c STENOGRAFIE .Clowntje Rick Kort en bondig Een verraderlijk complot Heemstede Maandag gaat men de „Spanker" slopen Bloemendaal SLEUTEL WEG ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dr. G. E. Meuleman hoogleraar in Frankrijk? Wachthuisjes NZH liggen gereed Neem dan NEUROTONIC! Burgerlijke Stand van Haarlem Bekend agrariër ontving koninklijke onderscheiding Propagandavoorstelling in openluchttheater Jubileumconcert voor „Proza en Poëzie" F. Veraart een kwart eeuw bij het G.E.B. Vereniging „Haerlem" hield ledenvergadering Motor onder vrachtwagen; geen gewonden Voor de kinderen Speciaal course-diner-dansant Afscheid van beheerders militair tehuis Jansweg „DE SLEUTELSPECIALIST" Nachtdienst apotheken FEUILLETON door Richard Keverne Honderden kinderen van het Verbond van Haarlemse speeltuinverenigingen waren gistermiddag op het EDO-terrein aanwezig bij het grote volksdansfeest. En te oor delen naar het enthousiasme, waarmee zij zelf dansten en waarmee zij de verrich tingen van de leerlingen van de dansschool van mevrouw To Venema volgden, hebben zij zich opperbest geamuseerd. Het grootste gedeelte van het programma werd gevuld door het optreden van de danseresjes van mevröttw Venema. De leidster had een programma samengesteld, dat uitstekend voor de kinderen geschikt was en her haaldelijk moesten de leerlingen van mevrouw Venema een dansje op verzoek van de toeschouwertjes nog een keer opvoeren. Het slot van de middag werd gevormd door het optreden van de kinderen zelfdie met een massale uitvoering deze geslaagde middag besloten. Dr. G. E. Meuleman, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Vijfhuizen, is dooi de Generale Synode der Gereformeerde Kerken benoemd tot hoogleraar aan de theologische faculteit van de universiteit te Aix-en-Provence in Frankrijk. Deze facul teit gaat uit van de kleine Hugenotenkerk in Zuid-Frankrijk, de Eglise Réformée Evangélique Indépendante de France. De besprekingen met de kerkeraad te Vijfhuizen werden gevoerd door prof. dr. G. Ch. Aaüders en prof. dr. F. W. Gros heide, beide deputaten der synode voor correspondentie met buitenlandse kerken. Zij deelden mede, dat zonder steun van de kerken in Nederland deze uitzending niet mogelijk is. Vandaar dat de synode eenstemmig van oordeel was, dat hier moet worden geholpen. De keus was gevallen op dr. Meuleman als dogmaticus en wegens zijn kennis van de nieuwere theologische stromingen in Frankrijk. Dr. Meuleman heeft de benoeming in ernstige overweging genomen. In de werkplaatsen van de Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij ligt het materiaal gereed van de nieuwe wacht huisjes voor de halteplaatsen der autobus sen in Haarlem. Binnenkort zal tot plaat sing worden overgegaan. Op diverse plaat sen staan ze reeds. Binnenkort worden er enige geplaatst op het z.g. eiland op het Stationsplein feen is reeds in gebruik) en op het Houtplein (twee in de richting NoordZuid en een in de richting Zuid Noord). Verder wordt er een gebouwd op de Botermarkt en op de Grote Markt bij de Vishal. ADVERTENTIE Bern U overdag ze nuwachtig en gejaagd en nemen 'i nachts de zorgen een enorme omvang aan Hei praeparaac. dat Uw zenuwen tot ontspanning brengt, zonder deze te ver doven Verantwoord en onschadelijk. Verkrijgbaa' bij Uw apotheker of drogist. HAARLEM, 13 Augustus 1954 BEVALLEN van een zoon: 10 Aug.. A. G. de ZangerOuwerkerk; 12 Aug., B. Steven hagenPlanting; L. Kool—Odfjell; J. K. Teeuwen—Schreurs; 13 Aug., E. M. vai MeursVerwer; J. A. H. Warring—Kin jet; W. Chr. A. Deen-van der Wal. BEVALLEN van een Dochter: 12 Aug., A. C. SomersSchellenberg; M. de Rooij—de Ruijter; 13 Aug., M. E. Noordzij—Lemmens; J. A Stappers—Duijn; R. Nijenhuis—Boer