Met oprichting van nu 75-jarig HFC kwam de voetbalsport in Nederland Internationale sportwagenraces in Zandvoort beloven veel spanning HVGB blijft in de eerste klasse Pim Muiier het eerst voor voetbal gewonnen Vroeger Ontdekking ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 Naar de Koekamp Eerste thuiswedstrijd Gejuich Van Koekamp tot Spanjaardslaan Van der Kluft (Haarlem) ook in athletiek-ploeg Belgisch honkbalteam naar Haarlem Sport op Zondag Beverwijker Hofland won in Noord wijk aan Zee Sport in 't kort Paardensport Slotcourses in het feestend Alkmaar Haarlemmers protesteren tegen beslissing van de sportcommissie Lambrichs werd derde in de zesde étappe Regen weer spelbreker bij Engeland-Pakistan i NU OMSTREEKS VIJFENZEVENTIG JAAR GELEDEN staken in Haarlem een stel opgeschoten jongens de hoofden hij elkaar tijdens een van die vacantiedagen dat zij van de ene kwajongensstreek in de andere vervielen. Zij waren bij elkaar gebracht door een van de grootste belhamels, die be weerde iets belangrijks te vertellen te hebben. Tijdens die samenkomst vertelde de initiatiefnemer van zijn vacantie met zijn ouders in Oostende. Zijn vriendjes waren een en al aandacht. Vooral toen deze vertelde over een wonderlijk spel dat hij Engelsen had. zien bedrijven. Een spel met een hel gele, grote bal, dat met de voeten werd gespeeld. Een paradijs aan een touwtje, noemde het knaapje het voorwerp. De vriendjes luisterden met nog meer belangstelling. Maar wat had je aan die mooie verhalen als zij die bal niet zelf hadden? Neen, voor het oprichten van een club, waarvan de leden tegen een bal zouden trappen voelden ze toch eigenlijk niets. Het had tóch geen zin. Niet lang daarna werd er weer over het onderwerp ge sproken. Weer nadat zij bij elkaar waren gekomen om enthousiaste verhalen aan te horen over dat spel met die grote bal. Maar nu met meer reden. Want er was zo'n bal er kon gespeeld worden. Geen uren van verveling dus meer, maar volop actie in elk vrij uur dat ter beschikking was. Een club werd opgericht de eerste voetbalclub in Nederland. De club, die nu vijfenzeventig jaar later nog steeds heet: de Haarlemse Football Club, of wel de H.F.C. Sinds de dag van oprichting groeide de club. Firn Muiier want, die was het knaapje vol initiatief had succes van zijn werk. Van de dag af dat hij de roemruchte Koekamp als speelweide kreeg, groeide eerst heel langzaam, toen vlugger de idee bij de jeugd dat voetbal een spel was dat een enorm goede gelegenheid bood tot ontspanning dat voetbal de jongeren in aanraking bracht met andere jon geren uit andere, toen door het gebrekkige vervoer nog zo ver afgelegen steden en dorpen dat voetbal spelen ook vrienden opleverde en clus gelegenheid om ook over andere zaken te praten dan voetbal alleen. Kortom, met de oprich ting van de H.F.C. legde Vim Muiier in Nederland de grondslag voor een sport, die van groot sociaal belang werd en nu honderdduizenden ontspanning biedt. MET DE OPRICHTING VAN DE H.F.C. in 1879 dus bracht wijlen Pim Muiier het voetbalspel in Nederland. Een veld was in die tijden gauw gevonden voor een stel jonge knapen. Ze waren toen niet zo ver wend als tegenwoordig. Een bal was hoofd zaak, de rest was gauw gevonden. De enige attributen waren een paar stokken om het doel af te palen, verder alleen nog een plank. Maar die hoorde niet bij het spel, maar diende slechts om tijdig over