Mendès-France en dr. Adenauer komen heden bijeen in Brussel Weerbericht Bondskanselier in.uitermate moeilijk parket OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Boelganin in uitbundige bui op Indonesische ambassade Wettelijke crematie-regeling berust op een compromis *ilss Saarkzvestie leidt de E.V.G.-conferentie in Mendès-France kan niet op Churchill rekenen Arbeider gedood onder vallende klei Amerikaanse vloot zal Formosa beschermen Het woord is aan Tegen de oorlog en voor de vrede Indonesië wenst Irian aan orde te stellen 09e JAARGANG No 33 WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 187 Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman Ernstig ongeval bij noordelijke Tunnelbouw Instructies blijven gehandhaafd Drie gewonden door springende stop Memorie van Antwoord van Tweede Kamer Tsjoe En-Lai vol lof over Indonesische afzijdigheid Verzoek aan U.N.O. Vrij veel wind en enkele buien Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar (Van onze correspondent in Parijs) Met een speciale sneltrein is Pierre Men dès-France hedenmorgen uit Parus naar Brussel vertrokken, waar hem van mor gen af de zwaarste beproeving van zijn korte, doch reeds veelbelovende carrière als staatsman wacht. Behalve de nodige hoge functionarissen van de Quay d'Orsay vergezellen niet minder dan drie ministers de premier. Edgar Faure, de minister van Financiën, de staats-secretaris van Buiten landse Zaken, Quérin de Beaumont en de minister van Industrie, Bourgès Maunoury; de laatste wordt gerekend tot de overtuigde voorstanders van de Europese Verdedi gingsgemeenschap en men kan het feit dat hij de premier vergezelt beschouwen als een soort waarborg voor de aanvaardbaar heid van het beginsel, dat aan de herzie ningen van Mendès-France ten grondslag ligt. Men kan er op wijzen, dat uit het Franse kamp der E.V.G.-iherauten, van mannen als Schuman, Pleven of Bidault vrijwel geen enkel protest van belang is gekomen tegen de hervormingsplannen van de premier. In Parijse regeringskringen heeft men met teleurstelling vastgesteld, dat Den Haag nog vóór de conferentie een afwij zend en bijna onwrikbaar standpunt tegen de Franse voorstellen heeft ingenomen. Men vraagt zich in Parijs af of het nodig was dat de Nederlandse woordvoerder zeide dat de conferentie van Brussel vrij wel zeker bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. In dat geval ziet men nauwelijks in waarom minister Beyen zich nog moeite zou getroosten. Parijs heeft met voldoening vastgesteld, dat Brussel zich van Den Haag gedistan- cieerd schijnt te hebben. De Franse hoop blijft gevestigd op Spaak als diplomatiek bruggenbouwer, temeer omdat niemand zijn Europese overtuiging in twijfel kan trekken. In Parijse diplomatieke kringen heeft men de indruk dat Adenauer die van daag al een ontmoeting met Mendès-France over de Saar-kwestie zal hebben zich bij het overleg wat in de schaduw wil houden. Zijn positie is uitermate netelig. Vermoedelijk verkiest de bondskanselier het halve ei van Mendès-France boven de lege dop van een algeheel échec, maar aan de andere kant kan hij bezwaarlijk accoord gaan met de concessies die Frankrijk nu van Duitsland eist: omdat zijn gewassen oppositie zich zeker niet mals zal tonen wanneer de kanselier voor zijn land een tweederangs plaats in de E.V.G. zou aan vaarden. En dat de Franse eisen daarop neerkomen, valt inderdaad moeilijk te ontkennen. Kastanjes voor Beyen Men neemt in Parijs aan dat Adenauer zijn ambtgenoot Beyen de kastanjes uit het vuur wil laten halen. Opvallend is het zeker dat Duitsland zich tot dusverre voor zichtig