Libelle Nieuwe phase in arbeidstherapie vanmorgen stevig ingeheid Delegatie uit Brits parlement deze herfst naar Moskou Eerste paal voor nieuwe werkplaats Slank worden Amerikanen en Chinezen confereren in Genève Vier Alpinisten levend teruggevonden Nederland deed er verstandig aan over Nieuw Guinea te zwijgen" DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 Provinciaal ziekenhuis Santpoort tty/é, /Zn Agenda voor Haarlem Pionier van de verpleging van geesteszieken Wel niet op diplomatiek, maar dan toch op consulair niveau Regeling van staking te Hamburg in zicht Drie doodgevroren en nog één vermist op de Mont Blanc Franse Senaat beperkt regeringsvolmacht Daily Telegraphover Unie-overleg Maletikov vertoefde vijf uur op Britse ambassade Met het slaan van de eerste paal door de heer Jac. Rustige, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland en voorzitter van de commissie van bestuur der Provinciale ziekenhuizen, voor de nieuwe werkplaatsen op het terrein van het ziekenhuis te Sant poort heeft men vanmorgen een nieuwe phase „ingeheid" in de ontwikkeling van het arbeidstherapeutische element op het gebied van de verpleging van de geestes zieken. In het ziekenhuis wordt reeds grote aandacht besteed aan arbeidstherapie, maar de tijd eist, dat ruime en frisse gebouwen worden opgetrokken, waar een goede werkgelegenheid is met behoorlijke was- en toiletgelegenheden en met zalen met een vriendelijk aanzien, waar de patiënten rustig kunnen werken. de he^ L t' bestaan gevierd, maar toen is gebleken, dat de gebouwen, die honderd jaar bestonden, gebreken ver toonden. Spreker herinnerde aan de samenstelling van zijn rapport over de noodzakelijke verbeteringen, zowel op bouwtechnisch als op verpleegtechnisch gebied. Hij heeft daarbij veel steun onder vonden van de commissie van bestuur en van de Provinciale Staten, die grote cre- dieten (f 4.800.000 voor Santpoort) be schikbaar stelden. Dank bracht de heer Verbeek aan de heer Jac. Rustige voor diens doortastendheid en volharding, waardoor de noodzaak van verbeteringen werd erkend. Uit de reserve van de pro vincie werd anderhalf millioen gulden be schikbaar gesteld om de verbeteringen tot stand te brengen. De heer Verbeek deed mededelingen over de nog te verrichten werkzaamheden en zeide, dat er met recht reden is om te zeggen, dat het vanmorgen een historisch ogenblik is. Nadat de heer Rustige meegewerkt had aan het heien van de eerste paal (de plechtigheid ging gepaard met veel lawaai doordat op het heiblok vuurwerk was ge legd) wenste hij allen geluk, die aan de voorbereiding hebben meegewerkt en hoopte, dat het werk spoedig zal verlopen. Wat de verdere werkzaamheden betreft zeide de heer Rustige dat er moeilijkheden dreigen. Er wordt blijkbaar te veel ge dacht aan de woningbouw en het bouwen van nuttige gebouwen, waarvoor grote ADVERTENTIE DONDERDAG 12 AUGUSTUS Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: G. Nieuwenhuijsen. 8 uur. Minerva: „Wij gaan naar Parijs", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „O. K. Nero", 18 jaar, 8 uur. City: „Furie van de Kongo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op George", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Saison in Salz burg", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 AUGUSTUS Concertgebouw: Theo van der Pas, 8 uur. Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Rembrandt: Rose Marie, alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „De wrede zee", 14 jaar, 2.30, en 8.15 uur. Roxy: „De spionnen van de dic tator", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.i5 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 u. „Walking my baby back home", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Mi'ler Story", alle leeft,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Cleopatra, het serpent van de Nijl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alleen op de wereld", alle leeft., 10.30 uur. „Meneer Hulot met vacan- tie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété, 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. De heer Jac. Rustige bij het heien van de eerste paal voor de nieuwe werkplaatsen op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. credieten nodig zijn, komt op de tweede plaats. Hij hoopte, dat zij, die te beslissen hebben over laatstgenoemde zaken, begrip zullen hebben voor de noodzakelijkheid van de werken, die in Santpoort verricht moeten worden. Zij zullen dienen om het peil der verpleging te verhogen. De heer Rustige sprak de wens uit, dat zij, die in het ziekenhuis werken met toewijding en kracht zullen meewerken de reputatie hoog te houden. Tenslotte heeft de eerste geneesheer directeur dr. W. Ploegsma het nut bespro ken, die de nieuwe werkplaatsen in de toekomst voor de verpleging van de zie ken zullen afwerpen. Arbeidstherapie neemt een belangrijke plaats in en als daarbij verbeteringen en vernieuwingen kunnen worden aangebracht, zullen die van groot belang zijn. Nieuwe werken In een gesprek deelde de heer Ver beek mee, dat zo spoedig mogelijk be gonnen zal worden aan de verbouwing van de zolderverdieping van het oude ge bouw, waarvoor de Provinciale Staten- in de zomervergadering een crediet van 250.000 beschikbaar hebben gesteld. Ver der zijn in voorbereiding de bouw van een nieuwe toneelzaal (geraamd bedrag 400i000), modernisering van het oude zusterhuis 173.500) en de bouw van een opnamekliniek 2.000.000). Sedert 1945, het jaar waarin de patiën ten in de Provinciale Ziekenhuizen na de evacuatie terugkeerden, is men ononder- broken bezig geweest de in de oorlogsjaren aan de gebouwen en terreinen toegebrachte schade te herstellen en de in die jaren ont stane achterstand op het gebied van onder houd der technische installaties, ongedaan te maken. De gebouwen van Santpoort zijn honderd jaar oud. Bij de restauratie streeft men ernaar het ziekenhuis geheel gelijk waardig aan soortgelijke inrichtingen in den lande te maken. In 1952 is een zogenaamd vijfjarenplan voor Santpoort opgesteld en een jaar later hebben de Provinciale Staten credieten be schikbaar gesteld om het plan uit te voe ren. Ook moesten voorzieningen getroffen worden voor Duin en Bos bij Bakkum. Voor beide ziekenhuizen is een bedrag van bijna acht millioen gulden beschik baar gesteld. Na de oorlog is reeds voor een bedrag van 900.000 te Santpoort verwerkt. De verbindingsvleugel tussen de nieuwe zus terhuizen werd in Maart 1952 afgeleverd, vorig jaar kwam de verbetering in het oude gedeelte op de afdeling Vrouwen links tot stand. Voorts kwamen gereed een ketel installatie en kolenbunkers. Op het terrein werden enige wegen verbeterd en een weg om het ziekenhuis aangelegd. Van belang waren verder de inwendige veranderingen in het hoofdgebouw. Werkplaatsen in carré-vorm De werkplaatsen, waarmee vandaag of ficieel een begin is gemaakt, zullen een cari'é-vormig complex vormen. Er komen een ommuurd terrein voor opslag van ma terialen en werktuigen en een fietsenstal ling. In het ontwerp is de mogelijkheid van uitbreiding van de arbeidstherapeu tische afdeling verwerkt. Architect C. B. Posthumus Meyes te Aer- denhout heeft het ontwerp van de nieuwe werkplaatsen gemaakt. De uitvoering ge schiedde door de technische dienst van het ziekenhuis, die de tekeningen