Prof. Privat leerde Esperanto van negentigjarige Zwitserse filosoof Kort en bondig J Voordrachten over de verschillen in de volken en over het geld Twee gouden priesterjubilea Lisse Zandvoort Een van de 2300 Pastoor C. van Mierlo Pastoor L. W. Schalke Kunstkring „De Acht" SsUIÊÊÊKÊII^M WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zomer-universiteit voor Esperantisten Vergadering van groepen Comité „Lisse Vooruit" Jeugdtournooi van tennisclub „Zandvoort" Voetbalwedstrijd ten bate van bejaarden Dertien jaar Bromfietster in botsing met wielrijder Feest in Santpoort Haarlem-speler Barends naar Amsterdam Stichter van Radio-Geneve m Scheepvaart „Waarin verschillen de volken van ci- kaar?" was de vraag-, die prof. dr. C. C- Berg uit Leiden Dinsdagmiddag stelde in een voordracht, die hij tijdens de zomer- universiteit in restaurant Brinkmann hield. De universiteit is ingericht ter gelegenheid van het Esperantocongres te Haarlem. In het eerste deel van zijn voordracht zette prof. Berg de taalkundige verschil len uiteen en gaf daarbij verscheidene voorbeelden van het ontstaan van ver schijnselen, woorden en zinnen. Na deze taalkundige verklaringen vroeg prof. Berg of de verdeling van het mensdom in ver scheidene onderling vreemde volken een reëel feit is, waarin wij ons allen hebben te schikken. Hij merkte op, dat vele men sen een lichtgelovigheid tonen, als men hun over een wereldtaal of wereldstaat spreekt. Blijkbaar zijn zij van mening, dat de verscheidenheid der volken iets on veranderlijks is. Misschien worden zij be ïnvloed door het feit, dat ook in het plan- ren- en dierenrijk de grootste verscheiden heid heerst. Toch, aldus de snreker, be staat er tussen deze twee gevallen een zeer groot verschil. Elk levend wezen is zo danig volgens zijn natuur, maar de mens is naar zijn natuur geen Spanjaard, Ja panner of Eskimo. Van algemene bekend heid is het, dat het mogelijk, hoewel moei lijk is, van taal en cultuur te veranderen. Daarna zette nrof. Berg het verschil uit een tussen de Romeinse en Helleense ex- pansie ener- en de z.g. „koloniale expan sie" anderzijds. Waar de eerste geen enkel serieus wetenschappelijk of filantropisch belang heeft gehad voor de volken, die onder de invloed van haar taal en cultuur stonden, daar werd het „koloniale" tijd perk tegelijkertijd het tijdperk van de taalwetenschap en de ethnologie, wat wetenschappelijke studies op dat terrein tengevolge heeft gehad. De werken van de eerste zendelingen hadden niet uit zich zelf verdiensten, maar indirect hebben zij ook tot het begrip geleid, dat men niet het recht heeft alle cultuurvormen naar Euro pese maatstaf te meten. Deze idee van de relativiteit der waarden heeft de moge lijkheid verschaft in de aarde een grote proeftuin te zien, waarin het mensdom met allerlei vormen van taal en cultuur kan experimenteren. Prof. Berg vervolgde: „Tegenwoordig begint de verscheidenheid der volken haar anthropologische functie te verliezen. De- zelfde_ factoren die in de beginne tot dat objectieve oordeel hadden geleid, leiden thans in de practijk eveneens tot liquidatie van de verschillen onder de volken onder ling. Reeds nu behóórt plm. de helft van alle mensen op aarde tot een der zes grote taalgemeenschappen, en het ethnologische aspect van de aarde is veel eenvoudiger dan ten tijde van Alexander de Grote. De mogelijkheid bestaat, dat in deze twintig ste eeuw het aantal taalgemeenschappen nog met zestig of zeventig procent zal ver minderen, daar veje minderheidstalen, die slechts door zeer weinig mensen in Ame rika en Oceanië worden gesproken, dan niet meer gebruikt zullen worden. In lan den als India, Indonesië en de Filippijnen is het vervangen van de spreektalen door een enkele staatstaal al staatszaak ge worden. Voordracht over geld Dr. W. P. Roelofs uit Soest heeft ge sproken over „Het geld, een der meest fundamentele menselijke scheppingen". Hij merkte op. dat het geld, een schepping van het menselijk genie zonder analogie in de natuur en de taal voorwaarde is voor de arbeidsdeling. Daardoor ontstaan ver groting van de arbeidsproductiviteit en ontplooiing van de cultuur. De functie van het geld is zoveel mogelijk de econo mische transacties te vergemakkelijken. Welvaart is slechts dan mogelijk, als het geld deze functie naar behoren vervult. Soreker nam als algemene maatstaf voor J de beschikking over huidige goederen aan I het reëel consumptiepeil en als maatstaf voor de verwachte beschikking over toe- komstiee goederen het reële vermogens- i peil. Hoe hoger het