Regels om oud te worden Broodschotel met rabarbermoes Inmaak-periode breekt weer aan Geleerden confereerden in de Sorbonne Koersniveau van aandelenmarkt rust op gezonde basis MOLENDIJK'S KAPSALONS Communistische partij in V.S. verboden? 8 Effecten- en Geldmarkt Katoendiefstallen uit Rotterdamse haven Senaat neemt onverwacht een democratisch voorstel aan Malenkov ontpopte zich als beminnelijk mens Belgische regering gaat Nederlands polijsten ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 oor do^Or o uw Door ons hele land, in alle grote en kleine plaatsendie maar iets te maken hebben met vreemdelingenverkeer, zijn meisjes met een engelengeduld bezig vragen te beantwoorden. Er wordt van hen verondersteld, dat zij niet alleen alles weten van de schoonheid van de streek of stad, waarvoor zij propaganda moeten maken, maar tevens hun zegje te zeggen hebben over een massa on derwerpen van zeer uiteenlopende aard. Het is eigenlijk veel gemakkelijker op te sommen over ivelke onderwerpen haar nóóit iets wordt gevraagd, want dat zijn er maar zeer weinig. hi verschillende grote steden, onder andere in onze goede vaderstad, hebben wij ónze vragen gevoegd bij de talloze van toeristen. De aldus ontstane bloem lezing van antwoorden is niet onver makelijk. „Ik doe dit werk nu zeventien jaar, de langste tijd in Ameersfoort en Den Haag", aldus een onzer bronnen. „Of schoon het me wel eens duizelt, zoveel vreemde problemen worden me voorge legd, heb ik er nog lang niet genoeg van. Of ik vaak lastige vraagstukken moet oplossen? Neem het geval van het da metje, dat nu in de zestig is en voor wie ik elk jaar naar kamers heb moe ten zoeken. Er mocht geen centrale ver warming zijn vanwege het vocht ze had rheuma en de kamers moesten beslist op het Zuiden liggen. Ze droeg nota bene altijd een kompas bij zich, zo dat niemand haar iets wrjs kon maken. Andere eisen waren: niet te hoog, niet te laag, geen bomen in de buurt en geen lawaaimakende buren. In de loop van de tijd heeft ze door mijn bemiddeling wel vijfentwintig kamers gehad en ze is mijn grote vriendin geworden. Met elke verjaardag stuurt ze me een brief". Tragi-komisch was de scène, die zich korte tijd geleden in Haarlem heeft af gespeeld. Plaats van handeling was het bureau van Haarlem's Bloei; een der hoofdrolspelers had de Zwitserse natio naliteit. Hij zat ontroostbaar in een hoek te snikken: „Help me toch, ik ben mijn vrouw kwijt". Uit zijn nogal onsa menhangend verhaal kon men opmaken, dat zij was gaan winkelen, nadat het echtpaar de afspraak had gemaakt el kaar voor het kantoor van de V.V.V. te treffen. De juffrouw achter de balie ging ijverig aan het werk, telefoneerde en informeerde, maar zonder resultaat. Tot zij plotseling bedacht: wacht eens, zou mevrouw zich misschien hebben vergistAmsterdam werd opge beld en jawel, daar zat men opge scheept met een jammerende Zwitserse, die haar man was verloren. De geschie denis van deze geslaagde hereniging be hoort tot de schoonste herinneringen van Haarlem's Bloei Aardig is het verhaal van de Franse meneer, die in Den Haag een adres zocht, zich vruchteloos de hersens pij nigde en alleen maar wist te zeggen: „Er zat iets van coq (haan) in". Ga met dat luttee gegeven maar eens aan 't speuren! De Haagse informatrice kreeg echter een inval. Op weg naar kantoor passeerde ze steeds een huis, dat „Chantecler" heette. „Bedoelt u dat misschien?" vroeg ze voorzichtig. De Fransman slaakte een uitbundige kreet: „Dat is het! Bent u dan ook bekend met Rostand?" Ze kon naar waarheid ant woorden, dat ze „Chantecler" van de Franse schrijver Rostand had gelezen. Vragen als: „Ik zoek het geluk waar kan ik dat vinden?" gaan we stil zwijgend voorbij, hoewel de bedoeling er van uiterst serieus was. Een Oosten rijks meisje zocht bij een inlichtingen bureau niet dat geluk; ze was met een slaapplaats voor de nacht al lang