De schatten van Perm I B m G m r E m P P Bouw van het Belgische atoomcentrum vordert Uermaqeteri Critiek op Sovjet-schrijvers Agenda voor Haarlem Een experiment dat zijn nut bewezen heeft Prins Bernhard opent expositie in Utrechts Museum Brits-Griekse spanning over Cyprus ontlaadt zich in incidenten Voedselproductie stijgt sneller dan bevolking BEREDEN KAMPEERDERS IN KOOTWIJKERDUIN Midden in de nacht daverde het bos van een „lang zal zij leven!" Uitsluitend voor industriële doeleinden Bijzondere zorg voor bescherming van de omwonende bevolking Amerikaanse hulp ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Onze Puzzle Kapitein van „Dora": incident overdreven Bijna zeventig gewonden na betoging in Athene Benzinedampen ontvlamden in keuken Verbruik in West-Europa moet gestimuleerd worden Een koopje van een millioen dollar k ook U kunt zónder risico v blOLINE j Prins Bernhard heeft gisteravond als voorzitter van het Spaanse instituut van de Rijksuniversiteit van Utrecht de tentoon stelling „De schatten van Peru" in het Cen traal Museum te Utrecht geopend in aan wezigheid van de Peruaanse gezant, H. Fernandez-Davila, minister J. M. A. H. Luns, de Commissaris der Koningin mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, burgemeester jhr. mr. J. C. J. A. de Ranitz, leden van het corps diplomatique en een groot aantal andere officiële gasten. De twee dames, die de expositie hebben ver zorgd, de directrice van het museum, dr. M. E. Houtzager en de Groningse archaeo- loge, mevrouw G. E. G. van Giffen-Duyvis gaven de aanwezigen, die voor een klein deel zaten en voor het overgrote deel ston den, in de aula een uiteenzetting over het- Knielende krijgsman. geen de tentoonstelling zou bieden. De ge zant van Peru sprak een dankwoord. Hij zeide het te waarderen dat de Prins, die hem in het Spaans had toegesproken, er op had gewezen dat de Nederlandse be langstelling voor de Spaans-sprekende lan den niet tot de economische sfeer beperkt blijft. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de acht zalen waar de kunstvoorwer pen temidden van cacteeën en andere ge wassen uit de Hortus Botanicus van heden tot 31 October voor het publiek te bezich tigen zijn. Het gebeurt zelden dat men er in slaagt een representatief beeld te geven van de kunstuitingen van de Inca's en de volken die vóór hen de West-kust van Latijns Amerika en het Andesgebergte bewoond hebben. Er is bedroevend weinig van de gouden en zilveren voorwerpen, waaraan deze fabelachtig rijke beschaving haar roem ontleent, gered van de smeltkroes der Spaanse conquistadores, die het Inca rijk in de zestiende eeuw onderwierpen. Men treft daarom vooral kleurrijk aarde werk, kunstzinnige weefsels en gebruiks voorwerpen van andere metalen, been en hout aan, die bijeengebracht zijn uit vele musea in Duitsland, Nederland, Parijs, Lima en uit particuliere Nederlandse ver zamelingen. De tentoongestelde voorwer- Horizontaal: 1. hiel, 3. een der middelste Cycladen, 8. telwoord, 9. munt in Spanje, 10. dorpje in Limburg onder Swalmen, 12. munt in Turkije (afk.), 13. kan men op schrijven, 14. uitroep, 15. gem. in Gelderland, 17. vaartuig, 19. Javaans adellijk praedicaat (afk.), 20. veenpoel, 21. meisjesnaam, 22. plaats in Frankrijk, 24. dorp bij Wenen, 26. hetzelfde (afk.), 27. zonnescherm, 28. Engels bier. Verticaal: 1. stookplaats, 2. voeg woord, 3. landstreek op Sumatra, 4. Euro peaan, 5. lidwoord (Fr.), 6. marterachtig roofdier, 7. levensvocht in organische lichamen, 9. streek op de grens van Noord Brabant en Limburg, 11. sluw 14. lichaamsdeel, 16. bezonnenheid, 17. stad 1 z II 4 t t 7 8 10 u 16 TT 2O n 125 14 él in Zwitserland, 18. kennis, 20. gemeente 'in Zeeland, 21. figuur in het kaartspel, 22. afgelegen, 23. vogel, 25. rivier in Italië. Om mee te dingen r.aar de drie geld prijzen ad 7.50, 5.en 2.50 moeten oplossingen onder de aanduiding „Oplos sing Puzzle" uiterlijk Dinsdag 17 uur ont vangen zijn aan een onze kantoren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein 37 of IJmuiden: Kennemerlaan 186. Na loting werden de prijzen deze week toegekend aan: M. Gerhardt, de Genestet- laan 17, Driehuis 7.50, mevrouw R. Vis ser, Asterkade 