Capaciteit van nieuwe Haarlemse stadsbus nog iets groter dan de tegenwoordige Omroepinstallatie en optisch stopsignaal Talrijke Haarlemse scholieren werkten in pootaardappeloogst Hiroshima na negen jaar Bergbeklimmers in de Franse Alpen vermist Britse goodwill-missie in Colombo-landen V acantie-verdienste Regen bracht echter teleurstelling en verloop in hun gelederen Oogstverwachtingen in België niet gunstig Nehroe neemt Zending in bescherming DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 5 Bussen genoeg Kleur niet langer groen Comjortahel staan Geen gehel meer Raadslid door een schot hagel dodelijk getroffen Nachtwacht in zand Meer trolleybussen in Arnhem Hans Kaart als zanger in de „Bonte Trein" Ongeluk op bouwwerk; opperman omgekomen Studieboerderij voor jonge boeren Plannen voor een sanatorium bij Groningen Kerkelijk Nieuws Esperantisten in Friesland West-Duits blad ontving brief van dr. John Alleen Pakistan wil komende defensie-conferentie bijwonen Kort nieuws Missies moeten grensgebieden om politieke redenen mijden Zuid-Korea zegt matiging toe jegens UNO-commissie Weer vliegende schotel Beeld in gemeentehuis van Enschedé Onlangs meldden wij reeds, dat de directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer maatschappij 45 bussen had besteld voor het Haarlemse stadsnet, bestaande uit een Leylandchassis, waarop door Verheul in Waddinxveen een carrosserie zal worden gebouwd. Wij zijn thans in de gelegenheid enige bijzonderheden mede te delen over deze nieuwe bussen, waarvan de aflevering in het midden van het volgend jaar zal plaats hebben. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat het tot nu toe door de N.Z.H. in Haarlem gebruikte bustype, de 46- en 42-persoons Crossley, voor de stadsdienst niet bijster geschikt is. De wagens zijn zwaar van constructie, breed en lang en daardoor minder soepel te manoeuvreren in een stad met veel bochtige en nauwe straten, waar boven dien het intensieve verkeer het uiterste van de chauffeurs vergt. Niet alleen de direc tie van de N.Z.H.ook de verkeersdeskundigen hebben gemeend dat in de toekomst in Haarlem een kleiner type bus moest worden toegepast. Bleef voor de directie van de vervoermaatschappij het probleem op te lossen hoe zij erin kon slagen ep de drukke lijnen met die kleinere bussen toch dezelfde vervoers capaciteit te blijven bieden. Daarbij moest de oplossing om dan een grotere frequentie in te voeren uiteraard als oneconomisch van de hand worden gewezen: de huidige bedrijfsuitkomsten van het stadsnet laten niet toe, dat er nog meer bussen worden ingezet, afgezien nog van de vraag of er voldoende personeel te krijgen zal zijn.. Men moest dus met kleinere bussen toch meer passagiers gaan vervoeren en dat kon alleen door meer staan- en minder zitplaatsen aan te brengen. Vergelijkt men de tegenwoordige Crossley met 46 zitplaatsen en veertien staanplaatsen met de toekom stige Leyland-Holland-Coach met dertig zit- en 34 staanplaatsen, dan blijkt uit deze getallen reeds, dat de nieuwe stadsbus, in weerwil van de kleinere afmetingen, nog een iets grotere capaciteit heeft. niet alleen aan de voorzijde maar ook op zij ter hoogte van de ingang en aan de achterzijde van de bus. En dan staat er nog een andere min of meer revolutionnaire verandering op het programma: de N.Z.H. zal waarschijnlijk voor de stadsbussen de groene concern- kleur der spoorwegdoohters verlaten. Voor de stad vindt men die kleur niet sprekend genoeg, al is men het er nog niet over eens welke kleur dan wel te kiezen. Er wordt aan grijs gedacht, maar dat heeft het be zwaar dat de touringcars al grijs zijn en men wil geen afbreuk doen aan de mede door die gedistingeerde kleur gekweekte goodwill van het toerwagenpark. De 45 bestelde Holland Coaches worden uitgevoerd in zelfdragende constructie, hetgeen een