heeft gedragen, terwijl Nederland zich krachtig tegen Frankrijk keert. Men mag dat om twee redenen betreuren. Men dès-France betekent niet alleen de laatste kans voor de E.V.G.maar hij is ook de enige staatsman, die in Frankrijk de voor waarden zou kunnen scheppen voor een economische integratie, waarop Den Haag in Parijs al jaren tevergeefs heeft aange drongen. Men kan vaststellen, dat het slagen van de conferentie voor een goed deel ook in de handen van Nederland is gelegen. Van Mendès-France kan men geen bijzonder grote concessies verwachten. Drie zeer langdurige kabinetszittingen zijn er voor nodig geweest om de Franse hinisters tot het standpunt van de premier dver te halen. Een drietal ministers is af getreden omdat in hun ogen de premier de E.V.G. nog te veel zou hebben ge spaard. Dit was het eerste alarmsein en men zou er ook in de andere hoofdsteden goed aan doen de betekenis daarvan niet fe onderschatten. Mendès-France heeft zijn voorstellen met de grootste nauwkeurigheid opgesteld en zowel aan de bestanddelen Franse wijn als Europees water zal hij weinig kunnen wijzigen, wil zijn onderneming niet bij voorbaat worden getorpedeerd. Alle E.V.G.-aanhangers mogen zich er van. overtuigd houden dat Mendès-France volgens alle waarnemers in Parijs de enige Fransman is, die de E.V.G. door de sluizen van de Nationale Vergadering zou kunnen leiden, al is het dan ook een verwaterde lezing. Het kernpunt van de Brusselse conferen tie zal waarschijnlijk een artikel zijn dat bepaalt, dat een constituerende vergadering zes maanden na het van kracht worden van het EVG-verdrag met de vorming van een Europese politieke gemeenschap moet beginnen. Volgens de Franse amendemen ten op het verdrag zou dit artikel geschrapt moeten worden. In conferentiekringen ver luidt, dat de Nederlandse verwerping van de Franse amendementen hoofdzakelijk is toe te schrijven aan dit voorstel. Nederland houdt vast aan het standpunt, dat een Europese politieke gemeenschap, die Ne derland noodzakelijk acht voor zijn econo mische welvaart, tot stand moet komen. Politieke waarnemers te Brussel hebben verklaard, dat Italië Nederland zal steunen om het onderhavige artikel tenminste in licht gewijzigde vorm te handhaven. In dien Mendès-France gedaan zou krijgen, dat het artikel geschrapt werd, zou dit hem socialistische stemmen kosten in de nationale vergadering bij de stemming over het EVG-verdrag, aldus is van conferentie zijde verklaard. Functionarissen van de Franse ambas sade te Washington hebben duidelijk ge maakt, dat de compromis-voorstellen zijn bedoeld als basis voor besprekingen en niet onvoorwaardelijk behoeven te worden aanvaard. Amerikaanse functionarissen uitten de hoop, dat de Franse premier zijn voorstellen tijdens de besprekingen te Brussel nog zal wijzigen. PARIJS (United Press) De Britse premier Sir Winston Churchill heeft zich solidair verklaard met het Amerikaanse standpunt inzake de E.V.G. en Mendès- France langs diplomatieke weg gewaar schuwd, dat er geen sprake kan zijn van nieuw overleg met de Sovjet-Unie, zolang het E.V.G.