Mendès-France's E.V.G. wensen in hoofdzaak niet ingewilligd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Partners bereid gesprek - na ratificatie - te hervatten Vorstelijke gasten in Napels voor zomerse pleziervaart Amerikaans Congres besloot vermoeid de 83ste zitting Geen oplossing, maar ook geen breuk in Brussel r Het woord is aan Vrijwel alle wetgevende arbeid in de laatste twee maanden afgedaan Engels leger op Korea wordt ingekrompen De Gasperi wordt in Rome bijgezet Wagenweg afgesloten Des nachts varen en overdag genieten Koningin en Prins naar Napels vertrokken ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 Prinses Margaret - 24 jaar Een vermoeide Europeaan Straaljager neergestort; piloot omgekomen Strategische reserve in Europa Geneviève wil vierder helpen Liever blijven dan naar Tito terug Laatste tocht met stoptrein Oostenwind, maar nog kans op buien Weerrapport Herderlijke veldslag 69e JAARGANG No 36 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 190 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsrnan pe Brusselse conferentie over het Europese leger heeft gisteren een nieuwe \vending genomen. Nadat in de ochtendzitting was gebleken, dat een accoord op basis van geven en nemen over de ganse linie der Franse voorstellen uitge sloten was, heeft voorzitter Spaak een voorstel gedaan, dat naderhand door hem zelf en de Italiaan Piccioni gewijzigd werd en aangevuld. Door dat plan hoopte de Belgische minister vannacht om half twee, toen hij een persconferentie hield, het overleg van een impasse te kunnen redden. Pe andere belangrijke gebeurtenis van gisteren was de verschijning van de Ver enigde Staten op het toneel. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft zich met een telegram, waarvan de inhoud niet bekend werd, gericht tot Mendès-France, die de Amerikaanse ambassadeur des middags in audiëntie ontving. Ook is de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Europese gemeenschappen, David Bruce, naar de Belgische hoofdstad geko men. Over de aard van zijn besprekingen is evenmin iets uitgelekt, maar Spaak noemde zijn overkomst vannacht „een verblijdende gebeurtenis". Als een offi ciële bemiddelingspoging zou men zijn komst echter niet mogen omschrijven. Vanmorgen kwamen de deskundigen op nieuw bij elkaar, om het slot-communiqué voor te bereiden. Tegen half drie zullen de ministers weer bijeenkomen, vermoede lijk voor hun laatste zitting. Vanmorgen werd algemeen verwacht dat de conferen tie in de loop van deze dag gesloten zou Kunnen worden. Gisterochtend kwamen de ministers met hun negen naaste mede werkers weer in beperkte vergadering bij een. De bedoeling was met de moed der wanhoop alle 25 punten van de Franse voorstellen te bestuderen, op zoek naar de onvindbare steen der wijzen. Toen men gekomen was aan een der drie fundamen- ele kwesties, het boven-nationale begin sel van het Europese leger, merkte minis- er Beyen op dat hij er niets voor voelde van de E.V.G. een soort administratief bureau van de N.A.V.O. te maken. Die op merking was voldoende om de ministers bet laatste restje moed in de schoenen te doen zakken. De conferentie leek voor haar jankroet te staan. Op dat beslissende mo ment kwam Spaak met zijn voorstel voor de dag en gingen de ministers uiteen om dat plan met hun delegaties te bespreken. Spaak stelde voor een keuze te maken tussen de Franse punten die niet en wel aanvaardbaar waren gebleken en die eerst aan een commissie toe te vertrouwen. De gebruikelijke gang van zaken op een internationale conferentie, waarvan