoogte van de Zaanenstraat. Zo kan Haarlems Bloei, dat deze gebeur tenis dit jaar voor het eerst bij wijze van proef organiseerde, met grote vol doening op het festijn van gisteravond terugzien. Ongetwijfeld zullen velen de na afloop door voorzitter D. J. A. G e 1 u k gegeven verzekering, „dat dit het volgend jaar nog beter en nog mooier herhaald moet worden", met instemming hebben begroet. Waarbij dan te hopen valt, dat dan de weersomstandigheden net zo gunstig zullen zijn als gisteravond het geval was, want ook daarvan hangt het welslagen in hoge mate af. Iedereen vertrok dus in de beste stem ming en kwam met hetzelfde goede hu meur-terug. Mochten er onderweg nog wel eens problemen zijn geweest, de zorgen daarover werden ruimschoots vergoed door het gulle applaus van het publiek. Want ook dit was opmerkelijk: de Haarlemmers en hun gasten waren heel wat guller met hun goedkeuring dan zij ooit geweest zijn bij het rijdend corso uit vroeger jaren. Misschien kwam dat ook wel, omdat de hiaten tussen de boten en bootjes heel wat minder storend bleken dan tussen wagens van een optocht, waarbij nog kwam, dat het waterverkeer heel wat soepeler te regelen valt dan dat over de weg. Maar omdat het de eerste keer was, dat deze vlootrevue werd gehouden, en dan nog na summiere voorbereidingen, is het vergeeflijk dat lang niet op tijd kon worden vertrokken en dat het nog even duurde voor deze gevariëerde flottille van kano's, zeiljachten, jollen, kruisers, wher ries, dienst- en woonschepen de juiste for matie had gevonden. Deze vertraging had voor de kijkers langs de kant voorbij de spoorbrug het nadeel, dat de vloot bij snel invallende duisternis Haarlem-Noord bereikte, zodat de versiering daar niet meer tot haar recht kwam.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3