stra; E. Th. J. Sipman—Okhuijsen; E. Ten- senSmakman. OVERLEDEN: 11 Aug., B. J. Hendriks, .9 j„ Akendamstraat; G. E. de Carpentier— Turenhout, 34 j., Kamperlaan. A. Buurman gehuldigd Zoals in ons blad van gisteren is mede gedeeld werd de heer A. Buurman te Heemstede, een bekende figuur in land- bouwkringen in de Haarlemmermeer, Vrijdag ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag in zijn woning aan de Bron- steeweg gelukgewenst door de waar nemend burgemeester van Heemstede, de heer E. J. van Lent, die de mededeling deed, dat Koningin Juliana de jarige had benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De heer E. J. van Lent noemde de heer Buurman een bijzonder persoon in Heem stede, omdat hij behalve de actieve leiding van zijn boerderijen, ook steeds voldoende tijd heeft gevonden het algemeen belang voortreffelijk te dienen. Dat deze bewering verre van een gelegenheidsfraze was meende spreker niet beter te kunnen be wijzen dan door de verschillende taken van de heer Buurman even de revue te laten passeren; een welhaast indrukwek kende reeks, waaraan wij de volgende functies uit het verleden en heden ont lenen: negen jaar raadslid en twaalf jaar armmeester van de gemeente Haarlem mermeer; twee jaar hoofdingeland van de Haarlemmermeer; twintig jaar hoogheem raad en zes jaar hoofdingeland van Rijn land; vijf jaar hoofdbestuurslid van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw; dertig jaar bestuurslid van de Bond van Suikerbieten-verbouwers, waarvan dertien jaar voorzitter; zeven jaar voorzitter van de Bond van Hengstenhouders; tien jaar hoofdbestuurslid van de Vereniging van Landbouw-tuigpaardfokkers; veertig jaar bestuurslid van de Concours Hippique Ver eniging „Vooruit" te Hoofddorp, waarvan acht jaar voorzitter en veertien jaar voor zitter van de Hengstenfokkersvereniging „Ons Belang". Vervolgens bracht de heer Van Lent hem op de hoogte met zijn be noeming tot ridder in de orde van Oranje- Nassau en hij wenste de heer Buurman niet alleen persoonlijk, maar ook namens de gemeente Heemstede met deze hoge onderscheiding geluk. Burgemeester mr. J. F. Jansonius van de gemeente Haarlemmermeer verklaarde op zijn beurt een tikje jaloers te zijn, dat niet hij deze ondescheiding had mogen uitreiken, omdat de heer Buurman toch altijd nog als een echte „Meerbewoner" wordt beschouwd. Zijn vreugde was even wel niet minder groot, doordat de jarige niet alleen talloze verdiensten heeft, doch zich ook steeds als een rechtschapen man heeft doen kennen, die altijd eerlijk voor zijn mening durfde uit te komen, zonder daarbij anderen te grieven. Toch meende burgemeester Jansonius nog een verheu gende mededeling te kunnen doen; de ge meenteraad had immers de vorige dag tot de bouw van een nieuwe tribune op het sportterrein besloten en spreker hoopte dan ook dat de vitale jarige hierop nog vele jaren als voorzitter van „Voouit" zou mo gen tronen. De heer C, Dekker, vice-voorzitter van de V.L.M., bood de versierselen aan, die bij de onderscheiding horen. De heer M. Immink overhandigde de jarige namens de afdeling Haarlemmermeer van de Hol landse Maatschappij van Landbouw een geschenk, waarbij hem tevens het ere lidmaatschap van deze organisatie werd aangeboden. Onder de andere sprekers be vond zich nog dr. ir. B. J. B. Groeneveld. Vluchtelingetjes naar Haarlem Talrijke Haarlemmers hebben reeds ge reageerd op het verzoek van de Nederlands Hervormde gemeente in Haarlem om van half September tot half December een vluchtelingetje uit Duitsland in huis op te nemen. Om de reiskosten e.d. van de kin deren echter te dekken wordt er op 18 Augustus in het openluchttheater een voor stelling gegeven door het voortreffelijke kindercircus „Elleboog" onder leiding van mevrouw Last. Deze middag zal om half drie beginnen. Bij slecht weer zal de voor stelling gehouden worden in het gemeente lijk concertgebouw te Haarlem. Dit zal op het laatste ogenblik via de radio bekend gemaakt worden. De jeugdraad van de Hervormde ge meente ondervond van alle kanten mede werking om deze actie voor de vluchtelin- getjes te doen slagen. De autobusonder- neming Maarse en Kroon gaat de kinderen straks uit Duitsland halen en ook mevrouw Last en de directies van het openlucht theater en het concertgebouw zullen al het mogelijke doen om deze propagandamiddag goed te laten verlopen. Ter gelegenheid van het vijfenzestig jarig bestaan van de Mannenzangvereni- ging „Proza en Poëzie", zal het Limburgse Mannenkoor „De Mastreechter Staar" op Zaterdag 2 October een jubileumconcert verzorgen in de Gemeentelijke Concertzaal. De Maastrichtenaren zongen vele malen in het buitenland en voor de Nederlandse omroepverenigingen. Het is reeds ongeveer 25 jaar geleden, dat zij in Haarlem optra den. Om 5 uur des middags wordt een offi ciële ontvangst ten stadhuize door het ge meentebestuur gehouden. Na afloop van het concert verenigen Limburgers en Haarlemmers zich in een «ezel-lig samenzijn tot twee uur 's nachts. De zangers zullen bij particulieren en in hotels worden ondergebracht. Voor het onderbrengen van zangers bij particulieren zal o.a. een beroep worden gedaan op de in Haarlem woonachtige Limburgers. Op 19 Augustus hoopt de heer F. Veraart de dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij het Haarlemse electri- citeitsbedrijf, thans Gemeente-lijk Energie bedrijf. De heer Veraart kwam in dienst als monteur-bankwerker, welke tijdelijke aanstelling in 1935 definitief werd. In het. volgende jaar werd hij machinist in de electrische centrale, op 1 Januari 1942 on der-opzichter, op 1 Januari 1950 machinist A, waarop hij twee jaar later met de rang machinist in de groep der maandl oners werd ingedeeld. De heer Veraart bedient de machines in de grote turbinezaal van het G.E.B. In die functie bekleedt hij als het ware een sleutelpositie in de voorzie ning van zijn medeburgers met licht, warmte en kracht. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 15 Augus tus worden te Heemstede waargenomen door dr. J. J, van Luin, Bronsteeweg 76, telef. 34445 (b. g. g. 15538) en dr. A. J. van Ra- venswaaij, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleegster: zr. G. van den Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 8, tel. 38197. In de Vrijdagavond in De Hoofdwacht gehouden vergadering van de Vereniging „Haerlem" heeft de voorzitter, dr. C. Spoelder, in zijn openingswoord opge merkt, dat het afgelopen jaar rustig ver lopen is. Lezingen en excursies zijn ge houden, waarvoor grote belangstelling be stond. Betreurenswaardig is het, dat de resultatenrekening een nadelig saldo heeft opgeleverd. Daarom wekte hij de leden op propaganda te voeren om het aantal leden te vergroten. Mogelijk zullen de leden in lichtingen willen inwinnen over besprekin gen van het bestuur met het gemeentebe stuur en met Haarlems Bloei over een re geling, om De Hoofdwacht ook in te rich ten als kantoor van Haarlems Bloei. Er was voor het bestuur geen aanleiding de leden bijeen te roepen voor het nemen van een besluit. Het bestuur heeft er voor ge waakt, dat het gebouw behouden bleef voor het doel, waarvoor het door de ver eniging destijds bestemd is. „Haerlem" heeft een oud gebouw, dat in verval raak te, voor de toekomst behouden en het be stuur zal waken voor het in stand houden er van. Daarbij heeft het gedacht aan het werk van de vroegere voorzitters de heren Joh. de Breuk en J. L. Tadema. Er is ech ter niets