consumptiepeil (bij een gegeven vermoeenspeil) des te lager is de reële rentevoet en hoe hoger het vermogensoeil (bij een bepaald con sumptiepeil des te hoger is ook de reële rentevoet. Het blijkt nu. dat, als we wel varender worden, de reële rentevoet ten deert te dalen. Economische depressie re sulteert, indien het geld een verdere da- Esperanto-congres De Nederlandse Blinden-Esperantisten-ver- eniging vierde in Brinkmann haar vijfen twintigjarig bestaan met buitenlandse gasten Honderdvijftig blinden waren met hun gelei ders aanwezig. Uit de toespraken is gebleken, dat Esperanto er toe kan bijdragen, dat blin den uit hun isolement verlost worden en dat ling van het rentepeil in de weg staat en dat is juist wat gewoonlijk gebeurt. Volgens dr. Roelofs toont een analyse aan, dat vermeden kan worden, dat een adequate koopkrachtige vraag en volledige werkgelegenheid gewaarborgd zijn onder bepaalde voorwaarden. Hij noemde o.a. op distributie onder het publiek van extra, als het ware cadeau-gegeven inkomen. Dit inkomen kan gefinancierd worden met door de overheid nieuw geschapen geld, dat tenslotte leidt tot latente inflatie, dus tot een instabiele situatie. In dit geval be paalt het geld de ondergrens van de reële rentevoet. Het inkomen kan ook gefinan cierd worden met geld door de overheid geleend van spaarders of met overheids- obligaties, die de ondergrens van de reële rentevoet bepalen. Een andere voorwaarde is noch geld, noch overheidsobligaties be schikbaar te stellen, maar reële goederen, die eveneens de ondergrens van de reële rentevoet bepalen. Daarbij kan aan dacht besteed worden aan wapens bij een bewapeningswedloop, aan grond en aan goud, juwelen e.d. Spreker vervolgde, dat het aanbevelens waardigst is: socialisatie van grondeigen dom (vergoeding aan de onteigenden met obligaties en verpachting van de grond aan de gebruikers). Dat maakt tevens een eind aan de klassemaatschappij en aan de klas- sestrijd. Spreker besloot met te zeggen, dat het zo zal afhangen of de keuze en beslissing of het geld zal zijn een kwade dan wel een goede fee. Groepen vergaderden In de loop van de dag hebben diverse groepen vergaderd. Bijeen kwamen blin den, onderwijzers, spiritisten, Christelijken en Katholieken en voorts Esperantisten, werkzaam bij de spoorwegen. Mevrouw J. Bramkamp-Weber heeft in Teyler's museum aan belangstellenden een inzicht geeeven van het leven en de wer ken van Rembrandt. Daarbij zijn licht beelden vertoond. Voor de avonduren stonden weer op het programma de voordracht van Nel Oost- huit, het optreden van het ballet der Lage Landen (in de Stadsschouwburg) en het vertonen van films (in het Concertgebouw). Door de R.K. Middenstandsvereniging te Lisse werden de volgende heren benoemd tot leden van het overkoepelend comité „Lisse Vooruit": C. J. van der Zon, P. J. Hagen, Jac. F. Beelen en M. Manshande, secundus de heer Freriks. De middenstandsvereniging besloot ook deze winter een zakencursus te houden. Aan het door de tennisclub „Zandvoort" uitgeschreven onderlinge tournooi voor de jeugdige leden, werd door talrijke meisjes en jongens deelgenomen. Noch wind noch regen vlagen in het begin van het tournooi bleken in staat, het enthousiasme van de jeugd af breuk te doen. zodat vele partijen pas in drie sets werden beslist. Onder de meisjes werd de twaalfjarige Ria Smids eerste, bij de jongens bezette Eggie Poster de eerste plaats. De uitslag luidt: Meisjes enkelspel: 1. Ria Smids, 2. Mariene Meesman. Jongens enkelspel: 1. Eggie Poster, 2. Frits Iiassink. Meisjes dubbelspel: 1. Ria SmidsEllen Kolkman; 2. Hetty Lenterman—Anneke Kolk man. Jongens dubbelspel: 1. Eggie PosterHans Schörn; 2. Frits HasginkRob Calkoene. Gemengd dubbelspel: 1. Frits HassinkEl len Kolkman; 2. Ria Smids—Hans Schörn. Op Zaterdag 14 Augustus zal het elftal van de Rijksambtenaren in Zandvoort een voet balwedstrijd spelen tegen een combinatie van Zandvoortmeeuwen. Deze wedstrijd zal ge speeld worden op het Zandvoortmeeuwen- terrein des avonds om zeven uur. De baten ervan zullen worden afgedragen aan het comité ..Ouden van dagen" in Zandvoort en mede dienen om de Zandvoortse oudjes in September de jaarlijkse uitgaansdag te be zorgen. ZATERDAGMIDDAG-VOETBALTOURNOOI Het jaarlijkse voetbaltournooi van Zand voortmeeuwen voor Zaterdagmiddagelftallen wordt dit jaar gehouden op 28 Augustus en 4 September. Er zal aan worden deelgenomen door Terleede (Sassenheim), Telefonia (Haar lem). Kinheim (Beverwijk) en Zandvoort meeuwen. Tot de belangwekkende persoonlijk heden die men