HOLMENKOLLEN portwagenraces Spiegel Sporten Comas in Barcelona verdient honderdduizenden aan voetbal Geertje Wielema trok zich terug voor 400 meter vrije slag ZANDVOORT 15 AUGUSTUS Enorm archief met alle resultaten Het cricketteam van de Free Foresters Spannend duel verwacht bij H.H.C. - T.I.W. Recordverbeteringen op Mereveld? ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 5 Hollandweek 1954 Oostelijke eersteklassers blijven in de K.N.V.B. Sport op Zondag CRICKET De nationale zwemka mpioenschappen Waterpoloprogramma W.E.K. wil nader contact met het lager voetbal Tour de France-renners naar „Aardenburg" Zondag INTERNATIONALE Aanvang 1 uur georganiseerd door de K.N.A.C. 120.000 plaatsen Van alles voorzien Lening Tennis Om de Galea-beker Schaken Schaakkampioenschap voor dames MANUEL COMAS uit Barcelona is een schrandere man, dat staat als een paal boven ivater. Deze veertigjarige inspecteur van een levensverzekeringsmaatschappij studeert in zijn vrije tijd rechten en nog dit jaar hoopt hij zijn doctoraal examen te doen. Maar belangrijker dan deze studie is voor de heer Comas het feit, dat hij in drie jaar tijd een kleine vierhonderddui zend gulden gewonnen heeft in de Spaanse voetbalpool. Een bedrag, dat hij als meester in de rechten niet zo één twee drie zal verdienen Geluk, deze winst van Manuel Comas! Hij beweert zelf: stellig niet! En als men de reeks successen van deze verwoede „qui- niela-speler" hoort, begint men waarlijk geloof aan zijn woorden te hechten. Evenals in zovele landen van Europa is ook in Spanje de voetbalpool bijzonder populair. Elke week worden er zeker een paar millioen „quinielas" verkocht tegen drie peseta per stuk ongeveer 27 cent en aangezien slechts 55 percent voor prijzen beschikbaar komt en de rest naar liefdadig heidsinstellingen, sanatoria en tbc-bestrij- ding gaat, begrijpt men van welk een vitaal belang deze voetbalpool geworden is. Meestal leest men, dat de hoofdprijzen in handen vallen van wat men noemt „volko men outsiders": van mensen, die geen idee hebben welke club sterk is en welke zwak en maar op goed geluk hun biljet invullen Maar zo iemand is Manuel Comas zeker niet. Hij heeft zijn „eigen systeem" en gezien zijn resultaten, lijkt dat systeem nog zo slecht niet. Kapitalen Wat heeft Manuel Comas namelijk op één voetbalzondag geïnd. Drie millioen peseta! Omdat hij de enige drie biljetten bezat, die zonder fouten waren ingevuld en van de 65 met slechts één foute uitslag er niet min der dan zeventien van hem waren Een opmerkelijk succes. Maar mogelijk op merkelijker is, dat Manuel Comas vóór die bewuste geluksdag ook al vijfenveertig dui zend gulden aan premies geïncasseerd had. En dat hij in het vorige seizoen dertigduizend en het jaar daarvoor achtduizend grilden ge wonnen had Uiteraard werd Manuel Comas bestormd door journalisten, die nu wel eens haarfijn wilden weten hoe of hij dat klaar gespeeld had. Maar veel wijzer werden zij niet. Comas lichïtte slechts een tip op van de sluier, die zijn geheimzinnig systeem bedekte. Wiskunde knobbel Het komt in grote trekken hierop neer: Manuel Comas heeft een wiskunde-knobbel en ook al voor zijn verzekeringsmaatschappij heeft hij een speciale studie gemaakt van de risico-leer. Hij heeft nu in de loop der jaren een enorm archief aangelegd van alle resultaten in de Spaanse competitie ge durende de laatste vijftien jaar, met alle op stellingen van de elftallen, met een kaart systeem van de scheidsrechters en de fouten, Over de spelers van de Free Foresters, die zoals men weet in de komende week in Amsterdam, Haarlem en Den Haag spelen tegen Nederlandse cricketteams, lezen wij in het officieel orgaan van de Nederlandse Cricketbond het volgende: Vijf spelers bezochten reeds eerder ons land, t.w.: G. C. Newman, D. N. Carr, J. R. L. Hill, Brig. R. H. Hewetson en T. K. Jackson. Aanvoerder Newman trad in 1948 als aanvoerder op van de MCC-ploeg, welke toen Nederland bezocht. In 1947 was hij captain van de Foresters; bovendien maakte hij in 1934 en 1946 de F.F.