Agenda voor Haarlem „Esperantisten vormen het eerlijkste, gemakkelijkste en geduldigste publiek" Vrolijke draverij of dravende verkleedpartij Gisteren begon in feite de sanering van „Duin en Kruidberg" Ir. Isbrücker, een Nederlandse pionier van het Esperanto Eert van de 2300 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 Niet het eerste beplantingsplan Heringa Wathrich Werkgeversbijdragen in bouw- en spaarfondsen Legerafzetting bij Oranje maakte afscheid onmogelijk Doodstraf in overweging in West-Duitsland Plannen voor bouw van een restauratie in concertgebouw Havenarbeider uit Aden versliep zich Filmvertoning met hindernissen Geen levende taal Dan moet u maar eens twee Esperantisten horen bekvechten!" Nuances V estiaire-abonnement Veteranen bijeen Zomer-universiteit hield laatste bijeenkomsten Geen belangstelling voor de kellners-wedloop De jongste telg uit het geslacht Cremer, president-directeur van de Deli Maat schappij en eigenaar van het Santpoortse landgoed „Duin en Kruidberg", is gisteren middag tijdens een kort verblijf in Nederland hij woont al jaren even buiten jfew York ooggetuige geweest van de feitelijke aanvang der werkzaamheden in het mooie duingebied, waar een groots herbebossingsplan zal worden gerealiseerd. De eerste te herplanten arealen zijn namelijk afgepaald nabij de brede strook zand, die na het inleggen van de Lek-waterleiding braak kwam te liggen. Daar is inmiddels alweer helm op geplant om stuiven te voorkomen. Hij heeft ons in een paar zinnen een beeld ontvouwd van de situatie, waartegen over de familie Cremer na de oorlog ge plaatst werd op dit zeldzaam-mooie stuk particuliere duingrond, een van de laatste in den lande. Na 1700, toen de belangstel ling van de Oranjes voor deze contreien verflauwde de Prins van Oranje heeft immers de huidige boerderij van Uitendaal jaren als jachtslot gebruikt is het land goed Duin en Kruidberg langzaam maar zeker aan het verval prijsgegeven tot er kaal duin overbleef. In 1880 werd het ge bied in deze erbarmelijkste staat door de grootvader van de huidige bezitter aan gekocht van de familie Mac. Glavelyn. Een eerste plan Er werd een beplantingsplan gemaakt en veertig arbeidei's trokken het duin in om raison van twee Hollandse guldens in de week de nu nog bestaande bebossing aan te brengen, maar grootvader Cremer kreeg last met de omwonende landheren en boe ren, omdat hij te veel betaalde en de markt bedierf Narigheden In de loop der jaren is ook deze aan plant niet voldoende onderhouden crises »n oorlogen misten hun invloed niet op dit rijke stuk bezit en van de flora, die een zeventig jaar geleden met alle zorg en deskundigheid werd neergezet in „Duin en Kruidberg" ging een goed deel verloren. De Amsterdamse en Haarlemse duinwaterleidingen zogen vervolgens het grondwater weg, het Noordzeekanaal was verantwoordelijk voor een verdere uit droging en de laatste tik, die de grond waterstand in dit gebied kreeg, kwam van de tunnelbouw. Nu direct goed Maar niettemin vindt de heer Cremer, dat er al zo weinig natuurschoon in par ticuliere handen is overgebleven, dat dit stuk binnen Velsens gemeente gans be houden moet blijven. Niet koste wat kost. want tenslotte kan een dergelijk project geen liefhebberij blijven, maar wel met het oog op de toekomst: als het landgoed niet onderhouden wordt, zal het snel af takelen. Nu het dus een grote beurt nodig heeft, zal het zo ideaal mogelijk dienen te gebeuren. Natuurlijke staat Dat wil in de termen van de heer Cremer zeggen, dat het duinlandschap hier zoveel als mogelijk is, in zijn oude staat zal wor den teruggebracht. Maar het wil beslist niet zeggen, dat het daarna open gaat voor iedereen: het systeem van de toegangs kaarten, zoals de wet op het behoud van het natuurschoon als minste eis voor schrijft als voorwaarde van het onder