heeft ge maakt, evenals de bestekken. Na een aan besteding is de bouw opgedragen aan de Erven Jansen te Nieuw Vennep. Met het werk is een bedrag van vier ton gemoeid. De werkplaatsen verrijzen bij het meer tje en zijn voor de patiënten gemakkelijk te bereiken. Zij zijn bedoeld voor hen, die technisch werk verrichten. De oude werkplaatseri zullen tot maga zijn worden ingericht, waardoor er in het oude gebouw ruimte vrij komt. Uit de plannen blijkt wel, dat ondanks de achterstand, ontstaan tussen de jaren 19301940, toen door bezuinings-maatrege- len geen geld beschikbaar gesteld werd en tijdens de oorlog 19401945, er hard ge werkt wordt aan de noodzaak mee te gaan Een dissertatie van dr. P. van der Esch Het proefschrift waarmee de vroegere geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort P. van der Esch aan de Amsterdamse universiteit de graad van doctor in de geneeskunde vetfwierf, is gewijd aan het leven en de werken van Ja cobus Ludovicus Conradus Schroeder van der Kolk, die in ons land zeer veel bijdroeg tot de ontwikkeling van de krankzinnigen verpleging. Over hem verschenen in de loop der jaren talrijke studies en beschouwin gen, onder meer van de hand van Van De venter en Schuurmans Stekhoven, maar deze zijn zo verspreid en soms zo moeilijk verteerbaar dat de belangstellende lezer zich al spoedig de lust ontnomen voelt om verder tot de figuur van Schroeder van der Kolk door te dringen. Dr. Van der Esch heeft nu deze bronnen in overzichtelijke en hanteerbare vorm bijeengebracht en daar toe in één boekdeel de biografie en biblio grafie van de negentiende eeuwse medicus opgenomen. Behalve talrijke reproducties van portretten en handschriften, treft men in het proefschrft van dr. Van der Esch ook een stamboom van Schroeder van der Kolk aan, waaruit blijkt dat de naam werd samengesteld door de aaneenvoeging der achternamen van de ouders van de medi cus. Het proefschrift heeft de verdienste van leesbaarheid. Ook de leek kan er in terecht en dat kan waarlijk niet van alle disserta ties gezegd worden. Dr. Van der Esch heeft met grote nauwgezetheid en be kwaamheid het leven van zijn studie-object gevolgd, waarbij hij vaak tot nieuwe ge zichtspunten komt, zoals de door hem op gemerkte echtscheiding die het huwelijk van de ouders van Schroeder van der Kolk ontbond, een voor die tijd opzienbarende gebeurtenis, die dan ook zoveel mogelijk verdoezeld werd. Het is dr. Van der Esch gelukt om, ondanks een wetenschappelijke behandeling van de stof, de figuur van Schroeder van der Kolk zodanig weer te geven dat de lezer onder de indruk raakt van de ontzagwekkende werklust en sterke persoonlijke sti'uctuur var. deze voor or.s land zo belangrijke medicus, die met de be staande tradities en meningen brak tenein de de geesteszieken een menswaardiger bestaan en een gedegener behandeling te verschaffen. WASHINGTON. (Reuter). De Ver enigde Staten onderhandelen te Genève op consulair niveau met communistisch China over de vrijlating van Amerikaanse staats burgers in China en de toekenning van uit reisvisa aan Chinezen in de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft bekend gemaakt, dat de onder handelingen tijdens de Geneefse conferen tie zijn begonnen. Aanvankelijk werden zij gevoerd door Britse bemiddeling, maar toen de Britse zaakgelastigde te Peking Humphrey "Trevelyan naar ziin post te rugkeerde, werden de onderhandelingen voortgezet. Volgens het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken worden er 33 Amerikaanse burgers en 50 militairen in Chinese gevangenissen vastgehouden. Bo vendien heeft een dertigtal Amerikanen tot dusver tevergeefs een uitreisvisum