-toeren door ons land mee. Hij toonde herhaalde lijk een goed, hardslaand batsman te zijn., Niet onvermeld mag verder blijven, dat George Newman sinds jaren een vooraan staande positie in het bestuur van de MCC bekleedt. David Carr bezocht ons land in 1947 met de Crypties en maakte toen op aantrekke lijke wijze vele runs. Hij is een broer van de vice-captain van Derbyshire, D. B. Carr. Als bowler kan hij een nuttige bal loslaten. Keith Jackson bezocht ons land in 1950 en 1951. Vooral in 1951 betoonde deze Dur- ham-speler zich een zeer goed batsman. Brig. Hewetson maakte deel uit van het sterke F.F.-t.eam van 1949. Hij liet toen goed aanvallend batten zien op de wijze, die de soldier-cricketer van de goede soort eigen is. Van de „nieuwelingen" is Charles Robins, de zoon van de oud-Middlesex aanvoerder R. W. V. Robins, de meest belangwekken de figuur. Reeds op heel jeugdige leeftijd trok hij als googly-bowler voor Eton Col lege sterk de aandacht. Vooral de snelheid van zijn leg-break was opmerkelijk. Een hem overkomen ongeval is oorzaak ge weest, dat hij zich later vooral als batsman heeft ontwikkeld. In alle vertegenwoordi gende public school-matches maakte hij verleden jaar grote scores, waaronder een honderd in de Eton-Harrow match op Lord's. Toch dient zijn bowlen (waarvan het type ons nu eenmaal niet ligt) niet te worden onderschat. Voor de Middlesex nam hij enkele maanden geleden nog 7 wickets tegen Cambridge. R. B. Proud was vele jaren captain van Durham. Hij is nog steeds een zeer goed batsman, hetgeen kan blijken uit het feit, dat hij vorige week 110 scoorde tegen Yorkshire 2. Sir William Becher speelde voor de oorlog enige ma len voor Sussex. Nadien was hij captain van Wiltshire. Voor dit graafschap heeft hij herhaaldelijk nuttige scoren gemaakt. Alles te samen genomen ziet het er naar uit, dat een efficiënte combinatie op het punt staat ons land te bezoeken. Het programma van ..de Free Foresters is als volgt: Maandag (VRA in Amsterdam) tegen NCB-elftal, Dinsdag (eveneens op VRA) tegen een ander elftal van de N.C.B., Woensdag en Donderdag (Rood"en Wit- terrein in Haarlem) tweedaagse tegen Fla mingo's, Zaterdag en Zondag (HCC-terrem in Den Haag) tweedaagse tegen Neder lands elftal. Alle genoemde wedstrijden beginnen om elf uur. De uitslagen' van de op het Buiten IJ bij Pampus voortgezette wedstrijden van de internationale Hollandweek 1954 luiden: Internationale Flying Dutchman-klasse: 1. Tineke, st.m. Kremer (Ned.); 2. Hopeful, st.m. Dawes (Engeland); 3. Frithjofna, st.m. Gülcher (Ned.). Internationale 12 m.2 Sharpie-klasse: 1. Mustang, st.m. J. Kraan (Ned.); 2. Meteoor, st.m. H. Kraan Jr. (Ned.); 3. Mariandel, st.m. J. van Staveren (Ned.). Regenboogklasse: 1. Duke, st.m. Van der Velde (Ned.); 2. Pipa, st.m. Van der Bas (Ned.). Internationale Olympiajollenklasse: 1. Skal, st.m. Pelt (Ned.); Groot-Slam, st.m. Van 't Hoogerhuys (Ned.) heeft opgegeven. die zij in de loop der jaren gemaakt hebben. Comas, die een groot voetballiefhebber is, beweert nu precies te weten welke scheids rechters „home-referees" zijn en welke clubs speciaal veel moeite met elkaar hebben. „Ik besteed elke dag ongeveer drie k vier uur aan het bijhouden van mijn archief en aan het bestuderen van de mogelijkheden voor de komende Zondag", verklaarde hij. „Ik sluit dan een aantal mogelijkheden uit en verdeel de rest zo volledig mogelijk over de „quinielas". Het is duidelijk, dat ik elke week heel wat biljetten koop om