deze wet brengen van bepaalde waardevolle gebieden, laat de eigenaar min of meer baas over de toewijzing van deze kaarten. Welkom Gezelschappen of scholen, die een na tuurhistorische belangstelling voor Duin en Kruidberg aan de dag leggen, zullen inmiddels met open armen ontvangen wor den, maar de ervaringen met de gemid delde Nederlander in de natuur zijn wel zo, dat men hem niet zonder meer op dit zeldzame stuk duin wil loslaten. Wat tot zekere hoogte begrijpelijk wordt als men bedenkt, dat ergens in dit weidse gebied een kolonie zeer zeldzame orchi deeën in het wild groeit, die door de „buurman", de Kennemer Duinen al ja ren begeerd worden in ruil voor desnoods een dubbel zo groot stuk gebied. Om de duinflora haar oude aantrekke lijkheid te hergeven, komt er, zoals ge meld, een duinmeer in Duin en Kruid berg, dertig hectare groot, hopelijk veer tig, als de toestemming daartoe afkomt, waardoor de begroeiing zowel als de die renwereld geheel veranderd zullen worden: drie oude bom trechters in het „Zuidervlak", volgelopen met regenwater, hebben daar een fraai voorbeeld van opgeleverd. Dat de heer Cremer dit hele plan nog maals niet als liefhebberij beschouwt, kan worden afgeleid uit het feit, dat hij met het vriikomende zand de kosten van de herbeplanting wil zien te betalen. Maar dat daarachter een werkelijke liefde voor dit stuk Kennemerland schuil gaat, mag be wezen worden geacht door de opzet van het geheel. Loofhout in zomerse pracht. Deze stukken duin worden steeds zeldzamer en elke poging om ze te behouden verdient krachtige steun de stuifzanden kregen reeds te veel greep op Duin en Kruidberg. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSOK OLIEBRANDERS ZATERDAG 7 AUGUSTUS Parklaan 21: Conferentie Gem. Gods; dienst: 19.30 uur. Vleeshal: Bert Brugman's Marionettentheater, 8 uur. Minerva: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Robinson Crusoë Co." alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De vergeten patrouille", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Liilo: „Zet 'm op, George", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Alina,, de begeerde vrouw", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Saison in Salzburg", alle leeft., 7 en 9.15 ur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. ZONDAG 8 AUGUSTUS Grote Kerk: prof. dr. S. F. H. J. Bcrkel- bach van der Sprenkel, 10.30 uur. Parklaan 21: Conferentie Gem. Gols; dienst: 10, 4 en 19.30 uur. Zuiderkapel. Zuiderstraat: Ds. J. Servaar, 10 en 5 uur. Minerva: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Robinson Crusoë Co:, alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De vergeten partouille", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „Song of my heart", 14 jaar, 11 uur. „Zet '_m op, George", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden", en „De verhalen van oom Remus", alle leeft., 10.30 uur. „Saison in Salzburg", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uui\ MAANDAG 9 AUGUSTUS Parklaan 21: Conferentie Gem. Gods; dienst: 10, 4 en 19.30 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Roxy: „Robinson Crusoë Co., alle leeft., 2.30 uur. „O. K. Nero", 18 jaar. 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Furie van de Kongo". 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op George", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden", en „De verhalen van oom Remus". alle leeft.. 