Tot straks in Royal 3 rieven aan de redactie Uitbreiding Enschedé voltooid Spoorweg-aansluiting in Waarder- polder dringend noodzakelijk Gemeentelijke enquête onder sigarenzaken Jaarverslag haven- en marktwezen Officiële ingebruikneming op 1 September DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 7 Autobusstation te Hoofddorp Driehonderd kilo op het been Loodsdiensten gestaakt De Dinsdagmiddagsluiting J. van Eek jubileerde bij de Spoorwegen G. Huijzer overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Inrichting groentenmarkt nog steeds gebrekkig Bouwrijp terrein in Nieuw Vennep Scheepvaart Geschil over Zweeds jacht opgelost BINNENLAND Het transport van de derde overspan ning van de nieuwe Moerdijkbrug van Dordrecht naar het Hollands Diep is gisteren goed verlopen. De harde wind maakt het echter onmogelijk vandaag de oude over spanning uit te varen en de nieuwe in de brug te plaatsen. Te Soestdijk is in de leeftijd van 63 jaar overleden dr. mr. J. H. van Doorne, belastingconsulent te Utrecht. In 1930, toen het zendtijdenbesluit van minister Reymer aan de orde was, kantte de heer Van Doorne, die deel uitmaakte van het bestuur van de AVRO, zich zeer tegen dit besluit. Ook later trad hij op de voorgrond bij een crisis in het AVRO-bestuur. Hij trad met enige anderen uit dit bestuur. De 13-jarige Jan Meyers uit Doesburg is Zondag te Dieppe in Noord-Frankrijk van 70 meter hoge rotsen gevallen. Zijn val werd na 50 meter gebroken door struiken, waarin hij bleef hangen. Brandweerlieden hebben hem met touwen naar boven kunnen hijsen. Jan glimlachte dapper, toen hij, na een uur aan de struiken gehangen te hebben, weer vaste grond onder zijn voeten had. Hij was ongedeerd. In de week van 25 tot en met 31 Juli j.l. zijn in ons land vijf gevallen van kinder verlamming aangegeven, namelijk twee in Kerkrade, een in Alkmaar, een in Velsen en een in Oudenbosch. Voorts werden aangege ven twaalf gevallen van parathyphus. Twee Deense zeelieden, opvarenden van het Deense m.s. „Malaya", zijn Maandag met brandwonden opgenomen in het havenzie kenhuis te Rotterdam. Het schip lag in de Maashaven. De vierde machinist zou de donkeyketel aanmaken. Blijkbaar bevond zich reeds te veel gas in de ketel, waardoor de vlam door een kijkgat terugsloeg. De machinist kreeg vrij ernstige brandwonden aan de rechteronderarm en aan het linker onderbeen. De assistent-machinist kreeg schroeiwonden aan de onderarmen en hals. Op de Noorderbegraafplaats is gisteren het stoffelijk overschot van Maurice Cantor, in leven solo-cellist van het Radio Philhar- monisch Orkest, ter aarde besteld. Hij is 51 jaar geworden. De oproep van de Dokkumer Belangen gemeenschap aan families die „Dokkum" of „Van Dokkums" heten, om deel te nemen aan een feestelijke bijeenkomst tijdens de viering van het 1200-jarig bestaan van Dok kum heeft tot resultaat gehad, dat ongeveer tweehonderd aanmeldingen zijn ontvangen. ADVERTENTIE Mariekerk, pass. 9 Kp. St. Vincent n. Genua. Maasland, 8 v. Amsterdam te Algiers. Molenkerk, 10 v. Hongkong te Manilla. Maas, 9 v. Tunis n. Alexandrië. Macoma, 9 v. Aden te Geelong. Maasdam, 12 Cobh verwacht. Mariekerk, pass. 10 Gibraltar n. Genua. Notos, 9 v. Gothenburg n. Kopenhagen. Oberon, 8 170 m. Z.ZO Jacmel. Gmala, 8 270 m. O. Curacao. Ouwerkerk, 9 v. Brisbane te Sydney. Oranjestad, 9 500 m. NO. Fayal. Oranje, 10 200 m. O. Ceylon. Perna, 11 v. Nagiernz te Geelong. Prins Fred. Hendrik, 9 v. Le Havre n. R'dam. Rotula, 8 60 m. W. Djeddah. Rijnkerk, 9 v. Dar es Salaam te Zanzibar. Rijndam, 10 te Le Havre. Ridderkerk, 10 v. Amsterdam te Genua: Sigli, 9 v. Port Swettenham n. Penang. Sarpedon, 8 370 m. N. ten W. Mona Passage. Saroena, 9 350 m. O Natuna eil. Scherpendrecht, 8 140 m. Z. Recife. Sctiie, 9 Panamakanaal verw. Stad Amsterdam, 8 550 m. W. Valentia. Sibaiak, 9 v. Port Said n. Rotterdam. Samarinda, 11 v. Philadelphia te New Orleans verwacht. Saparoea, 10 v. Antwerpen te Hamburg. Sirrah. 