Ernstige ongeregeldheden in geheel Frans Marokko Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Tijdnood Vier millioen arbeiders eisen in West-Duitsland hoger loon Stormvlaag wierp klein Brits kolenschip op pier bij de Hoek Spanning nadert haar hoogtepunt Nationalisten en communisten roepen op tot demonstraties Balkanverdrag te Bied in Slovenië getekend Armas bleef de baas in Guatemala Het woord is aan. Water stroomde over en door het schip; bemanning gedemoraliseerd Buien en koude lucht Behoeven de Indonesiërs machtiging uit Djakarta? Eisen van de Hamburgse stakers gehandhaafd Oostenrijk vindt gehoor m de Grote Drie bij Grieken, Turken en Joegoslaven in militair pact verenigd Een Van Dyck ontdekt Zeer moeilijke redding Jongen ernstig gewond door granaatexplosie Dantzig was Duits en het moet weer Duits worden Weerrapport ts SÉ ff Is 69e JAARGANG No 25 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 179 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A P Huijsrnan HET OPTREDEN van een krachtige, doelbewuste Franse regeringsleider, die in enkele weken al belangrijke resultaten heeft bereikt, heeft de hoop op verwezen lijking van Europese eenheid bij alle voor standers nieuw leven geschonken. Europese eenheid wil dan nog steeds zeggen: de politieke en economische aaneensluiting in Unie van de drie Benelux-landen, Frank rijk, West-Duitsland en Italië. Dit zestal pleegt men dan aan te duiden als Klein- Europa. De schepping van deze reeds zeer sterke grondslag in Groot-Europa zou ongetwijfeld reeds dergelijke uitwerking hebben en zo grote indruk maken dat de toetreding van andere landen erdoor zou worden gestimuleerd. Men denkt daarbij in de eerste plaats aan Engeland. Hetgeen zich in de loop dezer maand in Frankrijk zal afspelen zal reeds van grote, op den duur beslissende betekenis kunnen zijn. Mocht Frankrijk tenslotte toch de Europese Defensie Gemeenschap ratificeren dan zou nien daarmee wellicht ook door de voor waarden die het erbij stellen zou op weg naar het grotere resultaat zijn. In het dagblad Le Monde heeft Emile Roche, voorzitter van de Franse Economi sche Raad, een korte en zakelijk gestelde beschouwing ten beste gegeven onder de titel „Waarom Klein-Europa?" Hij toont zich daarin een uitgesproken voorstander van deze aaneensluiting, die hij schetst als een economisch levensvatbaar, samenhan gend, belangrijk en evenwichtig geheel en waarin hij bovendien op historische gron den eenheid in civilisatie erkent. Dat Enge land nog steeds niet wil deelnemen betreurt ook hij. Evenmin als wij neemt hij het Engelse argument, dat zijn aandeel in het Eritse Gemenebest het beletten zou, au sérieux. De andere landen in het Gemenebest aarzelen volstrekt niet, een zelfstandige buitenlandse politiek te voeren. Australië en Nieuw-Zeeland behoren met Amerika tot de ANZUS, waarvan Engeland geen deel uitmaakt. De politiek van Canada wordt veelvuldiger door de Verenigde Staten dan door Engeland beïnvloed en India volgt een zeer eigen koers, waarbij Londen zich veeleer aansluit dan dat het er leiding aan geeft. Als Engeland ook zelf standige politiek ging voeren en zich aan sloot bij Europa zou het daarmee het Gemenebest niet verzwakken; men mag zelfs aannemen dat het er groter gezag door in het Gemenebest zou verwerven dan het nu, alleen staand, daarin geniet. Emile Roche merkt overigens op evenals dat onzerzijds meermalen is gezegd dat En- gclands onthouding bij het begin volstrekt met betekent dat het buiten een Europese aaneensluiting zal blijven. Men kent het politieke realisme van de Engelsen. Dan komt deze Franse econoom onver mijdelijk tot het moeilijke punt: de schep ping van Klein-Europa is het beste middel om duurzame regeling van het