Oude brikken die het nog best doen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beroep E.V.G.- conferentie op 19 of 20 Augustus in Brussel Twee West-Duitse agenten in Berlijn verdwenen Westen zal niet ingaan op Sovjet-uitnodiging Verrassende spoed van Mendès-France Frans-Indisch overleg te Parijs hervat Anti-Amerikaanse rel in Bremerhaven Stakingen dreigen in West-Duitsland Tunesisch kabinet was Parijs onwelgevallig Dulles prijst accoord met Perzië Het woord is aan Militaire auto reed paal omver bij overweg Treincabine ingedrukt; bestuurder gewond Verwachting in Londen India protesteert bij Portugal Peking wijst ook tweede Amerikaanse nota af Frans-Vietnamese wrijving Nieuwe ministerslijst ingediend Indonesië houdt zich aan UNO-embargo Tsiang Kai Tsiek vreest aanval op Zuid-Oost-Azië Weerrapport 69e JAARGANG No 23 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 177 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman HET VRAAGSTUK der beroepskeuze, en nauw daarmee verbonden de vraag hoe men de ware mensen voor leidende, ver antwoordelijke posten moet vinden, houdt in deze tijd misschien wel meer geesten bezig dan ooit tevoren. Het zijn oude vragen, in de Engelse taal wel het bondigst uitgedrukt in de geijkte term: how to put the right man in the right place. In een onderhoud met de onderwijsredacteur van Het Parool heeft de Delftse hoogleraar prof. ir. Landberg er ten aanzien van de inge nieursopleiding over gesproken. Als een der moeilijkheden kwam de vraag aan de orde: „Wat voor mensen zijn het, die zich aanmelden als eerste jaars student?" Er bestaat voor de aankomende studenten nog geen selectie, onder andere door psycho technisch onderzoek. „Persoonlijk zie ik het zo." zei prof Landberg, „dat de psychotech niek, die niet in staat is geheel zekere con clusies te trekken, geen gebiedende eisen kan stellen. Zij kan wel bepaalde kanten van de persoonlijkheid naar voren brengen; zij is een goed hulpmiddel naast andere wijzen van beoordeling. Gedurende de op leiding: bij de keuze der studenten voor de richtingen van bedrijfsingenieurs, wordt de psychotechniek dan ook reeds met voordeel toegepast. Ik voel niets voor een toelatings examen voor de Technische Hogeschooi. Het gaat tenslotte voor een belangrijk deel om de persoonlijkheid, om de karakter eigenschappen. Brülante maar slappe men sen slagen vaak niet, noch in de studie, noch in de maatschappij. De techniek eist vasthoudendheid en een doelbewust door werken, niet het spasmodische, dat bijvoor beeld voor een kunstenaar mogelijk en mis schien wel vereist is." Bij deze laatste opmerking heeft prof. Landberg met zijn „misschien" een reserve gemaakt waarvoor zeker alle reden bestaat: nog nooit heeft een kunstenaar het ver ge bracht zonder de vasthoudendheid en het doelbewust doorwerken, vereist om zijn vak te beheersen en te blijven beheersen. Als kunstenaars perioden in hun leven ervaren waarin zij spasmodisch letterlijk: kramp achtig werken dan is dat, geloof ik, nog niet als een algemeen kenmerk aan te duiden, maar als de uiting van een per soonlijkheid, door begaafdheid en karakter maar ook door moeilijke levenservaring beïnvloed. Prof. Landberg erkent de belangrijkheid van de persoonlijkheid, de karaktereigen schappen, die hij bij de techniek vooral in vasthoudendheid en doelbewust doorwer ken tot uiting wil zien komen. Dat geldt, zou men kunnen opmerken, eigenlijk voor ieder beroep. Het feit dat ieder mens een persoonlijkheid is met een eigen bundeling van karaktereigenschappen dat ieder mens een uniek geval is; er zijn er geen twee gelijk en dat er zoveel verschil in tempo van ontwikkeling bestaat maakt het zeker juist zo buitengewoon moeilijk, alge mene regelen ten aanzien van beroepskeuze te doen gelden. Niet