TILLY Twee boeken voor de vrouw en haar apen Inmaakperiode breekt aan Russinnen oppermachtig, Nederlandse roeisters grootste concurrenten RESA-HILVERSUM Acht van Het Spaarne eerste in de heat vóór Frankrijk en Engeland STAATSEXAMEN (HBS en Gymn.) U. De Europese roeikampioenschappen Het internationaal concours hippique in Rotterdam Negentien zwemmers begonnen aan overtocht van Het Kanaal ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT oor rouw Lang hoef ik in de Amsterdamse Ar- tis niet te zoeken naar Tilly Schaap en de zes mensapen, die zij te verzorgen heeft. Daar waar het 't drukst is, waar een grote kring volwassenen en kinde ren om een grasveld staan, vind ik haar, een tenger, blond figuurtje in een overall. De apen geven er hun voor stelling. Ze moedigt Sarina, de vier jaar oude orang oetan, aan een beetje tp gaan schommelen en de apin doet het op haar manier: ze klimt boven in de ijze ren stangen en slingert zo vervaarlijk heen en weer, dat de schommel aan één kant uit zijn haak schiet. Als Sari na even later op de vaste grond staat en Tilly haar beknort, slaat ze een ha rige apenarm om haar hals. Dit teken van berouw is voldoende; met een vaartje schiet ze weg naar haar vriend jes. Dat is in de eerste plaats Sammie, ook een orang-oetan. Samen waren zij twee jaar geleden de eersten, die aan de zorgen van „zuster" Tilly werden toevertrouwd. Het is op het grasveld inmiddels etenstijd geworden. Om een houten ta fel worden zes stoelen geschaard. Frits, de kleinste chimpansee, is ongehoor zaam en rent ieder moment weg, ver bergt zich achter een kistje en gluurt af en toe als een olijke kwajongen met zijn kop om een hoek. Tilly doet ver scheidene vergeefse pogingen hem te grijpen, maar eindelijk lukt dat dan toch. Hij zit dan naast de anderen op zijn stoel aan tafel, waar Sammie, als pa van de familie, al een hele tijd on geduldig met zijn handen heeft zitten trommelen: „Komt er nog eens wat van of hoe zit dat nou!" Even later zit het hele gezelschap als een stel zoete kinderen te smikkelen en al wil Frits nog al eens met zijn lepel in zijn oor peuteren, over het aigemeen scheppen ze toch zoet de rijst uit hun borden en drinken ze braaf hun beker tje babymelk. Sarina geeft onder die bedrijven door nog een nummertje acrobatiek weg: ze wipt gevaarlijk haar stoel achteruit, terwijl ze zich be hendig aan de tafelrand vastklemt. Na een sinaasappel en een dikke biscuit is het diner afgelopen. Aan de hand van Tilly wandelen ze naar de overdekte ruimte waar ze ook naar hartelust kunnen büitelen en ravotten. Ik loop met ze mee. „Even mijn han den wassen", zegt Tilly. „Komt u mee in de keuken?" Menige vrouw zou haar inventaris graag voor die van de apenkeuken rui len. Het is er. helder en licht en ik zie er een ijskast, een electrisch kookappa- raat en een aanrecht vol fruit, groente en vlees. „Hier kook ik voor ze", zegt Tilly. „Dit is allemaal speciaal voor de apen aangekocht en ingericht". We zitten gènoegelijk te praten en ik stel de onvermijdelijke vraag: „Hoe bent u hiertoe gekomen?" „Dat ging nogal verrassend", glim lacht ze. „Mijn eigenlijke berofep is ver pleegster. Een paar jaar geleden zag ik een advertentie, waarin een verzorg ster voor de mensapen in Artis werd gevraagd. Ik dacht, dat het een grap was, maar schreef er toch maar op, met het gevolg, dat ik meteen werd aange nomen". Zo begon Tilly haar moeilijke werk - zonder ervaring, doch met veel liefde en geduld. Vooral die laatste eigenschap schouwers van hun grollen kunnen ge nieten. Is de temperatuur wat fris voor deze tropendieren, dan dragen ze trai ningspakjes, die ze soms met één ruk uittrekken. Tegen een uur of drie volgt dan de maaltijd in de openlucht en om vijf uur krijgen ze