allerlei slootjes de aftocht te kunnen bla zen bij het ontijdig verschijnen van iemand die een einde wilde maken aan dat dolle vermaak met zo'n opgeblazen stuk leer. En die waren er genoeg. Vandaar dat Pim Muiier met zijn vriendjes Peltenburg, Van Lennep en Schiff vrijwel alle weilanden rondom Den Hout, het Spaarne en het Kolkje bepeelde. Een club, die respect wil afdwingen, zo vond men spoedig, moet een vast speelveld hebben. En dus schreef de voor niets te rugdeinzende, toen vijftienjarige, Muiier een brief aan de toenmalige burgemeester Jordens, waarin hij de wens te kennen gaf de Koekamp (de plaats waar tegenwoordig het Sportfondsenbad staat) te huren ten behoeve van de H.F.C. Hij ondertekende met „de president van de H.F.C.". En het kwam voor elkaar. De eigenaar van de Koekamp deelde „de president" mede dat de gemeente Haarlem geen be zwaar maakte tegen het feit dat het veld in onderhuur werd afgestaan. Als omschrij ving werd gegeven „als worstelperk voor Muiier en zijn kornuitjes". HET SUCCES VAN DE HUUR was spoe dig verzekerd. De Koekamp werd een ver zamelplaats van kornuitjes van Muiier, die niets liever deden dan zo veel en zo hard mogelijk hollen achter dat ronde ding. Op Woensdag-, Zaterdag- en Zondagmiddag, maar ook in de uren na schooltijd en 's avonds tot de schemer voetbal onmoge lijk maakte. Geen wonder dat de H.F.C. binnen korte tijd bloeide ondanks alle tegenstand van ouders en opvoeders, die dat voetballen van hun kinderen maar een eigenaardige bezigheid vonden en niet zelden tot een voetbalverbod overgingen. Pim Muiier zelf zag nog andere voorde len in die concentratie van jongeren dan alleen voetbal spelen. In die tijd, zo heeft hij eens geschreven, lagen jongelui als Frederik van Eeden, Herman Gorter, Ro land Holst en andere mannen van'nieuwe richting, voormannen op ander gebied dan voetbal en cricket, gesprekken over litte ratuur en sociologie voerend in het gras van diezelfde Koekamp. - r - coc»cx»coonoccoccocooooa»eooc<xxxc Jeugdfoto van Pim Muiier. De H.F.C. speelde lange tijd onderlinge wedstrijden. En niet zo zachtzinnig. Met petjes, kapjes of wollen mutsen cp het hoofd en gekleed in rood-zwarte truien grepen zij elkaar beet waar zij dat maar konden en veel met voetbal had het dus niet uitstaande. HET EERSTE CONTACT met een club uit een andere stad was met een niet meer bij naam bekende Amsterdamse vereniging en in eigen stad met Excelsior. Zeven jaar pas na de oprichting speelde de H.F.C. voor de eerste maal thuis in de Koekamp. Dat was tegen de Amsterdamse Football Club „Sport", welke wedstrijd met vijf-drie werd verloren. Spoedig darana werd het contact meer uitgebreid, omdat steeds meer clubs nadat zij naar Haarlem waren gekomen om in de Koekamp met het voetbalspel ken nis te maken werden opgericht. Clubs als „Olympia" uit Den Haag, de ACVC „Concordia" en de WA ook wel ge noemd „de Ruwaards" in Amsterdam. Ook werden wel steden wedstrijden ge speeld, hetgeen de populariteit in niet ge ringe mate deed 'stijgen. EEN HISTORISCH FEIT in de geschie denis van de H.F.C. was de vierde thuis wedstrijd in de Koekamp. Die op 11 De cember 1887 tegen ..Olympia". Dat de Haarlemmers met vijf-nul wonnen verga ten zij spoedig, maar wat hun lang in de herinnering bleef was het feit dat er die elfde December voor het eerst gejuicht icerd voor de H.F.C.'ers. Men heeft elkaar toen lang en vreemd aangekeken