De pracht der Noordzee gevangen achter glazen wand MOORD PORSELEIN Bergens zee-aquarium laat de natuur zelf aan het woord Ware circussfeer in viermaster op het Phoenixterrein LAATSTE NIEUWS Eeri der ontsnapten uit Den Haag gegrepen ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De ander vluchtte op gestolen motorfiets Subsidie voor restauratie kosten van kerk te Wijk aan Zee Binnenkort aanbesteding bouw vijftien woningen Heringa Wuthrich FEUILLETON EN door Gordon Folk ER GAAT een verhaal door het vriendelijke Bergen, dat Johan C. Jager op zijn visitekaartje onder de naam heeft laten drukken „plusminus 25 Dat slaat dan op het aantal beroepen van deze merkwaardige man, die gisteren in een voor malige bunker onder een in.de oorlog geslecht hotel een zee-aquarium heeft geopend, dat uniek is in den lande. Daar de kaartjes van vóór dit „aquariaat van de heer Jager stammen, zou het nu „plus minus 26" moeten worden. En daarmee is niet gezegd, dat de man, die de kleine badplaats bewesten Alkmaar aan een bijna vorstelijke attractie hielp, de twaalf ambachten en de dertien on gelukken in zijn wapen voert, want wat fvj deed aan schilderen, electrotechniek, ellettrie en pluimveeteelt gebeurde even grondig en succesvol als zijn laatste e en haar levende have aan den volk* hobby: de zee schoonheid. Het voormalige souterrain van het Ber gense hotel, dat onder slooershanden sneef de, heeft burgemeester dir. J. Huijgens en zijn raad jarenlang hoofdpijn en geld ge kost niemand wist weg met deze tot bunker verbouwde ruimte. Tot c'e Hage naar Jager „uit de hemel viel", zoals Ber- Vvi rri ctoroxmn d Vvii ce tonen in al haar wondere zee-anemoon trappend, wier tentakeltjes zich pijnlijk sluiten. Eén zo'n bak zou al een week bekijken waard zijn, maar de schichtige horsmakre len, de luie reuzenkrab en de doorzichtige garnalen ziin er ook nog. Er zijn nog veel meer wezens. Ze zijn allemaal aan hun eigen onbegre pen maar sierlijke leven bezig en komen tot grote inspanningen, als een hand boven de bak wat fijngesneden mossels uitstrooit: de gulletjes snappen de dwarrelende stuk jes in de vlucht weg, de honderden weke vingers van een zee-anemoon sluiten zich haast liefkozend om het binnenwiegelende stukje blank vlees en een rose geborduur de zeester blijkt plotseling niet alleen maar decoratie te zijn, maar ook nog hongerig. Het is nog niet af, dit Bergense water- prieel aan het eind van de weg naar zee, want er komen nog zeepaardjes bij en een paar bakken moeten nog warden ingericht. Maar het is al zó mooi, dat het zesen twintigste beroep van meneer Jager op een kleine roeping gaat lijken en wel wat lan ger mag duren dan de vijfentwintig voor gaande. J. F. Wij hebben gisteravond, na de eerste voorstelling van het Grand Cirque International, dat zijn viermaster op het Phoenixterrein te Haarlem heeft opgezet, de perschef een stevige hand druk gegeven. Want deze heer heeft een weddenschap aangegaan dat hij zich hedenavond bij het begin van de voorstelling in de leeuwenkooi zal be geven om met de dompteur een glaasje te drinken en een sigaretje te roken. Een inwoner van Haarlem, de heer J. A. G. Leenderts, vicevoorzitter van het Veteranenlegioen Nederland, is van plan hem daarbij gezelschap te houden. Wij hopen nu maar, dat de leeuwen er geen bezwaar tegen zullen maken. Haarlem is de laatste tijd nogal door circussen gefrequenteerd, zowel door grote als kleine. Het Grand Cirque International moet tot de kleinere gerekend worden, maar het heeft, wat de grotere zo vaak missen, een echt circusprogramma zonder allerlei nummers, die eigenlijk niet in een circus maar in een variététheater thuis horen. Men zal er geen Romeinse wagen rennen, geen Texas-rodeos aanschouwen /•i