Luisteren naar de beiaard Fundering onder Van Goyenstraat Haarlemse kunstzwemploeg heeft succes in Spanje Kort en bondigj Nieuw kleuterhuis Margriet wellicht eind September gereed Negenjarige pianist in Zandvoort Toepassing van nieuwe betonklinkerkeien Het belooft voor de kleuterzorg aan vele idealen te voldoen Moors Lisse Hillegom Haarlemmermeer Spanjaarden zijn enthousiast over Nederlandse prestaties Landbouwverlof van dienstplichtigen Zandvoort Bennebroek Bloemendaal ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Verheffing van zeden Lady Baden Powell bezocht Amsterdam Bromfiets is terecht Lawaai van bromfietsen Examens Regeling is afgestemd op weersomstandigheden Huishoudelijke en gezinsvoorlichting Vacantie burgemeester Raadsvergadering Bibliotheek in Jeugdhuis Snabbelaars voetbalden tegen gemeenteambtenaren Op uitnodiging van de vereniging „Haer- lem" hebben wij Vrijdagavond het klokkenspel van de Grote Kerk bijzonder gunstig kunnen be luisteren in de uitge strekte tuin van het Kantongerecht in de Jansstraat. De heer Rien Ritter, stadsbei- aardier van Delft en Leiden, was aange zocht om een extra concert op het Bavo- carillon te komen geven voor de leden van „Haerlem" en voor al wie in onze stad belang stelt in ons bij uistek natio nale instrument. Weinigen zullen het sprankelende geluid van de klokkenmu- ziek in onze steden willen missen: deze behoort immers bij de atmosfeer in de centra der Neder landen, waar zij een stuk' onvergankelijke poëzie in onze pro zaïsche tijd besten digt en zoals Claudel zich bijzon der geestig uitdrukte met hemels ge stamel de troonbe stijging van het uur aankondigt. Maar luistert de Nederlander over het algemeen naar zijn nationaal instrument? Hij hoort het, natuurlijk, en wij kunnen aannemen dat hij het graag hoort. Doch horen is nog geen luisteren en het blijft verre van de belangstelling, die niet al leen het instrument, maar ook en vooral de bespeling ervan verdient. Wijlen de beroemde Mechelse klokkenist Jef Denijn heeft het in verval geraakte beiaardspel in de beide Nederlanden weer verheven tot een kunst, die deze naam waardig is. Zijn voorbeeld en onderricht hebben ons beiaardiers geschonken, die het klokken- klavier als kunstenaars bespelen. Hun praestaties verdienen dan ook met égards beluisterd te worden. Dit luisteren moet men echter leren en dat is eerlijk ge zegd niet eenvoudig, want tal van fac toren, zowel van acoustische, zuiver mu zikale en technische aard, komen erbij in het geding. Een beiaardconcert als dit van deze Vrijdagavond zal echter voor velen een practische les in het beluisteren en tevens een openbaring geweest zijn. De heer Rien Ritter toonde zich in menig nummer van zijn programma een beiaardier, die de klokken kan laten zingen met het sentiment van een gevoe lig interpreet. Wel was het jammer dat het instrument niet cdmpleet in orde was. De diepste basnoot (c) was niet te ge bruiken. Wie, als de heer Ritter, gewend is te spelen op een beiaardklavier dat de subtielste nuances mogelijk maakt, moet zich wel gehandicapt gevoeld hebben als blijkt dat het hier niet zo nauwlettend reageert. Wij meenden dit vruchteloos zoeken naar evenwicht in het begin van de avond waar te nemen, vooral in „Les Moissoneurs" van Couperin, waarvan de melodie volkomen onduidelijk werd. Ook in het koraal „Wohl mir das ich Jesum habe" van Bach ontwikkelde zich door on evenwichtige aanslag een reeks boven tonen, die het geheel onklaar maakten. Maar meesterhanden vinden tenslotte wel het vereiste équilibre, zelfs op een hope loos gammel instrument, zoals we pas ge leden in Alkmaar ervoeren, toen Staf