Agenda voor Haarlem Spankerstevig verankerd Schatgravers gaan aan het werk op de zeebodem bij Texel Onder ons gezegd: toch maar liever Drie krachtproeven, heden en morgen, voor Mendès-France India verwijt Londen dwaling inzake geschil met Portugal ^"Hoe is het ontstaan?"^ Rustig uitzicht op een haventje Drie Balkan landen vormen een Raadgevende V ergadering Een Eeuw Geleden Goud van de „Renate Leonhardt" lokt Van rechtsvervolging ontslagen Men wil voorkomen dat het schip een tweede „Faustus" zal worden Vandaag de economische volmachten en het beleid in Noord-Afrika Chirurg dr. J. R. Goslinga overleden DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 3 Ju. GAAT U VERHUIZEN? F. DAMIAANS EN ZN. In Den Haag begon de bloemenweek Zandbouwwedstrijd opnieuw uitgesteld cent Voorstel tot onpartijdig onderzoek aanvaard Pottenbakker in de Libanon De moeilijke voorrangsregel Dit woord: LOMMER Zeehond weer vrij Tegenhanger van de Raad van Europa Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 10 Augustus 1854 Aan het einde van deze maand, of anders in het begin van de volgende maand gaan ondernemende mannen op zoek naar een schat van 75 millioen gulden aan goud. Dit fortuin is het doel van een expeditie die het goud uit het wrak van een schip hoopt te bergen. In 1917 werd het Duitse s.s. „Renate Leonhardt" bij Den Helder getorpedeerd. De lading bestond uit cacaoboter, cokes en rum. Officieel was er verder niets aan OP ZOEK NAAR EEN SCHAT VAN 75 MILLIOEN GULDEN AAN GOUD SCHEMA VAN DE WERKPUT 4m. boord. De heer G. F. Wolf uit IJmuiden heeft indertijd als stoker op dit schip ge varen en hij weet te vertellen dat toen het schip in Rotterdam werd geladen er 's nachts 454 kistjes met goud aan boord zijn gebracht. Er zijn ook afschriften van de verzekeringspapieren die op de aan wezigheid van een zeer waardevolle lading duiden. Behalve goud zouden er aan boord ook juwelen zijn ondergebracht. Zekerheid over de aanwezigheid van een dergelijke schat heeft men toch niet. Vele landgenoten hebben geld in de expeditie gestoken. Er is voor deze onderneming een coöperatieve bergingsvereniging opgericht. De kosten voor een dergelijke expeditie zijn hoog en door middel van een inschrijving ADVERTENTIE Wilt U Uw huisraad goed overgebracht hebben, dan neemt U natuurlijk een goede verhuizer. Loop geen risico's, want Uw huisraad is U toch te veel waard. Vraag eens geheel vrijblijvend offerte. Zijlvest 41 Haarlem Telef. 12456 14155 - 22279 VERHUIS- EN EMBALLEERBEDRIJF In Den Haag is Maandag de bloemen week begonnen met de installatie van de bloemenkoningin op het plein bij het oude raadhuis door burgemeester Schokking. Schotse meisjes uit Alva zongen en dansten, de doedelzak pijpte en de Schotse zanger Filliam Mundie zong de bloemen koningin een „Bonnie bonnie lassie" toe. Daarna reed de bloemenvorstin op haar praalwagen de stad in. Zij werd geëscor teerd door bloemenprinsesjes, door een dames-ruiterstoet, door reeksen bloemen meisjes in witzijden toiletjes en breedge rande hoeden, en door muziekcorpsen en afdelingen ruiterij van de Haagse en rijks politie. Des middags heeft de bloemenkoningin in hotel Witte Brug „Bloemen-Bertha" ge huldigd, die vijftien jaar lang in studenten sociëteiten haar bloemen heeft verkocht. „Bloemen-Bertha" werd ook toegespro ken door ir. W. F. van Hoogstraten uit Delft en door burgemeester Schokking, die tevens geschenken aanboden. 