VAN ALLES EN NOG WAT OVER NOORWEGEN .Clowntje Rick Tunesië kent de zeven magere jaren uit ondervinding Een verraderlijk complot Russen vieren teugel in Oost-Duitsland Sovjet-onderwijs in nieuwe banen Dulles pleit voor een dijk in Indochina Voorhoede-commissie in Indochina verwacht Bey Lamine stuurt moeilijke koers tussen nationalisten en Fransen Vrijheid in politiek, cultureel en economisch leven Meer praktijk en minder theorie Bestelauto drukt brom fietser door winkelruit Grote moeilijkheden in Laos, Zuid-Vietnam en Cambodja Bevan manoeuvreert zich uit Labour partijbestuur EEN BRIL VAN K E I P DAT IS GOED GEZIEN Voor de kinderen LIKDOORNS S"oWnS"E FEUILLETON door Richard Keverne ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 Ter gelegenheid van het bezoek van Koning Haakon de Zevende van Noor wegen, die op 3 Augustus zijn S2ste ver jaardag vierde en de 12de in Amsterdam voet aan Nederlandse wal hoopt te zet ten, vindt men in dit nummer van „Erbij" een aantal bijzondere artikelen met wetenswaardigheden over het deel van Scandinavië, dat door deze vorst wordt geregeerd. Bij de samenstelling van dit nummer hebben wij medewer king ondervonden van de Noorse Lega tie, die zich in Den Haag aan de Laan Copes van Cattenburgh bevindt en van verre reeds is te herkennen aan het rood zwarte schild boven de voordeur met de gekroonde gouden leeuw, die een bijl omklemd houdt. Kgl Norsk Legasjon staat daaronder te lezen. En verder: ge opend van 10—15 uur, des Zaterdags van 10—13 uur. Wij werden er beminnelijk ontvangen door de secretaris, die op onze vraag naar enkele speciale gegevens onmiddellijk een in alle beknoptheid vrij volledig antwoord op tafel legde: de plaquette ..Noorwegen in korte trekken". Het ruim veertig bladzijden tellende boekje, verlucht met talrijke foto's en kaarten, is voornamelijk ten gerieve van toeristen pas de vorige week ver schenen. Ongetwijfeld kregen wij van de voor Nederland bestemde exemplaren het eerste in handen, want het pak, waar de brochures inzaten, moest nog worden open gemaakt. De door Eiwind Erichsen geredi geerde tekst is voor iedere bezoeker aan of belangstellende in Noorwegen zeker de moeite van het kennisnemen waard. Men kan er bij voorbeeld uit leren, dat de lengte van de kustlijn 20.000 kilometer ofwel de helft van de evenaar bedraagt, doch slechts 3400 kilometer als men geen rekening met de talrijke zeer diepe fjorden en baaien houdt. Dat was u misschien wel bekend. Maar wist u ook dat er voor de kust een gordel van tenminste 150.000 eilandjes ligt? De meren beslaan in totaal een oppervlakte van meer dan 14.000 vier kante kilometer. En nu we dan toch met cijfers bezig zijn: de bevolking van Noor wegen is van 3.278.546 in 1950 tot 3.375.000 in Januari van dit jaar gestegen, welk totaal niettemin neerkomt op een dichtheid van slechts 10,2 mensen per vierkante kilo meter, dat is minder dan overal elders in Europa als men Ierland uitzondert. In Ne derland bedraagt dit aantal 292! Binnen de grenzen zijn er grote verschillen: rond Oslo is de bevolkingsdienstheid 80, in het hoge Noorden minder dan 1. Ondanks een emigratie van gemiddeld 20.000 personen per jaar heeft de bevol king zich de laatste eeuw verdrievoudigd. Een kwart gedeelte werkt op het land of in de bossen bijna zes percent vindt een MOSKOU (Reuter/A.F.P.) De rege ring van de Sovjet-Unie heeft besloten alle verordeningen en reglementen op het poli tieke, economische en culturele leven van Oost-Duitsland, die het Russische militaire bestuur en de Russische controle-commissie tussen 1945 en 1953 hebben uitgevaardigd, in te trekken. De Russische regering houdt met dit