eeuwenoude Frans-Duitse geschil te bereiken. Staat men niet weigerachtig tegenover deze op lossing, vraagt hij, omdat men óf de op heffing van dit geschil niet wenst óf ex- niet tenvolle het belang van inziet? Hij maakt niet duidelijk wie hij hier met „men" bedoelt: het zouden Engelsen kunnen zijn, of sommige Duitsers, of een aantal van zijn eigen landgenoten.... wellicht alle onwilligen tezamen. Emile Roche waar schuwt hen dat de tijd dringt. Hierbij richt hij zich ongetwijfeld tot zijn landgenoten. Hij zegt: over een paar jaar zal het wel licht niet meer mogelijk zijn, namelijk als de Duitse macht zich tenvolle hersteld heeft. En hij citeert Voltaire, in diens „Histoire de Charles XII": „Er zijn veel vooi-beelden van vei'bonden staten, die één enkele machtige staat oveirwinnen; er zijn maar heel weinig gevallen waarin ver bonden staten één machtige staat over winnen: als hun verenigde ki-achten hem neergeslagen hebben verheffen hun ge schillen hem weer spoedig." Dit is zonder twijfel een wijze waar schuwing, gegrond op wijze ervaring. Laten wij ons niet door een momentele Duitse stakingsgolf laten misleiden: die is geen uiting van zwakte van Duitslands economie maar tekent alleen het streven van werknemers om meer eigen profijt van de welvaart te oogsten. Het is zeker tijd om te handelen, zich niet langer in geschillen te verliezen, een beleid te volgen dat met de toekomst rekening houdt. Hier is vaak aangevoerd dat de spanne tijds, waarin Europa tot eenheid kan komen, begrensd is. Als de overtuiging van Roche in Frank rijk gaat overheersen zullen inderdaad de kansen snel toenemen op verwezenlijking van een noodzakelijke aaneensluiting. R. P. Vooruitgang bij Unie-overleg (Van onze parlementaire redacteur) Hedenochtend vond er weer een zoge naamde werkvergadering plaats tussen enige deskundigen van de Nederlandse en van de Indonesische delegatie. Men heeft de indruk dat er sinds de vorige week wel enige vooruitgang valt waar te nemen. Men zoekt thans naar de mogelijkheid om tot formuleringen te geraken, die voor beide partijen aanvaardbaar zouden zijn. Intus sen valt nog geenszins te voorspellen of men er thans in zal slagen tot het sluiten van een door de beide afvaai-digingen te ondertekenen overeenkomst te geraken. Van Indonesische zijde zijn er denkbeel den geopperd omtrent wijzigingen van het protocol, waarover de twee delegaties het enige weken geleden al eens waren gewor den. Die wijzigingen kan de Nederlandse afvaardiging niet onveranderd aanvaarden. Indien men dus bij het overleg dat thans in Den Haag gaande is tenslotte tot een op lossing zou komen over de vraagstukken, die zich nog voordeden, blijft het probleem of de Indonesische delegatie dan nog na dere machtiging nodig heeft van Djakarta om te mogen ondertekenen. Nu is een tussenoplossing denkbaar, te weten het vaststellen van een slechts te paraferen en niet onmiddellijk te onder tekenen tekst. De parafering is een wel eens meer bij internationale overeenkom sten vooi-komende methode, die men pleegt toe te passen als de onderhandelaars het over de tekst wel eens zijn en die ook eigenlijk niet meer gewijzigd zouden wil len zien. doch wanneer zij nog niet de ze kerheid hebben, dat bun regering of rege ringen óók met de tekst definitief zullen instemmen. RABAT (Reuter) De spanning in Ma rokko stijgt nog steeds. In het afgelopen weekeinde zijn tenminste 15 mensen om het leven gekomen en tientallen gewond bij onlusten, moordpartijen, brandstichting en plunderingen in Port Lyautey. Bewoners van het platteland rondom Fez zijn naar de stad getrokken uit angst voor aanvallen van benden, als het in de komende 24 uur, naar aanleiding van het grote Mohamme daanse feest „Aid el Kebir" (herdenking