's Avonds hebben regen en wind het défilé voor de bloemenkoningin op het Binnenhof bedorven. De wind speelde met de feestverlichting en de schaarse belang stellenden bliezen al spoedig in een strie mende regen huiverend de aftocht. DINSDAG 10 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Park laan 21: Conferentie Gem. Gods; dienst 19.30 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „O. K. Nero", 18 jaar, 8 uur. City: „Furie van de Kongo", 14 jagr, 7 en 9,15 uur. Lido: „Zet 'm op George", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans HaL: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 8 uur. Palace: „Sai- son in Salzburg", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. WOENSDAG 11 AUGUSTUS Grote Kerk: Avondstilte, ds. J. Kroon, 8 uur. Minerva: „Wij gaan naar Parijs", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Roxy: „Robinson Crusoe Co.", alle leeft., 2.30 uur. ,„0. K. Nero", 18 jaar, 8 uur. City: „De slimme stre ken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Furie van de Kongo", 14 jaai\ 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op George", alle leeft,. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden" en „De verhalen van oom Remus", alle leeft., 10.30 uur. „Saison in Salzburg" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugd- variété, 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. heeft men een groot deel van het benodigde kapitaal bijeen gebracht. Hoe wil men nu het goud bergen? Men heeft een enorme werkput gebouwd (zie kaartje). Het grote ijzeren onderstuk van deze werkput is vorige week Dinsdag te water gelaten. Men moet er nu het boven stuk nog op plaatsen. De werkput zal men boven het wrak van de „Renate Leonhardt" tot op de bodem van de zee laten zakken. Dan zal men er de bodem uitsnijden zodat de kleilaag, die boven het wrak zit, be reikbaar is. In het bovenste deel van de werkput bevinden zich machines, waarmee het mogelijk is de kleibodem weg te gra ven en het wrak te bereiken. De dubbele v/anden van de werkput zijn volgestort met beton. In de werkput zullen ook slaapplaat sen komen, want er gaan werklieden mee voor de berging. Over enkele weken zal de toren van de werkput vier meter boven de zee uitsteken. Dan beginnen de schatgravers op de bodem van de zee hun werk, dat herinneringen op roept aan de pogingen, vóór de oorlog ondernomen om het goud van de „Lutine" te bergen, eerst met de „toren van Burgers" en daarna met de tinbaggermolen „Kari- mata." De zandbouwwedstrijd, die vandaag in Zandvoort zou plaats vinden is opnieuw wegens het slechte weer uitgesteld, thans tot Vrijdagmorgen. Conform de eis is de 28-jarige Amster dammer W. Th. H., die vorig jaar in de duinen bij Castricum zijn 23-jarige ver loofde M. T. op haar verzoek doodschoot, door de Alkmaarse rechtbank van rechts vervolging ontslagen en ter beschikking van de regering gesteld. De jongeman, die volgens de rapporten verminderd toerekeningsvatbaar werd ge acht, werd van de primair tenlasté gelegde moord vrijgesproken. De A.N.W.B. heeft de aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat geves tigd op de scherpe bocht in de rijksweg Goes—Middelburg in de gemeente Nieuw- land. Herhaaldelijk gebeuren daar ongeluk ken, doordat uit de richting Goes komend verkeer uit de bocht vliegt. Daarbij wordt steeds hetzelfde huis geramd. Dit gebeurt zo dikwijls dat de bewoners bijna niet meer in de aan de weg grenzende kamers durven te komen. Het Britse m.s. „Spanker" ligt nu van de zeekant uit aan twee zijden verankerd. Men heeft deze maatregel genomen om zo veel als doenlijk is te voorkomen, dat de geschiedenis van de „Faustus" zich her haalt, ofschoon de windrichting doet ver moeden dat het schip eerder buiten dan binnen de pieren zou kunnen schuiven. Vooral de zeeman weet, dat de natuur krachten onberekenbaar