be sluit rekening met de Oost-Duitse wens, zich te voegen naar de overeenkomsten tussen de vier mogendheden inzake de ont wikkeling van Duitsland langs democrati sche en vredelievende weg, aldus de offi ciële door Tass bekendgemaakte verklaring. Het besluit was genomen nadat de Russi sche en Oost-Duitse regeringen onlangs van gedachten hadden gewisseld. Westelijke waarnemers zijn van oordeel, dat het Russische besluit niet veel schijnt bij te dragen tot de souvereiniteit van Oost- Duitsland. De maatregel wordt gezien als een uitvloeisel van de Russische verklaring van Maart over de Oost-Duitse souvereini teit. De Sovjet-Unie hield toen via haar Hoge Commissie de functies aan zich „over het waarborgen van de veiligheid en die, welke voortvloeien uit de vier-mogend- heden verdragen over Duitsland." Enige Westlij ke waarnemers zien in het Russische besluit echter een nieuwe stap naar volledige afschaffing van de Russische Hoge Commissie. In dat geval zou het Wes ten zich uitsluitend moeten richten tot de Oost-Duitse regering, die zij niet erkent. Het Oost-Duitse kabinet heeft diep gaande economische hervormingen aange kondigd „teneinde ernstige tekortkomingen bij productie en bevoorrading" het hoofd te bieden. Er zal naar gestreefd worden om de verbruiksgoederenproductie op te voeren, om aan de heersende behoefte te voldoen. In West-Duitse kringen verklaart men, dat de aankondiging een gevolg is van „klachten van alle zijden over de slechte kwaliteit van huishoudartikelen en voed sel." bestaan in de visvangst. De hoofdstad Oslo telt 434.047 inwoners. En met deze bloem lezing zijn wij nog pas tot de helft van het boekje gekomen, wat verder tal van we tenswaardigheden bevat over de staats inrichting, de economie en sociale verhou dingen, de verkeersmiddelen, het culturele leven, de rechtspraak en de nationale de fensie. De Noorse legatie deelde ons mede, dat er een toenemende belangstelling bestaat voor Noorwegen als vacantieland, al heeft Nederland het nog niet tot een afzonder lijke vermelding in de statistiek daarvan gebracht. Bijna vijfduizend Nederlanders hebben verleden jaar hun vacantie in Noorwegen doorgebracht, dit jaar is het aantal dertien percent hoger en er wordt voor de toekomst nog een belangrijke stij ging verwacht. Men zal, zo werd aan deze zakelijke mededeling door onze zegsman toegevoegd, verrast zijn door de lage prij zen, zolang men maar geen sigaretten of alcohol koopt. Mensen die voor het eerst in Noorwegen komen, schijnen doorgaans te menen dat er vergissingen worden ge maakt bij het opmaken van de hotelreke ningen, zo laag zijn deze. Er bestaan tussen Nederland en Noor wegen belangrijke overeenkomsten, waar bij men niet alleen aan het gezamenlijk ondernemen van proeven op het gebied der kernsplitsing te Kjeller moet denken. Er zijn goede handelsbetrekkingen, in 1947 werden reeds wederzijds de visa afgeschaft en in 1950 kwam een overeenkomst ter voorkoming van dubbele belasting tot stand. Verder werd in Juni 1951 de gele genheid geopend voor studerenden op alle mogelijke terreinen om gedurende een jaar over en weer practisch te werken. Hiervan werd in .1953 door zestien Nederlanders^in Noorwegen en door dertien Noren in Ne derland gebruik gemaakt. Het is vooral een gevolg van de zeevaart dat er in Rotterdam een betrekkelijk grote Noorse kolonie (met eigen kerk, waar Koning Haakon een dienst zal bijwonen) is gevestigd. De Noorse Vereniging telt ongeveer tweehonderd leden, vooral vrou- men die met Nederlanders zijn gehuwd. Door de omgang binnen deze kring hebben vele van deze echtgenoten vloeiend Noors leren spreken. LONDEN (Reuter) Aan het