Huldebetoon aan Koning Haakon bij het passeren van de Noordersluis Wereldnieuws Nederland lost grote lening van Wereldbank vervroegd af PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Deputaties uit zes vissersplaatsen in traditionele klederdracht De radio geeft Vrijdag Ruime deviezenpositie maakt dit mogelijk, rentebesparing 8 millioen ié Uet zo DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 2 OP ZATERDAGAVOND hen nieuwe wereld gaat voor U open Geschil over deelneming aan Haags bloemencorso Rijksmunt kreeg geen opdrachten meer uit Indonesië Jaarvergadering in Baarn van Zangersverbond Ook Denemarken verwacht matige oogsten Eendje met twee koppen Kerkelijk Nieuws Examens Indiase vrijscharen geven mars naar Goa niet op Bao Dai kondigt thuisreis met een program aan Nederlands-Brits-Zweeds- Deens-Belgisch protest Nederlandse zilvervloot naar A merika K E I P V WEZEN DER GROEI Ter gelegenheid van het vertrek van Koning Haakon van Noorwegen uit IJmui- den op Zaterdag 14 Augustus wordt de passerendte vorst tijdens het oponthoud in de Noordersluis een huldebetoon gebracht, waarvan wij de verschillende onderdelen hier laten volgen. De sluis is toegankelijk voor belangstellenden. Het Koninklijk jacht wordt om 20 uur in de Noordersluis verwacht, waar het een half uur later zal vertrekken. Om tien minuten voor negen worden de pieren ge passeerd. De beide lengtezijden van de Noorder sluis zullen worden versierd met bloemen en vlaggen. De 39 lichtmasten langs de sluis zullen worden getooid met gladiolen. Aan elke mast worden honderd gladiolen bevestigd. Tussen de palen wordt een touw bevestigd, waaraan seinvlaggen zullen worden opge hangen. Aan de beide palen bij het begin en bij het einde van de sluis zullen de Velsense en de Provinciale vlag worden gehesen. Huldebetoon aan Noordzijde Het Koninklijk jacht zal aan de Noord zijde van de sluis meren, tenzij de weers omstandigheden dit verhinderen. In dit geval zal het jacht ligplaats moeten kiezen aan de Zuidkant van de sluis en zal het huldebetoon zich aan die zijde moeten af spelen. Opgesteld zullen worden groepen van de bevolking uit de navolgende vissersplaat sen in de traditionele klederdracht. Folkloristische groepen Bunschoten en Spakenburg.45 personen Katwijk (aantal nog niet be kend) Marken 50 Scheveningen100 Volendam 45 Visserijschool IJmuiden8 (Uit IJmuiden in vissers-oliekleding) Vlaggenparade Vertegenwoordigingen van 15 20 jeugd verenigingen uit de gemeente zullen met hun vaandels worden opgesteld, ten einde een vlaggengroet te brengen. Elke vereni ging zal behalve door de vaandeldrager vertegenwoordigd zijn door één jongens- en één meisjeslid. ADVERTENTIE op onze 250 Modèlkamers Vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting ■WONINGINRICHTING BEVERWIJK HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.50 Radiofeuilleton. 11.10 Orgelconcert. 11.35 Pla ten. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Sopraan en piano. 14.50 Voordracht en muziek. 15.10 Fagottrio. 15.30 Gevarieerde muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Philharmonisch orkest, koor en solist. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 19.00 Schakels tussen heden en verleden, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Op bezoek bij anderen, causerie. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Dichters van deze tijd. 20.30 Apostolaat, causerie. 20.40 Huma nisme als levenshouding, causerie. 21.00 De heer en mevrouw Grenzeloos en Marjan ont dekken Europa. 21.50 Staatsiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noorwegen. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen 7.45 Morgengebed en lit. kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole Orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Platen. 12.55 Staatsiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noorwegen. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. (Tussen 14.45 en 15.30 uur Staatsiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noorwegen). 14.45 Platen. 15.30 Kamerorkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voro de jeugd. 17.15 Platen. 18.00 Wetenschap en leven, causerie. 18.10 Platen. 18.40 Koorzang. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Verzoekpro gramma voor de millitairen. 20.30 Lucia di Lammermoor, opera (3e bedrijf). 21.15 Gods meesterwerk, causerie. 21.30 Platen. 22.00 Staatsiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noorwegen. 22.15 Vioolrecital. 22.45 Kerk en mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S.) 20.15—21.45 Gevarieerd Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.15 Pla ten. 15.00 Zang en piano. 16.00 Platen. 16.30 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 en 20.00 Platen. 20.15 Symphonie orkest en solist. 21.00 Festival v. Weense muziek. 22.40 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Engelse films (Op 224 en 75 m.). Uit vijf plaatselijke harmonie- en fan faregezelschappen wordt een orkest ge vormd van ongeveer 80 man. Dit orkest zal de taptoe blazen en marsen ten gehore brengen. Het publiek zal zowel aan de Zuidzijde als aan de Noordzijde van de sluis toegang hebben, met uitzondering van een gereser veerd gedeelte voor genodigden aan de Noordzijde. Huldeblijk vissersvloot Gepavoiseerdë schepen va<n de vissers vloot zullen ligplaats kiezen in het buiten- toeleidingskanaal tot de Noordersluis langs en tussen de aldaar aanwezige meerstoelen. Het Koninklijk jacht zal vrijwel onmid dellijk na het verlaten van de sluis tus sen deze vissersboten doorvaren. De president van de rechtbank te 's Gra- venhage heeft de verlangens van een limo- nadefabriek niet vervuld toen hij uitsoraak deed in het kort geding dat deze fabriek aanhangig had gemaakt tegen de stichting „Den Haag-Bloemenzee". Deze stichting had een andere limonadefabriek wèl tot deelneming aan het bloemencorso toege laten, en de andere fabriek niet. De direc tie van deze fabriek eiste nu, op straffe van een dwangsom van tienduizend gul den, dat de stichting haar besluit zou her roepen. De president van de rechtbank was van mening dat aanmelding tot deelneming niet bindend gold. Aan een aantal belangstel lenden waren invulformulieren gezonden. Men mocht er niet uit afleiden, dat iedere aanmelder recht op deelneming kon doen gelden. De stichting moet, aldus de presi dent, een zekere bevoegdheid worden toe gekend om te bepalen wie zij niet wilde toelaten. Zij heeft zich niet schuldig ge maakt aan een onrechtmatige daad maar uit zakelijke overwegingen besloten een der beide lirnonadefabrieken deelneming aan het corso te weigeren. Bij de Rijksmunt te Utrecht zijn in 1953 totaal 86 milllioen munten geslagen tegen 502,6 millioen in 1952. Deze daling is veroorzaakt doordat verdere opdrachten voor Indonesië achter wege bleven. Van de geslagen munten waren 69,6 millioen stuks voor Nederland bestemd met een waarde van 2.040.000. Voorts kwamen er 14,4 millioen stuks voor rekening van de Libanon en 3.2 millioen stuks voor de Nederlandse Antillen. Bij de sluiting van de inleveringstermijn voor het zinken dubbeltje bleek circa 20 percent van het oorspronkelijk in omloop gebrachte aantal dubbeltjes te zijn ver loren gegaan. Ten aanzien van de oude bronzen cent valt nog geen definitief ver liespercentage vast te stellen