zeer grote gewichtsbesparing geeft, een gewichtsbesparing welke ook doorwerkt in de motorrijtuigenbelasting. Zij worden negen meter dertig lang en twee meter veertig breed. Deze afmetingen betekenen een stap ver der op de standaardisatie van het Neder landse bussenpark. Ook het Gemeentever voerbedrijf van Utrecht bestelde onlangs vijftig bussen van hetzelfde type, waarvan de breedte geheel, de lengte vrijwel over eenkomt met het Haarlemse ontwerp. Ook op andere punten bestaat zo'n grote over eenkomst, dat de carrosserieën voor Haar lem en Utrecht practisch als één serie kun nen worden gebouwd, zij het dan dat Utrecht met zijn bestelling net iets eerder was. Aanvankelijk had het Domstedelijk busbedrijf dertig Holland-Coaches besteld, de reeds afgeleverde exemplaren bevielen zo goed, dat er nog een nabestelling van twintig stuks volgde. De instapdeur bevindt zich bij dit type voor de vooras en daar uiteraard de on- dervloerse motor van 90 pk. wordt toege past, heeft de chauffeur heel wat meer bewegingsvrijheid dan op de Crossley het geval is. Zijn taak wordt ook op andere wijze verlicht: hij heeft slechts twee pe dalen, het gas- en het rempedaal, omdat het frictiepedaal achterwege kon blijven. Voorts heeft de motor een half-automati- sche versnelling, welke met een licht ver stelbaar knopje bediend wordt. De over brenging naar de versnellingsbak geschiedt pneumatisch. Wat de indeling der carrosserie betreft het volgende: aan de linkerzijde van de bus komt een rij dubbele zitplaatsen van 92 centemeter breed, aan de zijde van de in- en uitstapdeuren een rij enkele zit plaatsen van vijftig centimeter breed. Het looppad wordt 82 centimeter breed. Op de achterbank kunnen vijf passagiers zitten. De nooddeur komt aan de linkerzijde. De dubbele uitstapdeur, met naar bin nen klappende portieren, bevindt zich in het midden van de bus. Daar er wat meer loop. en staanruimte in deze bussen is dan in de tot nu toe gebruikte, krijgen de pas sagiers zonder zitplaats een wat comfor tabeler staanplaats, terwijl tevens het door lopen naar het achterdeel van de bus wordt bevorderd, evenals een vlug in- en uit stappen. De ramen worden tachtig centimeter hoog: zij bieden ook de staande reizigers een goed uitzicht. De verwarming zal geschieden door ka cheltjes onder de banken, de verlichting door een te perfectionnex~en T.L.-systeem. De bussen zullen worden voorzien van een omroepinstallatie voor het door de chauffeur afroepen van de halteplaatsen. Verder wordt er een vernuftig stopsein systeem aangebi'acht, dat zowel accoustisch als optisch zal werken. De eerste passagier die op het knopje voor de volgende halte Ongeluk bij vogelschieten Het Tubbergse gemeenteraadslid de heer E. J. Haverkort ui't de buurtschap Geeste ren (gemeente Tubbergen) i;s Maandag middag door een hagelschot in Geesteren dodelijk getroffen. Het ongeval gebeurde tijdens de vogelschietwedstrijden, welke ter gelegenheid van het jubileum van een pastoor in Geesteren werden gehouden. De heer Haverkort had juist enkele kinderen van de gevaarlijke plaats onder de paal, waarop de vogel stond, verwijderd. Hij liep daarna terug naair de schietplaats, ter wijl het geweer werd geladen. Door een ongelukkige manoeuvre van een der schut ters ging het schot af, waardoor de heer Haverkort in de buik werd getroffen. Hij is tijdens het vervoer naar het R.K. zieken huis in Almelo overleden. De feestelijk heden in Geesteren zijn na het ongeluk afgelast. In een café te Zevenbergen heeft de achttienjarige Joh. van Sliedregt Rem- branidts meesterstuk De Nachtwacht in ge kleurd zand gereproduceerd. De jongeman, die werkzaam is bij een meubelmaker te Klundiart, won reeds op zevenjarige leeftijd bij een kleurwedstrijd een eerste prijs. In een tijdschrift las hij onlangs een artikel over een Belgische „zandkunstenaar" en