begin van het nieuwe schooljaar in September, zal in de Sovjet-Unie een nieuw leerplan worden ingevoerd. Het onderwijs zal meer op de praktijk gericht zijn. Volgens het partijblad „Pravda" zal de theoretische last voor de schoolkinderen verlicht wor den. Kinderen van zeven tot elf jaar krijgen handenarbeid en ook de jongere kinderen zullen leren om verschillende dingen van hout en papier te maken. De kinderen zal ook bijgebracht worden om voor planten en dieren te zorgen. Ook in de hogere klassen zal meer nadruk gelegd worden op praktisch werk in de schoolwerkplaatsen. Er zal voorts aanzienlijk minder aandacht aan de biologie besteed worden (Reuter tekent hierbij aan, dat dit mogelijk in verband staat met de critielc op de biologie- leer van Mitsj oerin-Lysenko in weten schappelijke Sovjet-kringen. In Stalins tijd werd veel aandacht aan de biologie besteed). Er zal meer tijd besteed worden aan natuur- en scheikunde, vooral voor het practicum. Het aantal uren voor talen, lit teratuur, geschiedenis, „logica", psychologie en enige andere vakken zal enigszins be kort worden. Leerlingen van de vijfde klas (elf jaar) zullen, zo deelt „Tass" mede, twee uur per week in schooltuinen en schoolwerkplaatsen doorbrengen en zullen voorts vertrouwd worden gemaakt met het telraam en het landmeten. (Het telraam wordt nog veelvuldig in winkels, hotels en kantoren gebruikt). In de zevende en achtste klas zal tekenen gegeven worden en vooral aan het schetsen en lezen van technische tekeningen zal aandacht worden besteed. Bovenstaande vormt de derde belangrijke aankondiging van onderwijs-hervorming van deze zomer. De vorige maand werd medegedeeld, dat in Moskou, Leningrad en een aantal andere steden weer gemengde klassen zullen worden ingevoerd. Voor de jongens is voorts een standaard school uniform voorgeschreven. Een 55-jarige bromfietser is gistermorgen vroeg in de Oude Hoogstraat te Amsterdam door een bestelauto aangereden en door een winkelruit gedrukt. Hij was terstond dood. De bestelauto botste tegen een huis, waarna de chauffeur, die vermoedelijk dronken v/as, op de vlucht sloeg. Hij had de auto waarschijnlijk weggenomen voor een win kel in de Bilderdijkstraat. Diep onder de grond, in een voormalige Duitse bunker, zijn de Hagenaars John C. Jager en Bob van der Velde bezig de laatste hand te leggen aan een groot aquarium, dat uit zesendertig bassins zal bestaan en dat zeldzame vissen en zeeplanten zal bevatten. Dit aquarium, een unicum aan de kusten van West-Éxiropa, wordt op 14 Augustus ope7igesteld. Op de foto ziet men de inrichters bezig met een der bassins, waarin glas van 2 centimeter dikte zal komen. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft, blijkens een thans ge publiceerd verslag, op 21 Juli in de Se naatscommissie voor de toewijzingen voor gesteld, dat Birma en de niet-communisti- sche gebieden van Indochina moeten val len onder het gebied, dat door een verde digingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië tegen „communistische aggressie" moet worden beschermd. Dulles sprak zich uit voor een samengaan van de niet-communistische ge bieden in Zuid-Oost-Azië in een defensie gemeenschap, die niet alleen militair sterk is, maar ook „enigszins in economisch op zicht kan worden versterkt". Van het leggen van een „dijk rondom het in Indochina verloren gegane gebied hing het af, of Zuid-Vietnam, Laos, Cambodja, Thailand, Malakka en Indonesië uit de handen van de communisten konden wor den gehouden. De minister zei, dat er in Zuid-Vietnam een chaos heerst. „Er is geen bekwame regering en de toestand is er ha chelijk. Ook Laos en Cambodja bevinden