ver zocht. Een groep van 26 Chinese studenten in de Verenigde Staten heeft president Eisenhower verzocht hen toe te staan naar hun vrienden en familie in eommivnistisch- Ohina terug te keren. Het departement van Buitenlandse Za ken heeft tot op heden het vertrek van deze studenten verboden, aangezien zij technische bekwaamheden hebben verwor- wen, die wellicht het oorlogspotentieel van China ten goede kunnen komen. President Eisenhower verklaarde op ziin wekelijkse persconferentie dat de regering overweegt deze studenten, als zij dat wensen, naar China te laten vertrekken. (Van onze correspondent in Bonn) Voor de eerste maal sedert de stakings golven over de West-Duitse bondsrepu bliek begonnen te rollen is er enige ont spanning gekomen, dat wil echter nog niet zeggen dat alle stakenden onmiddellijk het werk zullen hei-vatten. Met een zucht van verlichting heeft men echter vanmorgen, vooral in Hamburg met zijn bijna anderhalf millioen inwoners, door de radio vernomen dat aldaar een scheidsgerecht is gevormd, dat ook ge durende de nacht de besprekingen heeft voortgezet. Men acht het niet uitgesloten dat in de namiddag de trams en gemeente bussen weer zullen rijden en dat ook in de andere gemeente-bedrijven het werk zal worden hervat, zodat ook de gas-, water en electriciteitsvoorziening weer normaal zullen zijn. Men hoopt dat dit voorbeeld gunstig zal werken op de tienduizenden, die in andere delen van de republiek nog staken. Op enkele plaatsen zijn de geschillen tussen wei-knemers en werkgevers al bijgelegd, maar de looneisen van grote groepen werknemers, die alom in den lande betere betaling gevraagd hebben, zullen lang durige besprekingen vergen. De bevolking van West-Duitsland heeft vanmorgen ook door de radio kunnen ho ren dat de minister van Arbeid, Storch, die nog altijd met vacantie is, pas Maan dag in Bonn zal terugkeren. Ook Ade nauer's vacantie is Maandag afgelopen. Hij zal dan uit het Zwarte Woud naar zijn villa in Rhöndorf, achter Königswinter, niet ver van Bonn, teruggaan. Hij heeft voor Dinsdag een vergadering van de fractieleiders in Bonn bijeen geroepen. Op deze conferentie zullen de voor de deur staande EVG-conferentie te Brussel en de stakingen wel het belangrijkste onderwerp van gesprek vormen. Ook de onverkwik kelijke kwestie-John komt onvermijdelijk ter tafel. met de gewijzigde omstandigheden en in zichten. Er was dus reden het slaan van de eerste paal voor de werkplaatsen met enige feestelijkheid te doen geschieden. De ar beidstherapie heeft een diepe betekenis en de plechtigheid van vanmorgen werd be schouwd als een symbool voor de ont wikkeling er van. ADVERTENTIE CHAMONIX (Reuter) Reddingsploe gen hebben Woensdag twee leden van een groep van vijf Franse bergbeklimmei-s, die sinds Zondag op de Mont Blanc weid ver mist, levend teruggevonden. De overige drie waren doodgevroren. De lijken van twee van hen zijn geborgen. Het aantal slachtoffers in 't gebied van de Mont Blanc in dit weekeinde is hiermee tot vijf geste gen. Een Alpinist wordt nog vermist. Woensdag wierp een vliegtuig een pakje met penicilline uit voor een Spaanse berg beklimmer, die met longontsteking in een hut op 4000 meter hoogte ligt. Gidsen, politiemannen en leden van de Franse republikeinse garde zetten het on derzoek naar de vermisten voort. Twee vermiste leden van het regiment Alpen jagers zijn levend teruggevonden. Niet 1 April, maar 1 Januari De commissie voor Financiën van de Fi-anse Raad der Republiek (Senaat) heeft het ontwerp betreffende de bijzondere be voegdheden op economisch, financieel en sociaal gebied voor de regering goedge keurd, na het op verscheidene punten