nogmaals wat te eten, maar dan binnen. Een uur later is het bedtijd. Het liefst kruipen ze weg in een jute zak. Ze willen altijd met een paar bij elkaar slapen. Het grootste festijn van hun jonge leven is het wekelijkse bad. Met wilde vreugdekreten gaan ze het water in, gooien elkaar nat en halen allerlei kat- tekwaad uit. Onder 't inzepen trekken ze hun sentimenteelste snuit. Anders dan mensenkinderen schijnen ze wel van zeep te houden. „Nu kan ik ze nog gemakkelijk de baas", zegt Tilly, „maar over twee jaar zal dat anders zijn. Dan gaan ze naar de hokken van de groteren en ik hoop weer met een jonger groepje te kunnen beginnen. Met vijftien jaar zijn ze vol wassen en ze kunnen wel een leeftijd van veertig jaar bereiken. Maar het aardigst zijn ze naar mijn idee als hul peloze babies". TINEKE RAAT De apenfamilie amuseert zich best aan tafel onder het toeziend oog van verzorgster Tilly Schaap. was nodig, want het heeft haar heel wat moeite gekost zo ver te komen, dat deze jonge apen vol ondeugende stre ken een beetje discipline was bijge bracht. De gehele dag, van 's morgens acht tot 's avonds zes uur, is Tilly met haar apen bezig. Als ze in de ochtend arri veert om haar pupillen uit het nacht hok te laten, wordt ze met een uitbun dig gekrijs begroet. Dan krijgen ze hun ontbijt: melk, biscuit en vitaminedrup pels. Het dieet is zorgvuldig door de dokter van Artis samengesteld en er wordt streng op toegezien, dat ze alleen maar de voor hen bestemde maaltijden krijgen. Het publiek mag de jonge apen dus niet voederen. Nadat Tilly de speelruimte heeft schoongemaakt, mogen ze er naar harte lust spelen en dartelen. En terwijl Sa rina op een naar ons oordeel levensge vaarlijke manier aan de rekstok schom melt en intussen de chimpansée Olga plagend aan de poten trekt, gaat Tilly druk in de weer in de keuken om alle maaltijden voor de hele dag klaar te maken en te verdelen in pannetjes en kommetjes. Gezien de hoeveelheid vlees, groente en fruit moeten deze baby-apen dure kostgangers zijn! Om half elf krijgen ze weer een maaltje. Willen ze niet eten, dan moeten ze alleen in de kooi en dat is een zware straf, want het zijn echte gemeenschapsdieren. Het liefst scharrelen ze met de armen om elkaar heen zo'n beetje heen en weer. In alles lijken ze op jonge kinderen. Tilly moet wel streng zijn en ik heb kunnen con stateren, dat het haar goed af gaat. Ze heeft, ondanks haar tengere uiterlijk, autoriteit en gewoonlijk kost het haar geen moeite haar gezag te handhaven. Dat zal ook zijn oorzaak vinden in het feit, dat de dieren zeer aan haar zijn gehecht. 's Middags twee uur gaan ze, als het weer het een beetje toelaat, naar het grasveld buiten, waar honderden toe- Tilly Schaap geeft een harer pupillen een goede wasbeurt. „Ik kan huishouden" onder redactie van P. J. Sareis van Rijn; met medewerking van: dr. Annie Romein-Verschoor, J. A. van Ditmars-Hokkeling, A. Gabrielse, L. C. Ie Feber, dr. J. M. Lodewijks, W. H. Gabriel- se-Van Gelderen, mr. Chr. A. de Ruijter-De Zeeuw, Aleid de Kier, J. L. van der Kraan-De Gooyer; A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. N.V., Leiden. Een huishouden kan heel duur zijn, maar 't is niet nodig. „Een goede werk indeling is de beste en voordeligste hulp in de huishouding", zegt mevrouw Sareis van Rijn woordelijk in het nieuw ver schenen boek „Ik kan huishouden", dat wij hier bespreken. Uitvoerig zet zij uit een waarom het nuttig is ook voor huis vrouwen zonder huishoudelijke hulp een soort werkl.ijst te maken. In een volgend hoofdstuk: Het onderhoud van ons huis, onze meubelen en gebruiks artikelen, vertelt dezelfde schrijfster dat van een goed geregeld en goed ge leid huishouden een gunstige invloed uitgaat op aille