Tor ld je gezien door een vrouw Kerkdag in Leipzig Luidruchtige étalage en nog wat ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 KERKELIJK LEVEN Bloemkoolallerlei Uitvoer naar de V.S. steeg in 1953 met bijna 25 pet. IOnze Puzzle I Mayonnaise WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Drie Amsterdammers gaan op krokodillen jagen oor do^Or o uw Een eerste indruk van een stad is vaak doorslaggevend: toen de comfor tabele Griekse boot, waarop ik van Athene uit de overtocht had gemaakt, de haven van Istanbul naderde, werd ik op slag verliefd op deze metropolis met zijn vele slanke minaretten, zo schilder achtig gelegen aan de Bosporus. Lang kon ik echter niet van het mooie uitzicht genieten. De voor het merendeel Griek se passagiers, die zo rustig en lui had den genoten van de bootreis, ondergin gen plotseling een metamorfose, nadat zij in het gezicht van de haven douane papieren ter invulling hadden gekregen. Het was opeens een gedrang, gestomp en gekrakeel, alsof er iets vreselijks was gebeurd en het leek, alsof iedereen met iedereen ruzie had. Ik keek het ge doe enigszins verbijsterd aan, want ik snapte heus de moeilijkheid niet; het ging maar om één betrekkelijk eenvou dig formulier. De opschudding duurde evenwel een half uur en toen de boot eindelijk was gemeerd, ging er nog heel wat tijd overheen, voordat de douane alle bagage bekeken en doorgelaten had. Daar stond ik op de kade van een wildvreemde stad, waarin ik een ge heimzinnige Oosterse sfeer dacht te treffen. Het eerste echter wat ik zag was een armelijk geklede man zonder benen, die zich zeer behendig op een plank met wieltjes voortbewoog door zich met zijn handen op de straat af te zetten. Hij grijnsde breed en met een soort kinderlijke opgetogenheid naar me. Hij verkocht glimmende, hardrose poppetjes en ik heb er maar eentje ge nomen. Er zijn vele eeuwen over het oude Constantinopel gegaan en zij hebben hun sporen op stad en bevolking ach tergelaten. De grote Mustafa Kemal Ataturk heeft in de twintiger jaren de krachtige stoot gegeven tot modernise ring en hij is voor een groot deel ge slaagd, maar het kon niet anders of er moesten overblijfselen van de typisch- Oosterse opvattingen blijven hangen. De moderne gebouwen in het centrum con trasteren sterk met de oude houten hui zen, die je overal verspreid nog vindt. In de hoofdstraat, de Istiklal Caddesi, zijn zeer moderne winkels met het aller nieuwste op het gebied van textiel en schoenen en niet te vergeten de nieuw ste boeken en tijdschriften uit velerlei landen. Maar ook tref je hier venters, die een groot juk met platte dozen yoghurt torsen, de kersenkoopman met een koperen weegschaal in de hand en een zware mand kersen op de rug en mannen, die bijna geheel schuil gaan onder een bed of een crapaud. De politie agenten blijven dit enorme verkeer met ware virtuositeit de baas. Taxi's suizen af en aan.zij maken Een der vele minaretten, die Istanbul rijk is. zeker vijftig procent van het totale ver keer uit. Heel populair is de Dolmus een taxi voor iedereen. Je kunt deze ieder moment aanroepen en zo lang er nog een plaatje vrij is, kan je er bij schuiven. Soms is het nog voordeliger dan de bus een kort traject kost vijf entwintig, een lang vijftig cent. Ook vrouwen maken hiervan gebruik. Zo kun je een Turkse, rijkelijk in een hoofddoek gewikkeld, zien zitten naast een geëmancipeerde zuster met het nieuwste kapsel en gekleed in een mo derne creatie. Bij het beginpunt staan mannen met een doordringende stem te roepen waar de Dolmus heengaat. Nooit zal ik de langgerekte klank „Taxim!" vergeten, de naam van het plein vlak bij mijn hotel waar ik me heel