zich in grote moeilijkheden", aldus Dulles, die van oordeel was, dat wellicht ook Indo nesië en Birma zullen moeten worden ge Steund. In ieder geval diende het leger van Thailand te worden opgebouwd. De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, Aneurin Bevan, heeft zijn candidatuur voor één van de zetels in het partijbestuur die gereserveerd zijn voor afgevaardigden van plaatselijke af delingen van de partij, ingetrokken. Bevan zal hierdoor, indien hij zoals men al gemeen verwacht bij de verkiezing van de penningmeester van de partij wordt verslagen door oud-minister Gaitskell, van 1 September af geen zitting meer hebben in het partijbestuur. Een candidaat kan niet gelijkertijd dingen naar de functie van penningmeester en een zetel voor de afge vaardigden van locale groepen. Het was zo goed als zeker, dat Bevan als afgevaardigde van een plaatselijke groep een zetel zou hebben verworven. NIEUW DELHI (Reuter/A.F.P.) Een eerste groep van de commissies van toezicht op de naleving van het bestand in Indo china is vandaag uit Nieuw Delhi naar Indochina vertrokken. De groep bestaat uit vertegenwooi'digers der drie leden-staten van deze commissie India, Polen en Canada en afgevaardigden van Vietnam, de Vietminh, Laos en Cambodja. In Laos is gisteren en in Cambodja heden de order om het vuren te staken, van kracht geworden. De Vietnamese minister van Voorlichting, Le Quang Luat, is benoemd tot hoofd van de regering van Noord-Vietnam. Hij zal de Vietminh-propaganda bestrijden, die de evacuatie van niet-communisten uit de Delta der Rode Rivier ophoudt, aldus is officieel in Saigon bekendgemaakt. De Vietminh, die in Mei 1955 de gehele Delta onder hun beheer zullen krijgen, trachten de boeren over te halen niet te vertrekken. Een van de voornaamste taken van de nieuwe minister zal zijn in het bij zonder de Rooms-Katholieken over te halen naar Zuid-Vietnam te reizen. Luat is een invloedrijk Rooms-Katholiek met veel rela ties in de Delta.. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Ergens in de stad lagen wat straatstenen los bij elkaar', en toen kwamen een paar jongens op het idee, daar een kacheltje van te bouwen. Ze zetten de stenen tegen elkaar aan en maakten er zo een rond schoorsteentje van; daarna plakten ze er aan de buitenkant zand tegenaan. Er was een opening aan de voorkant en bovenop kwam een rond stukje buis, dat was de schoorsteen. „Nou moeten we houtjes en takken hebben, om te stoken", zeiden ze. Die gingen zq zoeken, en toen ze er een voorraadje van hadden, stopten ze door het deurtje het kacheltje vol met hout. „We moeten nog lucifers hebben, om het aan te steken!", zeiden ze. „Ga jij die even halen?" Dat deed een van de jongens. Maar eigenlijk was dat wel ondeugend, want kinderen mogen niet met lucifers spelen, nietwaar? Maar die jongens dachten daar niet aan. Ze hadden nu eenmaal in hun hoofd gezet, een vuurtje te maken Het Franse protectoraat Tunesië aan de Noord-Afrikaanse kust is ongeveer vier maal zo groot als Nederland, maar heeft slechts een derde van het aantal inwoners van ons land. In het binnenland verheffen zich de uitlopers van het Atlasgebergte, die naar het Zuiden overgaan in een heuvellandschap en zich tenslotte verliezen in de grote Tunesische woestijn. Tussen het gebergte en de kust strekt zich een laagvlakte uit met vele zoutmeren. Het Noorden, dat het dichtst bevolkt is, heeft een subtropisch klimaat, waar olijf- en wijngaarden gedijen en ook sinaasappelen en amandelen gekweekt worden. De vele oasen in het Zuiden leveren dadels. In de bergen groeien kurkeiken en tot op grote hoogte maquisstruiken. De olijfbomen