ge wijzigd te hebben. Volgens een van de amendementen wordt het einde van het tijdvak van de bijzondei-e bevoegdheden weer op 31 December van dit jaar gesteld. Het gewijzigde ontwerp werd aanenomen met elf tegen drie stemmen bij acht ont houdingen. Het Engelse dagbl'ad „Daily Telegraph" heeft een hoofdartikel gewijd aan de op heffing van de Nederlands-Indonesische Unie, waarin wordt gezegd, dat de basis van de met de Unie beoogde samenwerking niet aanwezig was. „De op elkaar volgende Indonesische regeringen vertoonden niet de minste nei ging met het Westen samen te werken," aldus het blad. „Wel moet worden vast gesteld dat de Indonesische regering tot nu toe punctueel de betaling heeft verricht van verscheidene schulden. Anderzijds heeft het Nederlandse volk, nu de ophef fing van de Unie getekend is, zelf een last overgenomen van Indonesische staatsschuld voor een equivalent van 18 pond sterling (ruim 180) per hoofd van hun eigen be volking. Arbitrage? Het blad wijst er op dat de Nederlandse beleggingen van particulieren in Indonesië zelfs nu nog zo omvangrijk zijn, dat de be lastingen er op nog 40 percent bedragen van de gehele Indonesische belastingop brengst. Daarom is begrijpelijk dat de Nederlandse regering zoveel mogelijk die waarborgen betreffende de overmaking van fondsen en van employés en die rech ten van het particuliere eigendom, die vastgelegd waren in het unie-statuut, heeft willen behouden. Zij schijnt het bereikt te hebben en er is overeengekomen dat verdere geschillen aan arbitrage worden voorgelegd. De duur zaamheid van dergelijke beloften moet LONDEN (Reuter) Op uitnodiging van de president van de Sovjet-Unie, Vorosjilov, zal een afvaardiging van het Britse parlement eind September of begin October een bezoek aan Moskou brengen, aldus is te Londen medegedeeld. Premier Malenkov van de Sovjet-Unie heeft Woensdagavond in de Britse ambas sade te Moskou aangezeten aan een diner en met Clement Attlee en andere leiders van de Britse Labourpartij gesproken over zaken van internationale politiek. Ook de seci-etaris van de communistische partij, Kroesjtsjev, en de minister van Buiten landse Zaken, Molotov, waren aanwezig. Het samenzijn, heeft vijf uur geduurd. Na het diner besprak men in groepjes de belangrijkste gebeurtenissen van de laat ste tijd. Die gesprekken waren ongedwon gen en de stemming uitstekend. Malenkov bracht onder meer een dronk uit op een vi-eedzaam naast elkaab bestaan en Attlee op de Brits-Russische vriend schap. Een der Britse delegatieleden heeft verklaard, dat de gedachtenwisseling veel heeft bijgedragen tot het wederzijds be grip. De Labourdelegatie vervolgt vandaag haar reis naar Peking. Clement Attlee, leider van de Labour-oppositie in het Britse parlement, wordt op het Moskouse vliegveld begroet door de chef van het protocol van hei Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, Evceny Kisseler. Op de achtergrond Nikolai Bobrovnikov, plaatsvervangend burgemeester van Moskou (rechts) en Leonia Solovyev, plaatsvervangend voorzitter van de Sovjethandelsunie. echter twijfelachtig worden beschouwd ge zien het karakter van Indonesische rege ringen." De „Daily Telegraph" merkt op dat, ter wijl niet werd toegestaan dat de oorspron kelijke federale grondwet met democrati sche waarborgen in werking trad een van de twee Indonesische ondertekenaars van het Unie-statuut zit nog steeds ge vangen wegens het weerstand bieden aan centralisatie er géén andere grondwet geratificeerd is. Er is geen bijeenkomst geweest van een constituerende vergadering en er zijn geen verkiezingen gehouden die het huidige be noemde parlement hadden kunnen steunen. Het