Nees daar in de Waagtoren musiceerde en het versleten mechaniek van het carillon dwong tot een uiterst delicaat klankenspel. Zo kreeg Rien Ritter gisteravond de ADVERTENTIE STENOGRAFIE in NED.. ENGELS FRANS en DUJTS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 Jurgen Mnttulke uit Düsse' ~orf, de nau welijks negen jaar oude knaap, die bij zijn eerste optreden in Nederland vorig jaar in hötel „De Sonmehoeck") reeds zoveel ver bazing wekte door zijn pianospel, is voor het doorbrengen van ziin vacantie in Zand voort teruggekeerd en heeft Vrijdagmiddag in hotel Bouwes een pianorecital gegeven. Dr. W. Driessen, directeur van eerstge noemd hötel was zodanig door zijn spel ge troffen, dat hij de verdere opleiding van deze bijzonder muzikale jongen voor zijn rekening nam. Hij studeert thans aan het Conservatorium in Amsterdam een iet wat verlegen jongen, gekleed in een leuk zwart fluwelen buisje, met kniekousen en een korte broek, die gretig op een ijsje zuigt, voor hij in het publiek moet optre den. Wij hoorden hem Vrijdagmiddag in hö tel Bouwes aan de grote concertvleugel, waarachter hij bijna in het niet verzinkt, verbluffende dingen doen, rustig en met volkomen zekerheid. Zijn korte beentjes kunnen nauwelijks het pedaal bereiken en zijn kleine handen maar net een octaaf omspannen, maar hij speelt Bach, Mozart, Beethoven, Liszt, Chopin en vele anderen op treffende wijze, geheel uit het hoofd. Twee uur per dag studeert Jurgen, ook tijdens zijn vacantie en hij doet het graag, want het pianospel is alles voor hem. En een even groot muzikaal talent zal waar schijnlijk straks zijn pas zes jaar geworden zusje Vera openbaren als violiste. Zij speel de deze middag „voor de aardigheid" gestoken in een snoezig lichtblauw feest- jurkje, de viool krampachtig onder de kin geklemd en door haar broertje begeleid een kleine concertwals en „Traiimerei" van Schumann, op een wijze die een meer dan normale aanleg deed vermoeden. Zij heeft nog geen jaar les! In September keert Jurgen naar het Con servatorium in Amsterdam terug. In de Kerstvacantie zal hij in Düsseldorf met or kest een pianoconcert van Mozart vertol ken. Het wordt zijn eerste grote optreden. Vandaag geeft hij voor ge ïodigden in hö tel „De Sonnehoeck" nog een kort recital, waarmee zijn optreden in ons land besloten wordt, want men wil vooral van Jurgen Mattulke geen „wonderkind" maken. Zo luisterden gisteravond vele leden van de vereniging „Haerlem" in de snel val lende duisternis naar de sprankelende klanken van het carillon van de Bavotoren, waarvan de contouren zich majestueus aftekenden tegen de avondlucht. klokken van onze beiaard na enig tasten ook goed in de hand en kon hij ons ver gasten op expressieve vertolkingen van een drietal Negro Spirituals, op een poë tisch voorgedragen Bloemenlied van Men delssohn en (enige andere gelukkige in terpretaties buiten beschouwing gelaten) op een meestelijke verklanking van Pre ludium en Menuet van Jef van Hoof, een stuk dat trouwens ruime kansen biedt voor artistiek beiaardspel. Het slotnummer was een Fuga van Franssen. Piet en Hein onze traditionele Damiaatjes, werden echter op deze poly- phonie-muziek losgelaten en zo kregen we een vreemde coda te horen en kwam er een ontijdig eind aan het concert. Want de beiaardier was er op bedacht nog een toegift te spelen. Het is de schuld van Piet en Hein (of van wie over deze heren regeert) dat we dit gemist hebben. Ove rigens beleefden wij deze Vrijdagavond een geslaagde manifestatie, die in deze vorm om herhaling vraagt. JOS. DE KLERK. De „Cocktail-hal", die reeds een vijftien tal jaren in de Gorkistraat te