Wereldnieuws Belgie wacht met spanning op Mendès-France's E.V.G.-plan President Rhee kreeg de kous op de kop in Washington PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Oppositie-blad kant zich fel tegen onverzettelijke houding van Spaak Vijftig jaar yoghurt in Nederland Congres en couranten voelen niets voor een kruistocht tegen China De radio geeft Woensdag Herplaatsing arbeiders in vrij bedrijf slaagt TocU ió liet zo r' DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 Na de oorlog nam gebruik belangrijk toe Vergissing met een les voor Europa ZONBRILLEN KEIP Gr. Moutst'A«t 137 Donderdag wordt een sterrenregen verwacht Examens Koning Haakon vertrokken Tentoonstelling over het Canadese kind In Juli steeg het aantal werklozen Attlee belooft Washington blijvende vriendschap Hulpactie in Montreal voor Nederlands jongetje Leeftijdsgrenzen verder verlaagd De Hoang-ho kj (Van onze correspondent in Brussel) De toestand inzake de Europese Ver dedigingsgemeenschap is veel minder ver ward dan velen menen, aldus kan men de opvattingen samenvatten van enkele voor aanstaande politieke waarnemers der Brus selse Wet-straat. Deze waarnemers be schouwen de Italiaanse goedkeuring van de E.V.G. als een zeer gunstig teken. In de af gelopen jaren, en vooral sedert Frankrijk met de bekende Europese integratieplannen: Kolen- en Staalgemeenschap, Verdedigings- gcmeenschap en de politieke gemeenschap voor de dag kwam, is Rome trouw in het Franse vaarwater blijven koersen. In ieder geval zou een Franse verwerping van de E.V.G. onoverzienbare gevolgen kunnen hebben. Binnen enkele jaren zou de Kolen- en Staalgemeenschap uit elkaar vallen, daar deze technische gemeenschap zonder politieke en militaire ruggegraal, geen levensvatbaarheid heeft. In België zou de weigering van Frankrijk om tot de E.V.G. toe te treden, tot een zeer gespan nen binnenlandse toestand kunnen leiden. De E.V.G. is in Brussel goedgekeurd in de verwachting dat Frankrijk en Duitsland een grondslag zouden vinden om hun eeuwenoude geschillen bij te leggen. Ge beurt dit niet, dan kan de traditionele Bel gisch-Franse vriendschap in gedrang komen. Men verwacht dat wanneer Frankrijk de E.V.G. verwerpt, de Engelsen en Ameri kanen Duitsland zijn souvereiniteit in hun bezettingszones zullen hergeven. En mis schien zal de Duitsgezinde groep der Ame rikaanse republikeinse partij een recht streekse bewapening van Duitsland be werkstelligen. D uitse dreigt na Frankrijk en België, de landen, die in het verleden het meest van de Duitse aggressie te lijden hebben gehad, maar ook Neder land, zouden opnieuw overleg moeten plegen over het vormen van een afweer- front tegen een eventuele Duitse militaire bedreiging. De Beneluxlanden hebben er anderzijds geen enkel belang bij zich van hun machtige Angelsaksische bondgenoten te verwijderen. Zij zouden zich uit veilig heidsoverwegingen, eerder bij Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten dan bij Frankrijk aansluiten. In een uiterst aggressieve commentaar heeft de Rooms-Katholieke Libre Belgique positie gekozen, niet alleen tegen de E.V.G., welke houding niet nieuw is, maar voor namelijk tegen de pogingen van Paul Henri Spaak om alle vervangingsmiddelen voor de E.V.G., welke de Franse premier Men- dès-France op de aanstaande conferentie der zes landen te Brussel zal voorstellen, bij voorbaat af te wijzen. De Belgische af gevaardigden hebben wel wat anders te doen dan op de Russische manier „Njet" te zeggen op alle pogingen, die worden onder nomen om een ruimere meerderheid van de Franse natie voor de E.V.G. te winnen, ten minste voor een E.V.G. welke zal worden herzien op belangrijke punten, aldus de Libre Belgique. Zo zou bijvoorbeeld aan de deelnemende landen de mogelijkheid moe ten worden gelaten te blijven beschikken over een groter deel van de nationale strijdkrachten onder volledige souvereini teit, terwijl anderzijds het commissariaat van ministers vijf jaren lang met algemene stemmen zou dienen te beslissen. Benelux-beroep In een beroep op Frankrijk hebben een aantal parlementsleden uit de Benelux landen Frankrijk gevraagd de E.V.G. goed te keuren. In deze oproep wordt gezegd dat België de E.V.G. met tweederden der meer- ADVERTENTIE derheid van de Kamer en de Senaat heeft goedgekeurd. Maar de Libre Belgique her innert er aan dat gedurende de debatten veel bezwaren zijn gerezen tegen de inge wikkelde formulering van het E.V.G.