Haarlemse Incassodienst eert nauwgezette verbruikers Jubileumconcert van St. Caecilia op schoolplein in Oud-Schoten Noordhollandse Operette-amateurs in Bloemendaals Openluchttheater Kort en bondig Medewerking droeg bij tot bezuiniging Jeugdige dirigent nog in ontwikkelingsstadium Zilveren jubileum bij het P.W.N. Geen grondverkoop aan Kerkhofstraat Geliefde klanken in schone omgeving Zandvervoer leverde gevaar voor verkeer op Door gasverstikking om het leven gekomen Moeder met kinderen tegen bromfietser Zandvoort Heemstede MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mej. S. Stuij overleden George Robert speelt werken van Baeh Burgerlijke Stand van Haarlem Oplichter inde kosten van advertentie Ernstige botsing op de Rijksstraatweg De heer J. de Haan, een geziene figuur Gedeputeerden keuren besluit Haarlemse raad niet goed Drukte bij uitreiking van kilometerbewijzen Bakker en melkhandelaar geverbaliseerd Examens WASSERIJ DUYN Wisseltruc met Duits geld Haarlemmermeerder Veroordeeld tot f 275 boete Vierjarig zoontje ernstig gewond Dr. Meuleman vertrekt binnenkort naar Frankrijk Varkenspest uitgebroken Zandvoorts muziekkapel oogstte veel succes T af eltennistournooi Revue ter ere van pastoor Chr. W. van Mierlo Het komt niet zo dikwijls voor, dat de overheid hulde brengt aan de burgerij. Zo'n witte raaf komt men dit jaar tegen in het zojuist verschenen jaarverslag over 1953 van de Incasso-, stortings- en ophaaldienst der gemeente Haarlem. Daarin wordt namelijk met grote erkentelijkheid gememoreerd dat de verbruikers van gas en stroom door hun accutaresse hebben bijgedragen tot een belangrijke bezuiniging op de kosten en moeiten waarmede de controle op de meterstanden gepaard gaat. In het verslagjaar is met de invoering van de vereenvoudigde afhandeling van de „nalopers" der gewone gas- en stroom meters begonnen. Het vereenvoudigde systeem bestaat daarin, dat, indien de ver bruiker bij het eerste bezoek voor de metercontröle niet thuis wordt getroffen, een kaart in de brievenbus wordt gedaan, met het verzoek aan de verbruiker, om op deze kaart zelf de meterstanden te ver melden en deze kaart daarna aan het kan toor van de dienst op te zenden. Porto kosten zijn daarvoor niet verschuldigd. Het drukwerk op de kaart is zodanig dat het invullen door de verbruiker geen moeilijkheden kan opleveren, terwijl er tevens de noodzakelijke aanwijzingen op aangegeven staan, hoe de meterstanden afgelezen kunnen worden. In het verslagjaar werden rond 16.000 kaarten bij de verbruikers afgegeven, 75% van deze kaarten werden tijdig aan het kantoor teruggezonden, waardoor de voor de administratie benodigde meterstanden regelmatig konden worden verwerkt. Voor dit grote aantal was het dus niet meer no dig nog eens afzonderlijk een ambtenaar naar het betreffende perceel te zenden voor het aflezen van de meterstanden. Het is in dit verslag wellicht de plaats om aan het grote aantal ongenoemde ver bruikers hulde te brengen voor de accura tesse, waarmede de standen werden afge lezen en op de kaarten vermeld. Het was een genoegen voor de administratie van de dienst te mogen constateren, dat er zeer weinig foutieve standen werden ingezon den, zo schrijft de directeur. De gunstige financiële resultaten van het nieuwe systeem zijn naar verhouding be duidend. Aan het verslag van de stortings- en ophaaldienst ontlenen wij: De neiging bij de aangeslotenen om hun rekening-courant bij de dienst tevens te benutten als spaarrekening