17, Heemstede 5.en W. Chr. Swart, Middenweg 100, Haarlem- Noord 2.50. In de oplossing van de puzzle van 7 Augustus is een zetfout geslopen; als 20. horizontaal werd vermeld: Otto, (Romeins keizer). Dit moest zijn: Otho. De oplossing van de puzzle van 14 Augustus luidt: Horizontaal: 1. lava, 4. Amer, 7. Oliva, 9. Roosteren, 10. abt, 11. erg, 15. aderlaten, 18. Lille, 19. soda, 20. knal. Verticaal: 1. lork, 2. voorbeeld, 3. als, 4. ave, 5. Margraten, 6. rang, 8. Ito, 12. kaas, 13. Ill, 14. snel, 16. Ria, 17. alk. pen vertegenwoordigen de tijd van de vierde tot de zestiende eeuw na Christus. Evenals bij het beschouwen van de oude Egyptische kunst vraagt men zich af hoe deze oude volken met hun beperkte hulp middelen zo fijnzinnige vormen en kleuren hebben kunnen geven aan hun gebruiks voorwerpen. Zij ontleenden motieven aan de dieren, die zij in hun omgeving aan troffen: lama's, papegaaien, kondors, poe ma's en jaguars. Hun poncho's, die ge conserveerd zijn gebleven in het woestijn klimaat waren versierd met vogelveren. Ttot slot van de officiële opening werd een geanimeerde cocktailparty gehouden in de stemmige stijlkamers, waar men het gevoel had bij voortduring te zondigen tegen de museum-regel: Verboden te roken. In Schotse haven terug BURGHEAD (Reuter) De Nederland se kustvaarder „Dora", die onlangs door de Russische kruiser „Iwan" in de Finse golf werd beschoten, is Zaterdagochtend de Schotse haven Burghead binnengevaren. Het schip leek onbeschadigd. Verslag gevers hebben door een patrijspoort met de kapitein gesproken, maar laatstgenoem de wilde geen verklaring afleggen of de verslaggevers aan boord laten. Hij heeft echter verslag uitgebracht aan de Neder landse ambassade, die zijn mededelingen vrijgaf. In de verklaring staat, dat het hele incident zeer overdreven is omdat een Russische kruiser slechts één maal een waarschuwingsschot in de lucht heeft af gevuurd toen de Dora klaarblijkelijk te dicht bij de Russische kustinstallaties kwam. De „Dora" heeft daarop koers gewijzigd en heeft geen schot meer ge hoord. ATHENE (United Press) Tijdens anti- Britse demonstraties is het gisteren in Athene tot botsingen gekomen tussen po litie en betogers, toen de laatsten zich on der de leuze „Wij willen Cyprus" en „De Britten moeten vertrekken" naar de Britse ambassade wilden begeven; 69 personen werden gewond zeven ernstig bij de ongeregeldheden die twee uur duurden. Van officiële z(jde wordt medegedeeld dat zich onder de gewonden 29 politiemannen be vinden. Ook de zeven ernstig gewonden zijn leden van de politie. Bij de betogingen gooiden de demon stranten ruiten in van trams en autobussen van de Britse vervoersmaatschappij. Er werden anti-Amerikaanse en pro-commu nistische pamfletten verspreid, waarin stond „De Amerikanen moeten uit Grieken land worden gezet". Te Volo werden papie ren Amerikaanse vlaggen verbrand. Elders in Griekenland verliepen de demonstraties ordelijk. Op het eiland Korfoe hebben betogers de Britse ambassade en het gebouw van het Britse instituut met stenen bekogeld. In Saloniki werd eveneens ingegrepen toen demonstranten pogingen deden zich op Britse eigendommen te werpen. De haven stad Famagusta op Cyprus kwam Vrijdag avond in het donker te zitten, toen een transformator, naar verluidt door sabota ge, werd vernield. De Griekse ambassadeur in de Verenigde Staten, Christian X. Palamas, heeft de UNO verzocht machtiging te verlenen voor het houden van een volksstemming op Cy prus. De ambassadeur overhandigde aan de secretaris-generaal van de UNO, Ham- marskjoeld, een formeel verzoek van pre mier maarschalk Alexander Papagos om de kwestie-Cyprus te plaatsen op de agen da van de Algemene Vergadering die op 21 in een nieuwe zitting bijeen September komt. Tegenover de pers legde Palamas er de nadruk op dat Griekenland zelf „geen aan spraak maakt op souvcreiniteit" over Cy prus. „Wij vragen vrijheid voor de Cyprio ten", verklaarde hij. Op de vraag of dat „Vereniging met Griekenland" betekende, antwoordde Palamas„Dat is iets waarover de Cyprioten zelf moeten beslissen". Hij wees er op dat in 1950 een plebisciet op Cyprus is gehouden onder auspiciën van de Griekse orthodoxe kerk en dat zich