blad wijst op de moeilijkheden in de Zuid-Molukken en zegt, dat „ofschoon er meer dan één gewapende communistische opstand onderdrukt is communisten en hun vrienden verscheidene ministeries in han den hebben,waaronder d"at van defensie.He( is daarom volledige speculatie wat voor een regering er over een paar jaar of zelfs paar maanden aan de macht zal zijn." „De Nederlandse regering heeft met de huidige regeringsdelegatie een ver drag gesloten met de hoop méér dan met de zekerheid, dat haar handteke ning in de komende dbgen enig ge wicht zal hebben. Zij is zo verstandig geweest geen onderhandelingen te be ginnen, waardoor de toekomst van Nieuw-Guinea in de waagschaal zou zijn gekomen, welks achterlijke be woners de politici van Indonesië trach ten onder hun wankel bestuur te bren gen." Suluh Indonesia: „geduld" „Wij beschouwen het succes van de Uniebesprekingen niet als een Indone sische overwinning en niet als een Neder landse nederlaag, maar als een overwin ning van het gezond verstand van beide partijen", aldus het regeringsgezinde blad „Suluh Indonesia" in een hoofdartikel. Het eveneens regeringsgezinde „Mer- deka" brengt hulde aan Nederland, „dat ondanks zijn ongemakkelijke houding ten laatste toch tot het inzicht kwam, dat de Indonesische eis reëel was". „Merdeka" voegt hieraan toe: het is echter jammer, dat Nederland in de kwestie-Irian niet hetzelfde standpunt inneemt als in de kwestie van de opheffing der Unie. En „Suluh Indonesia" schrijft nog: '„Wij be hoeven niet intens verheugd te zijn over het succes, noch teleux-gesteld. over de op de Uniebesprekingen bei-eikte resultaten, indien naderhand bijvoorbeeld mocht blij ken, dat niet alle nadelige R.T.C.-overeen komsten geannuleerd zijn. „Wij kunnen immers onmogelijk al onze desiderata in één ruk realiseren". Handelsblad: bezorgdheid Het Algemeen Handelsblad vestigt er de aandacht op, dat artikel vier van het pro tocol, volgens hetwelk alle niet vervallen overeenkomsten en bepalingen woi'den ge handhaafd, de nadere clausule inhoudt, dat de gehandhaafde artikelen „voor zo ver nodig" in onderling overleg zullen worden gehandhaafd, vervallen verklaard of vernieuwd. Dit komt er, naar het blad uit het verloop van de besprekingen af leidt, op neer, dat de overeenkomst nog niet volledig is. Het artikel omvat echter ook de bepalingen betreffende garanties en transfer. Dit acht het blad bedenkelijk omdat er bij de Indonesiërs een kapitaal verschil van inzicht met Nederland ten aanzien van de nationale wetgeving bleek, dat niet is opgelost. De nationale wet geving praevaleert voor de Indonesiërs boven het gesloten verdrag, waardoor dus de overeenkomst een groot deel van haar betekenis zou kunnen verliezen. „Wanneer wij de omstandigheden waar onder het protocol tot stand is gekomen in aanmerking nemen, wanneer wij letten op de geestesgesteldheid, die nog altijd bij een belangrijk gedeelte van het Indonesische volk heerst, dan kunnen wij de bezorgd heid niet van ons afzetten, dat bijvoor beeld het totstandkomen van een nationale wet in Indonesië of het verlangen daartoe zal worden beschouwd als een novum waardoor de Indonesische regering zich gerechtigd zal voelen ingrijpende en wel licht ontwrichtende wijzigingen in het protocol voor te stellen, zelfs kort na de totstandkoming van de overeenkomst", aldus het Handelsblad. In Eindhoven zal ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten voor de eerste keer op de Eindhovense bevrijdingsdag op 18 September een bloemencorso worden gehouden. De kosten worden gedragen door de Eind hovense bloemistenpatroonsvereniging.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5