Schuimrubber HUWELIJK N.V. Handel Mij „Klein Heiligland" i.o. „Bakker's" Culinaire Vakschool Alleen Roosveldstraat56 Kerkdiensten Pianorecital door Theo van der Pas Tsjoe eist bevrijding van Formosa Stakingsdreiging hangt nog boven Duitsland Koning Haakon maakte rijtoer door hoofdstad Voor gemiddeld gezin f 67.- per week nodig DUITS RUIME ZITSLAAPKAMER Kok op de kustvaart Restaurant-kok REPETITIECURSUS Openbare aanbesteding mr Wasserij en Chemische Wasserij KLEVERPARK zegt: ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Chopin èn Beethoven Labour-delegatie heden in Peking aangekomen Zomers besluit van bezoek Publiek meent: Scheepvaart Rekent U eens nit .am NACHTHOEST? pak PACTOLAN C U LTU RA BOARD ETERNIT TRIPLEX WONINGRUIL J Het publiek venvacht vain Theo van der Pais dat hii Chopin zat spelen Dit schijnt nu eenmaal zijn lotsbestemming te zijn, at aou hij zelf heel waarschijnlijk wel eens anders willen. Want hij weet natuurlijk maar al te goed, dat er nog meer sterren aan de muzikale hemel fonkelen dan die „Pool-ster" met haar Franse naam. Trou wens, het ware voor een artist van zijn ka liber at heel vreemd, wanneer zijn liefde niet verdeeld zou zijn over de vele schit terende lichtpunten van het pianistisch planetarium. Maar het publiek.... Goed, zat Van der Pas dit keer gezegd hebben, het publiek zal Chopin krijgen, maar ik speel nu cok eens Beethoven. En zo ge beurde het dan gisteravond in de Haar lemse Concertzaal, dat Theo van der Pas niet alleen zijn obligaat programma, maar ook zijn toegiften gelijkelijk over Chopin en Beethoven verdeelde. Vóór de pauze liet hij ons met stijgende belangstelling luisteren naar twee sona tes van de grote Ludwig, opus 10 no. 3 in D en opus 53 in C, de beroemde Waldstein- sonate. Dat onze aandacht gaandeweg meer en meer geboeid werd bij de inter pretatie van deze werken, zal wel hoofd zakelijk te danken zijn geweest aan de ar tistieke groei van het genie Beethoven, zo als deze zich in beide composities open baart. Misschien ook enigszins aan een sterker concentratie vain de uitbeelding, die in de Waldstein-sonate tot een zeer span nende en innerlijk bewogen vertolking leidde, na een bezinnend middendeel uit mondend in een schijnbaar eenvoudig, kinderlijk-blij slotstuk, dat aan het eind met zijn fameuze kettingtr Fiers tot een verrassend maximum van potentie aanwies. Dat Theo van der Pas er in het „Largo e mesto" even uitraakte, kon men hem van harte vergeven, gelet op de handigheid waarmede hij de situatie haast ongemerkt wist te redden. Maar toch bleven wij in dit zwaarmoedige stuk iets missen van de pathetiek van de jonge Beethoven. Des te nadrukkelijker echter en overtuigender klonk het Adagio molto van opus 53, waar in men Beethoven hoort praten ik schreef haast: hoort denken zoals men dat ook kan ervaren in het middendeel (evenals in deze sonate slechts een over gang of een introductie tot de finale) van het Vierde Pianoconcert. Tussen opus 10 en opus 53 een tijdperk van ongeveer zeven jaar ontwikkelde zich een opmer kelijk rijpingsproces. Dit werd ons door deze vertolkingen overduidelijk. En toen kwam Chopin: een zeer lyrische Nocturne, het brillante Scherzo in bes, vier Mazurka's en de imposante Ballade in g. Muziek die direct aanspreekt, die het bel canto van de piano als hoogste macht in het geding brengt, die de virtuositeit exploiteert, die in hoge mate lyrisch is, ook in haar felle dramatiek en die met dat alles tezamen iets compleets vcrm't, wat al leen Chopin kon combineren, omdat het het complex is van zijn wezen, van zijn ziel, van zijn persoonlijkheid. Boeien doet ze altijd, deze muziek, zij hét dan op een andere wijze die dan van Beethoven of van andere grootheden, en het is begrijpe lijk dat het publiek van Theo van der Pas vooral Chopin-interpretaties verwacht, want deze muziek is een deel van hem zelf geworden, hij leeft er zich in uit met een geestdrift en een overtuiging,- d'ie in staat zijn alle critiek te ontwapenen. Nu ook weer. Hij dankte voor zijn succes met het Adagio uit Beethoven's „Pathétique" en met de „Grande valse brillante" van Cho pin. JOS. DE KLERK LONDEN (Reuter) Het vliegtuig van de Britse Labour-leider Attlee en zijn groep Labour-Lagerhuisleden is in Peking geland, aldus meldt radio-Peking. Op het vliegveld waren vele communistische Chinese leider-s aanwezig. HONGKONG (Reuter) De Chinese regeringsraad, het hoogste uitvoerende or gaan in communistisch China, heeft een verslag over buitenlandse zaken goedge keurd waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid het nationalistische bolwerk Formosa te „bevrijden". Het ver slag was volgens radio-Peking ingediend door Tsjoe-En-Lai, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, in tegen woordigheid van Mao Tse-Toeng en andere hoge Chinese leiders. In het verslag wordt gezegd, dat actie tegen Formosa noodzakelijk is om „de Chi nese souvereiniteit en territoriale onschend baarheid te beveiligen". In Amerikaanse aggressieve kringen was men meer dan ooit bezig de strijdkrachten van Tsjiang Kai Tsjek te steunen voor een afmattings- en vernietingingsoorlog tegen continentaal China. Indien de vrede en veiligheid in Azië en de gehele wereld moeten worden gewaarborgd, moeten de plannen van de Amerikaanse aggressieve kringen worden getorpedeerd, aldus het verslag. De bevrijding van Formosa noemde Tsjoe „dringend" en een „glorieuze histo rische missie". „Om de internationale span ning verder te verminderen en de door de wapenstilstand in Indochina verkregen vrede te bevestigen en uit te breiden is het nodig de verraderlijke groep van Tsjiang Kai Tsjek te liquideren". China was niet van plan de veiligheid van andere naties te bedreigen en zou niet dulden, dat an dere naties zich met zijn binnenlandse aan gelegenheden bemoeien. „De bevrijding van Taiwan (Formosa) is een uitoefening van China's souvereiniteit en een interne aangelegenheid van China. Wij zullen geen buitenlandse inmenging dulden", aldus Tsjoe. De Geneefse conferentie wordt in het verslag een groot succes genoemd. Een lid van de raad prees Tsjoe, die het gezag van China op de conferentie van Genève had doen toenemen. De huidige taken van Chi na zouden de uitvoering van de besluiten van Genève en de „bevrijding" van For mosa moeten zijn. (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland staat een nieuwe staking van reusachtige omvang half voor de deur. Dat kon men vanmorgen met vette letters op de voorpagina's van alle kranten lezen. Te Stuttgart hebben de vertegen woordigers van de ambtenaren en arbeiders van transport en van verkeer in overheids dienst besloten de stemming onder de werknemers te peilen en in alle bondslan- den en gemeenten te laten stemmen of men met de voorgestelde loon- en salarisver hoging accoord gaat of niet. De landen en gemeenten hebben een verhoging van zes pfennig per uur voor de arbeiders, en een verhoging van vijf procent voor de salaris sen van de ambtenaren aangeboden. De vertegenwoordigers van de achthonderd duizend werknemers te Stuttgart waren echter van oordeel dat dit beneden hun wensen b'c^f. (Reuter/D.P.A.) Slechts op enkele plaatsen in Beieren was politiehulp nodig om werkwillige metaalarbeiders te be schermen tegen de stakers. Te München en te Amberg kwamen enige incidenten voor. Naar schatting staken nog slechts 100.000 van de 236.000 leden van de metaalwer- kersbond, die Maandag een staking uitriep. Dó meesten gingen aan het werk, toen werkgevers de lonen verhoogden. De 2200 arbeiders van de Siemens kabelfabriek in Neustadt, nabij Coburg, hebben zich neer gelegd bij een geringere loonsverhoging dan de vakbonden geëist hadden. Het West-Duitse ministerie van Poste rijen heeft de Oost-Duitse beschuldiging, dat pakketten voor stakers in West-Duits land door de West-Duitse posterijen terug gezonden werden, van de hand gewezen. Een onderzoek had generlei onregelmatig heden bij de behandeling van postzendin- gen uit Oost-Duitsland aan het licht ge bracht. Hedenochtend bracht Koning Haakon een bezoek van ruim een uur aan het Rijks museum te Amsterdam. Voor het eerst deze week was het in de hoofdstad prach tig zomerweer. Om half elf precies verlie ten de vorstelijke personen het Paleis op de Dam, waar duizenden de Noorse koning en onze Vorstin en Prins toejuichten. Aan het museum-bezoek ging een korte rijtoer door Amsterdam vooraf. Overal langs Amsterdams straten, die door tal rijke vlaggen een vrolijk aanzien hadden gekregen, stonden de mensen rijen dik. De rit werd gemaakt in een met vier paarden bespannen open galarijtuig, zodat men prachtig gelegenheid had de vorstelijke personen te zien. De soet werd geopend en gesloten met een detachement van de rijkspolitie in ce remonieel tenue te paard. Om één uur ge bruikten Koningin en Prins als gasten van de Noorse vorst de lunch aan boord van het koninklijk jacht „Norge". Sinds 1946 stelt het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie regelmatig de vraag: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of satlaris per week, heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee op groeiende kinderen