tevre den. Het duurde even, voordat aan haar wens kon worden voldaan en in die tijd verloor men het meisje even uit het oog. Ze werd slapend op de bank terugge vonden. Het publiek had haar koud ge laten. Ze had haar koffers gedeeltelijk uitgepakt en open laten staan en rustig was ze ingedommeld. Dat er in Haarlem gedurende de hele zomer nog naar bloembollen wordt ge- informeerd, of dat men denkt zo uit het station in zee te kunnen stappen, is niet zo opmerkelijk ais de vraag, waarmee een keurig geklede dame zich aan de balie vervoegde. Ze kwam, laten we ge rust zeggen met veel poeha binnen met een kruier achter zich aan, die twee enorme koffers torstte. „Zet ze hier maar neer", zei ze, wyzend naar de toonbank. „En nu wil ik allereerst een rondvaart door de grachten. Ik wil al les zien, het IJ, het huis van Rembrandt, de bruggen, alles". Het heeft nogal wat moeite gekost de vreemdelinge aan haar verstand te brengen, dat een rondvaart zeer zeker kon worden gearrangeerd, maar zonder de door haar opgesomde attracties. Tijdens het gesprek kwam uit, dat ze .het vertrekbord „Amster dam"- had aangezien voor een aandui ding, dat ze in de hoofdstad was gear riveerd. Deze vergissing wordt trouwens meer gemaakt. Een directeur van een stedelijk pro- pagandabureau ondervond op aangena me wyze hoe dankbaar soms op een ver leende service wordt gereageerd. Het was, midden in het hoogseizoen, niet meegevallen een kamer te vinden voor een Franse juffrouw en ze had dan ook uren op het bureau moeten wachten. Eindelijk had men succes. De Frangaise was opgetogen en voordat de directeur van zijn verbazing was bekomen, had hij twee ferme klapzoenen op zijn wangen te pakken. „Hebt u wel eens moeilijkheden met de taal ondervonden?" vroegen wij in Den Haag. „Heei weinig, maar met een Japanner wisten we toch zo gauw geen raad. De politie, aan wie we het adres van een Japanse toik vroegen, kon ons ook niet helpen. Na veel getelefoneer zijn we in De Witte Brug terechtgekomen. Daar werkte een Japanse kok, die zijn land genoot glimlachend en buigend van dienst was". Men wist ons daar ook het verhaal te vertellen van de twee Amerikaanse jongelui, leden van het bezettingsleger in Duitsland, die Den Haag per fiets - wilden verkennen. „Het is maar voor ipff één dag", zeiden zij. Dat zou hen dan op een gulden vijfentwintig per man ko- men te staan. Ze keken nogal bedenke lijk dat was duur, vonden ze. Enfin, ze moesten het dan toch maar doen en ze begaven zich per taxi naar het adres van de verhuurder. Kosten: drie gulden vijftig! In een andere van een onzer grote ste den werd 'n echtpaar uit Noorwegen aan nachtlogies geholpen. Het liep al tegen elven en de winkels waren dus gesloten. Voor het vertrek naar het hotel vroeg de vrouw: „Mogen wij voor één nacht uw fles levertraan lenen? Mijn man is er zo aan gewend, dat hij niet slapen kan, als hij geen flinke slok heeft ge nomen. Nu behoorde levertraan toeval lig niet tot de inventaris van dit bureau, maar er was spoedig een apotheker ge vonden, die de begeerde fles kon leve ren. „Nederlanders wenden zich dikwijls tot ons met de vraag hoe zij het best huri vacantie kunnen besteden", aldus de informatrice van Haarlem's Bloei. Voor'die gevallen hebben wij altijd een massa tips beschikbaar. Kampeerders moeten we er nogal eens op wijzen, dat zij tijdig een kampeerkaart moeten aan vragen". Over de correspondentie, die hier binnenkomt, zou een speciaal artikel kunnen worden geschreven. Een der aardigste brieven van de laatste tijd is uit Zuid-Afrika afkomstig. „Verskoon tog mij skrijwe", schreef een meneer. Hy had een „stokperdjie": lepeltjes verza melen. Of Haarlem's Bloei nu „asseblief so goed sal wees" er een van Haarlem te sturen. Het spreekt vanzelf, dat on middellijk aan het verzoek werd vol daan. TINEKE RAAT 200 gr. (5 sneden) oud brood, een kopje melk, 500 gr. rabarber, onge veer 