Het is de heer Muiier na de oprichting van de H.F.C. niet altijd voor de wind gegaan bij zijn propaganda voor de voetbalsport. Hij zelf heeft eens ver zucht: „Och,, wat heb ik in die eerste jaren een last gehad met onaanvechtbaar stroef-seniele bedaagde, deftige heren van positie, autoriteiten en -teitjes, ab soluut onbereisd en met een nachtwa- kersblik van waar-ben-je-me, nijdig en kribbig stokjes stekende voor al die nieuwe dingen, waarvan ze de portee niet inzagen. Toen had ik nog niets ach ter me. Pas een jaar of vijftien later kon er gewerkt worden met tegenwicht en werd hunne gewichtigheid bestormd middels gedrukte kaarten, waarop uit genodigd werd te gaan zitten op een tribunebankje, met een rood stukje doek. 'Q extra voor de ere-loges. Na afloop zei- den ze dan, dat het „heel aardig" was geweest. Wat heb ik getobd met bloedstremmend martiale garnizoenscommandanten, wier macht zich nooit beter wist te uiten# dan door verbieden, lekker niet ant- - woorden of, hyper-ongemanierd en ty- perend, via lui, die nog een rang of wat lager stonden. Men zal 't niet kunnen geloven, hoe ik onder andere eerst be leefd moest wijzen op het ogenschijnlijk r minder wenselijke van voetbal spelen van adelborsten, gewapend met pon- jaarden aan kettingen en hoe het al 8 weer duidelijk, begrijpelijk en minzaam moest worden bijgebracht, dat het spe len met sporen aan, vooral waar de paarden vermoedelijk er niet direct bij te pas kwamen, nu niet direct noodza kelijk was". Er zat zo te zien ook in die tijden van vroeger wel iets aantrekkelijks in het voetbalspel. En wellicht ook meer hu mor dan thans. Met dat enthousiasme van het publiek kwam spoedig ook de geestdrift van de massa voor het actieve voetbalspel. Meer clubs werden opgericht. Clubs, die even eens veel baanbrekend werk verrichtten, maar die door innerlijke zwakte of de steeds grotere concurrentie weer werden Wijlen Pim Muiier is de oprichter ge- 6 iveest van dp HFC en van de Nederland- 6 se Voetbalbond. Hij heeft om het zo maar eens te zeggen voor Nederland 3 de voetbal en het voetbalspel ontdekt. 8 Hoe, dat heeft Muiier zelf eens neer- 8 geschreven in een verhaal over zijn w 6 jeugdbelevenissen in Haarlem, waar- 8 heen hij met zijn ouders verhuisde toen jj hij twee jaar oud was. g Wij haatten meideglij, klikspanen, Boe- 3 zers rekenboekjes en Van Beem's pook; 3 wij hadden pen coöperatieve fabriek ij van strafwerk. Onze broekzakken bevat ten Japaneesies en Kokinjes van juf- 8 frouw Misset, kikkers, meikevers, ha gedissen en zoethout, touw en messen. Wij hadden eier- en vlinderverzame- lingen, kochten dobbertjes in de Ane- 8 gang. Wij vertelden aan niemand, dat p in het Bloemendaalse bos de „beste" salamanders huisden en in de Parelaar- steeg de „beste" kastieballen te krij gen waren. Wij waren vijanden van al- y les wat orde was, vagebondeerden, had- p den holen, stoffeerden die en kookten er oneetbare dingen in, maakten de duinen en bossen onveilig, waren zoek of weg, beslist „weg" ergens tussen Hillegom en Castricum. En dit nu heeft geleid tot de ontdekking van het bruine monster en de N.V.B. 