men Vandaag viert prinses Margaret van Engeland haar 24ste verjaardag. De hoffotograaf Cecil Beation maakte ter ere daarvan deze foto van de prinses. de mislukking niet erkennen wil of kan. Mendès-France bleek met die oplossing 's middags echter niet accoord te kunnen gaan. De conferentie van Brussel heeft tot taak, zo zei hij, de Franse regering te hel pen de E.V.G. voor het Franse parlement aannemelijk te maken en zo'n resultaat zou zeker weinig indruk maken. Na een onderhoud tussen Mendès-France en minister Beyen werd toen besloten een stap verder te gaan. De Franse tekst werd nu in drie in plaats van in twee onder delen gesplitst. In de eerste groep werden de punten opgenomen, waarmede de con ferentie accoord kan gaan. Dit zijn de minst ingrijpende kwesties. De tweede groep zou de problemen omvatten van iets fundamenteler karakter, die de ministers als richtlijnen zullen opstellen voor het toekomstige commissariaat van het Euro pese leger. Dit deel loopt dus al vooruit op de Franse bekrachtiging van het verdrag. De derde afdeling tenslotte zou het onder werp vormen van een herziening, waartoe artikel 126 van het verdrag,de mogelijk heid opent. Die procedure zou in werking treden onmiddellijk na de ratificatie door de Franse en Italiaanse parlementen. Het schijnt dat de indeling van de ge schilpunten al een eind gevorderd is eif dat de ministers de resultaten van de be moeienissen van hun deskundigen vanmid dag hopelijk voor de laatste maal de revue kunnen laten passeren. Een algehele mis lukking, waardoor Frankriik in een isole ment zou ziin geplaatst, dat ook voor de rest van klein-Europa en de gehele Weste lijke wereld de grootste gevaren zou heb ben opgeleverd, schijnt voor het ogenblik te zijn afgewend. De grote vraag is slechts of dit gevaar voorgoed wordt bezworen, of slechts wordt bemanteld. Het laatste woord heeft het Franse par lement, dat volgende week vermoedelijk toch het oorspronkelijke verdrag krijgt voorgelegd, mogelijk verguld met nieuwe protocollen en een plechtige verklaring, waarin de vijf overige landen hun voor nemen tot uitdrukking brengen Frankrijk verder tegemoet, te komen. Mendès-France heeft gisteren herhaalde malen het reken sommetje gemaakt van de voor- en tegen standers en de weifelaars in het Franse parlement. C^:COJO/JCOC<X>OOCCCOCOCOOECOOCCCOOCOC(XX>OCCOOCCCOCOOOOC \De ministers hebben gisteren als ploeg-] ipaarden gewerkt om nog tot enig resul- itaat te kunnen komen. In de namiddag, inadat de pauze in de middagzitting was 5opgeofferdbraken Adenauer en Bech, I (de Duitse en Luxemburgse vertegen woordigers, even uit om in het park tegenover het ministerie een luchtje te -scheppen. De dozijnen fotografen en \cineasten, die toch al weinig groot ]wild" in het vizier hadden gehad, scho tten op de heren af om eindelijk een j plaat je te kunnen maken. iIemand vroeg ook nog om een verkla ring. Adenauer onttrok zich aan dat ver- jzoek, maar stelde wel een onderschrift ivoor dat plaatje voor. Zet er maar on- }der, zeide hij: Een vermoeide Euro- ipeaan". Overigens is deze Europeaan toch niet rzo vermoeid, dat hij al zijn collega's in 3uithoudingsvermogen naar de kroon (steekt. Vannacht om half twee zagen iwij na een zitting van ongeveer negen zuur de bijna 80-jarige kanselier het 3kabinet van Spaak verlaten. XX>^COOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOncOOOOCVDOCOCCOOC Op 2 September, bij het einde van de Franse ratificatiedebatten zal men weten of hij zich daarbij al of niet verrekend heeft. En dan zal men pas kunnen vaststellen of de conferentie van Brussel geslaagd dan wel mislukt is. (Reuter) Bruce heeft hedenochtend een' onderhoud gehad met dr. Adenauer. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Publilius Syrus: Wie met een dronken man twist beledigt een afwezige. Vergezeld door zijn echtgenote arriveerde Vrijdag te Hoek van Holland de nieuwe Britse ambassadeur in Nederland Sir Paul Mason. WASHINGTON (Reuter-AFP) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat zijn voor onbepaalde tijd uiteen gegaan. De Senaat heeft een resolutie aan genomen, volgens welke de' Senaat vóór 25 December in speciale vergadering kan worden bijeengeroepen. Zulks zou nodig kunnen zijn om het rapport van de speciale commissie, die het optreden van senator McCarthy onderzoekt, te behandelen. Zodra de 83ste zitting van het Congres was ge sloten, haastten de afgevaardigden en se natoren zich naar huis om zich voor te bereiden op de in de herfst te houden ver kiezingen. In tegenstelling tot het vorige jaar heb ben de leden in deze zitting veel werk ver zet. Dat dit vorige jaar niet het geval was, werd geweten aan het feit, dat president Eisenhower bij het aan de macht komen de opvatting huldigde, dat hij zich als hoofd van de uitvoerende macht zo weinig mogelijk moest mengen in geschillen in het Congres. Bij de opening van de 83ste zitting van het Congres in Januari had de president honderd aanbevelingen aan de volksver tegenwoordigers gedaan. Tegen Juli wa ren pas 22 wetsvoorstellen afgehandeld en de democraten spraken van „het Congres, dat niets doet". Onder een sterke druk van TT het Witte Huis ontstond toen plotseling een f om kwart over twee ;s bedrijvigheid. De commtosies bespoe- een Meteoor-straaliager van de vliegbasis 6 J 6 CAMBERLEY (Surrey) (Reuter-United Press). De chef van de Britse imperiale staf, veldmaarschalk Sir John Harding, heeft gisteravond medegedeeld, dat van de Gemenebest-divisie in Korea op dezelfde schaal eenheden zullen worden terugge trokken als de Verenigde Staten troepen uit dat land zullen terugtrekken. Daar de Verenigde Staten vier van hun zes divisies uit Korea zullen terugtrekken, betekent' dit, dat ook twee-derden van de meer dan 10.000 man tellende Gemenebest-divisie Sorea zal verlaten. Sir Harding maakte dit bekend op een persconferentie, na een geheime drie daagse conferentie van hooggeplaatste mili tairen uit het Gemenebest: Het Britse leger staat, aldus Sir John, op het standpunt, dat hoe eerder troepen uit Korea kunnen worden teruggetrokken om in het eigen land een strategische re serve te vormen, hoe beter. Na het einde van de tweede wereldoorlog had Groot- Brittannië elke nieuwe militaire formatie voor een noodgeval bijeen moeten „schra pen" omdat er geen strategische reserve in het eigen land aanwezig was. De Britse verplichtingen in het buiten land hadden een wanverhouding geschapen tussen de strijdkrachten in het eigen land en die in andere gebieden. Door de overeenkomst inzake de Suez- kanaalzöne zou een belangrijke troepen macht naar Engeland gaan. Dit zou echter niet voldoende zijn om een reserve te vor men, die groot genoeg is om aan onver wachte ontwikkelingen, vooral in een „periode van koude oorlog" het hoofd te bieden. Soesterberg boven het Friese dorpje Tzum in brand geraakt en neergestort in een wei land, op honderd meter afstand van een boerderij. Het toestel boorde zich diep in de grond. De piloot, de 22-jariee reserve sergeant-vlieger E. Elshout uit Sliedrecht, kwam om het leven. De Franse minister van Gezondheid heeft Geneviève de Galard, de ..Engel van Dien Bien Phoe", hulp toegezegd voor haar plan tot oprichting van een nationaal rehabilitatie-instituut voor oorlogsinva liden in Amerikaanse stijl. digden haar werk en de duur van de rede voeringen werd beperkt, met het resultaat, dat tegen Augustus een stroom wetsvoor stellen voor ondertekening gereed kwam. In totaal werden 1200 wetsontwerpen goedgekeurd, waarbij het dagrecord 420 was. In de afgelopen week werden ver scheidene belangrijke kwesties beslist, zo als de hulp aan het buitenland, de nieuwe wet voor steun bij het bepalen van de prijzen van landbouwproducten en de her ziening van de wet op atoomgeheimen. Zes nederlagen Op zes belangrijke punten leed Eisen hower de nederlaag: de kwestie van de tariefverlagingen en een program voor een Gisteren werden tijdens graafwerkzaamheden bij het vijvertje in de Kennemerduinen twee bommen gevonden van Duits fabrikaat. Personeel van de Hulpverlenings dienst van het rayon Noordholland en Zuid-Holland heeft de bommen onschadelijk gemaakt, waarna de beide projectielen van vijfhonderd en duizend kilo naar Barne- veld zijh vervoerd, waar zij een plaatsje zullen krijgen in de speciale opslagplaats. vrije buitenlandse handel, de herziening van de arbeidswet van Taft en Hartley, de regeringsplannen op het gebied van de ziekteverzekering, het maken van Hawaii tot staat, hogere salarissen voor Congres leden en rechters en een nieuw program voor de woningbouw. Tegenover deze ne derlagen staat echter een indrukwekkend aantal overwinningen. In slechts elf van de 65 belangrijke kwesties werden de aan bevelingen der regering verworpen. Het Congres heeft ook een wetsvoorstel aange nomen, volgens hetwelk Amerikaanse ambtenaren een loonsverhoging van vijl percent krijgen. Men verwacht, dat Eisen hower, die de maatregel heeft bestreden, er zijn veto over zal uitspreken. Drie Joegoslavische studenten van een groep van 37, die een reis door West-Duits- land maakte, hebben zich op het station te Neurenberg een doorgang gevochten naar Amerikaanse agenten van de contra- spionnagedienst en om politiek asyl ver zocht. Een van de drie studenten had van te voren contact gezocht met een agent van de Amerikaanse politie op dienst, die de contra-spiOnnagedienst op de hoogte bracht van het voornemen. ROME (A.F.P.) Het stoffelijk over schot van Alcide de Gasperi zal bijgezet worden in de basiliek van Sint-Laurentius- buiten-de-muren. De paus heeft hiervoor, als bisschop van Rome, op verzoek van de Italiaanse autoriteiten toestemming ge geven. Het stoffelijk overschot is Vrijdagavond in een kist van plexiglas in een omhulsel van kastanje-hout en gevolgd door duizen den bergbewoners en toeristen door het steile Sugana-dal naar het stadje Borg gebracht, waar een dienst werd gehouden in de kathedraal. Vervolgens zette de stoet zich in beweging naar Trento, waar de kist tot Zondag blijft opgebaard in het ge meentehuis. Zondag zal de laatste reis naar Rome worden aanvaard per trein, die op alle grote stations zal stoppen om de men sen gelegenheid te geven afscheid van de staatsman te nemen. De centrale leiding van de Italiaanse Christen-democratische partij heeft beslo ten een „Alcide de Gasperi-centrum voor politieke studie" en een „internationale prijs Alcide de Gasperi" in het leven te roepen. Het centrum zal in Rome worden gevestigd. De prijs (een gouden médaille en een som van vijf millioen lire) zal om de drie jaar worden toegewezen aan de gene (Italiaan of buitenlander), die het meest heeft bijgedragen tot de vooruitgang van het burgerlijke en