dl -Zie Boven .Clowntje Rick Een verraderlijk complot Smits niet gestart; Voorting veel te laat aan de finish Mysterieuze hemelstreek: Schutter e.o. Draw van N.C.B.-elftal tegen Free Foresters DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 i4 Ronde van Zwitserland Fausto Coppi verdedigt zijn wereldtitel Roeiduel Nederland-België gaat niet door Bondselftal terug Tennis De Galeabeker voor Italianen I.C. Nederland tegen I.C. Engeland Voetbal Eerste training van profclub „Utrecht" Piet Kraak nu ook uit K.N.V.B. gezet De millioenen van de A.N.B.V. Conferentie met andersdenkenden Paardensport Woensdagmeeting op Duindigt A thletiek Athletiekploegen voor Duitsland-Nederland Peters niet naar Bern Waterpolo Gelijkspel van DWT- dames tegen HZPC AZPC-HVGB bij stand 2-0 gestaakt wegens slecht licht Voor de kinderen IJshockey Om de Lippens-Gup Roeien Acht van Brits Columbia niet naar Amsterdam Cricket Nieuwe gebouwen voor arbeidstherapie FEUILLETON door Richard Keverne De derde étappe van de Ronde van Zwit serland, die voor de eerste maal bniten de Zwitserse grens voerde namelijk tot het Italiaanse stadje Lecco aan het Comomeer. is een teleurstelling voor de Nederlandse renners geworden. Smits mocht Maandag niet starten, omdat hij de vorige dag te laat aan de finish in Da vos was gekomen en voor A drie Voorting bleek de tocht over de Majolapas in het koude, mistige weer een te zware opgave te zijn. Twee uur nadat de winnaar, Zampini, in Lecco was aangeko men, was hij nog niet aan de finish, zodat hy naar alle waarschijnlijkheid uitgescha keld is. Ook voor Lambrichs is dit bera- traject geen succes geworden. Hij reed de étappe wel uit doch kwam als 51e in Lecco aan met ruim 24 minuten achterstand op de winnaar. Met het oog op de tijdrit over 98 km. die heden (Dinsdag) wordt gehouden, hebben de favorieten het in deze étappe van Davos naar Lecco over 184 km. kalm aan gedaan. De Col de Fluela, 13 km, van Davos. werd het eerst door Coppi gepasseerd, doch deze be klimming bracht geen splitsing in het pelo ton. Na 30 km. ging Zampini er van door. Hij legde de resterende 150 km. geheel alleen af, zonder dat het peloton aanstalten maakte hem de overwinning te betwisten. Bij de Italiaanse grens lag hij negen minuten voor, doch daarna zakte zijn tempo terwijl het peloton onder aanvoering van Coppi actie ver werd. Tenslotte bereikte Zampini de finish 36 seconden vóór het peloton, waar van de sprint door Coppi gewonnen werd. De uitslag van de derde étappe luidde: 1. Zampini (Italië) 5.18.32: 2. Coppi (Italië) 5.19.08: 3. Fornara (Italië) z. t.; 4. Milano (Italië) z t.: 5. De Smet (België) z. t.; 6. Monti (Italië) z. t.; 7. Lurati (Zwitserland) z. t.; 8. Gismondi (Italië) z. t.; 9. ex aequo een groep renners allen in dezelfde tijd als Coppi.: 53. Lambrichs (Ned.) 5.42.57. Caccia (Zwits.), Metzger (Zwits.) en Con- terno (It.) hebben opgegeven. Het algemeen klassement luidt na de 3e étappe: 1. Monti (Italië) 17.46.56: 2. ex aequo Fornara (Italië), Astrua (Italië), Coletto (Italië) en Huber (Zwitserland) 17.47.27; 6. Adrianssens (België) 17.50.47; 7. Croci- torti (Zwitserland) 17.51.23; 8. Braeckevelt (België) 17.57.27; 9. Coppi (Italië) 17.58.04; 10. Hollenstein (Zwitser-and) 17.59.10; 42. Lambrichs (Ned.) 18.27.04. De wereldkampioen op de weg Fausto Coppi zal op de op 19 Augustus in Solingen in Duitsland te houden wereldkampioen schappen zijn titel verdedigen, zo heeft de Italiaanse Wielren Federatie bekend ge maakt. Behalve door Coppi zal Italië op de weg vertegenwoordigd zijn door Astrua, Carrea, Magna, Monti en Fornara. De Nederlandse Roeibond heeft bericht ontvangen, dat de Belgische roeibond de tijd tussen het Belgische kampioenschap, dat Zondag j.l. is gehouden, en de Europese kampioenschappen op de Bosbaan te k.rt acht om in die tijd nog een testwedstrijd tussen beide landen te houden. Zoals bekend zou de wedstrijd Nederland—België op Zon dag 15 Augustus op de