het minst als het be- roepstaken betreft, waarin leiding aan anderen moet worden gegeven. Zoals dat ook bij het vak van de ingenieur meestal het geval zal zijn. Leiding geven brengt immers mee dat men een zeker overwicht kan doen gelden, zich voor zijn medemen sen interesseert, verantwoordelijkheid voor hun prestaties op zich neemt, hen aanmoe digt waar dat nodig is, hun waarde erkent en dat doet bijken, eigen initiatief weet te ontwikkelen en het hunne op prijs te stellen. Men kpn de opsomming van nodige eigenschappen verlengen, maar het brengt in samenvatting zeker mee dat men veel meer zorgen en moeilijkheden op zich neemt dan degeen die alleen voor vervul ling van persoonlijke arbeid in hetzelfde vak staat. Iemands geschiktheid, met inbe grip van de tact en de mensenkennis die hij wellicht op later leeftijd zal hebben verworven, te voorzien als hij nog jong is en niet belast met enige bijzondere verant woordelijkheid zal wel een uiterst moeilijke zaak blijven. Moeilijk omdat men er niet met algemene normen komt, omdat examens geen zekerheid geven en omdat, zoals prof. Landberg erkent, ook de psychotechniek niet in staat is volkomen-zekere conclusies te trekken en dus geen gebiedende eisen kan stellen. Het intuïtieve inzicht van de jonge man zelf zal menigmaal juist zijn, Maar niet altijd, omdat ook ten deze be gaafdheid zo sterk verschilt. De omgeving waarin hij is opgegroeid zal meer of minder invloed doen gelden; als zijn vader eniger lei leidende functie bekleedt zal dat voor hem, bij vergelijkbare aanleg en belang stelling die toch ook weer nooit precies gelijk zal zijn een grote steun kunnen zijn. Zo kan men bijzondere omstandig heden noemen, van meer of minder geluk kige aard, maar in totaal blijft het vraag stuk ongetwijfeld vol raadselen, vol ver rassende en teleurstellende mogelijkheden. Het is niet opgelost en men mag zich af vragen of het ooit tenvolle opgelost zal worden. Hetgeen misschien, als men er dieper over nadenkt, ook niet eens gewenst zou zijn; zal het mensenleven ook ten deze ooit naar volstrekte berekening en ordening mogen verlangen? R. p. LONDEN (Reuter) De Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk zullen waarschijnlijk het jongste Russische yoor- stel tot een conferentie van vier in Augus tus of September verwerpen, zo wordt in gewoonlijk welingelichte kringen te Lon den gezegd. Men is te Londen van mening, dat dit Russische voorstel niet los kan worden gezien van het op 24 Juli door de Sovjet-Unie gedane voorstel tot een Euro- pes conferentie voor het tot stand brengen van een collectief beveilingsverdrag. Men gelooft nu in diplomatieke kringen, dat de drie Westelijke landen reeds besloten had den het voorstel van 24 Juli te verwerpen. Volgens bevoegde functionarissen zijn de Westelijke Grote Drie niet van zins zich te haasten met dit antwoord ondanks het aandringen van Sovjet-zijde. Officiële kringen in de Westelijke hoofdsteden me nen dat het Kremlin erop uit is vrijwel tot elke prijs een ratificatie van het E.V.G.- verdrag door Frankrijk en een herbewape ning van West-Duitsland te voorkomen. (Van onze correspondent in Brussel) Gisteravond deelde het Belgische depar tement van Buitenlandse Zaken mede dat Mendès-France, de Franse premier, 19 Augustus heeft voorgesteld als datum van de conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de E.V.G.-landen te Brussel. Om onbekende redenen stellen de Ita lianen 20 Augustus voor en men onder handelt thans om deze kleine moeilijk heid uit de weg te ruimen. In ieder geval blijkt hieruit dat Mendès-France sneller opschiet dan velen hadden verwacht, aldus onze waarnemers. In verband met de snelle ratificatie van het E.V.G.