10 v. Sydney n. Melbourne. Sommelsdijk, 11 v. Galveston te New Orleans verwacht. Stad Alkmaar, 10 v. Aden n. Karachi. Stentor, 10 v. Antw. te Rotterdam. Taria, 8 920 m. ZW. Fayal n. Curacao. Tjiluwah, 9 80 m. O.ZO. Kp. Padaran. Telamon. 9 te Maracaibo. Tero, 8 90 m. Z. ten O. Recife. Tamo, pass. 9 Fern. Noronha n. Antw. Tarakan, 9 v. Djeddah te Colombo. Tibia, 9 v. Rotterdam n. Bahia. Talisse, pass. 9 Algiers n. Amsterdam. Teiresias, pass. 9 Algiers n. Alexandrië. Woensdrecht, 9 120 m. W. Sabang. Willem Ruys, pass. 9 Kp. Bon n. Port Said. Waterman. 9 160 m. W.NW. Finisterre. Willemstad, 9 v. Barbados n. Madeira. Waal, 10 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Zeeland (KRL). 10 te Port Said. Zuiderkruis, 9 600 m. O.NO. St. Helena. KLEINE VAART Aco, 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Albergen, 9 te Toppila. Amstelstroom, 8 v. Fowey te Amsterdam. Atlas, 7 van Ceuta n. Tel Aviv. Anna b, 9 v. Napels n. Sete. Ary Scheffer, 9 v. Antw. te Maimö verw. Atlantis, vertr. 9 v. Hamburg n. Ipswich. Att S, vertr. 9 v. Ayr n. Cardiff. Barracuda, 9 v. Rotterdam te Sandners verw. Batavier III, pass. 9 Kp. Roca n. Casablanca. Bengsingel, 8 v. Mesane te Londen. Bab T, 7 v. Gent n. Stockholm. Betty Anne S, 9 v. Leixoes te Hull verw. Bill S, vertr. 9 v. Antw. n. Plymouth. Birmingham, 9 v. Tyne te Delfzijl. Capella, 9 aw. Terschelling 11. Zwolle. Casablanca, 8 v. Port Lyautey n. Rouaan. Cornelia b II, 8 v. Manchester n. Liverpool. Daviena Goekoop, 8 v. Cuxhaven n. Alloa. De Ruyter, 8 v. Shoreham n. Southampton. Draco, 7 van La Pallice n. Amsterdam. Dollard, vertr. 9 v. Nykoping n. R'dam. Domburgh, 9 v. Casablanca te Duinkerken. Driebergen, 9 v. Swansea te Nantes. Eemstroom, 8 v. Hull te Amsterdam. Elizabeth b, 9 v. R'dam te Kopenhagen. Eljo, 8 te Algiers van Par. Gaasterland, 9 v. Harlingen te Leith. Gerrie S, 10 v. Helsingborg to Cork verw. Gramsbergen, 8 125 m. NO. Kp. Vilano. Haskerland, 8 v. Harlingen te Goole. Heerengracht, 9 40 m. O. Casquets. Henrica vertr. 9 v. Guernsey n. Jersey. Henrica b, 9 v. Gothenburg te Torquay. Hoflaan, 9 v. Holtenau n. Ronskar. Holland, 8 v. Londen te Amsterdam. Ilias, 7 van Rotterdam n. Lissabon. Jaba, 8 v. Rotterdam te Oslo. Jan Kreumer, vertr. 9 v. Garston n. Swansea. Jokurma, 8 v. Teignmouth te Lubeck. Joost, 7 te Zaandam. Kemphaan, vertr. 9 v. Malmö n. Gdynia. Koningshaven, 9 v. Loctudy te Casablanca. Kortenaer, 8 v. Aarhus te Ahr. Larix, 6 v. Stockholm n. Kramfors. Lucas Bols I, 17 IJsland verwacht. Midas, 7 van Napels naar Bastia. Maasym N, pass. 9 Beachyhead n. Londen. Marie, 9 op de Elbe n. Malmö. Margriet L, 8 v. Londen te Amsterdam. May Mere, 8 v. Antwerpen te Southampton. May Star, 9 v. Swansea te Rotterdam verw. Mermes N, 9 te Kingslynn. Merwehaven, pass. 8 Ouessant n. Fedala. Midsland, 9 v. Rotterdam te Grangemouth. Mies, 8 v. Rotterdam te Paskalavik. Muphrid N, 9 v. IJmuiden te Vaerkebek. Nassauhaven, 10 v. Gothenburg te Antwerpen verwacht. Netta, 8 v. Oran n. Hull. Vieuwehaven, 10 v. Gothenburg te Antw. veiw. Niobe, 8 v. Rotterdam te Amsterdam. Noorderlicht, verm. 8 v. Methil te Kolding. Nero. 8 v. Amsterdam n. Gothenburg. Nottingham, 9 v. R'dam te Kingslynn. losterburgh, pass. 8 Finisterre n. Bordeaux. °avo, 6 Kiel gepass n. Ostrand. 'lato, 8 v. Carthagena n. Barcelona. 'onto, 6 Kiel gepass. n. Helsinki. 'ascholl, 8 v. Westhartlepool te Arbroath, 'heeda, 8 v. Port Lyautes n. Marseille. 'hidias, 9 v. Piraeus te Istanboel verw. 