nodig om precies rond te komen?" In de loop van 1946 steeg het minimum bedrag volgens het publiek van f 42 tot f 50 per week. Gedurende 1947 bleef het constant op f 50 per week. Gedurende 1949 en 1950 steeg het geleidelijk tot minimaal f62 per week. In 1951 schommelde het tussen f 60 en f 62, in 1952 tussen f 61 en f 63. In 1953 antwoordde het publiek: f 63.50 in Januari; f 64 in April, f 64 in Juni f 63 in October. In Januari van dit jaar achtte het publiek minimaal f 66 per week nodig om met een gemiddeld gezin rond te komen. Uit de thans beschikbare antwoor den blijkt, dat nü een bedrag van f 67 per week nodig wordt geacht. üücxxoycrrx^coQoooorxxxxxaoooooooooc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE, ft „Walking my baby back home" (City) Ook in deze film wordt weer eens duide lijk getoond, dat de Amerikanen in dans en muziekfilms hun mannetje staan. Do nald O'Comer en Janet Leigh dansen er vrolijk op los en dat dansen wordt hun ge makkelijk gemaakt door de vele vrolijke bekende melodieën, die het filmverhaal maskeren. Het filmverhaal van een band, die geen succes heeft bij het oppermach-. tige publiek en van de ene tegenslag in de andere rolt. Hetgeen de bandleider er niet van weerhoudt, zo af en toe met rappe danspassen over tafels, stoelen en draai molens te zwieren. Blijkt dan achteraf, dat band en publiek elkaar uiteindelijk ge vonden hebben, dan heeft hij nog eens reden te meer om zijn (dans)-vreugde niet onder stoelen of banken te steken. In de ochtendvoorstellingen kunnen de kinderen zich vermaken met de nog altijd slimme streken van Donald Duck. N. R. K. En dit zijn de reprises: „City Light" in Luxor, over welke film wij reeds de lof trompet staken, voorts „De wrede zee" in Minerva, een mooie Engelse schildering van de strijd ter zee tussen '40 en '45, tot en met Zondag te aanschouwen, gevolgd op Maandag door de onvolprezen „Brief En- counter". In Li d o draait weer voor de jazz-liefhebbers vooral de „Glenn Mil ler Story", terwijl tenslotte Rembrandt „Rose Marie" prolongeert. „De spionnen van de dictator" (R o x-y) Een ambassadeur probeert voor zijn land in de Verenigde Staten een lening te sluiten doch hij wordt daarin gedwarsboomd door een Zuid-Amerikaanse dictator, die on gaarne ziet, dat zijn buurstaat iets mach tiger zal worden. Deshalve stuurt de poten taat twee van zijn spionnen naar de V.S. die er voor moeten zorgen, dat diegene, die het geld zal voorschieten verdwijnt. De knappe dochter van de ambassadeur wordt voor de „schuldige" aangezien maar het toeval wil, dat dit meisje niet bepaald een van de zachtzinnigste is. Dit alles gaf de regisseur volop de gelegenheid om alle lachsuccessen in zijn product te verwerken en het prettige is, dat hij af en toe tussen de zo dikwijls gebruikte koddigheden ook wel eens een werkelijk origineel grapje heeft kunnen plaatsen. Tegen het einde van het verhaal maakt hij echter ruim baan voor het gooi- en smijtwerk, zodat de liefhebbers van dit genre toch nog schuddend van het lachen de zaal kunnen verlaten. H. d. G. „Cleopatra, het serpent van de Nijl" (Frans Hals) Een serieuze Ameri kaanse poging om echt Romeins en Egyp tisch geschiedenis te maken door middel van de aantrekkelijkheden der schone koningin Cleopatra, de zwakheid van Mar cus Antonius en de super mannelijke deug den van een gefantaseerde Romeinse offi cier. Jammer, dat het allemaal zo heilige ernst is. Men moet er eigenlijk om lachen. De officier is verliefd op Cleopatra en Cleopatra op de officier. Van de liefde kan niets komen, het enige wat er van komt is een serie doorzichtige verwikkelingen, die eindigen met de ondergang der koningin en de zelfmoord van Marcus Antonius. Maar dat weten we al van de schoolbanken. De film voegt er alleen de verhouding met de superheld aan toe. Fr. Meneer Hulot met vaeantie (Pal ace) Degenen, die er tegen kunnen om ande ren een zonnige vaeantie aan het strand te zien vieren, moeten deze Franse film gaan zien. Want zelfs het geringste vleugje, dat nog bij hen zou kunnen opkomen wordt on middellijk weer verdreven door hilariteit bij de' aanblik van de badgasten-samenleving in „Hotel de la Plage". Deze film munt uit door zijn scherpe waarneming van mense lijke reacties op alledaagse zaken en na tuurlijk van de speciale gedragingen van vacantiegangers. De toeschouwer kan hit-r niet passief blijven: er wordt toewijding van hem gevraagd anders zal veel van de subtiele humor, die zich vooral in allerlei kleinigheden uit, hem ontgaan. Jacques Tati, de maker van deze film. heeft het niet bij dit „document