Moskou ge dreven werd, is radicaal van karakter ver anderd, aldus meldt „Le Monde". Enkele weken lang is de zaak gesloten geweest wegens verbouwing en bij de heropening bleek de ronde bar met tabourets vervan gen door een aantal kleine tafeltjes. Alco holische dranken worden er niet meer ge schonken. Wel staat met grote letters op do ruiten aangekondigd, dat er „ijs" te krijgen is. De zaak, waar voorheen vreem delingen en „Jeunesse Dorée" van Moskou tot drie uur in de morgen bleven plakken, gaat thans een kwartier voor middernacht op slot. Deze verandering schijnt deel uit te maken van de nieuwe campagne voor verheffing van zeden van de regering-Ma- lenkov. De „Cocktail-hal" was een „be ruchte" zaak geworden, waar volgens de critiek in de pers de „parasieten van de Sovjet-maatschappij" schandaal maakten en waar het drankmisbruik tot euvele da den had geleid. Met een muzikale begroeting op de bin nenplaats vain het stadhuis heeft de band van Amsterdamse gidsen en padvindsters Vrijdagmiddag de ontvangst ingeleid, die het gemeentebestuur van de hoofdstad had aangeboden aan Lady Baden Powell en nog een vijftigtal andere topfiguren uit de in ternationale padvindsterskrmgen, allen deelneemsters aan de vijftiende confe rentie van de wereldband van gidsen en padvindsters. In de raadzaal werd het gezelschap toe gesproken door burgemeester mr. Am. J d'Ailly. Des middags maakte Lady Baden Powell en haar gezelschap een tocht over de Amstel en door de grachten. In de ronde Lutherse kerk aan het Sin gel gaven kabouters, gidsen en padvind sters tot slot van het bezoek aan Amster dam van „de eerste padvindster ter we reld" demonstraties. B. en W. van Heemstede hebben de gemeenteraad voorgesteld f 130.000 beschikbaar te stellen voor het maken van een gefundeerde bestrating van betonklinkerkeien in de Pieter Aertszlaan, Jan van Goyenstraat en Adriaan van Ostadeplein. Aanvankelijk is gedacht aan een fundering met een wegdek van asfaltbeton, dat een gulden per vierkante meter goedkoper is, maar B. en W. geven de voorkeur aan de betonklinker keien, waarvan het onderhoud goedkoper en de aanblik mooier is. De toestand van het wegdek van de Pieter Aertszlaan, de Jan van Goyenstraat en het Adriaan van Ostadeplein voldoet niet aan de eisen welke het busverkeer daaraan stelt. Talrijk waren de klachten van de bewoners over trillingen van de bodem en de waarschijnlijk als gevolg daarVan optredende scheuringen en verzakkingen van de woningen. Een grondig onderzoek heeft uitgewezen, dat deze verzakkingen voor een belangrijk deel zijn toe te schrijven aan het zware wegverkeer. Deze wegen zijn door het ontbreken van een fundering daarop niet berekend. Jaarlijks worden grote bedragen uitgegeven voor onderhoud van het wegdek en voor herstellingen van in die wegen liggende gas- en waterleidingen. De betonklinkerkei is een betrekkelijk nieuw Nederlands product, dat reeds gedu rende enige jaren zijn bruikbaarheid voor wegbestrating heeft bewezen. De kleur is lichtrood. De prijs er van ligt ongeveer 10 lager dan die van gebakken klinker keien. Het ligt in het voornemen tegelij kertijd met het aanbrengen van een nieuw wegdek enige wijzigingen in de situatie in de Jan van Goyenstraat aan te brengen, zoals betere overgangen van de enkele naar de dubbele rijbaan. Plaatselijk zullen de trottoirs versmald en zal de rijbaan aan de Oostzijde van de weg verbreed worden. Door dit laatste zal een betere oprit naar de Crayenesterbrug verkregen worden. Op het van Ostadeplein zal het bestaan de plantsoen iets verlegd worden, waardoor de inrit van de Pieter de Hooghstraat af belangrijk wordt