wat keren per dag heen liet brengen. De af standen in Istanbul zijn namelijk zeer groot. Aan de andere kant van de Galata- brug over de Gouden Hoorn ligt het oude stadsgedeelte met de beroemde Bazar overdekte galerijen met een paar duizend winkeltjes. Daar staat ook de indrukwekkende Aya Sofia en de beroemde Blauwe Moskee. Op de binnenplaats hiervan werd ik aange schoten door een intens vuil, maar prachtig kind met gitzwarte ogen. Ze probeerde me met een hel stemmetje en niet aflatende ijver zaadjes te verkopen voor de duiven, die hier in zwermen rondvliegen. Op grote moskeesloffen over mijn schoenen stond ik even later op het dikke tapijt in de Blauwe Moskee. Aan de voorkant van de ruimte in blauw mozaiek lagen de mannen in gebeds houding. Achterin in enkele aparte af delingen zag ik vrouwen met blote voe ten en een sluier als hoofddoek, even eens verzonken in gebed. Aan de fon tein in een hoek stond een goedgeklede man zijn voeten te wassen. Hij had zijn sokken in zijn zak gestopt en droogde zijn voeten met zijn zakdoek af. Toen wandelde hij, met zijn zakdoek tussen de tanden, naar voren en voegde zich bij de anderen. Monotoon en weemoedig klonk het zingen van de Korangebeden door de ruimte. De Aya Sofia, die vijf eeuwen ge leden, voor de verovering van Constan tinopel door de Turken, een Orthodoxe kerk was, draagt alle tekenen van zijn afkomst. Tussen de Turkse ornamenten vindt men nog Byzantijnse fresco's. Bijna even fascinerend als de Aya Sofia is het Topkapi museum. Het is het paleis waarin sinds de vijftiende eeuw de sultans hebben gewoond. Het heeft vele bijgebouwen. In de vroegere keu kens is thans een unieke collectie Chi nees, Japans en Turks porcelein, kristal, zilver en glas ondergebracht. De ver trekken van de sultan, de ontvangsalons, ze zijn alle nog als tijdens de regering van de laatste heerser, sultan Resat, voor de komst van Ataturk, die er ook nog geruime tijd heeft gewoond. De directeur leidde me uitvoerig rond en al die tijd popelde ik om de harem te zien. Toen we eindelijk bij dit ge deelte kwamen, ging hij er voorbij en schudde hardnekkig zijn hoofd als ant woord op mijn vraag of ik er even in mocht. Ik gaf echter de moed niet op en maakte smekende gebaren, waardoor hij blijkbaar werd vertederd. Plotseling was hij verdwenen en even later kwam hij terug met een grote sleutel, mij al uit de verte enthousiast toeroepend: „Harem!" Later hoorde ik, dat er voor mij een grote uitzondering was gemaakt. Ik kwam nu in vertrekken vol mo zaiek en tapijten. Langs de wanden stonden banken beladen met kussens. Zware gordijnen vormden kleine kamer tjes, waarin brede bedden waren ge- - plaatst. De sfeer van vroeger was er nog volledig bewaard. Istanbul bezit een menigte café's en terrassen, waar men mannen en nog eens mannen ziet. Ze sabbelen soms vreedzaam aan een grote pijp die tot op de grond reikt de zogenaamde Nargile. Of ze spelen met een snoer kralen, de Tesbih, een gebedssnoer. Bij iedere kraal moet men eigenlijk zeg gen: Allahuekber: Allah is groot. „Buurmans kip is zo flink als een gans en zijn vrouw zo jong als een meisje", zegt een van hun spreekwoor den. Behalve complimenteus is de Turk echter ook zeer gastvrij. Dat heb ik meermalen ondervonden, toen ik 's avonds de gast was van een Turkse familie. Ik was nog niet goed en wel geïnstalleerd op een met tapijten be klede bank, in een vertrek, waarvan ook de hele vloer schuil ging onder ta pijten, of er werd zwarte koffie in een klein porceleinen kopje voor me neer gezet, een groot glas wijn, bonbons en allerlei zoetigheid en een schaal met perziken en kersen, zodat ik werkelijk niet wist waarmee ik moest