daarbij een overweldigende meerderheid ten gunste van vereniging met Griekenland had uitge sproken. De Britten hebben echter gewei gerd de geldigheid van het plebisciet te er kennen. Palamas zeide nog dat de Griekse regering, zo een toekomstig plebisciet de wens van Cyprus naar „enosis" met Grie kenland zou bevestigen, de Britten vergun ning zouden geven militaire bases op hef eiland aan te leggen. Een dergelijk voorstel is reeds aan de Britse regering gedaan, maar er is geen antwoord op gekomen, al dus Palamas. Terwijl Groot-Brittannië stelt, dat Cy prus, met uitzondering van een korte pe- riode 2000 jaar geleden, nooit deel van i Griekenland heeft uitgemaakt, gaat Grie- i kenland er van uit, dat tachtig procent van de bevolking van het eiland Grieks spreekt en zich als Grieken beschouwt. Een winkelierster uit de Anegang heeft Vrijdagmiddag om halfvijf op het balkon in een teil met ongeveer vier liter benzine een j japon gewassen. Daarna begaf zij zich met j de teil naar de keuken en haar bedoeling was j de benzine in de gootsteen weg te gooien. Bij de gootsteen is een geyser geplaatst, waarvan een klein vlammetje steeds brandt. Hiermee i heeft zij geen rekening gehouden en eer: j steekvlam ontstond. Door de schrik liet zij 'dc j teil vallen, waarna brand optstond in de keu- ken. Leden van het personeel verleenden ROME (AFP) Het tempo van de pro- ductievermeerdering heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar dat van de bevol kingstoeneming overtroffen. Dit is de kern van het rapport van de UNO-organisatie voor voedselvoorziening en landbouw (FAO) over de toestand van de landbouw en de voedselvoorziening in de wereld. De FAO ziet zich, aldus het rapport, voornamelijk gesteld voor het oplossen van twee problemen. In de eerste plaats: hoe kan het bestaande overschot aan land bouwproducten in bepaalde streken (vooral Noord-Amerika) van de hand worden ge daan zonder de wereldproductie en de handel te ontwrichten? Het tweede pro bleem is te zorgen, dat de wereldproductie blijft toenemen op een selectieve basis om het dieet van de gehele wereld te ver beteren. De landbouwproductie was vooral toe genomen in West-Europa en het Nabije Oosten, minder in het Verre Oosten en Oceanië. Alleen in Zuid-Amerika hield de productievermeerdering geen gelijke tred met de bevolkingsgroei, aldus het rapport. Het is te verwachten, dat de vraag naar agrarische producten in 1954-1955 lang zaam zal blijven toenemen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit onmiddellijk tot vermindering van de bestaande over schotten zal leiden. Vlees en melk zullen in overvloedige mate beschikbaar blijven. Er zal ook meer thee, koffie en cacao worden aangeboden. Over het geheel genomen acht de FAO de agrarische situatie bemoedi gend. Voor West-Europa is het voornaamste probleem het stimuleren van het gebruik. Dit moet voornamelijk geschieden door de Het praesidium van de Vereniging van Sov jet-schrijvers heeft M. A. Twardofski, de hoofd redacteur van het ver enigingsblad Novy Mir, van zijn functie ont heven op grond van de publicatie van artikelen met .idealistische en nihilistische opvattingen over de litteratuur." In zijn plaats werd Con- stantin Semjonov be noemd. Het praesidium gaf tevens opdracht aan het secretariaat om bin nen veertien dagen een voorstel te doen voor een radicale verbetering in de leiding van pers organen, aldus een be richt van de „Litera- toernaja Gazetta" te Moskou. Twardofski ontving de Stalinprijs voor een dichtwerk, dat tijdens de oorlog in afleveringen werd gepubliceerd. Hij is 44 jaar oud. De „Lite- ratoernaja Gazetta" heeft voorts maatregelen ge publiceerd ter uitoefe ning van een scherpere controle op de litteraire publicaties. Het blad is vol critiek op recente „verkeerde en schade lijke tendenties." De nieuwe hoofdredac teur, Semjonov, wordt beschouwd als de leider van de huidige strijd tegen „neigingen om zich af te wenden van de morele en politieke be hoeften, die de Sovjet litteratuur heeft." Met name de criticus Pome- rantse wordt aangevallen als iemand, die „de lit teratuur van haar hoge vormende positie voor de gevoelens en het karakter van de bou wers van het communis me