van het offer van Abraham) tot onge regeldheden op grote schaal zou komen. Nationalisten en communisten hebben de bevolking opgeroepen het feest niet te vie ren, doch te herdenken, dat een jaar ge leden sultan Sidi Mohammed ben Joessef werd afgezet en vervangen door de Frans gezinde huidige sultan Sidi Mohammed Moelay ben Arafa, die gesteund wordt door de Berberstammen. Ongeveer 500 Berbers hebben hun tenten nabij Fez opgeslagen. Verleden jaar werden ter gelegenheid van „Aid el Kebir" 6000 schapen geslacht, doch dit jaar is op de markt van Fez geen en kel schaap verkocht. Militairen patrouil leren in de Europese wijk van de stad. In Fez zijn de winkels reeds een week gesloten. Volgens Franse kringen is d.e voedseltoestand „wanhopig". Rijke Marok kanen steunen hun armere buren. Winke liers zijn begonnen hun voorraden en hun geld naar elders over te brengen uit vrees voor plundering. Bij Rabat hebben betogers huizen van drie anti-nationalisten in brand gestoken. In Casablanca, Rabat en Port Lyoutey zijn vlugschriften gevonden, waarin Marok kanen die niet tegen de Fransen willen ageren met zware straffen worden be dreigd. De Franse autoriteiten in Rabat verklaarden echter, dat verantwoordelijke elementen van de extreem-nationalistische Istiqlalpartij op het laatste ogenblik alle demonstraties hebben afgelast. Wel heeft de partij opgeroepen tot een staking van winkeliers en een algemene werkstaking van acht dagen. Zaterdag zijn in Port Lyautey bloedige ongeregeldheden voorgevallen als gevolg van deze staking. Inheemse politie, die de winkeliers bevel gaf hun zaken te openen, werd door betogers met stenen bekogeld. De politie maakte van vuurwapenen ge bruik. Elf personen kwamen om het leven. Zondag was de politie in Port Lyautey opnieuw genoodzaakt het vuur te openen, toen zij bij het escorteren van Franse ge zinnen werd aangevallen door nationalis ten. Marokkanen hebben Zondag in Port Lyautey verscheidene gebouwen geplun derd en Franse huizen, een bioscoop, een kliniek en een Mohammedaanse school in brand gestoken. Ook werden auto's ver nield en telefoonverbindingen verbroken. Bij Port Lyautey hebben Fransen, die Zondag aanwezig waren bij de begrafenis van slachtoffers van onlusten in de voor afgaande dagen, tegen de regering ge demonstreerd. Zij eisten représaille-maat regelen en begroetten resident-generaal Lacoste, die de begrafenis bijwoonde, met de kreten „treed af" en „wraak". De secretaris-generaal van de ArabLsche Liga, Abdel Khalek heeft uit Cairo aan Dag Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de UNO een telegram gestuurd, waar in UNO-interventie gevraagd wordt in Marokko-. Gisteren zijn Amerikanen, Fransen en andere Europeanen die in de inheemsen- wijk woonden, van Port Lyautey geëvacu eerd onder politiebescherming. Deze stad is de voornaamste aanvoerhaven voor voor raden voor de Amerikaanse bases voor atoombommenwerpers in Marokko. Ameri kaanse militairen werd aangeraden in groepen uit te gaan en de hoofdstraten te houden. Sultan Sidi Mohammed Moelay ben Ara- fa heeft een beroep op zijn volk gedaan om een einde te maken -aan het bloedver gieten. Hij wees er op dat de Mohamme daanse godsdienst dergelijke geweld plegingen verbiedt. Als de vrede hersteld is, zo zei hij, zullen we proberen verbete ring te brengen iin de moeilijke toestand. Franse autoriteiten noemden de oproeren puur vandalisme dat slechts in de verte verband hield met politieke vraagstukken. Duizenden tot de tanden gewapende Berbers zijn Rabat binnengekomen om hun aanhankelijkheid aan de huidige sultan op het godsdienstige feest Aid el Kebir te betuigen. HAMBURG (Reuter) ■•Ruim vier mil lioen West-Duitse arbeiders hadden tegen Zondagavond hun werkgevers te kennen