'i Hoe eigenlijk, en wat er vlak na die ontdekking met de Haarlemse Football 8 Club gebeurde kan men hierbij lezen Nu de H.F.C. van 21 Augustus tot en met 12 September haar vijfenzeventig- 8 jarig bestaan herdenkt meenden wij 8 8 goed te doen deze oude geschiedenis 8 o over het bestaan van de oudste voet- g balclub in den lande te vertellen. Te- 8 g meer daar Muiier met de oprichting van g 8 de H.F.C. de basis legde voor de voet- 8 balsport in Nederland. x>ooooooooooooooococoooooocooooocooooooooooooocoooocx)ooo uit de allereerste periode van het voetbal bleef de HFC. Haar basis bleek bestand tegen alle schokken - soms zeer hevige - in de loop van vijfenzeventig jaren. Zij werd een kampioene voor het amateuris me en werd door haar sportiviteit spoedig en blijvend gerespecteerd. In perioden van grote successen, maar ook tijdens de jaren dat de HFC afzakte en zo uiterlijk niet meer in de wekelijkse belangstelling stond van de voetbal spelende massa in den lande. Een volgende keer hopen wij nader op de historie van H.F.C. in te gaan. De Koekamp, het eer ste veld, waarop HFC speelde in Haarlem. In het midden van het speelveld stonden drie hoge populieren, die onder geen beding mochten worden om gehakt om het de voetballers van wel eer gemakkelijker te maken. Na enige tijd echter bleken de bo men van enorm tac tisch belang, omdat na veel oefening een vijandelijke speler door de HFC'ers ge passeerd kon worden met een effectbal via één van de stammen. Later verhuisde HFC naar een terrein bij In de Nederlandse atbletiekploeg, die Zondag in Hamim tegen het Duitse heren en damesteam uitkomt, zijn enkele wijzi gingen gekomen. In plaats van Fanny Blankers-Koen loopt Hilda Veth (Hollan- dia) op de 80 meter horden. In de heren- ploeg heeft Veltma.n van de Trekvogels zijn plaats op de 800 meter afgestaan aan Harry de Kroon, zijn clubgenoot. Op de 400 meter start nu in plaats van De Kroon: Bart Verwey (Trekvogels). Demmink van Hellas is met vacantie. Zijn plaats bij het kogelstoten wordt in Hamm ingenomen door Van der Kluft uit Haar lem. Tenslotte is Parlevliet(Vlug en Lenig) verhinderd. Hij wordt op de 110 meter horden vervangen door Eef Kamerbeek (P.S.V.). Zondagmiddag komt in Haarlem het honk balteam van „Spollding B.B.C. Antwerpen" voor een tweedaags bezoek aan ons land in Haarlem aan. De ploeg speelt in België in de ere-divisie en neemt met nog twee te spe len wedstrijden de bovenste plaats op de ranglijst in. Werper is Verbert, die ook in het Belgische nationale team speelt. De honk balspelers uit Antwerpen spelen Zondag middag om half drie op het terrein aan de Planetenlaan tegen H.F.C. Haarlem. Maan dagavond komen zij in Amsterdam uit tegen T.I.W. Haarlem heeft afgelopen Zondag reeds een bezoek gebracht aan de Belgische club en de toen gespeelde wedstrijd eindigde in een nederlaag van zesvijf voor onze plaatsgenoten. Voor hen is er Zondag de mogelijkheid om op eigen terrein voor de geleden nederlaag revanche te nemen. Zowel de liefhebbers van zomer- als van wintersport kunnen dit weekeinde aan j hun trekken komen. Want behalve cricket, honkbal, autosport is er morgen j ook weer voetbal te zien. Niet alleen in Haarlem, maar ook daarbuiten. Storm vogels doet mee in het tournooi om de Zilveren bal in Rotterdam, EDO houdt in het Noorder Sportpark in Haarlem het Frans Hals-tournooi, RCH en Haarlem i ontmoeten elkaar in het Heemsteedse j Sportpark voor een vriendschappelijke i wedstrijd'en HFC speelt in het WA- tournooi in Amsterdam. Vermoedelijk zullen echter velen nog willen profiteren van het feit dat de zomer- j sporten ook nog beoefend worden. Zoals honkbal. Het naderende einde van de competitie