verlaagd heeft tot een vorm van bekente nissen en spontane in drukken." „Novy Mir" volgde een politiek van verzet tegen partijbesluiten op het gebied der littera tuur, genomen in de tijd van 1946 tot 1948, waar van Zjdanov, lid van het toenmalige politieke bu reau, de voornaamste op steller was Deze geven de te volgen gedragslijn aan in de campagne voor „partij-orthodoxie" op het gebied van de kunst. „Literatoernaja Gazetta" voegt er aan toe, dat „smaadschrift" tegen het Sovjet-leven door schrijvers en critici niet geduld zal worden. kosten van de productie en de distributie te verlagen, terwijl ook de kleinhandels prijzen naar beneden moet. Verder moet er meer aandacht worden besteed aan de wensen der verbruikers. In 1953-1954 was de agrarische produc tie in West-Europa groter dan ooit te voren. De oogsten van suikerbieten en gra nen waren buitengewoon groot. De West- Europese boteruitvoer ging voor het eerst voor een belangrijk deel naar de Sovjet- Unie. Een van de voornaamste taken, die men zich in Oost-Europa op agrarisch gebied DE FIERE PONY Ivoortje moet zich maar wat trots gevoeld hebben, dat hij was uitverkoren om een jarige jongedame te dragen. Tineke had die morgen op een vrolijk versierde stoel ontbeten en met een verrast kleur tje het boekwerk in ontvangst genomen, dat de kamp- bewoning haar had aangeboden ter herinnering aan haar elfde verjaardag, die zij zomaar midden in de Kootwijkse bossen en nogwel in een stromende regenbui des nachts om twaalf uur was ingegaan. Het is waar, jongelieden van acht tot vijftien behoren niet om middernacht in de bossen te zwerven maar het was allemaal een gevolg van een ietwat overijlde belofte, die koste wat kost moest worden gehouden. De allerkleinsten waren des avonds al om acht uur met verwonderlijke discipline onder de wol gegaan, na dat zij de kampmoeder de belofte hadden afgeperst, dat zij om elf uur zouden worden gewekt voor de nachtelijke tocht. Om elf uur echter kletterde het hemelwater met onverstoorbare vasthoudendheid omlaag en de raad der groten besloot de kleintjes te wekken met de mededeling, dat de tocht niet kon doorgaan. Doch de raad der groten had geen rekening gehouden met de moed der kleintjes want deze kleintjes kwamen voor elven reeds door de stromende regen uit hun barak- Twee kleintjes, die elkaar opperbest begrijpen. terden in de beweeglijke oren dat 't beest je lief was en smokkelden wat hooi voor hun lievelingen uit de voorraad. Deze jongens en meisjes hadden kennelijk aan de dagen niet genoeg om hun bezigheden naar hartelust te beoefenen. Zo'n ruiter lijke vacantie moet ideaal zijn. Steeds meer Jammer is het inderdaad, dat nog zo weinig kinderen in Nederland van een der gelijke karakteristieke ontspanning kun nen genieten, omdat de kosten van paard rijden en alles wat bij een ruiterkamp komt kijken, nog steeds voor velen te hoog liggen. Doch als condusie van alles wat ik in het Heemsteedse rij centrum en in dit kamp heb opgemerkt, zou ik toch willen betogen: de ruitersport voor kin deren is niet langer een luxe voor bege nadigde enkelingen. De opzet van het Heemsteedse rij centrum, dat een niet- commerciële stichting is, wettigt de stel lige hoop dat de ban van deze luxe ver broken is. Steeds meer kinderen uit di verse milieu's zullen kunnen profiteren van deze sport, die thans aan het begin van een grotere popularisering staat, dan ooit in Nederland het geval is geweest. Een volgende zomer zal wellicht een formule kunnen worden gevonden, die nog meer kinderen in staat zal stellen van zo'n ver blijf in een ruiterkamp te genieten. Hier ligt overigens naar mijn stellige mening een nog niet betreden terrein voor de overheid open, die een prachtig so- ken gehuld in de meest fantastische ruüerk was voor de verslaggever combinaties "jkledmg en regenja^en hej. dat het kleine grut zich met Ei was me s g grote roerende liefde aan de dieren wijdde, ook V|<cu. u> c ren ptaiwufe au- trok een spookachtige troep g nadat hun genoegen om erop te rijden ach- ciaal en sportief doel kan dienen. Op welke en kleine gestalten de n ter de rug was. De uren dat niet gereden wijze dit zal kunnen gebeuren is nog niet achter de geheimzinnig in g - werd) kon men de kleinen in de stallen duidelijk te omschrijven. Doch dat de hulde figuur van de pi eu n, vinden. De jongens sjouwden met em- grotere verbreiding der ruitersport onder als een kloek met kuike s mers en tuigen, verschoonden de stro- de jeugd een waardevolle bijdrage zal kun- bedden der paarden en hanteerden de ros- nen gaan vormen in de veredeling van de kam. De meisjes streelden de glanzende wicht zou kunnen zijn voor de vervlak- halzen en brachten suikerklontjes, fluis- mentaliteit onzer gevoeld. EN TOEN, in de inktzwarte duisternis van een breed graspad tussen laag ge boomte, waar de gestadige regen op neer ruiste met het geluid van trommelslagen, ging op klokke twaalf een massaal ge juich de lucht in, dat de bosdieren moet hebben wakkergeschrikt en de everzwij nen zal hebben doen knorren van ergernis in hun legers. Tineke was zomaar plotseling onderweg jarig geworden! Het is een vreemde verjaardag voor een kind maar zij zal deze mysterieuze stonde, waarop zij met één stap door de tiideloosheid van haar tiende naar haar elfde verjaardag stapte, wellicht nooit ver geten. ZO VERGLEED DE WEEK als een keten van verschillend gekleurde schakels, de ene dag was altiid anders dan de andere en de kleine ruiter-kampeerders genoten met volle teugen van wat zij op en rond hun paanden beleefden. Op en rondom ja, want het opvallendste verschijnsel van CO^XXXÖCX>OOOCODOOOODOODCOCOOCOCXX>MOCX30CC*XX>CXXCOOr'^' (Een onzer redacteuren is te gast ge weest in een kamp van Haarlemse, Heemsteedse en Amsterdamse jonge ruiters, die met de paarden van de Heemsteedse rijschool ,.Te Paard" in de Kootivijkse zandverstuivingen kampe ren. Hier volgt het slot van zijn relaas over de dingen, die hem in dit kamp opvielen). Vrienden voor het leven. jeugd en een tegen- king en verdwazing, waaraan de massa onzer jeugd bloot staat tengevolge van de sportuitwassen en de import van een materialistische, ka- raktermisvormende „way of life". In dit opzicht was dit kamp een experi ment, dat zijn belang bewezen heeft en dat een bemoedigende samenvatting te zien gaf van wat de in Heemstede begonnen jeugdvorming door ruitersport tot nu toe aan resultaat heeft opgebracht. Het zal de moeite waard zijn, deze ont wikkeling te volgen en te zien, hoe de Nederlandse jeugd op I den duur in groten I getale via het paard I tot een sportbeoefe- ning zal komen, die er flinke, moedige en J ruiterlijke mensen van zal maken. J. L. Doctor en mevrouw Hanns R. Teichert uit Chicago bekijken het schilderij Ma donna met Kind, dat zij in het begin van dit jaar voor 450 dollar van een New Yorkse antiquair kochten. Sinds dien is het schilderij hetzelfde gebleven, maar het ziet er naar uit, dat de heer en mevrouw Teichert een zonnige toe komst zonder zorgen tegemoet gaan, want kortgeleden heeft een kunstkenner van naam verklaard, dat het schilderij een werk van Leonardo da Vinci is en dat de waarde ongeveer een millioen dollar bedraagt stelt, is de uitbreiding van de veeteelt. De Sovjet-Unie streeft naar een aanzienlijke verhoging van de productie van granen, voornamelijk van voedergranen. Naar ver wachting zal het verbruik van voedsel in Oost-Europa in de eerstkomende jaren aan zienlijk stijgen. Er schijnen daar slechts beperkte mogelijkheden voor export te be staan. De productie der Sovjet-Unie wordt reeds aangevuld door invoer, vooral van fruit, boter en vlees. ZATERDAG 21 AUGUSTUS Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma. 8.15 uur. Phoenixterrein: „Grand Cirque International", 8 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Heidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur Minerva: „Aan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. „Een vrouw zonder moraal", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Heil below zero". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vrolijke gevangene", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 22 AUGUSTUS Zuiderkapel, Zuiderstraat: J. Sevensma, 10 en 5 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Ballet der Lage Landen, 8 uur. Phoenixter rein: „Grand Cirque International". 3 en 3 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, alle leeft.. 