v rroAn moncnvi 7inn u'AUpnbiQfün int De man, die met Sir Edmund Hillary de Mount Everest heeft overwonnen, Sherpa Tensing, wordt in zijn geboortestreek in India geëerd als een held. Inwoners van Darjeeling schonken hem een prachtig huis. waarin Tensing en zijn gezin comfortabel konden leven. Thans heeft een zware slag hem getroffen. Een overstroming, ver oorzaakt door hevige regenval in West-Bengalen, ondermijnde zijn huis en deed het instorten. Met man en macht wordt gewerkt om uit Tensings huis nog te redden wat er te redden valt. De politie te Geleen heeft in de afge lopen nacht de 24-jarige J. D. gearresteerd, die Dinsdag tezamen met C. H. S. uit het Huis van Bewaring te 's Gravenhage was ontsnapt, nadat zij zeals men weet een be waker hadden neergeslagen. C. H. S. wist bij de achtervolging te ontkomen. In de afgelopen nacht omstreeks twee uur ontdekte een rijwielpatrouille van de politie op de rijksweg Zuid te Geleen twee verdachte personen, die beiden met een pak kleren onder de arm zich bij nadering van de politie uit de voeten wilden maken. De politie slaagde er in, een der beide mannen aan te houden. Het bleek dat het tweetal had ingebroken in een herencon fectiezaak aan de rijksweg en daar vier complete herencostuums had ontvreemd. De verdachten waren aan de achterzijde de woning binnengedrongen. Zij hadden het buitengewoon gemakkelijk, want de deur stond open. De nog voortvluchtige verdachte, C. H. S. uit Rotterdam, ging er vandoor op een motorrijwiel, dat het tv/eetal in Hoek van Holland gestolen had van een Luxem burgs echtpaar. Het tweetal hield de laatste tijd ver blijf in een hol te Sweijkhuysen. Het college van kerkvoogden van de Hervormde gemeente verzoekt het gemeen tebestuur een bijdrag te verlenen in de restauratiekosten van bet Hervormde kerk gebouw te Wijk aan Zee. Door het optrekken van vocht uit de bodem en hot doorslaan van regen was de pleisterlaag in de kerk afgevallen. Onder leiding van architect H. Korringa te Haar lem en onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn deze gebre ken inmiddels hersteld. De Rijkscommissie voor Monumenten zorg heeft verklaard dat de gebreken aan het kerkgebouw niet aan de kerkvoogdij zijn te wijten en dat er van verwaarlozing van het onderhoud geen sprake is. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan zich met de op 6.025 geraamde restauratiekosten verenigen en heeft een rijkssubsidie verleend van 3.012.50, zijnde 50% van de geraamde kosten. Het is te verwachten dat ook de provincie Noordholland in de kosten een subsidie zal verlenen. B. en W. menen, dat het verantwoord is de gevraagde gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten te verlenen en stellen voor de subsidie, evenals bij de restauratie van het dak van de Hervormde kerk aan de Kerkstraat is geschied, te bepalen op 15% van de restauratiekosten. Deze kosten hebben de raming met 186.66 overschreden, zodat de sub sidie dient te worden beoaald op 15% van 6.211.66 of 931.75. Raad van Bennebroek Vrijdagavond kwam de gemeenteraad van Bennebroek in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heren Enthoven, Bloemink en de Vries. De voorzitter vestigde de aandacht op de nieuwste aanwinst, n.l. de acte waarin de Hoge Raad van Adel der Nederlanden het wa pen van Bennebroek had vastgesteld, be staande uit een rood schild met gouden band, we'k document oo verzoek door Heemstede welwillend was afgestaan en waarvoor Heem stede een brief met dankbetuiging zal ont vangen. Toestemming is ontvangen tot de bouw van 15 woningen, waarvan de aanbesteding op 15 September zal geschieden. Het uitbreidings plan ligt voor belanghebbenden ter inzage; met de aanleg van de nieuwe straatverlich ting zal spoed