-verdrag door het Italiaanse parlement zeiden waarnemers dat zulks het gevolg is van onderhandelingen tus- •p" de Italiaanse regering en de geallieer de Italië zou een voordeel krijgen in Triest. De heer Spaak, die de conferentie zal presideren, blijft op het ogenblik in nauw contact met zijn collega's Beyen en Bech. Het Benelux-standpunt tegenover de Euro pese Verdedigings Gemeenschap blijft ongewijzigd: „Laten de Fransen eerst het huidige E.V.G.-verdrag goedkeuren. Daar na zullen wij overleg plegen over even tuele amendementen, die rekening hou den met de Franse bezwaren". PARIJS (Reuter) Men neemt alge meen aan, dat de strekking van Mendès- France's voorstellen zal zijn, het toezicht op het Franse leger door een internationale commissie met bovennationale bevoegd heden, op te heffen of uit te stellen. Frank rijk kan ook bedingen, dat alle Franse bijdragen tot een begroting voor het Euro pese leger kunnen worden besteed aan de Franse wapenindustrie. Het huidige ver drag bepaalt, dat maximaal 85 van de gelden mag worden uitgegeven in het land, dat de bijdrage levert. Nederlandse bezwaren (United Press) Nederland heeft Frankrijk laten weten, dat het zich krach tig zal verzetten tegen Franse voorstellen tot wijziging van het Europese legerver- drag. De Franse staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken, Jean Guérin de Beau mont, die president Coty bij zijn bezoek aan Nederland vergezelde, heeft deze ge legenheid te baat genomen om de Neder landse regering informeel te nolsen over mogelijke wijzigingen in het EVG-verdrag. Sommige van de voorgestelde wijzigingen zouden bij de Nederlandse regering op sterke tegenstand gestuit zijn. Nederland achtte het bijvoorbeeld ondenkbaar, dat de supra-nationale bevoegdheden van de voorgestelde gemeenschap ingrijpend ge wijzigd zouden kunnen worden zonder dat deze wijzigingen eerst aan het parle ment zou worden voorgelegd. De Nederlandse regering bracht dit standpunt naar voren toen zij gepolst werd over de mogelijkheid om beslis singen in de gemeenschap te nemen „met algemene stemmen" in plaats van bij meerderheid van stemmen, zoals dit nu in het verdrag voorzien is. Door deze „unanimiteit" zou een soort veto-recht in gevoerd worden, dat zeer verlammend kan werken op de te nemen beslissingen. De Nederlandse regering heeft ook koel gereageerd op de suggestie om de duur van het veelomstreden verdrag van 50 jaar terug te brengen op 10 of 15 jaar in overeenstemming met de NAVO. De reactie van de Nederlandse regering is bekend geworden bij alle EVG-landen en ook de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. Deze landen zouden volgens cle zegslieden stilzwijgend de heilzame uitwerking van de Nederlandse houding toejuichen. Vele van de Franse leiders, die nu doen de zijn met het zoeken naar een aanvaard bare „compromis-door-wijziging-zonder- herratificatie", zijn niet voldoende ver trouwd met de feitelijke tekst van het ver drag, waardoor het gevaar ontstaat van een fundamentele verandering in de geest van het verdrag. (A.N.P.) Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Italiaanse regering zich accoord heeft ver klaard met de datum van 19 Augustus. PARIJS (Reuter) Frankrijk en India hebben de onderhandelingen over de toe komst van Pondichery en Karikal, twee Franse nederzettingen in India, hervat. Men verwacht, dat zij tot een accoord zul len leiden. NIEUW DELHI (AFP) India heeft bij Portugal geprotesteerd tegen „heftige anti-Indiase betogingen" van de vorige week in de hoofdstad van Portugees Oost- Afrika, Lourengo Marques. India stelt de Portugese regering ver antwoordelijk voor verlies aan mensen levens en schade toegebracht aan bezit tingen van Indiërs. LISSABON (Reuter) De Portugese minister voor Overzeese Gebiedsdelen, Sarmento Rodrigues, heeft tegenover een delegatie uit Portugees