Adenauer poogt de zaak-John zoveel mogelijk te kleineren Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Noorse Koning Minister Schroder looft half millioen uit voor tips Nieuw Guinea voorwaarde voor toetreding tot Aziatisch pact? Mendès-France verweert zich tegen critiek van Reynaud Een van de Dionne-vijfling is aan hersenbloeding overleden Geen verrader, maar een deserteur Sultan van Marokko in gebeden geboycot Delegatie bij Unie-onderhandelingen heeft moeilijke opdrachtgevers Het woord is aan Hervormingen moeten voorrang hebben, als Parijs verplichtingen wil nakomen 69e JAARGANG No 24 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 178 Misbruik gemaakt'van huurkoopcontract Melktankauto botst tegen autobus „Lang leve Mendès-France" Twee slachtoffers van motor-ongeluk gevonden Indonesië grijpt nieuw middel Londen bemiddelt tussen India en Portugal Drie zwanen verlieten de Schotersingel Acteurs van tournée in Indonesië terug Op 28 Mei waren zij 20 jaar oud geworden Enkele buien Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman DONDERDAG a.s. komt Koning Haakon VII van Noorwegen in ons land. Dit is in ruim drie maanden tijds het derde staatsie- bezoek, dat door een buitenlands staats hoofd aan onze Koningin en aan Nederland wordt gebracht. Aanvankelijk was het plan dat de opeenvolging van hoge bezoeken zich nog sneller voltrekken zou: eind April dat van het Deense koningspaar, in Juni dat van de Koning van Noorwegen, in Juli het bezoek van de President der Franse Repu bliek en Mme. Coty. De eerste en laatste data bleven gehandhaafd, maar het Noorse bezoek moest een paar maanden worden uitgesteld tengevolge van het overlijden van kroonprinses Marta van Noorwegen Als men de term „staatsiebezoek" op histo risch motief aan het begrip praal verbindt schijnt zij wel zeer verouderd; wij hebben de Deense zowel als de Franse hoge be zoekers leren kennen als persoonlijkheden wie eenvoud bij uitstek kenmerkt, die zich gaarne temidden van het volk bewegen, grote belangstelling voor zijn wel en wee hebben, evenals onze Koningin en Prins Bernhard. Hetzelfde is bekend van Koning Haakon; Hollanders die Noorwegen bezocht hebben en het voorrecht hebben gehad hem te ontmoeten hebben daarvan vaak getuigd: een eenvoudig, beminnelijk en intelligent man. De term staatsiebezoek bij deze ge legenheid kan men dan ook evenmin als bij de vorige met het begrip uiterlijke praal van een persoonlijkheid verbinden; zij be treft de traditie bij officiële reizen. Koning Haakon VII is op 3 Augustus 1872 geboren en heeft dus dezer dagen de leef tijd van 82 jaar bereikt. Het is die hoge leeftijd die aanleiding heeft gegeven tot beperking van de duur van het bezoek en van het daarvoor vastgestelde programma; het is veel minder inspannend dan het ge val was bij het bezoek van de tien jaar jongere Franse President. De Noorse Koning, een slanke kaarsrechte figuur, schijnt overigens in de beste gezondheid en opgewektheid te verkeren. In deze tijd leert men wel af zich nog te verbazen over mensen op hoge leeftijd, die nog zo actief en gezond zijn. Ten deze hebben andere Scandinavische koningen hem geëvenaard; men is Koning Gustaaf V van Zweden niet vergeten, die vier jaar geleden op 92-jarige leeftijd stierf en wiens zoon-en-opvolger nu 72 is. Evenmin Koning Christiaan X van Denemarken, die in 1947 op bijna 77-jarige leeftijd heenging. Koning Haakon VII is geboren als een Deense prins, tweede zoon van Frederik VIII van Denemarken. Hij werd op 18 Novem ber 1905, toen drieëndertig jaar oud, tot Koning van Noorwegen gekozen nadat een eind gekomen was aan de personele Unie van het koningschap in Zweden en Noor wegen. Tien dagen later deed hij reeds zijn intocht in de