Bosbaan gehouden worden. Vanmorgen om vijf minuten voor zes is het Nederlands bondselftal van zijn West- Indische tournée op Schiphol teruggekeerd. In Vichy zijn de laatste enkelspelen in de finale van 't tournooi om de Galeabeker tussen Italië en Joegoslavië gespeeld. Jagec (Joegoslavië) won van Pirro (Italië) met 60, 75, doch in het laatste enkelspel zegevierde de Italiaan Jaconbini, die Bacco (Joegoslavië) versloeg met 63 46 75. Italië won derhalve met 32. Bij de wedstrijd om de derde en de vier de plaats tussen Frankrijk en België had Frankrijk zich met 30 reeds voor de der de plaats gekwalificeerd. Voor de tenniswedstrijden tussen de I. C. Nederland en de I. C. Engeland, die Zater dag 14 en Zondag 15 Augustus in Noord- wijk worden gehouden, zijn de ploegen als volgt samengesteld: I. C. Nederland: Dehnert, Van Meegeren, Karamoy, Van Dalsum, Holst en Wiegers, die in de enkelspelen uitkomen en voorts Karsten, Rinkel en Van Swol, die de dub bels zullen formeren. Captain is Van Swol. I. C. Engeland: Paish, Oakley, Butler (captain), Horn, Lewis en Coombe. ADVERTENTIE BARTELI0RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A'DAM TEL. 717162 Falcon Popeline Regenjassen 49.75 De spelers van de profclub „Utrecht" hebben Maandagavond hun eerste training gehouden. Enkele honderden belangstellen den waren hiervoor naar het onder de ge meente Jutphaas gelegen terrein getogen, waar nog veel zal moeten gebeuren om tot de accommodatie voor 15.000 mensen te komen. Voorlopig zal worden volstaan met het aanbrengen van een viertal gehuurde tribunes langs de zijden van het speelveld. Half September zal hier de eerste wedstrijd worden gespeeld. Toen de Duits sprekende Joegoslavische trainer Eduan Küras zijn spelers had ver zameld, bleken keeper Boudewijn (Elink- wijk), Dinkelberg (KFC) en Visser (DOS) wegens vacantie afwezig. Present waren Van der Schilden, Van Kapelle, Van Beek (allen Elinkwijk), Gademans (Velox), Van de Bogert (DOS), Nieuwenhuis, Schijve- naar (beiden JOS), Heinen (Spakenburg) en Van Rheenen (Zeist). Allen waren ge kleed in trainingspakken met daaronder zwartgekleurde voetbaluitrusting. Naar het officieel orgaan van de KNVB, de Sportkroniek, meldt, zijn de volgende spelers van het lidmaatschap van de KNVB vervallen verklaard „door toe te treden tot een niet door de KNVB erkende voetbalorganisatie": H. Meijer (DWS), P. C. Kraak (Stormvogels), C. Kick (Vole- wijeker) en T. van Rheenen (Zeist). De Algemene Nederlandse Beroepsvoet balbond, die zoals gemeld het volledige be- roepsspel in Nedeidand wilde invoeren en beweerde millioenen guldens achter de hand te hebben en daarmede onder andere veertig stadions in Nederland te willen gaan bouwen, zal wel geen lang leven be schoren zijn. De Amsterdamse politie heeft namelijk de perschef, die zich korte tijd later directeur noemde, gearresteerd. Dit naar aanleiding van het feit dat deze op afbetaling ontvangen kantoormachines onderbracht bij de Bank van Lening te Amsterdam. Men kreeg argwaan tegen de tctnutoe enige functionaris van de ANVB, omdat termijnbetaling van deze goederen geheel achterwege bleef. De politie heeft het kantoor van de bond, dat was onder gebracht in een huis aan de Rozengracht, leeggehaald. Voor bondsvergadering Het contact, dat het bestuur van de KNVB vóór de buitengewone bondsver gadering van 14 Augustus zou zoeken met verschillende voetbalofficials uit den lande, die de diverse standpunten en stromingen vertegenwoordigen, heeft geleid tot het vaststellen van een conferentie op Donder dag aanstaande te Utrecht te houden. Het bestuur van de KNVB zal dan be sprekingen voeren met de vertegenwoor digers van de tweede-, derde- en vierde klassers uit de zes districten. Een delegatie van de afdèlingen van de bond en een delegatie van de vereniging van Eerste klassers. De Woensdagmeeting op Duindigt brengt behalve de 2 rennen vijf uitstekend bezette draverijen, waarvan de 2500 m. lange