huisgenoten. Om een huishouden goed te leiden, dient men te zorgen voor sterk en praktisch werk materiaal. Het heeft geen zin om de Het ensemble is nog altijd zeer in trek bij de ontwerpers voor de win- ter-mode. De Amerikaan Kenneth Turner koos er een steenkoolkleurige katoenen stof voor uit. De Chester field-mantel is gehouden in eenvou dige, strenge lijnen. Ze is berekend op regenachtig weer. De japon zelf, met breed uitgesneden hals, is ge houden in klassieke stijl. kastjes en laden vol te hebben liggen met apparaatjes die er in de winkel zo aardig uitzien, doch bij gebruik niet blijken te voldoen. Als men een huis houden gaat beginnen, of als men huis houdelijke artikelen moet aanschaffen, kan men beter zich eerst eens terdege op de hoogte stellen wat bruikbaar en nuttig is, dan meteen naar de winkel gaan en zo maar wat te kopen". Het werkmateriaal wordt uitvoerig beschre ven met alle voor- en nadelen. Ik denk bijv. aan de verschillende soorten stof zuigers die hier worden behandeld, het borstelwerk en waarop men moet let ten bij het kopen van borstels. Reuze practisch allemaal. De handige huis vrouw kan bijzondere karweitjes zelf opknappen, zonder dat er een timmer man, een schilder of stoffeerder bij ge haald behoeft te worden. Hieraan is trouwens ook een hoofdstuk gewijd. Het artikel van A. Gabriëlse over „Het inrichten van onze woning" be handelt een onderwerp dat berust op persoonlijke smaak. Het geeft een be schouwing over het zogenaamde con ventionele interieur en het moderne. Dr. Lodewijks geeft het dier een plaatsje in ons huishouden. Het onge dierte wordt in een ander hoofdstuk beschreven. Wilt u iets meer weten van de goede omgangsvormen? Dan moet u eens lezen wat mevrouw Van der Kraan hierover schrijft. Het is in teressant en er staan wellicht enkele wenken in die u tot dusver onbekend waren. Zeer belangwekkend' is het hoofdstuk van mevrouw De Ruijter-Do Zeeuw. Het handelt over een aantal rechtsbe palingen waarvan de huisvrouw op de hoogte moet zijn. Mevrouw De Ruijter heeft een plezierige stijl en een prettige manier van schrijven. Zij geeft allerlei voorbeelden en vertelt dan waarom iets niet mag of wel mag. Het gaat over het huishoudelijk personeel met al het ge doe van zegeltjes, ziektewet en ontslag recht, over de Hinderwet en de politie, de huurkoop en koop op afbetaling en tenslotte zegt de schrijfster: „rechts regels zijn in het algemeen tamelijk eenvoudig. Het wordt pas ingewikkeld omdat er op elke regel een aantal uit zonderingen ziin, en op die uitzonde ringen weer uitzonderingen." Wie van geschiedenis houdt moet vooral niet verzuimen het eerste hoofd stuk te lezen van dir. Annie Romein- Verschoor. Mevrouw Verschoor begint bij de huishouding zonder geld, die er niet een was zonder bezit, maar zonder ruilmiddel: wat men nodig had, maakte men zelf. Dat was in de tijd van Karei de Grote. De maagcapaciteit van onze voorouders is wel imponerend: de hoe veelheden die deze stakkers moesten verorberen aan gebraad, slachtvee, ge vogelte en vettigheden ziin voor ons on- geloofelijk. Wat de „braave. dienrthare meisje":" uit de tijd van Aagie Wolff en Betje Deken aangaat, en de „hooien" uit de 19e eeuw: tot in onze tijd toe. zegt mevrouw Verschoor, zal ondanks alle gevallen van goede samenwerking, het personeel voor de huisvrouwen en omgekeerd de „mevrouwen" voor het personeel een blijvend onderwerp van stekelige conversatie zijn. „Ik kan huishouden" heeft als onder titel: geïllustreerd handboek voor de vrouw, die een huishouding goed, nrac- tisch en voordelig wil besturen. Zulke vrouwen zijn er vele en daarom zullen vele vrouwen dit practische boek wil len hebben. Het is in ieder opzicht aan te bevelen. A. G. P. S. Bibi .Tessen: Raffia. N.V. Uitg. Mij. JE. E. Kluwer, Deventer. Het bovengenoemde boekje is uit het Noors vertaald. De schrijfster vertelt in het voorbericht dat zij bij het werken met raffia wonderlijke en interessante ervaringen op doet, waar wellicht nie mand enig vermoeden van heeft. Wie gevoel voor stijl en vorm heeft en het eens met raffia wil proberen, zal onge twijfeld plezier krijgen in het makèn van allerhande voorwerpen, waaronder met geringe kosten welkome geschenk jes zullen zijn. Wie nog nooit met raffia bezig is ge- weesfj1 kan uit dit boekje de allereerste beginselen leren. De eerste zin ven het eerste hoofdstuk luidt dan ook: „Koop om te beginnen wat raffia, per bosje verkrijgbaar.Zo gaat deze pr^ot^che Bibbi Jessen verder. Zij geeft duidelijke beschrijvingen van het vlechten, het vastnaaien en het omwikkelen van raf fia en de lakbehandeling. Daarna vol gen de voorwerpen. Om er enkele op te noemen: strandhoed, strandtas, ceintuur, sandaaltjes en schoudertassen, thee- warmer, allerlei manden en mandjes, lampekapjes, enzovoort. Men begint met het allereenvoudigste tafel matje en men eindigt metneen, wie eenmaal met raffia begonnen is kan er niet mee eindigen, die bedenkt steeds weer iets nieuws. Daarom is het zo interessant, zegt Bibbi Jessen. A. S. Pasteuriseren van vruchten. Alleen gave vruchten gebruiken. Deze goed schoonmaken (zo nodig schillen) en wassen. De vruchten in de inmaakflessen doen en overgieten met een warme sui keroplossing van 350 a 500 gr. suiker per liter water. Voor zure vruchten de groot ste hoeveelheid suiker nemen. De randen van de flessen schoonwassen en de flessen schoonwassen en de flessen sluiten met ringen en deksels. De flessen voorzien van klemmen en in een pan met warm water zetten. Het is gewenst de pan zover met water te vullen, dat de glazen bijna onder staan. Het water tot 80 gr. C. ver warmen en 20 a 30 minuten op deze tem peratuur houden. 20 minuten voor zacht fruit aard beien, frambozen, bramen; 30 minuten voor stevig fruit kersen, pruimen, peren, stoofperziken. De flessen uit het water nemen en laten afkoelen. Er etiketten met de datum van het inmaken op plakken. Speciale wenken. Perziken, peren, abrikozen: leg de vruchten direct na het schillen in het suikerwater, waarin een weinig citroensap is opgelost. Koken van jam. Kook niet meer dan 2 kg. jam tegelijk. Gebruik bij voorkeur een wijde pan, zodat het inkoken vlug gaat. Zet de jam potjes voor het vullen op een plank of een paar doeken. Het is gemakkelijk bij hét vullen een wijde trechter te gebruiken. Maak eens een tweevrucht- of drie- vruchtjam. Jam van rabarber en aardbeien. 1 kg. rabarber, 14 kg. aardbeien, een citroen, pl.m. 114 kg. suiker, 2 dl. water. De vruchten en de rabarber schoon maken. De rabarber in stukken snijden en in een weinig water zachtjes gaar koken in de gesloten pan, de aardbeien de laatste paar minuten meekoken. De massa fijndrukken en bij gedeelten de suiker erin oplossen. Citroensap naar smaak toevoegen en het moes onder af en toe roeren vlug inkoken in de open pan. De jam op dikte keuren, door een paar druppels op een stukje brood of een schoteltje te laten vallen. Hebben deze jamdruppels na afkoeling de goede dikte (zij mogen niet uitlopen na afkoeling), dan de massa van het vuur nemen en het schuim zoveel mogelijk laten wegtrek ken. De rest afschuimen en de jam heet in potjes overdoen. Deze afsluiten met cellophaan of gesmolten parafine. Deze jam kan ook bereid worden met behulp van een pectine-preparaat. Dan de aanwijzing voor rabarberjam op volgen. Reeds op de eerste dag van de Europese roeikampioenschappen voor dames is geble ken, wat men reeds verwacht had. Namelijk dat de Russische roeisters in alle num mers oppermachtig