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Rose Marie" alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur". 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Do nald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Heidi", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Aan", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Song of my heart", alle leeft., 11 uur. „Lavastroom over Java", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur, Frans Hals: „Robin Hood Jr." 14 jaar, 2 en 4.30 uur. „Heil below zero", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Alleen op de wereld", alle leeft.. 10.30 uur. „De vrolijke gevangene", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 23 AUGUSTUS Phoenixterrein: „Grand Cirque Interna tional", 8 uur. Luxor: Montagne's Jeugd variété. alle leeft.. 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Remhrandt: „Pose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Citv: ..De slimme streken van Donald Duck", alle leeft.. 10.30 uur. „Heidi". alle leeft., 2.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Circus Arena", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur, Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robin Hood Jr.". 14 jaar. 2.30 uur. „Heil below zero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vroliike gevan gene", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. BRUSSEL (ANP). Met de aanleg van het Belgische atoomcentrum te Mol-Donk, in de Kempen, wordt thans snel voortgang gemaakt. De nivelleringswerkzaamheden zijn vrijwel gereed, overal worden wegen aangelegd en de voornaamste gebouwen zijn aanbesteed. Het gebouwencomplex dat op het 120 HA grote terrein bij de Kem- pische electriciteitscentrale wordt opge richt, bestaat uit een zestal groepen ge bouwen. Het eerste gebouw is bestemd voor de kernreactor, de afkooktoestellen en labora toria. Het „metallurgische gebouw" bevat laboratoria waar de metalen onderzocht worden. De afdeling voor electronische physica omvat een complex laboratoria, waar de prototypes van toestellen voor het atoomcentrum beproefd worden. Verder is er nog een „chemisch gebouw" met schei kundige laboratoria en een geneeskundige afdeling, die het medische toezicht op het personeel zal uitoefenen. Tenslotte is er nog een groot complex waar allerlei werk plaatsen worden ondergebracht. In het Belgische atoomcentrum zal bij zondere zorg worden besteed aan de be scherming van de omwonende bevolking tegen radio-actieve uitstralingen en radio actieve gassen. De gassen worden wegge leid door een 60 meter hoge schoorsteen en gezuiverd door een viertal filters. Vaste en mobiele controleposten zullen voortdurend de atmosfeer in de nabijheid van het cen trum op radio-activiteit controleren: In een kring met een middellijn van 20 km. worden op de vier windstreken controle torens opgericht, die de radio-activiteit der gassen en uitstralingen bij neerslag zullen meten. In het centrum zal een me teorologische dienst worden ondergebracht die zal waarschuwen wanneer de weers omstandigheden zodanig zijn dat een be smetting van de lucht gevreesd moet wor den. In een speciale vergaarbak worden de stoffen opgevangen die langdurig geladen blijven. Bijzondere zorg zal worden be steed aan de ontsmetting van het in het centrum gebruikte water. Amerikaanse hulp De Verenigde Staten verlenen financiële en technische huip bij de bouw van het Belgische atoomcentrum. Een groot deel van de kosten wordt echter gedragen dooi de Belgische staat en door dc maatschap pijen „Union Minière", „Union Chimique", „Ougreé-Marihaye", de „Societé Metallur- gique de Hoboken'' en de „Brufina". Het nieuwe atoomcentrum zal zich uit sluitend bezig houden met de toepassing van de kernenergie voor industriële doel einden. Het lager personeel zal ter plaatse warden aangeworven in de omstreken van Mol en Geel. Het hogere personeel wordt gerecruteerd onder de afgestudeerden der Belgische universiteiten en onder het per soneel der genoemde ondernemingen. ADVERTENTIE door het Biologische Slankheidsmiddel j succes verzekerd prijs 50 dragees f. 1.25

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5