Nooit Gedacht-prijs de voornaamste is. Door zijn overwinning op Mereveld krijgt Quicksilver S in dit nummer 20 m. extra-belasting, waardoor zijn kansen aanzienlijk zijn ge daald. Indien Quick Hollandia G van zijn kreupelheid is genezen zal het de snelle hengst geen moeite koeten om te winnen. Indien dit niet het geval is heeft Geersen nog de beschikking over de Franse hengst Brin d'Amour IV en Pearl Spencer, die zon der de aanwezigheid van Quick Hollandia G eveneens goed zijn voor een zege. In de Mieke-prijs heeft hij zelfs een keuze uit 4 paarden, doch met enig geluk zal Quadrupès van stal De Vlieger dit 4-tal kunnen overvleugelen, temeer daar dit ster ke paard de ondersteuning heeft van zijn stalgenote Quena B H, die er van meet af aan een hoog tempo zal voorleggen. Van de overige paarden valt Proximity te kiezen. Voorts zal Bloemsaat met Sita een gemak kelijke zege moeten boeken, daar buiten Ruby Spencer en Rolandus, die op de plaat sen worden verwacht, de concurrentie niet van grootse kwaliteit is. De veel verbeterde Roland Spencer kan in de Narciso-prijs de baas blijven over de minder zekere Stuart A, die van gelijke sterkte wordt geacht als Red Star. De overigen zouden slechts bij grote verrassing in aanmerking komen. Het nummer voor 2-jarigen zal Tabor wel voor zijn rekening nemen, gevolgd door I Tender Erebus en Truley Hollandia. Ook de 2-jarige volbloeds verschijnen in de baan. Uit het veld van 11 wordt aan Felix de meeste kans gegeven, vóór Rolling Norton en Alluvio. In de handicap is Taxiol op grond van zijn laatste verrichting het aangewezen paard, gevolgd door Pépito. Op zeer zware baan zou Sans Culotte kunnen verrassen. Voor de athletiekontmoeting Duitsland Nederland (dames en heren), die Zondag 15 Augustus in Hamm wordt gehouden, is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Dames. 100 meter: Puck van DuyneBrouwer (Celebes) en Els Witkamp (GAC). 200 meter: Puck van DuyneBrouwer (Celebes) en Dicky van Dijk (Sagitta). 80 meter horden: Fanny Blankers—Koen (KNAU), Córrie Kalman (Zaanland). Vèrspringen: Mieke Schenk (Olympia W.) en Diny Hobers (DOS). Hoogspringen: Dini Hilbrandie (Sagitta) en Diny Hobers (DOS). Speerwerpen: Corrie Wendels (ADA) en Jopie Duyn (DEM). Discuswerpen: Ans PanhorstNiesink (APGS) en Corrie Huygen (Hollandia). Kogelstoten: Ans Panhorst—Niesink (APGS) en Corrie van den Bosch (Ta- xandria). 4 x 100 meter stafette: Els Witkamp (GAC,) Hilde Veth ('Hollandia), Dicky van Dijk (Sagitta) en Puck van Duyne—Brouwer (Celebes). Heren. 100 meter. Saat, Van Hardeveld en Ru- lander (allen V. en L.). 200 meter: Saat, Van Hardeveld (beiden van V. en L.) en Moerman (Pro Patria). 400 meter: De Kroon (Trekvogels), Wijn bergen (Pro Patria) en Smildiger CV. en L.). 800 meter: Veltman (Trekvogels), Rem (Lycurgus) en Wolsink (Partheon). 1500 meter: Roovers (Thor), Soesbergen (Hellas), Jonkers (V. en L.). 5000 meter: Fekkes (DOS), Viset (Ciaïfo) en Van den Veerdonk (Kimbria). 110 meter horden: Broeken (K. en K.), Nederhand (ALO) en Parlevliet (V. en L.). Vèrspringen Mooy (Volt), Wessels (AV '23) en Diikcks (Swift). Hoogspringen: Van Druten (V. en L.), Diiksterhuis (Rap) en Nederhand (Aio). Polsstokhoogspringen: Van Es (Holland), Swart (Haarlem) en Lamoree (Kometen). Speerwerpen: Fikkert (Enn), Lutkeveld (APGS) en Kamerbeek (PSV). Discuswerpen: Fikkert (Eno), C. Postma (Trekvogels) en Derichs (Swift). Kogelstoten: Demmink (Hellas), Derichs (Swift) en Fikkert (Eno). 4 x 100 meter estafette: Van Hardeveld, Saat, Rulander (allen V. en L.), Moerman (Pro Patria). 