10.30 uur. „Saison in Salzburg", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: Montagne's Jeugdvariété, 10.30 uur. „City Lights", alle leeft.. '2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt. „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Kort betreffende werkgeversbij dragen in bouw- en spaarfondsen hebben de staatssecretarissen van Sociale Zaken en van Financiën geantwoord, dat naar hun oordeel werkgeversbijdragen in bouw- en spaarfondsen te beschouwen zijn als be lastingplichtig en premieplichtig loon. De staatssecretarissen vestigen er de aandacht op dat het loon, waarnaar de uit keringen ingevolge de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, de Ziektewet en de Werkloosheidswet wor den vastgesteld, weliswaar in het algemeen zal overeenkomen met de grondslag van het in de coördinatiewet sociale verzeke ring opgenomen loonbegrip, maar dat er redenen kunnen zijn, dat in bepaalde ge vallen het uitkeringsloon van het premie- loon afwijkt. Naar het oordeel van de staatssecretarissen kan er aanleiding be staan in de gevallen, waarin een gedeelte van het loon niet rechtstreeks aan de ar beider wordt uitbetaald maar in een fonds wordt gestort, dit gedeelte voor de bepa ling van de uitkering buiten aanmerking te laten. Niettemin vragen de staatssecretarissen zich af of het wenselijk is om dergelijke stortingen voor de berekening van de pre mie voor sociale verzekeringswetten wèl, doch voor de vaststelling van de uitkerin gen niet als loon te beschouwen, en of niet aldus een oplossing zou kunnen worden ge vonden, dat ook bij bepaalde uitkeringen met deze stortingen rekening wordt gehou den, maar het deel van de uitkering, dat correspondeert met deze stortingen, ten bate van het fonds wordt gebracht. De familieleden van de passagiers van de „Oranje", welke gisteren aan boord wilden gaan van het schip om afscheid van de hunnen te nemen, werden zeer teleurge steld, toen de order afkwam, dat zij zich niet aan boord mochten begeven, ondanks het feit dat zij in het bezit van een boord- pas waren. Velen, die het afscheidnemen hadden uitgesteld totdat zij op het schip zouden zijn, moesten nu volstaan met van de kade af vaarwel toe te wuiven aan de vertrekkenden. Militairen vormden een strenge afzetting op de kade voor de „Oranje" en lieten, de passagiers uitgezonderd, niemand tot het schip toe. Er konden in Djakarta geen in lichtingen worden verkregen waarom deze maatregel zo plotseling was genomen. Ook de vertegenwoordigers van de Maatschap pij Nederland bleken van de reden niet op de hoogte te zijn. Wanneer al die 2300 Esperantisten uit alle delen van Europa op weg naar huis zijn, dan zal er een bepaalde groep Haarlemmers zijn, die een zucht van verlichting slaakt. Nu moet men deze mensen niet ogenblikkelijk van onhartelijkheid betichten. In tegendeel, maar wanneer men een week lang voor het welzijn van 2300 mensen heeft gezorgd, van des ochtends zes uur, half zeven tot des avonds ver na midder nacht, dan zal men, hoe plezierig men dat werk ook vindt toch wel op een beetje rust gesteld zijn. Het glooiende wegje, dal Duin en Kruid berg van Oost naar West doorsnijdt. De Bondsdag in Bonn zal zich binnen kort bezig houden met een voorstel tot wederinvoering van de doodstraf. Voor lopig zou alleen op moord de doodstraf mogen staan wat niet wil zeggen, dat elke moord met de dood zou moeten wor den bestraft. De indruk heerst dat iemand die zich aan het leven van een medemens vergrepen heeft, daarvoor soms niet vol doende wordt gestraft. In brede kring is heftige verontwaardi ging ontstaan over het vonnis van een rechtbank van gezworenen in Hildesheim, die een 22-jarige boerenzoon tot vijf maanden gevangenisstraf heeft veroor deeld, hoewel hij zijn 19-jarige vriendin had gewurgd en, half levend op een akker van zijn vader had begraven. Later had hij graan boven haar graf laten groeien. Het openbaar ministerie had tien jaar tegen hem geëist. De hele bevolking van het 5200 zielen tellende dorp is verbolgen over dit milde oordeel en de gemeenteraad heeft nu in een officieel schrijven uit naam van heel het dorp cassatie van dat vonnis en een strengere bestraffing van de dader ge vraagd. Zo denken de