zo'n beetje alle mogelijkheden te dekken. En er zijn weken, dat ik voor een kleine duizend gul den aan „quinielas" koop! Zo ongeveer drie- duizen biljetten." Honderden biljetten Dat is alleen natuurlijk haast niet in te vullen en daarom heeft de heer Comas de trouwe steun van zijn zoon. Elke Zondag ochtend zitten de twee honderden biljetten in te vullen en tot nu toe mogen zij niet mopperen. In drie jaar tijd ongeveer een vierhonderdduizend gulden. Er zijn mannen, die met voetbal minder verdienen Naar aanleiding van de vergadering van de Oostelijke eersteklassers in Deventer ver nemen wij van de zijde van het bestuur van deze belangengroep, dat het de wens is van alle aangesloten verenigingen om de een heid in de KNVB tot elke prijs te bewaren. Van het voorstaan van afscheiding is dan ook geen sprake. De Oostelijke eersteklassers zullen hun principes- en die staan in meerderheid lijn recht tegenover het invoeren van een pre miestelsel blijven verdedigen, doch mocht het voorstel van het KNVB-bestuur op 14 Augustus worden aangenomen, dan zullen zij in KNVB-verband blijven spelen. Zij zijn voor het handhaven van de huidige over schrijvingbepalingen en indien de invoe ring van betaling aan spelers onverfnijdelijk blijkt, voor het instellen van een aparte prof-competitie. Vanmiddag om vier uur komt EHS voor de eerste klasse van de honkbalcompetitie in het veld tegen Ajax. EHS, dat boven aan staat in afdeling A, dient om zijn goe de plaats te behouden deze wedstrijd te winnen. Een gelijk spel komt ons echter meer waarschijnlijk voor. Veel spanning zal de wedstrijd TYBBKennemerland brengen. TYBB kan alleen door te winnen misschien nog de laatste plaats verlaten. Een felle strijd wordt hier verwacht. Bij WGASchoten zullen de winstpunten wel naar Haarlem gaan. In afdeling B is de wedstrijd HCK ABC van belang. De Kinheimers staan on deraan en zullen hun uiterste best doen. Blauw WitEDO is uitgesteld. HHC TIW zal een spannende wedstrijd worden. Beide teams hebben nog een kans op de bovenste plaats. We houden het echter op HHC. In overgangsklasse A wordt de belang rijke wedstrijd The CatchersSparta ge speeld. Vooral HFC Haarlem, dat zelf van SC Haarlem 2 kan winnen, heeft bij de uit slag veel belang. Verliest Sparta en wint HFC Haarlem, dan zijn de roodbroeken kampioen. SpartaanRFC en Schoten 2 HHC 2 kunnen door de bezoekers gewon nen worden. In afdeling B gaat SC Haarlem zonder zijn werper Van Berkel de lastige uitwed strijd tegen DEC tegemoet. Verder worden nog gespeeld DOSDWS en Volewijkers WGA 2. De gastheren hebben hier wel de beste papieren. In de eerste klasse van de cricketcompe titie speelt Rood en Wit Zondag uit tegen Sparta. Haarlem ontmoet,aan de Donkere- laan in Bloemendaal P.W. In de tweede klasse speelt Rood en Wit 2 op eigen veld tegen HCC 3. De reserves van Haarlem spelen uit tegen Ajax (L.). In het gemeentelijk zwembad „Erve Diekman" in Enschedé werd gisteren tijdens een miezerige regenbui het eerste gedeelte van de nationale zwemkampioenschappen 1954 verwerkt. Het programma bestond uit de series van de 400 meter vrije slag en van de aspirantennummers, waarbij het dus al leen om een plaats in de finales ging. Maar deze strijd was al fel genoeg om van een interessante zwemavond te kunnen spreken. Ook de geleverde prestaties waren hier en daar veelbelovend. Ondanks de nog altijd vrij lage watertemperatuur en het feit, dat de bouwer van dit nieuwe zwembad over- loopgoten heeft vergeten aan te brengen, waardoor de onvermijdelijke en hinderlijke terugkaatsing van de golven ontstaat, wer den op sommige nummers goede tijden gemaakt. Zo trok Willemse (Robben), die zelf zon der merkbare inspanning 4.55.6 (zijn per soonlijk beste prestatie met 0,6 sec. verbe terend) liet