thans heeft hij in een zaaltje achter een café De Nachtwacht gereproduceerd met zand. Hij werkte vijf avonden aan het ongeveer 3 bij 3'/o meter grote stuk, waarin hij 35 verschillende kleuren zand verwerkte. Het zand had hij zelf gekleurd. Het „zandschilderij" trekt veel belangstelling. drukt veroorzaakt niet alleen een zoem toon, maar doet ook een groen lampje op rood verspringen, hetgeen niet alleen voor de bestuurder, maar vooral voor de passa giers het teken is dat er reeds reizigers zijn die te kennen hebben gegeven te willen uitstappen. Degenen die desondanks nog eens bellen en de praktijk leert, dat dat er altijd tamelijk veel zijn veranderen niets meer aan de stand van zaken: het lichtje blijft rood en de zoemer zwijgt. Hetgeen voor de chauffeurs alleen maar plezie-ig zal zijn. Er komen films voor de lijnnummers, Zoals wij al eerder schreven, maakt de aflevering van deze 45 stadsbussen een even groot aantal Crossley's vrij, welke na revisie en modernisering voor de forensen diensten Amsterdam-Zandvoort kunnen worden gebruikt. Dat het hier eenmanswa- gens betreft is geen bezwaar: de forensen zijn abonné's, zodat er geen kaartjes ge kocht behoeven te worden of geld gewis seld. In totaal zijn er ongeveer 65 bussen voor de busdienst Amsterdam-Zandvoort nodig, maar de twintig overige wagens, welke voor tweemansbediening zijn uitgerust, zijn ook al geruime tijd in de N.Z.H.-garages en -werkplaatsen aanwezig. Het zijn voorna melijk 46-persoons-Crossley's met de alu- miniumcarrosserie van De Schelde-Avio- landa en zij werden aangekocht van een aantal andere dochterondernemingen van de spoorwegen waarvan de netten en dien sten werden ingekrompen, zoals de Sal- land, de Velox en de T.A.D.O. Ook deze bussen zijn geheel gemoderni seerd en gereviseerd en hoewel er bij zijn, die er reeds 500.000 kilometer op hebben zitten, kunnen zij nog jaren mee. Een foto van een der eerste bussen van de voor Utrecht bestemde serie Holland- Coaches. Het model van de nieuwe Haarlemse stadsbus zal hiervan slechts weinig afwijken. Deze wordt dertig centimeter langerwaardoor het tevens mogelijk wordt in plaats van een enkele een dubbele uitstapdeur te maken. Arnhem, één van de drie steden im het land waar trolleybussen rijden, wil het wagenpark uitbreiden tot 43 trolleybussen. Thans rijden er 36, doch dit aantal wordt te klein geacht, daar het reeds enkele jaren in dienst zijnde materiaal steeds vaker moet worden gerepareerd. Ook wil men de lijnen uitbreiden. Met de aanschaffing van zeven nieuwe trolleybussen zal een bedrag van meer dan een half millioen gemoeid zijn. Het aantal buspassagiers in de Gelderse hoofdstad neemt jaarlijks toe. In verge lijking met 1946 is het aantal verdubbeld en van 9.678.000 gekomen op 18.358.000. Het aantal afgelegde kilometers bedroeg in 1946 1.745.000 en nu 3.609.000. In verge lijking met vóór de oorlog is het aantal passagiers in de hoofdstad van Gelderland zelfs verdrievoudigd. De acteur Hans Kaart, die reeds gerui me tijd aan het conservatorium in Milaan zanglessen neemt, zal binnenkort naar Ita lië terugkeren om deze studies te hervat ten. Thans speelt hij in de Kleine Comedie in Amsterdam in het gezelschap van Johan Kaart, zijn oom. Tijdens dit verblijf in het vaderland heeft de AVRO met Hans Kaart een contract gesloten, waarin diens debuut als tenor is vastgelegd in de „Bonte Trein" van Dinsdag 5 October. Het répertoire zal door Kaart in overleg met zijn leraar in Milaan worden vastgesteld. Maandag heeft zich bij een in aanbouw zijnd pand in de Segbroeklaan te 's-Gra- venhage een ongeluk voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 46-jarige opper man C. van der Z. Een kruiwagen met ste nen, die electrisch werd opgetakeld, bleef haken. De machine bleef doordraaien. De paal, waar de katrol aan was bevestigd, kreeg hierdoor