waren; niet alleen wonnen alle Russische ploegen, doch zij maakten bovendien allen de snelste tijden. De Nederlandse dames brachten het er op deze dag zeer goed af. De vier met stuurvrouwe van Die Leythe, de dubbel-vier van De Vliet en de acht van Het Spaarne wonnen allen hun heats en de skiffeuse Agnes Reuter eindigde met vrij gering verschil achter de Russische Roza Chumakova als tweede en drong tot de demi-finale door. In de d'ende heat van de skiffs zagen we een enerverende strijd van Agnes Reu ter met Roza Chuma kova van Rusland. De Nederlandse skiffeu- ze roeide de baan met een lange haal en in rustig tempo, terwijl de Russische roeister een zeer hoog tempo sloeg. De klei ne, tengere Chuma kova kon haar tegen standster echter niet van zich afschudden; ondanks haar tempo van rond 35, bleef Agnes hangen en een spannende eindspurt leverde dan ook maar een vrij gering ver schil op. De eerste heat van de vieren met stuur- vrouw gaf een felle strijd te zien tussen de U.S.S.R., Tsjecho slowakije en Roeme nië, waarbij de Rus sische dames weder om aan het langste eind trokken en met ongeveer een lengte verschil wonnen. On gelukkigerwijze viel bij deze race de tijd- instal'latie uit, zodat vergelijking van dis tijden met de andere heat onmogelijk was. Hierin roeide name lijk een in zeer goede vorm stekende Ley- the-ploeg tegen een Engelse vier. De Nederlandse dames, ge start in tempo 38 tegen de Engelsen 40, lagen tot ongeveer 600 meter voortdurend enkele decimeters achter, maar namen toen de leiding over. De fanatieke eindspurt, die de Engelsen hieron inzetten, werd goed op gevangen en de Leidise dames finishten in 3.42.1-, 0.2 seconde beneden het op haar eigen naam staande Bosbaan-record. Weer een record Het Bosbaanrecord der dubbelvieren (3?40.8) wera overtroffen. In'de eerste heat door de Russen met 3.32.2 en'- in de tweede heat door de Nederlandse Vliet-meisjes, 3.37.6, na felle strijd met de Oostenrijkse ploeg die 3.39.7 liet noteren, hetgeen eveneens nog binnen recordtijd was. Bij de double-sculls werd dit 9leehts ge presteerd door een formidabele Russische ploeg, die precies een halve seconde be neden het record bleef. De d'ubbel-twee van Viking bracht het niet verder dan de derde plaats achter Rusland en Frankrijk. Deze ploeg zal vandaag in de herkansing nogmaals trachten tot de halve finales door te dringen. Bij de achten kwam in de eerste heat de Spaarne-aeht uit tegen Frankriik en En geland. De Haarlemse acht, die na 250 meter een tafje voorsprong had, vergrootte in een zeer hoog tempo (36) echter zon der hierdoor aan lengte te verliezen deze kleine voorsprong geleideliik. Toen op 750 meter één lengte voorsprong was be- ADVERTENTIE K.v.MAN DERSTRAAT 109 HAARLEM TEL.157 50 Voor het internationaal concours hippique, dat van 15 September op de terreinen van de Rotterdamse manége wordt gehouden, hebben tot nu toe 52 buitenlandse ruiters met 92 paarden ingeschreven, t.w.: België met 11 ruiters en 20 paarden. Canada met 4 ruiters en 8 paarden, Duitsland met 11 ruiters en 19 paarden, Engeland met 8 ruiters en 14 paar den, Frankrijk met 7 ruiters en 9 paarden, Ierland met 4 ruiters en 10 paarden, Italië met 7 ruiters en 12 paarden. Ook van Nederlandse zijde overtreft het aantal ingeschreven ruiters en paarden c'at van verleden jaar. Vrijdag 3 September zal voor de buitenlanders maar zeer zeker ook voor de Nederlandse toeschouwers een zeer interessante demonstratie van alle 9 in Ne derland gefokte paardenrassen plaats vinden. Het zijn de Arabieren, volbloeds, dravers, hackney's, warmbloedpaarden van het Gel derse type. en van het Groninger type, trek paarden. Shetlandponies en Friezen. Zaterdag 4 September zullen een groot aantal een- en tweespannen