Noorse hoofdstad Oslo, die toen nog Christiania heette. Negen jaar eerder was hij in het huwelijk getreden met prinses Maud Alexandra van Engeland, dochter van Edward VII en koningin Alexandra, die oorspronkelijk een Deense prinses was. Uit dit huwelijk was in 1903 hun enige zoon Olav geboren. De Noorse kroonprins is dus nu 51 jaar oud; hij heeft twee doch ters en een zoon. De prinsessen Ragnhild en Astrid zijn 24 en 22 jaar oud; de zeven tienjarige prins Harald zal kroonprins van Noorwegen worden als eenmaal zijn vader de troon bestijgt. In zijn nu bijna vijftigjarig koningschap heeft Koning Haakon het grote respect en vertrouwen van zijn volk verworven en tenvolle behouden. Het werd versterkt toen critieke dagen aanbraken bij de Duitse in val in zijn land, toen hij weigerde de nationaal-socialist Quisling als premier te aanvaarden. Twee maanden later was hij genoodzaakt de enige mogelijke oplossing te aanvaarden en met de regering naar Engeland te vertrekken waar hij onver poosd bleef werken in het Noorse belang. Zijn volk verwelkomde hem met vreugde bij zijn terugkeer in 1945. Bijna vijf jaar geleden, ter gelegenheid van verkiezingen voor het Noorse parle ment, het Storting, schreef ik op deze plaats: „Er leeft een klein maar sterk volk daar in het Noorden, dat met een niet ge ringe ondernemingsgeest begaafd is en op een hoge trap van ontwikkeling staat. Ons volk is driemaal zo talrijk; Noorwegen is een tienmaal zo groot land als het onze en dit eenvoudige statistische feit duidt even op sterk-verschillende levensomstandigheden, die wederzijds contact evenwel des te in teressanter doen zijn. Als het eenmaal tot Verenigde Staten van Europa komt zal Noorwegen een belangrijke factor in het geheel zijn omdat het zoveel bekwame mensen telt, zoveel initiatief bezit en de Noren als zeevarend volk een brede kijk op de wereld hebben ontwikkeld. Het Noorse volk is, geloof ik, een van die sterk aan ons verwante volken waarmee wij in de Euro pese ontwikkeling een veel nauwer contact dan in het verleden tegemoet kunnen zien. Ongetwijfeld tot ons voordeel: in meer op zichten dan de erkenning van zijn grote capaciteiten als zeevaarders, de schoonheid van zijn fjorden, de waarde van zijn litte- ratuür en de bewondering voor de muziek van de grootste onder zijn componisten, Edvard Grieg." Wij hebben ons wekelijks bijvoegsel, „Erbij", vandaag aan Noorwegen gewijd; redactie en medewerkers hebben er zich ook ditmaal op toegelegd u veel mee te delen en u een algemene indruk te geven van het land, welks staatshoofd ons zai bezoeken en ons allen welkom zijn. R. P. De Haarlemse recherche heeft Vrijdag aan gehouden de 34-jarige J. S. uit Haarlem, verdacht van verduistering van fietsen. S. wilde een fiets van de hand doen. die hij op huurkoopcontract gekocht had. doch waarvan hij slechts een klein gedeelte had betaald. Als onderpand had hij een andere fiets willen aanbieden, waarmee precies hetzelfde het ge val was. S. is ingesloten. Vrijdagmiddag omstreeks half een is op de hoek Zomerlcade-Staringstraat een autobus van de N.Z.H. in botsing gekomen met een melktankauto De aanrijding ontstond door dat de melkauto de bocht naar rechts te ruim nam. De autobus werd aan de achterzijde over een lengte van anderhalve meter openge scheurd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland maakt men zich nog steeds zorgen over het gev.9l-John. Bonds kanselier Adenauer heeft er eindelijk van zijn vacantieverblijf in het Zwarte Woud uit over gesproken. Zijn rede werd over alle West-Duitse radiozenders uitgezonden. Adenauer meende zijn toehoorders te moeten zeggen dat de schade, die John kan aanrichten, niet zo groot is als men aan vankelijk had gevreesd. Wat John be