bleef ook in het verslagjaar ten volle aanwezig. Door de vele handelingen, welke de dienst in het belang van de aangeslotenen kosteloos verricht, moest het der rente-vergoe ding, in vergelijking met spaarbanken, laag worden gehouden. Dit feit vormt een belemmering voor de aangeslotenen om meerdere gelden te storten voor het spa ren. Over de gestorte gelden werd een rente vergoed van 1.44% per jaar over ronde sommen van 10 tot een maximum van 2.400. Het bedrag der uitgekeerde rente be droeg 7.172,13. De dienst bleef belast met de invorde ring van de bedragen, welke de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken als ver haal terugvordert. In totaal werd hiervoor geïnd een be drag van 568.273,26, hetgeen neerkomt op eon stijging van ruim 92.000 gulden. In 1953 heeft de dienst aan wekelijkse en maandelijkse afbetalingen op de obli gaties van de Gemeentelijke 4% Burger zinlening een bedrag van 2.936,62 geïnd. In 1953 moesten circa 9000 verzoeken tot bijstorting verzonden worden omdat de saldi op de rekeningen-courant onvol doende waren om de nodige betalingen te kunnen verrichten. Het door de deelnemers gestorte kapitaal leent de dienst in rekening-courant aan de Gemeente Haarlem, waarvoor over het verslagjaar een rentevergoeding van 3% 's jaars werd ontvangen. Het bedrag der gekweekte rente bedroeg 42.639,84. Na een ziekte van enkele maanden is Za terdag in de ouderdom van 57 jaar te Haarlem overleden mejuffrouw S. Stuij, die vele jaren onderwijzeres aan de Frans Hals- school is geweest. Haar gezondheidstoestand was de laatste jaren niet goed, maar ondanks dat wilde zij haar krachten geven aan het onderwijs, dat haar zo lief was. Haar plichts betrachting was van bijzondere aard en de bezwaren aan haar gezondheidstoestand verbonden, zette zij vaak op zij, om toch voor de klas te staan. Mejuffrouw Stuij, die op 10 Februari 1897 te Steenwijk geboren is, is van Juni 1915 tot haar dood in Haarlem en Haarlemmer meer als onderwijzeres werkzaam geweest. Tot 1 October 1918 was zij tijdelijk werk zaam op gemeentelijke openbare lagere scholen en de Tweede Doopsgezinde school, van 1 October 1918 tijdelijk te Haarlemmer meer en van 1 Januari 1919 tot 1 April 1924 als vaste leerkracht bij het lager onderwijs in Haarlemmermeer. Met ingang van deze datum werd zij benoemd tot onderwijzeres aan school 27, destijds gevestigd aan de Schoterstraat. Deze school, die de naam heeft gekregen van Frans Halsschool, is later verplaatst naar dé Soendastraat. Het Haarlems onderwijs verliest door he< overlijden van mejuffrouw Stuij een begaafd onderdwijzeres. Haar verscheiden zal d„n ook in brede kring met leedwezen worden vernomen. De begrafenis is bepaald op Woensdag om halfeen op de Algemene begraafplaats aan de Kleverlaan. Op 1 Augustus bestond de R.K. Harmo nie „St. Caecilia" 35 jaar. Als zovele mu ziekverenigingen heeft ook dit korps tijden van voorspoed gekend en perioden, waarin het hoofd geboden moest worden aan aller lei moeiijlkheden. Maar de levensvatbaar heid van „St. Caecilia" bleek groot genoeg om in de strijd om het bestaan te zegevie ren en daarom was er alleszins reden om een ogenblik stil te staan bij dit verheu gend jubileum en om dit te vieren met het feestooncert, dat Zondagavond door het korps gegeven werd op de speelplaats van dé Philomena-school aan de Eemstraat in Haarlem-Noord. Het concert stond onder leiding van Joop Heeremans, een jongeman, die zijn sporen als dirigent nog verdienen moet. Goed