Een verraderlijk complot sportwagenraces .Clowntje Rick Hoog totaal van Free Foresters tegen Flamingo's in Haarlem Courses te Duindigt Haarlem-bestuur kreeg vrijheid van handelen Nadelig saldo KNVB in 1953-1954 Ronde van Europa thans definitief Eisenhower verwerpt gedachte van preventieve oorlog Gouden professoraat prof. dr. R. H. Woltjer Spaans generaal lonkt naar NAVO en E.V.G. Inhoud van protocol A Bijleveld 6-63meest succesvolle bowler ZANDVOORT Zondag 15 AUGUSTUS K.N.A.C Boksen Hecht-Snoek op 23 September A thletiek Russische athletiekploeg naar Bern Dubbele zege voor Haagse ploeg tegen Londen Waterpolo Dames van DWR verslaan De Zijl met vijf-twee Tennistournooi „Oudere Jeugd" in Heemstede Voetbal Den Helder wil geen veld aan N.B.V.B. afstaan Wielrennen Eerste wielerronde Noordwij k aan Zee Wagtmans getrouwd kn! M HUKKIO vefcuijcaluiij> In Amsterdam eindigt de tweede étappe Kennemer Sportpark wordt 5 September geopend Italiaanse roeiers naar Amsterdam Sport in 't kort Officier van justitie te Alkmaar Voor de kinderen ^IJ^OEGER Rooskleurig wereldpanorama in het licht der komende verkiezingen Hartelijke betrekkingen geboden Staking bij atoomfabriek in Oak Ridge verboden De ontbinding der Unie FEUILLETON door Richard Keverne DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 De Free Foresters plaatsten zich aan het eind van de eerste dag van hun wedstrijd tegen de Flamingo's op het Rood en Wit-terrein in Haarlem in een sterke positie. Na het winnen van de toss legden zij gedurende vier uur beslag op het wicket en bouwden een flinke score op. Met de thee kon aanvoerder Newman sluiten; er stonden toen 228 runs op het bord voor het verlies van 9 wickets. Vele Engelse batsmen droegen het hunne bij* om dit aanzienlijke totaal te bereiken. Hewet- son (12) werd spoedig door Ingelse gevangen op het bowlen van Terwiel. Brooks en Hill scoorden slechts uiterst langzaam. Na ruim een uur spelen ging de eerst l.b.w. voor een rustige 29 op het bowlen van Bijleveld. Met Proud op de mat steeg het scoring- tempo aanmerkelijk. Deze batsman had er danig het oog in en scoorde een aantal mooie boundaries, hoofdzakelijk met zeer harde drives. Tezamen met Hill zette Proud een stand op van 80 runs voor het derde wicket. Op het totaal van 128 werd Hill slachtoffer van Bijleveld. Terwiel ving hem in de gully uit voor een langzaam gescoorde 32 runs. Korte tijd later werd Proud gebowld voor een zeer hard geslagen 76 runs (9x4, 2x6). De Free Foresters verloren vervolgens snel de wickets van Becher en Newman Jr. Van 4 voor 161 werd het 7 voor 182. Newman Sr. (22). gesteund door Carr (14) en Jackson (15), voerden de score op tot 228, alvorens de in nings gesloten werd. Bijleveld had succes De Nederlandse aanval werd voornamelijk door drie bowlers verzorgd. Alders (128) en Klink (041) waren niet in vorm. Het meeste succes boekte Bijleveld, die in 32 overs 6 wickets nam voor 63 runs en vooral na de lunch gedurende lange tijd uitstekend bowlde. Ook Terwiel liet zich van zijn beste zijde kennen en zijn cijfers, 2 voor 37 in 24 overs, bewezen dat hij nog steeds een zeer gevaarlijk bowler is. De Waard nam geen wicket en zag 51 runs op zich geslagen. Hij was echter zeer onge lukkig. De innings der Flamingo's had een zeer teleurstellend verloop. Het bowlen van Hardy, White en vooral Robins bleek te veel moei lijkheden op te leveren voor de Nederlandse ADVERTENTIE INTERNATIONALE Aanvang 1 uur georganiseerd door de De uitslagen van de Woensdag te Duindigt gehouden draverijen, luiden: Nanco M prijs (1300 m.): 1. Tabor 1.35.1; 2. Tector 1.35.9; 3. Toomel D 1.36.6. W. f2,30, PI. f 1,60, f 1,60, Gek. f3,90, Cov. f2,60. Narciso van prys (2040 m.): 1. Roland Spencer 1.31.5; 2. Sorietha 1.34.9; 3. Rose Bond 1.34.6. W. f4,—, PI. f 1,40, f 1,50, f2,10, Gek. f5,70, Cov. f 3.40. New Vlamingman-prüs (2040 m.): 1. Sita 1.30.7; 2. Sorento 1.28.9; 3. Rolandus 1.28.7. W. f7,10, PI. f2,50, f 