-ver- drag, dat een doolhof is van honderden artikelen en aanvullende protocols. Er is in de Belgische Kamer zeker geen tweederde meerderheid te vinden voor een onverbid delijk Belgisch verzet tegen redelijke amendementen op het E.V.G.-verdrag. En de slotsom van het artikel van de Libre Belgique, dat door hoge Belgische militai ren ingegeven schijnt te zijn, is onomwon den: .België telt naast enkele opgewonden Europeanen een overgrote meerderheid gematigde lieden, die in beginsel geen enkel bezwaar hebben tegen de pogingen om Europa op een betere grondslag te or ganiseren, maar zij klampen zich niet vast aan een tekst. Europa moet niet door dic taten of ultimatums tot stand komen. De heer Spaak zou zeer ernstig tekort schieten indien hij de goede raad, die vooraanstaan de leden van de drie nationale partijen hem gegeven hebben, op zij zou leggen. Het is de traditionele rol van België de menings verschillen tussen zijn grote buren te ver zoenen en dus dient de heer Spaak een mogelijke herziening van de E.V.G. aan te moedigen." De waarnemers in de Wetstraat zijn van oordeel dat een eventuele amendering van het verdrag pas na de goedkeuring van het verdrag door de Franse Assemblée kan worden overwogen. Men is er niettemin van overtuigd dat Mendès-France met zeer redelijke en opbouwende voorstellen naar Brussel zal komen. Maar het Belgische standpunt blijft ongewijzigd, namelijk dat er geen andere oplossingen zijn naast de E.V.G. Vandaag, Dinsdag 10 Augustus, is het precies vijftig jaar geleden, dat de corres pondent van een dagblad uit Cairo seinde, dat hij kennis had gemaakt met een vloei baar, wit, enigszins zuur melkproduct, dat de naam Yoghurt had. Nauwelijks een jaar later werd deze dikke melk in Nederland ingevoerd en sinds die tijd heeft de pro ductie van yoghurt een omvang bereikt, die men een halve eeuw geleden niet voor mogelijk had gehouden. De meeste yoghurt, die in ons land in de handel wordt gebracht, wordt bereid uit van tevoren gesteriliseerde melk. Deze melk wordt tot ongeveer vijftig graden Celsius afgekoeld cn vervolgens geënt met een uit twee bacteriesoorten bestaande cul ture, die er zorg voor draagt, dat de melk verandert in een gelijkmatige massa, wel ke, zoals gebleken is, de schadelijke bacte riën in het menselijk lichaam kan doden en bovendien bijzondei" verfrissend werkt. Vooral de oorlogsjaren hebben er toe bij gedragen, dat men steeds meer belang ging stellen in dit voor velen nog onbekende product. Geruime tijd was de zogenaamde „taptemelk"-yoghurt nog zonder bon ver krijgbaar en toen ontdekte men, dat de yoghurt behalve verfrissend ook gezond en vooral voedzaam was. Na de oorlog is de toeneming van de productie nog in belangrijke mate voort gegaan en thans is het zelfs zo, dat de Haarlemse melkinrichtingen hun omzetten elk jaar zien stijgen en dat de Haarlemse melkinrichtingen gemiddeld zeven tot acht percent (hetgeen in totaal neerkomt op en kele millioenen liters per jaar) van hun omzet in de vorm van yoghurt de deur zien uitgaan. De verwachting is bovendien, dat men toch nog met een uitbreiding van het aantal yoghurt drinkende mensen zeer ze ker rekening dient te houden. ook mol qlaion Iri Uw numm 13? natst Luxor HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Boeken mee op reis en thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon-orkest en so list. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiïanmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Medi sche kroniek. 14.10 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.25 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Nieuw Guinea aan de rand van de Stille Zuidzee. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Dr. J. M. Lode- wijks: Een jaar natuurleven in en om het water. 19.00 Platen. 19.10 Het Web, radio documentaire. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 De Kerk en de Sociale en In ternationale vragen, causerie. 20.20 Dansmu ziek. 21.00 Ontmoeting op de Brenner, hoor spel. 21.40 Concertgebouw-orkest. 22.20 Sle pen op de zeven zeeën, causerie. 22.35 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Pianokwintet. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisbrouw. 9,35 Platen. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Banjo-orkest 13.50 Platen. 14.00 Philharmonisch orkest en koor. 14.25 Lohengrin, opera (3e acte). 15.35 Alt en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pla ten. 17.30 Orgelspel. 18.00 Platen. 18.30 Spectrum voor het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven, causerie. 18.45 Geeste lijke liederen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.20 Het reizen in Zuid-Italië, causerie. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Platen. 22.05 Interna tionaal Evangelisch comm. 22.15 Kamerkoor, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Gevarieerde muziek 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.45 Kamerorkest. 15.15 Platen 15.30 Militair orkest. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerd programma. 19.55 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55— 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). (Van onze correspondent in Washington) De president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, is weer vertrokken uit de Verenigde Staten, waar hij eens 37 jaar als banne ling woonde. Toch heeft zijn gedegen ken nis van land en volk hem er niet voor behoed een grote vergissing te begaan door in het congres een beroep om hulp op de Verenigde Staten te doen voor een aan valsoorlog tegen communistisch China. Het congres heeft dit beroep met wei- sprekend stilzwijgen ontvangen. Misschien had Rhee er niet op gerekend een overweldigende instemming met zijn plannen te vinden, maar hij hoopte toch zeker steun te krijgen van een aantal be langrijke politici en eniee invloedrijke couranten. Indien de Verenigde Staten steun zouden verlenen met vloot en lucht macht, dan meende Rhee, met de Zuid1- Koreaanse en Formosaanse infanterie, China te kunnen verslaan. Wanneer de Sovjet Unie zich in de strijd zou mengen, dan moest men zich daar volgens de Zuid- Koreaanse president alleen maar over verheugen, want dan kregen de Verenig de Staten de kans met atoombommen de industrie centra van Rusland te vernieti gen en vijand nummer één machteloos te maken. Het congres was jegens Rhee wel har telijk gestemd. Toen hij het spreekgestoelte betrad, kreeg hij een lange ovatie. Maar na zijn oorlogszuchtige taal heerste er koel zwijgen. Ook de Amerikaanse pers was allerminst geestdriftig. De belangrijke cou ranten van New York en Washington heb ben er op gewezen diat Rhee zich schuldig wenst te maken aan het euvel dat de Ver enigde Staten in Korea met zo grote on- offeringen bestreden hebben, namelijk aggressie. Zelfs een blad als de Chicago Tribune, dat anders vaak hoog van de toren blaast wanneer er kans is op ingrij pen in Azië, heeft geen steun verleend aan Rhee's streven. In het verslag van diens rede voor het Congres werd er op gewezen dat het gehoor de spreker niet toejuichte toen hij met zijn voorstel voor ADVERTENTIE Kunt U niet slapen door rheumaliek, spit, ischias, hoofd, en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en af