afdrukken, Wim de Vreng op de 400 meter naar de eveneens redelijke tijd van 4.59.8. Piet ten Thye bleef in de andere serie kalm onder de aanval van zijn club genoot De Jong, zeker als hij was van een plaats in de eindstrijd. Geertje Wielema, weer op talrijke num mers ingeschreven, zwom ondanks haar fraaie, glijdende slag een voor haar doen matige 400 meter in 5.38.7. „Het ging niet", vertelde zij na afloop, „en ik heb de jury gevraagd mij maar voor de finale te schrap pen, dan kan ik mij ook beter concentreren op de 100 meter en op de rugslag". Dit was een verstandig besluit van de Hilversum:*.- zwemster, die al jarenlang zo veel hooi op haar vork neemt tijdens de nationale tit,el- wedstrijden, dat zij vroeg of laat wel lot de conclusie moest komen dat het ene num mer soms het andere in de weg zit. De soepel zwemmende Alkmaarse Tine Ten- kink werd nu de gelukkige voor de zesde finale-plaats. Niet fraai, wel snel Niet fraai, maar uiterst snel zwom Mary Kok haar eerste officiële 400 meter wed strijd. De jongste ster uit de school Stender. met haar 14 jaren al een ware kilometer „vreetster", had in training reeds enkele ma len opvallend goede tijden genoteerd. 5.19.- op de 25 meter baan van het overdekte zwembad", vertelde Jan Stender met trots. Maar de 5.24.4, waarin zij nu op de vrij zware 50 meter baan de 400 meter met haar korte roffel-slag zwom, mag ten minste even fraai worden genoemd. Tussen haar en Hetty Balkenende, die haar serie in 5.28.5 won, zal het Zondag danig kunnen spannen. Teleurstellend was op dit nummer het zwemmen van Ria Vonk. De moeilijkheden met haar vereniging aangaande haar trai ning hebben de Amsterdamse een jaar geleden nog tot de snelste zwemsters van de wereld behorend kennelijk veel schade gedaan. Met 5.54.5 was zij kansloos. De rest van dit eerste gedeelte der kam pioenschappen, dat in volslagen duisternis eindigde, werd besteed aan de series van de aspiranten-nummers, waarvoor grote belangstelling bestond en waarbij vele verdienstelijke tijden werden genoteerd. In de finales plaatsten zich: 400 meter vr:je slag heren: Willemse (Rob ben) 4.55.6, De Vreng (AZ '70) 4.59.8, De Jong (LZO) 5.01.9, Ten Thye (LZO) 5.02.7, De Jonge (Bubble) 5.05.7 en Kayser (Rob ben) 5.08.5. 400 meter vrije slag dames: Mary Kok (Robben) 5.24.4, Hetty Balkenende (ZAR) 5.28.5; Tine van Brenk (Robben) 5.30.1, Jopie van Alphen (RDZ) 5.34.3, Florence Peters (Neptunus, Arnhem). Op de zesde plaats eindigde Geeidje Wie lema (HAZ) in 5.38.7. Zij heeft zich echter 'voor de finale teruggetrokken en voor haar in de plaats start Tine Tenkink (DAW), die als zevende 5.44.3 noteerde. Voor de week van 9 tot en met 14 Augus tus zijn de volgende waterpolocompetitie- wedstrijden vastgesteld: Maandag 9 Augustus: dames, promotie tweede klasse: DWTHZPC. Heren promo tie eerste klasse: AZPCHVGB. Heren tweede klasse: DWTDWR. Dinsdag 10 Augustus: dames, kring eerste klasse: Haarlem 2DWR 3. Heren, promotie derde klasse: Futen 2HVGB 4. Woensdag 11 Augustus: dames, tweede klasse: DWRDe Zijl. Donderdag 12 Augustus: dames promotie reserve tweede klasse: DWT 2RDZ 2. Vrijdag 13 Augustus: heren, promotie reserve derde klasse. HVGB 4VZV 2. Zaterdag 14 Augustus: da-mes, reserve der de klasse: DWT 3Meeuwen3. Heren, kring eerste klasse: DWT 3—VZV 3. De Vereniging van Westelijke Eerste klassers heeft in een Vrijdagavond in „Den Hout" in Den Haag gehouden bijeenkomst met grote meerderheid besloten ten aanzien van het vraagstuk semi-professionalisme het bestuur van de Vereniging van Eersteklassers voor te stellen nader contact op te nemen met de federatie van belangenverenigingen van tweede,, derde- en vierdeklassers. Het W.E.K.