West-Afrika, die haar aanhankelijkheid kwam betuigen, verklaard dat de regering alles deed wat in haar macht was om de Portugese rechten te verdedigen en iedere mogelijk heid het hoofd te kunnen bieden. Hij zeide dat de wereld niet onverschillig kon toe zien, dat aggressie tegenover Portugees gebied werd gepleegd zonder dat zij het gevaar liep dat in haar ogen alle zedelijke normen, alle rechten en alle regels voor het naast elkaar leven van beschaafde landen omver geworpen werden. WASHINGTON (Reuter) Communis tisch China heeft ook het tweede Ameri kaanse protest tegen het neerschieten van een Brits passagiersvliegtuig van de hand gewezen, zo deelt het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken mede. De Chinezen staan op het standpunt dat het incident Washington niet aangaat. De Ver enigde Staten zeggen in rechte op te treden voor drie gedode en drie gewonde Ameri kaanse onderdanen. BREMERHAVEN (Reuter/DPA) Te Bremerhaven worden op het ogenblik stukken grond en huizen onteigend ten be hoeve van de bouw van woningen voor Amerikaans bezettingspersoneel. Dit heeft geleid tot onenigheid tussen de grondbe zitters en de politie. Met mestvorken en knuppels ging men de politie te lijf. Donderdag kregen de grondbezitters en huurders steun van 1500 arbeiders van twee scheepswerven te Bremerhaven, die uit protest het werk neerlegden. Zij mar cheerden naar de omstreden terreinen, joegen de politie weg en deden alle werk zaamheden staken. Een deputatie der werf- arbeiders eiste op het gemeentehuis vrij lating der gearresteerden, terugtrekking van de politie en de verzekering, dat er niets zal worden onteigend. In een Amerikaanse verklaring wordt gezegd, dat volgens „burgers van Bremer haven" de relletjes het gevolg waren van communistische opruiing. In de wijk was Woensdagavond een door de communisten georganiseerde vergadering gehouden, waaraan 150 jongeren uit Oost-Duitsland, die te Bremerhaven op „cultureel bezoek" waren, deelnamen. Volgens de verklaring hadden de bouwvakarbeiders Donderdag middag het werk hervat. „Ik geloof dat die mensen vinden dat zij onrechtvaardig behandeld zijn en daarom in opstand zijn gekomen", deelde burge meester Rumpf aan United Press mede. Hij zei niet te geloven dat communisten de arbeiders opgehitst hadden. HAMBURG (United Press) De sta kingen in West-Duitsland dreigen zich uit te breiden. Er zijn stakingen gaande of op komst in de kolen- en staal industrie, in het transportwezen, de nutsbedrijven, de posterijen en onder de ambtenaren. Werk gevers en vakbondsleiders onderhandelen voortdurend, maar tot dusverre is er nog weinig voortgang geboekt. De twee-dagen oude staking van 15.000 arbeiders, werk zaam in het gas- en waterleidingbedrijf en het openbare vervoerwezen van de stad Hamburg duurt nog voort; 236.000 metaalarbeiders in Beieren dreigen Maan dag niet op het werk te verschijnen, wan neer zij voor die tijd niet de toezegging ge kregen hebben, dat zij een loonsverhoging van 12 pfenning per uur oftewel 12 pro cent per maand zullen krijgen. De vakbond, waarin 260.000 mijnwerkers uit het Ruhrgebied zijn georganiseerd, heeft de mijndirecties een lijst met „eisen" voor gelegd in hoofdzaak neerkomende op loonsverhoging waarop de werkgevers binnen 14 dagen met positieve tegenvoor stellen moeten antwoordenanders leggen de mijnwerkers de houwelen neer. De bond van posterij-ambtenaren. welke 100.000 leden telt. heeft in Frankfort be sloten krachtig aan te dringen op 10 pro cent loonsverhoging. In Keulen zijn de buschauffeurs weer aan hun werk eesaan nadat zij „een sympathie-staking" hadden gehouden met hun collega's in Hamburg. BERLIJN (Reuter/A.F.P.) Volgens het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft Gerhard Prather (alias Falkenstein) bij de