doende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88. de dag kwam en in hoofdartikelen is het blad niet op het geval teruggekomen. Als typisch voorbeeld van de stem ming in de Verenigde Staten is dit van veel belang. Men krijgt in West Europa, en misschien ook achter het ijzeren gor dijn, weieens de indruk dat de krachten in de Verenigde Staten, die voor inmenging pleiten zeer sterk geworden zijn. De radi calen te Washington zijn op het ogenblik in de minderheid, doch hun aanzien is ge stegen en zij laten hun geluid in de hoogste kringen horen. - President Eisenhower, die in deze zaken een doorslaggevende stem heeft, is een zeer bedachtzame figuur en - voor een generaal - opvallend afkerig van militaire oplossingen. Rhee is kennelijk door con tact met generaal Van Fleet of door 't lezen van senator Knowla-nds redevoeringen mis leid. De uiterst koele reactie op zijn voor stellen kan een les zijn, niet alleen voor hem, maar ook voor de rest van de wereld. Donderdagavond wordt een sterrenregen verwacht in het sterrebeeld Perseus. Deze sterrenregen van de Perseiden treedt ieder jaar omstreeks deze tijd op. Te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofd akte-examens voor de gehele akte de dames W. J. de Jager te Amsterdam (van Rijks kweekschool Haarlem) en M. Kroese te Amsterdam en de heer L. M. J. Meurs te Zwaag. Voor gedeelte A mejuffrouw N. Roosjen te Bloemendaal (van Rijkskweekschool Haarlem). Voor gedeelte B de dames P. E. M. Hou- niet te Heer Hugowaard en C. M. Klijn te Amsterdam en de heren C. Bijlsma te Den Helder en A. Jurjens te Hazerswoude. Haarlems Avondlyceum Voor het staatsexamen HBS-A slaagden de heren L. P. Garsten uit Haarlem en A. Polak uit Heemstede, beiden leerlingen van het Haarlems Avondlyceum. OSLO (Reuter) Koning Haakon van Noorwegen is Maandagavond uit Oslo ver trokken aan boord van het koninklijke jacht „Norge", voor een staatsiebezoek aan Nederland. Het jacht wordt Donderdag tegen het middaguur in Amsterdam ver wacht. De twee torpedobootjagers „Oslo" en „Stavanger" begeleidden het jacht in de Oslofjord. Een tentoonstelling, die in Canada veel belangstelling heeft getrokken, zal naar het buitenland gezonden worden, het eerst naar Nederland. De tentoonstelling geeft een veelomvat tend beeld te zien van leven, werk en spel van de Canadese jeugd. Canadese school kinderen hebben zelf een aanzienlijk deel van het materiaal voor de tentoonstelling geleverd. De school is het voornaamste on derwerp. Onder het tentoongestelde mate riaal bevinden zich cahiers en schetsboeken van schoolkinderen in Ottawa. Verder vindt men talrijke voorbeelden van huisvlijt en handenarbeid en tekeningen over sport, over het huiselijk leven, over historische gebouwen en belangrijke gebeurtenissen enz. Tot de interessantste behoren vier tekeningen in kleurpotlood, die het belang van de instandhouding van het wild voor de voedselvoorziening illustreren. De tekenaars zijn vier Eskimokinderen. Een inzending, die de Nederlandse meis jes zal interesseren is die verzameling pop pen, die door de pad'vindsters van Ottawa werden aangekleed volgens het patroon van de kleding van Canadese meisjes. De belangstelling van de jongens zal onge twijfeld uitgaan naar de voorwerpen en foto's, die een beeld geven van Canada's nationale sport, ijshockey. Er zijn veel foto's van jongens en meis jes, thuis en op school, bij spel en sport en aan het werk. Men meent, dat dit de Nederlandse kinderen zal interesseren, om dat het in Nederland niet veel voorkomt dat kinderen in hun vrije tijd geld gaan verdienen. Andere inzendingen zijn de Canadese postzegels, munten en bankbiljetten, mon sters van houtsoorten en ertsen en kleuren foto's van Canadese vogels. De Canadese regering heeft aa.n deze in zendingen twee films over Canadese kin deren toegevoegd, welke in Nederlandse scholen zullen worden vertoornd. Voorts is er een regeringsmzendling