daar deze munt wettig betaalmiddel bleef in Surina me. Er zijn in 1953 2.967.800 muntmeterpen ningen, automaat- en reclamepenningen afgeleverd. De verkoop van zilverbaren aan de Nederlandse industrie is geëindigd, daar deze haar behoefte thans in het bui tenland kan dekken. Van het door ontmunting van zinken centen verkregen metaal werd 80.000 kg voor industriële doeleinden verkocht. Volgens een schatting van de samenstel ling der Nederlandse muntcirculatie wa ren op 1 Januari 1954 in omloop aan voor oorlogse rijksdaalders 55 millioen, aan guldens 60,5 millioen, en aan dubbeltjes 12 millioen, aan nieuwe kwartjes 25,4 millioen, aan nieuwe dubbeltjes 17,8 mil lioen, aan stuivers 4 millioen en centen 3,6 millioen. Volgens opgave van de Ne- derlandsche Bank bevond zich op 1 Ja nuari in haar kassen voor een bedrag van 7.679.600 aan rijksdaalders en 8.319.337 aan guldens. De circulatie bedroeg 75.310.222,50 aan muntbiljetten van 2.50 en 75.648.954 aan muntbiljetten van 1. Het Koninklijk Nederlands Zangersver bond zal dit jaar zijn vergadering houden op 2 en 3 October op het landgoed van het gemeenschapsoord „Drakenburgh" te Baarn. Deze vergadering zal samengaan met een „zangersweekend". Op het programma voor de twee dagen staan onder meer causerieën door Wouter Paap over „Humor in de koorzang", door Henri Geraedts over „Vernieuwing réper toire vernieuwde activiteit" en door Sem Dresden over „Welke eisen stelt het nieuwe répertoire aan dirigent en zan gers?' KOPENHAGEN (Reuter) Denemar ken vreest, dat zijn oogsten dit jaar slech ter zullen z(jn dan vele jaren het geval is geweest, als gevolg van de aanhoudende regens van de laatste tijd, die in het begin van de zomer werden voorafgegaan door een droogteperiode van zes weken. Het graan is aan het rypen, maar kan niet worden geoogst, doordat de akkers nat zijn. Wanneer er niet nog een goede perio de van droog en warm weer komt, zal de oogst, zowel wat de kwaliteit als wat de omvang betreft, aanzienlijk minder zjjn dan die van het vorige jaar. Deskundigen van het Deense ministerie van Landbouw verwachten reeds, dat de waarde van de graanoogst dit jaar ruim 150 milioen gulden lager zal zijn dan het vorige jaar, toen een zeer grote oogst werd verkregen. Alleen voor suikerbieten, aard appelen en appelen zijn de vooruitzichten goed. Dezer dagen is bericht dat ook in België de oogstverwachtingen ongunstig zijn. In het Friese dorpje Rien zwemt sinds enkele dagen een eendenkuikentje rond, dat twee koppen heeft. Deze tweekoppige eend heeft twee poten, één vooraan en één achteraan het lichaam. Het beestje zwemt en is in staat zijn kostje bij elkaar te zoeken. Het is veel kleiner dain zijn normale soortgenoten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aalst en te Langerak P. de Jong, cand. te Zwijndrecht; te Hauwert- Westwoud c.a. L. Koppert, cand. te 's-Gra- venzande. Benoemd tot vicaris te Riehen (Zwitser land) (Evang. Ref. Kirche Basel) A. J. Plug, vicaris te Almen-Harfsen. Geref. Kerken Tweetal te Hoek: A. van den Ende, cand. te Wateringen en K. Smit, cand. te Soest. Beroepen te Coevorden K. A. Firet te Fijnaart. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Middelburg P. v. Gurp te Meppel; voor Oosterbeek-Wolfheze N. Bruin te Beverwijk. Chr. Geref. Kerken Benoemd tot hulppred. te 's-Graven- hage-Z. prof. L. H. v. d. Meiden, emeritus hoogleraar te 's-Gravenhage. Oud-Geref. Gem. Beroepen te Rijssen W. v. Dijk te Graf horst. Foto: Niet langer bereid, nog op bevelen van hogerhand te wachten dringen troepen door in een van de straten van Medina (Frans Marokko) tijdens een achtervolging van de opstandelingen. De Nederlandse regering is met de We reldbank overeengekomen een gedeelte van de in 1947 aangegane 4(4 procent lening (3(4 procent rente en 1 procent com missie) van 195 millioen dollar vervroegd af te lossen, en wel de laatste 6 halfjaarlijkse termijnen, vervallende respectievelijk in 1970, 1971 en 1972. Hiermede is een bedrag gemoeid van 52.501.000 dollar, waarvan 286.000 dollar betaald wordt in Belgische francs. De jaarlijkse rentebetaling op deze lening wordt hierdoor verlaagd met ruim 8 millioen gulden. Tot de vervroegde aflossing kan worden overgegaan door de ruime deviezenpositie ook wat de voorraad aan goud en con- Het K.N.M.I. in NATT£ DROGE PERIODEN IN NEDERLAND -M.rlng,» ruur^ De Bilt registreert nauwkeurig hoe veel regen dag in dag uit over ons land wordt uitge stort. Aan de hand van deze gegevens heeft men kunnen vaststellen welke regenval voor ie dere maand nor maal geacht moet worden.Het kaart je geeft een ver gelijking tussen deze normale re genval en het ge middelde van de afgelopen maan- den. Daaruit blijkt dat er van September 1953 tot Januari een periode van abnormale droogte is geweest. In Januari en Februari was de regenval vrijwel normaal. Daarna volgde opnieuw een te droge periode tot begin Mei. De zormermaanden zijn daarna steeds natter geworden. Geslaagd bij de hoofdakte-examens voor de gehele akte de heer Th. G. Brinkkemper te Monnikendam. Voor gedeelte A de heer H. A. J. Franke te Leiden. Voor gedeelte B de dames E. B. M. E. Goos- sens te Haarlem, G. J. Th. van der Meer te Amsterdam en M. I. Vonk te Beverwijk en de heren H. E. A. A. Bouwens te Westwoud, G. van Duinen te Zaandijk en J. H. Chr. Knook te Alkmaar. BOMBAY (Reuter/A.F.P.) De voor zitter van het Goanese actie-comité, dr. Cunha, heeft verklaard, dat het plan om 15 Augustus, op de Indiase onafhankelijk heidsdag, naar de Portugese nederzetting Goa „op te rukken" ten uitvoer zal worden gelegd. Volgens dr. Cunha had de gedeeltelijke Indische aanvaarding van het Portugese voorstel om neutrale waarnemers een onderzoek te laten instellen in het grens gebied van de Portugese bezittingen, niets te maken met het plan van het comité om Goa te bevrijden. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Nederlandse regering de ontwikkelingen inzake de Portugese ge biedsdelen op het Indiase continent met bezorgdheid heeft gevolgd. Zij hoopt van harte, dat de spanningen zullen verminde ren en de vrede in de betrokken gebieden zal worden gehandhaafd. Te Londen is officieel medegedeeld, dat Groot-Brittannië de belangen van India in Portugees Afrika zal behartigen. EVIAN-LESBAINS (AFP) Het Viet namese staatshoofd, Bao Dai, heeft in een boodschap aan zijn volk verklaard, dat hij weldra naar Vietnam zal terugkeren. Bij zijn aankomst zou hij „het program der werkzaamheden" dat herstel van wegen, bruggen en kanalen, en van een „gezond en eerlijk" bestuur behelst, in bijzonderhe den bekend maken. Bao Dai betreurde het, „dat een kunst matige lijn ons land wreed in tweeën deelt". Hij had gehoopt dit te kunnen beletten, „doch een vreemde wil, waaraan sommige van onze landgenoten zich meenden te moeten onderwerpen, heeft de verwerkelij king van deze eenheid, die met de onafhan kelijkheid onze dierbaarste wens is, ver traagd". De McCarranwet in de V.S. WASHINGTON. (United Press). In diplomatieke kringen alhier verluidt dat Nederland, Engeland, Zweden en waar schijnlijk ook Denemarken en België krach tige stappen zullen ondernemen bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van het voorschrift dat krachtens secte 273 vain de immigratie- wet-McCarran alle buitenlandse zeelieden die zich aan boord bevinden van schepen die