doet veel spanning verwachten voor de wedstrijden van dit weekeinde. Zondagmiddag om 2 uur speelt HCK thuis op het Kennemer Lyceum-terrein tegen HHC. HHC moet winnen om haar kansje op het kampioenschap te behouden. De Kinheimers staan onderaan en moeten dus eveneens winnen, al is het dan maar voor het behoud van het eerste klasse schap. Destijds zorgde HCK voor een ver rassing. Of het dat dit keer zal worden, staat echter zeer te bezien. RCH bezoekt TIW in Amsterdam. Ook de Racing heeft de punten hard nodig. Evenals trouwens de Amsterdammers. In de A-afdeling kan Kennemerland stadge noot TYBB helpen door WGA te verslaan. Of dat zal gebeuren staat echter te bezien. De wedstrijd begint Zaterdag om 4 uur in 'Bloemendaal. OVVOAjax zal door de landskampioenen gewonnen worden. In de Overgangsklasse B zullen dit week einde harde noten gekraakt worden. Vole- .wijekersS. C. Haarlem en UWDEC zal voor de winnende ploegen, ;één been in de eerste klasse betekenen. De wedstrijden S. C. Haarlem 2Sparta en RFCHHC 2 kunnen door de bezoekers gewonnen worden. „Haarlem" 2 krijgt zijn laatste kans tegen DOS. WGA 2DWS is voor de thuisclub. Cricket In Den Haag spelen vandaag en morgen de Free Foresters hun laatste wedstrijd van de tournee door Nederland tegen het Ne derlands elftal op het HCC-terrein aan de Van Hogenhoucklaan in Den Haag. Ook morgen begint de wedstrijd om elf uur. In Haarlem speelt Rood en Wit 2 thuis tegen U.D.. Aan de Donkerelaan in Bloe- Huis ter Cleve in Haarlem (het tegenwoordige Zaanenplantsoen) en kort daarna via een veld bij de i Cavalerie-kazerne (Ripperda-kazerne) via een terrein bij 't Klooster aan de Meer- opgeheven. Maar van al die verenigingen weg in Heemstede in 1899 naar het tegenwoordige veld aan de Spanjaardslaan. ooooocxxcoooooooooooooooooocc» Het elftal van H.F.C. in het seizoen 1887-1888. Staande: v.l.n.r. H. Westerveld, T F J H Menten, H. Angenent, K. Pies. Gehurkt: W. F. K. H. Wilkens, W. Schor 'en K. Pander. Zittend: R. A. C. Schut, W. Bok, W. J. H. Muiier, J. Feith en J. H. Meijer. Het eerste wielercriterium van Noordwijk aan Zee voor amateurs, dat gisteravond in de omgevirg van het Zuiderbad werd gehou den, is na een spannende eindsprint vaarbij het verschil met de Amsterdammer V. Teysse slechts één banddikte bedroeg - ewonnen door de Beverwijker Jan Hofland. Ongeveer halverwege de ,/edstrijd vormde ch een kopgroep van acht renners, die een inke voorsprong veroverde. Mede door het rit, dat de wedstrijd met nog 22 kilometer rijden door de invallende duisternis tot 'f kilometer ingekort moest worden, kon en deze acht renners hun voorsprong be- ouden. Van dit achttal toonde Hofland zich in de ndsprint de snelste door Teysse, die over e streep van zijn fiets tuimelde, met band- 'kte verschil te kloppen. Streekfavoriet an Wetten, die zijn tweede wedstrijd als nateur reed en zich vermoeid had in de •emiesprints, moest met deze zesde plaats noegen nemen. De uitslag luidde: 1. J. Hofland (Bever- ijk) de 66 kilometer in 1 uur, 37 minuten 10 seconden: 2. A. Teysse (Amsterdam) A. v. d. Knaap (Poeldijk); 4. A. Gelder- lans (Beverwijk); 5. F. Rabe (Amsterdam); j. A. van Wetten (Noordwijkerhout)7. C. Plasmever (Voorhout); 8. A. v. d. Putten (Den Haag). BAUMAN TEKENT VOOR „DEN IIAAG". Bauman van ADO en Putter van de Rotterdamse derdeklasser Leonidas hebben een contract getekend voor de profclub „Den Haag", zo