humaine" willen laten: hij speelt zelf de hoofdrol van monsieur Hulot en daarmee heeft hij een figuur geschapen, die van alle typeringen in deze film zeker de kroon spant en de voortdurend aanwezige hilariteit doet uit groeien tot algemeen en uitbundig gelach. De toeschouwers zullen volop meegenieten van zijn vaeantie. Zo zélfs, dat zij gerust de zon in de zee kunnen zien schijnen. ZONDAG 14 AUGUSTUS 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. E. Pot, H. Av. 7: Ds. J. Wiersma, van Wijk aan Zee. Dienst uitg. van Bijz. Kerkewerk. Zangdienst van 6.457 u. Organist Bob Engels. Woensdag 2020.30: Avondstilte. Ds. W. van Limburgh, Em. pred. van Amsterdam. Organist de heer H. Las- schuit. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. R. H. Oldeman, van Zandvoort. Noor- derkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. J. J. Buskes. van Amsterdam. Oosterkerk, Zo- merkade. 10: Ds. C. L. Tuinstra, van Zwolle. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. A. van der Hoeff. 10.30: Jeugd dienst. Ds. J. Möhringer. Gebouw Vrijz. Her vormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. R. Hengstmangers. 10.45: Dr. H. van der Loos, van Haarlem-N. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. A. J. van Rijn. Rusthuis, Jansstraat 10.30: Dhr. F. H. Geur- sen. Eglise Wallonne. Pas de Service. Church of ENGLAND, Kinderhuissingel. Evening Service 8.30 p. m. Alle-Dag-Kerk. Geduren de de maand Augustus gaan de bijeenkom sten niet door. Ned. Ilerv. Evangelisatie, Parklaan 34. 10 en 4.30: Eerw. Heer K. Asmus. Woensdag, Parklaan 21. 7.30: Ds. v. Dijk, van Garderen. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7: Br. F. H. v. d. Horst, Leiden, met medew. van het Zangkoor „Eben Haëzer". Woensdag 8: Br. F. L. Vis- scher, Haarlem. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. Dhr. Th. Dikkes, Evangelist te Leiden. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. Zater dag 7.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef bij het Houtplein. Ouwekkingssamen- komsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. D. W. Veldkamp, Vrij Evangelisch predikant te Hilversum. Broedergemeente, Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zond. geen dienst. Geen Zondagsschool en Jeugd dienst. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10: Evang. J. A. Hoeken dijk, van Heemstede. 4.30: Dezelfde. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Jeugdge- bouw Schoterweg hoek Pijnboomstraat. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. J. P. Keu- ning, van Enschedé. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst Ger. Kerk. Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht 57—59. 10: Ds A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. P. Prins, van 's Gravenhage. Lyceum-Aula, in gang van Merlenstraat. 9: Ds. J. P. Prins. 5: Ds. G. J. de Leeuw van Sneek. Zuid-Ooster- kerk. Richard Holkade 125. 10: Ds. C-. J. de Leeuw. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. W. G. Visser, Scheveningen Geref. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Kie- boom. Ger. Gem. L. Margarethastraat 13. 10 en 4.30: Leesd. Vrijdag 7.30: Ds. Steenblok. Oud-Geref. Gemeente in Nederland, Park laan 21. Donderdag 7.30: Dhr. Kamp, uit Utrecht. Oud-Kath. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Bap- tiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Dhr. H. Schouten, evangelist te Leiden. 8.15: Jeugdsamenkomst. Leger des Keils, Schagchelstraat 26. Zaterdag Straat zang. Zondag 10: Heiligingsdienst. 7: Open luchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De samenkom sten staan onder leiding van Majoor en Mevr. M. Souverein. Dinsdag 2.30: Gezins bondsamenkomst. Iedere Zondag kindersa menkomsten om 12 uur. Leidster van de jeugd M. Bruis. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: E. Schuurman. Donderdag 7.45: Samenkomst. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Tempeliei-sstraat 55 rd. 3: Samenkomst. Ie en 3e Zondag H. Avondmaal. Woensdag 7: Bidstond. Verga dering van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Samenkomst (Broodbreken)Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Vaeantie tot September. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Samen komst. Dhr. J. Zeegers. 7: Opwekkingssa menkomst. Versch. sprekers. Of bij goed weer openluchtdienst op de Dreef. Donder dag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Predik'tig. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21 Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Comelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Chris tian Science, Kerkdienst, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Vecrstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Gemeente Gods, 10: Cultureel geb. IJmui- den. Samenkomst. 7.30: Parklaan 21. Samen komst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. lloltrop, Leeuwarden. IIAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. van der Voet. Immanuël- kerk. 10: Ds. H. van Doorn, van Overdin- kel. 7: Ds. J. Heidinga. Ned. Prot. Bond. Geen dienst. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat) Woensdag 8: J. Sevensma, Evangelist te Am sterdam. Geref. Kerk. Klonpersingelkerk, Kloppersingel 5557. 10: Ds. B, J. A. Streef kerk, van Berkel Rodenrijs. 5: Ds. D. Berg- sma, van Nijensleek. Sionskerk, Eksterstr. 8.45: Ds. D. Bergsma. 3.30: Ds. B. J. A. Streefkerk. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijk- straat. 10.15: Ds. D. Bergsma. 5: Ds. B. J. A. Streefkerk. Leger des Ileils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7.30: Straatzang vanaf de zaal. Zondag. 10: Heiligingssamenkomst. 7: Openluchtsamen komst Soendapl. 8: Verlossingssamenkomst. 12: Zondagsschool. 4.30: Kindersamenkomst Zaanenbos. Leider, Brigadier Ruysink, Am sterdam. Maandag 7: Straatzang Overveen Stoops bad. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsa menkomst. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. W. Meijnhout. Franeker. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. J. W. van Nieu- wenhuijzen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. E. G. van Kekem, van Groesbeek. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Da. J. C. Schreuder, van Enschedé. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16 Geen dienst. Irene Meer en Bosch, 10: Dhr. A. F. Beeks. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. J. Ubels, Almelo. 5: Cand. C. L. Timmers. Camplaan. 10: Cand. C. L. Timmers. 5.30: Ds. J. Ubels. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds, A. I. Krijtenburg, van Zaamslag. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. H. A. Visser, van Amsterdam. Rel. Kring Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Mesdag, Dg., Zeist BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. E. G. van Kekem, Groes beek. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. W. Derckse te Maassluis. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Geen dienst. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Ds. R. Groeneboer, v. Weesp 7.30: Ds. W. Fijn van Draat, van A'dam. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Don derdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. H. Scholten. Heerewaar den. „De Toorts" 9: Ds. D. H. Scholten. „De Kapel". 7: Ds. J. ter Schegget, A'dam-O. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eerhard. 17: Ds. Mcnzelaar, uit Noordwijk- Binnen. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. Pols. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Wijnsma, uit Broek oo Langendijk HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Wika J. J. Brörens, van Dordrecht. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. Toornvliet, van Leiden. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Dhr. D. Eveleens, van Dokkum. 6.30: Ds. J. van Boven. Abbencs. 9.30: Ds. P. Pras, van Katwijk aan Zee. 6.30: Dhr. D. Eveleens, van Dokkum. Bethelkapel 10: Ds. J. A. van Boven, H. Doop. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. J. van Henten, van Linschoten. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vicaris L. C. Baljé. 7: Ds. Wassenaar, van IJmuiden Jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 3.30: Ds. L. Berger, van Halfweg. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. v. d. Vlugt. West. Sions kerk. 10.30: Ds. Kroon, H. Doop. 7: Ds. Is. Voorsteeg. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. H. Visser, pred. te Bloemen- daal. 7: Ds. R. H. Oldeman. Jeugddienst. Woensdag 8: Avondwijdingsdienst. Ds. R. H. Oldeman. Medewerking van solisten. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. J. A. Oosterbaan, van Haarlem. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. G. J. Cozijnsen. van Hellendoorn. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Gedurende de maand Augustus geen sa menkomsten. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. J. C. J. van Bronsgeest, van Smilde, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. 10.15: Dhr. N. A. C. Pols. Theol. Cand. te Leiden. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. C. Kaptein, van Amsterdam. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. H. Bouma, van Assen. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. B. Toes, van Kinderdijk. Christ. Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 4: Ds. Wijnsma, van Broek op Langendijk. Marpessa, 13 140 m. W.ZW. Kangeroo eil. Mirza, 13 80 m. W.NW. Sharksfiay. Murena, 13 550 m. Z.ZO. Minikoy, Merwecle, 12 v. Mobile n. Fernandina. Marken, 13 Takoradl n. Port Harcourt. Marsland, 12 v. Marseille n. Genua. Meliskerk, 13 v. Manilla n. Hongkong. Maasland, 13 v. Las Palmas n. Amsterdam. Nieuw Holland, 13 te Soerabaja. Noordwijk. 12 280 m. NW. Key West. Orestes, 12 v. Aruba n. Barranquilla. Ouwerkerk, 13 v. Melbourne n. Pt Lincoln. Omala, pass. 13 Mona eil. n. Rotterdam. Ondina, 13 v. Lamaca n. Berre. Orlon, 13 v. Rotterdam n. Lissabon. Poseidon, 13 te Philadelphia verw. Prins Alexander, 12 430 m. NO. Kp. Farewell. Prins Philips Willem, 12 te Hamburg. Prins Willem v. Oranje, 12 300 m. O. Belle Isle Pygmalion, 12 v. Grenada n. St. Lucia. Phrontis, 14 te Semarang. Pendrecht, 13 v. Port Said n. Larnaca. Poiyphemus, 14 te Halifax. Prins Willem v. Oranje, 14 te Montreal. Roebiah, 13 240 m. O. Ceylon. Radja, 13 v. Djibouti n. Port Soedan. Riouw, 13 te New York. Roepat, 13 te Charleston. Rijnkerk, 12 te Tanga. Ridderkerk, 14 v. Genua n. Port Said. Samarinda, 12 300 m. ZO. New Orleans. Sarpedon, 12 v. Pto Cabello n. Aruba. Sheratan, 12 540 m. O. Miami. Stad Dordrecht, 12 30 m. Sardinië. Sibajak, pass. 13 Algiers n. Rotterdam. Sunetta, 15 Hongkong verwacht. Seherpendrecht, 13 v. Rio de Janeiro n. Bahla Schie, 14 te Pto Barrios verwacht. Slamat, 13 v. Suez n. Djibouti. Sliedrecht, 14 te Eva Perón. Stad Maassluis, 14 v. Vlaardingen te R'dam. Salland, 13 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Straat Soenda, 14 te Buenos Aires. Stad Amsterdam, vertr. 16 v. Cardiff n. Goif van Mexico. Stad Arnhem, vertr. 16 v. Amsterdam n. Antw. Stad Haarlem, vertr. 16 v. Narvik n. Emden. Stad Maastricht, vertr. 15 v. Rotterdam naar Livorno. Stad Rotterdam, vertr. 16 v. Newport Mon naar Wabana. Thalatta, pass. 12 Gibraltar n. Mena el Ahmadi Thelidomus, 13 te Curasao. Tomini, 13 te Vassiliko. Trompenoerg. 12 v. Amsterdam n. Bremen. Tamo, 12 500 111. ZW. St. Vincent. Taria, 12 190 m. NO. Martinique. Ternate, 12 t.h.v. Kp. Elba n. Colombo. Tjimenteng, 12 670 m. W.NW. Tristan da Cunha Tibia, pass. 13 Sabang n. Mena el Ahmadi. Teiresias, 14 te Port Said. Titus, 13 v. Lissabon n. R'dam. Van Waerwijck, 13 te Santander. Van Linschoten, pass. 13 Vlisstegen n. Bordeaux Waterman, 13 900 m. W.ZW. Fayal. Zonnewljk, 14 te Tocopilla. Zuiderkruis, 13 440 m. Z.ZW. Dakar. Zeeland (KRL)14 te Genua. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi, 13 v. Rotterdam te Buenos Aires verw. Alhena, 13 v. Rotterdam n. Buenos Aires 30 Rio de Janeiro verwacht. Alnati, 27 Antwerpen verwacht. Bloemfontein, vertr. 26 v. A'dam n. Durban. Bonaire, 21 Paramaribo verwacht. Boschfontein, vertr. 29 v. A'dam n. Oost-Afrika. Boskoop, 17 Plymouth verwacht. Cottica, 14 Plymouth verwacht. Groote Beer, 20 v. Rotterdam te Quebec verw Indrapoera, 19 Soerabaja verwacht. Jagersfontein, 16 Kaapstad verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, vertr. 17 v. R'dam n. Quebec. Maasdam, nacht 14-15 v. New York te Rotter dam verwacht. Nieuw Amsterdam, 14 v. R'dam te New York verwacht! Noordam, vertr. 14 v. New York n. R'dam. Oranje, 18 Suez verwacht. Oranjefontein, 12 te Kaapstad. Oranjestad, 19 Trinidad verwacht. Rijndam. 18 v. Rdam te New York verw. Sibajak, 19 v. Tj. Priok te Rotterdam verw. Waterman, 19 Willemstad verwacht. Westerdam. vertr. 14 v. Rotterdam n. New York Willem Ruys, 19 Colombo verwacht. Wilieinst-od, 23 Plymouth verwacht. Zuiderkruis, 16 Las Palmas verwacht. Adonis, 13 v. La Guaira n. Pto Cabello. Agamemnon, 12 520 m. W.t.N. Fayal. Alphard, 12 90 m. W. Kp. Blanco. Alpherat, 12 v. Norfolk n. New York. Ariadne, 12 45 m. Z.ZO. San Sebastiaan. Arundo, 12 550 m. W. Scilly's. Alblasserdijk, 13 te Le Havre. Alehiba, pass. 13 Finisterre n. Antwerpen. Aletta, 14 te Singapore. Algenib, (dts) 12 te Accra. Ampenan, 14 v. Rotterdam n. Indonesië. Amstelbrug, 14 v. Sibetik te Balikpapan. Arendskerk, 13 te Penang. Armilla, 13 v. Pladju n. Tj. Priok. Akkrumdijk, 14 te Antwerpen. Alhena, 13 v. Rotterdam n. Santos. Alioth, pass. 13 Finisterre n. Antwerpen. Amerskerk, 13 v. Aden n. Suez. Amstelveen, pass. 14 Finisterre n. Amsterdam. A verdijk, 14 v„New