Amerikaanse havens binnenlopen tegen 30 Juni 1955 een visum moeten overleg gen. 28. Neef Mario had in de nachttrein een slaapcoupé voor zich gereserveerd. „Ik kan mij deze weelde best veroorloven, nu ik eerstdaags oompjes huis zal erven", mom pelde hij tevreden, „niemand weet nog dat er een schal onder verborgen ligt". Alvo rens zich ter ruste te begeven bekeek hij nog even een geheime plattegrond van het huis, waarop de plaats van de schat stond aangegeven. „Oompje heeft nooit van deze kaart afgeweten", mompelde hij, „en dat is maar goed ook; anders had hij de schat meteen opgegraven en er een schip voor gekocht. Ik erf liever een schat dan een schip, hihihi". Tenslotte borg hij geeuwend de kaart op en draaide hét lichtje uit. Hij was reeds in diepe slaap verzonken, toen de trein zich met een ruk in beweging zetteOp dat ogenblik kwam de dood gewaande oom met Panda het perron op rennen. „We zijn te laat", hijgde Panda. Daar gaat de nachttrein!" ..Niks te laat", gromde kapitein Paverits, „die enteren we nog wel. Vooruit, een twee HUP!" En Pan da met zich meesleurend, sprong hij roe keloos door het openstaande raampje van de achterste wagon. vertibele valuta betreft waarin Neder land thans verkeert. Een reden temeer voor vervroegde af lossing is de omstandigheid, dat in de laat ste jaren in ruime mate inwisselbare valuta aan de deviezenvoorraad werd toegevoegd door de verkoop aan het buitenland van Nederlandse effecten. Het wordt wenselijk geacht deze deviezen weer in de kapitaal sfeer te besteden. De lening van 195 millioen dollar, de grootste, die Nederland na de oorlog heeft ontvangen, wérd verleend op een critiek moment van de wederopbouw periode, en vóór het begin van de Marshallhulp. Door deze lening was ons land in staat over te gaan tot de aanschaffing van schepen, machine rieën en grondstoffen, die nodig waren voor de wederopbouw. De hulp, door de Wereldbank verstrekt, heeft zo in belangrijke mate bijgedragen tot het krachtig herstel van de Nederlandse economie.* WASHINGTON (A.F.P.) De president van de Wereldbank, E. Black, heeft be kendgemaakt, dat de vervroegde aflossing van een gedeelte der aan Nederland ver strekte lening het de bank mogelijk maakt voor de rest van 1954 af te zien van de uitgifte van nieuwe, obligatieleningen. Hij merkte op, dat deze vervroegde aflossing doet uitkomen, dat Nederland weer tot de kapitaal-exporterende landen behoort. Black noemde het economische herstel van Nederland sedert de verstrekking van de lening indrukwekkend. WASHINGTON (Reuter) De Neder landse regering is begonnen met het terug geven van het zilver dat tijdens de Tweede Wereldoorlog van de Verenigde Staten werd geleend. De afgelopen week is te Philadelphia een schip aangekomen met aan boord zilver uit Nederland ter waarde van 1 Vi millioen dollar. Dit werd meege deeld door een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade te Washington en de Amerikaanse schatkist. Een ander schip met een lading zilver voor eenzelfde be drag wordt ongeveer 20 Augustus verwacht. De reeds aangekomen lading fcilver vormt de eerste terugbetaling van een totale hoe veelheid van 56.737.341.25 fine ounces aan zilver, welke de Nederlandse regering tijdens de Tweede Wereldoorlog van de Verenigde Staten heeft ontvangen. Een woordvoerder van de Amerikaanse schat kist heeft meegedeeld, dat met de terug betalingen door Nederland zou worden voortgegaan totdat de gehele zilverhoeveel- heid zou zijn teruggegeven. In Amerikaanse kringen is men van mening, dat een ge deelte van het door Nederland terugge geven zilver, zilver betreft dat indertijd van Amerika werd ontvangen, doch nooit werd gebruikt. De