te veel spanning te verdu ren en knapte af. De opperman, die er juist onder stond, kreeg de paal op het hoofd. Hij is door de G.G. en G.D. naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overgebracht, waar hij vrijwel direct na aankomst is overleden. Het Drents Landbouwgenootschap heeft in Havelte (Dr.) een boerderij met 24 hec tare land gekocht van de vroegere Com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen, mr. J. Linthorst Homan. Deze boerderij zal gebruikt worden om de theo rie, welke de jonge boerenzoons op de land bouwscholen hebben opgedaan, aan de practijk te toetsen. Het Drents Landbouw genootschap voelde het reeds geruime tijd als een leemte, dat er geen schakel was tussen de school en het bedrijf. Inmiddels is ook het benodigde vee aangekocht als mede tal van landbouwwerktuigen. De cur sisten worden des nachts ondergebracht in de volkshogeschool „Overcinge", die vlak bij de boerderij is gelegen. De boerderij in Havelte is de eerste prac- tische studieboerderij voor jonge boeren in ons land. Het hoofdbestuur van het sanatorium Beatrixoord te Appelscha (Fr.) heeft de algemene vergadering van het sanatorium een crediet gevraagd van acht millioen gulden om de plannen voor een nieuw sa natorium te verwezenlijken. Als toekomsti ge plaats voor het sanatorium wordt ge noemd Glimmen of Paterswolde, in ieder geval een plaats in de onmiddellijke nabij heid van Groningen. Voorts zijn er plannen het bestaande complex te Appelscha te restaureren. De kosten zijn geraamd op bijna zeven millioen gulden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen K. v. d. Pol te Veenendaal. Bedankt voor 's-Gravenhage (wijk I) J. H. Boerlijst te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Deventer G. Bilkes te Mussel; voor Wormerveer P. N. Ribbers te Ulrum. Uit vijftien landen zijn Maandagmiddag 130 deelnemers aan het te Haarlem gehou den Esperanto-congres door het gemeente bestuur van Leeuwarden ontvangen. De gasten werden toegesproken door de loco burgemeester de heer J. K. Dijkstra, die Leeuwarden zag als het levende centrum van een in economische zin interessant en in geestelijk en cultureel opzicht boeiend gewest. De vice-voorzitber van de Wereldbond van Esperantisten de heer A. Kennedy uit Glasgow beantwoordde de rede en zeide, dat de gasten zich over het korte bezoek aan Friesland hebben verheugd. De tweede dag werd besloten met een maaltijd in de Kland'erij. Vandaag wordt een uitstapje naar Vlieland gemaakt. CHAMONIX (Reuter) Men vreest te Chamonix in de Franse Alpen, dat een groep van negen Zwitserse bergbeklimmers bij de top van de Mont Blanc is omgeko men. De negen Zwitsers waren Za terdagochtend vertrokken en zouden Zon dagavond terugkomen. Vier Zwitsers zijn Maandag op weg ge gaan om het vermiste negental te zoeken, 's Avonds gaven zij met vuurpijlen te ken nen, dat zij hulp nodig hebben. Een Franse reddingsploeg die door slechte weersom standigheden Maandagavond niet kon ver trekken, zal vandaag op weg gaan. Berggidsen zeiden, dat zij ook ernstig be zorgd zijn over het lot van drie andere groepen bergbeklimmers, die eveneens Zon dagavond niet zijn teruggekeerd. Deze drie groepen tellen samen zeven man, naar men meende allen Fransen. Volgens berggidsen !ian het buitengewoon slechte weer van Zaterdagavond en Zondag hen hebben op gehouden. Verscheidene artikelen, maar.... MüNCHEN (DPA) De naar Oost- Duitsland uitgeweken chef van de West- Duitse contra-spionnagedienst, dr. John, heeft nu geantwoord op een schrijven van het tijdschrift „Münchener Illustrierte", dat had verzocht in een serie artikelen de beweegredenen voor zijn vertrek uit de bondsrepubliek uiteen te zetten. Deze brief was geadresseerd aan het staatsziekenhuis te Oost-Berlijn. John antwoordde, dat hij van plan was verscheidene artikelen te schrijven, maar