gebeurd en daarom was het niet nodig de leden voor een bespreking uit te nodigen. Dr. Spoelder herdacht het overlijden van dr. P. G. van Tienhoven, die vroeger vele jaren lid van het bestuur van de ver eniging is geweest. De heer P. A. Dijkema bracht het jaar verslag uit en liet de belangrijkste gebeur tenissen uit het afgelopen jaar de revue passeren. Besprekingen zijn gevoerd over het plaatsen van een molen op de plaats, waar vroeger De Adriaan heeft gestaan; de onderdelen van de nieuwe molen zijn reeds in Haarlem, maar er moeten midde len gevonden worden voor de kosten van opbouw. De secretaris zeide, dat een molen langs het Spaarne een sieraad voor de stad zal worden en hoopte, dat spoedig de gele genheid gevonden zal worden om tot op richting over te gaan. De heer B. F. Enschedé deed mededelin gen over de financiële resultaten, waarna de periodiek aftredende leden van het be stuur, de heren mr. J. Bierens de Haan, ir. H. A. Breuning en mr. C. M. J. de Jongh opnieuw gekozen werden. De voorzitter deelde mee, dat de restau ratiewerken van het gebouw van het Leger des Heils aan het Spaarne met medewer king van „Haerlem" vorderen; aan de buitenzijde is men reeds gereed en vele wandelaars zullen een der mooiste gevels van de stad bewonderd hebben. Mogelijk zullen de leden der vereniging in de gele genheid worden gesteld het gebouw van binnen te zien. Binnenkort zal een excursie per autobus naar Hoorn worden gemaakt. Daarbij zul len ook bezoeken worden gebracht aan historische gebouwen in Wormer, Jisp, Graft en Heemskerk. Verder zijn er plan nen voor een ochtendwandeling en een be zoek aan Elswout. In de loop van de win ter worden weer lezingen gehouden. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is een motorfiets op de hoek „Nieuwe GrachtKruisbrug in botsing gekomen met een vrachtauto, doordat de bestuur der van de vrachtauto verzuimde voorrang te verlenen. De motorfiets, een lesmotor, schoof onder de vrachtauto, die met vijf ton goederen beladen was en werd totaal vernield. De beide berijders van het voer tuig, een leerling en de achter hem zit tende instructeur, liepen geen letsel op. Nou, je begrijptRick en Bunkie kregen van oom Tripje een verbazend standje! Hij was heel boos om wat ze hadden gedaan. Eigenlijk was het niet helemaal de schuld van Rick en Bunkie, want zij waren niet met het vuurtje-stoken begonnen. Maar ze hadden in ieder geval meegedaan, en dat mocht net zo min. „Nou heeft die meneer van het huis 'n heleboel schade", zei oom Tripje. „En dat komt door jullie onnadenkendheidEen heel stuk van de schutting en de schuur zijn verbrand. Foei, ik schaam me over jullie!" Dat vonden ze natuurlijk heel erg, en ze kregen straf ook; maar ze wisten wel, dat ze die verdiend hadden ook. Het brandje aan de schutting was door de brandweer geblust. Nu stonden er nog de zwartgebrande overblijfselen van het stuk, waar de brand was geweest, en ook van het tuinschuurtje was een heel stuk verbrand. Dat was geen mooi gezicht, dat verkoolde hout. Er zou een heel stuk van de heining en de schuur hersteld moeten worden. Nou, geloof maar, dat de jongens zoiets vast niet meer zouden doen! ADVERTENTIE C'est trés grand C'est trés bon C'est Treslong Na afloop van de AUTO-COURSES te ZANDVOORT op 15 Augustus biedt „TRESLONG" - HILLEGOM een Menu: Treslong Cocktail Petite Mar mite Henri IV Steak de Veau Monte Carlo Parfait Surprise inclusief wijn 6.50. Neerlands beste entertainer HER HEIERMAN met internationaal repertoir en MARY MILLER, radio-zangeres. De opruiming van het wrak van het s.s. „Spanker", dat een week geleden op het Noorderhoofd te Hoek van Holland strand de, is opgedragen aan W. A. van den Talc's Bergingsbedrijf N.V. te