sociale leven in Italië. Verkeer wordt gedurende zes weken omgeleid Wegens werkzaamheden aan de Wagen weg zal het verkeer tussen het Houtplein en de Meester Lottelaan gedurende zes weken afgesloten zijn. Enige tijd geleden heeft de gemeente raad van Haarlem een crediet beschikbaar gesteld voor rioleringswerkzaamheden en het maken van een nieuw wegdek. Hier en daar zal het profiel gewijzigd worden. Dinsdag zal begonnen worden aan de werkzaamheden en gedurende zes weken zal het verkeer omgelegd moeten worden. Het verkeer, komende uit de richting Den Haag en bestemd voor de stad, zal via de Spanjaardslaan geleid worden. Het verkeer bestemd voor het Westelijk deel der stad en voor Alkmaar kan doorrijden tot de Uittenbosstraat; de verdere route is Schouwtjeslaan en Leidsevaart. Het verkeer van de stad uit in Zuide lijke richting zal over de Dreef geleid wor den. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de algemene luchtdrukverdeling boven de Atlantische Oceaan en West- Europa de laatste paar dagen een grote verandering onderging bleven toch enkele storingen het weer op vele plaatsen on gunstig beïnvloeden. De laatste van een serie Oceaandepressies, welke gevolgd werd door een machtig hogedrukgebied, kwam namelijk boven het Noordzeegebied tot stilstand. Terwijl het hogedrukgebied op de Oceaan zich verder naar Scandina vië uitbreidde, begon deze depressie zich daarna langzaam naar het Zuiden te be wegen, waarbij zich tegelijkertijd boven Zuid-Frankrijk een randstoring ontwik kelde. Onder invloed van de oude depres sie vielen gisteren ook in ons land nog enkele plaatselijke zware buien. Het sto- ringsgebied boven Zuid-Frankrijk, dat zich naar het Alpengebied uitbreidde, veroor zaakte vooral in de Rhónevallei zeer zware regenval. Op sommige plaatsen werd in 24 uur ongeveer 70 millimeter gemeten. Wolkenschermen, samenhangende met dit storingsgebied, breidden zich tijdelijk ook tot over het Zuid-Oosten van ons land uit. Regen werd tot Zaterdagmorgen 8 uur niet gemeld. Wel viel in België en West-Duits- land tot dicht bij onze grens enige regen. Voor het eerst sinds geruime tijd is thans boven het Noordzeegebied in onze om geving een toestand ontstaan waarbij enkele dagen achtereen winden uit Ooste lijke richtingen verwacht kunnen worden. De opbouw van de lucht, welke over ons land stroomt, is echter nog steeds zodanig, dat na verwarming tot iets meer dan 20 graden vorming van verspreide buien mo gelijk is. (van hedenochtend 7 uur) NAPELS (Reuter) Acht afstammelin gen van de Bourbons, die eens over Napels regeerden, waren de eerste koninklijke gasten die te Napels aankwamen voor deel neming aan de kruistocht met de ..Aga memnon" op uitnodiging van het Griekse koningspaar. Het waren Don Juan, graaf van Barcelona, die aanspraak maakt op de Spaanse troon, met gravin Maria, zijn vier kinderen, Maria, Juan, Margarita en Alfonso, respectievelijk 18, 16, 15 en 13 jaar, en zijn twee neven Alfonso en Gon zales, 18 en 17 jaar oud. De Spaanse ko ninklijke familie arriveerde met een par ticulier jacht, dat was getooid met de vlaggen van Spanje en van het huis De Bourbon. Een honderdtal gasten komt heden in Napels aan, onder wie Koningin Juliana en Prins Bernhard met de prinsessen Beatrix en Irene, en groothertogin Charlotte van Luxemburg. Koningin Juliana, de groot hertogin en de koning van Griekenland zullen de enige regerende persoonlijkheden aan boord zijn. Vertegenwoordigers van nog bestaande monarchieën zullen zijn jongere leden van het Deense koninklijke huis en prinses Margarethe van