Met de Eskimo's, Papoea's en Zigeuners bij de Beekbergense Waterval Haarlemse kinderen vermaken zich onder leiding van „Wodan" Hazevoet SECRETARESSE STENO-CORRESPONDENTIE) Kort en bondig Tot straks in Royal CORONA ROYAL J. de Jong Czn. gehuldigd wegens zijn verdiensten voor „Wildhoef" Federmann-optiek DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Door het dolle heen Bonte avond in aantocht Post-Perikel en Drukke dag*>n Aanrijding op de Jansbrug Haarlemse zeeverkenner in film „De Rietlanden" Het carillon speelt G. Huijzer ter aarde besteld Feike Boschma met zijn marionetten terug in de Vleeshal JAN VAN DER PIGGE Volksdansfeest op het EDO-terrein Burgerlijke Stand van Haarlem Gevaarlijke top thans gesloopt Op de Veluwe, aan de weg tussen Apeldoorn en Dieren, staat een bordje met „Stich ting vacantieverblijven Lagere Schooljeugd". Achter dit simpele bordje schuilt een paradijs voor vele kinderen uit geheel Nederland, óók uit Haarlem. Want in de middag van 7 Augustus hebben de poorten van het achter dit bordje oprijzende ge bouwencomplex, kampeercentrum „De Waterval", zich gastvrij geopend voor 57 Haarlemse kinderen in de leeftijd van negen tot twaalf jaar; 26 jongens en 31 meisjes, die dank zij de stichting Club- en buurthuizen in Haarlem en omgeving een week lang er eens helemaal uit zijn. En al zijn de weersomstandigheden niet van dien aard, dat zij allen met door de zon gebruinde gezichten huiswaarts zullen keren, zij zullen toch zeker geestelijk verrijkt in de huiselijke kring terugkomen. Want daarvoor staan kampleider drs. W. Hazevoet en zijn staf borg. I COOOCOO(XXXXXX3000COCOOC>X>COC>OOC)CXXXXX»OOOCXXXlOOC<X)OOCOOO Omstreeks het tijdstip, dat wij de terug- 2 reis naar Haarlem moesten aanvaarden, stroomden de jeugdige kampeerders groepsgewijze het bos in, waar „oom Willem" zich ergens had verstopt met een grote stapel chocoladerepen. Door middel van kleine bordjes, die hij hier en daar aan de bomen had bevestigd, werd de spoorzoekers de juiste weg ge wezen naar dit luilekkerland. „Oom Willem" had dit keer maar het zekere voor het onzekere genomen en er geen heftig strijdtoneel van gemaakt. Het was in andere jaren namelijk wel gebeurd, dat men echte rovers moest opsporen, die waren getooid met lippenstift en pleisters. Wanneer dan de woudloper- tjes, enige uren lang opgehitst, tenslotte de vervaarlijk getatoueerde bandieten gewaar werden, dan waren zij door het dolle heen. Zo zelfs, dat de pseudo-ban- dieten na afloop van het spel even een bezoek aan de dokter moesten brengen om te laten onderzoeken, of zij geen ledematen misten. CXIOCOOOCOCOOOOOOOOOOOCOOCCOOOOOCOCOCOCCCÖCOCOOOOCOOOOOOO Dit kamp is niets nieuws meer voor de Haarlemse stichting; al in 1949 werd in Baraeveld het eerste kamp gehouden en vergelijkt men de vroegere kampen met het huidige, dan blijkt duidelijk, aldus drs. Hazevoet, dat de algehele sfeer er in die jaren zeer op is vooruitgegaan. Dit is waarschijnlijk voor een niet gering deel te danken aan het feit, dat zich thans een vrij stabiele staf heeft gevormd, bestaande uit mensen, die vrijwel allen een of meer kampen hebben meegemaakt. Deze staf bestaat uit drs. W. Hazevoet in het kamp hoort men niet anders dan „oom Willem" dde bestuurslid is van de stichting Club- en buurthuizen en die als officiële kampnaam „Wodan" voert, „Her tevoet" D. Spaargaren, gemeente-ambte naar van Sociale Zaken, die de jongens- groep „De Woudlopers" onder zijn com mando heeft, „Tarzan" J. Suverein, maat schappelijk werker bij de stichting Maat schappelijk Buurtwerk Haarlem, die „De Tijgermannen" onder zich heeft, mejuf frouw „IJsbeer", K. Schutte, jeugdleidster van het buurthuis-Kampersingel en mejuf frouw „Walrus" G. Vermeerer, assistent- leidster, die