-verdrag niet zal zijn geratifi ceerd. Volgens welingelichte kringen heeft deze Engelse houding in zake de E.V.G. en de betrekkingen tot de Soviet-Unie in Parijs verbazing gewekt, aangezien men in de veronderstelling verkeerde dat Chur chill steeds voorstander is geweest van een nieuwe reeks besprekingen met Rus land. De Anglo-Amerikaanse overeen stemming in deze, zal een groot gewicht in de schaal werpen op de conferentie van Brussel. De politieke medewerker van het socia listische blad „Le Peuple" bericht, dat de Belgische deskundigen tot de slotsom zijn gekomen, dat de Franse amendementen niet kunnen worden aangenomen zonder een nieuw onderzoek in de parlementen. De Franse voorstellen zouden het verdrag van zijn wezenlijke inhoud beroven en als het ware een nieuw verdrag vormen. Bij de Velsense tunnelbouw is de 54- jarige grondwerker T. Klootwijk, wonen de Vrouwetraat la te Haarlem, die benoorden het kanaal belast was met het verwijderen van brokken klei, die in de bocht van de weg van de vrachtauto's plegen te vallen, gisteren omstreeks 16.15 uur door een zware kluit klei getroffen (een klomp van naar schatting 125 kilo). De man is zodanig aan hoofd en borst ge wond, dat hij in zorgwekkende toestand naar het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk is overgebracht, waar hij in de loop van de avond overleed. Hij was gehuwd. WASHINGTON (United Press) Presi dent Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat wanneer de Chinese communisten zullen trachten For mosa aan te vallen, zij de Amerikaanse zevende vloot op hun weg zullen vinden. De president zeide nog niet de mogelijkheid overwogen te hebben meer Amerikaanse strijdkrachten naar Formosa te sturen om een mogelijke aanval op dit eiland af te slaan. De president legde deze verklaring af in antwoord op een vraag, wat er zou gebeu ren indien de Chinese communisten een rechtstreekse aanval op het eiland zouden doen over de straat van Formosa. Eisenhower antwoordde, dat de zevende vloot in Januari of Februari 1953 order had gekregen over de verdediging van Formosa, die de instructies, welke sinds 1950 gelden, bevestigden. Die orders werden na het uit breken van de Koreaanse oorlog door de toenmalige president, Harry Truman, uit gevaardigd. Truman droeg toen de bevel hebber van de zevende vloot op om de vloot door de straat van Formosa te laten patrouilleren om militaire operaties in deze zeestraat te voorkomen, wat tevens inhield, dat Formosa „geneutraliseerd" werd. Vanmorgen om half acht was men op de Amsterdamseweg onder Velsen bezig met het leggen van gasleidingen, toen een stop van een buis, waarop een compressor spanning had gezet, er af sprong. Drie per sonen werden geraakt een uitvoerder J. K. uit Papendrecht kreeg een beenfrac tuur en hoofdwonden, een andere arbeider liep schaafwonden op en een derde kreeg een hersenschudding. Arena ingestort: drie doden BILBAO (Reuter). In Valmaseda, een dorp in de nabijheid van Bilbao (Spanje) is een transportabele arena voor stieren gevechten tijdens een voorstelling inge stort. Hierbij kwamen twee vrouwen en een kind om het leven. Ongeveer 300 per sonen werden gewond, van Mie 30 ernstig. De promotor van het stierengevecht, wiens vrouw tot de omgekomenen behoort, is tezamen met de bouwer van de arena ge arresteerd. Er waren ongeveer 800 toe schouwers. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Jean de Boisson: Sommige mensen liegen nooit om dat zij teveel fantasie hebben. 99 MOSKOU (Reuter) De Sovjet-minis ter van Defensie, maarschalk Nikolai Boel ganin, heeft op een receptie ter gelegen heid van de nationale feestdag van Indo nesië op de Indonesische ambassade te Moskou, tezamen met Westerse diplomaten getoost „tegen de oorlog en voor vrede". „Wij wensen niet te vechten doch als te zijner tijd de omstandigheden dit eisen zijn wij paraat. Ik zeg dit als maarschalk van de Sovjet-Unie, commanderend gene raal van alle strijdkrachten van de Sovjet- Unie. Wij zijn bereid tot oorlog ondanks onze haat voor de oorlog en wij zouden ons niet afwenden. Wij zeggen dit niet om dat wij zwak zijn doch wij zeggen dit uit