zijn. Mocht ondanks alles het in 1936 ge bouwde schip, dat er van buiten als een verveloze en hulpeloze kolos uitziet, in de monding van de Nieuwe Waterweg zak ken, dan was het leed nog niet te over zien. Het water is daar 19 meter diep. Het schip is zo lek als een mandje en de rest laat zich dan gemakkelijk raden. Door de aan lange kabels in zee gelegde ankers hoopt men van de „Spanker" geen Faustus „de Tweede" te maken. Er is geen gevaar meer voor enig levend wezen aan boord de kapitein heeft als laatste het schip verlaten gevaar voor de Nieuwe Waterweg blijft er niettemin bestaan. Twee plooien aan stuurboordzijde dus aan de kant, die van landzijde af zichtbaar is wijzen erop, dat door mid den breken van het schip niet uitgesloten is. De plooien in de stalen huid lopen van boven tot onder midscheeps. Een ervan ligt pal onder de brug. Licht overhellend naar bakboord rust het middenschip op de basaltblokken, die van de Noorderpier de uiterste punt vor men. Daar wordt het casco kennelijk op gelicht, terwijl voor- en achtersteven bij eb neiging tot zakken vertonen. Daar waar de kiel over de keien heen is geschuurd, is de huid finaal opengereten. In de ruimen, die leeg zijn, rijst en daalt het zeewater met het getij. Volgens bergers kan het schip „in stuk ken" worden geborgen. Maar dit is een zeer moeilijke taak. Men kan de voorwer pen van waarde, die aan boord zijn waaronder de instrumenten en dergelijke over de pier aan land brengen en daar na beginnen het schip tot schroot te degra deren. Maar als men dan denkt hoeveel keren de vrachtauto's daarvoor af en aan moeten rijden en vooral, dat alleen bij eb en bij behoorlijk weer de pier bereden kan worden, dan zal het duidelijk zijn hoeveel tijd daarmee gemoeid is. Daar komt nog bij, dat rijkswaterstaat het casco zo spoe dig mogelijk weg wil hebben. Men houdt zich in Hoek van Holland nog altijd bezig met de vraag, hoe het mogelijk is geweest dat de „Spanker" uitvarende bij klaar zicht op de pier is gestoten. Daar wordt ook gedacht aan een fou tieve navigatie. Er stond windkracht 9, het geen met een leeg en dus hoog liggend schip al bijzondere voorzichtigheid vereist. Bij lang genoeg rechte koers houden zou er vermoedelijk niets gebeurd zijn. Volgens inlichtingen, die men in de Hoek ontvan gen heeft, zou er te vroeg naar stuurboord gezwenkt zijn. Daardoor kon de wind, die vrij krachtig was, aan bakboord het schip in de flank grijpen en op de pier werpen. Toen zou de schroef nog tien minuten lang vooruit hebben geslagen wat tot gevolg had, dat het schip zich niet loswerkte, zo als in de bedoeling gelegen moet hebben, maar zich nog verder op de granietblokken werkte en rotsvast kwam te liggen. Er gaan bovendien verhalen, die aller minst tot de geruchten gerekend kunnen worden, over dronkenschap aan boord, waarbij vooral ook de kapitein niet vrijuit ging. Hoe het zij, dit is een aangelegenheid, waarin de betrokken Raad voor de Scheep vaart het laatste woord zal hebben. HONGAARSE BISSCHOPPEN IN NEDERLAND Twee gedelegeerden van de Hongaarse Hervormde Kerk die op weg zijn naar de Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston, de bisschoppen Bereszky Peter en professor Pap uit Boedapest, neo- ben een bezoek gebracht aan het modera- men der Nederlands Hervormde Kerk te 's-Gravenhage. Hierbij werd de kerkelijke situatie in de beide landen besproken. ADVERTENTIE Golden Fiction PARIJS (Reuter/DPA) Premier Men dès-France moet vandaag en morgen in de Nationale Vergadering drie krachtproeven doorstaan, te weten vandaag de stemming over het economisch herstelplan waaraan de vertrouwenskwestie is verbonden, daar