1,50, f2,10, Gek. f 16, Cov. f6.20. Niekie BH-prijs (2140 m.): 1. Proximity 1.27; 2. Rascal Hanover 1.28.2; 3. Quena BH 1.28.8. W. f2,40, PI. f 1,60, f 15,30, Gek. f27,80, Cov. flO,— Nooit gedacftt-prys (2500 m.): 1. Brin d'Amour IV 1.25.1; 2. Quicksilver S. 1.27.1; 3. Quiery Hanover 1.27.8. W. f 1,50, PI. f1,10, f 1,30, Gek. f4,—, Cov. f3,60. De uitslagen van de rennen luiden: Qualla-prijs (1100 m.): 1. Felix; 2. Rolling Norton; 3. Col di Campo. W. f 1,70, PI. f 1,10, f 1,30, f 1,40, Gek. f3,60, Cov. f4,20. Missive-prys (1900 m.): 1. Morina; 2. Britoly; 3. Invicta. W. f2,90, PI. f 1,70, f 1,40, Gek. f5,70, Cov. f4,60. Totalisator omzet: f49.971,50. Na langdurige onderhandelingen zijn gis teren de contracten getekend voor het ge vecht om de Europese titel in het halfzwaar- gewicht tussen de Duitse titelhouder Hecht en de Nederlandse uitdager Snoek. De partij, die vastgesteld is op vijftien ronden van drie minuten, wordt gehouden op 23 September waarschijnlijk in Berlijn. batsmen. Slechts Van Arkel was in staat hen naar behoren te bespelen. Zijn innings van 32 runs bevatte veel fraaie strokes. Verder bood slechts Gallois (14) enige tegenstand. Toen de speeltijd van de eerste dag ver streken was. hadden de Flamingo's vijf wickets verloren voor 60 runs. De eerste groep Russische athleten, die zullen deelnemen aan de Europese kampioen schappen, die van 25 tot en met 29 Augustus in Bern worden gehouden, is uit Moskou vertrokken. Bij dit eerste gedeelte van het Sovjet-team, dat uit totaal 100 athleten zal bestaan, bevonden zich o.a.: Galina Zybina, Nadezhda Koniayeva, Maria Golubichnaja, Alexandra Tsjoedina, Nina Otkalenko, Ar- dalion Igantjev, Pjotr Denisenko, Vladimir Kuts en Yuri Lituyev. De Haagse athletiekploeg heeft het jaar lijkse duel met de twee sterkste Engelse clubs, de Polytechnic Harriers en de Spartan Ladies Athletic Club. tot een goed einde gebracht. De heren wonnen met 175 tegen 126 punten, de dames bleven met 98.5 tegen 84.5 punten in de meerderheid. De Haagse heren bevestigden daarmee hun succes van vorig jaar, toen zij de eersten wa ren die de Londenaren sinds 70 jaar versloe gen. En de dames uit de residentie namen revanche voor de nederlaag, die zij tijdens de laatste ontmoeting tegen de Spartan Ladies nadden geleden. In de zweminrichting aan de Houtvaart werd Woensdagavond de laatste wedstrijd voor de tweede klasse dames gespeeld. De Zijl uit Leiden kwam op bezoek bij DWR en dolf met vijftwee het onderspit. Nadat mevrouw R. SpaansVerhagen DWR de leiding had bezorgd werd het een een na een doelpunt van mej. Wolring. Mevrouw R. Thuisvan Veen had echter voor het ingaan van de rust de stand weder om in het voordeel van DWR gebracht. In de tweede helft van de wedstrijd vergrootte mej. Ina Braun de DWR- voorsprong tot drieeen. Bij het verkeerd terugspelen van de bal in de DWR-verdedi- ging kreeg mej. Wolring de bal geheel vrij- liggend in haar bezit en zij gaf de DWR- keepster geen kans het schot te stoppen. Direct hierna scoorde aan de andere kant mevrouw Thuisvan Veen. Mevrouw Spaans —Verhagen bracht de DWR-overwinning op vijftwee. De eindstand van de tweede klasse is: DWT 6 6 0 0 12 29— 4 Haarlem 6 3 0 3 6 16—14 DWR 6 3 0 3 6 15—19 De Zijl 6 0 0 6 0 7—30 HVGB 4 heeft in de ontmoeting tegen Futen 2, die in Amstelveen werd gespeeld voor de promotiecompetitie, de eerste winst geboekt door de strijd met drietwee te winnen. De volgende wedstrijd is tegen VZV 2 op Dinsdag 17 Augustus in Stoop's bad. In de reserve dei-de klasse C is DWT 2 gelijk geëindigd met SZC 2. Vrijdagavond wordt in Leiden een beslissingswedstrijd gespeeld om de kampioenstitel. In het tournooi om het gewestelijk tennis kampioenschap voor de oudere jeugd, heb ben de dames M. van Grinsven, C. Wilmink, F. Marinkelle en A. Jansen zich geplaatst voor de halve eindstrijd, die, evenals de finale, vandaag op de banen van „Groenen- daal" zal worden gespeeld. De drie eerstgenoemde dames behoefden in de tweede ronde geen strijd te leveren. Door een bye kwamen zij automatisch in de derde ronde. Mejuffrouw A. Jansen behaalde in de tweede ronde een drie-séts overwinning op mejuffrou-v N. Bos: 46, 62. 