humanitaire redenen en omdat er bloed vergoten wordt". Maarschalk Boelganin hield het toosten joviaal met een rood gezicht twee uur gaande. Kort nadat hij een heildronk op F »-.r>-q Bij Bognor Regis zijn kikvorsmannen van de Londense Sub Aqua Club bezig om bodemonderzoekers te helpen bij het zoeken naar een 50 millioen jaar oude rots op de bodem van de zee. Foto: Een van de kikvorsmannen springt ongeveer vier mijl vóór de kust bij Qognor Regis in see. Indonesië had uitgebracht, richtte hij zich tot de Westerse diplomaten en zei: „De grote mogendheden moeten samen drinken". Men begon met witte wijn en ging toen over op wodka, cognac en cham pagne. De Sovjet-minister stond in zijn grijs en blauwe uniform met vijf rijen onderschei dingen aan het hoofd van de tafel, geflan keerd door drie vice-premiers, Kaganovitsj, Pervoekhien en Saboerov de grootste vertegenwoordiging van het Kremlin, die sinds jaren op een niet-communistische receptie aanwezig is geweest. Toen de ambassadeur van India Menon, met Boelganin aanstiet, snoof de maar schalk aan het glas met \vater van de Indiër en zei: „Dat lijkt precies op H20". Weg met het protocol Daarna stelde Boelganin een dronk voor: „Weg met het protocol". „Als er geen pro tocol zou zijn zou het leven gemakkelijker zijn en er zou meer waarachtigheid zijn. Het zou het wederzijds begrip bij onder handelingen bevorderen. Nu heeft men vaak het gevoel, dat iemand iets zegt doch iets geheel anders bedoelt". Na deze woorden richtte hij zich tot de diplomaten, die zich in een halve cirkel om hem geschaard hadden en zei: „Voor de eerste maal in mijn militaire loopbaan ben ik de gevangene van diplomaten". Boelganin vroeg aan de Amerikaanse zaakgelastigde wat hij van het protocol dacht. Deze antwoordde: „Wat zou er van het leger terecht komen zonder protocol". „Het leger zou het wel kunnen vinden", antwoordde de maarschalk. Op een zeker ogenblik wendde Boelganin zich stralend tot de Franse zaakgelastigde en noemde hem „mijn vriend". Daarna wendde hij zich tot de Amerikaan en zei: „De Ver enigde Staten beschuldigen ons er van, dat wij een oorlog voorbereiden. Wij echter beschuldigen de Verenigde Staten". Kaga novitsj zweeg gedurende het grootste deel van de avond en zei toen: „Als de re geringen doen wat het volk wenst zal er geen oorlog komen. De volken van Azië moeten voor hun onafhankelijkheid strij den, voor welvaart en voor een beter leven voor Azië en Afrika". Saboerov wenste Indonesië succes en zei, dat Indo nesië zijn economische ontwikkeling in eigen handen diende te nemen „zelfs als sommigen dit niet graag willen". De Europese roeïkampioenschappen op de Bosbaan in Amsterdam zijn aanstaande. Vrijdag tot en met Zondag roeien de dames en volgende week Donderdag tot en met Zondag komen de heren aan de beurt. De voorbereidingen zijn al in volle gang. Op de foto ziet men op de voorgrond de Russische roeisters, die haar boten in gereedheid brengen en op de achtergrond de Roemeense acht (heren). In de door de ministers Beel, Donker en Suurhoff ondertekende Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet „Bepalingen met betrekking tot de ver branding, de balseming en de schouwing van lijken", constateren deze ministers, dat van verschillende zijden instemming is be tuigd met de compromisgedachte, welke aan het ontwerp ten grondslag ligt. Dooi de wijze, waarop deze leden hun stand punten hebben gemotiveerd, achten de mi nisters zich ontslagen van de plicht een bestrijding te leveren van het standpunt der leden, die het betreurden, dat de rege ring aan de lijkverbranding wettelijke sancties wil