York te Boston verw. Baarn, 12 dwars Antofagasta n. Coquimbo. Bacchus, 12 260 m. W. Finisterre. Banka, 12 150 m. Z. Satole. Breda, 12 290 m. Z. Kp Race. Blitar, pass, 13 Daedalus Rif n. Suez. Barito, 16 Sorong verwacht. Billlton, 14 te Colombo. Boskoop, pass. 13 Azoren n. Plymouth. Bonaire, 13 720 m. NO.t.O. Barbados. Boineo, 13 v. Suez n. Djeddah. Callisto, 12 230 m. ZO. Hebriden. Chama, 12 v. Avonmouth n. Stanlow. Caltex Delft, 13 te Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 13 Gibraltar n. Sidon Clstula, 14 te Mena el Ahmadi. Clavella, 13 v. Pladju n. Singapore. Caltex Nederland, 13 v. Bordeaux n. R'dam. Cottica, 14 te Plymouth verwacht. Diemerdijk, 12 180 m. ZO. Kp. San Lucas. Drente, 13 nog te Basrah. Delftland, 14 te Santos. Delft, 14 te Rotterdam. Duivendijk, pass. 13 Mona eil. n. Antw. Ena, 13 te Balikpapan. Eemland, 13 v. Santos n. Antonima. Esso Amsterdam, pass. 13 ten Z. Zuidp. Sicilië Etrema, 13 te Beyrouth. Garoet, 13 v. Colombo n. Singapore. Groote Beer, 13 v. Southampton n. Quebec. Gaasterkerk, 13 v. Aden n. Fremantle. Hector, 13 te Beyrouth. Helicon, 12 v. Paramaribo n. Trinidad. Hera, 12 120 m. W.NW. Jamaica. Hermes, 12 970 m. W.ZW. Fayal. Hathor, 12 te Hamburg. Hoogkerk, 13 v. Djibouti n. Suez. Heelsum, 13 v. Le Havre n. Amsterdam. Ivoorkust, pass. 13 Cuessant n. Le Ha«'e. Jagersfontein, 13 500 m. D. Walvisbaai. Jupiter, 13 v. Malta n. Patras. Kota Inten, 14 te Pandang. Kota Agoeng, pass. 13 Str. Messina n. Port Said Koratia, 13 v. Curaqao n. Singapore. Larenberg, 12 v. Earah n. Khorramshar. Leuvekerk, 12 v. Bombay n. Rangoon. Lawak. 13 te Port of Spain. Larenberg, 13 te Khorramshar. Leersum, 13 v. Hamburg n. Brownsville. Loosdrecht, 12 te Colombo. Loppersum, 13 te Ceuta. Lucita, 13 te Heysham. Luterkerk, pass. 13 Kp. Vincent n. Rotterdam Laertes, pas. 14 Ouessant n. Port Said. Leopoldskerk, 1 te Rotterdam. Lindekerk, 13 v. Rotterdam n. Basrab. Macoma, 12 380 m. O.ZO, Guardaful. Maureen. 12 300 m. ZW. Kp. Race. KLEINE VAART Anna b, vertr. 13 v. Sete n. Londen. Arnoudspolder, vertr. 13 v. Antwerpen n. R'dam Angeja, 13 v. Londen te Rotterdam. Auriga G, 12 v. Zaandam te Rotterdam. Adm. De Ruyter, 13 nog te Norrkoping. Adm. Nelson, 13 v. Rotterdam te Gothenburg. Arcturus, 13 v. Lowestoft te Grangemouth. Borculo, 13 v. Londen te Rotterdam. Barracuda, 13 v. Fur n. Colchester. Bestevaer, 13 v. Boston n. Emden. Bree Helle, vertr. 14 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 13 v. Tyne te Delfzijl. Bab T, 11 te Stockholm. Coolsingel, 25 v. Mesane te Manchester verw. Delta, 12 v. Rotterdam n. Londen. Da Capo. 12 v. Rotterdam te Lissabon. Deni, pass. 13 Thyboion n. Kopenhagen. Doklaan, 13 v. Karlshamn te Kalamar. Dina, 12 v. Zeebrugge te Rotterdam. Dornburgh, 13 v. Londen te Rotterdam. Draco, 13 v. Amsterdam te Rotterdam. Duiveland, 13 v. d. Tyne te Rotterdam. Dienan, 13 v. Londen n. Rotterdam. Eminent, 12 v. Frederikshamn te Zaandam. Export II, 13 v. Londen te Rotterdam. Express, 12 v. Rotterdam n. Oslo. Elsenburgh, pass. 13 Kp. Vilano n. Casablanca. Favoriet, 13 v. Harlingen te Amsterdam. Fiducia, 13 v. Boston te Maassluis verw. Gcote,' 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Gramsbergen, 12 v. Londen te Ceuta. Haskerland, 13 v. Amhle te Rotterdam. Heerengracht. 13 v. Gent te Rotterdam. Helen, 12 v. Roterdam n. Londen. Henrica b, vertr. 13 v. Teignmouth n. R'dam. Harold, 12 v Rotterdam te Gdynia. Hast I, 12 v. Gent te Hamburg. Hast III, vertr. 14 v. Rotterdam n. Manchester Hast IV, 13 v. Boston n. Dordrecht. Hoflaan, 13 v. Rotterdam te Ronskar. Ida Pieter, 12 v. Milfordhaven n. A'dam. Jaba. vertr. 14 v. Varberg n. Middelburg. Jan Kreumer, 14 v. Swansea te A'dam verw. Jongkind, 31 v. Lagos Joost, 12 v. Amsterdam n. Ostrand. Joost, 12 v. Rotterdam n. Domsjo. Kroonberg, 13 v. Kristineham te Dordrecht. Leonard, 12 v. Rotterdam n. Ronskar. Liberty, 12 v. Fowey te Rotterdam. Leemans, 13 v. Skuru te Kotka. Leny, 12 v. Karlstad n. Irvine. Lucas Bols II, pass. 13 Kiel Holtenau n. Limerïc Lydia, 12 v. Methil n. Thested. Liberty, 14 v. Rotterdam n. Stockholm. Larix, 11 v. Kramsfors n. Zaandam. Lies, 13 v. Wasklot n. Tsyport. Lukas M, 13 v. Rotterdam n. Londen. Marcella, 13 v. Dundalk te Rotterdam. Meres N, 12 v. Kingslynn n. Gent. Monica, 13 v. Belfast te Preston. Margaretha, 12 v. Londen te Rotterdam. Martien, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Midsland. 13 v. Sheïlhaven te Rotterdam. Maasym 13 Antwerpen te verwacht. Neeltje b, 13 te St. Servan verw. Noordstad, 12 v. Antwerpen te Rotterdam. Nijenburgh, 12 v. Rotterdam n Stockholm. Nassauhaven, 12 v. Antw. n. Kopenhagen. Nato, 13 v. Rotterdam n. Newross. Noordstad. 