welke laat zien hoe het Canadese volk is samengesteld. Hierbij behoren foto's van Canadese kin deren, wier ouders of voorouders Britten of Fransen, Nederlanders of Italianen, Duitsers of Oekraïners of Indianen waren. De tentoonstelling zal aan de Neder landse scholen vertoond worden onder aus piciën van het Nederlandse ministerie van Ondierwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het aantal werkloze mannen steeg in Juli van 37.222 tot 40.289 en het aantal personen, werkzaam op door de voormalige Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (D.U.W.) ge subsidieerde objecten", daalde van 12.341 tot 8763. Wegens de opheffing per 1 Juli van de D.U.W. en de instelling van de directie voor de arbeidsvoorziening, is bij het laatstgenoem de cijfer van de bezetting der vroegere D.U.W.-objecten de bezetting van alle andere gesubsidieerde aanvullende werken opgeteld. Het aantal van 8763 stijgt daardoor tot 10.218 arbeiders. De toeneming van het aanbod van arbeids krachten was onder meer het gevolg van de inschrijving van jeugdigen, die de scholen verlaten hebben. Het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar steeg hierdoor van 737 tot 3546. Ook het aflopen van de seizoenwerk zaamheden in de veenderijen droeg tot ver groting van het aanbod bij, evenals de nade rende vacantie in» de bouwvakken, waardoor verschillende nieuwe werken werden uitge steld. De gewone seizoendaling werd vrij sterk afgeremd door de ongunstige weersom standigheden. vooral in de landbouw. De geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten nam in Juli toe van 49.433 tot 50.534. De tekorten aan arbeidskrachten ble ven bestaan, omdat een groot deel van het aanbod niet past op de door het bedrijfsleven gevraagde beroepen en gestelde leeftijden, af gezien van de spreiding van vraag en aanbod over het land. Het beschikbaar aanbod van houtbewerkers steeg van 436 tot 508 en van veenarbeiders van 1048 tot 1727. In het gestegen aanbod van bouwvakarbeiders 6828 (Juni 6039). metaal arbeiders 4113 (2598) en kantoorpersoneel 3885 (3639) is het merendeel van de jeugdigen be grepen. die de scholen hebben verlaten. De andere bedrijfsklassen en de losse arbei ders gaven een daling van het aanbod te zien. De werkloosheid was eind Juli het hoogst in Drente met 32 werklozen per 1000 manne lijke beroepsbeoefenaren en het laagste in Limburg met 5. Het rijksgemiddelde bedroeg 13. tegen 12 op 30 Juni Het aantal als werkloos geregistreerde vrou wen steeg van 4252 tot 4816 als gevolg van de inschrijving van meisjes, die de scholen ver laten. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 32981 tot 32.112. LONDEN (Reuter) Voor het vertrek van de Britse Labour-delegatie naar Zwe den, op weg naar communistisch China heeft oud-premier Attlee gezegd, geen grond te zien voor enigerlei misvatting van Amerikaanse zijde over de reis. „Onze vriendschap met de Verenigde Staten blijft. Wij zijn voorstanders van vrede in de wereld en hoe meer betrekkingen wij kun nen aanknopen hoe beter". Aneurin Bevan, leider van de linkse vleugel van Labour, sprak de hoop uit, dat de reis zou leiden tot betere betrek kingen tussen Groot-Brittannië en China. Ook zou de reis er toe kunnen bijdragen, een isolement van de Chinezen te voor komen. Voor een paar kunstbenen MONTREAL (United Press). De in woners van Montreal zijn in actie gekomen ten behoeve van een Nederlands jongetje, dat beide benen heeft verloren. Reeds is tussen de 5000 en 7000 dollar bijeenge bracht voor de 5-jarige André Schrijvers hof, die dit jaar het slachtoffer werd van een noodlottig ongeluk: hij werd tegen een muur gedrukt door een auto, die van een oplegger gleed, hetgeen hem zijn beide be nen kostte. De gelden zijn gedeeltelijk bijeengebracht door stortingen van particulieren en ge deeltelijk door middel van een weldadig heidsvoorstelling. Aan laatstgenoemde uit voering, die Vrijdagavond