63. In de derde ronde leverde mejuffrouw M. van Grinsven in haar ontmoeting tegen mejuf frouw L. Lornans een krachtige prestatie door deze met 60, 61 te slaan. De verdere resultaten bij de dames waren: Tweede ronde: mej. L. Lomans sl. mej. M. Snoep 6—3, 60; mej. H. Verstege sl. mej. S. van Nooten 61, 64; mej. J. Seven sl. mej. N. Langedijk 57. 62, 63; mej. J. Koekkoek sl. mej. A. Wiegman 60. 57, 75. Derde ronde: mej. C. Wilmink sl. mej. H. Versteege 97, 4—6, 63; mej. F. Ma rinkelle sl. mej. J. Seven 64, 64; mej. A. Jansen sl. mej. J. Koekkoek 6—3. 46, 64. In de afdeling heren verzekerden P. van Eysden, J. Koerts, O. Molen en P. Domini- cus zich van een plaats voor de halve eind strijd. De resultaten waren hier: Tweede ronde: P. van Eysden sl. K. van der Peyl 60. 64: A. Kloezen sl. H. op den Velden 62, 62; J. Koerts sl. H. Rodenburg 61, 63; P. Gurowitsch sl. R. de Keizer 61, 62; H. van der Wey sl. Drost 63, 64; O. Molen sl. C. Boer 4—6, 60, 61; R. Kuypers sl. H. Ritter 6—3, 6—3; P. Domi- nicus sl. H. Reus 60, 63. Derde ronde: P. van Eysden sl. Ab. Kloezen 5—7, 1, 63; J. Koerts sl. P. Gurowitsch 63, 63; O. Molen sl. H. van der Wey 6—4, 6—3; P. Dominicus sl. R. Kuypers 62, 63. De gemeente Den Helder heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond om een terrein in de gemeente ter beschikking te stellen. Deze weigering werd gemotiveerd met de mede deling dat er in Den Helder toch al een tekort aan speelvelden is en dat men de N.B.V.B. als een commerciële instelling beschouwt. De buitengewone algemene vergadering der H.F.C. „Haarlem" heeft gisterenavond met algemene stemmen besloten het bestuur volledige vrijheid van handelen te geven ten aanzien van de omstandigheden, die na de Bondsvergadering van de K.N.V.B. van Zaterdag aanstaande mochten ontstaan. Dit impliceert onder andere, dat het be stuur machtiging heeft zo nodig tot het geven van vergoedingen over te gaan, indien de Bondsvergadering hiertoe besluit. Overi gens kan het de stappen ondernemen, die in het belang van de vereniging nodig worden geoordeeld. Het jaarverslag over het seizoen 1953 1954 van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond maakt melding van een nadelig saldo, dat f 1308,05 groot is. Verder blijkt dat, ondanks het feit dat er enkele verenigingen meer zijn, er een achteruitgang van 't leden tal is van 108. Ook het aantal strafzaken nam aanzienlijk toe in het afgelopen hondsjaar. Er waren voorts 1169 verenigingen aangeslo ten, die uitkwamen in de KNVB en 3113 in de afdelingen van de bond. In totaal waren er 339.547 leden. De inkomsten van de bond kwamen van de overschrijvingen (f6000), van de kam pioenswedstrijden f 18.000), van de oefen wedstrijden (f71.000) en van de interland wedstrijden (f70.000). Extra inkomtsen trok de KNVB uit de wedstrijd FIFABarcelona (f 15.595.30) en een extra heffing (f 1258,13) van twee percent wegens in de voorgaande jaren te weinig opgegeven ontvangsten van donaties en seizoenkaarten. Een nadelig saldo leverde de wedstrijd op die het Nederlands bondselftal speelde in Wenen voor het Oostenrijkse rampenfonds (f7671,46). Vrijdagavond 13 Augustus a.s. houdt de Lisser Ren- en Tour vereniging „De Bollen streek" in Noord wijk aan Zee haar eerste wielerronde voor amateurs. De start van deze zeventig kilometer lange wegwedstrijd is om zeven uur en tot de deelnemers be horen: Van Wetten uit Noordwijkerhout, de Heemstedenaar Steenvoorden, de Haarlem mers Rusman, Piet Peters en Tonny Peters, de Sassenheimer Van Houwelingen en vele andere favorieten. In de Rozenkranskerk in Sint Willebrord is gisteren het huwelijk ingezegend van de Ne derlandse Tour de France-renner Wagtmans en mejuffrouw Nellie Jaspers. Door een ere haag van wielercollega's met fietswielen be trad het paar de kerk. ADVERTENTIE BARTELJGRISSTR. HAARLEM - TEL. 13439. FERD. B0LSTR. 48 A DAH TEL. 717162 Roslederen Stormjassen 125.