-bestuur, waarvan verschillen de leden in verband met de gebeurtenissen van de laatste weken waren afgetreden, werd op deze vergadering als volgt samen gesteld: voorzitter A. H. Martens (ADO), secretaris-penningmeester W. van Asselt (Blauw Wit), commissarissen: de heren Scheeres (VCV), Zon (Excelisor) en Mostert (HYC). Voor de verpleegden in het militair her- stellings- en oefeningsoord „Aardenburg" in Doorn belooft het Dinsdag een interessante dag te worden. Nu de ploeg in Nederland is teruggekeerd, is haar van de zijde van het Ministerie van Oorlog verzocht, een bezoek te brengen aan „Aardenburg". Aan dit ver zoek zal Dinsdagmiddag 10 Augustus worden voldaan wanneer de volledige Nederlandse ploeg met ploegleider Pellenaars, het mili tair herstellings- en oefeningsoord „Aar denburg" in Doorn zal bezoeken. Indien Zondag op Mereveld de baan- en weersomstandigheden goed zijn moet het niet uitgesloten worden geacht, dat voor het eerst in de geschiedenis van de drafsport een Nederlands paard op eigen bodem onder een km.-tijd blijft van 1 min. en 20 seconden. Slechts twee Nederlandse paarden bleven tot nu toe onder deze tijd, n.l. Notekraker S en Mac Kinley, doch beide paarden leverden deze prestaties op buitenlandse banen. Het laatste optreden van de Nederlandse top klasse in Hilversum bracht reeds enige nieu we records; maar nu het in de Mereveld's Mijlrecord-prijs slechts over 1610 m. gaat zullen Madame B, Nellie Gregor, Notekra ker S en Over Again ongetwijfeld onder gunstige omstandigheden het reeds jaren bestaande record van Priola met 1.20.2 be langrijk verbeteren. De paarden moeten tweemaal de afstand lopen en dit brengt de sterkere iets in het voordeel. Madame B is in blakende vorm. evenals Olga Pluto en Notekraker S, die af gelopen Zondag in Hamburg nog een prach tige verrichting leverde. De onverwoestbare Madame B kan de meeste speed opbren gen en is o.i. dan ook de definitieve win naar, vóór Olga Pluto en Nellie Gregor. Het grote vraagteken in dit prachtige nummer is Over Again, die^jn vorm zelfs een Mac Kinley zou kunnen bedwingen. Ook de 4-jarigen krijgen hun kans om een reeds 6 jaar bestaand record van Louis Axkit 1.22 te breken. Hiertoe zijn in staat Roland en Romeo Spencer, die over 1650 m. 40 meter aan hun concurrenten moeten ge ven, waartoe o.a. Rentinus. Romeo kan dit met zijn enorme aanvangssnelheid doen, doch Roland niet, zodat Rentinus de tweede plaats kan bezetten. In de Zeist-prijs heeft zich eveneens de goede klasse verzameld, waarvan Oranje Nassau met zijn 20 m. voorgift als de favo riet wordt gebrandmerkt. De keuze van Geersen uit Qui Hollandia G en Pearl Spen cer zal de voshengst niet kunnen bereiken. Zelfs zal hij nog moeten oppassen voor Nemeior B. Betere kansen heeft Geersen in het nummer voor 2-jarigen, waarin hij met paarden vertegenwoordigd is. Tira is hier van verreweg de snelste, maar zij moet daarvoor dan ook 40 m. voorgift geven. Zij kan dit wel, daar de overige paarden niet zo zeker zijn en door fouten voldoende terrein zullen verliezen om het Tira gemakkelijker te maken dan op papier lijkt. Tiende van Zora en Theo Bascom worden op de plaatsen venvacht. Met Ready Hollandia G staan de papieren voor Geersen opnieuw gunstig, tenzij Roland Spencer en Sylvester Hanover nu eens zul len worden toevertrouwd aan rijders, die het vak verstaan. Hoewel Geersen in het volgend nummer met Regina Spencer en Quilla Lee tot in de kopgroep zal kunnen doordringen zal hij in de eindstrijd het ondersnit moeten delven tegen Ruby Spencer en Sirona, die hun voorgift voldoende zullen uitbuiten om hun gevreesde tegenstandër achter zich te laten. Veel belangstelling zal in dit num mer ook uitgaan naar Onderduiker G, die als 3-jarige een klasse apart was, doch daar na door een ongeval niet meer in de baan verscheen. In de 2600 m. lange