na de stemming over het voorstel om aan Tunesië op binnenlands gebied zelfbestuur te verlenen en tenslotte morgen de stem ming over een voorstel tot hervorming van bepaalde grondwettelijke regeis, ter verge makkelijking van het aanvaarden van om streden wetsvoorstellen. De kern van het economische plan is het verzoek van de regering om speciale be voegdheden tot 1 April van het volgende Na een langdurige slepende ziekte is in het Eudokia-ziekenhuis te Rotterdam over leden de aan het Beverwijkse Rode Kruis- ziekenhuis verbonden chirurg dr. J. R. Goslinga, die bovendien in dezelfde functie werkzaam was bij de geneeskundige dienst van de IJmuidense Hoogovens. Deze onder zijn patiënten zeer geliefde geneesheer zijn werk ging voor alles is 46 jaar oud geworden. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en voltooide zijn chirurgische studiën in het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam. Sinds Juni 1944 was dr. Goslinga aan het Rode Kruis-ziekenhuis verbonden; in 1953 associeerde 'hij zich met dr. Sche pel. De begrafenis geschiedt Donderdag te Bilthoven. NIEUW DELHI (Reuter/AFP) India heeft in zijn antwoord op de Britse nota over de Portugese nederzettingen in India verklaard, dat de Britse regering „ten aan zien v.an de werkelijke feiten betreffende het Indisch-Portugees geschil dwaalt". India zegt vastbesloten te zijn de kwestie op vreedzame wijze te regelen. India heeft „met spijt en verrassing opgemerkt", dat het Britse departement van Buitenlandse Zaken de gedachte koestert, dat India ge bruik van geweld zou kunnen maken. Sedert India onafhankelijk is, heeft het Portugal herhaaldelijk voorgesteld onder handelingen te beginnen over de Portugese nederzettingen, maar de Portugese regering was er niet op in gegaan. De huidige toe stand is ontstaan door het verzet van de Portugese regering tegen het verlangen van de bevolking naar het einde van de buiten landse overheersing, aldus de Indiase nota. Portugal zal bij de Indiase regering protesteren tegen de verdwijning van me vrouw Fidalgo, de vrouw van een Portu gese administrateur uit de enclave Nasar Haveli. Mevrouw Fidalgo zou door Indiërs zijn aangehouden en als gijzelaarster naar een' onbekende verblijfplaats overgebracht. Portugal vraagt in het nieuwe protest dringende maatregelen om haar vrijlating te bewerkstelligen. Het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verder bekendgemaakt, dat Brazilië, Spanje, Groot-Brittannië. België. Chili en Italië reeds hun instemming heb ben betuigd met het Portugese voorstel om neutrale waarnemers naar de Portu gese gebieden in India te zenden, om ver slag uit de brengen over de incidenten, die voortvloeien uit eisen van Indiërs voor samensmelting van de Portugese gebieden met India. In Lissabon zijn 600 man politie en mili tairen scheep gedaan naar Mormugao in de Portugese nederzetting Goa in India. De Portugese premier, dr. Antonio de Oli- let beroep van pot- enbakker is wel zeer rud. De vorderingen Ier techniek hebben 'iet beoefenen van leze stiel overbodig lemaakt, tenminste voorzover het onze eperfectionneerde Vesterse beschaving betreft, die dat ter- ■ein nu aan de toe- jepaste kunst over- aat. Dit plaatje uit lidon in de Libanon aat ons een potten bakker zien, die met ijn vak nog in de iagelijkse behoeften voorziet. veira Salazar, zal heden een belangrijke rede voor de radio houden over de ge beurtenissen in de Portugese bezittingen in India. NIEUW DELHI (Reuter) De Indiase regering heeft bekend gemaakt, dat zij het Portugese voorstel om onpartijdige waar nemers een onderzoek te laten instellen naar de toestand in de