-| De organisatoren van de Ronde van Europa hebben de étappes definitief vast gesteld. De totale afstand van Parys door België, Nederland, wederom België, Luxem burg, Duitsland, Oostenryk, Italië, Zwitser land en weer naar Frankrijk (Straatsburg) terug bedraagt 3008 km., verdeeld over 13 étappes. Er is geen rustdag in het schema opgenomen. De étappes zijn als volgt ingedeeld: 21 September: ParijsGent over 305 km. 22 September: GentAmsterdam over 252 km. 23 September: AmsterdamNamen over 286 km. 24 September: NamenLuxemburg over 155 km. 25 September: Luxemburg Stuttgart over 301 km. 26 September: Stutt gart—Augsburg over 168 km. 27 September: AugsburgInnsbruck over 158 km. 28 Sep tember: InnsbruckVicenza over 296 km. 29 September: VicenzaBologna ver 158 km. 30 September: BolognaComo over 264 km. 1 October: ComoLugano over 61 km. tegen het horloge. 2 October: VeveyStraatsburg over 324 km. Besloten is, dat 16 fabrieksploegen, elk uit zeven renners bestaande, zullen deelnemen. Vijf Franse, vier Italiaanse teams, en één Spaanse, Nederlandse, Belgische, Zwitserse, Engelse, Duits/Deense ploeg zullen starten en verder een jeugdploeg van Franse renners. De eerste in het algemeen klassement ont vangt één millioen francs. In totaal zijn voor het algemeen klassement tweeënhalf millioen francs ter beschikking gesteld. Voor elke étappe is een bedrag van 240.000 francs uitgeloofd. Het Kennemer Sportpark te Zandvoort is thans zover gereed, dat de officiële opening binnenkort zal kunnen geschieden. Zij is be paald op Zondag 5 September. Gespeeld zal worden de voetbalwedstrijd T.Z.B.Geel Wit. De Italiaanse ploeg voor de Europese roeikampioenschappen heren, die in Amster dam worden gehouden, is als volgt samen gesteld: Vier met stuurman: Vittoriosi Sebino; vier zonder stuurman: Motto Guzzi; twee met stuurman: Capodistria; twee zonder stuurman: Florence; skiff: Pirro (Rome); dubbel scull: Ginn Triestina; acht: Aniene. MOTORRENNER OVERT EDEN. in het ziekenhuis „Ziekenzorg" in Enschedé is Woensdagmiddag overleden J. J. A. Col- paert, uit Rotterdam, die tijdens de interna tionale motorraces in Tubbergen in een haarspeldbocht bij Albergen ten val kwam en in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis werd vervoerd. Zoals bekend, kwam de ongelukkige motorrenner uit in de 500 cc. klasse junioren. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. J. C. V. Meischke op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag verleend uit zijn ambt van officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Zoals destijds is bericht is de officier van justitie te Amsterdam, mr. F. Hollan der, bij Koninklijk Besluit overgeplaatst naar Alkmaar met ingang van 1 October. Op het geroep van de verschrikte Bunkie keken ze allemaal achter zichen wat zagen ze daar?! „Oeiede heining brandt!", riep Rick. Ja, dat was zo; de rondvliegende vonken hadden gemaakt, dat de schutting van een tuin was gaan branden, zonder dat ze er erg in hadden gehad! Het zag er gevaarlijk uit. Het droge hout van de schutting brandde flink en de vlammen sloegen de hoogte in. „We moeten dat vuur doven", schreeuwde Rick. Anders vliegt de hele schutting in branden misschien ook het huis wel!" Jawel, doven... maar het brandde al zo hard, dat daar niet meer aan te denken viel. Hoe zouden ze dat moeten doen? En de stevige wind blies de vlammen steeds hoger op! De meneer, die in het huis woonde dat achter de heining stond, had de brand ge zien. Die kwam nu de tuin in hollen en zag verschrikt, dat een heel stuk van de schutting en het dak van zijn tuinschuurtje al helemaal in brand stonden «n n vmi •totj MOM lAllftOt IC» dl ICHT» mavt cu» vam vioiom i moigm All ol