Rotterdam. Als de weersomstandigheden het toelaten zal Maandag met de werkzaamheden worden begonnen. Sinds de stranding heeft het achterschip zich vaster gezet op de voor het Noorder hoofd liggende stenen. Het voorschip heeft een kleine zwenking land waarts gemaakt en is gedeeltelijk vrijge komen. Men zal de delen van het wrak die het licht op het Noorder hoofd afdekken, zo snel mogelijk verwijderen. De kapitein en de vertegenwoordigers van de Engelse rederij zijn gisteren naar Engeland teruggekeerd. Gisteravond hebben velen uit het mili taire en burgerlijke leven in een stem mingsvolle bijeenkomst afscheid genomen van de heer en mevrouw J. G. Haremaker, de „vader en moeder" van het Protestant Militair Tehuis aan de Jansweg, die zullen vertrekken naar het nieuwe Militair Tehuis in Wittenberg op de Veluwe. Als eerste spreker op deze avond, die werd gehouden in het Tehuis aan de Jans weg, trad op de voorzitter van het bestuur van het tehuis, ds. J. Bronsgeest. Hij zei onder meer, dat de heer en mevrouw Hare maker de eerste tehuishouders van het ge restaureerde tehuis waren en dat hun af scheid velen zwaar viel, aangezien zij in derdaad voor de soldaten een vader en een moeder waren geweest. Hij gaf als zijn mening te kennen dat, al heeft men voor dit vak geen diploma nodig, de positie van een dergelijke „vader en moeder" toch een zeer belangrijke is. Namens het bestuur bood hij een koperen ketel aan. De legerpredikant majoor ds. K. v. d. Braak gaf het echtpaar de verzekering, dat alles, wat hen deze avond aangeboden zou worden, spontaan van de kant van de mili tairen was gekomen. Hij wenste hen bei den een avond toe, waaraan zij nog lang zullen terugdenken. De derde spreker was majoor W. J. van Westerhoven, garnizoenscommandant van Haarlem, die verklaarde, dat het in feite funest is voor de soldaten, als zij niet ge regeld naar huis kunnen gaan, naar hen, die hun lief zijn. Hij was er daarom uiterst dankbaar voor, dat zij, die eens een weekend niet naar huis kunnen, hun toe vlucht kunnen nemen tot het tehuis. Na mens de „jongens" bood hij een bloemstuk aan. Nadat ds. van der Braak ten tweede male het woord had gevoerd, bood hij een meu belstuk aan, bekostigd door de dienstplich tigen van het garnizoen Haarlem, benevens een persoonlijk geschenk: een. paar man chetknopen met het embleem van de gees telijke verzorging. Na de pauze spraken de heer D. de Vries namens de commissie voor de mili tairen van de Gereformeerde kerken, de heer A. J. Koppen namens de Protestants Christelijke contactcommissie voor het Haarlemse garnizoen, de heer P. Haak na mens de medewerkers van het tehuis en de heer J. H. van Berkel die sprak namens de Nederlands Christelijke onderofficiers vereniging. .Tenslotte sprak de heer J. Haremaker een warm dankwoord, waarin hij hulde bracht aan zijn vrouw. Ds. Van der Braak zorgde voor het slotwoord. Tussen de toespraken door werd een vro lijk programma van muziek, goochelen en dergelijke afgewerkt. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12. Bloemendaal, telefoon 22261; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts J. A. Hollan der, Zijlweg 17, Overveen, telefoon 11431 In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b.g.g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de aptotheken voor Overveen, Bloemendaal enn Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 21 Augustus in spoedgevallen verzorgd door de Elswout Apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, telefoon 16760 m uoor de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 - 8249. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 BINNENLAND Met ingang van 15 Augustus zal het grenskantoor Wellse Hut-Hees (Limburg) voor alle verkeer tussen Nederland en Duits land worden opengesteld. Deze maatregel loopt vooruit op de officiële ingebruikne ming van de nieuwe Baileybrug over de Maas bij Well—Wanssum die in September zal geschieden. Over de route Helmond— Venray krijgt Midden-Nederland hiermee een nieuwe verbinding met het Ruhrgebied. Tegen een 28-jarige kantoorbediende uit Weesperkarspel heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam een jaar ge vangenisstraf geëist wegens valsheid in ge schrifte en oplichting. Hij had bij de firma waar hij werkte elke week de namen van drie reeds lang ontslagen arbeiders op de loonstaat vermeld en zich het voor dit drietal bestemde weekloon toegeëigend, Een accountant had vastgescteld dat op deze wijze f32.700 was verduisterd. In „Het Prinsenhof" te Delft wordt op 24 Augustus de jaarlijkse beurs van oude kunst en antiek geopend, die tot 16 Septem ber duren zal. Reeds zijn de eerste zendingen ïnnengekomen. De Economische en Sociale Raad van de U.N.O. heeft Nederland wederom voor een periode van drie jaar aangewezen als lid van de statistische commissie. Ons land wordt in deze commissie vertegenwoordigd door de directeur-generaal van de statistiek, dr. Ph. J. Idenburg. De ambassadeur van India in Neder land, de heer B. Chakravarty, is benoemd tot hoge commissaris van India in Groot-Brit- tannië. Hij zal 25 Augustus naar Londen vertrekken om zijn nieuwe post te aan vaarden. In Januari 1952 werd hij benoemd tot ambassadeur in Nederland. Een jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen een 38-jarige uit Indonesië afkomstige coupeuse. Haar was ten laste gelegd dat zij een 50-jarige dame had opge licht voor f30.000 onder de voorspiegeling dat zij secretaresse zou worden van Moham med Roem, destijds voorzitter van de Ronde Tafelconferentie en dat zij ervoor kon zor gen dat de dame en haar echtgenote naar Brazilië konden emigreren, indien men haar voorschotten zou geven ter voorbereiding van deze emigratie. HAARLEM EN OMGEVING Tot dirigent van het symphonie-orkest „Haerlem" is benoemd de heer Marinus Adam. Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land maken bekend, dat op Donderdag 26 Augustus de herstemming zal geschieden tussen de heren W. Timmers en G. van der Meer voor de vacature van hoofdingeland en tussen deheren D. van Leeuwen en W. J. Kea voor de vacature van hoofdingeland plaatsvervanger. De burgemeester van Bloemendaal dr. D. H. Peereboom Voller is Dinsdag verhin derd soreekuür te houden. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd was bij Koninklijk Be sluit aan de heer J. J. Wallien met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als eerste hoofdgeneeskundige bij de Arbeids inspectie te Haarlem. Dit besluit is inge trokken; de heer Wallien zal tot 1 Januari 1955 in functie blijven. Te Haarlem is gisteren aanbesteed het wijzigen van de fundering en het vervangen van de asfaltbetonverharding door een ver harding van nieuw asfaltbeton of geregene reerd asfaltbeton op twee viaducten met op ritten van weg no. 4 van het rijkswegenplan 1948 onder de gemeente Haarlemmermeer, met bijkomende werken. De laagst geldige inschrijving werd gedaan met f386.200 door N.V. Aannemingsmaatschappij v/h. J. M. Strijland te Uithoorn. ADVERTENTIE in NED.. ENGELS. FRANS en DUITS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 Firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, telef- foon 17946. 