Portugese bezit tingen in India heeft aanvaard. India heeft geprotesteerd tegen het uit wijzingsbevel, waarvan voornamelijk In diase grensarbeiders te lijden zullen heb ben. Premier Nehroe heeft de verzekering ge geven, dat de Rooms-Katholieke gods dienst, met zijn tradities en cultuur, zal worden geëerbiedigd, als Goa bij India zou komen. Portugese autoriteiten hadden uiting aan hun vrees gegeven, dat in dat geval het graf van St. Franciscus Xaverius in de kathedraal van Goa gevaar zou lopen. Maandagmiddag is op de hoek Grote Markt-Jansstraat te Haarlem een botsing voorgevallen tussen een fietser en een fietsster, welke het gevolg was van het niet verlenen van voorrang van de fietsster. Beide mensen kwam ten val en zijn vervoerd naar het Grote Gasthuis. De wielrijder bleek een rechterbeen en een linkerarm te hebben gebroken, de wiel- rijdster heeft een of meer ribben gekneusd. Een tweede geval van het niet verlenen van voorrang deed zich 's avonds omstreeks kwart voor zeven voor. Toen is de Haar lemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, betrokken geweest bij een verkeersongeval, dat een goede afloop had. Wethouder Geluk, die in een personenauto reed, kwam op de hoek van de De Ruijter- weg-Lorentzkade in botsing met een auto bus, waarvan de chauffeur verzuimd had, voorrang te verlenen. De schade viel nogal mee: slechts de beide koplampen en de bumpersteunen van de auto van de wet houder werden beschadigd. jaar. In de motie, waaraan de vertrouwens kwestie is verbonden, wordt „de verwer ping van alle amendementen en verande ringen gevraagd, die afbreuk doen aan de strekking van het hervormingsplan der re gering of de uitvoering er van vertragen". Men verwacht, dat de regering een aan zienlijke meerderheid zal krijgen, aange zien de voornaamste oppositiepartij, de rooms-kath. volksrepublikeinen (MRP), voorstandster van het voorstel is. De tweede stemming zal een afsluiting vormen van een debat over Tunesië, Ma rokko en de Franse bezittingen in India. Men verwacht, dat Mendès-France ook hier een meerderheid zal krijgen, hoewel met meer moeite. De eerste minister zal de vergadering verzoeken het belangrijkste debat over de overzeese politiek tot 27 Augustus uit te stellen, doch vele leden der partijen in zijn regering, waaronder de Gaullisten, radicalen en conservatieven, zullen de stemming over dit verzoek aan grijpen als een kans om hun verzet tegen de nieuwe Noord-Afrikaanse politiek tot uitdrukking te brengen. De derde kwestie hangt reeds een jaar of vier. Er schijnt een goede kans te be staan, dat het voorstel nu zal worden aan vaard, hoewel het vraagstuk van de Euro pese Verdedigingsgemeenschap dit wel licht zal bemoeilijken. De tegenstanders van het legerplan vertrouwen op de be staande procedureregeling om bekrachti ging van het E.V.G.-verdrag te voorkomen. Mendès-France heeft het kabinet voor Het enigszins deftige woord lommer is iets beperkter van betekenis dan schaduw. Men verstaat er alleen onder: de schaduw van boombladeren. Het woord is een duidelijk voorbeeld van de overneming uit een andere taal via de spreektaal en niet via de schrijftaal. Lommer is immers het Franse l'ombre, waarin de 1' het lidwoord is. Ombre is weer ontleend aan het Latijnse woord umbra. Precies het tegenovergestelde ver schijnsel vindt men in azuur: hemels blauwe kleur. De azuursteen waaruit hemelsblauwe verf bereid kan worden, heet in het Latijn: lapis lasuli, in het Perzisch-Arabisch: lazuward. Hier heeft men dus ten onrechte de 1 als lidwoord beschouwd, Het is of men zeggen wilde: met lommer zijn we er ingelopen, dat zal ons met lazuur niet weer overkomen^ vanavond bijeengeroepen om over de E.V.G. van gedachten te wisselen. Hij zal de mi nisters inlichten omtrent het resultaat der besprekingen, die de minister van Lands verdediging, generaal Koenig, een tegen stander, en zijn ambtgenoot van Industrie, Bourgès-Manoury, een voorstander, de af gelopen weken over de E.V.G. hebben ge houden. Het standpunt,;dat Frankrijk op de komende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der zes E.V.G.