icmti MAVT cu» van v«< ui van vioiom a11 ol icmh nav* cu* i mavt cui vam vioiom ia» ol icnti mavt cu» ADVERTENTIE to* van VIOIOM Uil Ol I navt cu* vam VIOIOM I ol icm*i navt.cu* vam vi f) mavt cu1 DE échte NAVy.CUr O I O II IA| vlO avt cu» i c m i na au ol oiom i a w. c iivam vo WASHINGTON. (Reuter/AFP). Pre sident Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie de gedachte van een „preventieve oorlog" tegen de communis tische mogendheden als „belachelijk, vol komen ondenkbaar en onmogelijk" van de hand gewezen. Over de mogelijkheid van een algemene wereldoorlog zeide Eisen hower, dat als de vrije wereld met verstand een bouwwerk zou scheppen, dat weikelijk volledig bestand is tegen communistische aanvallen, er geen oorlog zal komen. Eisenhower verwierp ook het onlangs in het Congres geopperde voorstel, dat de Verenigde Staten de diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unie zullen verbre ken en verdedigde de UNO tegen critiek van generaal Mark Clark, een collega van Eisenhower in de afgelopen oorlog. Eisenhower verklaarde een en ander in antwoord op vragen. Gevraagd naar een nadere verklaring over de kwestie van een preventieve oor log, zeide Eisenhower, dat eer, preventieve oorlog in de vorm van een snelle politio nele actie om latere verschrikkelijke ver nietiging te voorkomen, tegenwoordig een voudig ondenkbaar is. Tevoren had Eisen hower gezinspeeld op het gebruik van atoomwapens. Een preventieve oorlog was onmogelijk want een dergelijke oorlog zou niet anders kunnen betekenen dan de ver woesting van gehele steden, een ontzag wekkend verlies aan mensenlevens en on metelijke verwoestingen aan weerskanten. Dit zou geen preventieve oorlog, maar kortweg oorlog zijn. Eisenhower voegde er aan toe, niemand ernstig te zullen ne men, die met hem over een preventieve oorlog zou praten. Enige hoop De president erkende, dat de UNO een forum voor het voeren van propaganda was geworden, een gebied waarop de Ver enigde Staten minder bedreven waren dan anderen. Maar over het algemeen was het de enige hoop van de wereld, deze orga nisatie te verbeteren en haar dichter bij Op 23 September zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat de nestor van de hoogleraren van de Vrije Universiteit, prof. dr. R. H. Woltjer te Amsterdam, zijn ambt aan de Vrije Universiteit aanvaardde. Prof. dr. R. H. Woltjer is een zoon van wylen prof. dr. J. Woltjer, een der eerste hoogleraren van de V.U. Prof. Woltjer ont ving zijn opleiding aan het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam en studeerde aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1900 magna cum laude slaagde voor het candi- daatsexamen. In 1904 promoveerde hij, eveneens magna cum laude, tot doctor in de letteren. In datzelfde jaar werd de wet op het hoger onderwijs onder het kabnet- Kuyper gewijzigd en werd met de uitbrei ding van de Vrye Universiteit een begin gemaakt. Dr. Woltjer werd benoemd tot hoogleraar in de letteren. Op 23 Septem ber 1904 hield hij zijn inaugurele oratie. In 1927 werd hij lid van de gemeenteraad van Amsterdam. Enkele jaren later deed hij voor de A.R. partij zijn intrede in de Eer ste Kamer. Hij deed zich daarin vooral ken nen als onderwijsdeskundige. Hij werd des tijds ook aangezocht als minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, maar hn wilde zijn werk aan de V.U. niet opge ven. Thans is prof. Woltjer voorzitter van de Onderwijsraad. Er heeft zich een comité gevormd om hem te huldigen. MADRID (AFP) In het Madrileense blad „ABC" spreekt de Spaanse militaire deskundige generaal Alfredo Kindelan de overtuiging uit, dat Spanje weer „hartelij ke betrekkingen" met de landen van West- Europa moet aanknopen en tevens moet aandringen op zijn toelating tot de Noord- Atlantische Verdrags Organsatie (NAVO) en de Europese Verdedigingsgemeenschap (EVG). De generaal doet een beroep op zijn landgenoten te begrijpen, dat het