beginnen. Toen ik sprak over een gramofoonplaat van typisch Oriëntaalse muziek, die ik de volgende ochtend wilde kopen, dook de gastvrouw in een kast en schonk me de begeerde plaat. Hoe meeslepend en melancholiek is die muziek. Ik heb er zigeunerinnen en zigeuners op zien dansen en werd er zeer door geboeid. Een slanke jonge vrouw met een merkwaardig fiere kop zie ik nog voor me: alles was fel en heftig aan haar bewegingen. In het vuur van haar dans liet ze haar heup met een snelle beweging uitschieten, zodat haar zwierige rok een wolk van schuim werd. Istanbul is vol verrassingen. Welk een prachtige panorama's biedt deze op heuvels gebouwde stad! Maar het mooist is ze bij avond, wanneer de zon ondergaat over de Bosporus en Gouden Hoorn in een purperen gloed. Het wa ter wordt violet en wazig, de talrijke kleine bootjes laten een zilveren baan na. Slanke, dromerige minaretten en de vele pinkellichtjes later op de avond maken de stad tot een wonder uit de Duizend en Een Nacht. TINEKE RAAT Vlak vóór Szile aan de Zwarte Zee trof ik dit groepje vrouwen. In de dorpen zijn ze nog vaak gekleed in een gestreepte pyamabroek, een zwarte jas en een royale witte hoofddoek. duurt kort en de haartjes blijven weken weg. Óver de zon gesproken: de vorige maand was er een meneer die aan een winkelier vroeg naar een picknicstoeltje. „Dat hebben we wel, maar waór wilt u in vredesnaam picknicken?" Enfin, dat was dan ook in de wintermaand Juli. ANNEKE We kennen allemaal gewoon „bloem kool met saus", maar maakt u er dit jaar eens een paar andere gerechten van. Om te beginnen nog deze wenk: wist u, dat als de portie's niet te groot zijn, u bloemkool en aardappelen in één pan kunt koken? De aardappelen gaan onder in en daar bovenop de hele bloemkool, die van de grootste stronken ontdaan is. De bloemkool wordt dan in de stoom gaar, 't bespaart u gas en een vuile pan. Een andere goede raad is deze: maak eens niet altijd een melksaus maar ver ander deze eens in kaassaus, tomaten saus, kerrysaus o.i.d. Uw bloemkool zal er een heel ander gerecht door worden. Bloemkool met kaassaus die in een vuurvaste schoetl is gedaan en in een oven met bovenwarmte een mooi korstje heeft gekregen is niet alleen een lust voor het oog maar ook voor de tong. Een pittige kaussaus kunt u als volgt maken CA 1.). Smelt 25 gr. margarine en voeg daar aan 20 gr. bloem toe. (2Vi a 3 afgestreken lepels). Er ontstaat een massa die als een bal door de pan rolt. Voeg dan met kleine scheutjes de Vi 1. melk toe en roer flink. Als de saus mooi glad geworden is wordt ze op smaak afgemaakt met zout, aroma en enige lepels geraspte oude kaas. Voor de tomatensaus kan 5 gr. meer bloem genomen worden: als de saus gemaakt is worden 1 of 2 eetlepels tomatenpuree toegevoegd. Een gerecht wat zeker min der bekend is en wat toch juist zo mak kelijk klaar te maken is, is bloemkool met mayonnaise of een andere zure saus. Een uitstekende combinatie voor een warme zomerdag. Indien mogelijk wordt de bloemkool in z'n geheel gekookt (kan de vorige dag gebeuren) en na afkoeling op een platte schotel geplaatst. Dan wordt er een dikke laag mayonnaise overheen gelegd. Pro beert u deze schotel eens met gebakken aardappelen. Veel huisvrouwen denken dat mayon naise maken moeilijk is en dat het vaak mislukt. Probeert u het eens en u zult zien hoe dat meevalt en hoe gauw ze ge maakt is. Bovendien kan dan precies de gewenste hoeveelheid gemaakt worden. ENQUêTE BABYVOEDING In de Verenigde Staten is een vra genlijst toegezonden aan baby-specia listen om hun mening te vragen over het toedienen van vast voedsel aan babies die nog geen half jaar oud zijn. Het merendeel van de