4 x 400 meter estafette: De Kroon. Verwey (beiden Trekvogels), Wijnbergen (Pro Pa tria), Smildiger (V. en L.). De Duitse ploeg De Duitse damesploeg, die Zondag 15 Augustus in Hamm in de landenwedstrijd athletiek tegen Nederland uitkomt, is na genoeg de sterkste die Duitsland thans op de been kan brengen. Met uitzondering van de dames Hagedorn en Wiemann behoren alle leden van de ploeg tot het team, dat Duitsland op de Europese kampioenschap pen zal vertegenwoordigen. Bij de heren is de bezetting minder sterk, maar Duitsland moet dan ook op één dag in drie landenwedstrijden tegelijk aantreden. Behalve de ontmoeting met Nederland staan voor de Duitse heren voor Zondag ook een treffen met Zwitserland en een met Luxem burg op het programma. Tegen de oranje broeken zijn nu zelfs drie athleten van de partij, die niet voor de Duitse kampioen schappen inschreven omdat zij toch geen kans hadden. Geister op de 400 meter, Stracke op de 800 meter, Lueg op de 1500 meter en Schade op de 5 km. zijn de voornaamste figuren. Jim Peters, die naar men weet aan het einde van de ma:-athon bij de Britse Spelen in Vancouver Zaterdag in elkaar zakte, zal niet aan de marathon bij de Europese kam pioenschappen in Bern deelnemen. Dit heeft de Britse athletiekbond, na uit Van couver inlichtingen over de toestand van Peters ontvangen te hebben, bekend ge maakt. Peters heeft zelf verzocht hem van de lijst voor Bern te schrappen. Voor de promotie waterpolocompetitie om een plaats in de eerste klasse dames werd Maandagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem gespeeld de wedstrijd DWT—HZPC. Nadat mej. Somers een strafworp gemist had waarbij DWT tevens een spelersmeerderheid had verkregen, deed dezelfde speelster kort daarna met een voorsprong van een-nul voor DWT de rust ingaan. In de tweede helft van de wedstrijd werd mej. Van Bruggen de kant opgezonden. De strafworp. genomen door mej. Feber. miste zijn doel niet. Hierna verkregen de Haagse dames een speelstersmeerderheid doordat eerst mej. Cok Somers de kant werd opge zonden en later gevolgd werd door haar zus mej. Ank Somers. In deze ongelijke strijd van vijf tegen zeven hield de DWT-verdediging echter stand en het bleef een-een. In deze halve competitie heeft DWT nu een wedstrijd verloren en een wedstrijd gelijk gespeeld. DWT-DWR Als laatste wedstrijd voor de tweede klasse heren werd gisteravond in de zweminrich ting aan de Houtvaart te Haarlem gespeeld de wedstrijd DWT-DWR. Doordat Wisker zich voor de ballijn binnen het tweemeter gebied bevond werd een keurig door Wild schut ingeschoten schot als doelpunt afge keurd. Kort hierna werden De Bruin (DWR) en R. Rozekrans (DWT) de kant opgezonden, waarna Wisker een aangespeelde bal van Pie- ters het DWT-doel inzond. Kort hierna kwam een schot van De Bruin in het DWT-doel terecht. In de tweede helft van de wedstrijd werd het drie-nul na snel opzwemmen en een schot van Pieters. Met een achterwaarts schot van Kollerie kwam DWR met vier-nul voor. waarna Wisker met een ver schot de DWR- zege op vijf-nul bracht. De eindstand is: DJK 10 10 0 0 20 53 13 Dolfijn10 7 1 2 15 38 10 VZV10 5 1 4 11 31 30 DWR 10 3 2 5 8 28 28 DWT 10 2 1 7 5 24 39 Neptunus Za10 0 1 9 1 5 59 Promotiecompetitie Het is een deels vergeefse tocht geweest die HVGB Maandagavond naar Amersfoort heeft gemaakt, om daar voor de promotie water polocompetitie de strijd aan te binden tegen AZPC. Na het verstrijken van de eerste helft van de wedstrijd zag scheidsrechter De Kok uit Den Haag zich genoodzaakt door de snel invallende duisternis de wedstrijd te staken, met de stand twee-nul voor AZPC. Tweeduizend belangstellenden waaronder de burgemeester van Amersfoort hadden zich rond de boorden van het bassin ge schaard toen de ploegen te water gingen. Direct na de aanvang werden over en weer aanvallen ondernomen. Een schot van Hoge- land kwam in de handen van de AZPC-kee- per, waarop direct aan de andere kant een schot van Wim Mosterd over ging. AZPC bleef hierna een zware druk op de HVGB- verdediging uitoefenen, maar deze gaf de AZPC-ers geen kans. Na dit spelletje over en weer beging de HVGB-keeper de fout om bij een AZPC- aanval zijn doel vast te houden, hetgeen tot gevolg had dat de keeper zijn plaats in het doel mocht verwisselen voor een plaats op de kant, en AZPC een