verbeterd. Voorts zullen in de trottoirs nevenriolen moeten worden aangelegd, die de huis- en kolkaansluitingen kunnen opvangen, zodat De zusters van het kleuterhuis „Margriet", die thans nog in het huis aan het Kenne- merplein voor de kleintjes zorgen en daar dagelijks alle onvolkomenheden van dit oude gebouw ondervinden, maken zich ongetwijfeld een ideale voorstelling van het nieuwe kleuterhuis, waar zij dit najaar zullen intrekken. Ofschoon men altijd voor zichtig moet zijn met idealen ziet het er wel naar uit dat zij in dit geval volledig verwezenlijkt zullen worden. Aan de Anna van Burenlaan heeft een nieuw kleuter huis gestalte gekregen, dat in veel opzichten ideaal belooft te worden. De bouwwerkzaamheden inwendige i verbouwingen in de bestaande villa aan de Anna van Burenlaan 40 en de aanbouw V v van drie vleugels zijn reeds vrijwel ge reed gekomen, zodat men met het schilder werk en de inrichting kon beginnen. De architect, de heer J. P- Kloos, had zeker geen eenvoudige opdracht om hier het bestaande met het nieuwe te combi neren, maar hij is er in geslaagd de eerste eis: een doelmatige indeling volledig te vervullen, 'en daarbij toch ook een zekere harmonie tussen het hoofdgebouw en de drie vleugels te bewerkstelligen. Drie leeftijdsgroepen De hal van het hoofdgebouw is zo groot mogelijk gemaakt om als „verdeelruimte" te kunnen dienen voor de drie leeftijds categorieën, volgens welke de kinderen over de drie vleugels verspreid worden. Deze scheiding is noodzakelijk, omdat bij voorbeeld een kleur van 2 of 3 jaar een andere zorg nodig heeft dan een kind van zes jaar. Aan de hal grenzen aan drie zij den de sanitaire ruimten, voor iedere „unit" één, zodat de kinderen, die dagelijks met bussen gebracht en gehaald worden, er niet binnen komen voordat zij fris en brand schoon zijn. Het sanitair is er op berekend dat alle binnenkomers in zeer korte tijd geholpen kunnen worden. Ook een ruime hoogtezon- kamer grenst direct aan de hal. Elke vleu gel omvat een speel- en eetkamer en daar achter een slaapkamer voor de middagrust. In de linkervleugel wordt een isoleerka mer ingericht om een kind, dat ziek wordt te kunnen afzonderen. Er komt een centrale keuken in het hoófdgebouw en in twee van de vleugels is een opvallend lage aanrecht gebouwd. Men wil namelijk vooral de oudere kinde ren zoveel mogelijk bij de huishouding be trekken en dat kan onder meer door hen te doen helpen bij het opdienen van de maaltijden. Daardoor wordt vermeden, dat de kinderen het gevoel krijgen als zieken verpleegd te worden. Geconditionneerde heteluchtverwarming Een novum^in het nieuwe kleuterhuis en waarschijlijk bok een novum voor Haarlem is de verwarming van de drie vleugels. Zij krijgen elk afzonderlijk een geheel automa tische, geconditionneerde heteluchtverwar ming, waarbij dus ook het vochtgehalte in de lucht geregeld wordt. Via spleten aan de onderzijde van de muren wordt, de ver bruikte lucht weggezogen en van boven af stroomt de verse lucht heel langzaam bin nen. Boven de glazen tuindeuren aan de zijkanten der „units" wordt bovendien een naar binnen gerichte electrische stralings verwarming aangebracht, die de vertrek ken op temperatuur houdt wanneer de tuindeuren geopend zijn. De zusters worden in het hoofdgebouw gehuisvest op een wijze, die haar zeker be- deze niet meer onder de fundering van de weg komen te liggen. De gas- en waterleidingen zullen even eens naar het trottoir verlegd moeten wor den. Dit werk zal een bedrag van f 124.373 vorderen. Hierin is een bedrag van f 36.479 aan arbeidsloon begrepen. De waarde van de uitkomende steen wordt begroot op f 