Belgische regering heeft het indertijd van Amerika geleende zilver reeds terug gegeven, doch andere landen zoals India en Engeland hebben uit dien hoofde nog geen terugbetalingen gedaan. De twee laatstgenoemde landen zullen echter pas in April 1957 de eerste terugbetaling moeten doen. Mekka. De Egyptische premier, luitenant kolonel Nasser, heeft een uitnodiging om op een nader te bepalen datum een bezoek aan Pakistan te brenigen, aan»- vaard, aldus een bericht van radio- Caïro uit Mekka, waar op het ogenblik een conferentie wordt gehouden van Mohammedaanse leiders, onder wie koning Saocd van Saoedi-Arabië, pre mier Nasser, zijn Pakistaanse ambtge noot, Mohammed Ali en de gouverneur- generaal van Pakistan, Ghoelam Mo hammed. Strop. Otto Schweighofer, een Oostenrijk se vacantieganger, vond in een grot bi} de bergpas van Vizze een koffertje vol ponden sterling en marken, naar schat ting wel vijftig millioen lire. Hij daalde haastig naar beneden en nam de eerste de beste trein naar Bozen om in de bank tot zijn grote teleurstelling te horen, dat de marken niet meer geldig en de pon den vals waren.Deze waren waarschijn lijk afkomstig uit de voorraad valse ponden, die de Duitsers tegen het eind van de oorlog vervaardigden te Merano. Taboe. De Californische kappers hebben aan het eind van hun congres te Los Angeles een nieuwe richtlijn aanvaard voor het bewaren van de discretie, die bij hun beroep past: het McCarthyisme is taboe verklaard. Een kapper in Cali- fornië die zijn beroep hoog wil houden, mag voortaan evenmin over dit onder werp als over godsdienstige kwesties tegenover zijn klanten uitweiden. Troost. Niet alleen in Europa en Azië heerst een ongekend natte zomer, ook op Mars is het zeer ongewoon weer. Dr. Wilkins van het Britse astronomi sche genootschap heeft verklaard, dat in de dampkring van Mars dikke wol kenvelden hangen. De kanalen van Mars, die anders alleen in het voorjaar kunnen worden waargenomen, tekenen zich ditmaal ook in de zomermaanden duidelijk af. hetgeen zou kunnen duiden op een overvloed van water, aldus dr. Wilkins. Afgewezen. Het West-Duitse hof voor grondwetzaken te Karlsruhe heeft een klacht van de Zuid-Sleeswijkse Deense partij tegen een wet, die beoogt kleine partijen uit het parlement van Sloes- wijk-Holstein te houden, van de hand gewezen. Verslonden. In de afgelopen vijf maanden zijn in de Indiase districten Fatehgarh en Farroechabad, ongeveer driehonderd kilometer ten Zuid-Oosten van Nieuw Delhi, 29 kinderen door hyena's en wol ven opgegeten. De plaatselijke autori teiten vragen de regering hulp bij het doden der dieren. Het vorig jaar wer den 54 kinderen verslonden. Geheimzinnig. Indiase artsen stellen een onderzoek in naar een „geheimzinnige ziekte", waardoor in zes weken ruim honderd kinderen in Noord-India om het leven gekomen zijn. In Lucknow stierven 51 kinderen tussen een en veer tien jaar, in Allahabad dertig en in Nieuw Delhi zevenendertig. De kinde ren sterven in het algemeen binnen een dag. Loper. Te Wenen heeft een jonge man aan een postbeambte een sleutel ontrukt die op alle brievenbussen in de stad past. Als de sleutel niet spoedig wordt terug gevonden. zullen de sloten op alle brie venbussen veranderd moeten worden. Wervelstorm. Een wervelstorm heeft, na de streek van Briey en Jarnisy te heb ben verwoest, grote schade aangericht in de streek van Sierck in d'e Moezel- vallei. Fruitbomen werden ontworteld en twee kinderen liepen kneuzingen op. Niet bevestigd. Een bericht, volgens het welk een troep dolle honden te Blanc Sablon (1100 kilometer ten Noord-Oos ten van Quebec) twee jonge meisjes had verslonden, zijn niet bevestigd, al dus