spelersmeerderheid verkreeg en Wim Mosterd een vrije worp kreeg. De HVGB-verdediging kreeg het toen zwaar te verduren. Nater lag bij HVGB in het doel. Met nog ruim twee minuen spelen in de eerste helft, bezorgde Gerrit Mosterd AZPC de leiding. Beide teams kwamen hier na weer volledig in de strijd. Een schot van Rol bleef net bij de doelpaal voor de doellijn liggen. AZPC ging ten aanval en na een mislukt schot van Wim Mosterd schoot Ger rit Mosterd onhoudbaar in. Met deze twee—nul stand ging de rust in. c „Kijk eens", zei Bunkie. „Wat doen die daar?" Ze gingen er heen, want het waren twee jongens uit hun klas. „Hallo!", zei Rick. „Wat voeren jullie uit?" „Fijn 'n vuurtje stoken!", zeiden de jongens. „Kijk, we hebben een oventje gemaakt!" Rick en Bunkie stonden te kijken, hoe het vuurtje lustig brandde; de rook en de vlammetjes kwamen boven uit het schoorsteentje. „We moeten er weer gauw wat meer hout op doen", zei één van de jongens. Anders gaat het uit, hoor!" „Ik zal wel even helpen met takjes zoeken", zei Bunkie. Hij ging met de anderen aan 't werk om overal de takjes op te rapen, die ze vinden konden. Hij had al gauw een hele bos bij elkaar gezocht en die gooiden ze nu onder in het gat van het oventje. Het vuur ging weer flink branden1-2 Op bijgaand sterren- kaartje, voorstellend de Zuidelijke hemelhelft, is het sterrenbeeld de Schutter afgebeeld; het hier getekende aanzicht vertoont de Augustushe- mel omstreeks midder nacht. Die Schutter in teresseert de sterrenkun digen bijzonder; in die richting ligt nainelijk verwijderde bijna vier keer zo ver. Maar door dat wij aan de hemel nu zenmaal geen perspec tief zien, nemen wij maar onze toevlucht tot het willekeurig samen vatten van bepaalde groepen sterren, omdat zij ons in die groepering iets zeggen. En die „nevels" nu, die Het woord „zien" is hier overdrachtelijk ge bruikt, want tot de gro te spijt cler astronomen is hier juist niets te zien: donkere kosmische wolken beletten ons het uitzicht op de kern van het Melkwegstelsel. Maar sinds een paar jaar hebben wij er toch het centrum van ons Melkwegstelsel. Men telt in het sterrenbeeld Schutter enige tientallen „nevelvlekken" oftewel sterrenhopen; er bevindt zich daar op verscheide ne plaatsen een dichte opeenhoping van sterre- materie. Voor een goed begrip van de situatie eerst dit: het „beeld" dat wij Schutter hebben ge doopt (Sagittarius met zijn wetenschappelijke naam) is natuurlijk maar een toevallig-gegroe- peerde verzameling ster ren, als één geheel be schouwd omdat de men sen er een bepaald beeld in zagen, zoals dat met alle sterrenbeelden het geval is. In werkelijk heid staan al die sterren van één zo'n beeld lang niet even ver van ons af: de dichtstbijzijnde ster staat hier 75 licht jaren vandaan, de verst wij „in" de Schutter zien staan, bevinden zich nog weer veel verder weg; er zijn daar sterrenho pen bij die elfduizend tot vijftigduizend licht jaren van ons zijn ver wijderd. (Denk eens aan: 50.000 keer de afstand die het licht in een jaar doorloopt met zijn snel heid van 300.000 km. per seconde. Al zou zo'n ne vel al veertigduizend jaar geleden opgehouden hebben te bestaan, dan zouden wij en ons nage slacht haar nog tiendui zend jaar aan de hemel zien staan: nog altijd is dat licht onderweg!) In deze hemelstreek nu „zien" wij het cen trum van ons Melkweg stelsel; er moet zich daar een hoeveelheid materie bevinden, honderddui zend millioen maal zo groot als de hoeveelheid materie waaruit de zon bestaat. een soort contact mee en wel radiocontact. In die zin, dat men met be hulp van radiotelescopen een sterke straling uit deze richting van de he mel heeft opgevangen; straling die veel sterker is dan de van elders ko mende radiostraling. De ze radiogolven hebben, anders clan de lichtgol ven, het vermogen, door de donkere wolken heen te dringen en zo kunnen wij ze toch waarnemen. In de komende jaren zal de wetenschap der ra- dio-astronomie ons