16.373. Voor het verleggen van de gas- en waterleidingen wordt een bedrag van f 22.000 geraamd, zodat voor het gehele werk een bedrag van f 130.000 nodig zal zyn. De Bloemendaalse journalist, die Vrijdag zijn bromfiets op de Zeeweg had geplaatst en later tot de ontdekking kwam, dat de fiets verdwenen was. heeft zijn eigendom, zij het licht beschadigd, terug gekregen. Een arbei der van de dienst van Publieke Werken heeft de bromfiets in een bosje gevonden, ongeveer tweehonderd meter Noordelijker dan waar het rijwiel was geplaatst. Inmiddels was de Bloemendaalse politie ook in actie geweest. Herhaaldelijk wordt geklaagd over hin derlijk lawaai dat veroorzaakt wordt door bromfietsen en motorrijwielen. De A.N.W.B. heeft zich naar aanleiding daarvan tot de Ned. Geluidsstichting ge wend, die van mening is dat het mogelijk moet worden geacht tot bepaalde normen tc komen, die uiteindelijk kunnen leiden tot een rijkskeur voor uitlaatdempers. Een commissie zal hiernaar een onder zoek instellen. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Het nieuwe kleuterhuis „Margriet" is, zoals de foto toont, een combinatie van oud en nieuw. Uit de bestaande villa, die inwen dig enige verbouwingen heeft ondergaan, steken drie vleugels, die volgens moderne opvattingen van kinderzorg zijn gebouwd en worden ingericht. vallen zal, zij krijgen ruime en riante zit- slaapkamers op de bovenétages. De ligging van het nieuwe kleuterhuis te midden der bossages, die door de Anna van Burenlaan, de Prins Mauritslaan en de Frederik Hendriklaan worden omsloten, voldoet al evenzeer aan een ideaal. Een paar boompjes en struiken moesten wor den verplant maar verder is de natuurlijke entourage zoveel mogelijk in stand gehou den. Er is een speelheuvel opgeworpen en een klein tuinhuisje dat dicht bij de villa stond is verrold en staat nu half verscholen tussen het groen, lokkend als het panne- koekenhuisje van het sprookje. Een rondleiding door een der leden der bouwcommissie gaf ons reden tot de ver wachting, dat het kleuterhuis Margriet in zijn nieuwe gedaante, waarvan de vol tooiing eind September verwacht kan wor den, aan hoge eisen zal voldoen. Zo wordt ook het medeleven, dat de Haarlemmers hebben getoond in deze zorg voor het zwakke en ziekelijke kind, zeker gehono reerd. Bü het oversteken van de Rijksstraat weg in Haarlem-Noord ter hoogte van de Zaanenlaan met haar rijwiel is de drieën dertigjarige mejuffrouw C. M. v. d. P. door een auto aangereden; met een shock en wonden aan de benen is zfj naar het Sint Elizabeths Gasthuis overgebracht. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de hoofdakte de heer C. J. Helder te Alkmaar. Voor deel B de heren A. F. Boilerman te Haarlem (van Rijkskweekschool Haarlem) en H. Hofstee te Slootdorp. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. F. L. J. M. Haase, Hereweg 337, tel. 3685. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de artsen wordt op 22 Augustus waargenomen door dokter A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, telefoon 5114. DOKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dokter Nanninga, telef. 