'onza, 8 dwars Kamperduin n. Zaandam. 'rior, pass. 9 Dungeness n. Rotterdam, tapid, 8 v. Rouaan n. Rotterdam, tesult, 8 v. Ardrossan te Newport Mon. tika, 9 v. Rotterdam n. Great Yarmouth, tuby, venn. 9 v. Londen te Liverpool, lambre, 9 v. Parijs te Amsterdam. Taormina, 9 v. Antwerpen te Abenraa. Theodora, vertr. 10 v. Rotterdam n. Selzaete Tromp, 8 v. Sunderland te Middelfart. Vrede, 8 v. Bilbao te Swansea. Westerdok (K), 7 v. Amsterdam n. Londen. Zaanstroom, 9 v. Grangemouth te Amsterdam Zeehaan, 9 v. Hull te Gdynia. Een Franse toeristdie ook vaardig met penseel en palet kan omgaan, bleek gisteren zo getroffen door de schoonheid van Haarlems Grote Markt, dat hij zich zonder aarzelen met zijn ezel op het bordes van het Stadhuis begaf om daar dit stadsbeeld te vereeuwigen. Onze fotograaf werd op zijn beurt getroffen door dit tafereel en legde het op de gevoelige plaat vast. Bezwaarschriften over precariorechten De N.V. Autobusomderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer heeft zich met een be zwaarschrift tot de gemeenteraad van Haarlemmermeer gewend inzake de haar opgelegde aanslagen in de precariorech ten over de jaren 1952 en 1953. In hun prae-advies merken B. en W. op dat de termijn van indiening van een be zwaarschrift voor het belastingjaar 1952 reeds verstreken is. Reclamante werd over de jaren 1952 en 1953 aangeslagen voor het hebben van vaste stand- of stopplaat sen op het Marktplein te Hoofddorp. Voor een iingenomen oppervlakte gemeentegrond van 450 m2 is een bedrag van f 1.890 be rekend. De N.V. Maarse en Kroon heeft tegen de berekening bezwaar. Zij voert aan, dat slechts een gedeelte van de be rekende oppervlakte door haar autobus sen wordt gebruikt, omdat van de acht halteplaatsen op het Marktplein slechts twee door haar als standplaats worden ge bezigd. De overige zes zouden dan als stopplaatsen zijn aan te merken, waarvoor volgens haar geen precariorechten ver schuldigd zijn, daar het stoppen tot het deelnemen aan het normale rij verkeer over de weg behoort. B. en W. merken op, dat in de verorde ning geen onderscheid gemaakt wordt tussen stand- en stopplaatsen. Bovendien is het gebruiken van het Marktplein als autobusstation, dat als zodanig is inge richt, iets geheel anders dan het stoppen bij diverse haltes langs de openbare weg. Het college is van mening dat de aan slagen terecht zijn opgelegd en stelt voor het bezwaarschrift over het belastingjaar 1953 af te wijzen en dat over het jaar 1952 niet ontvankelijk te verklaren. Maandagmorgen was men in de oliekel der van de warmwalserij van Breedband bozig een zware afsluiter tussen een leiding uit te halen. Door een ongelukkige ma noeuvre kantelde deze afsluiter, een 300 kilo wegend gevaarte en trof de g,rbeider van de Havenstichting W. de D. aan het linkerbeen, dat daardoor brak. Hij moest ter verpleging in het Rode Kruis-zieken- huis in Beverwijk worden opgenomen. In de afgelopen nacht zijn zowel de loodsdiensten voor de Nieuwe Waterweg als IJmuiden (de laatste alleen voor kleine schepen) wegens de hevige wind gestaakt. Naar wij vernemen wordt door de eerste afdeling van de Haarlemse gemeentesecre tarie thans een enquête voorbereid welke zal worden gehouden onder de sigarenwin keliers. Deze enquête vloeit voort uit het onlangs aan de Haarlemse raad gerichte adres van een aantal voorstanders van opheffing der Dinsdagmiddagsluiting. Zoals men weet heeft een reedis eerder gehouden onderzoek dat van de organisa ties uitging geen duidelijk resultaat opge leverd', te meer niet omdat niet duidelijk tot uiting kwam of men te doen had met zaken, waarin niet alleen tabaksartikelen werdien verkocht of met winkels voor wie