vernemen wij van het be stuur van deze vereniging. „Den Haag" be schikt nu over dertien spelers. Bij de pits werden de wagens aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. mendaal spelen de reserves van Haarlem tegen het derde elftal van Rood en Wit. Automobilisme Op het circuits in Zandvoort zijn Zondag voorts internationale sportwagenraces, waarbij vijftig deelnemers aan de start kernen in vier klassen. Deze deelnemers komen uit Engeland, België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en de Verenigde Staten. De dagindeling is als volgt: 13.00 uur: Start Klasse B (1500 tot 2000 cc) 13.01 uur: Start Klasse A (tot 1500 cc); Staande start met lopende motor. Opstelling volgens trainingstijden. 14.15 uü'r: Start Klasse' D (boven 3000 cc); 14.16 uur: Start Klasse C (2000 tot 3000 cc); Staande start met lopende motor. Opstelling volgens trainingstijden. 15.30 uur: Start Klasse A en B; 16.45 uur: Start Klasse C en D; Le Mans start. Beide klassen door elkaar. Opstelling volgens gemaakte tijden tij dens eerste race. Onder gunstige weersomstandigheden hebben Vrijdagmiddag en -avond 25 van de 43 ingeschreven wagens deelgenomen aan de eerste training. In de A-klasse (tot 1500 cc) werd de snelste ronde gereden door de Duitser Von Frankenberg met een Porsche in een tijd van 1.57.3. Zijn langenoot Seidel met een OSCA volgde met 1.58.2. De Britten wa ren nog niet op de training verschenen. In de B-klasse (1500—2000 cc) werd de snelste ronde gemaakt door de Zwitser Het programma, dat de vereniging „Voor uit" Zondag op haar knusse baan tot besluit van de feestelijkheden bij het 700-jarig be staan van Alkmaar organiseert, klinkt als een klok. Ruim f 10.000 aan prijzen wachten de ruim 100 deelnemende paarden, welke elkaar in een rijk geschakeerd course-menu zullen bekampen. De glansnummers zijn de beide internationale draverijen om de Grote Feest- en de Grote Montéprijs, waarvoor zelfs de Belgen de reis naar Alkmaar zullen maken. In de Grote Feest-prijs is de streekgenoot Nottelman groot favoriet met Pretty Boy, doch in deze course zijn op de ongetwijfeld grote capaciteiten van dit duo geen huizen te bouwen, daar de Belgische merrie Ifille o.a. Nottelman op Mereveld aan haar zege kar bond. Verder is nog van de partij de plotseling in vorm gekomen Over Again, Olivier B en Madame B. Een zeer moeilijke course, daar van duidelijk krachtsverschil tussen dez paarden geen sprake is. Ifille's rijder de Brusselaar Dekyser is een grote tacticus in België en dit brengt hem op dit kleine baantje reeds een enorm voordeel. Ifille wordt dan ook de sterkste geacht vóór Pretty Boy en Over Again, met een als zeer wel mogelijke outsider Olivier B, die zich in Alkmaar altijd van zijn beste zijde laat zien. Of in de Grote Monté-prijs de 4-jarige Bel gische hengst Komagne met R. Lampe in het zadel aan de start zal komen is nog niet bekend, daar Lampe een ernstig ongeval heeft gehad, waardoor zijn komst onzeker wordt. Start Komagne wel, dat heeft hij een eerste kan doch indien hij niet vzan de partij zou zijn valt de keuze op Lex V en de mount Roodenburg. De debutanten New Spencer en Nerva hebben klasse en snel heid genoeg om Lex V te klopoen, doch afgewacht zal moeten worden hoe beide paarden zich met een ruiter op de rug zul len gedragen. De derde attractie is de traditionele course voor amatrices, de eerste die dit seizoen in het