6220. Badhoevedorp: dokter Sabel. Nieuw Vennep: dokter Van der Weg. Zwanenburg-Harfweg: dokter Honingh. Met groot enthousiasme is de kunstzwem ploeg van ZC Haarlem, die onder leiding van mevrouw Hölsken.Neve een trip door Catalonië (Spanje) maakt, gedurende haar optreden in de kleinere plaatsen rond Bar celona ontvangen. Na een lange en enigszins vermoeiende treinreis naar het Spaarnse grensplaatsje Port-Bou werd de ploeg afgehaald door Cor Braasem, die voor een groot deel deze trip voor zijn clubgenoten in Haarlem in orde had gemaakt. Met een particulier autobusje werd een prachtige tocht gemaakt door de Pyreneeën en langs de Spaanse kust, waarbij men kon genieten van het schilderachtige landschap, de zo zeer verlangde zon en de hemelsblauwe zee. In La Garriga, een gezellig klein plaatsje, omgeven door bergen, werden de tenten op geslagen en werd de kunstzwemploeg tijdens een diner in het zwembad officieel ontvangen door de voorzitter van de organiserende ver eniging „La Sociedad Atletica de Barcelona" Vanuit La Garriga zou de ploeg steeds naar de diverse zwembaden in de omgeving gaan om daarna weer met een bus te worden terug gebracht. Zaterdagavond was het eerste optreden in Nallerana en al spoedig bleek dat de kunst- zwemnummers bij het publiek goed in de smaak vielen. Het programma werd steeds afgewisseld door demonstraties schoon- springen door prominente Spaanse schoon- springkampioenen die de Haarlemse kunst zwemploeg gedurende haar gehele verblijf in Spanje zullen vergezellen. Zondag moesten de meisjes twee de monstraties geven, om 17.30 uur in het luxe Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter over het ver lenen van landbouwverlof aan dienstplich tigen uit de landbouwsector heeft minister Staf geantwoord, dat verhoudingsgewijs 't aantal ingewilligde verzoeken om verlof van dienstplichtigen uit de landbouwsector in de laatste weken is gestegen. Dit valt hoofdzakelijk toe te schrijven aan het soe pele standpunt, dat ten aanzien van deze verzoeken wordt ingenomen, omdat vol ledig begrip bestaat voor de grote moei lijkheden die zich in de oogsttijd, mede in verband met de langdurige regenperiode, op tal van landbouwbedrijven blijken voor te doen. Het is de minister bekend, dat in de landbouw een tekort aan arbeidskrachten bestaat. Er heerst in andere sectoren van het economisch leven eveneens een tekort aan geschikte werkkrachten, hetwelk zich evenwel aldaar niet zo sterk doet gevoelen als dit in de landbouwsector thans ge durende de oogsttijd door de opstapeling van werkzaamheden als gevolg van de aanhoudende regen het geval is. Zolang de thans bestaande moeilijkheden voortduren, zal in werkelijk urgente ge vallen zoveel mogelijk verlof worden ver leend, indien en voor zover de belangen van de militaire dienst dit maar enigszins toelaten. Hiertoe heeft de minister de bevoegde autoriteiten er nogmaals op gewezen, dat zij gebruik kunnen maken van de bevoegd heid, hun verleend in het voorlopig regle ment op de inwendige dienst der Konink lijke Landmacht, waarbij hij er de aan dacht op heeft gevestigd, dat het meest effectief wordt geholpen door het verlof, in stede van gedurende een bepaalde tevoren vastgestelde periode, te verlenen over perioden van enige dagen, aangepast aan de voor de oogst gunstige weersomstandig heden. Het werk van de Zandvoortse commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting, waarvan mevrouw M. van FenemaBrants- ma als presidente optreedt, mag zich elk jaar gedurende de wintermaanden in een steeds grotere belangstelling verheugen. Voor de komende winterperiode heeft het bestuur een programma ontworpen, dat alle vorige wederom in uitgebreidheid over treft. Voorlopig wil men aan de hand van onderstaand schema het winterprogramma voor 1954-'55 samenstellen: 1 kook-cursus van 4 lessen, max. 16 pers. per les; 3 naaicursussen van 8 lessen, max. 45 pers. p. les; 2 lampekap-cursussen van 6 lessen, max 30 pers. per les; 2. gemengde cur sussen van 8 lessen, max. 30 pers. per les; 2 lezingen; 4 kookdemonstraties n.l, 2 in de tijd vóór Kerstmis en 2 vóór Pasen. Deze cursussen zullen zoveel