de tabaksbranche inderdaad hoofdzaak is. Er bleken toen 55 aanhangers van de Dinsdagmiddagsluiting te zijn en 52 tegen standers. Bij de gemeentelijke enquête zal ook aan dat onderscheid aandacht worden besteed. Intussen zal wethouder Happé deze week het dagelijks bestuur van de algemene bond van sigarenwinkeliers ontvangen. Vandaag is de heer J. van Eek, schaver lste klasse bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem veertig jaar bij de Spoorwegen in dienst. Vanwege dit feit is hij heden morgen door de chef van de Centrale Werkplaats, ir. J. D. Berd'enis van Berle- kom, ontvangen en toegesproken. De jubi laris ontving een gratificatie. Hedenmiddag zullen onder meer de af delingschef van de algemene bankwerkerij en draaierij en twee leden van het jubi leumfonds de heer Van Eek met een bezoek vereren. Hem zal dan namens het jubi leumfonds een geschenk worden aangebo den. Te Heemstede is in de ouderdom van 66 jaar overleden de heer C. Huijzer, oud- technisch bedrijfsleider van de N.V. Druk kerij De Spaarnestad en na zijn pension nering adviseur in algemene dienst van de drukkerij. De heer Huijzer heeft vijfendertig jaar zijn krachten gegeven aan het bedrijf en dertig jaar was hij technisch bedrijfsleider. Wegens het bereiken van de leeftijd van 65 jaar heeft hij verleden jaar deze functie neergelegd; hij bleef als adviseur zijn medewerking verlenen aan de drukkerij. De teraardebestelling is bepaald op Woensdagmiddag om halfdrie op de alge mene begraafplaats te Heemstede. HAARLEM, 9 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 9 Aug., A. M. van Lu nenburg en C. W. Booms; J. J. Damave en B. S. van Schaik; G. J. Kreulen en C. A. W. Verkerk. BEVALLEN van een zoon: 7 Aug., C. Leis Huis; E. C. Rijnbergenvan Schaik; A. PeterseBreems; 8 Aug., G. van den Berg —Rol; J. E. Wallenburg—van Eek; J. A, Lodder—Rooseboom de Vries; 9 Aug., P. J. VrolijkCuijon. BEVALLEN van een dochter: 7 Aug., W. J. van der LindenSteinhoff; E. N. van de Grift—Riksman; 8 Aug., E. A. Th. Weber— Holla; L. N. Verschuren—van Asselt; A. Elzinga—de Jong; A. K. A. KopsLieske; C. Bauer—Hiemenz; 9 Aug., H. Groenevelt— van Schoonhoven. OVERLEDEN: 6 Aug., K. W. A. Terree horst, 72 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 7 Aug., J. H. W. Goedejohan, 79 j., Jan Luijckenstraat; C. Huijzer, 66 j., Gasthuis- vest; 8 Aug., T. VetOnrust, 57 j., van Rie- beecklaan; H. S. Bogaardt, 60 j., Hazepatérs- laan. Het scheepvaartverkeer in en door Haarlem in 1953 vertoonde, aldus het jaar verslag van de gemeentelijke dienst voor het haven- en marktwezen, een gunstig beeld. Er werden namelijk 6332 vaartuigen in Haarlem geladen of gelost, tegen 4681 in 1952. In 1953 passeerden voorts 12950 schepen (12625) voor vrachtvervoer en 1537 vaartuigen anders dan voor vracht vervoer (1376). De wijze, waarop de dienst voor Haven en Marktwezen aan de Koudenhorn is ge huisvest, laat, aldus het rapport, nog steeds te wensen over. Door de uitbreiding van het werk en dientengevolge ook van het per soneel is het onmogelijk in de bestaande ruimte, welke reeds zeer bekrompen was, de ambtenaren te ontvangen en de bezoe kers te ontvangen en de administratieve werkzaamheden ongestoord te verrichten. Uitbreiding ter plaatse is niet mogelijk, zo dat een andere huisvesting dringend nood zakelijk is geworden. Ook de brugwachters- huisjes van de Melkbrug en de Langebrug verkeren in een dusdanige toestand, dat vernieuwing op korte termijn dringend gewenst is. Ook de bedrijvigheid in de industriehaven is in belangrijke mate toegenomen. Het nog steeds ontbreken van een goede spoorweg aansluiting in de Waarderpolder staat de ontwikkeling van het industriegebied in Haarlem in