75 gr. (5 eetlepels) suiker, ka neel, boter of margarine. Het brood weken in de melk, waardoor een theelepel kaneel is geroerd. De ra barber schoonmaken, in stukken snijden en met een bodem water vlug aan de kook brengen. De rabarber gaar koken en tot moes roeren. Het moes op smaak afmaken met suiker. De bodem van een vuurvaste schaal invetten met boter of margarine en ge heel bedekken met een deel van het brood. Afwisselend rabarber en brood in de schotel leggen, zodat de bovenste laag uit brood bestaat. Deze bestrooien met een mengsel van suiker en kaneel en hier en daar een klontje boter of mar garine plaatsen. De schotel op het fornuis of in de oven een kwartiertje warmen en warm op- diénen. Desgewenst vanillesaus er bij geven. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: De tijd van het zomerfruit is weer aan gebroken en daarmee de tijd van het in maken. Inmaken vraagt overleg. We gaan bijvoorbeeld niet in het wilde weg onze gehele potten voorraad vullen, maar maken een grove begroting. Daarbij be denken wij, dat vers, rauw fruit gezonder (vitaminerijker) is dan ingemaakte vruchten en dat we in de eerste plaats moeten zorgen, dat we in de zomer vol doende vers fruit eten. Vooral hen, die geen tuin hebben en niet veel fruit kun nen kopen, raden wij: maak niet of weinig in, eet nu. Wie wel wenst in te maken gaat eerst na hoeveel er in winter en voorjaar ge bruikt wordt. Eén pot jam per week en twee flessen compote per maand mis schien? Maak dan niet veel meer in dan deze hoeveelheid en bedenk van te voren hoe u de inmaak wilt indelen. Om een veerbeeld te noemen: een derde kersen, een derde pruimen van verschillende kleur, de rest aardbeien en peren en dan nog een paar potjes extra voor onver wachte gelegenheden en om weg te geven. Afgesproken: we eten veel vers fruit, ook in plaats van jam op de boterham, en denken pas in de tweede plaats aan de provisiekast waarbij we onze inmaaklust in het begin beheersen. Jam maken. Maak u jam volgens de ouderwetse methode van lang inkoken, neem dan per kg. fruit 34 kg. suiker. De vruchten tot moes koken en de suiker er door mengen. Fruit en suiker samen inkoken tot 2/3 van de oorspronkelijke hoeveelheid een weinig citroensap naar smaak meekoken. De massa zo nodig afschuimen en keuren op dikte. De jam heet in goed schoon gemaakte potjes overdoen. De randen schoonvegen en de potjes meteen bedek ken met cellophaanpapier of na afkoeling met gesmolten parafine. Maakt u jam met behulp van een pec- tine-preparaat, volg dan de gebruiks aanwijzing nauwkeurig op. Deze wijze van jam maken is gemakkelijk en min der tijdrovend dan de vorige. Ook een gescheiden Siamese tweeling! Catherine-Anne (links) en Carolyn-Anne uit Lafayette (Louisiana) zijn nu een jaar oud en voelen zich blijkbaar opper best. Ze werden gescheiden toen ze twee maanden oud waren. P a r ij s, Augustus 1954 Heeft u er wel eens over nagedacht hoe oud u eigenlijk wel graag zou willen worden? In gedachten hoor ik u al antwoorden: vraag liever hoe oud ik zou kunnen worejen. U heeft natuurlijk wel weer gelijk, en zeker in principe, want we doen er altijd nog maar het beste aan, onze verlangens op onze mogelijkheden af te stellen. Maar daarmee is nóg niet gezegd dat, wat die ouderdom aangaat, onze mogelijkheden elkander zo heel erg vèr zouden moeten ontlopen. Er heeft in Parijs zojuist een medisch congres plaats gevonden waar dokters uit alle hoeken en landen tot China en Rusland toe, zich met dat probleem van de ouderdom hebben beziggehouden. Een honderdtal medische geleerden heb ben zich ongeveer een week lang tezamen in de Sorbonne opgesloten om vanwege de symmetrie? de be reikbare gemiddelde leeftijd van de mens op omstreeks honderd te stellen. Drie tinten van vilt geven dit herfsthoedje een vrolijk en bijna halekijnesk effect. Het kwastje van het hoedje wordt afgesloten met een