dat hij nog niet kon zeggen, of hij een van deze stukken in de „Münchener illustrier te" zou publiceren. LONDEN (Reuter/DPA) De Britse parlementaire staatssecretaris van Buiten landse Zaken, Arthur Dodds-Parker, is Maandag uit Londen vertrokken voor een reis van een maand door Zuid-Oost-Azië. Op deze reis, die een „goodwill"-missie wordt genoemd, zal Dodds-Parker een be zoek brengen aan Karatsji, Nieuw Delhi, Rangoon, Bangkok, Singapore, Djakarta en Colombo. Diplomatieke waarnemers te Londen leggen verband tussen deze reis en de plannen voor een verdedigingsorga nisatie voor Zuid-Oost-Azië en een uit gebreid program voor economische bijstand aan de landen van dit gebied. Amerikaanse functionarissen in Wash ington menen, dat het verdrag voor het einde van de volgende maand getekend kan zijn. Men verwacht, dat de conferentie half September zal worden gehouden te Baguio ap de Philippijnen. Het ziet er naar uit, dat slechts een der Vijf Colombo-landen India, Pakistan, Birma, Indonesië en Ceylon de confe rentie zal bijwonen, nl. Pakistan. En zelfs dit land zal waarschijnlijk geen verplich ting tot deelneming aan het verdedigings verdrag op zich nemen. Een woordvoerder van de Indiase rege ring heeft bekendgemaakt, dat premier Nehroe zijn ambtgenoot van Ceylon, Ko- telawala, heeft laten weten, dat het be leggen van een bijeenkomst van de Colom bo-landen ter bespreking van de voorge stelde veredigingsgemeenschap geen zin heeft, omdat de meerderheid van deze landen zich reeds tegen deelneming heeft uitgesproken. Nederland niet De berichten volgens welke Nederland zou zijn uitgenodigd, deel te nemen aan de conferentie, hebben een zekere mate van verwondering gewekt in bevoegde Ameri kaanse kringen, die verklaren, dat deze berichten geen enkele bevestiging vinden. Aan de andere kant, aldus A.F.P., schijnt Nederland niet de wens te kennen gegeven hebben, aan de conferentie te willen deel nemen. Amerikaanse schepen met levensmidde len en machinerieën zijn op weg naar Azië, volgens een geallieerd plan om het voor gestelde verdrag door daadwerkelijke hulp aan behoeftige landen te steunen. De Ver enigde Staten zijn het met Groot-Brittan- nië, Australië en Nieuw-Zeeland eens, dat het program een onmisbaar onderdeel is van de verdedigingsorganisatie. Hoge Amerikaanse functionarissen, die van oordeel zijn, dat geen tijd te verliezen is, hebben besloten alvast een begin te maken met de uitvoering van het program, in afwachting van de opening der conferentie. Van welingelichte zijde is verklaard, dat de schepen met levensmiddelen, land bouwmachines. bouwmaterialen, uitrusting voor wegenbouw, rijdende kranen, pompen en katoen eerstdaags in Zuid-Oost-Azia tische havens zullen aankomen. Ook deze zomer proberen weer tal van Haarlemse scholieren op verschillende ma nieren een vacantieverdienste te verwer ven en de een heeft daar meer geluk mee dan de ander. Er zijn er, die op goed geluk iets gaan zoeken, met alle risico's, die daaraan zijn verbonden en anderen infor meren eens bij het Arbeidsbureau, waar door zij dergelijke risico's vermijden. Dat men echter ook als gereguleerd te werk gestelde pech kan hebben heeft dit jaar de pootaardappelcampagne bij Anna Paulow- na bewezen. Het slechte Juliweer heeft daar vele Haarlemse jongelui, die het voor nemen hadden, hier nu eens een goed stuk loon uit te slaan dermate gedesillusion- neerd, dat velen na een dag of een paar dagen al wegbleven. Dat veroorzaakte veel verloop in hun gelederen en maakte me de doordat dan ook vaak weer vriendjes het in hun plaats gingen proberen het voor de organisatie van deze tewerkstel ling nogal onoverzichtelijk. Tot tewerkstelling van scholieren wordt in de landbouw alleen overgegaan als an dere reserves zijn utgeput. De plaatselijke comité's van de Stichting van de Landbouw in gebieden, waar