mogelijk op Dinsdagavond worden gehouden en enkele óók 's morgens, terwijl overwogen wordt een cursus kleuter-onderricht in te lassen van 8x1 of 4x2 lessen, waarvan de leiding waar schijnlijk zal berusten bij de dames Mac Intosh en Wenzel, redactrices van het maand blad „Ons gezin". Verschillende cursussen beginnen half Seotember. Secretaresse is mevrouw A. Blaauboer, Haltestraat 46. De gezondheidstoestand van Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, is gunstig. Vandaag gaat hij met vacantie. Op Zondag 5 September zal hij weer aanwezig zijn bij de officiële opening van het Kennemer Sportpark. Op Maandag 6 September zal hij zijn ambtsbezigheden gedeeltelijk hervatten. De eerstvolgende raadsvergadering van de Zandvoortse gemeenteraad is vastge steld op Donderdag 2 September des avonds te 8 uur. Daar de burgemeester dan nog niet in zijn woonplaats is teruggekeerd, zal de loco-burgemeester, wethouder W. v. d. Werff, de vergadering leiden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maartje, d. van A. Molanus en M. Koper; Jennifer, d. van G. J. Reijenga c:t A. J. Moorman. ONDERTROUWD: G. A. Metten en M. T. de Jong. GEHUWD: E. de Mes en F. O. Vlaud. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 22 Augustus waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. zwembadje in haar standplaats en in Nich kwamen om half 11 de mensen in grote getale naar het zwembad om van de presta ties van de kunstzwemploeg te genieten. Ook Maandag werd een drukke dag voor de meisjes, 's Middags werd het zwembad van zwemclub Barcelona bezocht, een zwembad dat het eigendom is van deze grootste en rijkste zwemclub in Spanje. Een onvergete lijke gebeurtenis was een lunch op het ter ras van dit zwembad. In het „Blauwe zwembad" in Capellades en later op de avond in Granollers werden voor een talrijk publiek weer kunstzwem- demonstraties gegeven. De laatste plaats is Barcelona, waar de ploeg voor de rest van haar verblijf in Spanje haar intrek zal nemen in de Residen- cia Universitaria van het Colegio Mayon van San Jorge. De bibliotheek van de Vereniging voor Jeugdwerk opent het nieuwe seizoen in het Jeugdhuis op 3 September. Van deze datum af zullen wekelijks boeken waaronder een groot aantal nieuw aangeschafte door de bibliotheek worden uitgeleend. Het Jeugdhuis is voor de bibliotheek-afdeling geopend op Maandagavond en op Vrijdagavond. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts. C. Eenhoorn, Bloemen daalseweg 17, Bloemendaal, telefoon 25589; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de' arts W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Over« veen, telefoon 22884. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 28 Augustus in spoedgevallen verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181 en door Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Zeeweg te Overveen werd Vrijdagavond de tweede vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld door het voetbalelftal van Bloemen daalse gemeente-ambtenaren en de ploeg van de Haarlemse artistenvoetbalvereniging ,,De Snabbelaars". Deze laatste vereniging speelt tegen een vijftal clubs twee wedstrijden en stelt voor de beste ploeg een beker beschik baar De vorige keer verloren de gemeente ambtenaren met 4—2; Vrijdagavond eindigde de ontmoeting in een gelijk spel (3—3). BINNENLAND In Waddinxveen hebben opsporings ambtenaren van PTT, in samenwerking met de rijkspolitie de clandestiene zender „Edel weiss Drente" opgespoord en in beslag ge nomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 19-jarige landarbeider W. L. te Wad dinxveen. Op 17 September