de weg. Als gevolg van de nog steeds heersende woningnood is er een nog steeds levende belangstelling voor hei wonen aan boord van vaartuigen. Op 31 December bedroeg het aantal woonschepen, dat in de gemeente Haarlem een ligplaats had, in totaal 91. Door het gereedkomen van de voetbrug over de Jan Gijzenvaart, ter hoogte van de Indischestraat, is het aantal bruggen in de gemeente met één uitgebreid en bedraagt thans 81. De toeneming van het scheepvaartverkeer in en door Haarlem demonstreerde zich eveneens duidelijk in het aantal vaartuigen, waarvoor de beweegbare bruggen moesten worden geopend. Dit bedroeg namelijk voor de Catharijnebrug 15386 (1952: 10395), voor de Gravestenenbrug 7482 (4241), voor de Melkbrug 16052 (10729), voor de Lange brug 15037 (10011), voor de Buitenrustbrug 9961 (9724), hetgeen dus neerkomt op een totaal van 63.918 schepen tegen 45100 in 1952. De ontvangsten aan havengelden, preca riorechten en bruggelden bedroegen dit jaar in totaal 95.568,84, tegen 76.207,75 in 1952. Markten De algemene weekmarkten mogen zich zowel van de zijde van de kooplieden als van het publiek in een blijvende belang stelling verheugen. Het aantal kooplieden, dat geregeld deze markten bezoekt, be draagt voor de Maandagmarkt 265, voor de Donderdag-markt 205 en voor de Zaterdag- markt 92. Ten aanzien van de groenten- en fruitmarkt is men minder blijmoedig ge stemd. De inrichting van deze markt aan de openbare weg blijft namelijk zeer gebrek kig en voldoet niet aan de eisen, welke aan een dergelijke consumptiemarkt tussen groothandel en kleinhandelaren mag wor den gesteld. Zowel het gebrek aan ruimte voor de grossiers om hïm goederen behoorlijk uit te stallen als voor de kleinhandel om de ge kochte goederen in ontvangst te nemen, als ook het parkeervraagstuk voor de diverse voertuigen, die voor de aan- en afvoer wor den gebruikt, maken een oplossing op korte termijn steeds noodzakelijker. Ook de fust centrale en de Haarlemse groenten- en fruitveilingsvereniging kunnen door de be schikbare (te kleine) ruimte niet op volle kracht werken. De luilakmarkt en de Decembermarkten waren, mede dankzij het goede weer -groter dan ooit te voren. Tenslotte besluit de directeur van de dienst voor het haven- en marktwezen, de heer J. H. W. Scholte, zijn overzichtelijke jaarverslag met een staat van de ontvang sten van het marktwezen, waaruit blijkt, dat er in totaal een bedrag van 54.162,30 werd geïnd tegen 'n bedrag van 53.586,80 in 1952. (Verkort weergegeven) Onze muziekcorpsen. De carnavals sfeer heeft de kwestie van de muziek corpsen ter sprake gebracht en een van de schrijvers van brieven aam de redactie vroeg, terecht, waar onze Haarlemse mu ziekcorpsen bleven. Het antwoord werd gegeven door de voorzitter van de Haar lemse Bond van Muziekverenigingen. „Waarom wordt er geen contact met ons opgenomen?", zo vraagt hij en in de cou rant van Zaterdag 7 Augustus verzucht hij nogmaals: „Waarom worden wij gepas seerd?" Het antwoord is spoedig gegeven. Jaren lang vraagt de commissie voor de kinder feesten, die op Koninginnedag de aubade en de verdere attracties voor de kinderen verzorgt, de hulp van de Haarlemse mu ziekcorpsen. Deze word't echter slechts ge geven indien er voor een concert van twee uur f 75 betaald wordt. Dit is voor ons te duur, ondanks het feit, dat de verenigingen B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeenteraad voor aan de Sportver eniging SVOW te Oude Wetering, die hon derdvijftig leden telt, waarvan een groot gedeelte in de buurtschap Weteringbuurt, een voorschot te verlenen van f4.871 voor de stichting van een kleedgebouw. De rente bedraagt 3 en de aflossing van het voorschot moet geschieden in 25 