zich in drukke tgden een tekort aan arbeidskrachten voordoet, dienen een aanvraag voor de voorziening daarin in bij een contactorgaan, waarin het Bu reau Oogstvoorziening van de Directie van de Landbouw, Sociale Zaken en de Stich ting van de Landbouw vertegenwoordigd zijn. Dit heeft een overzicht in de landelij ke werkgelegenheid in de landbouw en kan voorts interprovinciale bemiddeling verle nen. In de eerste plaats wil men de lege plaatsen uiteraard opvullen met landarbei ders en wanneer die er niet zijn met onge schoolde arbeiders. Door de interprovincia le bemiddeling hebben in totaal tweehon derd arbeiders uit andere provincies ach tereenvolgens in de Streek en in de Wie- ringermeer gewerkt; zij kwamen van Flak- kee, uit Harderwijk en uit de omgeving van Stadskanaal. Daarmee was echter niet in de behoefte voorzien, die de spoedeisende pootaardap- pel-campagne in de omgeving van Anna Paulowna had geschapen. Pootaardappelen zijn een gewas met zijn uiterste rooidatum. Onder de scholieren, die dagelijks met bus sen naar het „rooigebied" gebracht en ge haald werden, waren ook tal van Haarlem- se jongelui. De eerste week van de cam pagne, die 12 Juli begon, waren zij gemid deld zeventig man sterk. Him aantal was van het begin af al sterk geslonken door de regendagen. De tweede week, toen het weer gunstiger was, kwamen er ongeveer 220 jongelui op, van wie 100 gingen uien trekken in de Wieringermeer en de rest ging in de aardappelcampagne. Dat was een recordcijfer voor Haarlem. De laatste, regenachtige week was het gemiddelde aantal nauwelijks 100. De jongelui werkten voor de bindend vastgestelde „regelprijs" en dat men daar nog wel wat uit kan halen, bewezen door zetters die met weeklonen tussen de veer- In de nabijheid van het dorp Grijps- kerk in Groningen is Zaterdagavond te half acht een personenauto tegen een boom gebotst, waarbij de bekende „valken"-zeil- ster Corhilde Grondsa uit Bergen (N.H.) en haar zuster Teaki vrij ernstig zijn gewond. Haar vader kreeg een shock en een paar ge kneusde ribben, mej. Corhilde Grondsa kreeg een verbrijzelde kaak en een hersen schudding. Zij werd naar het Diaconessen- huis te Leeuwarden overgebracht evenals haar vader en haar zuster. Er bestaat geen levensgevaar. Negen jaar geleden ontplofte boven Hirosjima de eerste atoomhom. De stad is geheel opgebouivd. Alleen de industrie-tentoonstellingshal is in precies dezelfde staat ge laten als waarin het gebouw na de explosie verkeerde. Boven: de stad onmiddellijk na de ontploffing die 120.000 mensen het leven kostte. Beneden: Hirosjima nu. tig en zestig gulden naar huis gingen. Door de regendagen bleef dit echter by uitzon deringen. Velen kregen er al heel gauw genoeg van en bleven weg, vaak zonder daarvan kennis te geven. Dat maakte het ook voor de werkbazen niet eenvoudig, vooral wanneer er dan vriendjes in de bus sen glipten zonder zich op te geven niet beseffend, dat men toch hun naam moest weten om hen later te kunnen uitbetalen. Dat gaf ook nogal een administratieve rompslomp. Maar dit was de eerste naoor logse „potercampagne" met slecht weer. Over het algemeen treft men er beter weer bij en dan is het verloop onder de jeugd, die er een bijverdienste in zoekt, ook niet zo groot. BRUSSEL (ANP) In bevoegde kringen verneemt het agentschap Belga, dat de Belgische oogstverwachtingen niet zeer optimistisch zijn. De uitzaai en de groei zijn allesbehalve begunstigd door de langdurige winter, het droge voorjaar en de zeer natte zomer. Voor tarwe, haver en gerst verwacht men een opbrengst per hectare, die 400 tot 600 kg lager is dan normaal. Rogge schijnt de meeste weerstand te heb ben geboden. De kwaliteit van het vlas, dat zeer van hagel te lijden heeft gehad, en die van de tabak zal, naar men gelooft, het normale peil niet bereiken. Het sui kergehalte der suikerbieten