Haarzuilen-prijs tref fen drie paarden hun juiste afstand. De eindstrijd zal worden uitgevochten door Quicksilver S. Our Dream en Peter Arion, die in deze volgorde aan de finish worden verwacht. Petronella behoeft in het slotnummer slechts haar laatste verrichting te repeteren om opnieuw met groot machtsvertoon te win nen, daar noch Querie en Qui est-ce qui die snelheid kunnen opbrengen. ER IS GEEN NOOR of hij weet wel iets over skiën te vertellen de sport die in zijn land door vele dui zenden wordt beoefend. Hij weet de leek nauwkeurig te vertellen, dat het skiën eigenlijk in twee afdelingen wordt gesplitst: de zogenaamde Noorse nummers (lange afstanden) waarin het minder op snelheid, maar meer op athletisch kunnen, uithoudingsvermogen en energie aankomt en de Alpine nummers (afdalingen met een vaart van soms 80 kilometer) die het accent leggen op snelheid, moed en techniek. Het springen vormt een hoofdstuk apart. Vooral voor dat laatste onderdeel van de skisport hebben ne Noren een prachtig centrum, de Holmenkollen, die even buiten Oslo ligt. Deze heuvel is van 1892 af het midddelpunt geweest van springcom- petities, waaraan skiërs uit de gehele wereld deelnamen. Twee jaar geleden nog was de heuvel het centrum van de gebeurtenissen tijdens de zesde Olympische Winter spelen. Holmenkollen Dag is een sportieve nationale feestdag. Deze dag namelijk wordt het nationale kampioen schap gestreden en er gaat geen jaar voorbij of Koning Haakon is met zijn gezin aanwezig. In 1946, toen het evenement voor het eerst sinds vijf oorlogsjaren plaats vond, kwamen meer dan honderdduizend Noren naar Holmenkollen om het skispringen te zien en hun Koning en de deelnemers toe te juichen. Een record aantal toeschouwers in dat jaar. Maar tijdens de Spe len in 1952 werd dat record verschoven naar ruim hon derdduizend toeschouwers. En toen was het eindelijk vol. Sinds in 1892 de eerste wedstrijden op de heuvel werden gehouden, is de constructie van de spring- schans verscheidene keren veranderd. En wel zo dat het mogelijk was ook de techniek werd uiteraard beter het springrecord op te voeren van veertien meter tot niet minder dan eenenzeventig meter. En hoe gaat nu dat sprin gen? Is het moeilijk? Is durf alleen voldoende? Al lemaal vragen, die bij de bewoner van een vlak land, waar de sneeuw zelden lang blijft liggen, opkomen. Er is eigenlijk maar één ant woord op deze vragen. Voor ski-springen is een zeer grote ski-vaardigheid nodig en een enorme dosis moed. We hebben eens aan de top gestaan van de ski-toren van Holmenkollen, van waaruit de skiërs hun vlucht naar beneden be ginnen. En we moeten eer lijk bekennen, dat wij nog niet voor alle rijkdommen der aarde naar beneden hadden willen suizen. De Noor wel. Die betaalt geld toe als hij de geliefde sport maar kan beoefenen. Met een glunder gezicht laat hij zich met de lift naar het hoogste punt van de toren brengen. In volle con centratie wacht hij vervol gens met zijn ski's dwars op de schans op het startsignaal. Is dat gegeven, dan draait hij zich met een korte ruk negentig graden om en staat dan in de rich ting van de aanloop, die bij na honderd meter lang is en met 3£ graden schuin af loopt. Binnen een minimaal aantal seconden heeft hij een snelheid bereikt, die niet ver van de honderd kilometer afligt. Dan komt hij aan het einde van de aanloopbaan, de tafel. Niets kan zijn vaart meer rem men. Precies op het moment dat de skiër de tafel ver laat en hij dus in de lucht zweeft, ver boven de aarde, buigt hij het lichaam ge strekt ver naar voren, waar bij hij met de armen de vleugelslagbewegingen van een vogel nabootst. Kopte tijd daarna belandt hij met een bons op de 87 meter lange uitloop en glijdt sier lijk en nog steeds in grote snelheid