artsen bekende dat de moeders sterke aandrang op hen uitoefenden om dergelijk voedsel zo vroeg mogelijk te geven. Invoer van Amerikaanse producten met 188 millioen gedaald Ondanks de vele moeilijkheden, die de Nederlandse exporteurs bij de handel met de Verenigde Staten van Amerika moeten overwinnen is de export volgens het jaar verslag 1953 der Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika weer aanzienlijk gestegen, namelijk van 515 millioen gulden- in 1952 tot 643 millioen in 1953. Ook in verhouding tot onze totale uitvoer is winst geboekt waardoor thans 8 pet. naar de Ver enigde Staten wordt geëxporteerd tegen 6.4 pet. in 1952. De posten welke de grootste stijging laten zien, zijn gietijzer, ijzer en staal met 55 millioen gulden tot ruim 61 millioen gulden; producten bereid uit of met vlees met 48 millioen gulden tot 109 millioen gulden; parels, edelstenen (behalve dia mant) en edele metalen met bijna 29 mil lioen gulden tot ruim 29 millioen gulden, en plantaardige vetten en oliën met 12 mil lioen gulden tot 14.5 millioen gulden. De posten, welke daarentegen een aan zienlijke daling vertonen ten opzichte van 1952 zijn tin met 62 millioen gulden tot 138.7 millioen gulden, en melk en melk producten met 13 millioen gulden tot 0.2 millioen gulden. Aangezien de export van ijzer, gietijzer en staal direct afhankelijk is van het we reldprijspeil, is de belangrijkste stijging die van vleesconserven, speciaal ham. Wat de Nederlandse invoer uit de Ver enigde Staten van Amerika betreft was er van een vrije ontwikkeling in 1953 nog steeds geen sprake, daar de invoerrestric- ties in Nederland bepalend waren voor de hoeveelheid en de soort goederen, welke uit de Verenigde Staten konden worden be trokken. Wel werd een begin met de libe ralisatie gemaakt voor een aantal grond stoffen, maar dat heeft op het totaal wei nig invloed kunnen uitoefenen. Anderzijds werden nog transacties van het hulppro gramma afgewikkeld. Invoer uit de V.S. gedaald. Ten opzichte van 1952 geeft 1953 een da ling te zien van de uitvoer van de Verenig de Staten naar Nederland met 188 millioen gulden. Drie posten zijn sterk verminderd, namelijk steenkool met 110 milloen, granen met 107 millioen en ruwe katoen en afval met 60 millioen, waardoor alleen reeds van deze producten in totaal 277 millioen min der werd ingevoerd. Vergeleken met het to tale verschil, dat 188 millioen bedroeg, be tekent dit, dat op ander gebied meer werd ingevoerd. By nadere beschouwing bhjkt dan ook dat vele posten zijn toegenomen ten opzichte van het vorige jaar, hetgeen duidt op een reëler ontwikkeling van de import uit de Verenigde Staten. Horizontaal: 1. muzieknoot, 3. korf, 7. gem. in Betuwe, 9. kloostervoogd, 11. ijs kegel, 12. meisjesnaam, 14. puntig, omge bogen ijzer, 16. pasmunt in Nederland (afk.), 18. voertuig, 20. Rom. keizer, 22. slede, 23. meisjesnaam, 25. Indonesische landbouwer, 27. bijrivier v.d. Rhöne, 29. dorpje in de Tielerwaard, 30. vaartuig, 32. foefje (Mal.), 33. voorzetsel. Verticaal: 2. meisjesnaam, 3. muzieknoot, 4. aldus, 5. aanwijzend voornaamwoord, 6. jongensnaam, 8. schermbloemige plant. 10. Duitse componist, 11. laatste koning der Oostgoten, 13. beeld, 15. niet dicht, 17. bijwoord, 19. metaalhoudende delfstof, 21. sap van run, 24. meisjesnaam, 26. Turkse naam, 28. electrisch geladen atoom, 29. voegwoord, 31. reeds. Om mee te dingen naar de drie geld prijzen ad ƒ7.50, ƒ5.— en ƒ2.50 moeten oplossingen onder de aanduiding „Oplos sing Puzzle" uiterlijk Dinsdag 17 uur ont vangen zijn aan een van onze kantoren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37 of IJmuiden: Kennemerlaan 186. De prijzen van de vorige puzzle werden toegekend aan: Mej. G. de Vries, Grote Houtstraat 144, Haarlem, 7.50. H. Keuter, Tasmanstraat 9, IJmuiden, ƒ5.