grappige glazen stuiter. Het hoedje werd onlangs getoond op een modeshow in Londen. Een prettig perspectief, dat voedsel geeft aan mijn persoonlijk optimisme, al is daar dan ook wel een voorwaarde en een „maar" aan verbonden. Wanneer je je als candidaat voor een persoonlijk eeuwfeest beschouwd wenst te zien, dan zal je je met name ook bereid moeten tonen, je scrupuleus aan een aantal nogal strenge levensregels te houden. Daar heb je het weer. Die tien gulden regels hebben zo ongeveer de agenda punten van het congres gevormd welke door specialisten op allerlei gebieden voor hun collega's werden toegelicht. Niet veel eten mag je meer, maar wèl op geregelde tijden. Zo weinig mogelijk brood tot je nemen omdat de maag van meelspijzen soms tot haar vijfvoudige omvang opzet. Geen of heel weinig specerijen. Matig omspringen met tabak, daar één sigaret al met een injectie van een milligram nicotine gelijk valt te stellen en nicotine tot de zware vergiften behoort. Voorzichtig zijn met muggen en ander ongedierte die het menselijk bloed ook al vergiftigen. Wees ook voor zichtig in de keuze uwer sporten. De leeftijd speelt hierbij een voorname rol. Nooit overgaan tot een operatie indien zonder chirurgisch ingrijpen ook ge nezing is te vinden. Zoveel mogelijk rust genieten en het leven in zien te delen in kalme, regel matige perioden. Spanningen en emoties in het algemeen vermijden en ter voor koming van verveling veelvuldig luis teren naar goede, klassieke muziek. Ver standige mooie boeken lezen en opwin dende lectuur achterwege laten. Ziedaar dan, bondig samengevat, de theorie die door dit gezelschap van ge leerden werd aangeprezen, zonder dat ik durf garanderen of ze er ook allen echt naar leven. Maar misschien past het ons helemaal niet zo nieuwsgierig te zijn? Wel kan ik u verklappen dat een Parijse krant een troepje van die medi sche profeten van het lange leven op een late avond heeft betrapt in een jolige bar die nu niet bepaald op de stelsel matige vermijding van alle individuele emoties was ingericht, terwijl de heren óch gretig te goed deden aan champagne en een flinke sigaar al evenmin ver smaadden. Volgens hun eigen leefregels hadden ze op dat moment al lang tussen de koele lakens moeten sluimeren. Maar deze doktoren bleken niet alleen geleerd in hun éigen vak. Het waren óók ver nuftige advocaten die om een antwoord niet zo gauw verlegen zijn. Toen de journalist hen op hun lichte inconse quentie gewezen had, kwam de repliek die de deur kon sluiten: relaxe. Na inspannende arbeid schrijft de psychiater öntspannning voor, en aan dat voorschrift waren ze nu bezig zich gehoorzaam te onderwerpen. Praktijk Intussen houdt de angst voor de ouderdom en voor de dood de mensheid al eeuwen in haar greep en de richt lijnen om heel oud te kunnen worden, schijnen elkaar sedert tijden niet eens zo heel vèr te ontlopen. Ook daarover is op het Congres veel wetenswaardig ont huld. In 1558 heeft de overberoemde Ludovico Cornaro die tot zijn veertigste jaar een zeer opgewekt leven leidde, al een handleiding opgesteld om oud te kunnen worden. En zijn verdienste was het, dat hij zich na dat vierde kruisje echt aan die eigen voorschriften gehou den heeft. En met succes. Cornaro is namelijk honderdenvier jaar oud gewor den. Het recept is kort en eenvoudig ge noeg om u dat ook nog maar even door te geven. Neem elke dag twaalf ons degelijke spijzen tot u plus eenderde liter goede wijn, zie in de vorm te blij ven en: ge zult als op een zachtglooien- de glijbaan ongemerkt de kaap van de ouderdom passeren. Het is eigenlijk deze elementaire wijs heid die haar kracht nog altijd heeft be waard en die door de honderd dokters alleen wat verder werd uitgewerkt. Maar misschien ligt in die uitwerking nu ook juist wel weer een nieuw gevaar. Maar zou het ook niet een beetje zó zijn dat onze eigen reacties ons nog de beste aanwijzingen