jaarlijk se termijnen. Teneinde gedeeltelijk te voorzien in de behoefte aan bouwrijp terrein te Nieuw- Vennep is het volgens B. en W. noodzake lijk de Eugenie Prévinaireweg over een lengte van ongeveer 442 meter (van de Hoofdweg af tot aan de jhr. Van de Poll straat), welk gedeelte thans nog een grint weg is en geen riolering bevat, te verbe teren. Voorts is het nodig de z.g. achterweg aan te leggen, ter ontsluiting van een ter rein ter diepte van ongeveer tachtig me ter, gelegen ten Zuidwesten van de Eugenie Prévinaireweg, waarop een woon wijk is geprojecteerd. De verbetering van deze weg bestaat uit het leggen van een riolering en het aanbrengen van een be strating van klinkerkeien op een rijbaan van ongeveer vijf en halve meter met daarnaast aan de Noord-Oostelijke straat zijde een groenstrook van ongeveer drie meter en aan beide zijden tegel trottoirs van ongeveer een meter tachtig en wel op plaatsen, waar de bebouwing aanwezig is. De z.g. achterweg krijgt een lengte van ongeveer 273 meter en een rijbaanbreedte vam ongeveer vijf meter. Onder de rijbaan komt een riolering. De kosten van uit voering worden geraamd op f 117.000 In de begroting voor 1954 is een bedrag voor deze werken opgenomen. Wel is een post van f 105.000 geraamd voor de verbetering van de Sloterweg te Badhoevedorp. Aan gezien het niet mogelijk zal zijn de verbe tering van deze weg ook reeds dit jaar tot uitvoering te nemen, kan, volgens B. en W., het bedrag van f 105.000 worden aan gewend voor het onderhavige werk. Daar bij zal dan nog nodig zijn een aanvullend crediet van ongeveer f 15.000. De werken strekken ter verkrijging van bouwrijpe gronden; daarom zal een belangrijk deel van de kosten ten laste van het grondbe drijf dienen te worden gebracht, aldus B. en W. Ten behoeve van de dienst van ge meentewerken stellen B. en W. de gemeen teraad voor een crediet van f 6300 beschik baar te stellen voor de aanschaffing van een vrachtauto. in andere steden soms het dubbele vragen. Wij zouden op Koninginnedag bijzonder graag over muziek beschikken, maar dan zoudien wij f 75 dienen te betalen. En daar mee is men er nog niet want wij moeten bovendien nog in vele gevallen het loon van de muzikanten vergoeden en aangezien onze commissie van giften moet bestaan is het voor ons onmogelijk een muziek corps te krijgen. Verleden jaar waren wij er bijna in geslaagd, maar de vereniging bleek te goedkoop te zijn en kreeg van de Bond geen toestemming om onder het vast gestelde bedrag te gaan. En zo zitten wij tot nu toe nog steeds zonder muziek. G. V. Weinig eerbied. De buitenlanders en al len, die tegenwoordig per trein ih Haarlem aankomen worden in Haarlem feestelijk ontvangen, alleen reeds door het met vlag gen versierde Stationsplein. Ontegenzeggelijk moet het de buiten lander iets doen wanneer hij zijn nationale kleuren op vreemde bodem ziet wapperen. Het zal hem het gevoel geven welkom te zijn in de bloemenstad. Zaterdagavond omstreeks elf uur was ik er echter getuige van, dat de naar schat ting dertig vlaggen werden gestreken. Dit geschiedde nu niet gepaald op een eerbie dige wijze, daar de dundoeken letterlijk door het slijk werden gesleurd. Iedere vlag belandde namelijk op de bemodderde straat en werd vervolgens in een soort krat gede poneerd. Voor de man, die deze bezigheid verrichtte bleef, rnede door regen en wind en het feit, dat hij er alleen voor stond geen andere mogelijkheid over. Kan het opbergen van de vlaggen ech ter in de toekomst niet door twee mensen geschieden? F. J. H. B. Inwoning I. Ik zou graag de heer N. J. M. nog een keer willen antwoorden. Er wordt namelijk van hen, die in ruil voor de gratis inwoning hun hulp aanbieden op een dergelijke wijze misbruik gemaakt, dat zelfs het UVV en de ambtenaren van de bureaux voor huisvesting hiertegen waar schuwen. Het is mij overkomen, dat ik na het geven van hulp, toen deze niet meer nodig was, bijna op straat kwam te staan. De kamers zoekenden zijn dus niet ten on rechte op hun hoede. Oudverpleegster N. W. L.