Oost-Duitse autoriteiten om asyl ge vraagd. Prather zou een agent geweest zijn van de organisatie-Gehlen. Volgens A.D.N. had Prather gezegd gewetensbezwaren te hebben gehad, daar de organisatie-Gehlen voortkwam uit vroegere fascistische krin gen en kringen van gewezen hoge Duitse officieren. Hij zou er aan medewerken om te voorkomen, „dat de organisatie-Gehlen nieuwe misdaden zal begaan". Dr. John, het naar Oost-Berlijn uitgewe ken voormalige hoofd van de West-Duitse veiligheidsdienst, heeft een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van het on der communistische leiding staande natio nale front, waar hij de voorzitter, professor Correns, sprak, aldus een bericht van de Oost-Duitse radio. De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken Gerhard Schroder heeft Hans Jess beëedigd als voorlopig chef van het bureau voor de bescherming van de grondwet. Jess volgt John op. De be noeming geschiedde op tijdelijke basis, hangende een regeringsbeslissing over een reorganisatie van de contra-spionnage. BERLIJN (Reuter/DPA) De West- Berlijnse bladen melden dat de 52-jarige Karl Albrecht Tiemann, een leidende functonaris van het West-Berlijnse bu reau voor bescherming van de grondwet, sedert Zondag in Oost-Berlijn verblijft. Volgens het onafhankelijke blad „BZ" heeft Tiemann het voorbeeld gevolgd van dr. John, die hij kort voor diens verdwij ning nog zou hebben ontmoet. Op deze bij- 1 eenkomst zou ook een agent uit Oost-Duits- Donderdag hebben vierendertig antieke Engelse autootjes een rit gemaakt door een gedeelte van Zuid- en een gedeelte van Noordholland. De start was in Hoek van Holland, waar auto's en bestuurders V/oensdag waren aangekomen uit Engeland, en het eindpunt was Alkmaarwaar zal worden deelgenomen aan enige festivitei ten ter gelegenheid van het zevenhonderd jarig bestaan van de Kaasstad. Kuchend en hijgend hebben de meeste „ouwetjes" het traject afgelegd. Onderweg moest nog al eens worden gestopt om de Methusalems in de autowereld wat op verhaal te doen komen. Zondag nemen de Engelse auto mobilisten deel aan de hindernis- en esta fette races tussen automobielen uit de jaren 1899-1916 tijdens de grote auto-gala, welke in het gemeentelijk sportpark te Alkmaar wordt gehouden. Hierna vertrekken de Engelsen weer uit Alkmaar, maar voor hun verdere tochten door het land zijn geen officiële routes uit gestippeld. Sommige deelnemers hebben namelijk de wens te kennen gegeven een gedeelte van hun vacantie in ons land door te brengen en zo kan het dus gebeuren, dat men van Maandag af de vehikels te midden van het snelle verkeer zal kunnen zien tuffen. Ook in Haarlem zullen de rijders onge- zullen zich na de wedstrijden naar Noord- twijfeld verschijnen, want enkele coureurs wijk begeven. Foto onder: Vol spanning regelen bestuur der en passagier van een der deelnemende ..brikken" de benzinetoevoer. Foto boven: Fred Baxted, de bekende En gelse tulpenrallye-rijder, heeft in een Dion Bouton uit 1904 juist een heel wat nieuwere en forsere schepping van de auto-industrie gepraaid. SAIGON (Reuter) Het Vietnamese kabinet heeft besloten, de Verenigde Sta ten om vliegtuigen en schepen te vragen voor de evacuatie van honderdduizenden Vietnamezen, die de delta van de Roode Rivier willen verlaten, omdat zij niet onder een communistisch bewind willen leven, aldus is uit kringen die de regering na staan vernomen. De Fransen hebben even wel bekend gemaakt, dat zij een millioen mensen kunnen evacueren voordat de delta in Mei aan de communisten wordt over gelaten. Waarnemers te Saigon menen, dat de Fransen dit verklaard hebben nadat zij op de hoogte waren van het besluit van de Vietnamese regering, een beroep te I doen op de Amerikanen. Frankrijk heeft beloofd, alle onkosten van de ontruiming