vindt men in de laagvlakte. De bevolking leeft in hoofdzaak van de landbouw. De boeren verbouwen tarwe, gerst en haver in de vruchtbare dalen. De regenval is echter zo ongeregeld, dat een goede irrigatie onontbeerlijk is. Droogte perioden strekken zich soms uit over jaren. Het Zuiden en het midden van het land hebben van 1942 tot en met 1948 een zeven jarig en het Noorden in dezelfde tijd een zesjarig regenloos tijdperk doorgemaakt. Vijf jaar lang moest er koren worden in gevoerd in plaats van uitgevoerd. De oog sten van 1949 en 1952 bereikten evenwel een record omvang, waardoor de draad van het vooroorlogs herstel, dat op de interna tionale landbouwcrisis van 1930 was ge volgd, weer kon worden opgevat. De mijnbouw en de industrie worden ontwikkeld. Dit heeft een sterke trek van de plattelandsbevolking naar de steden ten gevolge, waar betere arbeidsvoorwaarden, vaste verdiensten en vermaak lokken. Men vindt er verschillende delfstoffen: olie en ijzer in het Noorden, zink en lood in het Oosten, zout aan de Noord- en Oostkust, en mangaan en fosfaten in het Zuiden. De vissersvloot telt 3200 vaartuigen met een gezamenlijke bemanning van 12:800 man. De vangst bestaat voornamelijk uit tonijn, sardine en spons. Het land is rijk aan overblijfselen van Romeinse en Mohammedaanse bouwkunst. De vondsten van de opgraving zijn verza meld in een groot museum. De oude mos keeën van Kairwan, Tunis, Sousse, Sfax en Gafsa zijn voorbeelden geweest voor vele andere moskeeën in het Westen. Bevolking verdubbeld De bevolking, die in de jaren tussen 1881 en 1954 verdubbeld is bestaat voor de over grote meerderheid uit Arabieren. Er woont een kwart millioen Europeanen, van wie 145.000 Fransen, 85.000 Italianen en 6.500 Maltezers zijn. De hoofdstad Tunis werd evenals Car thago gesticht door de Phoeniciërs. Achter eenvolgens heersten er de Romeinen, Van dalen, Byzantiërs, Arabieren, Turken en tenslotte de voorgangers van de huidige Bey. De Fransen bezetten de stad in 1881 met een leger van 30.000 man. De stad ligt aan de Golf van Tunis achter een smalle lagune, die door een kanaal .verbonden is met de Middellandse Zee, waarvan Tunis 45 kilometer verwijderd ligt. Rondom de oude Arabische stad met haar steegjes, ba zars en moskeeën liggen moderne Europese wijken met brede straten, trams en witte gebouwen. Tunis bezit een Mohammedaan se universiteit, een agrarische hogeschool, een instituut Pasteur, een kathedraal en het paleis van de Franse resident-generaal die het politieke beleid volgens de wensen van Parijs moet uitvoeren, op straffe van ontslag. Eerste contact Tunesië is een van de Mohammedaanse landen aan de Middellandse Zee, die na het uiteenvallen van het Ottomaanse Rijk in de invloedssfeer van de imperialistische West- Europese landen kwamen te liggen. Frank rijk en Tunesië kwam pas de vorige eeuw met elkaar in contact toen Franse troepen Algiers, het nest der Barbarij se zeerovers veroverden. Lodewijk Philips ontving in 1846 te Parijs de Bey Achmed, wiens be wondering voor het Westen zover ging dat hij de slavernij afschafte en zijn leger naar Europees model organiseerde. Napoleon III gaf in 1861 zijn genadige goedkeuring aan de grondwet, die de Bey Mohammed al- Sadok aan zijn volk schonk. Drie jaar later trok hij haar overigens weer in. Op de koloniale conferentie van Berlijn ADVERTEN'l IE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijkescheermesjes. Een nieuw vloei baar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U veel ellende. Luchtvaartverdrag met Venezuela WILLEMSTAD (Reuter) Onder het nieuwe luchtvaartvérdrag, dat Nederland en Venezuela gisteren hebben