gegeven, dat zij loonsverhoging wensten. De meeste vakbonden verzochten ongeveer tien procent, maar een vakbond van tex tielarbeiders ging tot vijftig procent. Maan dag hebben een kwart millioen metaalbe werkers in Beieren het werk neergelegd. De politieverloven in München zijn inge trokken. De vakbonden die loonsverhoging eisen, vertegenwoordigen ongeveer 900.000 me taalbewerkers uit het Ruhrgebied, 900.000 ambtenaren, 300.000 mijnwerkers uit kolen mijnen en 100.000 postbeamten. Verder giixgen de eisen onder meer uit van metaalarbeiders in Rijnland-Palts en land- aibeiders in Hessen. De vakbond van de openbare nutsbedrijven heeft de West- Duitse regering en gemeentebesturen ge vraagd, of zij bereid zijn over loonsverho ging te onderhandelen. Voor hedenavond wil hij antwoord op deze vraag. De Hamburgse arbeiders van openbaar vervoer en nutsbedrijven hebben Zondag besloten voort te gaan met de staking, die zes dagen geleden is begonnen. Zij wezen een scheidsrechte!ijke uitspraak van de hand, waar volgens uurloonwerkers een verhoging van vijf pfennig per uur en ge wone arbeiders een loonsverhoging van vijf procent zouden krijgen. Ongeveer 91 procent van de stemgerechtigde arbeiders (12.000) stemde tegen de scheidsi'echtelijke uitspraak, die het gemeentebestuur had aanvaard. De vakbond blijft bij zijn oor spronkelijke eis van tien pfennig meer per uur en 6 procent loonsverhoging. WENEN (Reuter). De Verenigde Sta ten hebben een Oostenrijks voorstel aan vaard om een vijf-mogendhedencommissie in te stellen ter bestudering van maatrege len ter vermindering van de bezettingslas- ten voor Oostenrijk. De commissie zou moeten bestaan uit de ambassadeurs van de vier bezettende mogendheden (Verenig de Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie) en een Oostenrijkse func tionaris. De Verenigde Staten stellen inleidende besprekingen voor om de taak van de com missie nader te bepalen. Verleden week hebben Groot-Brittannië en Frankrijk met het Oostenrijkse voorstel ingestemd. BELGRADO (A.F.P.) Te Bied in Slovenië is hedenochtend om 11 uur het verdrag voor GrieksTurksJoegoslavi sche politieke sa- menwerking en T7777r77^rZ wederzijdse bij stand getekend. Het verdrag be paalt, dat elke ge wapende aanval op het grondgebied van een der drie landen zal worden beschouwd als een aanval op alle drie de landen. In geval van een aanvai zullen de drie lan den „individueel en collectief" de aangevallen bond genoot alle nodige hulp ook met strijdkrachten voor een doelmatige verdediging verschaf fen. Als een land waarmee Griekenland, Turkije of Joegoslavië verbonden is, wordt aangevallen, zullen de drie landen overleg plegen omtrent te nemen maatregelen. In aiilkel 10 van het Balkanverdrag wordt verklaard, dat de bepalingen van dit verdrag op geen enkele wijze invloed heb ben op de rechten en verplichtingen, die voor Griekenland en Turkije voortvloeien uit hun lidmaatschap van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie. Het verdrag is gesloten voor de tijd van 20 jaar. Het voorziet voorts in het instellen GUATEMALA-STAD (AFP-Reuter). Kolonel Castillo Armas, de leider van de Guatemalaanse regeringsraad, heeft Zon dag bekend gemaakt, dat de constitutionele rechten zijn hersteld daar de Junta het land thans politiek en militair volkomen beheerst. De opstand van kort geleden van de ge regelde troepen tegen zijn „bevrijdingsle ger" noemde kolonel Armas een stoutmoe dige en misdadige communistische samen zwering om een burgeroorlog te ontketenen, een toestand van anarchie te scheppen en de macht in handen te nemen. „De bevrij dingstroepen" zullen binnenkort in het geregelde leger worden opgenomen. In een Belgische pai'ticuliere verzameling is, aldus meldt La Dernière Heure, een tot dusverre onbekend doek van Van Dyck ontdekt, voorstellende een „dame in het blauw". Deskundigen zijn van oordeel, dat de beroemde Vlaamse schilder het in zijn laatste levensjaren vervaardigd moet hebben. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACH'l PAGINA'S Jerome K. Jerome: Men kan onmogelijk echt van het nietsdoen genieten als men niet stapels werk heeft te doen. Een korte, maar hevige bui, waarin de wind tot stormkracht opliep, heeft Zater dagavond laat het Britse scheepje „Span ker" bij het verlaten van de Waterweg in de flank gegrepen en op de stenen aan de kop van de Noorderpier gesmeten. Het bleef daar onwrikbaar en hevig stotend liggen. De zeeën spatten er bruisend over heen vaak tot masthoogte. In de late nacht uren zag een deel van de bemanning kans op de bij eb droogvallende pier te komen en zich lopend in veiligheid te stellen. De overigen, die aanvankelijk weigerden het schip te verlaten, seinden by het aanbreken van de dag om hulp. De motorreddingboot „President J. Leis" voer uit en «1st onder hachelijke omstandigheden elf man aan boord te nemen en veilig binnen te bren gen. Alleen de gezagvoerder bleef eenzaam op het wrak achter. De radiogesprekken, die in de loop van de nacht doorkwamen, deden de redders reeds vermoeden, dat de bemanning nogal gedemoraliseerd was en onder invloed van sterke drank vei'keerde. Bij zes Engelsen die omstreeks middernacht van boord kwa men was er een dronken en onder de elf, die in de vroege Zondagmorgen ten koste James Cough, de kapitein van de „Span ker", liet zich niet van boord halen ook al hoorde hij overal om hem heen, ook in het schip, het water klotsen. Of men zijn schip nog vlot zal trekken is de vraag. Het is zo ernstig beschadigd, dat men vreest dat het onmiddellijk zou zinken, zodra het in vrij water zou komen. van veel moeit en risico voor de redders van boord werden gehaald, waren er ver scheidene onder de invloed. Leeg vertrokken De „Spanker" is een scheepje van onge veer 1400 bruto register ton, eigendom van Whitegington and Everest te New Castle, gebouwd in 1936. Het was Vrijdag met een lading steenkool in Rotterdam aangeko men en Zaterdagavond om 8 uur leeg weer naar zee vertrokken met bestemming Lon den. Met de kapitein, de 64-jarige Jim Cleugh, bevonden zich elf man aan boord. Het schip lag hoog op het water en dat is mede de oorzaak geweest dat het in moei lijkheden kwam te verkeren en op de Noor derpier werd geslagen. Even over half elf passeerde de „Span ker" de Berghaven te Hoek van Holland. De kapitein, waarschijnlijk vrezende dat hij de loods, die aan boord was, op zee niet aan de loodsboot kon afgeven wegens het minder gunstige weer, gaf deze bij de Hoek aan de afhaalboot over, verklarende dat hij ter plaatse goed bekend was en alleen wel in zee kon komen. De situatie was ook niet dreigend, hoewel het licht aan de kop van de Noorderpier sedert de middag was ge doofd en daarvoor in de plaats de mist hoorn in Werking was gesteld. Er zou waarschijnlijk nog niets gebeurd zijn, als niet, juist even voor het verlaten van de Waterweg, een hevige bui met windstoten uit het Zuid-Zuid-Westen, die tot storm kracht opliepen, vat had gekregen op het hoog op het water liggende schip. Waar schijnlijk heeft het ook iets te dicht bij het Noorderhoofd gevaren. De stormwind drong de „Spanker" naar de pier. Ongeveer honderd meter voor de lichtopstand op de kop van het Noorderhoofd schuurde de ..Spanker" al over de stenen voet van de Noorderpier, die vrij ver onder water in het zeegat doorloopt. Het scheepje stootte een paar keer hard, kwam echter nog bij het einde van de pier, maar werd toen door de zeeën opgenomen en om het Noorderhoofd gedrongen. Daar zat het "chter onmiddellijk vast op de stenen voet van de pier en bleef het haaks op de pier itten. Benadering onmogelijk Toen gaf de gezagvoerder het noodsein, iat om 10 uur 55 werd ontvangen. Sleep dienst en reddingmaatschappij werden ge waarschuwd en de sleepboten „Schelde" en „Wamerweg", die voor Hoek van Holland op de rivier voor anker lagen, vertrokken direct naar zee. Zij konden het schip echter niet voldoende naderen om te trachten een tros uit te brengen. De „President J. Leis" kreeg om vijf voor twaalf order om uit te varen. Men hield er rekening mede dat bij het vallende water de President J. Leis, die ongeveer anderhalve meter diepgang heeft, niet bij het scheepje zou kunnen komen. De „Spanker", dwars over het Noorder hoofd bij Hoek van Holland. Daarom werd de bemanning van de motor- strandvlet Prinses Margriet te Ter Heyde gealarmeerd. Getrokken door de tractor v/erd deze boot over de weg naar Hoek van Holland gebracht en op het kleine strandje bij de berghaven voor lanceren in gereed heid gebracht. Deze boot heeft minder diepgang. Voor het geval dat ook deze red dingboot niet bij de Spanker zou kunnen, komen, werd het wippertoestel van Ter Heyde naar de Hoek vex-voerd onx eventu eel van de bij eb droogvallende Noorderpier de schipbreukelingen van boord te kunnen halen. Men wilde echter daglicht afwach ten voor een poging tot redding zou wor den gedaan. Om drie uur werd, nog tijdens donker, getracht het schip over de Noor derpier te naderen. Redding te voet Twee mannen van de wipperploeg gin gen de pier op en zagen kans deze tot het einde af te lopen. Het was toen ongeveer een uur voor laag water en de wind was sterk in kracht afgenomen. De zeeën bra ken niet meer over het Noorderhoofd, en de pier was, afgezien van de gladheid van de stenen, goed begaanbaar. Het water bleek zover teruggevallen te zijn dat men via een ladder van de pier op de Spanker kon komen. Omstreeks halfvier kwamen zij van boord, gevolgd door zes mannen, die het schip wilden verlaten. De terugweg werd juist op tijd ondernomen aangezien de vloed reeds doorzette en de lagere ge deelten van de pier al weer begonnen te overstromen. Een van de opvarenden ver telde, dat iedereen aan boord had gedacht, dat zijn laatste uur geslagen had, vooral toen men bemerkte dat sleepboten en red dingboot niet voldoende konden naderen zonder zelf gevaar te lopen. Door het stevige stoten op de stenen sloeg de Spanker spoedig zwaar lek. Ruim vier liep onder water en de zee drong ook door de gaten in de bodem de machineka mer binner De redding van de overige opvarenden in de vroege morgen was een zeer moei lijke operatie voor de „President J. Leis". Schipper Willem van Seters zag kans de Spanker aan de buitenzijde van de pier vlak bij de voorsteven te naderen en men wist een lijn te grijpen welke de bemanning van de Spanker af werd toegegooid. Over een houten ladder kwamen de opvai-enden toen één voor één naar beneden. Meerma len werd de reddingboot van het schip weg geslagen en moest men de lijn laten vieren om breken te voorkomen. De gezagvoerder weigerde van boord te gaan. Vanmorgen v>erd de situatie van het Engelse s.s. „Spanker" hopeloos geacht. Er zijn besprekingen gevoerd tussen bergings bedrijven, sleepbootdiensten, rijkswater staat e.d., maar algemeen is men van me ning, dat het ondoenlijk is het schip nog te bergen. Het zal er nu wel op uitdraaien, dat men door middel van springstoffen het casco van de pier afhaalt, maar eer het zover komt is het eerst nodig, dat de reder het abandomieert aan de verzekeringsmaat schappij en deze op haar beurt weer af stand doet ten behoeve van de Nederland ss regering. De opdracht tot opruiming zou in dat geval door rijkswaterstaat kunnen worden gegeven. De 