is het tien jaar gele den dat Nijmegen door de geallieerde troepen werd bevrijd. Als onderdeel van de feeste lijkheden op die dag zal een aantal Ameri kaanse parachutisten bij Ooy landen. Ook zal het verzetsmonument bij de Waalbrug wor den onthuld. Nabij Sionshof aan de Groes- beekseweg, waar in 1944 de eerste Ameri kaanse parachutisten landden, zal een ge denkplaat worden onthuld. De gemeenteraad van Workum heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten de straten van Friese namen te voorzien. B. en W. gaven de raad in overweging, teneinde twee talige straatnaamborden te voorkomen, voor iedere Nederlander begrijpelijke namen te kiezen. De meeste raadsleden gaven evenwel de voorkeur aan specifiek Friese namen. De Nederlandse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoeming tot ambassadeur van Argentinië in Nederland van de heer Natalio Carvajal Palacios. De heer Palacios was laatstelijk minister van justitie in de Argentijnse regering. Vrijdagochtend omstreeks kwart over elf is een windhoos over Nootdorp getrok ken. Bij de tuinder G. van Adrichem werden vijftig „eenruiters" vernield. Van persoon lijke ongelukken is geen melding gemaakt. De Amsterdamse rechtbank heeft de 30-jarige accountant A. de J. uit Amsterdam, die verdacht van oplichting vier maanden in voorarrrest heeft doorgebracht, vrij gesproken. Hem was ten laste gelegd dat hij zijn schoonmoeder voor een bedrag van f 3000 zou hebben opgelicht. De officier van justitie had acht maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis geëist. Volgens hem betrof het hier veeleer een normale lening, dan een oplichting. Generaal-majoor der mariniers P. J. van Gijn, commandant van het Korps Mari niers, heeft de wens te kennen gegeven binnen niet al te lange tijd de zeedienst te willen verlaten. Als zijn opvolger komt in aanmerking kolonel der mariniers H. O. Romswinckel, thans commandant van de afdeling mariniers, kamp Woestduin te Doorn, die ter voorbereiding voor de hem wachtende taak binnenkort bij de staf van het korps zal worden geplaatst. Binnenkort znllen de Koninklijke Lucht macht en de luchtdoel-artillerie gedurende drie dagen gezamenlijk oefenen boven het Nederlands grondgebied. De oefening, ge naamd „Lucifer", te houden op 31 Augustus, 1 en 2 September betreft de samenwerking van luchtmacht en luchtdoelartillerie, de verdediging tegen laagaanvallende vliegtui gen van zee uit, het gebruik van vliegbases in oorlogsomstandigheden en de scholing van het korps luchtwachtdienst. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Heemstede hebben de raad voorgesteld een kleine wijziging aan te brengen in het uitbreidingsplan voor het terrein tussen Bronsteeweg, Crayenester- vaart, Spaarne en Bronsteevaart, waardoor het mogelijk wordt het woonhuis van Adriaan van Ostadeplein 5 ook tot win kelhuis te bestemmen, hetgeen in overeen stemming is met het karakter van dat plein en de aansluitende Jan van Goyenstraat. B. en W. van Heemstede hebben de raad voorgesteld de rijksregeling voor de ziekte kosten 1954 ook van toepassing op het ^.c- meentepersoneel te verklaren. De regeling bevat enkele verbeteringen. De Heemsteedse raad vergadert op Donderdagmiddag 26 Augustus om 16 uur. Een bromfietser uit Haarlem zag giste ren, toen hij op de Bloemendaalseweg in Bloemendaal reed, een kennis. Hij wilde deze kennis groeten en stak daarom zijn hand op. Waarschijnlijk is hij door deze beweging de macht over het stuur kwijtgeraakt; hij viel met zijn bromfiets op straat en is met een gebroken sleutelbeen naar het Marinehos pitaal vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11