65) „Je moet hèm niet beschuldigen, Fara day!" riep ze opgewonden uit. „Het idee kwam van mijhelemaalik stelde 't hem voor, ik bracht hem er toe. Bever ley zou niets overkomen zijn. Hij werd goed behandeldJij was 't alleen, die er door leeden jij hebt zoveel! Jona than zó weinig!" „Wat?" Randal kon een uitroep van verbazing niet onderdrukken „Hij is geruineerd", vervolgde ze. „En ik wilde hem redden. Geld, dat jij nauwelijks gemist zou hebben, had hèm kunnen red denmaar nu is 't te laat. We staan voor de catastrofe''. Randal wendde zich tot Arden: „Is dit waar'" vroeg hij. „Ja", was 't gefluisterde antwoord. „Waarom vroeg je mij niet om je te helpen?" „Dat deed ikmaar je weigerde". Even kwam er een vragende uitdrukking op Randal's gezicht. „Je bedoelt toch niet die Albion-syndicaat-geschiedenis? „Ja, ik vertelde je er zóveel van als ik kon vertellen. Je weigerde je hulp echter". „Maar je vertelde me nooit de volledige waarheid. Je kwam bij me om mijn steun te vragen voor uitbreiding en ik deelde je mede dat ik 't geen gezonde zaak vond". „Dat was 't wèl", zei Arden thans met enige felheid. „Als ik 't nog zes maanden had kunnen uitzingen, was alles voor elkaar gekomen, 't Was een millioenenzaak. Elke cent die ik bezat, werd er in gesto ken om de zaak gaande te houden". „Balansen werden zeker vervalst?" merkte Randal op ijzige toon op. „Ik kan me voorstellen, dat je me dat niet graag vertelde, Jonathan. Maar als je de volle waarneid had gesproken, dan had je 't geld van me kunnen krijgen....!" „Ik ben daar niet zo zeker van", ant woordde Arden. „Hoe dan ook, 't komt er nu niet meer op aan. Alles is voorbij Morgen zal er een bevel tot inhechtenis neming voor me zijnMisschien is 't al onderweg". Hij draaide zich om en begon bij het buf fet opnieuw zijn glas te vullen. Zijn hand trilde en het glas maakte een rinkelend geluid tegen de karaf. Randal sloeg hem gade met een verwonderde, vragende blik in zijn ogen. Laura keek vol verbijstering van de een naar de ander. Op dit moment dacht ze slechts aan één ding' aan hetgeen Arden gezegd had over inhechtenisne mingZe was hierdoor méér van haar stuk gebracht dan door haar ontmaskering door Randal. Hoewel Jonathan wel eens gesproken had over een naderende cata strofe, had ze nooit geloofd, dat 't zó erg kon zijn. Ze had gedacht, dat op de één of andere manier Jonathan en zij 't wel klaar zouden spelenweg zouden kun nen komen. Randal zou hun die kans wel gegeven hebbenals ze hem er om ge smeekt had. Opeens sprong ze op met een luide kreet: „Nee, Jonathan! NeeNee!" Randal bleef bewegingloos staan, hoewel ook hij de oorzaak van haar ontsteltenis had waargenomen, hij had Arden's trillen de hand naar zijn vestzakje zien gaan en even later bad hij de inhoud van een mi nuscuul flesje in het glas zien vloeien. Arden, die het glas al aan de mond hield, duwde Laura met een bijna ruw gebaar opzij. In één teug dronk hij bet glas leeg en hierna nam hij met een luguber aan doende kalmte plaats in een van de diepe fauteuils. Gedurende enkele ogenblikken staai-de hij, nietsziend, voor zich uit, dan viel zijn hoofd voorover, hij krop ineen en gleed op de grond HOOFDSTUK 22 Er waren maar heel weinig mensen die het grote sensatie bericht in de kranten van de volgende morgen in verband brachten met een klein berichtje op één van de vol gende pagina's betreffende een schietpartij in een plaatsje in Suffolk. De sensatie van de dag was het verhaal over sir Jo nathan's zelfmoord en de eerste berichten over zijn financieel débacle met alle direc te gevolgen van dien voor het machtige Albion Syndicaat. De zakenwereld was diep geschokt. Ar den's dood zonk in het niet bij de gevolgen, welke zijn financiële ondergang met zich meebracht. Toen later op de dag berichten doorkwamen over de beschuldigingen tegen Cass en mevrouw Evans, waarmee Faraday in verband werd gebracht, de Amerikaanse multi-millionnair, in wiens appartemen ten in het Campion-hótel Arden zelf moord had gepleegd, kende de sensatie geen grenzen meer. Randal werd belegerd door journalisten, doch wilde niemand ontvan gen. Ook wilde hij geen enkele verklaring afleggen. In een kamer grenzend aan zijn appartementen, lag Laura Dean, onder de hoede van twee verpleegsters. Ze was vol komen over haar zenuwen heen door alles wat er gebeurd was. Eén ding be sefte ze: ze was onder voortdurende bewa king en ontsnappen was onmogelijk! Ook op medelijden kon ze niet hopenDe uren kropen voorbij en met een wonder lijke gelatenheid overzag ze thans de si tuatie. 