gesloten, zal de K.L.M. drie maal per week een dienst op Maiquatia kunnen blijven onderhouden met internationale toestellen. Zij zal voorts meer faciliteiten te Barcelona en Maracai- bo hebben. in 1878, waar Bismarck de onbaatzuchtige makelaar uithing, werd Frankrijk aange moedigd revanche van de nederlaag van 1871 buiten Europa te nemen. Het kreeg de vrije hand in Tunis, dat drie jaar later werd aangevallen en geknecht in de positie van „regentschap" onder een erfelijk Beydom, In feite werd Tunesië bij het verdrag van Bardo (1881) een protectoraat, dat de zeg genschap in alle buitenlandse en de be langrijkste binnenlandse aangelegenheden aan Frankrijk overliet. IJdele hoop Italië, dat meer emigranten naar Tunesië stuurde dan Frankrijk, erkende de nieuwe toestand in 1896', maar Turkije legde zich er pas na de eerste wereldoorlog bij neer. Mussolini, die in 1922 aan de macht kwam, kon het Franse bezit van Carthago niet verenigen met zijn droombeeld van het moderne Italiaanse Imperium. In 1935 be dong hij een bevoorrechte positie voor zijn onderdanen in de voormalige Romeinse provincie Africa, maar in 1938 achtte hij de tijd rijp om het verdrag op te zeggen in de ij dele hoop op verwezenlijking van zijn dromen. Na de eerste wereldoorlog begonnen de Tunesische nationalisten zich te roeren onder invloed van de denkbeelden, die de Amerikaanse president Wilson voor en tijdens de vredesconferentie van Parijs propageerde. Eerst ontstond de Destour (constitutie) de liberale constitutionele partij die in 1933 bij decreet werd ver boden en later de Neo-Destour, die radi caler eisen in. haar vaandel schreef en in 1938 na een ernstige oproer het lot van haar zusterpartij deelde. Een van haar leiders is Habib Bourguiba, die thans met de Franse premier., Mendès-France heeft onderhan deld over de hervormingen, die Tunesië tot gelijkwaardig deelgenoot moeten maken in de Franse Unie. Periodieke erupties Ziet men af van de onlusten in 1911, dan kenmerken de Frans-Tunesische verhou dingen van de laatste dertig jaar zich door periodieke uitbarstingen van geweld, waar bij de gang van zaken onveranderlijk het zelfde was. De Tunesiërs begonnen veel te hoge eisen te stellen, waarop de Fransen antwoordden met beloften, die zij maar ten halve vervulden. Dan volgde een uitbar sting, die werd gedempt en het spel begon van voren af aan. De Bey had tijdens zo'n crisis een min stens even moeilijke positie als de Franse premier. Sprak hij zich uit voor de Destour, dan zouden de Fransen hem afzetten, zoals de Bey Moensef overkwam, toen hij vraag de zich tegen de regering van Vichy te kanten. Betoonde hij zich openlijk' pro- Frans, dan was het met hem gedaan, als de nationalisten het zouden winnen. E)e huidige Bey Lamine heeft zijn Frans gezindheid sinds 1946 in het diepst van zijn ziel begraven, toen een grote volksbeweging zijn hoofd eiste. Hij heeft bij herhaling ge weigerd Franse hervormingsdecreten te- tekenen, die naar het oordeel van zijn nationalistische raadgevers ver beneden de maat bleven. Bourguiba, wiens partij gewettigd is en ministers in het kabinet zal hebben, mag verwachtte dat hij spoedig in vrijheid als partijleider in zijn vaderland kan optreden. De Bey heeft niets van hem te vrezen, zo lang hij zich voegt naar de wetten en ge bruiken van een constitutionele monarchie. 