worden betracht en op het on langs aangekochte terrein nabij de Ned. Herv. kerk komt een speelweide die ook door jeugd verenigingen gebruikt kan worden. Een po ging om ten behoeve van de gemeente-ambte naren Bennebroek in een hogere klasse te krijgen, is wel ondernomen, maar de vraag is of het succes zal opleveren. Omtrent het nieuwe sportterrein zullen op een volgende vergadering nadere medede lingen worden gedaan: de Grondmaatschappij heeft twee plannen tot afwerking ingediend, doch wat deze plannen, respectievelijk door het vrije bedrijf en door de D.U.W. uit te voe ren. elk kosten, werd niet bekend gemaakt. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat de nummering van de woningen aan de Rijks straatweg grondig gewijzigd zal worden en h:i sprak de wens uit. dat deze wijziging niet zoveel deiningen onder de bewoners zou ver oorzaken als elders de naamsverandering van een laan Overigens weten de meeste bewo ners al dat deze nummerwijziging op komst is en velen houden er met het bestellen van hun briefpapier en enveloppen al rekening mee. De voorgestelde wijziging van de algemene politieverordening (invoering van een verbod om op hoeken van straten enz. hoogopgaand hout te hebben of over het trottoir hangend gewas) werd na een uiteenza'.ting van de voorzitter aangenomen. Enige verzoeken van schoolbesturen om gelden ten behoeve van het onderwijs werden goedgekeurd. Het terrein aan de Binnenweg zal. met uit zondering van de speelweide wederom ver pacht worden aan dezelfde pachter, echter nu van jaar tot jaar. dit omdat het mogelijk is. dat de gemeente het terrein zelf in gebruik gaat nemen. Nadat de heer Van Lammeren had opge merkt. dat het op de eerstvolgende verga dering te behandelen algemene ambtenaren reglement, nog later in werking zal treden dan de wijzigingen daarop, die een vroegere datum vermelden, ging de Raad over in ge heime zitting ter behandeling van een nieuwe salarisregeling voor de gemeentewerklieden. Na een kwartier werd de vergadering her opend; deze werklieden werden in een be paalde groep ondergebracht en voorts werd hun loon vastgesteld. In de rondvraag uitte de heer Dubbis (Prot. Groep) ernstige klachten over de toestand van de Kennemerbeekweg na de aanleg van de riolering; hij kreeg de toezegging dat dit nader onderzocht zal worden. Na de sluiting gingen de raadsleden in „De Oude Geleerde Man" luisteren naar een uit eenzetting over doel en werkwijze van de Bouwspaarkas voor Noord-Nederlandse Ge meenten waarover in dit blad reeds meer malen is geschreven. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OllEBRANDERS Gabardine Dames Pantalons 5) Een moderne kas op Lobsterpot! Wat zou die idioot op het eiland daar nu in 's he melsnaam aan hebben. Wat stond er nog meer voor de deur, vroegen de bewoners van Portlevion zich af. Die man moest net 7.0 gek zijn als de omgekomen kapitein. Toch zou je dat niet zeggen als je hem zo als een normaal Christenmens in de Ad miral Hawkins zag zitten. Lachend, ge woon doen, rondjes weggeven en met Jan en alleman even goed. Maar die bediende van hem, die kapitein Turpitt, daar zag je meteen aan, dat het een zonderling was. Stokdoof, met een ontstellend dom gezicht, en gesloten als een oester. Geen woord kon je uit hem krijgen, hoe je het ook pro beerde. Iedereen in Portlevion was er van over tuigd, dat het tweetal op een kwade dag marteld opdat hij ziin mond zal houden. Maar de moordenaar had buiten de be minnelijke dochter van de kapitein (Joan Tetzel) gerekend, die zich in Kaapstad oo een jager inscheept om een persoonlijk onderzoek te beginnen en daarbij liefde rijk ter zijde gestaan wordt door een knap pe „Übermensch" (Alan Ladd), wiens overwinning natuurlijk bij voorbaat