nood zakelijk is „schouder aan schouder met de andere landen van West-Europa op te marcheren, een kwestie, die niet gemakke lijk, niet eenvoudig en voor velen ook niet aangenaam is". de grote gedachten te brengen die haar bezielden. In een overzicht van de internationale situatie zeide Eisenhower, dat een jaar ge leden gevochten werd in Korea en Indo china. De toestand in Perzië was hoogst gevaarlijk en ook de toestand in Egypte hield gevaren in. Deze problemen waren thans niet alle opgelost tot volledige tevre denheid van de Verenigde Staten. De Ver enigde Staten hadden nu echter een gele genheid deze landen door economische bondgenootschappen op te bouwen en hun levenspeil zodanig te verheffen, dat zij werkelijke bondgenoten zouden kunnen zijn in een vrije wereldeconomie. De toestand in Perzië zag er veel beter uit. De president zeide er op te vertrou wen, dat de nieuwe overeenkomsten over de Perzische olie weldra Perzië weer in komsten zouden verschaffen en het levens peil van de bevolking zouden verhogen. Het zag er naar uit, dat de overeenkomst over de Suez-kanaalzöne aan de behoeften van de vrije wereld tegemoet zou komen en ook beantwoordde aan de Egyptische souvereiniteitseisen. Dit alles droeg bij tot het feit, dat de vrije wereld thans een be tere kans had dan voorheen om haar ver nuft, begrip en rijkdom aan te wenden voor de opbouw van een structuur, die werke lijk ondoordringbaar zou zijn voor com munistische aanvallen. Trots Politieke waarnemers in Washington ge loven, dat het rooskleurige overzicht van de internationale en de Amerikaanse bin nenlandse toestand, dat de president gaf, een afspiegeling is van de pogingen der regering om te verzekeren, dat in Nover- ber opnieuw een republikeinse meerder heid in het Congres zal worden gekozen. Een neiging om bij overzichten van de po litieke toestand „met trots te wijzen" op bepaalde aspecten in plaats van „met be zorgdheid" de aandacht te vestigen op moeilijkheden, is de waarnemers opge vallen. De president scheen er op te zinspelen, dat er geen oorlog zal komen en dat de in ternationale toestand zal verbeteren, als de politiek van de huidige regering wordt voortgezet. WASHINGTON (Reuter-AFP) Het Amerikaanse federale gerechtshof heeft Woensdagavond de 3500 arbeiders van de atoomfabriek te Oak Rid'ge gelast niet te staken. Het stakingsverbod is op verzoek van de regering afgekondigd aan de hand van de wet van Taft en Hartley, nadat de 1000 arbeiders van de atoomfabriek te Paducah (Kentucky) met grote meerder heid hadden besloten het werk neer te leggen. De besprekingen over looneisen van de arbeiders te Oak Ridge waren Woensdag avond afgebroken. De gisteren gepubliceerde tekst van het protocol van de opheffing der Nederlands Indonesische Unie, waarbij het Uniestatuut vervallen wordt verklaard, houdt ook in dat de overeenkomst betreffende de sa menwerking op het gebied der buitenland se betrekkingen, in de defensie-aangele genheden en in culturele zaken vervalt. De afdeling C van de financieel-economische overeenkomst wordt vervallen verklaard en vervangen door een normale handels overeenkomst, de afdeling B vervalt ook, op artikel 18 na, dat de positie der Neder landse ondernemingen in Indonesië, (trans fers, onteigening) regelt. De partijen zullen bij elkaar na het agre- ment van de wederpartij consulaire ver tegenwoordigers accrediteren. De Hoge Commissaris wordt een ambassadeur, de Commissarissen worden consulaire ambte naren. Als er een geschil tussen de beide partijen rijst zullen zij uitsluitend hun toe vlucht nemen tot in het Handvest der UNO genoemde middelen van vreedzame be slechting. Kunnen de partijen niet tot over eenstemming komen betreffende het on derwerpen van een geschil aan arbitrage of de aanwijzing van arbiters, dan zal de meest gerede partij, na de ander daarvan een maand tevoren te hebben kennis ge geven, de bevoegdheid hebben om het ge schil aanhangig te maken bij het Interna tionaal Gerechtshof. 