verschaffen over wat goed en wat nadelig voor onze gezond heid is? Ik voor mij houd het daarom maar liever bij de goede oude Franse levenskunstenaar Rabelais wiens devies aldus luidde: doe precies wat jezelf goed dunkt. Dat vind ik wel zo aardig, al schrijft de theorie dan ook wat strengere regels voor. Een sigaret moge dan al fnuikend zijn en een sigaar nog erger. Maar de oude heer Churchill die aar dig op weg is naar de onsterfelijkheid of althans de eeuwpaal, is een ketting sigaren-roker en hij weet een fors glas whiskey bovendien ook nog wel te waar deren. Het is voor mij dan ook een hoopvol teken dat er onder de honderd congressisten toch ook al wel enkele stemmen zijn opgegaan tegen al te rigoureus dirigisme op het stuk van de leefregels ten behoud van de eeuwige gezondheid. En zo zou ik nu maar willen besluiten met de opmerking van de Franse professor Lian, die er tegen waarschuwde van de mensen toch vooral geen trieste kluizenaars met als enig levensideaal het lange leven te maken. Het gaat niet alleen, zo zei hij om het aantal jaren, maar het moet bovendien dan nog een redelijk leven met wat eigen vrijheid en persoonlijke vreugde worden. Die professor zou ik, met alle respect, mijn man willen noe men, want zijn woorden waren me uit mijn eigen hart gegrepen! ève. Het kaïn niet verwonderen dat er bij het begin van de maand Augustus op die Am sterdamse beurs een periode van minder grote bedrijvigheid is ingetreden en het gemiddelde koerspeil wat is teruggelopen. Want gedurende meer dan een jaar heeft de fondsenhandel zich door een opgaande beweging gekenmerkt, waarbij de omzet ten groter waren dan ooit sinds het einde van de oorlog. Het indexcijfer voor de aandelen stond in Januari 1953 op 141, na dat 1952 een gemiddelde van 136 had ge bracht, dat 40 punten lager lag dan het gemiddelde van 1948. En de stijging van 141 in Januari 1953 tot 163 in December van dat jaar was dan ook niet meer dan een herstel van wat als gevolg van fac toren, welke met de positie van het be drijfsleven als zodanig en met de aard der fondsen geen verband hielden, te laag was gewaardeerd. Wij doelen hier op fiscale en andere overheidsmaatregelen, welke gaan deweg zijn opgeheven of verzacht en waar door de normale bewegingsfactoren meer tot hun recht konden komen. Het. is wel gebleken dat het Nederlandse bedrijfsleven zijn oude ondernemingsdrang niet had ver loren, maar dat deze kunstmatig was ge remd en zich naarmate een grotere arm slag werd verkregen, weer krachtig heeft ontwikkeld. De vrees dat de verlaging van belastingtarieven tot een vermindering van de staatsinkomsten zou leiden, is zelfs beschaamd, zoals wel gebleken is uit de opbrengst van de verbruiksbelastingen in het eerste halfjaar van 1954, welke ruim 165 millioen groter is geweest dan in de zelfde periode van het voorgaande jaar en met 141 millioen de helft van de jaar- raming heeft overtroffen. Het is een verheugend verschijnsel dat de productie zich in ons land in overeen stemming met de industriële productie in geheel West-Europa ook in de loop van het jaar 1954 verder heeft kunnen ontwik kelen en zich in Juni op een hoog peil heeft kunnen handhaven. Terwijl het in dexcijfer voor 1953 163 bedroeg, tegen 147 in 1952, kon het in Mei tot 180 stijgen, waarop voor Juni een gemiddelde dag productie van 179 is gevolgd. Ook het feit dat de totale personeelsbezetting van de in de algemene industriestatistiek opgeno men bedrijven met c.a. 31.200 tot 915.000 kon stijgen, wijst op een toenemende be drijvigheid, welke in de loop van 1954 eerder is gestegen dan verminderd, blijkens het tekort aan werkkrachten d'at allerwege valt te constateren. En dat de Nederlandlse handel zich ook in de goede richting heeft ontwikkeld wijzen de cijfers van onze ex port naar de V. S. wel uit, blijkens welke thans c.a. 8 van onze totale export naar de V. S. gaat, tegenover 