vast- verdwenen zou zijn. Ineens helemaal opge lost in het niets. Én hun hut en kas zouden branden zoals het huis een eeuw geleden had gebrand. Misschien was het niet van daag of morgen. Maar Portlevion had ge duld. Iedereen was er van overtuigd dat hij het beleven zou, dit nieuwe drama van Lobsterpot. Voor deze brave, maar door en door bijgelovige lieden was professor Macavoy een tweeslachtige figuur. In Portlevion en vooral aan de bar was hij, al bleef het dan een vreemdeling, een beste man, eigenlijk zelfs tegoed voor de betiteling „vreemde ling". Maar was hij eenmaal in zijn boot op weg naar't eiland, dan werd hij een an der. In een oogwenk was hij dan getrans formeerd in een mysterieuze zonderling, wiens doen en laten het daglicht eigenlijk niet verdragen kon. Kortom een man, die waarschijnlijk wel iets met de duivel uit staande had, die alleen aan het groenten- telen was geslagen om de mensen zand in de ogen te strooien, om het te doen voor komen, dat hij de onschuld zelve was. De professor amuseerde zich inwendig best over deze beoordeling die heus niet voor hem verborgen bleef al sprak niemand er over. Zoals hij gehoopt had bleek de vrees van de vissers uit Portlevion zo groot en diepgeworteld, dat in de eerste drie maanden van zijn verblijf op het eiland niemand anders dan de bouwers van zijn nieuwe huis er een voet aan wal had gezet. Dat was ook helemaal niet de bedoeling. Niemand dan Turpitt wilde hij er zien. Ja Toen het bekend was, werd de directeur natuurlijk geweldig van. Hij rende naar was. ,.De leeuw is los.'", riep hij. Daar schrok de temmer ook van. Hij ging hok stond open en de leeuw was weg! „Hij moet weer teruggehaald worden, c directeur. „Ik ga er direct op af, baas", zei de temm toch, de volgende keer dat zijn zoon Wil liam in Engeland was, zou hü hem tot een bezoek uitnodigen. „Ja, die zal wel van Lobsterpot houden En hij houdt van vogels. Ja, volgende keer dat ik in de stad kom zal ik hem eens schrijven over het eiland. Of misschien toch maar beter van niet?".... Eigenlijk was de taak, waarvoor hij naar Lobsterpot was gekomen, te belangrijk om iets er over zwart op wit te zetten. Bij William zou zijn geheim veilig zijn, maar op papier niet. Mocht de brief in handen van anderen kamen, en mocht dat een schurk zijn die het grote belang besefte van zijn nog niet perfecte uitvinding, dan zou den de wolven los komen. De professor was eerder in Londen terug dan hij had verwacht. Hij snelde er heen toen hij een brief kreeg van een befaamd antiquair, die hem optie gaf op een verza meling kostbaar Chinees porselein, een verzameling, die in omvang en waarde zijn eigen collectie benaderde. De brief, die op een gegeven ochtend in de Admiral Hakwins op hem lag te wachten, vertelde omstandig hoe de huidige eigenaar door moeilijke financiële omstandigheden ge dwongen was afstand te doen van zijn kostbaar bezit. Hij was bereid dit te doen tegen een som van 35.000 pond. De profes sor kende deze verzameling goed, zoals iedere expert deze unieke collectie kende, en hoewel de gevraagde som een wel zeer grote aanslag betekende op de middelen waarover hij direct kon beschikken, was i het circus opgebeld; en die 'schrok er dierentemmer, die op het terrein bezig bij het hok kijken Ja, het was zo: het iders gebeuren er ongelukken!", zei de hij er zich van bewust dat hij hier met een koopje te doen had. De vraagprijs was heel wat minder dan de werkelijke marktwaar de. Niet. lang na zijn aankomst in Londen was de koop gesloten, en hield de professor persoonlijk een wakend oogje op het pak ken en verzenden naar zijn villa in Zuid- Kensington, waar de collectie samenge voegd kon worden met zijn eigen bezit. In het beste humeur van de wereld