—. S. H. Booiman, Slachthuisstraat 1 b, Haarlem, 2.50. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 2. korst, 6. Ida, 8. ooi, 10. sire, 12. Lent, 13. te, 14. nee, 16. Se, 17. agger, 18. ar, 20. Eos, 21. O.E., 23. koel, 25. term, 27. aks, 29. neo, 30. paard. Verticaal: 1. mist, 2. kar, 3. rij, 4. toe, 5. rite, 7. die, 9. ons, 11. engel, 12. leest, 15. ego, 18. akal, 19. rok, 21. öre, 22. emoe, 24. esp, 26. end, 28. sa. 1 eidooier, 2 dl. olie, 1 a 2 lepels azijn, zout, peper, (mosterd of mos terdpoeder). Eidooier, zout, peper en azijn losklop pen. De olie onder voortdurend roeren druppelsgewijs toevoegen. Begint de saus zich te vormen dan kan de olie langzaam geschonken worden. Houdt daarbij dit in het oog: Zorg dat de olie niet te koud is, dat ze niet te snel wordt toegevoegd en dat er niet teveel olie wordt gebruikt. Mocht de mayonnaise toch mislukken ondanks deze goede voorzorgen, dan kunt u ze goed krijgen door in een andere kom een nieuwe eidooier los te kloppen, en hieraan de mislukte mayonnaise langzaam schenkend toe te voegen. Nadat de regering van de Duitse Demo cratische Republiek na lang aarzelen toe stemming had gegeven voor de Zesde Evangelische Kirchentag, heeft zij verder ook alle medewerking verleend zodat deze Kerkdag de geweldige organisatorische problemen heeft kunnen oplossen, mede dank zij de prachtige accommodatie op het terrein van de Leipziger Messe Toen president Von Thadden op de Wilhelm Leusehner Platz de Kirchentag opende waren naar schatting der politie honderd a honderdtwintigduizend mensen bijeen. De bevolking van Leipzig had 57.000 bedden ter beschikking gesteld, terwijl ook verschillende grote hotels geheel ter be schikking van de Kirchentag stonden. De deelneming aan het studieprogramma ge durende de eerste dagen begon met onge veer zestigduizend deelnemers en liep op tot honderdduizend. Alle hallen der Leip ziger Messe, met het eveneens ter beschik king gestelde Sovjet-paviljoen, waren tel kens geheel gevuld. Sommige samenkom sten moesten door middel van luidsprekers in drie, vier hallen tegelijk worden gehou den. Het centrale thema van deze Kirchentag was „Verblijdt u in de hoop", waarin tevens aansluiting met het thema van de vergadering van de Wereldraad der Ker ken te Evanston gelegd was: „Jezus Chris tus, de hoop der wereld". De bijbelgedeel ten, die steeds 's morgens van 9.3010.30 werden uitgelegd, waren in verband hier mee gekozen uit de Openbaring van Jo hannes. Deze bijbelbesprekingen werden onder meer geleid door Walter Lüthi uit Bern, Niemöller, Pastor Busch uit Essen. Zij werden door vele duizenden bijge woond. In de studiegroepen werden 's morgens lezingen gehouden, die alle met het cen trale thema samenhingen, maar dit voor de verschillende vragen en levensterreinen trachtten te concretiseren. Zo sprak de be kende studentenpredikant Hamel uit Halle in sectie I over het vergeten geloofs-artikel van de wederkomst van Christus, in sectie II prof Heinrich Vogel uit Berlijn over „Het evenbeeld van de onzichtbare God", in sectie III oud-minister Heinemann over „In het rijk van deze Koning heeft men de gerechtigheid lief", in sectie V Klaus von Bismarck over de vrijheid van de Chris ten, in sectie VI de beeldhouwer prof. Gross over „Wie bouwt de laatste stad?" Iedere middag werden deze referaten in discussie-groepen besproken, waaraan door vele duizenden werd deelgenomen. Een groot aantal culturele bijeenkom sten vulde het tweede gedeelte van deze eerste dagen. Het Dresdener Kreuzchor, het