nog wel meer kunnen ont hullen over die mysteri euze hemelstreek „ach ter de Schutter". Het is ie streek waar alles om draait: ons gehele Melk wegstelsel voert een (200 milloen jaar durende) rondwentelende bewe ging uit om dit middel punt. G. v. W. Toen riep de scheidsrechter de aanvoerders bij zich, waarop hij hen mededeelde dat hij door het slechte licht het verloop van de wedstrijd van zijn plaats af niet meer kon volgen en de wedsrtijd staakte. Een teleur stellende mededeling. Er hing voor de beide ploegen veel van af om onder deze omstan digheden te blijven doorspelen. Na onderling overleg werd besloten op Vrijdagavond (aanvang half acht) de strijd wederom aan te binden. Gespeeld wordt dan weer in Amersfoort. Of de wedstrijd i n geheel over gespeeld wordt is nog niet be kend. Er zijn drie mogelijkheden: de wed strijd geheel over laten spelen, de stand tweenul handhaven en nog een halve wedstrijd laten spelen en ten derde de stand waarbij de wedstrijd gestaakt werd als eindstand te nemen, aldus de heer Planjer, lid van de sportcommissie van de K.N.Z.B, De sportcommissie moet beslissen. Daar de wedstrijd opnieuw is vastgesteld blijven dus de eerste twee mogelijkheden open. Gezien de speltechniek van HVGB, ongeacht de achterstand van tweenul, is het voor HVGB te hopen dat de wedstrijd geheel wordt overgespeeld. In Krefeld is een vergadering van de vertegenwoordigers van de Belgische, West-Duitse en Nederlandse ijshockeybon- den gehouden ter regeling van de compe titie 1954/55 "m de Lippens-cup. Ofschoon de sluitingsdatum voor de in schrijving tot deelneming aan deze com petitie op 1 October werd bepaald, meldden zich reeds thans: Antwerpen (Brabo), Bad- Nauheim, Berlijn, Düsseldorf (DEG), Den Haag (HHIJC), Luik (CPL) en Krefeld (KEV). Op een vergadering, die op 9 October in Arnhem gehouden zal worden, zal het roos ter voor deze competitie, welke omstreeks half November zal aanvangen, worden vastgesteld. Mr. J. A. C. Bierenbroodspot (Nederland) werd met algemene stemmen tot voorzitter herkozen. De acht van de universiteit van Brits Co lumbia zal niet naar Amsterdam komen om aan de Europese roeikampioenschappen deel te nemen. Frank, de coach van de ploeg, die tijdens de Britse Spelen in Vancouver de Empire-titel won, heeft verklaard, dat finan ciële moeilijkheden de plannen hebben om ver geworpen. Wel zal Canada op de Bos baan met een acht vertegenwoordigd zijn. Maandag zijn op het terrein van V.R.A. de Free Foresters aan hun jaarlijkse cricket- tournée begonnen met een ééndaagse wedstrijd tegen een NCB-elftal. De wed strijd had echter veel van de regen te lijden en na verschillende onderbrekingen in de loop van de dag moest tegen zes uur de match definitief gestaakt worden. Een draw was derhalve het resultaat. De scores waren: NCB-elftal: 1ste innings: 132 (J. Jansen Schoonhoven 10, A. Phijffer 20, W. v. d. Vlugt 35, C. de Nijs 26, H. Pel ser 11). Bowlingcijfers Free Foresters: R. H Hardy 2—42, W. M. E. White 3—16, R. V. C. Robins 4—49, J. R. H. Hill 1—12, Free Foresters: 1ste innings: 18 voor 2 (regen). R. H. Hewitson II not out. Bow lingcijfers NCB-elftal: M. Maas 22, H. Pelser 012, R. Borgers 01. Provinciaal ziekenhuis In de afgelopen jaren hebben de Provin ciale Staten van Noordholland credieten, die enkele millioen guldens in totaal be dragen, beschikbaar gesteld voor restaura tie van gebouwen van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort en vooar het ma gen van nieuwe gebouwen. Enige verbete ringen zijn inmiddels tot stand gebracht en dezer dagen is begonnen met het bou wen van nieuwe werkplaatsen voor ar beidstherapie voor patiënten. Donderdagmorgen zal de eerste paal voor dit werk geheid worden door een lid van Gedeputeerde Staten. De nieuwe werk plaatsen zullen verrijzen in de omgeving van het meertje op het terrein van het ziekenhuis. Daar in de afgolop n maanden in Am sterdam een aantal kinderen het slachtoffer van verkeersongelukken is geworden gaat de Amsterdamse politie affiches verspreiden met als opschrift: „Rijdt of ieder kind het uwe is". 