59) Hij stond roerloos als een standbeeld en keek vol spanning naar de weg. Enige ogenblikken later voegde Monica zich bij hen. „Alles in orde", zei ze en onmiddellijk greep Edwards Matt's arm. „Nu!" zei hij kortaf. Tot Matt's verwondering liep Monica het hek weer uit en sloeg het met een klap achter zich dicht. Hij zelf volgde Edwards naar de voordeur. De detective floot een populair deuntje. Het behoorde klaarblij kelijk bij zijn opzet dat dit bezoek aan de villa zonder enige geheizinnigheid ge schiedde. Matt die zich enigszins verdekt had opgesteld voelde een wonderlijke kalm te over zich komen. Er werd niet onmid dellijk opengedaan, nadat ze op de deur geklopt hadden. Maar na enkele ogenblik ken werd er licht zichtbaar en hoorden ze voetstappen. Edwards hield op met fluiten en begon thans zachtjes te zingen. Ten slotte ging de deur open en Matt hoorde de vrouw, die naai- hij vernomen had juf frouw Evans heette, antwoorden op Ed wards vriendelijk gestelde vraag: „Woont hier niet een zekere mevrouw Salting?" „Ja" antwoordde ze volkomen natuurlijk. „Ik heb een boodschap van een juffrouw Evans", zei Edwards terwijl hij meteen naar binnen stapte. „Een boodschap die van belang kan zijnMatt was thans ook naar voren gekomen, precies zoals afge sproken was. De vrouw scheen op dat mo ment eerst te beseffen dat er iets niet in orde was. Ze trachtte de twee mannen te rug te duwen, maar de detective verhin derde dit en drong verder het huis binnen, terwijl hij naar Matt omkijkend riep: „Vlug hierheen!" Matt drong thans ook voorwaarts en de vrouw kon niet veel meer beginnen. Er was een uitdrukking van verbijstering op haar gezicht. Edwards zei op niet onvriendelijke toon: „Kom juffrouw Evans, werkt u nu mee, uw spelletje is afgelopen. Vergist u zich daarin vooral niet, 't is uit! U zit er in, we weten alles van u. Waar is de jongen?" „Ik weet niet waar u 't over hebt", ant woordde ze, terwijl ze op een deur rechts aanschoof. Edwards hield haar echter tegen. „O nee," zei hij geduldig. „Dat gaat niet op. We hebben u te pakken, juffrouw Evans, beseft u dat vooral goed!" De vrouw begon opeens luidkeels om hulp te roepen. „Arthur, Arthur! Vlug! Er zijn mannen 't huis binnengedrongen!" Gedurende enkele seconden wachtte Ed wards. Ook Matt liep er even in en hield zich gereed voor een gevecht. Maar even later was 't duidelijk op het gezicht van de vrouw te lezen, dat haar list mislukt was Edwards' stem klonk thans veel minder vriendelijk toen hij tot haar zei: „Begint u vooral niet met dergelijke trucs! Er zijn hier geen Arthurs! We hebben beide mannen al in de stad, in de „Crown" ge arresteerd. Scott en Cass! Lew Sands, zo als de laatste óók genoemd wordt. U weet wel, wie ik bedoel. We weten alles van hen en ook van u. U had onlangs geluk in het Battersea Park; maar dit keer zult u er niet tussen uit komen, Juffrouw Evans. Kom aanals u meewerkt, zal dat in uw voordeel pleiten!" De vrouw was doodsbleek geworden en stond te trillen. Ze keek angstig van de een naar de ander en plotseling scheen ze toe te geven. Toch zei ze nog op uitdagen de toon: „Ik weet niet, waar u 't over heeft. Er is hier niemand. Doorzoekt u 't huis, als u wilt". Met onzekere passen liep ze op een stoel toe en liet zich daarin neerzakken. Ze bedekte haar gezicht met haar handen. Edwards gaf Matt een wenk. „Doorzoek 't huis" zei hij. De vrouw sprong onmiddellijk op. „O, ik zal u voorgaan", kwam ze tussenbeide. ,,'t Heeft geen zin meer te ontkennen. Hij is boven. Geeft u me dat licht even." Ze kwam naar voren en wilde een olielamp, die op tafel vlakbij de trap stond opnemen. Edwards had de lamp echter al in zijn handen. „Ik zal u bij lichten", zei hij. „Gaat u ons voor". Ze kwamen op een ruim portaal en de vrouw wees op een bepaalde deur. „Daar!" zei ze hees en haastig liepen ze op de deur toe. Matt was opgewonden, toen hij de kruk omdraaide. De jonge hond blafte luid, toen de deur openging en op dat moment glipte