verder om uitein delijk met een fraaie Kris- tiania of Telemark (twee remwijzen) tot stilstand te komen. De officials zijn dan al bezig met het bepalen van de lengte van de sprong. Holmenkollen is van alle gemakken voorzien. Onder de springtafel zijn 'n restau rant, een kantoor en een museum, waar men de ge hele ontwikkeling van de skisport kan volgen en waar onder andere uitrustings stukken zijn ondergebracht van de expedities naar de Noordpool van Fridtjof Nansen en Roald Amund sen. ADVERTENTIE Terreinkaarten in voorverkoop tot en met 14 Augustus ad. f. 1.- en f. 2.50 bij KNAC Secretariaat, Sophialaan 4, Den Haag, de bijkantoren en agent schappen der KNAC en kantoren en agentschappen van het Reisbureau Lissone- Lindeman. Kinderen en militairen in uniform beneden de rang van officier f0.75. TRIBUNEPLAATSEN ad f 5.-. f 6.50 en f 7.50. Bovendien voorverkoop bij: J. J. GROENEVELD. Oranjestraat 52, Haarlem; J. J. VAN KOOTEN, Plein 20, Haarlem; S. v. d. LINDEN, v. d. Endelaan 120, Hillegom. ER WOEDT EEN HEVIGE strijd, tegen Vader Tijd in Australië als voorspel van de Olympische Spelen 1956. Na vijf jaar van voorbereiding en onderling geharrewar is men ein delijk begonnen met het voorbe reidende werk voor de aanleg van sportvelden en de bouw van tribunes en het Oympische dorp, dal zesdui zend athleten, trainers, geleiders en administrateurs moet huisvesten. Ein delijk zijn in Melbourne de eerste biddozers aan het werk gezet, terwijl ook de eerste werkzaamheden zijn aangevat voor de drainering van de aan te leggen sportvelden. Verder is een begin gemaakt met de bouw van een modern wedstrijd-zwembad en een wielerbaan, HET SPORTVELD van de Melbourne Cricket Ground met zijn oude tribunes, moet worden uitgebreid en verbeterd. De nieuwe tribunes zullen in plaats van 43 duizend mensen, die de bestaande tribu nes kunnen herbergen, bijna drie keer zoveel toeschouwers (120 duizend) zit- en staanplaatsen moeten bieden. Het Olympisch dorp zal in Heidelberg verrijzen, ongeveer zes kilometer buiten Melbourne gelegen. Het wordt een dorp van 780 stenen en betonnen huizen en flats van twee en drie verdiepingen, waar de athleten uit 70 landen huisves ting zullen krijgen. Er komen natuurlijk ook restaurants, een postkantoor, banken (niet alleen om te zitten, maar ook geldbanken) en beplan tingen, zodat het dorp een volkomen zelf standige „gemeente" wordt. Het Olympisch Comité heeft namelijk elke gedachte aan barakken taboe ver klaard. Het is van oordeel dat de Olym pische sportlieden zo comfortabel moge lijk moeten worden gehuisvest. De vrouwen komen in een apart ge deelte van het dorp te wonen, maar de restaurants zijn voor mannen en vrou wen. DE NIEUWE tribunes voor de Mel bourne Cricket Ground zullen worden voorzien van eetzalen, bars, buffetten en alle andere inrichtingen voor recreatie ten behoeve van de grote massa mensen, die voor de goedkoopste plaatst 6.50 en voor de duurste plaats 26,50 zullen moeten neertellen. De bouwkosten be dragen een half millioen gulden, maar de verandering van de arena zelf kost nog eens 1.275.000 om haar in overeenstem ming te brengen met de eisen, welke voor het houden van Olympische spelen ge steld zijn. De zwembaden komen in het z.g. Olym pische park met de wielerbaan-tribunes en een hockeyveld. Het is 10 ha groot en zal 5.520.000 kosten. De zwembad tribunes zullen 5500 toeschouwers moe ten kunnen bergen en de wielerbaan tribune 15.000. Twee andere tribunes zijn ontworpen voor 36.000 en 25.000 toeschouwers. In dit Olympische park zullen ook de voet balwedstrijden worden gespeeld. De roeiwedstrijden zullen worden ge houden op het Wendoureemeer bij Bal- larat, beroemd als een van de eerste plaatsen in Australië, waar in 1851 goud gevonden werd. Ballarat