zette hij zich daarna aan de reeds te lang uitge stelde taak, een brief te schrijven naar William, stuurman op de 7000 tons vracht boot Cape Agnlhas. HOOFDSTUK III Het mocht dan zijn dat professor Maca voy maar zelden aan zijn zoon William schreef, hij maakte dat meer dan goed dooi de lengte van zijn epistels. Maar die waren zo droog als zand en zo stijlloos als labo ratoria, werkplaatsen en musea, waarover zij dan ook grotendeels handelden. Bill leek in alles op zijn vader, behalve het feit dat hij geen baard liet staan. Al thans voor zover het uiterlijk betrof. Want tot diens grote teleurstelling kon hij geen greintje enthousiasme opbrengen voor za ken als oud porselein en laboratoriumwe tenschappen. De zee had hem geroepen, de zee vulde zijn leven. Toch waren Bill en zijn vader in gedach ten veel bij elkaar, al scheidden hen vaak voor jaran de oceanen. Bill vond het jam mer dat de „gouverneur" zoals hij zijn va der -noemde liem over het algemeen zo weinig schreef over zichzelf en zoveel over zijn werk dat hem niet interesseerde, zoals archaeologie, porselein, Middeleeuwse kunst en de zeden en gebruiken van de oude Egyplenaren. Gelukkig waren deze brieven steeds getikt door een privé-secre- taresse, de min of meer uitgedroogde Ame lia Rawson. Anders had het lezen van de wetenschappelijke passages, die hem toen al zo weinig interesseerden, hem tweemaal zoveel tijd gekostals hij ze über haupt had kunnen lezen. De eindelijk na de aanwinst van de Chi nese collectie geschreven brief bereikte na verloop van tijd de Cape Agulhas in Val paraiso. De steward bracht hem in zijn hut toen Bill zich aan het scheren was. Met een ingezeept gelaat, het mes in de hand, keek hij geroerd naar de brief in zijn hand. „De goeie ouwe gouverneur. Als hij nu maar niet alleen over mummies en vazen schrijft Direct nadat hij zich geschoren en ge wassen had en een sigaret had opgesto ken, opende Bill de enveloppe om plichts getrouw door zes dichtbetikte vellen over wetenschappelijke onderwerpen te worste len. Hij liet de moed zakken, dat er nog iets wetenswaardigs zou komen, toen hij met hernieuwde interesse aan de volgende bladzijde begon. „Tussen haakjes, het zal je wel inte resseren, dat iknet een eiland heb ge kocht. Ik zeg nu wel groots een „eiland", maar 't is eigenlijk niet meer dan een flinke steenworp. Het ligt voor de kust bij Port levion dat, zoals je weten zult (en anders vind je het wel op de kaarten», in een van de onherbergzaamste, meest romantische gedeelten van de kust van Noord-Cornwall ligt. Ik denk zo, dat je wel van het eiland zult houden. En je zult zeker onmiddellijk verliefd worden op de zestiende eeuwse herberg Admiral Hawkins aan de kade van Portlevion. Zo iets heeft ongetwijfeld Ro bert Stevenson voor ogen gestaan als mo del voor zijn „Admiraal Benbow". De brief ging verder met een stroom van gegevens over het eiland, de ruïnes van het huis, de naam en historie van Lobster pot en zijn merkwaardige reputatie en een uitvoerige beschrijving over hoe de pro fessor en Turpitt het noodlot hadden uitge daagd door er zich te vestigen, tot nu toe zonder ongelukken. Daarna vervolgde de brief: „Je zult je wel afvragen, wat ter wereld me er toe gebracht heeft, me daar terug te trekken, en of ik niet zo van streek ben geraakt als die oude kapitein. Laat ik je verzekeren, dat alles in orde is. Ik had een uitstekende reden, om me hier te verstoppen. Je moet weten dat ik momenteel bezig ben met een buitenge woon belangwekkend onderzoek dat. als het slaagt (waarover ik vol vertrouwen ben), een revolutie in een bepaalde be drijfstak teweeg zal brengen, een bedrijfs tak die van vitaalbelang voor ons land is. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6