plaats vond, werd medegewerkt door een honderdtal uitvoerenden. André's vader, die uit Nederland met zijn vrouw en beide kinderen het andere kind is het negenjarige meisje Judy naar Montreal is gekomen om zich daar voorgoed te vestigen, verdient ongeveer 40 dollar per week en kan de kunstbenen voor zijn zoontje, welke ongeveer 300 dollar kosten, niet betalen. Onder de bewoners van de stad werd, met steun van een dag blad, een hulpactie georganiseerd. Een lid van de Nederlandse ambassade, die van Ottawa naar Montreal was gekomen om bij de voorstelling aanwezig te zijn, drukte zijn waardering voor de hulpactie uit en zei onder meer: „Uw stad heeft een hulp vaardigheid, een manifestatie van vriend schap aan de dag gelegd die wij nimmer zullen vergeten". Zoals onlangs werd bericht, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid met het oog op het huidige te kort aan arbeidskrachten een aantal maatregelen getroffen ter bevordering van de mobiliteit van de ai"beid. Met me dewerking van de arbeidsbureux hebben in speciaal aangewezen overschotsgebie- den arbeiders van 30 jaar en jonger en in de overige delen van het land 35 jaar en jonger, werkzaam op de gesubsidiëerde objecten van aanvullende werkgelegen heid (met uitzondering van de aanne mersobjecten), de gelegenheid gekregen om met behulp van deze regeling de ar beid op deze objecten te verwisselen met passende arbeid in het vrije bedrijf. Ten behoeve van de arbeiders woonachtig in de overschotgebieden kan, voorzover zij buiten de eigen woonplaats gaan werken, van rijkswege gedurende een bepaalde tijd een bijdrage in de verplaatsingskosten worden verstrekt. Voorts is voor het ge hele land de loondervingsvergoeding voor de cursisten op de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling verhoogd. De resultaten van de bovengenoemde maatregelen kunnen, dank zij de goede medewerking van de betrokken arbeiders, zeer bevredigend worden genoemd. De minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid kon dan ook afzien van een al gemene uitsluiting van de tewerkstelling op objecten van aanvullende werkgele genheid, doch deze uitsluiting beperken tot enkele individuele gevallen, waarin aangeboden passende arbeid in het be drijfsleven zonder dringende reden werd geweigerd. Na overleg met de stichting van de Ar beid heeft minister Suurhoff thans beslo ten, de hierboven aangeduide regeling uit te breiden tot arbeiders beneden 36 jaar in de overschotgebieden en beneden 41 jaar in de overige delen van het land. Slechts voor zover voor de laatsten werk gelegenheid in seizoenbedrijven aanwezig is, zullen zij tot het tijdstip van de aan vang van deze werkzaamheden op de ob jecten van aanvullende werkgelegenheid werkzaam kunnen blijven. Voor deze ar beiders zal dan na beëindiging van deze tijdelijke werkzaamheden door de arbeids- bureaux in elk afzonderlijk geval worden nagegaan, of een meer permanente te werkstelling elders in het bedrijfsleven mogelijk is. 26. Neef Mario, die nog steeds in de ver onderstelling leefde, dat zijn oom een on geluk had gekregen, spoedde zich naar het hotel en pakte daar zijn koffer. „Gaat u ons weer verlaten?", vroeg de hótelklerk, toen Mario de rekening betaalde, „en gaat uw oom, kapitein Paverits, ook heen?" „Ja, antwoordde Mario. En met een sinis tere spotdie alleen hijzelf kon begrijpen voegde hij hieraan toe: „U zult mijn oom niet meer zien. Hij is heengegaan". Met lichte tred verliet de valsaard het hotel. „Oompje heeft zijn laatste sprong gemaakt" mompelde hij met een boze grijnslach. „Leve de wintersport!" Weinig kon de schurkachtige neef vermoeden, dat zijn oom op dat ogenblik juist een eerste prijs met de wintersport had gewonnen. „U hebt de prijs eerlijk verdiend", zei de wedstrijd leider, terwijl hij kapitein Paverits een grote beker overhandigde. „Nog nooit heb ik zo'n prachtige sprong gezien. En dat nog wel met