heren H. Deinum, de directeur van de Stadsschouwburg, en V. M. J. H. Hamer, exploitant van het con certgebouw er tenminste over. Zij zijn die genen, die ervoor gezorgd hebben, dat de heer E. M. Canmpbell uit Belfast reeds om negen uur eén kopje koffie kon drin- I ken en zij waren ook diegenen, die er voor verantwoordelijk waren, dat de heer B. Kunze uit Saarbrücken omstreeks midder nacht nog een uitsmijter kon verorbei-en. En dat dit alles gedurende een zo lange tijd op een dergelijke vlotte wijze is ver lopen, is, aldus de heren Deinum en Ha mer, voor een belangrijk gedeelte te dan ken aan de congressisten zelf. „Nog nooit heb ik zulke prettige, gemakkelijke en vertrouwelijke gasten gehad als deze Es perantisten", zegt de heer Deinum. „Zij voelen zich hier thuis, zij brengen hier vrijwel de gehele dag door en zij wachten geduldig hun beurt af". Uiteraard is er heel wat voor nodig om voor de binnen- en buitenlanders alles te verzorgen. Men moest natuurlijk reke ning houden met de diverse wensen en voorts stond men ook voor de moeilijke opgave alle zalen voor lezingen en bespre kingen in te richten. Met behulp van de tafeltjes uit openbare werken is men daarin echter vol komen geslaagd. Ook de zaalruimte vormde een probleem op zichzelf. De exploitanten van het con certgebouw zijn namelijk tot de conclusie gekomen, dat men bij dergelijke congres sen dringend behoefte heeft aan een per manent restaurant en men loopt dan ook reeds met de plannen rond om de eerste verdieping als zodanig in te richten. Want de heren Deinum en Hamer heb ben kennelijk de smaak van een zo groot congres te pakken. Toen de laatste gas ten vertrokken waren keken zij een beetje verbaasd om zich heen omdat het zo leeg in de concertzaal was. Het begon juist goed De kluiten stoven hemelhoog en de Sant poorters stonden rijen dik, toen gisteren een kortebaan-draverij-in-populaire-vorm werd voorgeschoteld aan de Westlaan; voor de weldoorvoede werkers van de boerderijen rondom, die wat schichtig en onbeholpen tussen die lachende en aanvu rende menigte doorhobbelden. Maar het was naar veler, uiteraard zeer ondeskun dig, oordeel stukken mooier dan de „echte" draverij van de vorige dag. Want niet alleen, dat de dertig deelne mers een ongedacht record geen ras zuivere pikeurs waren, maar ze hadden zich bovendien op aandrang van de hard draverijvereniging gehuld in de meest merkwaardige costuums, waardoor het ge viel, dat zowel oude bessen met neepjes mutsen op degelijke Belzen meereden als matrozen, zeerovers en verpleegsters, een heks en een figuur, die de hele theorie van de heer Darwin omtrent de afstammings leer had kunnen waarmaken, omdat hij de „missing link" opvallend dicht benaderde. Bovendien was dit echt de eerste keer, dat wij een volwassen gorilla paard zagen rijden. Voorts dong er een omgekeerde dame mee en een ongegeneerde dame was even zeer van de partij. Heur ongegeneerdheid heeft de hele avond lang golven van hila riteit weten te verwekken. Maar de jury kende toch met grote be slistheid de prijs voor het „mooiste" cos- tuum toe aan de als angstwekkende tover kol verklede boerenzoon, die met vliegen de bezem en vervaarlijke puntmuts over de kluiten snelde. Daarmee had hij tenminste een redelijke beloning binnen, want de hinderlijke kledij van dit soort bovennatuurlijke verschij ningen belette hem een prestatieprijs uit het gewoel te halen. Maar goed: er is nog gereden ook. En hard soms, zoals de opstuivende delen van moeder Aarde kenbaar maakten. In het begin ging dat er kalm en bezadigd overheen met koesterende klapjes op de achterhand (door de meerijdende kok met het pannekoeksmes toegediend), maar toen het menens ging worden, werden er andere vaatjes aangedragen om uit te tappen. En moesten de heren kamprechters op fouten gaan letten. Femmy van der Kolk, die