Zweden. Ex-koning Umberto van Italië, wie het verboden is in Italië voet aan land te zet ten, zal waarschijnlijk van het schip, waar mede hij arriveert, op de „Agamemnon" overstappen. De Britse koninklijke familie zal niet vertegenwoordigd zijn, maar slechts wei nige leden van het gezelschap voor de kruistocht van ruim een week stammen niet op de een of andere wijze van koningin Victoria af. Het Griekse koningspaar wordt heden aan boord van de Griekse torpedoboot jager „Navarinon" in Napels verwacht. De ka pitein van de „Agamemnon" is de zestig jarige Panayotis Patsis, die een beman ning van 160 koppen zal commanderen. Hij zal des nachts zijn grootste zorgen hebben, omdat er in het donker gevaren zal moeten worden, daar koning Paul zijn gasten elke morgen in een andere omge ving wil laten ontwaken. Doel van de kruistocht is, de gasten een prettige vacan- tie te bezorgen en het toerisme naar Grie kenland te bevorderen, aldus is vorige maand in Athene officieel medegedeeld. In totaal hebben 92 leden van regerende families en van de oudste adellijke ge slachten de uitnodiging van koning Paul en koningin Frederika aanvaard. De Koningin en de Prins der Nederlanden hebben zich heden, vergezeld van de oudste twee prinsessen, per vliegtuig naar Napels begeven, Het koninklijk gezelschap zal zich te Napels inschepen aan boord van het Griekse vaartuig „Agamemnon" voor een vacantiereis van twaalf dagen door de Griekse wateren en langs de Griekse eilan den. De Koningin geeft hiermede, zoals men weet, gevolg aan een uitnodiging, welke het Griekse koningspaar had gericht tot de re gerende vorsten van Europa en tot een aan tal andere personen van koninklijken bloe de. Het koninklijk gezelschap zal op 3 Sep tember in Nederland terugkeren. Acht schaapherders zijn gedood en acht ernstig gewond in een strijd over weide- rechten in Frans West-Afrika in de nabij heid van Kaedi. De strijd brak bijna weer uit in het militaire vliegtuig, dat de ge wonden naar het ziekenhuis te Dakar bracht. weers- w ■- li DU 2 c in C toestand ■O-" ff f 2 SC Sü ra fce O Z.S Stockholm half bew. NNO 3 20 0 Oslo half bew. windstil 21 0 Kopenhagen onbewolkt ONO 4 16 8 Amsterdam mist windstil 18 2 Londen mist windstil 17 0,5 Luxemburg geheel bew. windstil 17 1 Parijs onbewolkt ZZW 2 19 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 15 21 Grenoble onweer ZW 2 27 7 Nice zwaar bew. ZZW 2 24 0,5 Genève regen NNO 2 20 17 Zürich regenbui ZO 2 21 11 Locarno regen windstil 20 10 Berlijn regen ONO 3 20 2 Frankfort regen NO 2 21 8 München nevel windstil 21 0,2 Wenen licht bew. NO 1 27 0 Innsbrück half bew. W 2 26 0 Rome onbewolkt windstil 30 0 Ajaccio zwaar bew. ONO 2 31 0 Mallorca zwaar bew. windstil 0 Neerslag laatste 24 uur ^»^xx»rx>oooooooooooooooooo»Dixior>DKxxxxxx»oooDooKxxx. OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater- 8 dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord- Oost. Weinig verandering in tempera tuur 22 Augustus Zon op 5.34 uur. onder 19.51 uur. Maan op 23.36 uur. onder 16.13 uur. 23 Augustus Zon op 5.35 uur. onder 19.49 uur. Maan op onder 17.05 uur. Maanstanden 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in ÏJmuiden Zaterdag 21 Augustus Hoog water: 8.15 en 20.46 uur. Laag water: 3.57 en 16.12 uur. Zondag 22 Augustus Hoog water: 9.24 en 22.02 uur. Laag water: 4.48 en 17.12 uur. Maandag 23 Augustus Hoog water: 18.46 en 23,27 uur. 8 Laag water: 5.58 en 18.23 uur. xocoooooocx»aTCcocicaxc<x>axxx>»x)ccxxxjo30occcccoToo-«-co

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1