Friese sjezen, gereden door heer en dame in origineel Friese costumes in de ring komen. Voor Zondag 5 September staat de landen- wedstrijd op het programma, alsmede een demonstratie van de beste een- en twee spannen tuigpaarden, het voorbrengen van de meute van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging met de jachtpaarden en de landenwedstrijd. Iedere dag vinden zware springconcoursen plaats, waarvoor de beste binnen- en buiten landse ruiters hebben ingeschreven. Agnes Reuter feliciteert de Russin Roza Chumakova met haar overwinning. reikt, sloeg de ploeg, goed aangevoerd door de slag mej. Stefels, een bijzonder goede eindspurt en won met driekwart lengte in de tijd van 3.26.4. Een hoopgevend resul taat ook voor coach Wilbrenninck, die zijn ploeg op het juiste moment in zulk een goede conditie heeft gebracht. Rusland en Roemenië bevochten elkaar in de tweede heat en wederom won een Russische acht, die daarbij 0.6 seconde be neden het baanrecord bleef. Zij maakte de zeer snelle tijd van 3.18.9. De Roemenen, die 3.26.0 voor zich lieten afdrukken, be wezen hiermee tot de sterksten van het veld te behoren. Maken we over de eerste dag van deze Europese roeikampioenschappen voor da mes de balans op, dan kunnen we opmer ken, dat alle Nederlandse ploegen bijzon der goed geroeid hebben, doch dat de Rus sische ploegen van een dergelijk formaat zijn dat de kans zeer giroot is dat de Zil veren Windmolen, wisselprijs voor deze kampioenschappen en verleden jaar te Kopenhagen door ons land gewonnen, naar Rusland zal verhuizen. De uitslagen De volledige uitslagen van Vrijdag luid den: Skiff: le heat: 1. Polen 3.59.4: 2. Dene marken 4.05.0; 3. Engeland 4.14.0. 2e heat: 1. Oostenrijk 3.59.8. 2. Tsjechoslowakije 4.00.4: 3. Frankrijk 4.10.1. 3e heat: 1. U.S. S.R. 3.54.2; 2. Nederland 3.56.5; 3. Duits land 4.03.4. Herkansing: 1. Duitsland 4.00.3; 2. Frankrijk 4.11.2; 3. Engeland 4.28.2. Vier met stuurvrouw: le heat: 1. U.S.S. R: 2. Tsjechoslowakije; 3. Roemenië; 4. Finland. 2e heat: 1. Nederland 3.42.1; 2. Engeland 3.43.6; 3. Denemarken 3.50.4; 4. Joegoslavië 3.56.0, Dubbel vier: le heat: 1. U.S.S.R. 3.32.2; 2. Duitsland 3.49.6: 3. Engeland 3.50.4. 2e heat: 1. Nederland 3.37.6; 2. Oostenrijk 3.39.7. Double sculls: le heat: 1. U.S.S.R. 3.37.1; 2. Frankrijk 3.46.8; 3. Nederland 3.49.5; 4. Duitsland 3.55.8. 2e heat: 1. Polen 3.45.8; 2. Tsjechoslowakije 3.46.1; 3. België 3.57.2. Acht: le heat: 1. Nederland 3.26.4; 2. Frankrijk 3.33.4: 3. Engeland 3.40.6. 2e heat: 1. U.S.S.R. 3.18.9; 2. Roemenië 3.26.0. Negentien zwemmers hebben zich om half één vannacht bij 'het schijnsel van een groene vuurpijl bij Kaap Gris Nez te water begeven voor de internationale race over Het Kanaal. Zeventien zwemmers van 12 landen hadden officieel voor deze race ingeschreven, doch de Libanees Nicolas Gabril kreeg nog toe stemming om deel te nemen en als negen tiende zwemmer ging de Amerikaan Glen Burlingame. die voor de vijfde maal een poging doet om Het Kanaal over te zwem men, te water. Van de zeventien officieel gestarten, zijn er vier dames, drie Engelsen en één Deense zwemster, Jenny Kammersgaard, die reeds twee maal de overtocht heeft volbracht. De 22-jarige Libanees Nicolas Gabril startte als eerste en zou proberen de 33 km. op zijn rug zwemmend af te leggen. Bur lingame vertrok apart met drie getuigen in zijn volgboot. De Engelsman Kenneth Wray staakte de strijd toen hij vier uur in het water had gelegen. Na negen uur zwemmen had de Portugees Batista Pereira d<- leiding. Hij had toen reeds driekwart van de afstand afgelegd. Het weer was gunstig: het was warm voor de tijd van het jaar en de zee was rustig. ADVERTENTIE De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9