zal lager zijn. Half-late en late aardappelen hebben niet veel geleden, maar zullen vrij moeilijk te bewaren zijn vanwege hun hoog water gehalte. Ook fruit en groenten hebben geleden, vooral de tomaten. Plantenziekten hebben ook meer schade aangericht dan in andere jaren, doordat de bestrijdingsmiddelen een deel van hun doeltreffendheid verloren tengevolge van de langdurige regenval. NIEUW DELHI (A.FP.) In een rond schrijven, gericht aan de voorzitters van de provinciale comités der Congrespartij, veroordeelt de premier van India, Nehroe, „het aannemen van een aggressieve houding jegens predikers van het Christendom in bepaalde delen van India. Deze houding wekt een gevoel van vrees bij de Indiase Christenen, die een belangrijk element van de bevolking vormen". Na te hebben herinnerd aan de in India bestaande vrijheid van godsdienst ver klaart Nehroe, dat hier niet de kwestie van de godsdienst in het geding is, maar die van de toelating van buitenlanders in India, onverschillig met welk doel deze komen. „Wij willen India niet voor de bui tenlanders sluiten, maar wij stellen voor hun binnenkomst in het land bepaalde voorwaarden, die niets met de godsdienst te maken hebben". „De predikers van het Christendom heb ben in verscheidene delen van India goed werk gedaan. Het is tevens weinig aan twijfel onderhevig, dat bepaalde predikers een activiteit ontplooien, die voor India niet gunstig genoemd kan worden. Uit politiek oogpunt willen wij geen buiten landers in de buurt van bepaalde grens zones. Dit heeft niets met de godsdienst te maken. Hun aanwezigheid in die gebieden schept problemen en wij moeten de regle menten in die grenszones met een zekere strengheid toepassen. Er hebben zich moei lijkheden voorgedaan in gebieden, bewoond door volksstammen, waar de activiteit van predikers groot is", aldus het rondschrij ven, dat nog opmerkt, dat er onder de stammen niet alleen zendingsactiviteit van de Christenen is, maar ook van de Moham medanen en Hindoes. Dit rondschrijven heeft bijzondere be tekenis op een ogenblik, waarop verschei dene Rooms-katholieke landen bij de In diase regering stappen hebben onderno men naar aanleiding van het Portugees- Indiase geschil over Goa, waar zich een groot aantal Rooms-katholieken bevindt. SEOEL (Reuter). Zuid-Korea heeft op een Amerikaanse nota geantwoord, dat het Zuid-Koreaanse volk zijn betogingen tegen de communistische leden van de UNO-commissie zal „matigen". In de Ame rikaanse nota, die Donderdag na een reeks incidenten in Zuid-Korea werd ingediend, stond, dat Washington op aanvaardbare wijze zal trachten te bewerkstelligen, dat de commissie wordt ontbonden. De Zuid- Koreaanse premier, Pjoen Joeng Tai, ver klaarde, dat Korea wellicht van geweld dadige middelen zal afzien, zolang andere manieren voorhanden zijn. Ook Polen heeft thans geprotesteerd te gen het „provocerend" optreden tegen le den van de commissie. De Amerikaanse vertegenwoordigers in de commissie wer den voor de incidenten verantwoordelijk gesteld. De gezagvoerder van een Braziliaans lijn vliegtuig heeft gemeld, dat zijn toestel Vrijdagnacht tussen Florianopolos en San tos (Brazilië) over een afstand van 600 kilometer is gevolgd door een voorwerp, dat een „fel licht uitstraalde" en dat aan vankelijk veel sneller vloog dan zijn vlieg tuig. Dit vreemde toestel is ook waarge nomen door een militaire vlieger. De gemeenteraad van Enschedé heeft gisteravond met 24 tegen 9 stemmen be sloten aan de beeldhouwer L. O. Wencke bach te Noordwijkerhout opdracht te ge ven een beeldhouwwerk te vervaardigen. Het is bestemd voor de hal van het ge meentehuis en zal een vrouwenfiguur voor stellen, die de samenwerking tussen over heid en burgerij symboliseert. Er is hier voor een crediet van f 11.000 uitgetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7