weerd had over geheime overeenkomsten van de Europese verdedigingsgemeenschap zou volgens Adenauer onwaar zijn. Er be staan geen geheime afspraken, en daarom kan John ze ook niet kennen, aldus de bondskanselier. Hij wees er verder op dat John's kennis beperkt gebleven was tot het nagaan van de gangen van links-radicale en rechts- radicale elementen, en dat hij met mili taire aangelegenheden niets van doen ge had had. Het nationaal-socialisme zou, zo zeide Adenauer, in Duitsland niet meer herleven. Het heeft in brede kringen te Bonn be vreemding gewekt dat op dezelfde tijd dat Adenauer probeerde de affaire-John in een zo gunstig mogelijk daglicht te stel len, de minister van Binnenlandse Zaken, Schroder, een bedrag van eventjes een half millioen Duitse marken uitloofde voor de opheldering van de affaire-John. (Reuter/AFP) De West-Duitse bonds regering heeft overigens een nota aan de Westelijke Hoge Commissarissen gericht, waarin zij vraagt de Sovjets te verzoeken •John naar W.-Duitsland terug te sturen op grond van aanwijzingen, dat hij wel uit vrije wil naar Oost-Berlijn was gegaan, maar niet de bedoeling had gehad daar te blijven, aldus verluidt uit officiële rege ringsbronnen. West-Duitse en geallieerde nasporingen hadden de mening van de regering versterkt, dat John tegen zijn wil werd vastgehouden. Generaal Reinhard Gehlen, hoofd van een spionnage-organisatie onder Ameri kaanse leiding, zal belast worden met de coördinatie van alle inlichtingendiensten in de bondsrepubliek, aldus berichtte het Rerliinse IVad ..BZ am Abend" uit Bonn. Generaal Gehlen zou het bureau ter be scherming van de grondwet, de militaire nl'chtingendienst van het bureau-Blank en het bureau voor Oost-Duitsland van mi nister Kaiser onder zich krijgen. Geen verraad? Leden van West-Duitse en geallieerde geheime diensten zijn tot de conclusie ge komen, dat John geen Westelijke agenten die in Oost-Duitsland werken, heeft ver raden, aldus is uit gezaghebbende bron te Frankfort vernomen. Niemand van de „agenten", die de Oost-Duitsers beweer den te hebben gearresteerd in de laatste paar weken, was bekend aan een van de grote Westelijke geheime diensten. Wel PARIJS Reuter/A.F.P.) In slechts twee van de 288 moskeeën in Fez zijn Vrij dag de gebeden gezegd in naam van de huidige, door de Fransen aan de macht ge brachte sultan Mohammed ben Moelay Arafa. In twee der grootste bedehuizen werden de gebeden zelfs in naam van de afgezette sultan Sidi Mohammed ben Joes- sef gezegd. Journalisten, die een der Mos keeën bezochten, werden begroet met kreten als „lang leve Mendès-France", „lang leve Sidi Mohammed ben Joessef" en „lang leve Fouchet" (de Franse minister voor Marokkaanse en Tunesische zaken). De politie had strenge voorzorgsmaat regelen genomen om een eventuele aanslag op de sultan te verijdelen tijdens de gods dienstoefeningen in de moskee. In een jaar tijds zijn minstens drie pogingen tot 'n aan slag op de sultan gepleegd. Vijf met geweren bewapende personen hebben in de nacht van Donderdag op Vrij dag de sjeik van Redejef (Tunesië), Bra- him, ontvoerd en vermoord. Vrijdag zijn weer 600 soldaten uit Marseille naar Tune sië vertrokken. De sterkte van de Franse- Unie strijdkrachten in Tunesië bedraagt na aankomst van het nieuwe contingent naar schatting 50.000 man. Staking RABAT (Reuter) De Marokkaanse nationalistische Istiqlalpartij heeft voor het gehele land een staking van zeven da gen afgekondigd als onderdeel van de cam pagne voor terugkeer van de verbannen sultan. Fabrieksarbeiders, overheidsperso neel en huisbedienden van blanken hebben bevel gekregen het werk neer te leggen. Winkeliers, van wie er velen reeds gehoor hadden gegeven aan instructies van natio nalisten om hun winkels te sluiten, moeten hun zaken twee weken lang gesloten hou den. Hedenochtend om zeven uur hebben ar beiders, die van Raalte op weg waren naar Nijverdal, twee motorrijders in een sloot langs de weg gevonden. De jongelui, de 20-jarige neven H. uit Nijverdal, zijn in de loop van de nacht met hun motor rijwiel verongelukt. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. was in de afgelopen veertien dagen „een betrekkelijk groot" aantal agenten, van wie Oost-Duitsland de namen niet bekend had gemaakt, gearresteerd, en wel voorname lijk, omdat zij na Johns overlopen het hoofd hadden verloren, aldus de bron. Functionarissen bij de veiligheidsdienst zeiden, dat twee feiten er op wezen, dat John een „deserteur" maar geen verrader was. In de eerste plaats had hij al zijn geheime papieren achtergelaten. Bovendien had hij niet getracht inlichtingen te krij gen over het netwerk van de Westelijke spionnage in Oost-Duitsland, waarvan hij weinig afwist, voor hij wegging. ttess-complex Sommige functionarissen menen, naar wordt bericht, dat John van de communis ten de verzekering kreeg, dat hij niet ge dwongen zou worden onthullingen te doen. Volgens hun theorie zou bij John, een overtuigd pacifist, een „Hess-complex" zijn ontstaan. (Rudolf Hess, Hitiers plaats vervanger, vloog in de tweede wereld oorlog naar Engeland om te trachten vrede te sluiten. Hij werd toen geïnterneerd). (Van een Haagse medewerker) Men kan zich afvragen welk nut het voor de Indonesische regering heeft een delegatie naar Den Haag te sturen, die moet trachten een overeenkomst over de opheffing van de Unie te bereiken, wan neer zij deze uit Djakarta steeds nieuwe verrassingen bezorgt en hen daarmee het onderhandelen niet gemakkelijker maakt. Nauwelijks zijn de besprekingen in Den Haag op informele basis hervat en heeft de Indonesische delegatie voorzichtig haar verlangen kenbaar gemaakt naar het be reiken van een resultaat vóór 17 Augustus of het lekt uit dat president Sukarno in zijn redevoering op die dag, de herdenking van de stichting van de republiek de op heffing van de unie zal verkondigen, hetzij door een overeenkomst, hetzij unilateraal. Het ziet er naar uit dat de delegatie in Den Haag, met minister Sunarjo aan het hoofd, haar best heeft gedaan een overeen komst op redelijke basis te bereiken. Maar wat betekent een goedwillende delegatie, wanneer daar achter een regering blijkt te staan, die steeds weer anders wil. Een lid van de Indonesische delegatie heeft opgemerkt, dat allen ongelijk hadden, die deze kwestie nog steeds in verband brachten met de uniebesprekingen. „Dat is al lang van de baan", zeide hij. Maar zijn woorden worden gelogenstraft door de be richten uit Djakarta, waaruit blijkt, dat deze kwestie de Indonesiërs toch wel erg hoog zit. Dat de Indonesiërs aarzelen de Unie unilateraal te verbreken komt vooral door de verhouding, waarin zij hierdoor tegen over het Westen zouden komen te staan. Nieuw Guinea is namelijk niet slechts een zaak tussen Nederland en Indonesië, maar een, waar verschillende andere mo gendheden wel degelijk een stem in het kapittel hebben. Het is dus in het geheel niet denkbeeldig dat, wanneer deze kwes tie internationaal een ander aanzien zou krijgen, de Uniebesprekingen plotseling een abrupt einde zouden vinden. En die wijzi gingen kunnen zich voordoen bij het ver dedigingspact voor Zuid-Oost-Azië en de verkiezing van de nieuwe voorzitter van de Algemene Vergadering van de UNO. Prins Wan Withayakon van Siam, de tegencandidaat van mr. Van Kleffens voor het voorzitterschap van de UNO-Assem- blée, heeft tegenover een correspondent van „De Telegraaf" verklaard, dat Indo nesië het plan heeft de kwestie Nieuw Gui nea voor de