te zullen di-agen. Er is echter wrijving geweest over de vraag, wie de organisatie er van op zich zal nemen. land aanwezig zijn geweest. „BZ" ver klaarde voorts, dat Tiemann indertijd in Noorwegen, Parijs en aan het Russische front heeft gewerkt bij de contra-spion- aagedienst van de Duitse Iuchmacht. Een woordvoerder van het West-Berlijn se bureau voor de bescherming van de grondwet heeft ontkend, dat Tiemann voor het bureau werkte. Wel had Tiemann on langs inlichtingen aangeboden, doch daar van was geen gebruik gemaakt, omdat hij voor andere Westelijke inlichtingendien sten werkte. Tiemann was niet op de hoogte van de interne aangelegenheden van ons bureau, aldus de woordvoerder De West-Berlijnse politie deelt mede, dat Tiemann Zondagochtend met een kennis uit Oost-Duitsland zijn wo ning in Wannsee (Amerikaanse zone heeft verlaten en bij een onderhoud aan de zönegrens vermoedelijk door de Oost-Duitse veiligheidsdienst is aangehou den. Niets wijst er op, aldus deze bekend making, dat Tiemann als een „overloper met verraderlijke bedoelingen" moet wor den beschouwd. Men neemt aan, dat hij een kleine, eigen inlichtingendienst wilde opbouwen, om dan aan grotere inlichtingendiensten zijn berichten te verkopen. „Hij is kennelijk als handelaar in inlichtingen aan zijn be roep ten offer gevallen", aldus de politie TUNIS (United Press) Kabinetsfor mateur Tahar ben Ammar heeft een nieuwe ministerslijst ingediend. De eerste achtte de Franse resident-generaal onaan vaardbaar omdat er de namen van natio nalisten in voorkwamen die hem onwel gevallig waren. Ben Ammar heeft de ge hele dag overleg gepleegd met de Bey die op zijn beurt ruggespraak voerde met de resident-generaal. Naar verluidt heeft Mendès-France, de Franse premier, zijn veto uitgesproken over het opnemen in de regering van nationalisten, die het vorig jaar hebben getracht interventie van de UNO te bewerkstelligen. Ben Ammar heeft verscheidene keren telefonisch Habib Bourguiba, de als bal ling in Frankrijk verblijvende leider van de Neo-Destour, geraadpleegd. Naar ver luidt zou Bourguiba hem de raad hebben gegeven mannen als Salah ben Joessef en Mohammed Badra, beiden lid van de Neo-Destour, niet in de regering op nemen omdat ook zij in 1951 hadden ge ijverd voor interventie van de UNO. Op de nieuwe ministerslijst komen leden van de oude Destour, agrariërs en socia listen. Roerig Marokko FEZ (Reuter) Vijf Marokkanen zijn Donderdag te Fez gedood en twee gewond bij botsingen tussen voor- en tegenstan ders van de verbannen sultan, Sidi Mo hammed ben Joessef, aldus werd uit Fez vernomen. De Franse autoriteiten konden het aantal slachtoffers niet nagaan doordat de betogers de lijken hebben meegenomen. WASHINGTON (United Press) John Foster Dulles de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Perzische olie-overeenkomst geprezen als een triomf voor de op een goede verstandhouding steunende diplomatie en voorspeld dat de overeenkomst voor Perzië het begin van een nieuwe periode van welvaart zal be tekenen. Dulles deelde dit mede in een formele verklaring. Een der belangrijkste resultaten van de overeenkomst is volgens diplomatieke waarnemers dat de Sovjet- Unie niet langer kan hopen nog eens vaste voet te krijgen in Perzië. Dulles liet in zijn verklaring doorsche meren dat de overeenkomst de weg heeft geëffend voor versnelling van het tempo van de Amerikaanse economische hulpver lening aan Perzië. Hij merkte op dat alle vrije landen de vruchten van de overeen komst zullen plukken. Een conclusie was volgens hem dat indien er een goede ver standhouding bestaat en de volkeren ern stig en vol werkelijkheidszin streven naar hun doel zij altijd wegen kunnen vinden om op eerlijke en billijke wijze hun me ningsverschillen uit de weg te