Westen wordt gehouden. De Friese en Groninger amatrices. die dit jaar reeds ver scheidene keren zijn uitgekomen, hebben hierdoor een voorsprong cp hun Westelijke collega's. De dochter van Jan Wagenaar be heerst de rijkunst echter perfect en daar zij bovendien de beschikking heeft over een goed paard, zal zij met Prof Heny de bloe men wel in ontvangst kunnen nemen, ge volgd door de trouwe Our Volann en Meerkol S. Voorts kan Nottelman zijn grote aanhang reden tot juichen geven door een overwin ning met 'Reseda in het openingsnummer, waar hij slechts de concurrentie te vrezen heeft van Spencer Gay's Zoon en Roland Spencer. In het nummer voor 2-jarigen be hoeft Theo Messidor zich niet eens in te spannen om gemakkelijk te kunnen winnen, tenzij de tweede favorieten Theo Bascom en Typhoon het op hun heupen krijgen. Daaren tegen krijgt hij het met Quick Hanover in de Feeststad-prijs wel zo zwaar, dat hij het onderspit wel zal moeten delven tegen Ria Kitty en Raleigh Harvester. Voor Ouerie liggen nieuwe lauweren klaar in de 2700 m. lange Kaasstad-prijs, indien haar rijder Arzbach zich niet overhaast van de start. Het ongetwijfeld harde duel over deze afstand met Querie, Our Dream en R Petrosia, zal Querie met haar enorme eind sprint wel weten te winnen. In het slotnummer blijft het voor een ieder weer een open vraag of Opveger zijn traditionele vlucht voor het veld uit kan uithouden. Daar de afstand nu ruim 2300 m. bedraagt en de paarden achter hem reeds meermalen blijk hebben gegeven uit het goede hout te zijn gesneden, wordt ver wacht, dat Quite Heny en Pieter D de uit gelopen Opveger in het laatste rechte einde zullen voorbijgaan omin deze volgorde de finish te passeren. Musy met een Maserati in 1.58.8, waarna de Amerikaan Bob Said in Ferrari 500 Mondial volgde met een tijd van 1.59.9. In de C-klasse (2000—3000 cc) noteerde de enige vrouwelijke deelnemer in deze wedstrijden, namelijk de voorlopig nog als reserve ingeschreven staande Nederlandse Joke Maasland in een Riley Special, een tijd van 2.04.5 op de voet gevolgd door de Belg W. Dua aan het stuur van een Veri tas (2.04.6). In de klasse boven 3000 cc werden tij den afgedrukt, die die voor Grand Prix- wagens benaderen. De Brit Duncan Hamil ton, de winnaar van Le Mans 1953, met een Jaguar XK 120c bleek te snelste te zijn in 1.53.5, hetgeen neerkomt op een ge middelde snelheid van bijna 133 km. per uur. De Nederlander H. Davids bleef slechts 0.3 sec. achter hem. Daarna volgde de Engelsman G. Abecassis in een HWM met een tijd van 1.54.8. AZ en PC is gepromoveerd naar de hoofd- ™van watcrP°locompetitie van de K.N.Z.B. Met vijfeen bleven de Amersfoor- ters in de laatste en tevens beslissende wed- strijd van de promotie-competitie tegen HVGB (Haarlem) in de meerderheid. Naar men weet moest deze ontmoeting afgelopen Maandag bij de rust wegens de invallende duisternis worden gestaakt. AZ en PC had toen met tweenul de leiding. In de Vrijdag avond voortgezette wedstrijd voegden de AZ en I'C'ers nog drie doelpunten aan deze score toe, waartegenover HVGB één treffer stelde. HVGB zal, zo vernemen wij, bij het be stuur van de KNZB in beroep gaan tegen de beslissing van de sportcommissie, om slechts het tweede gedeelte van de afgebroken ont moeting, en niet de gehele wedstrijd op nieuw vast te stellen. Naar schatting trotseerden 2000 toeschou wers de stromende regen om het duel tussen