UNO te brengen. Voorts blijkt dat Prins Wan zijn candidatuur met de kwestie Nieuw Guinea verbindt. Hij ver klaarde, dat juist omdat kwesties als Ko rea, Indochina en Nieuw-Guinea op de agenda staan, het wenselijk is dat een Aziaat de vergadering presideert. De V.S. steunen de candidatuur van Prins Wan, terwijl deze zelf verklaarde dat ook de Britten en Fransen aan zijn zijde staan. En dan is er nog het verdedigingspact voor Zuid-Oost-Azië. Amerika zou Indo nesië hierin graag zien opgenomen aange zien anders de verdedigingsgordel een enorme gaping zou vertonen. De Indone siërs hebben zich tot nu toe afzijdig ge houden. Een punt hierbij is natuurlijk in hoe verre Amerika de andere mogendheden in de UNO mee zou krijgen. Maar we geloven niet dat Nederland zich in dat geval veel illusies zou hoeven maken. Inmiddels gaan de besprekingen in Den Haag voort. NEW YORK (United Press) Dr Sudjarwo Tjondronegro, Indonesië's permanente vertegenwoordiger bij de UNO heeft verklaard, dat er een „voorlopig" be sluit genomen is om de kwestie van Weste lijk Nieuw-Guinea voor de negende alge mene vergadering van de UNO, die volgen de maand begint, te brengen, maar dat In donesië een desbetreffend verzoek nog niet per brief aan de secretaris-generaal officieel had kenbaar gemaakt. Indonesië zou eerst, naar hier werd ver nomen, het resultaat willen afwachten van de huidige besprekingen die een delegatie uit Indonesië momenteel voert met de Ne derlandse autoriteiten. Ofschoon de kwes tie Nieuw-Guinea niet op de agenda staat in Den Haag, zeiden inlichtingenbronnen hier, dat het heel waarschijnlijk was dat deze een onderwerp van bespreking zou uitmaken. Verwondering De verklaring van Sudjarwo heeft zowel in Nederlandse als in Indonesische kringen in Den Haag verwondering verwekt. Spe ciaal de mededeling dat de kwestie-Nieuw Guinea in Den Haag waarschijnlijk zou worden besproken, werd met argwaan be schouwd. Men wilde geen commentaar le veren zolang men langs officiële weg daar over geen opheldering had ontvangen. Men wees er slechts op dat de kwestie-Nieuw Guinea niet op de agenda van de Haagse besprekingen voorkomt en de Ne derlanders uitdrukkelijk te kennen hebben gegeven deze kwestie niet te willen bespre ken, een verlangen waaraan de Indonesiërs reeds geruime tijd geleden hebben toege geven. LONDEN (Reuter/AFP) Groot-Brit- tannië heeft India verzocht geen geweld te gebruiken of maatregelen te nemen die tot geweld leiden bij de oplossing van het ge schil met Portugal over Goa. Voor Indiase burgers, die door Mozam bique en Portugees-Oost-Afrika willen reizen, geldt voortaan niet meer het een voudige stelsel van door consulaire ver tegenwoordigers af te geven visa, zo heeft het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken te Lissabon bekend gemaakt. De maatregel is bedoeld als repressaille voor DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S D i s r a 1 i Ik ben altijd van mening geweest dat iedere vrouw zou moeten trouwen, en geen enkele man. de moeilijkheden, welke India aan Portu gese staatsburgers, die van het ene Por tugese gebied in India naar het andere willen reizen, in de weg worden gelegd. PARIJS (Reuter/A.F.P) Bij de voort zetting van het debat in de Franse Natio nale Vergadering over de economische her vormingsplannen van premier Mendès- France heeft de oud-premier Paul Rey naud felle critiek op de eerste minister ge leverd. „U bent van plan sterk te bezuini gen op de militaire begroting. Wil dit zeg gen dat u rekent op de goede wil van het Kremlin, of zult u blijven vertrouwen op het Atlantische bondgenootschap?", zo vroeg Reynaud, die Mendès-France er van be schuldigde, dat hij speculeerde op de vre delievende bedoelingen van de Sovjet- Unie. „Ik ben niet van plan Frankrijk in de waagschaal te stellen", aldus de oud premier. Hij voegde hieraan toe, dat Frankrijk, onverschillig of het E.V.G.