verlenen. Met betrekking tot de critiek op bepaalde punten merken de ministers onder meer op: „De wilsverkla ring van de overledene heeft ten gevolge, dat de verbranding van zijn lijk geoorloofd is. Een verplichting tot die verbranding wordt door de ontworpen wet niet opge legd. De ministers geven er de voorkeur aan, de rechter over dit punt naar gemeen recht te laten beslissen. Voor zover deze in het algemeen het dwingend karakter van een uiterste wilsbeschikking omtrent de modaliteiten der lijkbezorging mocht blij ken te erkennen, kan de geoorloofd gewor den lijkverbranding bezwaarlijk daarvan worden utgezonderd. Evenmin kan men een erflater verbieden, zijn uiterste wil op dit punt kracht bij te zetten door daarbij de last tot lijkverbranding op te leggen. Een dergelijke last zal in geval van tot standkoming der ontworpen wet, niet meer in strijd met wet of goede zeden zijn. Met betrekking tot het vraagstuk van de bezorging van lijken van minderjarigen zijn de ministers er van uitgegaan, dat de ouders of de voogd de aangewezen perso nen zijn om hierover, ook voor zover het godsdienstige aspect betreft, te beslissen, zodat de inmenging van andere personen in deze tot het uiterste moet worden be perkt. Het denkbeeld het recht tot het nemen van een beslissing ook toe te kennen aan Het Z.O. Azië-pact LONDEN (Un. Press) Tsjoe En-Lai, de premier van de Chinese volksrepubliek, heeft volgens radio-Peking gisteren tijdens een receptie in de Indonesische ambassade ter gelegenheid van de Indonesische onaf hankelijkheidsdag het besluit van de Indo nesische regering, niet deel te nemen aan de komende conferentie over Zuid-Oost- Azië in Baguio (Philippijnen), geprezen. „Het is duidelijk", zei hij, „dat dit besluit van Indonesië van grote betekenis is voor de handhaving van de vrede in Azië". Tsjoe En-Lai releveerde verder de histo risch gegroeide traditionele vriendschap tussen zijn land en Indonesië. „Voor de op bouw van ons land hebben wij vooral vrede van node", zei hij. Hij betoogde dat beide landen alsmede de andere zogenaamde „Colombo-landen" zich als taak gesteld hebben de vrede waarnaar zij haken te waarborgen de representatieve vertegenwoordigers van het kerkgenootschap, waartoe de jeugdige overledene geacht moet worden te hebben behoord, menen de ministers te moeten afwijzen. Niet alleen is het moeilijk een voor alle gevallen bruikbaar criterium te vinden voor het behoren van een kind tot een kerkgenootschap, doch bovendien dient in het oog gevat te worden, dat toeken ning van een bevoegdheid als hier be doeld, daargelaten de principiële bezwaren, welke daartegen geopperd zouden kunnen worden, de kerkgenootschappen voor een verantwoordelijkheid zou plaatsen, die zij bezwaarlijk zouden kunnen dragen. Het algemeen verbod tot balseming is juist zo rigoureus als de Gezondheidsraad, die in 1947 over het vraagstuk advies heeft uitgebracht, alsook andere geraadpleegde deskundigen in het belang van de volks gezondheid noodzakelijk achten, waarbij de, zij het beperkte, ontheffingsmogelijk heid niet uit het oog dient te worden ver loren. NEW YORK (Reuter) Vandaag dient Indonesië een officieel verzoek bij de UNO in om zijn geschil met Nederland over Wes telijk Nieuw-Guinea deze herfst door de Algemene Vergadering te laten behandelen, aldus is Dinsdag te New York bekend ge maakt. Een Indonesische woordvoerder heeft Reuter medegedeeld, dat het verzoek Woensdagmiddag aan secretaris-generaal Hammarskjoeld zal worden overhandigd. De woordvoerder zeide, dat Indonesië Westelijk Nieuw-Guinea opeist, daar het behoord heeft tot Nederlands-Indië. De