iemand op uw schouders!" „Och, maak daar toch niet zoveel drukte over, jongeling", antwoordde kapitein Pa verits. „In elk geval, bedankt voor het vaasje". Aanbeveling. Een Amerikaanse Congrej. commissie heeft aanbevolen, dat <j< Verenigde Staten tot overeenstemming met niiet-coimmunistisehe landen ko men over het afbreken van diploma tieke en handelsbetrekkingen met com. munis tische regeringen. Dit voorsta! maakte deel uit van een reeks „aanbe- velingen voor het winnen van de koude oorlog", die zijn gedaan in een voor. lopig verslag van de speciale commissie van het Huis die zich bezig houdt me; communistische aggressie. Smokkelen. Leden van de Amerikaanse, Italiaanse en Franse politie hebben doo: middel van Interpol de internationale politiecommissie een gevaarlijke bende smokkelaars van narcotische middelen opgerold. De Italiaanse poli. tie arresteerde in Venetië vier Italiaan., se matrozen en nam 40 pond opium, li) pond morphine, 60 Zwitserse horloges en andere smokkelwaar in beslag, ter. wijl de Amerikanen de leiders opspoor, den te Beiroet in Libanon. De Fran« politie deed arrestaties in Marseille. Passend. De kapitein en de bemanning van het Poolse vrachtschip Jarosla* Dabrowski hebben staatsprijzen gekre gen wegens het „vervullen van hun plicht op een wijze, die matrozen var een volksstaat past", aldus een bericht van het Poolse persbureau P.A.P. Ds Jaroslaw Dabrowski is het schip, waar. van de Londense politie vorige week de verstekening Klimowicz bevrijdde, en waarmee dr. Joseph Cort, de Ameri kaanse lector, die politiek asyl kreeg in Tsjechoslowakije reisde. Samenwerking. Belgische bladen melden, dat aan de Belgische grens de laatste tijd acht Duitse douanebeambten ge arresteerd zijn, die betrokken waren bij een uitgebreid koffiesmokkelcomplot, Verscheidene Duitse douanebeambten men spreekt van dertig tot veertig werkten met de smokkelaars samen. Zi vroegen als beloning 350 re-ichsmark voor het doorlaten van een voertuig en 50 mark voor het ongehinderd laten passé- ren van smokkelaars te voet. Boze geest. Het regerende driemanschap van Guatemala heeft oud-president Jacobo Arbenz, die sinds de val van zijn regering in de Mexicaanse ambas sade in Guatemala verblijft, beschul digd van „directe verantwoordelijk heid" voor de mislukte opstand van groepen van het leger tegen de bevrij- dingsstrijötkrachten van kolonel Ar. mas. Volgens de beschuldiging had Ar- benz in samenwerking met andere le den van zijn afgezette regering, die op andere ambassades in de hoofdstad verblijven, plannen voor de opstand ge maakt. Verdwaald. Een Britse soldaat in burger, die bij een fietstocht Zondag enige meters op Oost-Duits gebied was ge raakt, is door twee Russische militai ren aangehouden. Eerlijk. De Chileense politie heeft bekend gemaakt, dat de documenten, boeken en de Stalinprijs, die in beslag waren gen-omen, aan de Russische schrijver IIja Ehrenburg zijn teruggegeven. Deze voorwerpen waren verleden week op het vliegveld van Santiago, toen Ehren burg aankwam, in beslag genomen. Brood. Vier leden van de Tsjeohosl-owaak- se regering hebben via radio-Praag een beroep op de bevolking gedaan om de krachtsinspanningen voor het .binnen brengen van de oogst te vergroten. „Ieder, die brood wil hebben, moet zich niet afzijdig houden". Zelfs op Zondag moet op het land worden gewerkt, zo werd gezegd. Indringers. Ongeveer twintig Japanse ul tra-nationalisten zijn Maandag in het gebouw van de Sovjet-Russische missie te Tokio binnengedrongen. Zij werden door de politie verwijderd. Zij wilden er bij de Russen op aandringen naar hun land terug te keren, aldus de po litie. Verongelukt. Bij het bestijgen van de Segantini-top in het gebied van Lecco (Noord-Italië) zijn drie jonge bergbe klimmers uit Bergamo verongelukt. Levend. In een dorp in de Indiase provin cie Uttar Pradesj zijn negen inwoners levend begraven onder een aardver