-M. Inwoning n. Naar mijn oordeel mist men alle logica, indien men verwacht dat een oud-verpleegster haar hulp aanbiedt in ruil voor inwoning, indien men zelf het zware werk niet meer kan doen. Ik zou in een dergelijk geval liever iets beters doen. Anders noem ik deze handelwijze: goed kope hulp zoeken. M. van V. (Discussie gesloten. Red.) Twee jaar nadat de werkzaamheden be gonnen is thans het gebouw 1954 aan de Bakenessergracht van het complex van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen zover voltooid, dat het op 1 Septem ber officieel in gebruik kan worden geno men. Het gebouw heeft een inhoud van twaalf duizend kubieke meter en is bestemd voor de Rijksdienst welke belast is met de con trole op de aanmaak van post- en andere rijkswaarden, zodat deze dienst in de toe komst gescheiden zal werken van het eigenlijke productie-apparaat. De ontwerpers, ir. C. Wegener Sleeswijk en IJsbrand Kok, hebben er naar gestreefd een geleidelijke overgang naar de lagere bebouwing m de omgeving te handhaven. De kern, het hoogste gedeelte, is gelegd in drie trafeeën die worden uitgevoerd in partijen van bruinrode baksteen en vak ken van grijsgele natuursteen. De tra feeën worden bovendien bekroond door flauwe topgevels. De vier verdiepingen zijn te zamen veer tien meter hoog, niet hoger dan de beken de trapgevel van nummer zeventig en zelfs lager dan sommige gebouwen aan de over zijde van de Bakenessergracht, zodat de bestaande verhoudingen niet worden aan getast. Het achterwaarts gelegen gedeelte telt een verdieping meer en is zeventien meter hoog. Het is geen monotone vlakte van steen en glas geworden, integendeel, om dat de zijwand onderbroken wordt door het hoogopgaande trappenhuis met lift koker. Onlangs is het Zweedse jacht „Vanadis" voor Scheveningen in moeilijkheden geko men. Het werd binnengesleept door een schip van een red ei' in Zwartsluis, die hier voor een bedrag van f 4500 verlangde. De eigenaar van het jacht, de Zweed Gron- lander, weigerde dit bedrag te betalen om dat hij het veel te hoog vond. Daar het jacht bij het binnenslepen schade had op gelopen, stelde hij een tegenvorderlng van f 1250 in. De reder uit Zwartsluis liet daar na beslag leggen op het jacht en maakte de zaak aanhangig bij de president van de Haagse rechtbank. De Scheveningse reder J. J. van der Toorn en de directeur van de Schevening se Sleephellingmaatsohappij, die van me ning waren dat dit geschil de naam van Nederland in Zweden geen goed zou doen, hebben weten te bereiken, dat de reder uit Zwartsluis genoegen nam met een be drag van f 1250. Zij hebben dit bedrag aan de heer Gronlander geschonken, zodat deze kan vertrekken zodra de schade aan het jacht is hersteld. Van de hoogste verdieping voert een luchtbrug naar Gebouw 1928, waar post zegels, banderolles en dergelijke waarde papieren worden vervaardigd. De gang van het product wordt nu zo, dat het blanco papier wordt afgeleverd in het nieuwe gebouw aan de Nauwe Appe- laarsteeg, waar het wordt opgeslagen, om vervolgens via de luchtbrug de enige verbinding met Johez te worden afge leverd voor de bewerking, waarna het langs dezelfde weg bedrukt terugkomt. Expeditie, administratie en distributie worden dus streng gescheiden gehouden van het productieproces, zoals ook de zestig man personeel van de Rijkscontrole nu ook geen direct contact meer met de grafische