11-jarige J. U. uit Kampen is Vrijdag avond. zeer ernstig gewond tengevolge van het spelen met een granaat. De jongen is in het ziekenhuis opgenomen. Hij speelde Vrijdagavond in de tuin ach ter de ouderlijke woning aan de Van Ar- kelstraat te Kampen. Plotseling hoorden zijn ouders en de omwonenden een hevige ontploffing. De jongen strompelde hierna de kamer binnen en had nog de kracht om zijn ouders te zeggen, dat hij een gevonden granaat tegen een muur had geworpen. van een permanente raad van ministers van Buitenlandse Zak-m der drie landen, die twee maal per jaar zullen bijeenkomen, tijzen aanvullende vergaderingen nodig zouden blijken. De bestaande samenwer king van de generale staven van Grieken land, Turkije en Joegoslavië wordt voort gezet. Bannelingen in Hamburg: (Van onze correspondent in Bonn) In Hamburg zijn meer dan 25.100 vroe gere inwoners van Dantzig bij elkaar ge komen, dat thans in Polen ligt. Men hoorde .n de vele toespraken, die gehouden werden voortdurend de leus „Dantzig was Duits sn moet weer Duits worden" weerklinken. De voorzitter van de vereniging der ex- Dantzigers, die thans in de West-Duitse bondsreDubliek leven dat zijn er meer dan 100.000 Sternberg verklaarde dat bij de pogingen een nieuw Europa op te bouwen de Duitse gebieden in het Oosten niet vergeten mogen worden. De minister-president van Neder-Saksen zeide dat de wereld niet eerder tot rust zal komen voordat een einde is gemaakt aan het ondraaglijke gespleten en geschei den zijn van Duitsland. (Van een weerkundige medewerker) Zaterdagavond kwamen er in het Westen van het land zware buien voor, gepaard gaande met onweer. In de omgeving van Amsterdam werden windhozen waargeno men, die schade aanrichtten. Op het vlieg veld Schiphol viel in korte tijd 24 mm. regen. In het Zuiden en het Oosten van ons land regende het een groot deel van de dag. Een nieuwe depressie boven West-Frank rijk neemt in activiteit toe en zal de ko mende vierentwintig uur opnieuw regen brengen. Achter deze depressiekern stroomt koudere lucht van het Noordelijke deel. van de oceaan in de richting van West- Europa. Wij behoeven hier maar weinig aan toe te voegen. Het zal duidelijk zijn, dat de vooruitzichten aan het begin van deze tweede Augustusweek vooral niet te hoog moeten worden aangeslagen. De kans op buien blijft ook morgen vrij groot ter wijl het koel blijft, hetgeen in tegenstelling met de voorafgaande week velen ervan zal weerhouden, naar het strand te trekken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- bC ,a i- w toestand •C -*■* T3 5 L. X ez tr, O Sï ZB Stockholm zwaar bew. ZZW 2 21 1 Oslo regen O 3 18 7 Kopenhagen regen windstil 17 3 Amsterdam geheel bew. Z 4 17 1 Londen zwaar bew. ZO 4 19 1 Luxemburg zwaar bew. WZW 4 13 9 Parijs zwaar bew. Z 4 16 9 Bordeaux zwaar bew. ZW 7 21 6 Grenoble regen O 1 20 6 Nice zwaar bew. NW 2 26 0 Genève regenbui WZW 8 22 3 Zürich geheel bew. O 1 20 0,5 Locarno zwaar bew. O 1 21 2 Berlijn mist windstil 23 3 Frankfort zwaar bew. W 5 20 9 München regen WZW 3 24 l Wenen regen windstil 24 3 Rome zwaar bew. windstil 29 0 Ajaccio iicht bew. ONO 3 25 0 Mallorca zwaar oew. windstil 27 0 Neerslag laatste 24 uur TOENEMENDE WIND Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht harde wind. aan vankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West. Koud weer. 10 Augustus Zon op 5.14 uur. onder 20.15 uur. Maan op 17.57 uur. onder 0.26 uur. Maanstanden 14 Aug. 12 03 uur: Volle maan 21 Aug. 5-51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 Augustus Hoog water: *11.14 en 23.50 uur. Laag water: 6.24 en 18.58 uur. Dinsdag 10 Augustus Hoog water: 12.30 en uur. Laag water: 7.44 en 20.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1