61) Cass zei heel weinig, zijn mond was één strakke lijn en hij scheen in somber ge peins verzonken. Zijn ogen hield hij neer geslagen en er was een ongunstige uit drukking op zijn donkere gezicht. Hij rookt? niet en dronk evenmin en behalve wanneer iemand anders in de buurt was, mompelde hij 't weinige, dat hij te zeggen had, in 't Italiaans. Terwijl de tijd tergend langzaam ver streek werd hij hoe langer hoe geïrriteer der. Fronsend keek hij naar een jonge man, die bij het raam aan een tafeltje prent briefkaarten zat te schrijven. Hij nam 'm vol argwaan op en toen deze na enkele ogenblikken opstond en de conversatiezaal verliet, liet Cass zijn prikkelbaarheid de vrije loop en mompelde enige verwensin gen in zijn moedertaal. Op een gegeven ogenblik scheen hij 't werkelijk niet langer uit te houden. „Ik blijf hier niet", zei hij heftig, thans Engels sprekend. „Ik ga er vandoor. Jij hebt de zaak natuurlijk weer eens bedorven! Als je precies had gedaan, wat ik je zei, dan zouden we er nu niet zo voorstaan. O, wat 'n dwaas was ik om naar jou te luisteren!" Scott protesteerde: „Schei uit, Lew! Je weet dat we niets konden doen zonder Laura „Wis en waarachtig konden we ook zon der haar wel iets doen! Zij is zó voorzich tig dat ze ons beiden in de gevangenis zal brengen, alleen maar om haar eigen huid te redden. Ik ben er misselijk van! Je had me de jongen direct in Martle in de boot moeten laten meenemen, dan waren we nu veilig en wel in Frankrijk geweest bij Madame Carnot. We hadden dan geen last gehad van nieuwsgierige knapen als Tarrant en Woodstone, die zich overal mee schijnen te bemoeienJullie zijn alle maal te knap, te intelligent. Maar wat heb je er aan? Bovendien ben ik ook nog bang, dat Laura ons de voet dwars zet Iemand moet te veel losgelaten hebben.. Vooruit, kom mee. We gaan de jongen nu onmiddellijk halen. Je zuster kan hem zijn medicijn geven en hij zal rustig in slaap vallen en nergens iets van merken, totdat we aan boord zijn. Scott aarzelde. „Nog tien minuten, Lew", pleitte hij. Cass was echter al opgestaan en liep op de deur toe. „Jij kunt voor mijn part nog wel tien dagen wachten", beet hij zijn metgezel toe. „Ik heb je niet nodig. Ik kan dit karweitje heel goed alleen opknappen. Dat brengt bovendien nog meer in het laatje". Deze laatste opmerking prikkelde Scott. Hij begreep wat bedoeld werd. „Goed, Lew", zei hij met een mat lachje. „Ik ga mee. Haal de wagen maar". Enkele ogenblikken later reden ze weg. Een motorfiets passeerde hen, maar ze schonken er geen aandacht aan. In grote vaart reed deze naar de „Hollies", waar hij stopte. De man op de duo sprong er af en liep het hek binnen, 't Was de man, die in de „Crown" prentbriefkaarten had zitten schrijven.Hij klopte op het venster. Edwards en Matt Tarrant hadden hierop gewacht. „Nu gaat 't gebeuren", zei Matt opgewonden. Het licht werd uitge draaid en in het donker slopen ze naar de hal. Intussen wisselde Jim voor het huis enige woorden met de mannen van de mo torfiets, twee in burger geklede recher cheurs van de plaatselijke politie. De drie mannen stelden zich vervolgens verdekt op in het struikgewas. Het duurde niet lang, of de auto van Scott en Cass kon digde zich aan. Deze hield voor het huis stil en de beide mannen stapten haastig uit. Jim hield zijn adem in. Hij hoorde de Italiaan mompelen: „Je moet 'm direct meenemen, hij kan zijn pillen in de auto krijgen, als zij ze nog niet heeft ingegeven". Even later hoorde hij het slot van de voordeur opendraaien en Scott roepen: „Katie, Katie!" Matt Tarrant, die in de hal stond, hoorde dit ook. Hij hoorde Scott zeggen: „Alle machtig, waarom is er geen licht!" Cass antwoordde op zachte toon: „Ik heb een zaklantaarn." Een seconde later flitste deze aan en in de schelle lichtbundel zag hij de figuur van Jim Woodstone