Thomanerchor, vele dichters, kunste naars en lekespel-groepen verzorgden meer dan honderd van deze samenkomsten. Op een achttal plaatseri in de stad wa ren klokken opgesteld, die iedere dag van 7 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds op ieder vol uur gedurende vijf minuten wer den geluid. Verder zorgden de vele bazuin corpsen voor de nodige belangstelling. Op vele plaatsen werden openluchttoespraken gehouden, vaak met de mogelijkheid van discussie aan het slot. De voortdurende re gen dwong er toe om de grote diensten voor de jeugd, die ook dit jaar in zeer grote ge tale was gekomen en met zeer veel belang stelling meedeed, voor de vrouwen en de mannen naar de hallencomplexen te ver leggen. ADVERTENTIE Geen wagenmaar winnen! Als U MAÏZENA DURYEA gebruikt is er van „wagen" geen sprake. U bent dan altijd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Bij gebruik hiervan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. VJ In de jeugdbijeenkomst was het onder, werp: „Dat Jezus overwint staat voo; eeuwig vast." In de vrouwenbijeenkoms-, was het thema „Ik echter hoop.Hier kwamen de vragen van huwelijk, gezin, opvoeding, ongehuwd zijn aan de orde. D; mannensamenkomst had het in de geeste lijke situatie van Oost-Duitsland over hei wel zeer actuele thema „God wil realisten", dat theologisch werd behandeld door de Berlijnse generaal-superintendant dr. Krummacher en dat vervolgens door een drietal getuigenissen van een jonge mijn- werker, een chemicus en een slotenmaker allen nader werd gebracht. Ook voor de kinderen en de jongens en meisjes van twaalf tot veertien jaar waren er afzon derlijke bijeenkomsten. De voortdurend neerstromende regen maakte het doorgaan van de slotbijeen komst op de Rosentalwiese dubieus. Maar Zondagsmorgens om twaalf uur werd het droog en met grote dankbaarheid bega! zich een menigte van tussen de drie en de vijfhonderdduizend personen naar de slot bijeenkomst, die onder leiding stond van Heinrich Giessen, de theologische secre taris-generaal van de Kirchentag. De bood schap, die in deze slotbijeenkomst werd uitgevaardigd, legde vooral de nadruk op de noodzakelijkheid, dat het Oosten en het Westen van de Duitse Evangelische Kerk elkander in geloof, hoop en liefde niet los mogen laten: dan zou het Oosten aan de vertwijfeling, het Westen aan de valse verzekerdheid ten prooi dreigen te vallen. Met name voor de talloze deelnemers uit Oost-Duitsland (slechts tienduizend deel nemers waren uit het Westen van Duits land, slechts enkele honderden uit het bui tenland Nederland had met zeventig deelnemers voor de sterkste delegatie ge zorgd) was deze Kirchentag als het ware de gelegenheid om weer eens even onder de grote stolp vandaan te komen en frisse lucht in te ademen De gehele Kirchentag heeft de indruk gegeven, dat de leiding alles gedaan heeft om dat mogelijk te ma ken. ADVERTENTIE Op een werf te Zaandam zijn thans drie Amsterdammers bezig met het kalefate ren van een 70 jaar oude Oostzeekotter, waarmee zij eind Augustus of begin Sep tember naar Nieuw Guinea willen zeilen. Het zijn de 27-jarige Klaas Goezinnen, zijn 23-jarige broer Bernhard en hun 25- jarige neef Klaas Goezinnen. Het doel van de reis is de jacht op krokodillen. Zij verwachten voor krokodillenleer in ons land een afzetgebied te vinden. De kotter lag reeds verscheidene maan den half gezonken aan de Borneokade te Amsterdam. Het geheel eikenhouten schip wordt met een motor uitgerust. De kroko- dillenjagers gaan eerst naar Engeland' en vervolgens via Suez en India naar Nieuw Guinea. Klaas Goezinnen is oud-marinier. De drie mannen willen vier jaar in Nieuw Guinea blijven. De