samen „De Eskimo's" com manderen, mejuffrouw „Bianca" M. Fabius, maatschappelijk werkster bij de stichting, met haar „Zigeuners", mejuffrouw „Knol" M. Zwolsman, jeugdleidster van het buurt huis-Lange Margarethastraat, die „De Bos jesmannen" aanvoert, en mejuffrouw „Katja" B. Hagens, gemeente-ambtenares bij Sociale Zaken, die „De Papoea's" moet bedwingen. Bovendien zijn er mejuffrouw A. Baggerman van de E.H.B.O. uit Haar lem, die in het kamp de zeer toepasselijke naam „zuster Watje" heeft gekregen en de heer Oomen, vader van een van de aan het kamp deelnemende kinderen, die op treedt als corvee-leider. Tenslotte zijn er de kok-kampbeheerder en diens assistent, beiden niet-Haarlemmers, die zijn aange steld door de stichting „Vacantieverblijven Lagere Schooljeugd". Al deze mensen heb ben tot taak en het is ook hun grootste ideaal om de kinderen een onvergete lijke week te bezorgen. Toen wij gistermorgen het kampterrein betraden, heerste daar een grote stilte: alle ploegen waren in hun slaapverblijven bij eengekomen, om van allerlei in te studeren voor de Bonte Avond, die 's avonds zou worden gehouden. In een der zalen troffen wij de Papoea's aan, die zaten te luisteren naar het angstwekkende verhaal, dat een van hen met rollende ogen voordroeg en waarin sprake was van jagers, die door krokodillen werden opgepeuzeld. Na deze droevige tijding volgde dian een somber treurlied. Éven later greep een van de Papoea's een mondharmonika en een elf jarige stamgenote begon op de in de slaap zaal opklinkende muziek een sierlijk bal- lètje uit te voeren. „Heb je al lang les?", vroegen wij aan het kleine danseresje, een vrolijk kind met een uitdagend krullekopje. „Nee hoor", zei ze, „pas een half jaar, maar ik ga er af. Ik ga nu op acrobaat, dat lijkt me nog veel leuker!" Drie seconden later hing zij hoog tussen twee bedden stellages, bezig een „vogelnestje" te maken. Of«J^OOCC0300TY>XOCOX»rO^OKXXÏXWC»MOCOOCOCXXCXXXX>OOOC Iedere dag moet de staf stapels post uitreiken aan de jongens en meisjes, die? erg benieuwd zijn naar de laatste be-: richten van vader en moeder uit Haar-- lem. Evenzeer willen de kinderen ook graag aan hun familieleden schrijven,; hoe plezierig ze het wel hebben, daar op de Veluwe. Vandaar dat er steeds een grote stroom post het kamp in en; uitgaat. En daarbij komt de staf, die? eerst alle post nakijkt om te zien of; adressering en dergelijke klopt, somsï voor zeer vreemde dingen te staan. Wat? bijvoorbeeld te denken van de jeugdigejj kampeerder, die zijn grootmoeder wilde;, mededelen, dat hij erg genoot, dat danï ook op de linkerzijde van de prent-; briefkaart vermeldde doch aan de adres-? zijde alleen maar schreef: „Aan opoe? in Haarlem"? En dan die kaart van de ouders van een? der kinderen, die het poststuk adres seerden aan „Kampeercentrum de Wa-\ terval" met de hartelijke mededeling „Veel kusjes van vader en moeder". Voor wie die kusjes evenwel bestemd waren, viel er niet uit op te maken! Na het eten even een partijtje touwtrekken Bij de deur van een jongenszaal werden wij uitbundig begroet door twee als In dianen geschminkte jongetjes, die ons aan de arm naar binnen trokken. „We gaan vanavond iets heel moois doen," vertelden zij met grote, ernstige ogen. „Kijk, daar is de staf, die ons opperhoofd zal dragen. En dan laat-ie een man in zo'n grote teil stop pen. Vindt u het niet prachtig?" Voor wij konden antwoorden, stond er een aantal meisjes om ons heen te dringen om te laten zien, wat voor een mooie sou venirs zij van dennenappels en boomschors hadden gemaakt. Toen weerklonken er schrille geluiden over het kamp: „Wodan" Hazevoet trom petterde zijn kleine makkertjes ter tafel. En na korte tijd was de eetzaal vervuld van het rumoer