in de deur opening en vaag daarachter twee andere silhouetten. Onmiddellijk besefte Cass het gevaar en zijn hand ging naar zijn zak, maar het volgend ogenblik had Jim hem beetgepakt en viel de zaklantaarn klette rend op de grond. Matt had zich intussen op Scott geworpen en even heerste er een chaotische verwarring in de donkere hal. „Laat iemand licht maken, vlug, licht!," riep Jim Woodstone heftig. „Een van die kerels heeft een revolver!" Even later beschenen twee lichten de on beschrijflijke warwinkel. Matt en Edwards hielden met de grootste moeite de tegen stribbelende Scott in bedwang, terwijl Jim met Cass op de grond lag. De twee politiemannen in burger belicht ten met hun zaklantaarn dit schouwspel. Opeens riep één van hen. „Pas op, kijk uit!" Het volgend moment klonk een schot. Matt zag hoe de politieman Jim te hulp snelde om Cass in bedwang te houden en hoe deze de revolver uit Cass' hand rukte. Pas toen drong het tot hem door, dat Scott geen vin meer verroerde Hij hoorde Edwards zeggen: „Allemensen, hij heeft hem doodgeschoten!" Matt boog zich over Scott heen; zijn ogen waren gesloten en zijn hoofd hing slap naar opzij. Hij trachtte de man omhoog te trek ken, maar hij was loodzwaar. Een wonderlijke kalmte kwam opeens over hen allen. Zelfs Cass stribbelde op dat moment niet meer tegen. Een van de rechercheurs onderzocht Scott haastig. „Ik vrees, dat er niets meer aan te doen is," zei Matt en de ander knikte. „Ik zal een dokter moeten halen," zei hij rustig. Erwards had in een zijkamer licht ge maakt en hier werd Scott's bewegingloze lichaam op een sofa gelegd, dezelfde sofa, waarop Beverley kort tevoren geslapen had In de donkere hal bewaakten Jim en de andere politieman Cass, die geen woord meer gezegd had, nadat hij het dodelijke schot had afgevuurd. „We moeten meer licht maken," zei Ed wards. „Ik zal kaarsen zien te vinden." Met een van de zaklantaarns liep hij de hal in. In de schelle lichtbundel leek Cass' gezicht een ongezond bleek masker. Zijn donkere ogen glansden koortsachtig. Opeens barstte hij uit: „Jullie kunt me daar niet voor arresteren! Het was een ongeluk. De politieman beval hem scherp zich kalm te houden. „U kunt straks uw ver klaringen afleggen," zei hij kortaf. Maas Cass' Zuidelijk temperament barstte thans pas goed los. Hij vloekte en tierde. „Ik heb een heleboel te vertellen!," gilde hij op hysterische toon. „Denk niet, dat ik dit allemaal alleen op me zal nemen! Wis en waarachtig niet! Wilt u bewijzen? Ik zal ze u gevener zijn ook anderen in deze zaak betrokken.... Laura Dean bijvoor beeld.... en...." Jim onderbrak hem en merkte kalm op: „Wees niet dwaas, dat wisten we immers ai lang! We wisten dat je haar in Newbury ontmoette op die bewuste avond. Waarvoor dacht je, dat we anders in Newbury waren, dan om jou in de gaten te houden? Ik door zocht je kleren in de slaapkamer in het hotel, terwijl jij bij haar was. Maak het je niet moeilijk, je kunt ons niets nieuws ver tellen! We weten alles. We weten wat je uitgevoerd hebt, sinds je mevrouw Dean gisteravond in Newhaven hebt gesproken en ook weten we dat je een motorboot ge huurd hebt in Lowestoft. Je houdt van motorboten, hè Cass? In Martle had je er ook eenMaar dit keer zal hetniet doorgaan! De jongen is er niet meer; juf frouw Brent heeft hem onder haar hoede genomen. Ze is niet verdronken, Cass o nee, ik roeide haar, als je het precies wilt weten zélf naar de kant van de rivier. Jim had op de gelegenheid om hem dit alles te zeggen, zitten wachten. Cass' reactie liet niets aan duidelijkheid te wensen over. Hij kromp ineen en hij leek op een angstig dier, dat in de val is gelopen. Edwards, die inmiddels kaarsen had ge vonden, verzocht Matt meer licht te maken. „Ik moet nog even met die mevrouw Evans praten, voordat de politie haar aan de tand gaat voelen," zei hij. „Sluit Cass zolang in een of andere kamer op." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6