de vrouw langs Edwards en haastte zich de trap af. In 't half donker drong 't niet tot Matt door, wat er pre cies gebeurde en hij riep Edwards om. met het licht naderbij te komen. Er heerste ge durende enkele ogenblikken een verwar ring, waarvan de vrouw profiteerde. Toen schreeuwde Edwards: „Ze gaat er van doorlet jij op de jongen!'' Hij duwde de lamp in Matt's handen en verdween ook naar beneden de vrouw achterna. Er werd een deur dichtgeslagen. Edwards strompelde in het donker voort en stootte een tafel omver.Even later riep Matt met een van opwinding overslaande stem: „De jongen is niet hier! 't Is een valstrik, Edwards, let op!" Mat stond thans bovenaan de trap met de lamp in zijn hand; de hal werd vaag verlicht. Het volgend ogenblik ontwaarde Edwards aan de andere kant van de hal de vrouw met een angstig aan haar han gende kleine jongenZe duwde het kind in de richting van de voordeur, die openstond. Hij rende op haar toe, maar de vrouw was hem te vlug af en sloeg de voordeur voor zijn neus dicht. Even later holde hij haar na door de voortuin en bij het hek riep hij zo hard als hij kon: „Juffrouw Brent, let op!" Monica was echter op haar qui-vive ge weest. Bij het hek had ze de vrouw en het kind opgevangen. Juffrouw Evans snikte 't uit. „Beesten zijn jullie! Bees ten. Monica hield haar stevig vast. De jongen huilde. Edwards nam de vrouw van Monica over. „Heel handig, maar net niet snel ge noeg" merkte hij spottend op. „Ik zou graag zien dat u nog even met mij mee naar het huis terug ging." Haar tegenstand was thans geheel gebro ken. Ze draaide zich vol wanhoop om. Matt voegde zich op dal moment bij het groepje, terwijl de jonge hond uitgelaten tegen hem opsprong. Monica had de jongen bij de hand ge nomen en deze scheen zich zonder moei lijkheden aan haar hoede toe te vertrou wen. ,,'t Is allernaar in orde» Beverley", zei ze zacht. „We gaan nu terug naar vader. Juffrouw Evans kreunde: ,,'t Is een leuge., 'n gemene leugen Edwards beet haar toe: „Vertelt u me zo dadelijk maar wat u me te vertellen liebt!" Hij wendde zich tot Matt: „Breng juf frouw Brent en de jongen onmiddellijk weg. Dit is van 't grootste belang. Zij weet precies wat ze doen moet". Monica knikte en Matt liep met haar en de huilende jon gen naar de wachtende auto. Het meisje kon haar opwinding niet be dwingen. „O, Matt, is 't niet fantastisch", riep ze uit. ,,'t Is ons gelukt. Hij is weer in veilig heid. En zich tot het kind wendend, zei ze zacht. „Huil niet, Beverley! Je vindt 't toch niet erg om met mij mee te gaan?" „Neesnikte het ventje. „Maar mag Jackie ook mee?" Hij bleef even stilstaan om de jonge speelse terrier te strelen. „We zullen Jackie ook meenemen", zei Matt, terwijl hij de hond in zijn armen nam. Toen Monica achter het stuur van de auto zat, met de jongen naast zich, zei ze ernstig: „Tot spoedig ziens, Matt! Bel je me zo gauw mogelijk op? En pas goed op jezelf, lieveling Ze was weggereden, vóórdat hij iets kon uitbrengen. Hij voelde een trilling door zich heengaan. Haar toon was zo oprecht geweest.Hij had op dat moment ech- ter geen tijd om or verder over na te denken en haastte zich terug naar het huis. De voordeur stond open en Edwards riep hem vanuit een kamer rechts. Juffrouw Edwards was daar ook aanwezig; ze zat met een triest gezicht op een soort divan- bed. „We waren nèt op tijd", zei Edwards. „De jongen stond kant en klaar aange kleed en wel, om weggevoerd te worden. Juffrouw Evans zal me er zo dadelijk alles over verteUèn. Wilt u nu even naar de achtertuin gaan en Woodstone halen9 We zullen 'm hier nodig hebben." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6