een officiële in Quebec uitgegeven verklaring. Blindemannetje. UNO-autoriteiten heb ben de officieren van de neutrale wa penstilstandscommissie van toezicht in Zuid-Korea met vliegtuigen naar vei liger oorden overgebracht om hen te beschermen tegen demonstraties van Zuid-Koreaanse burgers. De vliegtuigen werden volkomen verduisterd, aange zien president Rhee enige tijd geleden de beschuldiging heeft geuit, dat de Poolse en Tsjechische leden van de commissie werkzaam waren als spion nen. Zowel officieren van Westelijke als van communistische zijde worden in geblindeerde vliegtuigen verplaatst. ADVERTENTIE ZON BRILLEN me» optisch juiste glazen Gr- Houtstraat 137 naait LüsoV' HOEWEL BABIES verhoudingsgewijs een nogal groot hoofdje hebben, is het hoofd van een volwassen mens toch nog heel wat omvangrijker. We plegen dan vast te stellen dat het babyhoofd in twintig of dertig jaar tot de volwassen vorm is uit gegroeid, en daarmee is de kous af; verder nadenken is niet nodig. Maar zou een der gelijke verandering zich bij een bouwwerk hebben voltrokken, dan zijn we ineens erg pienter en vol belangstelling. De directeur van een bedrijf, die ons toont hoe alle werkplaatsen van zijn vele verdiepingen tellende fa briek werden vergroot en ver ruimd, zullenwe vol belangstel ling vragen, hoe hij het lapte, de onderste hallen te vergro ten, zonder dat de bovenver diepingen naar beneden kwa men zetten. En we zullen vol ontzag het hoofd schudden, wanneer we vernemen welke maatregelen noodzakelijk waren om alles te stutten en te steunen, zodat de ver bouwing zich zonder ongelukken kon vol trekken. En het bedrijf werkte daarbij continu door, dat spreekt vanzelf! Dit is een onzinnige fantasie, die door de technici onmogelijk verwerkelijkt kan wor den. Dat begrijpt een ieder. Maar bij de groei van ons arme hoofd staan we geen ogenblik stil. Toch moest ook dit bij stukjes en beetjes worden afgebroken, alvorens er een nieuw en groter hoofd voor in de plaats kon treden. Dit klinkt ongeloofwaardig, maar het is toch heus zo! Zou ons hoofd uitgerekt kunnen worden op dezelfde manier als het elastiek van een ballonnetje dat wordt opgeblazen, dan zou- den we ons gemakkelijk kunnen voorstel len dat het kleine kinderhoofdje geleidelijk het volume heeft gekregen van een vol wassen schedel. Ons hoofd is echter niet van elastiek, maar van been, dat niet kan rekken. De schedel moet dus worden afge broken en opnieuw worden opgebouwd tot een grotere vorm. En deze „verbouwing" geschiedt niet één keer, maar bij voortdu ring tot de volwassen vorm is bereikt. En ook daarna vinden nog voortdurend ver nieuwingen en herstelwerk zaamheden plaats. Trouwens, iets dergelijks kunnen we bij elk bot waarne men. De kop van het dijbeen past bij de geboorte precies in de kom van het bekken. Dit- zelfde is 't geval op latere leef tijd, maar de kop is intussen veel groter geworden, evenals de kom. Op de plaats waar vroeger de wand van de kom zat, zit ov latere leeftijd het been weefsel van de kop! Dergelijke verplaat singen (uitbreiding van het bedrijf) vin den tijdens de groei in het gehele lichaam plaats en kunnen alleen geschieden door dat het oude wordt afgebroken en tegelij kertijd het nieuwe wordt opgebouwd. En tijdens deze onophoudelijke verbouwingen mogen de werkzaamheden der organismen geen ogenblik verstoord of vertraagd wor den, terwijl we over het staken dier werk zaamheden, ook al ware het slechts voor enkele minuten, niet eens spreken! Het is wellicht interessant te zien zich in zo'n groeiend beenstuk afspeelt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) wat H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2