als enige amazone onder al het mannelijke krachts vertoon met wapperende haren en blauwe jockeydracht reed of ze er moest zijn, draafde Wim Schoorl Pzn. er toen al finaal uit. Het was de tweede omloop tellende vijf tien paarden. En Femmy, de slagersdochter, zou nog meer gaan doen: ze zou de hele jongeling schap aan haar zegekar binden. In de derde ronde joeg ze de johge Sintenie er uit. Beide rossinanten maakten weliswaar gro ve fouten, maar Femmy bóekt'è' naar het oordeel der ernstig kijkende kamprechters de minste en won. Ze dééd trouwens niet anders. Er bleven tenslotte drie haar concurre rende telgen uit het geslacht Schoorl over: Arie, Wim Lzn. en Wim Azn. Na een her kamp versloeg Arie de ene Wim en Femmy de andere. Dus: Femmy tegen de kleine Wim Schoorl in de beslissende rit. Maar dat was geen partuur voor dit Santpoortse blondje, dat de piepjonge pi keur, met zijn wonderlijke dos en zijn martiale snor ver achter zich liet, om aldus met de eerste prijs in deze kostelijke ver toning te gaan strijken. Het was overigens net op tijd, want een kwartier later viel het duister van deze avond, die de feeste lingen weer geen regen bracht maar wel een overtuigende hoeveelheid vrolijkheid. Er waren méér mensen dan Donderdag. Vanwege de leut. Drie Lloydschepen, op weg van Indone sië naar Nederland, worden in de komende week te Rotterdam verwacht. Het s.s. „To- mori", dat onder meer vijf kisten met le vende leguanen en vier tijgers aan boord heeft, komt Zondagnamiddag aan. Met het m.s. „Kedoe", dat waarschijnlijk in de nacht van Woensdag op Donderdag zal arriveren, komen vijftien kakatoes, tien apen en twee marters mee. De „Kota Baroe", die Indonesische pel grims naar Djeddah bracht, wordt Woens dagmorgen in Rotterdam verwacht. Aan boord van de „Tomoi-i" bevindt zich ook een Arabische havenarbeider uit Aden, die na het lossen van lading in een stil hoekje van het schip was gaan slapen. Hij werd pas wakker toen de „Tomori" op de terugreis was. Van Rotterdam zal hij met een ander Lloydschip naar Aden worden teruggebracht. Als eerste van de vijf patrouillevaartuigen, die op de Rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening worden gebouivd ten behoeve van Nederland in het kader van het wederzijdse hulpprogramma, werd Vrijdag tijdens een plechtigheid in de haven van Den Helder, opgeleverd, overgenomen en in dienst gesteld. De Hr. Ms. Balderwerd opgeleverd door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer H. Freeman Matthew, overgenomen door ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, en in dienst gesteld door de commandant, luitenant ter zee tweede klasse J. Poppinga. De foto toont ir. Staf, ambassadeur Matthews en commandant Poppinga (v.l.n.r.) aan boord van het schip, na de indienststelling. Op een dag zou er voor de Esperantisten een filmvoorstelling gegeven worden. Alle zalen in het Concertgebouw waren echter bezet en men besloot gezamenlijk naar een ander gebouw in Haarlem te trekken. Aldus geschiedde. Maar de deur van dat gebouw bleek hermetisch afgesloten te zijn. Niemand had de sleutel en dus wandelden de congressisten weer naar het congresgebouw toe. De filmvoorstelling zou toen maar in de tuinzaal gehouden worden. Hier werd echter juist een andere lezing gehouden, hetgeen echter geen bezwaar opleverde. De lezing werd onderbroken, de luiste raars ontruimden de zaal en de adspi- rant-filmtoeschouwers namen tevreden hun plaatsen in. De zaal werd in een oogwenk donker gemaakt en de voor stelling kon beginnen. Pas toen bleek, dat het film-apparaat stuk was. ccccocooxcccozccccoyyyxccccxcccox' te wennen. Doch tegelijk zullen zij eventjes opgelucht adem halen, het personeel een goedkeurend knikje geven en dan gaan zij weer achter hun bureaux zitten om over te gaan tot de orde van de dag; een regelmaat, die