6.4 in 1952 en 4.3% in 1950. Voorts is uit de gegevens van het C.B.S. wel gebleken dat de industriële opgang gedurende 1953 voor het grootste deel aan de oude, gevestigde bedrijven is te danken, want de bijdrage van nieuwe vestigingen in de uitbreiding van de werk gelegenheid bedraagt niet meer dan 9 Dit alles krijgt nog meer relief als daar bij in aanmerking wordt genomen dat over de gehele linie de handel op Indonesië aanzienlijk is verminderd. Dat de aandelen van in Indonesië werkende en op Indonesië handeldrijvende ondernemingen bij de al gemene koersstijging op de aandelenmarkt zijn achtergebleven, laat zich dan ook wel verstaan. We zien voor het algemeen in dexcijfer der aandelenkoersen een verbe tering van 163 begin Januari tot even boven 200 in Juli, voor Indonesische waar den is het indexcijfer echter slechts van 60 tot c.a. 65 gestegen en deze week is het weer teruggelopen onder invloed van de nieuwe regeling voor de Indonesische in voer, welke voor 70 aan de Indonesische handelshuizen is toegewezen, terwijl het restant gelijkelijk onder de buitenlandse handelshuizen en d'ie van niet-Indonesische staatsburgers (Chinezen) wordt verdeeld. Dat de wijze waarop het Unieverband tus sen Nederland en Indonesië is verbroken, op de beurs geen enthousiasme heeft ge wekt, is even begrijpelijk, omdat de Neder landse regering daarbij allerlei concessies heeft gedaan, waarvan sommige zelfs nog niet eens bekend zijn. In veel sterkere mate dan voorheen moet de Nederlandse welvaart dus steunen op de industrialisatie en de export naar gebie den, waar discriminerende maatregelen als die in Indonesië niet bestaan. De recente in ons vorig artikel besproken tendens in de ADVERTENTIE V. S. naar een nieuw protectionisme be lemmert uiteraard de Nederlandse export drift en verklaart ook waarom de nieuwe industriële investeringen in ons land be neden de verwachtingen blijven. De taak stelling was voor 1953 op 1800 millioen gesteld, maar is later tot 1400 millioen verminderd, doch ook dit cijfer is niet ge haald en 1954 zal vermoedelijk weer een teleurstelling opleveren.Aan de andere kant is het een meevaller dat met het bestaan de apparaat, als gevolg van verdere ratio nalisatie en een hogere arbeidsproductivi teit, een grotere productie kon worden verkregen. Op de Amsterdamse beurs kan het op timisme ten aanzien van de Nederlandse industrie zich dan ook nog steeds hand haven. Sinds het begin van dit jaar is het indexcijfer voor de industriële aandelen van 236 tot 284 op.gelopen, waarop de laat ste dagen een kleine teruggang is gevolgd. Het spreekt wel vanzelf dat het rendement op de aandelen, dat in 1953 gemiddeld nog 6.3 bedroeg, gedaald is, n.l. tot 5.4 in Maart, maar ook dit percentage, in Juni weer tot 5.5 opgelopen als gevolg van hogere dividenden, is toch altijd nog rede lijk en meer dan 2 groter dan dat van obligaties. Let men op de toenemende besparingen en de ook uit anderen hoofde liquidatie Amerikaanse shares, buitenlandse fondsen aankopen vrijkomende kapitalen, dan mag worden geconstateerd dat voor het huidig koerspeil een gezonde basis aanwe zig is. ADVERTENTIE PRACHTIGE RESULTATEN met NIEUWSTE en SNELSTE HAARVERF-METHODE eerste en enige in Nederland Santpoorterplcin 1 Telef. 19706 Buslijnen 3 en 4 K.v.MANDERSTRflAT 109 HAARLEM TEL.15758 Enige maanden geleden heeft de Rotter damse politie op de rijksweg naar Den Haag een bestelauto aangehouden, waarin katoen werd vervoerd. De politie koesterde argwaan ten aanzien van de herkomst van deze katoen en zij begon toen een intensief onderzoek, waaronder nu een streep gezet kar. worden. Gebleken is, dat in de afge lopen vijf jaar voor 60.000 katoen in de haven van Rotterdam werd gestolen. De politie heeft 21 personen dieven en helers aangehouden, die ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Bij de diefstallen waren behalve