van borden, bestek en stemmen: er werd duchtig geproefd van het eten diat daar zijn leiders en kinde ren het allen over eens steeds voortref felijk is. Een stevige maaltijd hebben de kinderen trouwens ook wel nodig, want in één dag. die voor hen begint bij het weerklinken van de réveille, om 7 uur en eindigt bij het doven van de lichten omstreeks half tien, maken zij heel wat mee. Zwemmen, voet hallen, vlaggenroof en allerlei andere spel letjes maken nu eenmaal de kinderen moe en wanneer 's avonds voor het slapen gaan nog een verhaal wordt verteld, dan ziin verscheidene jeugdige luisteraars en luiste- raarsters al vóór het verhaal ten einde is, naar het rijk van Morpheus verhuisd. De kinderen worden in zo'n week be grijpelijkerwijs ook bij het corvee inge- ADVERTENTIE Voor elk gelaat.... een bril die staat. Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Woensdagmiddag omstreeks drie uur is op de Jansbrug bij de Nieuwe Gracht een botsing ontstaan tussen een vrachtauto en een voet ganger. die met zijn fiets aan de hand wilde oversteken. De man had door de Jansstraat gefietst, doch bij de Nieuwe Gracht, die hij wilde op rijden was hij afgestapt, aangezien hij niet fietsende durfde oversteken. Op dat ogenblik naderde hem een vrachtauto, die aanvankelijk remde, doch daarna weer doorreed met het gevolg, dat de wagen tegen het voorwiel van de fiets aanreed De voetganger liep daarbij een vrij zware kneuzing aan zijn rechter voet op. De verkeerspolitie verzoekt de bestuurder van een auto. die van het ongeval getuige is geweest een andere dus dan de vracht wagenbestuurder zich met haar in verbin ding te stellen. ADVERTENTIE Opleidingen tot KON. ERK. PITMANSCHOOL Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 De heer J. de Jong, oud-directeur van de dienst van Publieke Werken in de gemeen te Bloemendaal, die op 1 Augustus zeven tig jaar is geworden, heeft Woensdagmid dag uit handen van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller de onderscheidingsteke nen van de orde van Oranje Nassau ont vangen. Bij de plechtige uitreiking in de ontspanningszaal van huize Wildhoef aan de Kennemerweg waren aanwezig als lid van het curatorium van Huize Wildhoef de wethouder A. van Geluk en de heren W. A. Dekker en R. E. Laan. Van de bestuursle den van de stichting Huize Wildhoef gaven de heren W. van Drunen Littel, J. van Pelt en C. M. Reinders Folmer blijk van hun belangstelling. Verder waren er familieleden van de heer De Jong, leden van het ambtenaren corps op het raadhuis, van de dienst van Publieke Werken en van de politie aanwe zig. Wethouder A. van Geluk sprak het in leidende woord, waarbij hij er aan herin nerde, dat het bij de zeventigste verjaar dag van de heer De Jong op Zondag 1 Augustus moeilijk was geweest om geheim te houden, dat de heer De Jong een onder scheiding wachtte. Hierna sprak Bloemendaals burgemees ter, dr. D. H. Peereboom Voller, die meen de, dat de heer De Jong ook zonder dat hij kort geleden met het bereiken van de zeventigste verjaardag de leeftijd der ster ken was binnengetreden tot de sterken behoort. Want er is kracht voor nodig om in een landelijk gebied een huis in te rich ten, waar de bejaarde mens een rustpauze kan vinden. De bejaarden vinden in Bloe mendaal een centrum, waar het goed is te wonen, te rusten en contact met de natuur te behouden. Na uw afscheid van de dienst van Publieke Werken, aldus burgemeester Peereboom Voller tot de heer De Jong, bij het bereiken van de vijfenzestigjarige leef tijd, heeft u uw werkkracht aan Wildhoef gegeven en het voltooien hiervan moet niet alleen gezien worden als kroon op de voor bereidende werkzaamheden doch op uw ge- De borden zijn haast te klein om de jonge magen te kunnen