63) Ik ben er echter evenzéér van overtuigd, dat hij het zó heeft opgezet, dat het heel moeilijk zal zijn iets in zijn nadeel te be wijzen. Zelfs als Laura Dean hem zou ver raden, of Cass.... wie zou hen geloven? Randal heeft zelf verklaard, dat Arden honderd procent betrouwbaar is." „Wat hebt u van dit alles aan meneer Randal gezegd?", vroeg Edwards scherp. „Heel weinig. Ik gaf hem slechts vage aanwijzingen. Ik verzocht hem echter te weten te komen, hoe laat op die bewuste dag Pringle's mensen gewaarschuwd wer den en wat hun toen werd verteld. Ook heb ik hem verzocht Arden niets te ver tellen van het feit, dat Cass hem had be schuldigdDit was wel niet geheel en al in overeenstemming met de waarheid, maar. „Hoe reageerde Randal?", onderbrak Ed wards hem. „Zó kalm, dat ik vermoed dat het niet helemaal een verrassing voor hem was," antwoordde Woodstone. HOOFDSTUK 21 De dag, welke tot zo'n dramatische ont knoping in Oringham had geleid, was voor Laura Dean van een bijna ondragelijke spanning geweest. Ze was het grootste deel van de dag op haar kamer in het Regency Hotel gebleven, wachtend op een telefoon tje van Randal of Arden. Tegen lunchtijd was haar geduld echter op en had ze zelf Randal opgebeld om te vragen, of hij al iets van Monica had gehoord. Hij antwoord de ontkennend. En hij voegde er aan toe, dat hij die dag in bed bleef en zich nader hand nog wel met haar in verbinding zou stellen. Laura kende Randal's gewoonte om ge durende een crisis-periode in bed te blijven; de telefoon stond dan naast hem en vroeger was het altijd zó geweest, dat een staf van personeel zich in de aangrenzende vertrek ken bevond om zijn orders onmiddellijk uit te voeren. Soms duurde zo'n periode enkele dagen: Randall sliep dan veel en lag na te denken, terwijl hij zich bij on welkome bezoekers liet verontschuldigen wegens ziekteLaura had het onbe hagelijke gevoel, dat zij thans in zijn ogen óók tot dit soort bezoekers hoorde. Ze had Jonathan Arden niet meer ge zien, sinds zijn laatste bezoek, waarbij hij er oud en zorgelijk had uitgezien en haar had gezegd, het erg druk te hebben met het regelen van Randal's zaken. Laat op de middag kwam er een telefoon gesprek voor haar, dat haar nog zenuw achtiger maakte. Ze had gehoopt, dat het uit het Campion Hotel, waar Randal logeer de, kwam, doch het bleek een zekere meneer Stenhouse te zijn.... uit Oring ham. Stenhouse was de naam, die Scott ge bruikte, wanneer hij zich met haar in ver binding stelde. Zijn stem klonk opgewon den. Hij deelde haar zijn vermoedens ten opzichte van Jim Woodstone mee en be schreef deze zorgvuldig. Laura kende Jim niet persoonlijk, maar de beschrijving klopte met hetgeen Cass haar over de man in Newbury en Rouaan had verteld. Van haar kant stelde ze Scott op de hoogte van haar angstige bezorgdheid. Om half zeven was meneer Stenhouse opnieuw aan de telefoon; thans bleek het echter Cass te zijn. Hij deelde haar mee, dat hij er zeker van was, dat Woodstone zich in Oringham bevond, maar wilde weten, waar Tarrant zich ophield. „Ik wil er zeker van zijn, dat hij niet óók hier rondhangt," zei hij op jach tige toon, „ik moet dat weten, voordat we vanavond aan de slag gaan. Probeer er achter te komen en bel me dan zo gauw mogelijk terug." Er kwam iets van paniek over Laura. Ze kon niets doen. Enige ogeblikken later werd Arden's komst aangekondigd en toen hij haar kamer binnenkwam, schrok ze van de uitdrukking van zijn gezicht. Hij had er nog nooit zó volkomen verslagen uitgezien. „Jonathanis er iets misgelopen?", vroeg ze angstig. Hij antwoordde op doffe toon: „Ja, alles is mis. Het spel is bijna voorbij, Laura. Mis schien kan ik hen nog een dag voor de gek houden, maar langerHij zonk neer in een diepe stoel en maakte zijn zin niet af. „En het geld?", vroeg ze fluisterend. „Heb je dat voor elkaar." „Ja, dat heb ik inderdaad in orde ge