-ver- drag al dan niet wordt bekrachtigd, niet op grote schaal kan bezuinigen op zijn militaire uitgaven, wil het zijn verplichtin gen jegens de bondgenoten nakomen. Y0]- gens Reynaud was er trouwens weinig kans op. dat de geallieerden er mee accoord zouden gaan, dat Frankrijk sterk op zijn defensie bezuinigde, <in het bijzonder met het oog op de grote militaire inspanningen, welke Groot-Brittannië zich thans ge troost. Mendès-France antwoordde, dat Frank rijk zich eerst moet hervormen, wil het zijn verantwoordelijkheid in Europa op econo misch, politiek en zelfs op militair gebied ten volle kunnen dragen. Frankrijk moest onmiddellijk aan zijn economisch herstel Eén nabij het G.E.B. otngekomen Gistermiddag zijn drie zwanen uit de Schotersingel op stap gegaan. Twee van hen zochten al spoedig een onderkomen bij de Burgwal, doch de derde is zover niet gekomen: het beest heeft zich doodgevlogen tegen een hek van het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf. De beide andere dieren zijn in de avonduren door de dienst Hout en Plant soenen weer naar hun eigenlijke stand plaats teruggebracht. Vrijdag zijn op Schiphol aangekomen de toneelkunstenaars Mieke Verstraete. Kees Brusse en Richard Flink, die een tournée van drie maanden in Indonesië hebben gemaakt Met ingang van September zullen zij optreden voor de toneelgroep „Theater". NORTH BAY (Reuter) Emilie Dionne, een van de wereldberoemde Canadese Dionne-vijfling, is Vrijdag aan een hersen bloeding overleden. Zij bracht haar zomer. vacantie door met een nieuwe religieuze zustergemeenschap in een klooster te St. Agathe in de provincie Quebec. Zij zou misschien in de herfst tot een kloosterorde zijn toegetreden. Sinds haar derde jaar leed zij aan vallende ziekte. Vorige maand was een van haar zusters, lie vorig jaar November tot een klooster orde was toegetreden, weer thuis geko men, omdat zij heimwee had. De vijfling, Emilie, Marie, Yvonne, Annette en Cecile, was op 28 Mei twintig jaar geworden. De geschiedenis van de geneeskunde kent, behalve de Dionne-vijfling, nog slechts één vijfling, die langer dan korte Een foto uit woelig Frans Marokko. Franse politie bewaakt samen met geünifor meerde inheemse eenheden de toegang tot de A&abische wijk Medina in Casablanca. Emilie Dionne, zoals zij enige tijd geleden werd gefotografeerd. tijd na de geboorte heeft geleefd: de Dili- genti-vijfling in Argentinië, die elf jaar vud is. De Dionne-vijfling werd op 28 Mei 1934 geboren in een eenvoudig Frans-Canadees joerengezin te Callender. De kinderen cwamen te vroeg ter wereld. Een van hen voog slechts 690 gram. Het is vooral aan vijlen dr. Alan Dafoe te danken, dat de 'ijfling in leven bleef. Door giften en door het laten gebruiken van hun namen voor advertentiedoeleinden werden de kinderen zeer vermogend. Toen dj nog geen vijf jaar oud waren, werd hun vermogen geschat op 1,7 millioen gulden. De regering van de provincie Ontario nam de voogdij over de vijfing op zich en stelde vier voogden aan, onder wie dr. Dafoe. Ook aan anderen bracht de vijfling wel vaart. Er werden nieuwe wegen naar Cal lender aangelegd en er verrezen hotels, restaurants en benzinestations voor de stroom van bezoekers. Pogingen om de vijfling te laten optre den te Chicago en New York werden ver- jdeld door de regering van Ontario. Slechts een maal gaf deze regering toestemming de kinderen in het openbaar te laten op treden: in 1941. toen te Toronto een mas sabijeenkomst werd gehouden om propa ganda te maken voor een oorlogslening. In 1943 werden vijf schepen van de