vullen. Na de inspan ningen van zo'n morgen blijft het dan ook meestal niet bij één bord. schaikeld. Zij helpen de broodmaaltijden verzorgen en ruimen zelf de slaapzalen op En dat probeert iedere zaal zo netjes mo gelijk te doen, want elke morgen worden de slaapzalen aan een nauwkeurige inspec tie onderworpen en zowel hiervan als van het gedrag tijdens de vorige dag van iedere ploeg hangt het af, welke ploeg gedurende één dag een buurthuiswimpeltje een hoge onderscheiding mag bezitten. Altijd na het ontbijt houdt „zuster Watje" spreekuur. Dat spreekuur wordt druk be zocht, soms door iemand, die een zere voet of iets van dien aard heeft, maar vooral veel door „patiënten", die ten hoogste een kleine muggebeet kunnen tonen. Doch ook dan weet „zuster Watje" raad: zij heeft een groot aantal vreemde flesjes en één druppel uit zo'n geheimzinnig glaswerkje doet wonderen. De patiënt althans vindt het prachtig, dat zijn „wond" nauwkeurig is behandeld en onder het verlaten van de spreekkamer zint hij dan waarschijnlijk al weer op nieuwe kwalen. Komt hij daarna weer met een ernstig gezicht de medische hulpvaardigheid van „zuster Watje" in roepen, dan vindt die het welletjes en de arme zieken moeten dan of ze willen of niet het ziekenhuis verlaten. Een vrolijk ziekenhuis overigens, want steeds vliegt een zwaluw bedrijvig heen en weer om haar jongen, die in een nest boven het raam zitten, te voeren. Tot de velen, die waarderend staan tegenover het werk van de stichting be hoort zeker de boekhandel Mazeijk uit Beekborgen, die gratis de kampkrant van de kinderen stencilt; een Krant die gedeel telijk door de kinderen zelf en voor het overige deel door de staf wordt samenge steld. Iedere morgen krijgen de kampdeel nemers „hun krant" op bed, zodat zij voor het opstaan nog even kunnen lezen, „hoe het gisteren allemaal was". Er staat de kinderen nog veel te wach ten, voor zij Zaterdag per bus naar Haar lem zullen terugkeren. Allereerst is er de Bonte Avond, maar daarnaast staan nog onder meer op het programma een sport middag en een groot kampvuur. En wan neer zij dan uiteindelijk weer thuis zullen zijn, dan zullen hun monden de eerste dagen wel niet stil te krijgen zijn. Ach ja, een week uit kamperen gaan behoort nu eenmaal niet tot de kwade zaken in dit leven. Bloemendaals burgemeester speldt de heer De Jong het ordeteken op. hele levenswerk. Velen zullen u dankbaar zijn voor hetgeen hun rechtstreeks of indi rect is gegeven. Vervolgens spelde burgemeester Peere boom Voller de gehuldigde de tekenen van de ridderorde op. Daarbij sprak de burge meester de wens uit, dat de onderscheidene nog vele jaren bezig zou zijn een uitge breide kracht voor menslievende doelein den ten toon te spreiden te midden van een goede gezondheid. Namens de baggermaatschappij „Hol land", waarvan dé heer De Jong commis saris is, sprak de directeur ir. H. T. den Breejen, een neef van de heer De Jong. Namens de maatschappij verheugde hij zich met de onderscheiding die de heer De Jong ten deel was gevallen. Vaak wordt veel over iemand verteld om het wat mooier te maken, doch wat hier over u is verteld, is allemaal waar, aldus ir. Den Breejen. Hij bood vervolgens het kleine onderscheidingsteken van de Orde aan. In een kort dankwoord van de heer De Jong betrok hij na zijn dank aan H. M. de Koningin de heer Van Geluk, die hij de motor van dit alles noemde. Tevens biacht hij dank aan zuster A. Peuler, direc trice, en aan het personeel van Wildhoef voor de keurige zaalinrichting. Tenslotte schertste de heer De Jong nog: Wat op het ogenblik is gebeurd moet op een vergissing berusten. Vroeger heb ik het in dienst niet verder dan geschutscom- mandant kunnen brengen en nu op mijn zeventigste verjaardag