bracht, maar het zal te laat zijn." „Ik zelf heb ook slecht nieuws," zei Laura. „Arthur heeft gebeld. Die man, Woodstone is zijn naam, schijnt in Oring ham te zijn, en ze zijn bang, dat Tarrant er ook is. Jij moet er achter zien te komen, Jonathan, of dit laatste inderdaad waar is. Faraday schijnt mij niet te willen ontvan gen, maar jou zal hij het stellig vertellen. Ga er dus onmiddellijk achter heen." Arden haalde zijn schouders op en maakte een hulpeloze indruk. „Geloof je, dat het er nog iets toe doet?", vroeg hij lusteloos. „Natuurlijk wel!", antwoordde ze heftig. „Wees niet zo dwaas! Begrijp je niet, wat er kan gebeuren? De jongen is nog in Oringham. Stel dat ze hem daar vinden. dan krijgen we geen cent! Je weet hoe Tar rant is, hij zal onmiddellijk naar de politie gaan. Hij lapt jou en Faraday aan zijn laars. Zelfs Monica is er niet om hem tegen te houden Arden scheen zich te herstellen. Hij leek opeens minder apatisch. „Ja, inderdaad, je hebt gelijk," zei hij. „Die ellendige kerel! Laura, waar zit het lek? Hoe zijn ze in hemelsnaam in Oringham terecht gekomen? Heeft Cass zich laten volgen. Hij had nooit uit Rouaan weg moeten gaan. Heeft hij de nodige regelingen getroffen?" „Ja." „Hoe eerder hij de jongen weghaalt, hoe beter! Ik zal nu onmiddellijk naar Faraday day gaan. En Laura, ik zal hem aanraden jou morgen naar Frankrijk te sturen. Mis schien moet ik wel mee Er was een klank in zijn stem, die haar verschrikt op deed kijken. „Is het zó erg, Jonathan?", vroeg ze. „Ja, misschien moet ik zelfs wel vóór jou vertrekken. Maar laat Dean in ieder geval vannacht dat kind wegbrengenTarrant of geen Tarrant! Ik zal je zo gauw mogelijk bellen." Hij verdween en voor Laura begon het enerverende wachten opnieuw. Het was even na achten, toen de telefoon haar weer opschrok. Ditmaal was het Randal en hij scheen in een betere stemming te zijn. „Laura, als je nog niet gedineerd hebt, kom dan hierheen en doe me het genoegen hier met ons te eten", zei hij. „Jonathan komt ook. We hebben een lang gesprek gehad. Het lijkt ons goed, dat je morgen naar Frankrijk vertrekt." „Ik kom onmiddellijk", antwoordde ze. Ze treuzelde echter nog enkele ogenblik ken, aangezien ze Arden's telefoontje met nieuws over Tarrant nog verwachtte. Hij belde echter niet In de eetkamer van Randal's apparte menten was de tafel voor het diner gedekt. Randal en Arden zaten in de aangrenzende zitkamer op haar te wachten. De eerste aanvaardde met onverwachte mildheid haar verontschuldigingen voor haar late komst. Niet altijd was hij zo welwillend.... „Maak er geen drukte over, Laura," zei hij. „Jonathan en ik hadden heel wat te bespreken." Ze keek even naar Arden, doch deze gaf haar geen enkel teken. Randal scheen geen haast te hebben om met de maaltijd te be ginnen. „Jonathan heeft de overmaking van het geld in orde gebracht," zei hij op be rustende toon, „en het leek ons het beste, dat jij naar Frankrijk gaat om het geld daar voor hen te innen. Dat wil zeggen, als je niet bang bent, Laura. Het is niet, dat ik je niet vertrouw, maar je zult alléén moe ten gaan. Ik durf dit keer niemand met je mee te zenden om je te bewaken." „Ik ben niet bang," zei mevrouw Dean vastbesloten. Ze kon als het moest uitstekend toneel spelen. „Heb je intussen nog niets van de arme Monica gehoord?", vroeg ze vol bezorgd heid. Randal zuchtte even. „Ja, ik heb einde lijk iets vernomen," antwoordde hij. Verschrikt keken Laura's ogen in de richting van Arden, en deze zei met een stem, die opgelucht klonk: „Ja, Gode-zij- dank, Monica is in veiligheid. Ze is in Rouaan. We weten nog geen détails." „Vertel me wat je weet, Faraday," drong Laura aan. Randal ging voorzichtig te werk. Hij ver telde een verhaal, dat overeen moest komen met de indruk, welke Cass volgens Woodstone en het meisje zelf van haar ontsnapping van de motorboot gekregen moest hebben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6