in deze week-op het Espe rantocongres in Haarlem kan ontmoeten behoort ook professor dr. E. Privat uit Neuchatel in Zwitserland. Professor Privat doceert Angelsaksische beschaving aan de Universiteit van Neu chatel, een soort Zwitsers Cambridge. Die colleges worden door prof. Privat geheel in het Engels gegeven én omvatten zowel taal en letterkunde als staatsrecht. Dat wil dus zeggen dat deze Zwitserse hoogleraar, die in vroeger jaren aan do Universiteit van Genève was verbonden, tenminste twee talen met een grote in vloedssfeer vloeiend spreekt. „Maar dat is niet genoeg", zo geeft hij ons te kennen: men behoeft daartoe slechts het gestuntel van de mensen op een bui tenlands reisje in hotels en café's maar gade te slaan. Tenslotte is het altijd maar een kleine minderheid welke een andere taal tot haaf beschikking heeft en vraag dan nog niet, hoe. „Dat men zich met een of twee talen naast de eigen taal in de gehele wereld zou kunnen behelpen, is óf een il lusie, óf een leugen", zo zegt prof. Privat. En hij voegt er aan toe, dat met name het Engels met zijn vele éénlettergrepige woor den voor buitenlanders, ook wanneer zij die taal hebben geleerd, moeilijk is te volgen. Daarbij komt nog, dat de toe standen op taalgebied gecompliceerder worden bij de verandering van de poli tieke situatie. Nu al gaat de helft van Europa Russisch leren en prof. Privat vraagt zich af of de toekomst op dat ge bied niet nog meer veranderingen in zich bergt. En juist omdat het gebruik van een be paalde, aan een staatkundige macht ge bonden taal voor ve'e Reinere landen vaak psychologisch moeilijk te verwerken valt, zou het een uitkomst zijn wanneer het gebruik van een internationale taal. welke niet aan een toevallige politieke constellatie gebonden K algemeen werd. Professor Privat leerde Esperanto toen hij nog een dertienjarige jongen was, min of meer toevallig omdat de toen negen hun gedachtenkring verruimd wordt. Daartoe I tigjarige Zwitserse filosoof Ernest Naville dragen Braille tijdschriften en boeken, die de Esperantisten uitgeven, veel bij. In de vergadering van Protestants Chris telijke Esperantisten is meegedeeld, dat het orgaan „Dia Regno" (Koninkrijk Gods) in de toekomst in Nederland gedrukt zal worden. Het volgend jaar een week voor het we reldcongres komt de groep gedurende een week in Zwitserland bijeen. De Katholieke Esperantisten, 150 in to taal, vergaderden in het Gymnasium. Het be langrijkste onderwerp was: Esperanto in de internationale sociale, culturele en politieke bewegingen. Men was van oordeel, dat bij alle internationale bewegingen Esperanto gebruikt moet worden. De heer H. W Holmes heeft op de ver gadering van spiritisten gesproken en met voldoening geconstateerd, dat het aantal uni versiteiten groeit, waar een leerstoel is ge vestigd voor parapsychologie en experimen teel onderzoek. Volgens spreker is men tot de slotsom gekomen, dat alle mensen in meer of mindere mate de gave van telepathie en hel derziendheid bezitten en dat de geest een rechtstreekse invloed kan hebben op de stof. De Internationale Federatie van Espe- ranto-spoorwegpersoneel vergaderde onder voorzitterschap van de heer De Jong. Er zijn nu 1600 leden en de vereniging neemt steeds in aantal leden toe In Spanje is een lande lijke afdeling opgericht. Op de vergadering van Coöperators werd vastgesteld, dat door middel van Espe ranto een regelmatige uitwisseling van ge dachten plaats vindt tussen centra van coöpe raties over de gehele wereld. Excursies zijn gemaakt naar de HAKA-fabrieken te Utrecht en de Coöperatieve Handelskamer te Rotter dam. Filatelisten hebben gesproken over de vraag hoe men kan bijdragen tot het verlenen van financiële steun aan culturele doeleinden. De vergadering besloot te trachten in het maandschrift van de wereldbond een rubriek voor postzegelverzamelaars opgenomen te krijgen. een man die nog met Louis-Philinpe en Victor Hugo had gedineerd hem een boekje daarover gaf en hem ook hielp bij het leren van wat toen nog een nieuwig heid was. Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf is op de hoek Zijlweg-Kinderhuissingel een aan rijding ontstaan tussen een veertienjarige fietser uit Haarlem en een 44-jarige brom- fietsberijdster uit Amsterdam. De aanrijding ontstond, doordat de bromfietster verzuimde voorrang te verlenen aan de voor haar van rechts komende fietser. De dame is met een gebroken rechteronderbeen naar het Grote Gasthuis vervoerd oooocoaxjooccoccoooc Donderdag 5 Augustus 14.00 Kortebaandraverij over 300 meter op de gras-baan aan de Westlaan. Vrijdag 6 Augustus 18.30 Gecostumeerde race op boeren paarden op de baan aan de West laan. XXOQ>'XOC*X>OCOOCCCCCCCCOC<XX>COCCCOCCCCCCCCCO;CC<»: Naar wfl vernemen heeft de halfspeler van Haarlem. Barends, zijn vereniging verlaten en een contract getekend bij de beroepsvoetbal club Amsterdam. Barends completeert het Amsterdamse beroepsteam, waarin zo men weet ook de oud-RCH'er Gallis speelt. Katholiek Heemstede en in het bijzonder de bewoners van de St. Bavoparochie in de omgeving van de Herenweg, treffen reeds geruime tijd voorbereidingen om het komende gouden priesterfeest van hun po pulaire zieleherder, pastoor Chr. W. van Mierlo op een waardig-feestélijke wijze te kunnen herdenken. Want het zal Zondag 15 Augustus precies vijftig jaar geleden zijn, dat de aanstaande jubilaris zijn priesterwijding ontving. Pastoor Van Mierlo werd 17 Maart 1880 te Delft geboren, in welke stad hij ook zijn jeugd heeft doorgebracht. Na de gebrui kelijke periode als student aan het semi narie werd hij 15 Augustus 1904 tot pries ter gewijd, waarop in September van het zelfde jaar zijn benoeming volgde als Pastoor van Mierlo Dat was omstreeks 1903. Ruim twintig jaar Jater zou prof. Privat het eerste in Genève te houden Esperantocongres or ganiseren. Die congressen waren toen nog anders van samenstelling dan de tegen woordige, welke een veelheid van onder werpen behandelen en tevens meer het karakter van Esperanto-weken hebben dan van congressen. Op het congres van 1925 werden door bekende Zwitserse psy chologen vraagstukken op dat speciale gebied behandeld. Voor Esperanto bood Zwitserland, en zeker Genève, een uitstekende voedings bodem. Men was er van nature internatio naal georiënteerd, door Volkenbond, Rode Kruis en zoveel supranationale instellingen meer. s Professor Privat vertegenwoordigde Perzië in de Volkenbond, omdat dat land niet bij machte was een lan.dsman te zen den. Hij stichtte ook het bekende radio station van Genève en nam het initiatief tot de eerste golflengten verdelende con ferentie van de Union internationale de radiodiffusion. Hij is thans nog ere-voor- zitter van Radio-Genève. Ook in zijn werk zaamheden op omroepgebied, zo zegt hij, heeft hij het nut van Esperanto ervaren. Het internationalisme wordt, naar zijn stellige overtuiging, door Esperanto bevor derd. Het leert de mensen wereldburger te worden en deel te hebben aan de culturele verworvenheden van verschillende landen. Dat de EsDerantobeweging groeit en zelfs aanzienlijk groeit, ook na twee we reldoorlogen, welke een einde maakten aan het leven van driekwart der jonge Esperan tisten, stemt hem, nu hij in de beweging vergrijsd is, tot grote vreugde. Evenals andere jaren houden de leden van de Haarlemse Kunstkring „De Acht" in hun atelier aan de Baljuwslaan een ten toonstelling waar de resultaten van de af gelopen periode te zien zijn. Dat men, na weer een jaar gezamenlijk gewerkt te heb ben, de behoefte gevoelt de vruchten van die arbeid te overzien is heel begrijpelijk. Het is een soort wapenschouw, die allicht aanleiding geeft tot onderlinge discussie, tot vergelijking en tot het stellen van vra gen aan collega's enaan zich zelf. Zijn wij op de goede weg, moet ik dit of dat herzien, is er vooruitgang op stilstand? Van meer waarde dan de openbaarheid, lijkt mij dit onderling gesprek, waartoe een ten toonstelling als deze de gerede aanleiding is. Voor het merendeel bestaat deze kunst kring toch uit lieden die het tekenen en de schilderkunst als nevenbezigheid be oefenen of nog in het stadium van studie verkeren. Deze indruk maakt het geëxpo seerde werk althans op de bezoeker. Hier mee wil niet gezegd zijn dat er geen waar devolle resultaten bereikt worden, echter wel, dat die werken, die bijzondere kwa liteiten bezitten, bijna zonder uitzondering het onmiskenbaar teken dragen van het leerlingen-atelier waar zij ontstaan zijn. Dat de schilders op het bedoelde atelier een wereld vinden en kunnen exploreren, die zij elders tevergeefs zullen zoeken, is zonder twijfel van veel belang. Het zijn immers zeer gezonde elementen der schil derkunst, die zij op die plaats tot zich kun- nenen nemen. Dat voor verscheidenen van ven deze lessen vruchtbaar blijken, kan men op deze expositie met genoegen con stateren. Het feit dat vrijwel geen der ex posanten nog een persoonlijke visie aan den dag legt, moge mij er van ontslaan hier namen te noemen. Eerlijkheidshalve zou dan trouwens de naam van hun leer meester meteen vermeld dienen te worden. De expositie duurt tot 9 