-landen te Brussel zal innemen, wordt later op een kabinetsvergadering onder leiding van pre sident Coty officieel vastgesteld. De jonge zeehond, die op het IJmuidense strand aan kwam zwemmen en enige tijd tc gast is geweest bij een strandhuisje-be woner, heeft gistermiddag zijn vrijheid her kregen. Wanneer zo af en toe ie zon zich laat zien kiest de wandelaar zen rustig plekje en geniet van het uit zicht op een hem nieuw en onbekend oord. Zo ook deze vacantiegangster, die een pittoresk haven tje verkoos om ef de moede benende strek ken en dromerig uit te zien over de kleine bootjes, welke va- rensreê liggen ge meerd, zacht dobbe rend op de golfjes. BLED (AFP/Reuter) Aaai het eind van de conferentie te Bied (Slovenië), die Maandagochtend is besloten, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Tur kije, Griekenland en Joegoslavië overeen stemming bereikt over de algemene be ginselen voor de samenstelling van een Raadgevende Vergadering van die landen, die het verdrag van Ankara hebben ge tekend. De Raadgevende Vergadering zal bestaan uit een gelijk aantal vertegen woordigers uit de drie nationale vergade ringen. Zij zal ten minste een keer per jaar in gewone zitting bijeenkomen, afwisse lend in een der drie landen. Zij zal de mid delen, wegen en vormen voor de samen werking tussen de drie landen bestuderen en voorstellen en aanbevelingen doen, die niet bindend zijn en de meerderheid der stemmen van elk der nationale groepen moeten verwerven. De drie regeringen zul len het statuut van de Raadgevende Ver gadering opstellen. Na d;e ondertekening zei de de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stefano- poelos, dat andere landen op bepaalde voorwaarden tot het verdrag kunnen toe treden, aldus meldde Tan joeg. Instemming De ondertekening van het verdrag is te Washington met instemming ontvangen. In Amerikaanse regeringskringen werd zij een „belangrijke étappe" in de organisatie van de beveiliging van de Europese en de Middellandse-Zeeland en genoemd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zeidie: „De Britse re gering heeft altijd verlangd naar de ont wikkeling van nauwe en vriendschappe lijke betrekkingen tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije". LONDEN. Alhier zijn berigten aan gebracht, volgens welke een Noord- Americaansch oorlogsschip het stadje Greytown aan de Muskietenkust 'op de landegte van Nicaragua heeft verwoest. Als de aanleiding wordt opgegeven, dat de kapitein van een Noord-Americaan- sche stoomboot in twist geraakte met een schipper uit Greytown en deze dood schoot. Deswegens voor den regter in Greytown gedaagd, veigerde hij te ver schijnen. Hij werd in zijn weigering versterkt door den Noord-Americaan- schen gezant Borland. De overheid trachtte den kapitein gevangen te nemen, waarbij de gezant Borland een slag in het aangezigt kreeg. Het Noord-Americaan- sche gouvernement vorderde met een oorlogsschip voldoening en toen deze ge weigerd werd hebben de vuurmonden van het schip het stadje vrijwel geheel tot puin geschoten, hetgeen door de meeste Noord-Américaansche couranten sterk wordt afgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5