RTC-overeenkomsten van 1949 bepaalden, dat het voormalige Nederlands-Indië moest worden overgedragen aan de Republiek In donesië. De overeenkomsten bevatten ech ter de bepaling, dat de toestand ten aan zien van Nieuw Guinea een jaar lang zou blijven zoals hij was en dat over Nieuw- Guinea verder zou worden onderhandeld. Wij waren van mening," aldus de woord voerder, „dat de souvereir.'ieit door de RTC-overeen komsten was overgedragen, doch de Nederlanders maakten e*n uitzon dering voor Nieuw-Gmnea. Er verliep een jaar n-.et onderhandelen, zonder dat er overeenstemming werd bereikt. De onderhandelingen werden in 1951 en 1952 voortgezet, maar nog steeds werd geen overeenstemming bereikt. Bij de jong ste Unie-onderhandelingen in Den Haag weigerden de Nederlanders eveneens over Westelijk Nieuw-Guinea te onderhandelen. De enige manier om onze eis kracht bij te zetten is hem aan de Algemene Vergade ring voor te leggen", aldus de woord voerder. Indonesië zal zijn verzoek schriftelijk in dienen. Gevraagd zal worden, de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea toe te voegen aan de supplementaire agenda van de Negende Algemene Vergadering. Dergelijke verzoeken moeten tenminste 30 dagen vóór het bijeenkomen van de Assemblee (op 21 September) ingediend worden. Voor plaatsing op de supplemen taire agenda van een toegevoegd punt is een eenvoudige meerderheid nodig van het aantal uitgebrachte stemmea. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk, die Dinsdag overal in het land voor stralend weer zorgde, waarbij de maximumtemperaturen op vele plaatsen, tot boven de 20 graden kwamen, werd van het Westen uit aange tast door een nieuwe depressie, die, bij Iex-land aangekomen, snel in betekenis toenam en vanmorgen bij Noord-Ierland was aangekomen. Het frontensysteem van de depressie passeerde gedurende de nacht ons land, hetgeen gepaard ging met enige regen. Na het passeren van het front stroomt maritiem-polaire lucht binnen waarin met veranderlijke bewolking ook enkele buien tot ontwikkeling kunnen komen. De depressie wordt gevolgd door een krachtig hogedrukgebied ten Noorden van de Azoren, dat zich in Noord-Ooste lijke richting uitbreidt. Het opdringen van dit hogedrukgebied heeft tot gevolg, dat de depressie boven de Noordzee komt, zodat de. komende twee dagen de aanvoer van koele maritieme lucht zal voortduren met vrij veel wind en ook nog enkele buien. In de temperatuurverdeling komt weinig ver andering. (van hedenochtend 7 uur) 60 H toestand "ga ><2 fes £o cs o ig s'a zs Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome Ajaccio zwaar bew. geheel bew. half bew. licht bew. half bew. regen regen mist licht bew. onbewolkt onbewolkt nevel licht bew. mist nevel zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt W 2 ONO 2 ZZO 4 WZW 8 ZZW 8 ZZW 4 W 3 windstil windstil NW 2 windstil windstil windstil windstil windstil Z 1 NW 4 windstil NNO 4 ONO 4 20 0.6 20 2 17 0 20 4 20 7 19 3 21 2 22 0 25 0 23 23 0 21 0 24 0 20 5 21 0 19 0.1 22 0 21 0 28 0 26 0 Neerslag laatste 24 uux noroofYY^otyorrnorornryyooooOQC KOEL WEER Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt. om 10 uur: Veranderlijke bewolking met kans op enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. 19 Augustus Zon op 5.29 uur. onder 19.58 uur. Maan op 21.26 uur. onder 12.19 uur. Maanstanden 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 18 Augustus Hoog water: 5.59 en 18.27 uur. Laag water: 1.53 en 14.08 uur. Donderdag 19 Augustus Hoog water: 6.42 en 19.07 uur. Laag water: 2.34 en 14.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1