Augustus. OTTO B. DE KAT kapelaan te Middelharnis. Na achtereen volgens in deze functie te Oegstgeest, Rot terdam-Kralingen, IJmuiden en Den Haag arbeidzaam te zijn geweest, waar mede dank zij zijn ijverige bemoeiingen reeds op 18 December 1924 door deken H. van Dam, het fraaie en moderne kerkgebouw voor de parochie Onze Lieve Vrouwe He melvaart kon worden ingewijd. De vitale pastoor heeft in Voorburg on getwijfeld vele moeilijke jaren gekend om deze kerk van de drukkende financiële zorgen te bevrijden, waarin hij volledig is geslaagd. Toen dan ook in December 1934 de benoeming volgde tot pastoor van de St. Bavo-parochie te Heemstede, zag men hier in algemeen de officiële erkenning voor zijn talloze verdiensten. 11 Januari 1935 werd pastoor Van Mierlo plechtig te Heem stede geïnstalleerd. Men beschouwt hem daar als een man, wie het wel en wee van zijn parochianen bijzonder ter harte gaat. Ondanks zijn vrij hoge leeftijd kan men hem nog geregeld op de fiets ontmoeten, wanneer hij zich naar de Maria Stichting begeeft, om de zieken vertroosting en geestelijke bijstand te verlenen. Toch heeft ook Heemstede hem niet voor veel zorgen kunnen vrijwaren. Be halve de brand in de pastorie'van enige jaren geleden, ligt bij elke Heemstedenaar de herinnering aan de historie met de V 1 nog vers in het geheugen. Zoals bekend kwam op 13 November 1944 een dergelijk luguber wapen in de nabijheid van de kerk als blindganger naar beneden; won der boven wonder zonder enige schade aan te richten. De bezetters wensten het projectiel niet ter plaatse te demonteren en zij besloten de enorme bom twee dagen later tot ontploffing te brengen. Daarvoor moest 15 November half Heemstede wor den ontruimd, waarop in de omgeving van de Kerklaan een ontstellende ravage werd aangericht. In de hal van de pastorie wordt de her innering aan deze sombere dag nog door een eenvoudige gedenksteen levendig ge houden. Het inschrift daarvan luidt: „15 November 1944. Vi belli laesa - St. Bavo auxilio non destructa - Pietata paroeciae restaurata - Pastoor Chr. van Mierlo - 20 November 1945". Voor deze insci'iptie werd op toepasselijke wijze gebruik ge maakt van de omstandigheid, dat de woor den VI en Vi in het Latijn synoniem zijn voor geweld, zodat de vrije vertaling is: „Door oorlogsgeweld - St. Bavo be hoedde voor verwoesting - Door piëteit der parochianen weer hersteld". Uiteraard heeft zich in deze parochie een commissie gevormd, met de bedoeling gelden te verzamelen voor een passend jubileumgeschenk. Men is er in geslaagd voldoende financiën bijeen te brengen om pastoor Van Mierlo straks enige belang rijke verbeteringen in de kerk aan te bieden; namelijk een verhoging van het priesterkoor, de vernieuwing van de muur- abisis en een geheel nieuw hoogaltaar. Dit is een ontwerp van architect A. van der Lubben, met fraai beeldhouwwerk van H. Bischot. Helaas kunnen deze uitvoerige werkzaamheden niet tijdig gereed zijn, zo dat men bij het jubileum met een symbo lische overdracht zal moeten volstaan. Er wordt verwacht, dat de vernieuwingen niet eerder dan in November van dit jaar voltooid zullen zijn. Desondanks wordt de kerk straks luister rijk versierd, waarvoor reeds niet minder dan tienduizend gladiolen zijn besteld. De feestelijkheden nemen Zaterdag 14 Augustus een aanvang met een optocht, die 's avonds om zeven uur van de Van Merlenlaan vertrekt en die wordt vooraf gegaan door de R.K Harmonie „Sint Mi- chaël" en de verschillende R.K. jeugd organisaties. De stoet begeeft zich dan naar de St. Bavo-kerk voor het plechtig Lof, dat om half acht een aanvang neemt. Zondag 15. Augustus wordt om negen uur door de jubilerende pastoor zelf de plechtige Hoogmis opgedragen, waarna om 2 uur in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg de officiële receptie een aanvang neemt. Van 3 uur af is er dan voor alle niet-«enodiiden de gelegenheid opengesteld pastoor Van Mierlo te komen Gelukwensen. Gedurende de recente zal door de R.K. Harmonie „Sint Michael" nog een serenade worden gebracht, waarna deze dag om 4.30 uur met een plechtig Danklof besloten wordt. Tenslotte zal Zaterdag 22 Augustus, des middags om 2.30 uur op het terrein achter het R.K. Verenigingsgebouw in de open lucht door een groot aantal parochianen de revue „Wij vieren feest" worden opge voerd. De leiding hiervan berust bij re gisseur Anton Sweers. Wanneer men pastoor Schalke van de St. Ludwina-parochie in Haarlem-Noord met weinig woorden zou moeten karakte riseren dan zijn twee eenvoudige maar kenmerkende epitetha voldoende: dat hij namelijk een bescheiden en zorgzaam man is. Men zou hem de last der jaren pas toor Schalke is al 74 niet aanzien, ook al begint die zo langzamerhand te drukken. Nog altijd vervult hij met ijver en enthou siasme zijn herderlijke taak. Zielzorg is het woord waarmee die wordt aangeduid. Een veelomvattend begrip, waartoe pastoor Schalke niet in het minst het huisbezoek rekent, dat in zo'n uitgebreid rayon als de St. Ludwina-parochie bestrijkt, geen sine cure is. Het persoonlijk contact, daarop moet men bouwen, vindt de pastoor. Het is I dezelfde vorm van apostolaat als werd uit geoefend in de eerste jaren van het Chris tendom. Het blijft gebaseerd op het leren kennen en verstaan van wat er leeft en omgaat in de mensen. Bevorderlijk voor zo'n nauw contact kan alleen maar de be kendheid zijn, die de zieleherder in zijn omgeving geniet. Daarover heeft pastoor Schalke niet te klagen. Op 20 September zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat mgr. Angenent hem in Haarlem plaatste. Al die vijfentwintig jaar „staat hij nu in de Ludwina". Iedereen weet nu wie pas toor Schalke is. De pastoor zelf kent ook zijn schaapjes. En bij alle uitbreidingen van zijn parochie stelt hij zich zelf voort durend op de hoogte van haar gewin aan nieuwe leden, die zich komen vestigen in de nieuwbouw bij de Delftlaan en laat hij niet na zijn kapelaans in het intensieve huisbezoek te betrekken. Toch is dat vijfentwintigjarig pastoraat van pastoor Schalke niet de reden waarom wij hier over hem schrijven. Het heeft een voor hem vierenswaardiger motief: op 15 Augustus zal hij zijn gouden priesterjubi leum herdenken. Na zijn wijding was hi." tot 1908 kapelaan te Heemskerk, vervol' gens tot 1922 kapelaan in de St. Laurentius te Rotterdam. Daarna verhuisde hij naar Oude Tonge waar hij tot 1928 zijn eerste pastoraat uitoefende. In Oude Tonge weet men nog best wie pastoor Schalke is. Lo geerden er niet bij het dankbezoek, dat de jeugd van het geadopteerde plaatsje in Februari aan Haarlem bracht, twee kinde ren op de pastorie, een jongen en een meis je, wier ouders wel wisten dat de pastoor het hun aan niets zou laten ontbreken? Het was een mooie tijd in Oude Tonge zegt de pastoor. Er kwam een einde aan toen hij in 1928 naar Vogelenzang werd geroepen waar hij precies een jaar is ge bleven. Toen pastoor P. v. d. Pavoordt met emeritaat ging kreeg pastoor Schalke de St. Ludwina-parochie toegewezen en daar heeft hij met recht in de wijngaard des Heren zijn arbeid volbracht, een arbeid welke in de herdenking van zijn gouden jubileum en straks zijn zilveren pastoraat twee schone hoogtepunten zal vinden. Uiteraard kon pastoor Schalke zich niet uitlaten over de feestelijkheden, die de HAARLEM EN OMGEVING Studenten uit Wageningen, die op het ogenblik in de Kennemerduinen vertoeven, zagen Dinsdagochtend, dat duinterrein in brand stond op de grens van Duin en Kruid- berg en de Kennemerduinen. De brandweren uit Overveen en Santpoort zijn uitgerukt en hebben het vuur geblust. Een gebied van enkele honderden meters is verloren gegaan. Op de representatiewedstrijden voor herenkappers ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van Alkmaar, voorbereid door de Technische Ontwikkelings Club Alkmaar, heeft de Haarlemmer de heer J. F. Geijs- berts, beslag gelegd op de tweede prijs. Voor het stichten van een revalidatie- fonds van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond is een bruto bedrag bijeengebracht van f 4043,62. Pastoor Schalke parochianen hem willen bereiden. Hij wist er niets van. Wij echter kunnen reeds mel den dat hem een waardig geschenk zal worden aangeboden, een kruisweg voor de kerk van Wynand Geraedts. De kerkelijke viering van zijn priesterfeest is reeds voor 15 Augustus vastgesteld. Een Hoogmis des morgens te kwart voor tien. Een danklof te half vijf in de middag. Plechtigheden, waarmee hij de hoogheid van zijn ambt wil huldigen geheel overeenkomstig zijn priesterlijke staat. Adinda, 2 v. Singapore n. Haiphong. Agatha. 2 v. Singapore n. Pladju. Amstelkrooo, 2 v. Makassar n. Singapore. Almkerk, 3 v. Genua te Marseille. Annenkerk, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Arendskerk, pass. 2 Guardafui n. Colombo. Aletta, 3 v. Pladju n. Makassar. Amstelveen, 2 te Suez. Ariadne, 2 v. Le Havre n. Leixoes. Alphacca. 4 Rotterdam verwacht. Alderamin, 6 v. Colmbo te Madras vtrw. Amstclpark, 3 v. Amsterdam n Hamburg. Averdijk, pass. 3 Vlissingen n. New York. Aardijk, 4 v. Boston te Philadelphia. Adonis, 4 te New Orleans. Aimdijk, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Alnati. 