ligt 100 km. ten Noord-Westen van Melbourne en telt 40.000 inwoners. Korfbalwedstrijden, schermen, gewicht heffen, worstelen en schietwedstrijden en verschillende andere sporten zullen worden gehouden in al of niet tijdelijke gebouwen in Melbourne en omgeving. De kosten voor de bouw en aanleg van de verschillende sportparken en gebouwen bedragen 12.000.000 gulden, waarvan 4.250.000 gulden door de federale regering en een gelijk bedrag door de regering van de staat Victoria wordt verstrekt. De gemeente Melbourne draagt de rest bij. In Nederlandse oren klinkt dit een beetje merkwaardig, want hoewel heel Australië warm loopt voor de Spelen, be kommert zich geen enkele andere staat dan alleen Victoria om de financiën. Het cricket stadion Melbourne. HET BEHOEFT DAN ook niemand te verwonderen dat de Victoriaanse regering node haar toestemming heeft gegeven om het Olympisch dorp te bouwen, want in feite moet alleen deze staat voor de kosten daarvan opdraaien. De federale regering is weliswaar zo vriendelijk om Victoria 18 millioen gulden te lenen voor dit doel, maar uitsluitend als een voorschot op een lening, die Victoria toch zou hebben ge kregen voor de bouw van huizen, waar om de mensen door de woningnood zitten te schreeuwen. Victoria behoeft alleen geen rente over de lening te betalen tot na de Spelen. Het dorp wordt zodanig ontworpen en gebouwd, dat de huizen na afloop als normale woningen kunnen wor den verhuurd. Men verwacht circa tienduizend bezoe kers van overzee. Zij zullen wel moeite krijgen met de accommodatie, want de beschikbare hotelruimte is beslist onvol doende. Tallozen zullen tot de ontdekking komen, dat zij in Melbourne mis grijpen en 900 kilometer verder moeten reizen, naar Sydney, om onderdak te vinden. Maar in dit land van grote afstanden bestaat een intensief vliegverkeer met bovendien bijna ideale weersomstandig heden. Heen en weer vliegen tussen Mel bourne en Sydney behoeft dus geen be zwaar te zijn. Als men daar met de be groting uiteraard rekening mee houdt. De tweede dag van de wedstrijden in Vichy plaatsten Italië en Joegoslavië zich voor de finale van het tournooi om de Galeabeker. Bij de twee laatste enkelspelen tussen Italië en Frankrijk won zowel Italië als Frankrijk een partij, zodat deze wedstrijd door Italië gewonnen is met 32. Joego slavië, dat op de eerste dag van de ontmoe ting tegen België reeds met 20 de leiding had genomen, verloor het dubbelspel, doch won nog een enkelspel. De laatste partij moest wegens de slechte weersomstandig heden afgebroken worden. Daar Joegoslavië toen reeds met 31 voorstond, was deze af gebroken partij niet meer van invloed op de plaatsing van dat land voor de finale. De ploegen van Frankrijk en België zul len tegen elkaar uitkomen in de wedstrijd om de derde en de vierde plaats. De uitslagen van de Vrijdag gespeelde partijen in het tournooi om het schaakkam pioenschap van Nederland voor dames luiden: Vierde ronde: mej. De Klerck—mej. Bouw man A. Vijfde ronde: mej. Bouwmanmevr. Van Aalst !4V*. Zesde ronde: mevr. Heemskerkmevr. Hubert 10; mej. Bouwmanmevr. Van der Veen Vimevr. Roodzant—mej. De Klerck afgebroken; mevr. Van Aalst—mevr. Klyn afgebroken. Stand na de zesde ronde: 1. mevr. Heems kerk 5Va pnt.; 2. mevr. Roodzant 4 pnt., 1 afgebroken partij; 3. mevr. Van der Veen ZVi pnt.; 4. mevr. Klyn 3 pnt., 1 afgebroken partij; 5. mej. Bouwman 2M- pnt.; 6. meVr. Van Aalst 2 pnt., 1 afgebroken partij; 7. mej. De Klerck 1 pnt., 1 afgebroken partij; 8. mevr. Hubert Va pnt. DUITSE KAMPIOENSCHAPPEN. Bij de Vrijdag in Hamburg begonnen Duitse athletlekkampioenschappen heeft Schadé zijn titel op de 10 km. geprolongeerd. Hij won onbedreigd in 29 min. 30 sec.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7