bestaat uit het schenken van duizend koppen koffie in een kwar tier tijdens een concertpauze of 't verstrek ken van glaasjes limonade aan de jeugd tijdens een kindermiddag. Het gewone routine-werk dus dat zoals de heer Dei num verklaarde, te weinig wordt onder broken door de écht grote evenementen. Op de valreep van het 39ste internationale Esperantocongres hebben wij nog ge sproken met ir. J. R. G. Isbrücker, voorzitter van de Esperanto-Academie. Voor deze 65-jarige Haagse ingenieur in de electrotechniek is dit het dertigste Esperanto congres dat hij meemaakt. Hij is, sinds hij 45 jaar geleden als Delfts student zich voor het probleem van de wereldhulptaal begon te interesseren, zo met Esperanto vergroeid geraakt, dat hij zelfs zijn jaartelling daarop heeft gebaseerd. Vraagt men hem: „Hoe oud zijn uw kinderen?", dan antwoordt hij: „Laat eens kijken, de oudste is geboren in het jaar van het congres vanen dan volgt de naam van een dier vele hoogtepunten uit het leven van de ras-Esperantist: Helsinki, Edinburg, Praag, Danzig, Budapest, Oxford, Rome, Parijs, Keulen, Warschau, Wenen, Ir. Isbrücker was er altijd bij sinds het congres van 1912 in Krakow toen hij Es peranto in een week leerde spreken, daar toe wel gedwongen omdat er slechts één landgenoot op het congres was en hij verder te maken had met een ware smeltkroes van nationaliteiten en talen: Polen, Russen, Hongaren, Serviërs, Tur ken en Grieken. Het was in de beginjaren van het Es peranto, dat het toen moeilijk had, omdat een vorige poging tot het stichten van een wereldtaal, het volapük, een échec was geworden. Het is overigens opmerkelijk, hoe vaak getracht is tot een internationaal begrijpelijke taal te komen: in het archief van ir. Isbrücker kan men wel 450 pro jecten daartoe vinden, al zijn de meeste daarvan nooit verder dan de studeerkamer gekomen. Ir. Isbrücker, die werkzaam is geweest bij enige telefoonmaatschappijen, een groot aantal leerboeken op electrotechnisch ge bied schreef en adjunct-directeur van de Haagse M.T.S. is, studeerde uit liefhebberij verschillende talen. Zijn scherp ontwik keld taalgevoel deed hem de aangewezen man zijn om de Esperanto-Academie voor te zitten. Dit is sinds 1938 het geval, al was de samenstelling voor de oorlog enigs zins anders. In 1905 stichtte Zamenhof namelijk een Internationaal taaicomité van honderd leden, waaruit drie jaar later een uit achttien leden bestaande Academie werd gekozen. Het taaicomité was echter te groot om gemakkelijk hanteerbaar te zijn. Daarom werd het op voorstel van ir. Isbrücker na de tweede wereldoorlog, toen er neg maar 45 van de honderd leden over waren, om gezet in de tegenwoordige Academie. Van de 45 leden komt als regel slechts een minderheid op het congres. Deze keer waren er zelfs veel, namelijk veertien. De Academie houdt zich uiteraard bezig met de taal, haar uitspraak, grammatica en schrijfwijze. Zo kon men gisteren de bekende Espe rantist Cseh een inleiding horen houden over de uitspraak, waarna een pittige discussie ontstond over een ander punt van de agenda, namelijk de toepassing van de zes deelwoorden welke het Esperanto kent, namelijk drie actieve en drie pas sieve. Hier bleken nuances te bestaan tussen de Germaans en de Romaans ge oriënteerde Esperantisten. „Maar", zo zegt ir. Isbrücker, „in feite gaat het hier om zeer geringe verschillen van inzicht, welke in geen enkel opzicht het principe van de taal aantasten". „Óf Esperanto een levende taal is? Dan moet u maar eens twee Esperantisten met elkaar horen bekvechten!" Het verheugt de president van de Aca demie natuurlijk, dat Esperanto zo'n op gang maakt, vooral omdat de twee wereld oorlogen een ernstige teruggang veroor zaakten van het aantal actieve leden. Daar bij kwam dat de Duitsers het Internatio naal Esperanto-instituut in Den Haag sloten, terwijl