AZ en PC en HVGB te volgen, waarbij HVGB voor de zware taak stond om een achterstand van f.weenul om te zetten in een overwinning of wilden zij nog een kans hebben een gelijk spel. Kort na de aanvang ging Wim Mosterd snel zwemmend met de bal voor hem en Halsema op de hielen op het HVGB-doel af. De HVGB- keeper redde de situatie door de bal order water te drukken. Uit de vrije worp werd echter niet gescoord. Bij een uitgooi door de AZ en PC-keeper kwam de bal bij Droog rn via Gerrie Mosterd kwam de bal bij Wim Mosterd die tot enkele meters voor het HVGB-doel opzwom om daarna de bal in de rechterhoek te schieten. Kort hierna kwam HVGB weer in de aan val en uit een voorzet van Rol schoot Hoge- land over. Wederom was Wim Mosterd de HVGB-er Halsema te vlug af, maar de HVGB-keeper stopte het schot. Een over treding van de AZ en PC-ers in de HVGB- verdediging bezorgde Nater een vrije worp waaruit via de hand van Halsema door Rol werd ingeschoten, waarmede HVGB de ach terstand tot drieeen verkleinde. HVGB keerde echter spoedig voor het AZ en PC- doel terug, maar het schot van Hogeland werd door de AZ en PC-keeper gestopt Nadat bij een duel voor het HVGB-doel verwezen en een scheidsrechtersbal was verweezn en een scheidsrechtersbal was gevolgd kreeg Halsema een vrije worp te nemen. Rol kreeg de bal toegespeeld, maar wederom mocht 't Rol niet gelukken de bal in te schieten. Hierna zakte het tempo van de HVGB'ers Uit een toegespeelde bal van Insmger scoorde Van Dorp voor AZ en PC het vierde doelpunt. Hogeland liet kort daarna zijn tegenspeler vrij spel. Van Droog ging de bal naar Van Dorp, die zich in de AZ en PC-voorhoede geheel vrij had op gesteld. Daarna was het vijfde AZ en PC- doelpunt een feit. Tenslotte kwamen de HVGB-ers nog een maal in de aanval. En net bij het klinken van het fluitsignaal schoot Rol de bal het AZ en PC-doel in; het was echter te Iaat, de eindstand bleef vijfeen. Ronde van Zwitserland Jan Lambrichs is in de zesde étappe van de Ronde van Zwitserland uitstekend voor de dag gekomen. In de rit van Bern naar Fribourg over 228 kilometer legde hij op de derde plaats beslag. 46 seconden later dan de winnaar, de Italiaan Primo Volpi ging onze landgenoot in dezelfde tijd als Adnaenssens en Vermotte die resp. tweede en vierde werden over de eind streep. Voor deze drie renners noteerde men 6 uur 12 min. 58 sec. In het algemeen kl -- sement steeg Lambrichs van de 37e naar de 29e plaats. Het algemeen klassement is als volgt: 1. Fornara (It.) 35.03.30; 2. Colette (It.) 35.06.24; 3. Astrua (It.) 35.07.06; 4. Monti (It.) 35.08.51; 5. Coppi (It.) 35.09.02; 6. Huber (Zwits.) 35.11.10: 7. Volpi (It.) 35.20.08; 8. Vermotte (Belg.) 35.21.22; 9. Russenberger (Zwits.) 35.21.38; 10. Serena (It.) 35.21.45, 29. Lambrichs (Ned.) 36.04.56. De laatste test match Wegens overvloedige regenval, waardoor de Oval in Londen volkomen blank kwam te staan, kon er op de tweede dag van de vier de en laatste testmatch tussen Engeland en Pakistan niet worden gespeeld Donderdag werd, naar gemeld, Pakistan voor 133 aan de kant gezet. In de vijf minuten, die toen nog aan speeltijd restten, scoorde Engeland 1 voor 0. HORN UITGENODIGD VOOR WALES— JOEGOSLAVIë. Voor de leiding van de wedstrijd Wales-Joegoslavië op Woensdag 22 September in Cardiff is de heer Leo Horn Jr. uit Bentveld uitgenodigd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9