13 v. Rotterdam n. Amsterdam. Prinses Wilhelmina, vertr. 13 v. Rotterdam n. Garston. Pascholl. 13 v. Arbroath te Rotterdam verw. Poortvliet, 12 v. Archangel te Portsmouth. Pavo, 9 te Stugsund Ponto, 12 te Hsmina. Ponza, 12 te Gent. Sambre, 13 v. Rotterdam te Antwerpen. Sirus, 12 v- Londen te Gravelines. Spurt, vertr. 13 v. Bordeaux n. Liverpool. Stejtensingel, 12 te Manchester. Stella Maris, vertr. 13 v. R'dam n. Southampton Tinda, 12 v. Londen te Rotterdam. Taormina, 13 v. Abenraa te Kopenhagen. Taurus, 13 v. Delfzijl n. Colchester. Trito, 13 v. Drogheda te Dublin. Twee Gezusters, 13 v. Lissabon te Amsterdam. Tyro, 13 v. Preston te Par. Veritas, 12 v. Zaandam te Rotterdam. Volharding, 13 v. Belfast te Rotterdam. Vindicat Atque Polit. 13 v. Pargass n. Bodo, Vechtstroom, 13 v. Huil te Amsterdam. Vivo, 13 te Goole. wat U op 52 dagen in een jaar kunt doen in plaats van de was aan huis te doen. Voorbeelden behoeven wij niet aan te halen. De Hollandse huisvrouw zit niet stil. Maar als zij eens ging rekenen, maar dan ook alles rekenen, dan kwam zij met ons tot de conclusie, dat het beter en voordeliger is de was de deur uit te doen dan zélf te wassen. HEEMSTEDE TELEF. No. 38201 Opl. akte M.O., L.O., corres pondentie Praktijk examens. Privé- en clubl. M. v. Driel, Julianalaan 303, Tel. 20634. Gevraagd: m. keuk. of gel. daarvoor, door 2 vrienden. Gehele dag afwezig. Teg. 15 Sept. Huur prijs f 40 a f 45 p. m. Brie ven Boekh. v. Mourik No. 58, Heemstede. Waarom blijft U toch langer wachten op 'n toevallige ont moeting? Wij beschikken over zeer vele serieuze rela ties in binnen- en buitenland Ook voor U! Geheimhouding verzekerd. Honderden dank betuigingen. Gratis inlich tingen in blanco couvert. Bem.-Kant. „METROPA" Mathenesserlaan 458B, tel. 50613. Kant.u. 9-9, Rotterdam GEBOUW JANSSTR. 83«Tel. 21108 VERHUUR y. ZALEN KLEIN HEILIGLAND 88 Nieuw telefoonno. 17.17.7 Dir. C F. VAN DER BELT DEN HAAG—HAARLEM Vrij huis (eigendom) op het zuiden gelegen, met voor- en achtertuin, bev. 5 kamers, douchecel, vaste wastafels, warm en koud stromend wa ter. In Den Haag Zuid te rui len (of ruil met koop) voor idem huis, liefst met garage, in Haarlem of omg. Brieven no. 6934. Voor fouten In telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie Autokussens vanaf f 2.50 Motorzadel vanaf f 3.50 Bromfietszadel v.af f 2.— Motorduo's f 11. Stoelküssens vanaf f 2.50 Traploper plaatj es vanaf f 0.25 Ringkussens f 4.50 Grote rookstoel- kussens Buddy seats 1 pers. bed 2 pers. bed Race kussens 2 mnd. DAGCURSUS voor Opleiding voor erkend diploma. Pracht cursus met zeer gunstige resultaten en goede voor uitzichten. Per cursus max. 15 deelnemers. Cursus aanvang eind Augustus reeds bezet.' Thans reeds aanmelden voor cursus eind October, begin Januari en begin Maart. Lesgeld, incl. warme maaltijd 335.-. Vraagt volledige prospectus. - Pensions aanwezig. Pelsterstraat 2 Groningen Telef. 25833 Aan deze school ook een 3 mnd DAGCURSUS voor Aanvang 15 September reeds bezet. Aanmelden voor cursus beg. Januari. 13.— f 15.— f 82.— f 125.— f 15.— Platen in diverse maten en dikten, enz. enz. Alles gega randeerd sterk concurrerend (van fabriek aan gebruiker) (tussen Pieter Kiesstraat en Duvenvoordestraat. Tel. 17983 Cursus voor Bedrijfsadministratie Opleiding voor M.B.A. Woensdag 18 Aug. begint onze De nieuwe opleiding voor de examens in 1955 vangt begin September aan. Aanvraag prospectus en inschrijving cursus bij P. v. Waver en Hogervorst, Duinoordstraat 20. Haarlem W. Ilartgring, Planetcnlaan 931, Haarlem Lesgebouw: NASSAUPLE1N 8 Telefoon 25043 (b. g. g. 24891) De Directeur van Openbare Werken zal namens Burgemees ter en Wethouders van de Gemeente Hillegom op Vrijdag 27 Augustus 1954 om 10 uur v.m. ten kantore van Openbare Werken. Jhr. Mockkade 27 in het openbaar aanbesteden: Het verbouwen van de werkschuren in de 24 kalk- zandsteemvoningen aan het Brouwerplein tot keukens en de bestaande keukens te maken tot kamers; als mede het bouwen van 12 dubbele schuren achter ge noemde woningen en bijkomende werken. Bestek en 4 tekeningen zijn vanaf Maandag 16 Augustus verkrijgbaar bij de Administratie van Openbare Werken. Jhr. Mockkade 27. tegen betaling van 7.50 per stel. Restitutie op de dag van aanbesteding alleen voor de in schrijvers 5.— per compleet bestek en tekeningen mits in ongeschonden staat. Santpoorterstraat Telefoon 10131 41 - 49

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7