Cana dese regering door de vijfling te water gelaten en gedoopt. gaan werken, doch dat was geen reden waarom het land niet tegelijkertijd zijn binnenlandse en buitenlandse taken zou kunnen uitvoeren. Het verluidt dat de financiële commissie zich er tenslotte mee accoord verklaard heeft dat Mendès-France tot één April van het volgende jaar speciale volmachten moet hebben en niet tot één Januari, zoals de commissie aanvankelijk had aanbevolen. Edgar Faure, de minister van Financiën, deelde mee, dat de regering zich met de nieuwe tekst van het wetsvoorstel accoord heeft verklaard en dat Mendès-France hieraan de vertrouwenskwestie zal verbin den, wanneer het debat, dat om vier uur vanochtend werd verdaagd, vanmiddag zal worden hervat. EVG-debat De Nationale Vergadering heeft beslo ten met het debat over het E.V.G.-verdrag op 24 Augustus te beginnen. De commissie van Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering heeft besloten niets te doen ter ratificatie van de overeenkomsten van Bonn, welke voorzien in herstel van de West-Duitse souvereiniteit. Onlangs sprak de commissie zich uit tegen ratificatie vuu het EVG-verdrag, waarmee de conventies van Bonn verbonden zijn. De beide kwes ties (souvereiniteit en E.V.G.-verdrag) zullen niet afzonderlijk behandeld worden, aldus werd verklaard. Het K.N.M.I. deelt mede: Koele en zeer onstabiele lucht van de Atlantische Oceaan is in de afgelopen nacht ons land binnengedrongen, hetgeen vrijwel overal met onweer gepaard ging. Hier en daar werd zelfs zwaar onweer waargenomen en de neerslaghoeveelheden zijn plaatselijk zeer groot geweest. Het vliegveld Ypenburg had vanmorgen niet minder dan 42 mm hemelwater in de regenmeter verzameld, dat is meer dan de helft van de normale Augustus-neerslag. Leeuwarden met 30 mm en De Bilt met 25 mm waren ook getuigen van de regen- rijke nacht. Gilze Rijen, dat gisteren als eerste Nederlands station het onweer zag aankomen, heeft daarentegen maar 1 mm gehad. Ook morgen zal ons land zich in onsta biele luchtmassa's bevinden, zodat vooral in het binnenland op enkele buien ge rekend moet worden. Een depressie, die vanmorgen over Ierland in de richting van de Noordzee trok, zal dit weekeinde voor vrij veel wind zorgen. De temperaturen blijven even boven het normale, doordat de wind in hoofdzaak Zuid-Westelijk blijft en de lucht in Frankrijk voorverwarmd wordt. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Stockholm Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Mallorca I I r* ic IJ2 zwaar bew. ZZO 3 zwaar bew. NO 4 half bew. ZW 6 regenbui Z 4 zwaar bew. WZW 5 half bew. ZZW 5 regenbui zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regenbui regen regenbui half bew. regen licht bew. regen licht bew. W 3 windstil windstil ZW 2 WZW 3 O 2 WZW 3 ZW 6 WNW 3 ZZW 3 W 3 NO 3 «-> i- y. 6 «r 24 0 19 2 23 20 21 20 25 1,1 24 4 24 0,3 34 18 26 0 32 7 31 23 28 11 31 0,1 31 30 31 31 26 3 8 0 0,1 0 Neerslag laatste 24 urn IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: .Wisselende bewolking met enkele buien Matige tijdelijk krachtige Zuid- Westelijke wind. Iets hogere tempera turen. 8 Augustus Zon op 5.11 uur. onder 20.19 uur. Maan op 16.11 uur. onder 23.36 uur. 9 Augustus Zon op 5.13 uur. onder 20.17 uur. Maan op 17,09 uur onder Maanstanden 14 Aug. 12 03 uur: Volle maan 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 Augustus Hoog water: 8.56 en 21.25 uur. Laag water: 4.20 en 16 37 uur Zondag 8 Augustus Hoog water- 9.58 en 2230 uur Laag water: 5.13 en 17 41 uur. Maandag 9 Augustus Hoog water: 11.14 en 23.50 uur. Laag water: 6.24 en 18.58 uur. S "1°^^o^o^^o®ooooooooooooooooooooocoocoooooooor*oooocS

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1