schuiving, die optrad na de zware re gens van de laatste dagen. HIER IN NEDERLAND kennen we maar al te goed het verschijnsel dat verschillen de waterwegen hoger liggen dan het om ringende land. Maar ook in China is dat hier en daar het geval, doch de oorzaak daarvan is een andere dan bij ons. In ons land liggen uitgestrekte polders en droog makerijen ver beneden de zeespiegel, zo dat de waterwegen in vele gevallen ver boven het grondoppervlak komen te lig- ken. Maar in China ligt het land in het algemeen niet te laag, maar is de loop van de rivier in de loop der tijden te hoog ko men te liggen. Dat zit zo: de Hoang-ho stroomt vanaf de oorsprong in Noordelijke richting, maar loopt dan pal tegen een ge bergte op, dat de sierlijke naam Khara-nalin-oeia draagt. Door deze tegenstand buigt de rivier zich haaks naar het Oosten, maar wordt opnieuw in haar loop gestuit. Weer maakt zij een rechte hoek, nu naar het Zuiden en stroomt een ruwe 500 km. in deze richting voort. Dan loopt ze echter opnieuw tegen een gebergte vast en snelt wederom Oostwaarts, thans echter met een hoek die aanzienlijk klei ner is dan 90 gr. De gevolgen van de drie stormlopen die de snelstromende rivier op de rotsen on derneemt, zijn duidelijk. Het voortdurend aanstormende water ondermijnt het ge steente, vergruizelt het en voert een ge- vseldige hoeveelheid slib met zich mee, waarvan een gedeelte op de 2000 km. lan ge reis op de rivierbodem bezinkt. De bo dem van de rivier wordt op verschillende plaatsen dus steeds opgehoogd en in het zelfde tempo moesten de Chinezen ook de rivierdijken verhogen om de rivier op haar plaats te houden. Over lange trajecten kwam de bedding van de Hoang-ho ten slotte boven het omliggende land te liggen. Maar dit is nog niet alles. Ondanks de hoeveelheid slib die de rivier tijdens haar loop op de rivierbodem heeft gedeponeerd, blijft er toch nog voldoende bezinksel over voor landaanwinning bij de riviermond. De machtigste rivier van China, de Jangtse, heeft een waterverplaatsing die zevenmaal zo groot is als die van de Hoang-ho:, maar desondanks voert de Hoang-ho driemaal zoveel slib naar zee! De aanslibbing bij de monding is voor onze begrippen dan ook geweldig. Met opzet spreken we hier niet over de Hoang-ho delta, omdat daarmee iets vreemds is gebeurd. Tot 1852 mondde de rivier netjes in de Gele Zee uitongeveer ter hoogte van de plaats waar zij ook thans haar monding heeft. Maar bij de geweldige overstromingsramp van 1852 baande de rivier zich een nieuwe uitweg naar zee en stortte zich in de Golf van Tsjili, op een afstand van ruim 500 km. te Noorden van haar oude monding. Deze ver andering van de rivierloop zou ongeveer te vergelijken zijn met het verleggen van de Rijn monding naar Stettin in de Oostzee. U moet zich eens in denken, welke geweldige wij zigingen zich aldus in een landstreek voltrekken! Maar goed, ruim 80 jaren later verlegde de Hoang-ho bij de overstromingsramp van 1938 nogmaals haar loop door met een grote boog ten Zuiden van haar oude bed ding te gaan stromen en uit te monden iets ten Zuiden van haar vroegere mon ding. Overgebracht naar Nederlandse maat staven, zou het er op neerkomen dat onze goede, oude Rijn niet meer naar Stettin zou stromen, maar haar monding naar Ostende zou verleggen, na eerst met een grote boog langs Parijs te zijn gegaan! In de ruim 80 jaren gedurende welke de Hoang-ho in de Golf van Tsjili was uitge mond, had zich daar inmiddels een delta gevormd van 250.000 vierkante kilometer, dus ongeveer zevenmaal de oppervlakte van Nederland. Geologen waagden destijds de voorspelling dat de Gele Zee binnen 100.000 jaar volledig zou zijn dichtgeslibd door de voortdurende aanvoer van de Hoang-ho. Deze groei van het land voert ons als vanzelf tot het verschijnsel van de groei zelf, maar dan met betrekking tot het le vende organisme. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2