't Was alsof 't haar nauwelijks per soonlijk aanging. En misschien was dit waar: niets kon haar meer véél schelen. Jonathan was dood en ze had zielsveel van hem gehouden! Ze zou ieder offer voor hem hebben gebracht, ook al had hij haar jaren lang veronachtzaamd. Maar tenslot te was hij toch blij geweest met haar hulptoen in Martle, en in de weken daarvoor, toen ze voor 't eerst gemerkt had, hoe hij in zorgen zat, en zijn vertrou wen had weten te winnen. Zelfs nu was er geen spoor van berouw in Laura. Ze was alléén maar opstandig, zéér opstandig tegen het Lot, dat al haar plannen had doen mislukken. Ze haatte Randal en Monica Brent en Matt Tarrant en die onbekende meneer Woodstone, die op een manier, welke ze niet kon bevat ten, tegen haar samengespannen hadden om haar ten val te brengen. De dag kroop tergend langzaam voorbij en haar haatgevoelens namen toe. Ze haat te thans ook de verpleegsters, in wie ze be waaksters zag. Ze huiverde; misschien zou den er de komende jaren steeds bewaak sters cm haar heen zijnT.Er kwam iets van paniek over haar en ze riep luid om Randal. Een van de verpleegsters deelde haar echter mede, dat Randal nog niet te rug was. „U moet zich kalm houden", voegde ze er enigszins snibbig aan toe. Tegen de avond verscheen Randal ten slotte. Ze hoorde hem eerst in het aangren zend vertrek praten. Hierna ging de deur open en op zijn bruuske manier zei hij tot de verpleegster: „Laat u ons een poosje alleen, wilt u!" Laura sloeg hem gade en merkte op, dat hij er bleker dan ooit uit zag en zéér vermoeid. Hij sprak, zoals hij soms tot haar sprak, toen ze nog voor hem werkte en hij haar bijzonder belangrijke instructies gaf: zijn stem had een mecha nische klank en 't was of hij eigenlijk aan andere dingen dacht. „Laura, vertel me eerst alle feiten", begon hij. „Ik weet er al heel wat. Draai er dus niet om heen! Wat er met jou gaat gebeuren, hangt voor een groot deel af van het vertellen van de waarheid, de volledige waarheid". Hij zat te wachten, zoals hij vroeger op haar voorlezen van aantekeningen betref fende een belangrijke conferentie had zit ten wachten. „Hoe is 't allemaal begonnen?" Ze aarzelde even, maar dan vloeiden de woorden over haar lippen. En het wonder lijke was, dat deze bekentenis een op luchting voor haar betekendeZe ver telde hem alles, 'i kwam er immers niet meer op aan. Het was een afschuwelijk verhaal, dat ze hem vertelde, maar tegelijkertijd een triest verhaal 't Was begonnen met een onverwacht en zéér onwelkom bezoek in Martle van haar echtgenoot. Hij was brutaalweg bij haar gekomen met het aanbod van een a3ndeel in de winst, wanneer ze zou willen meewerken om Beverley te ontvoeren. Ze gaf openlijk toe, dat Cassalias Lew Sands hier achter zat. Dit tweetal had elkaar ontmoet, nadat Dean uit een Amerikaanse gevange nis ontslagen was. Cass was een en ander over Dean te weten gekomen en ook over de relaties van zijn echtgenote met Arden en Randal. Hij vatte 't plan op om van deze relaties gebruik te maken. „Ik vond 't vreselijk", zei Laura, „en ik zei dat ik niets met zijn plannen te maken wilde hebbenIk dreigde hem zelfs. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6