word ik nog ridder. Nieuw werli van Herman v. d. Horst Vanavond omstreeks zes uur keren in Haar lem terug de zeeverkenners van de Haarlemse Elfregi zeeverkennerstroep „Kon Tiki", die een tiendaags „winters" kamp in Loosdrecht hebben gehouden. De oudere jongens en een deel van de leiding volgen enkele dagen later met de zes zeil- en roeiboten, die van Loosdrecht af naar Haarlem worden gevaren. Ondanks het slechte weer hebben de jongens zich op het eiland op de noordelijke oever van de Drecht nabij de uitmonding in de Plassen uitermate goed vermaakt, al kon er veel minder worden gezeild, dan normaal in deze tijd het geval is. Daar was de wind kracht te groot voor. Overigens houden vele padvindersgroepen en jeugdverenigingen in deze tijd hun kam pen en dit bericht over de Kon Tiki zeever kenners zou zeker onvermeld zijn gebleven als niet de bekende cineast Herman van der Horst uit Vogelenzang met zijn echtgenote van 's morgens vroeg tot laat in de namiddag in en om het kamp had vertoefd om te trach ten er een geschikte figuur te vinden voor zijn film „De Rietlanden". Deze film, die met subsidie van het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen wordt vervaar digd en in de zomer van 1955 voor vertoning in de bioscopen gereed zal komen, behandelt als belangrijkste onderdeel het vogelleven in ..De Rietlanden", waarbij er ook wilde zwa nen aan te pas komen De heer Van der Horst was op zoek naar een jongen, die over een rijke dosis fantasie beschikt en ook het zwem men en roeien machtig moest zijn. In het vin den van zo'n knaap meende de heer Van der Horst na hei bezoek aan het Haarlemse zee verkennerskamp in Loosdrecht volkomen ge slaagd te zijn. Zijn oog viel op een twaalf jarige jongen uit het Kleverparkkwartier. Het is de bedoeling dat zodra zonniger weersomstandigheden verschijnen nog in deze zomervacantie enkele opnamen van de film. waarin de jongen een rol speelt, zuilen worden gemaakt. Hedenavond tussen acht en negen uur zal de stadsbeiaardier Arie Peters op de beiaard van de Grote Kerk het navolgende program ma ten gehore brengen: 1. Improvisatie; 2. a. Allegro, Scheper; b. Vivace, S. Schmiedt; c. Scherzando, J. F. Reichard; 3. a. Gavotte, Chr. v. Gluck; b. Gavotte, P. Martini; 4. Sonatine, I. Pleijel; 5. a. Mir Senne, b. Ro- senstock, c. Liebescherz; 6. Sonatine t, 1. van Beethoven; 7. Rondo, J. Bonset; 8. Melodieën van Mozart. Onder grote belangstelling van de zijde der directie en personeel van de N.V. Druk kerij „De Spaarnestad" is Woensdagmid dag op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer C. Huijzer, die van deze onderneming technisch bedrijfsleider en na zijn pensionnering adviseur in alge mene dienst is geweest. Ook waren tal rijke andere grafische bedrijven vertegen woordigd, o.a. de heer J. Bcerrigter, di recteur van De Tijd en de Nieuwe Haar lemse Courant. De directeur van „De Spaarnestad", dr. ir. H. J. A. de Goey herdacht de over ledene als een toegewijd werker, altijd de gemeenschap doch nimmer zichzelf dienen de. Nooit deed men vergeefs een beroep op zijn ervaring en raad; hij was een vader lijke vriend groot in bescheidenheid, bij wie het leiderschap geen hoogmoed had op gewekt. Spreker verklaarde, dat de heer Huijzer gedurende zijn vele dienstjaren niet alleen de groei van de onderneming had aanschouwd, doch hieraan ook een groot werkzaam aandeel heeft gehad. Van daar dat men hem gaarne nog een rustige levensavond had gegund. Namens het personeel werd van de over ledene als vriend en collega afscheid ge nomen door de heer L. Vierhout, die ver klaarde, dat bepaalde figuren niet kunnen worden gemist, zonder het aanzien van een zaak een grote verandering te doen onder gaan. Hiertoe behoorde ook de heer Huij