ruimen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Helen Rowland: Wanneer het over liefde gaat kan een meisje altijd veel vlugger luisteren dan een man praten. Gisteravond tegen tien uur reed tussen Nunspeet en Oldebroek een militaire trek ker met oplegger, waarop een tank stond, een onbewaakte overweg op, juist op het ogenblik, dat een sneltrein uit de richting Zwolle naderde. Ook van de andere kant naderde in de verte een trein. De militaire chauffeur wist door een geforceerde ma noeuvre zijn wagen nog net van de over weg vrij te krijgen, maar raakte daarbij een van de palen, waaraan de waarschu wingsborden bij de stroomdraden zijn be vestigd. De paal knapte af, beschadigde de bovenleiding en sloeg tegen de electrische locomotief van de trein uit Zwolle. De ca bine werd gedeeltelijk ingedrukt en de be stuurder, de heer A. Versteeg uit Amers foort, liep hoofdwonden en vermoedelijk een hersenschudding op. De trein is na ongeveer een uur door een stoomlocomotief naar Amersfoort ge bracht. In de afgelopen nacht heeft men de bovenleiding hersteld. Geen rubber naar China DJAKARTA (Aneta) Het Centrale Exportbureau van het Indonesische mini sterie van Economische Zaken heeft heden medegedeeld, dat de Indonesische rege ring nooit een vergunning voor export van rubber naar de Chinese volksrepubliek heeft verleend. Deze verklaring werd ge- gegeven in verband met berichten, dat het Poolse schip „Pulaszki" 6000 ton rubber, die bestemd zou zijn voor de Chinese volks republiek, zou hebben ingeladen. In de ver klaring wordt er de nadruk op gelegd, dat er tussen Indonesië en de Chinese volks republiek geen handel mogelijk is. daar er geen handelsovereenkomst tussen de beide landen bestaat. Voorts zou Indonesië als lid van de UNO niet de maatregelen, die door deze internationale organisatie is genomen, niet willen schenden. Welingelichte kringen in Djakarta heb ben heden medegedeeld, dat op de lijst van artikelen, die naar de Chinese volks republiek zullen worden uitgevoerd, geen strategische goederen voorkomen. Er zijn verder nog geen resultaten bekend van de besprekingen, die op het ogenblik tussen een handelsdelegatie uit de Chinese volks republiek en een Indonesische handels delegatie worden gevoerd. TAIPEH (Reuter) Naar van officiële zijde wordt vernomen, heeft generaal Tsjang Kai Tsjek, de Chinese nationalisti sche leider, verklaard, dat communistisch China zeker zou pogen Zuid-Oost-Azië te veroveren na zich van bases op Hainan en Indochina te hebben verzekerd, volgens hetzelfde strategische stramien, dat de Ja panners in de tweede wereldoorlog gevolgd hebben. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand S-c w S £5 «2 S S 15 EB ZB Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genéve Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel onbewolkt nevel nevel onbewolkt nevel nevel onbewolkt onbewolkt WNW 3 windstil ZZO 3 Z 5 Z 4 O 2 ZW 3 windstil windstil NW 2 windstil NO 2 windstil O 3 NO 3 windstil windstil windstil NNO 3 ONO 2 21 0 23 0 19 0 23 0,2 21 13 27 0 29 0 26 0 29 0 25 0 28 0 28 0 30 0 25 0 30 0 26 0 28 0 27 0 30 0 26 0 Neerslag laatste 24 uur •re>303cooccccoco3cc<x>ccooococo3ocor»oecoocoocc MINDER WARM Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk regen en een kans op onweer Overwegend matige wind. in hoofd taak tussen Zuid-West en Zuid-Oost Minder warm. 7 Augustus Zon op 5.10 uur. onder 20.21 uur. Maan op 15.07 uur. onder 22-58 uur. Maanstanden 6 Aug. 19.50 uur: Eerste kwartier 14 Aug. 12.03 uur: Volle maan 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 Augustus Hoog water: 8 06 en 20.29 uur. Laag water- 3.41 en 15-51 uur Zaterdag 7 Augustus Hoog water: 8.56 en 21.25 uur. Laag water: 4:20 en 16.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1