populaire Bermuda-shorts hebben in deze versie een winters aanzien gekre gen. Zij zijn in het buitenland reeds enorm populair. Een wollen bolero met een Schots uiter lijk, uitnemend geschikt voor frisse dagen. Er is een heel aantrekkelijke étalage die geen ogenblik gelijk is aan het vorige. Alles beweegt en alles verplaatst zich onregelmatig. Vage geluiden drin gen door het winkelraam naar buiten. Ge kunt er tijden vóór staan zonder uit gekeken te raken. En van binnen uit wordt belangstelling voor getoond. Vaak wordt ge vol blijdschap begroet. Er wordt tegen de ruiten getikt of vro lijk in de étalage rondgesprongen. Soms krijgt ge alleen een knipoog, soms wordt er onbeleefd met wijdopen mond naar u gegeeuwd, of er wordt waar ge bijstaat een vol ledige dut gedaan met beide ogen gesloten. Ge be grijpt natuurlijk ai /YT dat het de hondjes V zijn die deze leven- f,J dige étalage vullen. k j Als ge binnenkomt is de begroeting heftig en luidruchtig. Zij willen dolgraag u in de vinger bijten of op andere wijze door de tralies heen met u spelen. Een teckel lijkt een beetje ziekig. Hij ligt stil in een hoekje, doet even een oog open waarmee hij wil zeggen: ik speel niet mee, ik heb mijn hoofdpijndag vandaag, doen jullie een beetje zachtjes? Ik vertel hem dat ik het heb begrepen en speel een beetje met de poedels. Als wat later een paar stukjes hondenbrood in het hok wordt gestrooid is het teckeltje ineens zijn hoofdpijn vergeten en er als de hazen bij om de grootste stukjes weg te pikken. Zo'n toneelspeler. Zo langzamerhand kent iedereen wel die bloemenrekken van gespoten metaal. De bloempothouders van hetzelfde metaaldraad kunnen op verschillende plaatsen aan het rek worden opgehan gen. In deze houders passen alleen kleine bloempotjes. Stenen pot plus sierpot past niet. Onderin ligt een miniatuur ondiep metalen bakje waarop het stenen bloempotje staat. De plant kan water krijgen terwijl zij in de han ger staat, maar het is verre van ideaal. Het bakje is veel te klein, de plant krijgt daardoor continu te weinig water en bovendien lukt het begieten zelden zonder morsen. Dezer dagen zag ik een zelfde soort rek. Aan dit rek hingen evenwel geen metalen bloempothouders, maar dikke ronde ondiepe aardewerk bakjes. Er zijn twee gaten in geboord. Daar steken metalen pinnen flink diep in die aan het andere uiteinde met een „haarspelbocht" aan het rek hangen. Óp de stenen bakjes staan de plantjes op een schoteltje of in een sierpot. Het geven van water levert hierbij geen moeilijkheden. In een juwelierszaak zag ik in de étalage op een glazen plaat liggen in alle eenzaamheid een blauwe glan zende steen. Er lag een kaartje naast waarop stond: echte bloedsteen. Echt blauw bloed blijkbaar. Het is de bedoeling dat deze maand de zon zal schijnen en het heerlijk warm zal zijn. En dus zult ge zo nu en dan graag eens zonder kousen lopen. Maar kan dat nu wel? Zijn uw benen excu seert u mij niet wat te behaard? Wilt u zelf ook eens een critische blik er op werpen? Anderen doen het wel zonder dat het gevraagd wordt. Behaarde benen zien er onverzorgd uit en ook met nylon bedekt staan al die haartjes onnet. Het is begrijpelijk dat de ontharingszalfjes door velen niet worden gebruikt. Ze ruiken zacht gezegd onsmakelijk. Maai er is tegenwoordig een prettige crème in de handel die reukloos schijnt te zijn. Deze ontharingscrème wordt in tubes geleverd, met een houten spateltje om de crème uit te smeren. De behandeling Voor koude zomerdagen en herfstachtig weer is deze combinatie ideaal. Het smalle gestreepte truitje contrasteert met het warme donkerkleurige vest.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10