zer, die zich steeds van zijn grote verant woordelijkheid tegenover het personeel be wust is geweest. Ds. J. J. Rap sprak namens de Unie van Baptisten Gemeenten, die de overledene herdacht als een ideaal mens, wie de goed heid en nederigheid uit zijn wezen straal de. Ook de Baptisten Gemeente heeft veel aan hem te danken gehad, waarvoor spre ker zijn grote erkentelijkheid onder woor den bracht. Na een woord van troost tot de achterblijvende familie werd dit gedeel te van de plechtigheid met Psalmlezing en gebed besloten. Aan de groeve werd nog gesproken door één der gemeenteleden, waarop ds. Rap het „Onze Vader" bad. In Haarlems cultureel centrum „De Vlees hal" is het marionettentheater „Prince Poucet" van Feike Boschma teruggekeerd om er dagelijks drie voorstellingen te ge ven, waarvan des middags twee voor de jeugd. Het in de eerste plaats voor volwas senen bestemde avondprogramma vermeldt als hoofdnummer „De klucht van de ont knoopte gehangene". Dank zij een zekere mate van verduiste ring is het thans voor het publiek veel ge makkelijker dan de vorige keer zijn aan dacht bij het spel te bepalen en voldoet de zaal ook accoustisch veel beter. Ideaal is de omgeving echter geenszins: er blijft nog steeds reden genoeg bestaan om het raads besluit te betreuren, dat de artistieke pop penkast uit de zo uitzonderlijk geschikte gewelven van het stadhuis heeft verbannen. Het zou interessant zijn iets meer te we ten van de redenen, die tot de keuze van „De klucht van de ontknoopte gehangene" hebben geleid. Niet alleen terwille van de woordspeling mag men vermoeden dat het voornamelijk „beweeg"redenen zijn ge weest. Er valt teveel nadruk op het louter verhalende element, waarbij te weinig va riatie in de vocale expressie af en toe de eentonigheid in de hand werkt. De indruk blijft bestaan, dat dit folkloristisch getinte mirakelspel door een ander medium beter tot zijn recht kan worden gebracht. De to neelbewerking door Henri Ghéon van deze populaire legende zou reeds kunnen vol staan om dit te bewijzen, ware het niet dat toch het van fundamenteel belang zijnde primitieve karakter bij de huidige verto- ningswijze ruimschoots aan. zijn trekken komt. En dan moet met grote waardering ge wezen worden op het waarlijk sublieme taf reel van het wonderlijke proces, waarbij men van de rechter alleen de zwarte toga met witte bef en zijn gesticulerende han den te zien kreeg. Kostelijk was het mani puleren met documenten en ganzeveer, als ook het overtillen van een getuige uit de verdachtenbank naar de voor hem bestem de plaats. Dit was marionettentheater op zijn best! Gelukkig hield Feike Boschma voor het slot nog een aardige vondst in petto. In het tweede gedeelte, beginnend met een demonstratie van de oude marionette la planchette, waarover wij reeds een vorige keer schreven, kon zijn fantasie zich wat vrijer uitleven in een luchtiger genre. In een fantastische scène op een nogal geestige tekst van Alexander Pola trof vooral de suggestieve materiaalver werking. D. K. BINNENLAND Op 21 Augustus zal de Wegenwacht haar entrée maken in de Noord Oostpolder. Met ingang van die datum zal de in belang rijkheid toenemende route KampenEmmel- oordLemmer in de W.W.-dienst van de A.N.W.B. worden ingeschakeld. De sterk toegenomen verkeersdrukte op deze door gaande verbinding en het feit, dat bij pech de mogelijkheden tot het verkrijgen van hulp hier uiterst beperkt zijn, hebben hiertoe de doorslag gegeven. Voorlopig zullen twee wegenwachten op deze route dienst doen. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders der Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika is de voorgestelde statuten wijziging met algemene stemmen aangeno men. Deze wijziging houdt verband met de fusie met de Amsterdamse Goederenbank. De naam Nederlandse Bank voor Zuid- Afrika is gewijzigd in Nederlandse Overzee Bank. De oogstwerkzaamheden op Goeree- Overflakkee zijn thans begonnen. Hoewel er nog enkele stukken ;rond zijn die afwijkin gen vertonen door een hoger zoutgehalte, valt toch over het algemeen genomen de oogst mee. In de overige delen van het voormalige rampgebied is de oogst vrijwel normaal. Alleen op Schouwen-Duiveland en de Kruiningerpolder, die het langst onder water hebben gestaan, is nagenoeg geen oogst te verwachten. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal zijn eerstvolgend spreekuur op 3 September houden. Voor het volledige examen lerares mode vakschool van de E.N.S.A.I.D. is geslaagd mevrouw F. Jansende Jager te Haarlem. Het examen werd in Utrecht voor vijf enveertig candidaten gehouden, waarbij mevrouw Jansen als enige deelneemster uit deze omgeving met lof slaagde. Een 48-jarige fietser uit Haarlem werd Woensdagmorgen om acht uur op het Hout plein gesneden door een auto. De fietser viel en is met een ernstige hoofdwond en schaafwonden aan armen en benen naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. ADVERTENTIE GOLDen tóch niet duurt Dèt is de vermaarde 14 cent sigaar Thans in topkwaliteit. Het vlaggenmerk van: GR. HOUTSTRAAT 81 HAARLEM Het volksdansfeest van het Verbond van Haarlemse speeltuinverenigingen dat Vrijdag op het sportveld aan de Kleverlaan zou wor den gehouden, zal plaats vinden op het EDO- terrein. Aanvang half elf WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 11 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 11 Aug., J. W. Roden burg en M. de Boer; C. van Wijngaarden en R. de Wilde; H. Schmidt en H. A. L. Verzijl- berg; C. H. P. Rijnders en E. L. A. van Schoonhoven; J. Hagen en A. Duister; G. H. Wüstefeld en T. G. van Lemel; W. de Rooij en G. F. Semee; J. de Boer en W. van Abs; J. J. Quist en E. van de Veen; J. Roffel en C. Zwarts; J. L. van der Mark en J. M. J. van El; J. H. Piet en A. Stienstra; G. S. Janssen en A. Vrenegoor; A. Jongejan en B. Heijman; J. M. de Mooij en R. Verhoef; G. J. Sikkenk en J. M. Severijnse; A. Kim man en E. M. Harren; B. van Leuven en W. den Exter; W. W. H. Leising en C. M. van Westerhoven; F. Hoijer en M. J. F. van Esch; C. D. Monteiro en E. Limonard; A. "J. van Es en A. H. A. Schardijn; W. Wenning en F. J. F. Erenst; J D. Korevaar en C. Gerritsen; M. Baars en M. M. Verdugt. GEHUWD: 11 Aug., P. Bergman en M. J. Bosma; A. G. Janson en J. J. Coule; P. J. Steenken en M. C. E. van Steijn; W. A. de Jong en A. Ph Mienis; F. Visser en T. Steensma; J. van Dam en Th. M. Bunt; C. M. La Maitre en A. L. Groenendaal; P. J. Haan en M. J. Stam; H. H. Pietersma en A. M H. van de Wetering. BEVALLEN van een zoon: 9 Aug., A. C. van ZalingeKoomen; A. M. Verhoef—Vre- ken; 10 Aug., J. M. SpruijtScharff; A. Karstensde Herder; W. van Norde Schippers. BEVALLEN van een dochter: 9 Aug., I. M. Beute—Smidt; 10 Aug., J. G. Th. Roosen— Spoor; 11 Aug., E. H. SchousKenselaar. OVERLEDEN: 10 Aug., W. P. Kuijper, 81 j., Da Costastraat. Bij wijze van veilig heidsmaatregel is gis teren de top van de gevel van de ruïne van de voormalige synagoge aan de Lan ge Begijnestraat in Haarlem omgetrok ken. De stormen van de laatste dagen had den de kalklagen in de voegen zo aange tast, dat men het niet langer verantwoord achtte de geveltop van het in April van het vorige jaar afge brande gebouw te la ten staan. Het staal nog niet vast wat er te zijner tijd voor de oude synagoge, welke na de oorlog eigen dom van de Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen werd en als magazijn werd gebruikt, in de plaats zal komen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9