anderzijds de Russen van hun aanvankelijk welwillende houding Stalin leerde het en de Sovjet-Unie gaf in 1927 zelfs een speciale postzegel ter gelegenheid van de geboorte van de taal in 1887 uit terugkwamen. Desondanks wordt het aantal actieve beoefenaars van jaar tot jaar groter en de congressen zijn daartoe niet het slechtste propagandamiddel gebleken. Het Haar lemse congres maakt daarop geen uitzon dering. Het is het tweede dat in Nederland werd gehouden. Het eerste vond in 1920 in de Haagse ridderzaal plaats onder presi dium van ir. Isbrücker. ;occco>;3^oooooooooooooooc De organisatie van het Esperanto congres werd voor een groot gedeelte verzorgd in het kantoor van de concert- 8 zaal. En daar ook is het idee ontsproten om de congressisten gedurende de con- 5 gresweek een vestiaire-abonnement te verstrekken, waarbij men voor een ge- 8 ring bedrag dagelijks de kleren kan af- 8 geuen, zonder telkens weer vijftien cent i; aan de vestiaire-juffrouw te moeten 8 overhandigen. o CCOCOODCCCCOOCCCCOOOOI ADVERTENTIE „Snn-art' moderne binnenhuiskunst verantwoorde vormen en kleuren voor het huis van heden decoratieve stoffen in grote verscheidenheid meubelen 9 pas-toe De veteranen-esperantisten zijn ver enigd in een club en die club telt 420 leden, waarvan o.a. 110 uit Duitsland, 80 uit Groot-Brittannië, 40 uit Frankrijk, 27 uit Bulgarije, 17 uit Italië, 17 uit Noorwe gen, 15 uit Óostenrijk en 15 uit de Ver enigde Staten. Zevenentwintig veteranen waren Vrij dag in een vergadering te Haarlem bijeen gekomen. De club omvat alleen die Espe rantisten, die minstens veertig jaren heb ben deelgenomen aan de Esperanto-be- weging. Als voorzitter trad op de heer Bünneman uit Hamburg, die hulde bracht aan de veteranen en hun trouw prees. De oprich ter van de club, de heer Lewin uit Dun stable was ook aanwezig. Hij bracht het verslag uit van de werkzaamheden over het afgelopen jaar. Dat er vele herinne ringen zijn opgehaald is te begrijpen. De zomer-universiteit, die ter gelegen heid van het Esperanto-congres in de af gelopen week in Haarlem is geweest, is een succes geweest. Grote belangstelling be stond er voor de voordrachten. Vrijdag zijn de laatste bijeenkomsten ge houden. Dr. P. Neergaard uit Kopenhagen, hoofd van de Plantenziektenkundige Dienst in Denemarken, sprak over internationale samenwerking op het gebied van de be strijding der plantenziekten en prof. dr. H. Sirks uit Óostenrijk over „De lengte van een lichtgolf als natuurlijke standaard lengte". WONINGINRICHTINQ BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Zeer tot teleurstelling van de velen, die Vrijdagmorgen in de omgeving van het Zandvoortse Stationsplein een plaatsje hadden gezocht om getuige te zijn van de wedloop van de keliners en serveersters, die om elf uur en half twaalf uur waren uitgeschreven door stichting „Touring Zandvoort" moest deze wedloop ook thans weer worden afgelast, nu niet wegens slechte weersomstandigheden, maar omdat geen enkele deelnemer noch deelneemster kwam opdagen. De politie, die het parcours had uitgezet, ruimde blokken en touwen maar weer op en op het terras van hotel Trianon spraken wij de heer Hugenholtz, die over dit ge brek aan belangstelling slechts matig te spreken was, doch er geen enkele verkla ring voor kon geven. Naar wij vernamen, moet als een der oorzaken zeker worden aangemerkt, dat aan dit evenement te weinig bekendheid werd gegeven, terwijl bovendien ook het vroege uur weinig bevorderlijk was voor het welslagen van dit evenement. Hoe dit alles ook zij, er was vanzelfsprekend te leurstelling bij de organisatoren, bij het publiek en bij de politie, die alle werk voor niets had gedaan, over het niet door gaan van een evenement, dat vorig jaar tot Jzulk een groot succes leidde.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5