inrichting kunnen onderhouden. De luchtbrug vormt het centrale con trolepunt, zowel voor het personeel van Enschedé als voor de rijksambtenaren. Resumerend kan men zeggen, dat de ar chitecten op gelukkige wijze de eisen van de opdrachtgeefster hebben weten te com bineren met de aesthetiek van de omgeving, zodat het nieuwe gebouw zeer wel harmo nieert met de bestaande bebouwing en tevens bijdraagt tot een afwisselend, zelfs nu enigszins dynamisch straatbeeld. Aalsdijk, 8 480 m. O. Bermuda n. Houston. Arundo, 8 370 m. NO. Kp. Race. Averdijk, 3 610 m. O. Kp. Race. Almkerk, pass. 9 Ouessant n. Duinkerken. Amor, pass. 9 Gibraltar n. Hamburg. Amstelvaart, 10 v. Seerabaja te Aden. Arendskerk, 7 v. Djibouti te Colombo. Aardijk, 10 v. Baltimore te Norfolk. Albireo, 10 v. Bahia n. Victoria. Aldabi, 10 v. Santos te Montevideo. Almkerk, 10 v. Marseille te Duinkerken. Alnati, 9 v Victoria te Ilheos. Ampenan, 10 v. Londen te Rotterdam. Artemis, 10 v. Philadelphia te New York. Alcyone, 9 v. Pto AlegTe n. Buenos Aires. Alwaki, 9 v. Santos te Ilheos. Ariadne, 9 v. Tanger n. Gibraltar. Baarn, 8 v. Callao n. Mollendo. Bawean, 9 te Vancouver. Breda, 8 330 m. Z.ZW. Kp. Hatteras. Britsum, 8 650 m. NO. Fern. Noronha. Barumun, 5 te Priok. Bonaire, 9 780 m. W.ZW. Madeira. Barewdrecht, 9 v. Algiers n. Fao. Benttekom, 10 v. Amsterdam te Trinidad. Boskoop, 9 1030 m. N.NO. Barbados. Blitar, 10 v. Mombasa te Aden. Caltex Leiden, pass. 9 Kp. Tenez n. Roterdam. Callisto, 3 600 m. O. Kp. Race. Cleodora, 10 v. Melbourne te Hobart verw. Coryda, 8 230 m. W. ten Z. Kangeroo eil. Caltex Delft, pass. 9 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Pemis, pass. 9 Kreta n. Sidon. Charis, 9 v. Antwerpen n. Rotterdam. Caltex The Hague, 9 v. Rotterdam n. Sidon. Charis, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Daphnis, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Duivendrecht, 9 v. Londen n. Liverpool. Dahnis, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Eendracht, pass. 9 Dardanellen n. Bourgas. Esso Rotterdam, 8 510 m. W.ZW. Fayal. Elmina, 8 v. Dakar n. Havre. F.emdijk, 8 te Houston. Gaasterkerk, 9 v. Port Said n. Suez. Garoet, 9 v. Coohin n. Colombo. Heemskerk, 9 v. Antwerpen te Amsterdam. Hermes, 8 220 m. N. ten W. Fayal. Hector, 10 v. Izmir te Alexandrië. Haarlem, 9 v. Cienfuegos te Roterdam. Helder, 9 v. Hamburg te Antwerpen. Helena, 10 v. Cp. Haltien te Antwerpen. Helicon, 10 te Paramaribo. Ivoorkust, pass. 9 Teneriffe n. Le Havre. Ilos, 10 v. Alexandrië te Beyrouth. Ittersum, 10 v. IHheos te Las Palmas. Jupiter, 8 v. Algiers n. Palermo. Jagersfontein, 9 400 m. Z. Monrovia. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 540 m. W.ZW. Va lentia n. Quebec. Katelysia, 9 150 m. O. Ceylon. Koratia, 10 v. Texas City te Curasao. Kota Agoeng 10 v. Marseille te Genua. Kieldreoht, pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Lareniberg, 9 nog te Basrah. Leerdam, 9 300 m. O. ten N. Kp. Padaran. Linge, 8 250 m. N. Dakar. Lekkerkerk, pass. 9 Gibraltar n. Antwerpen. Leopoldskerk. pass. 9 Kp. St. Vincent n. R'dam Loenerkerk, 9 v. Rotterdam te Genua. Luna, 9 v. Kopenhagen te Aarhus. Lutterkerk, 9 v. Genua n. Rotterdam. Lawak. 9 v. Cristobal n. Trinidad. Lombok, 10 v. Mombasa te Djibouti. Luna. 9 v. Aarhus n. Amsterdam. Lissekerk, 10 v. Suez te Aden. Maureen, 8 820 m. O. Kp. Race. Malea, 9 440 m. Z. Tarakan. Mirza, 9 v. Albany n. Geraldton. Murena, 9 1000 m. ZO Ceylon. Mltra, pass, 8 Aalesund n. Bodoe. Maasdam, 9 470 m. NO. Kp. Race. Het gebouw „1954" aan de Bakenessergracht, dat thans voltooid is, vormt de jongste uitbreiding van het reeds zo indrukwekkende complex van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3