loods- bazen en loodsknechten ook zgn. katoen trekkers betrokken. Deze laatsten kregen opdracht monsters te trekken uit katoen en de monsters op te zenden naar eventuele kopers. In plaats van het monster werd meer katoen van de partijen weggenomen. De partijen werden dan doorverkocht aan spinnerijen. Behalve katoen hebben de mannen ook nog enkele balen grondnoten weggenomen, doch hun werkzaamheden corrcenireerden zich in hoofdzaak op de katoen. WASHINGTON. (AFP/Reuter). On verwacht heeft de Amerikaanse Senaat met algemene stemmen een wetsontwerp aan genomen en naar het Huis vin Afgevaar digden doorgezonden, waarbij de commu nistische partij wordt verboden. Het ont werp bepaalt, dat personen, die lid worden of lid blijven van de communistische partij en handelingen verrichten om de doelstel lingen van de communistische partij te verwezenlijken, veroordeeld kunnen wor den tot een gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jaar en een geldboete van ten hoogste 10.000 dollar. Een communistisch partijlid kan geen bestuursfunctie in een vakvereniging bekleden. Het ontwerp is ingediend door democra tische senatoren ter vervanging van een maatregel, die president Eisenhower steun de en dat ten doel had een einde te ma ken aan de overheersende positie van de communisten bij bepaalde vakverenigingen. Het ontwerp bevat het door de regering gesteunde voorstel als amendement. De minister van Justitie, Herbert Brow- nell, heeft met goedkeuring van president Eisenhower het Congres een twaalftal wetsontwerpen aanbevolen, die alle ten doel hebben de macht van de communisti sche nartij te beperken. Minister Brownell is, evenals het federale bureau van onder zoek (FBI), gekant tegen een verbod onder de huidige omstandigheden, omdat hier door de wetten betreffende de binnenland se veiligheid zullen worden ondermijnd en de communisten er toe gebracht zouden worden hun activiteit ondergronds voort te zetten. Volgens minister Brownell telt de Ameri kaanse communistische partij ongeveer 25.000 leden. Zij had ongeveer 75.000 leden verloren sinds in 1949 elf vooraanstaande partijleiders schuldig waren bevonden aan het voorbereiden van een gewelddadige omverwerping van de regering. De over gebleven leden organiseren hun krachten echter doeltreffender en hun spionnage- activiteit wordt veel meer ondergronds be dreven, zo verklaarde de minister een jaar geleden. MOSKOU (United Press) De Engelse Labour-delegatie is uit Moskou naar Peking vertrokken met een nieuwe indruk van de Russische premier Georgi Malen kov, wie geen moeite te veel was zich eer der „normaal", „vriendschappelijk", „goed geluimd", „gevat", „beschaafd", en „galant" te tonen dan zich voor te doen als de ge heimzinnige man van het Kremlin. Al deze adjectieven werden door de leden van de Engelse socialistische delega tie gebezigd en door de andere bij de twee diners tegenwoordig geweest zijnde gasten om Malenkov te beschrijven die beide diners had bijgewoond. Hij rookte niet welk voorbeeld door alle leden van het Russische presidium werd gevolgd behalve door Molotov, die een ket tingroker is. Malenkov droeg een welge- sneden lichtbruin costuum. Hij is al sedert maanden niet meer gesignaleerd in zijn beroemde donkere militaire tuniek. De gasten kwamen te weten dat de premier twee kinderen had, maar over zijn gezin werd verder niets onthuld. (Van onze correspondent in Brussel) Hoewel de positie van de Nederlandse taal in België de laatste twintig jaar aan zienlijk is verbeterd, laat het Nederlands van de officiële stukken toch nog veel te wensen over. De Belgische eerste minister, de heer Van Acker, zelf een Vlaming, heeft thans aan de algemene administratie aan wijzingen gegeven opdat meer eenheid in het spraakgebruik wordt verkregen en de Nederlandse taal in de officiële tekstaa wordt verbeterd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10