3 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alphacca, 4 v. Hamburg te Rotterdam. Alpherat, 3 v. New York te Boston. Amor, 3 v. Izmir n. Hamburg. Arendsdijk, 4 v. New Orleans te Houston. Averdijk, 3 v. Antwerpen n. New York. Billiton, 3 te Balikpapan. Bonaire, 3 90 m. ZW. Finisterre. Bacchus, 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Bloemfontein, 4 v. Southampton n. Antw. Borneo, 3 v. Amsterdam n. Djeddah. Barendrecht, 5 v. Curasao te Gibraltar verw. Boskoop, 3 v. Lagina te Trinidad. Caltex Delft. 3 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Leiden, 3 te Banias. Caltex Nederland, pass. 3 Gibraltar n. R'dam. Ceronia, 3 v. R'dam n. Thameshaven. Clavella, 3 v. Yokohama te Singapore. Dongedijk, 3 v. Cristobal te Los Angelos. Dalerdijk, 3 te Bremen. Daphnis, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Diemerdijk, 3 v. Tacoma te San Francisco. Elmina, 2 v. Lagos 3 te Takoradi. Esso Amsterdam, pass. 2 Vlissingen n. Sidon. Etrema, 4 te Berre. Eendracht, verm. 6 v. Haifa n. Bourgas. Gaasterland. 3 v. Amsterdam te Recife. Gordias, 2 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Cottica, 3 360 m. N.NO. Paramaribo. Groote Beer, 3 330 m. ZO. Kp. Race. Gaasterkerk, 3 v. Marseille te Genua. Garoet, 2 te Mormugoa verm. 5 v. Mormugoa n. Cochin. Haulerwijk, pass. 2 ten Z. eil. Bikini naar Hestia, 3 te Rotterdam. Hathor, pass. 3 Finisterre n. Rotterdam. Helicon, 2 te Maracaibo. Hermes, pass. 3 Scilly's n. St. Kitts. Ilios, 2 v. Tunis n. Alexandrië. Jagersfontein, 3 195 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Japara KRL)3 v. Semarang n. Tj. Priok. Joh. v. Oldenbarnevelt, 3 v. Quebec n. South ampton. Kedoe. 2 Malta sepass n. Rotterdam. Kieidrecht. 2 v. Marseille n. Casablanca. Koratia, 2 v. New Orleans te Houston. Kota Baroe. 2 v. Genua n. Rotterdam. Kota Inten, 3 v. Colombo n- Belawan. Kertosono, 4 v. Balboa te Eos Angeles. Kota Agoeng, pass. 4 Finisterre n. Marseille. Lutterkerk. 2 v Port Said n. Genua. Larenberg. 1 te Basrah. Lucita. 3 v, Heysham te Ardrossan. Lanckneas. pass. 3 Finisterre n. Rotterdam. Leopoldskerk, 4 v. Port Said te Marseille. Langkoeas, pass. 4 Ouessant n. Rotterdam. Leersum. pass. 4 Vlissingen n. Amsterdam. Loosdrecht, 4 v. Calcutta n. Madras. Luna, 4 v. Hamburg te Kopenhagen. Madoera. 2 v. Singapore n Tj. Priok. Manoeran. 3 te Sandakan verw. Macoma. 3 v. Stanlow te Port Said. Meliskerk. 3 v. Port Swettenham te Singapore. Mirza. 4 te Fremar.tie. Modfokerto. 3 v. Soerabaia n. Semarang. Muiderkerk, 2 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Murena. 3 v. Balikpapan n. Mena el Ahmadl. Maasland, 3 v. Recife n. Pas Palmas. Maasdam. 2 v. Rotterdam te New Yont. Metuia, pass. 4 Kp. Leeuwin n. Geelong. Nestor. 2 te Trinidad v Barbados. Nieuw Holland, 3 v. Brisbane ti. Soerabaja. Noordam, 3 500 m. N. ten O. Fayal. Omala, 2 v. Fort Aleza n. Curacao. Orion. 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Oranle. 30 te Tj. Priok. Ouwerkerk. 4 v. Newcastle te Brisbane verw. Oberon. 4 v. New York te Curacao. Prins Philips Willem, 4 Bremen verw. Prins Joh. W. Friso, 3 v. R'dam n. Antwerpen Prins Willem IV, 3 v. Hamilton n. Cleveland. Pieter S, verm. 4 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Joh. W. Friso. pass. 3 Vlissingen n. Antw. Prins Willem v. Oranje, 4 v. Hamburg n. R dam Rita. 2 v. Singapore n. Bangkok. Roepat. 2 te New York. Rotti, 3 v. Damman te Bahrein. Rotula. pass. 3 Kreta n. Cochin. Raki. 4 te Semarang. Radia. pass. Sabang n. Colombo. Ridderkerk. 3 v. Amsterdam n. Afrika. Rijnkerk. 3 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Stad Alkmaar. 3 v. Alexandrië te Port Said Stad Dordrecht, pass. 2 Algiers n. Pto Etnpe- StadC Vlaardingen, 7 v. Wabana te Vlaardingen verwacht. Stad Maastricht, pass. 3 Finisterre n. Vlaar dingen. Sumata, 3 te Colomho. Salland, 4 v. Leningrad te Hamburg. Samarinda, 4 v. New York te Baltimore. Sibajak, 4 v. Djakarta te Aden. Sirrah, 8 v. Los Angeles te Sydney verw. Slamat, pass. 4 Gibraltar n. Beyrouth. Stad Breda, 10 v. Port Said te Duinkerken verw. Stad Haarlem, 4 v. Kirkenes te Vlaardingen. Sommelsdijk, pass. 3 Kev West n. Galveston. Stad Amsterdam, 3 v. Wabana n. Engeland. Talisse. 3 te Suez. Tara. pass. 2 Finisterre n. Rio de Janeiro. Ternate. pass- 2 Gibraltar n. Port Said. Themisto, pass. 1 Belle Isle n. Montreal. Thalatta, pass. 3 Finisterre n. Liverpool. Tabinta, 3 v. Hamburg te Amsterdam. Tomini, 3 v. Rastanura te Aden. Trajanus, 3 v. Amsterdam n. San Juan. Van Linschoten, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Wield recht, 3 te Sidon. Wonogiri, 2 v. Belawan n. Aden. Wonosari, 3 te Cebu. Westerdam, 2 600 m. O. New York n. R dam. Wonosari. 3 v. Cebu n. Singapore. Weltevreden, 3 v. Beyrouth n. Port Said. W. Alton Jones, 5 v. Port Said te Philadelphia Westerdam, 3 270 m. Z. Kp. Race. Wieldrecht, 3 v. Sidon n. Einswarden. Zaan, 3 v. Amsterdam te Gefle verw. KLEINE VAART Albergen. 4 La Nouvelle te Hamburg verw. Appingedam, 2 v. Lissabon te Antwerpen. All S, 2 v. Par te Rotterdam. Advent, 4 te Mistley verwacht. Albert Willem, 30 v. Rafso n. Guernsey. Ariel, 2 v. Zaandam te Amsterdam. Aruba, 3 v. Stettin te Amsterdam verw. Ary Seheffer, 3 v. Kopenhagen te Rotterdam. Astra, pass. 2 Vlissingen n. Londen. Atlantis, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Auriga, 3 v. Pasajes te Londen. Beekbergen, 3 v. Calais te Requejada. Bemisse. 1 v. Onega te Zaandam. Carpe Diem, 3 v. Ala te Rotterdam. Cinderella, 3 v. Duinkerken te Rotterdam. Confiance. 3 v. Stettin te Gent. Claes Compaen. 3 v. Bremerhaven te StettLn. Cornelia b II. 3 te Manchester. Da Capo, vertr. 3 v. Antw. 4 te R'dam verw. Dollard, verm. 3 v. Maimö te Kopenhagen. Domburgh, 1 v. Rotterdam te Casablanca. Duivel and, 2 v. Bremen n. Tyne. Deni, 3 v. Rostock te Rotterdam. Deo Duce, 2 v. Gothenburg n. Rouaan. Depa, 2 Brunsbüttel gepass. n. Loriënt. Diana V, pass. 3 Vlissingen n. Antw. Draco, 2 v. Bilbao n. Bordeaux. Dina, pass. 2 Vlissingen n. St. Malo. Driebergen, 3 v. Manchester n. Swansea. Eibergen, 3 v. Swansea n. Antwerpen. F.lisa, 2 v. Poortershaven te Rotterdam. Ellewoutsdijk, 2 v. Hamburg te Wormerveer. Elsenburgh, pass. 2 Dungeness n. Londen. Export II, 2 v. Rotterdam n. Londen. Elda. 2 v. Amsterdam te Antwerpen. Emke. pass. 3 Vlissingen n. Huil. Ferocia. vertr. 3 v. Skiën n. Mantyluoto. Flora, 3 v. Delfzijl te Amsterdam. Frans Bohmer, 4 v. Duinkerken te Lissabon. Gramsbergen, 3 v. Antwerpen te Vlissingen. Hoflaan, 3 Brunsbüttelkoog gepass. n. A'dam. Hartel, vertr. 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Ilias. 2 te Amsterdam n. Adriatische Zee. Import. 4 v. Antw. te Rotterdam verw. Jo, 2 v. Letterkenny te Liverpool. Josef Swenden, 27 v. Christinestad n. Huil. Joost, 2 v. Gefle naar Zaandam. Jaba, 2 v. Dordrecht te Rotterdam. Karei, nass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Kattegat, 2 v. Amsterdam n. Wagemngen. Kemphaan, 2 v. Humber te Gdynia. Kenitra, 2 v. Rouaan te Casablanca. Koningshaven, pass. 2 Ouessant n. Casablanca. Leemans, 2 v. Amsterdam n. Velsen. Limfjord, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Marva, pass. 3 Vlissingen n. Middelburg. Merwehaven. 2 v. Duinkerken n. Rouaan. Marcella, 3 v. Harburg n. Vlaardingen. Mariscal Lopez, 2 v. Florianapolis n. Montevideo Marjan, 3 v. Rotterdam n. Korsor. Matthew, verm. 3 v. Southampton n. Blllingham Maureen, pass. 2 Goeree n. Boston. Miohel Swenden, 31 v. Kemi n. Shoreham. Mypuck, vertr. 3 v. Parijs n. Gothenburg. Michigan, pass. 3 Vlissingen n. Hull. Mirach N. 2 v. Loctudy n. Casablanca. Muphrid N. 3 v. Delfzijl te IJmuiden. Neeltje b. 3 v. La Roehelle te Requejada. Nederland, 3 Kiel gepass n. Aarhus. Prudentie, 3 v. IJselmor.de te Rotterdam. Prior, 3 te Liverpool. Peter Swenden, 29 v. Vestervik te Kotka. Pavo, 1 te Amsterdam. Rose Marie, 3 v. Gothenburg te R'dam. Rokin, 3 v. Skelleftea te Amsterdam. Result, 2 te Glasgow. Setas. 3 v. Korsor te Holbaek. Spes, 2 v. Rotterdam te Heroya. Silvaplana, 2 v. Varborg n. Rotterdam. Solent, pass. 3 Vlissingen n. Kolding. Spurt, 3 te Port Talbot. Stantensingel, 2 v. Mesane n. Manchester. Stella Maris, 3 v. Drammen te Middlesbro. Swift, 2 v. Parijs n. Malmö. Tromp, 2 v. Vlaardngen te Sunderland. Taurus, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Timo, 2 v. Londen te Rotterdam. Taormina, 3 v. Dieppe n. Rotterdam. Teun, 30 v. Kotka n. Southampton. Texelstroom, 3 v. Liverpool te Amsterdam. Theano, 3 v. Belfast t-e Dublin. Twee Gebroeders, 3 v Delfzijl te Rotterdam. Triton, 2 v. Rotterdam n. Hull. Veenenburgh, 2 v. Rotterdam te Aberdeen. Viking. 3 v. Skagen te Rotterdam. Vrijburgh, 2 v. Rotterdam n. Londen. Westersingel, vertr. 3 v. K'ngslynn n. Goole. Wickenburgh. 2 v. Rotterdam n. Casablanca. Walcheren, 2 v. Vesteras n. Dordrecht. Westermarkt, 3 v. Swansea te Amsterdam. Wickenburgh, pass. 3 Dungeness n. Casablanca. Wiebold Bohmer, 2 v. Rouaan te Dakar. Wim, 2 v. Gotland n. Lulea. J Zeehaan, 4 v. Gdynia te Hull verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7