beschouwd was het een ge waagde onderneming om Joop Heeremans in al zijn onervarenheid voor het vreugde vuur van een jubileumconcert te plaatsen. Maar gelukkig was men zo verstandig ge weest een programma zonder artistieke complicaties samen te stellen. En boven dien bewogen de korpsleden met werken aLs de ouverture „De Neurenberger pop" van A. Adam. de wals „Maannacht op de Alster" van Fetras en met „In het land van de Indira" van Lincke, zich op ver trouwd terrein. Joop Heeremans had evenwel de taak deze werken als muziek te laten klinken. Bij het volvoeren van die taak bleek wel, dat de directie-capaciteiten van Joop Hee remans nog „in statu nascendi" zijn.. Ik heb wel de indruk gekregen dat de muziek hem aan het hart gaat, dat zij een deel van zijn leven is geworden. Maar Joop Alvorens aan boord te gaan van het schip „Agamemnon", waarmee zij als gasten van het Griekse koninklijke paar naar Griekenland zullen varen, bezochten Koningin Juliana en Prins Bernhard bij Napels de ruïnes van het oude Pompei. De Prins maakte de excursie op de traditionele manier in een draagstoel. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdagavond van 8—9 uur, door George Robert vermeldt de volgende werken van J. S. Bach. 1. Sonata III d. kl. t. (Andante, Adagio e dolse, Vivace); 2. Koraalbewerkingen: a. Christ lag in Todesbanden, b. Herr Gott, nun schleuss den Himmel auf, c. Wer nur den lieben Gott lasst walten; 3. Einige canoni- sche Veranderungen übes das Weihnachts- lied: Vom Himmel hoch da komm' ich her; 4. Aria; 5. Toccata en Fuga F gr. t. HAARLEM, 21 Augutus 1954 GEHUWD: 21 Aug., F. D. Scheepers en W Chr. Bakker; J. J. Berggren en A. A. van der Wolk; W. J. Kappelle en W. van der Sluys Veer; P. Steenbakker en C. Kensen; W. D. van Pelt en H. J. Bunge; K. M. van Tuijl en S. J. Bakker; C. B. G. Stomps en H. Harthoorn. BEVALLEN van een zoon: 20 Aug., F. M. Ottolini—van Stijn. BEVALLEN van een dochter: 20 Aug., M. A. van Harteveltvan Goozen; 21 Aug., M. W. de Nijsvan der Pol; J. S. W. Valk- Visser; M. Straatemeier—van Wijk; H. M. de Waardvan der Gaag. OVERLEDEN: 20 Aug., M. M. Lijnzaat— Vrijhoeven, 57 j., Slachthuisstraat; J. E. van Bommel—Niesten, 79 j., Zuiderstraat. Een 53-jarige weduwe uit Haarlem had korte tijd geleden een overlijdensadvertentie opgegeven ten kantore van twee dagbladen in Haarlem. Na een paar dagen kreeg zij iemand aan de deur, die zich uitgaf voor incasseerder, in dienst van een der dagbladen en die het voor de advertentie verschuldigde bedrag kwam innen. De dame gaf het geld mee. niet vermoedend, dat een paar dagen nadien opnieuw iemand van dezelfde krant zou verschijnen met de bedoeling, het geld te innen. Deze laatste bleek de werkelijke incas seerder te zijn. zodat de vorige persoon, die tot nu toe aan de politie onbekend is. zich aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Zaterdagmiddag is op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, ter hoogte van de Over- tonweg, een ernstig verkeersongeluk ge beurd. De negentienjarige mejuffrouw A. Sue- rink uit Heemstede, botste op het moment dat zij van de Overtonweg de Rijksstraat weg wilde oprijden, tegen een uit de stad komende motorfietser. Bij het ongeluk brak de fietsster het lin ker ddjbeen en liep zij een hersenschudding en een bloedende hoofdwond op. Zij is naar de Mariastichting overgebracht. Heeremans zal nog veel practische erva ring moeten opdoen om zijn bedoelingen kunstzinnig verantwoord te verwerkelij ken en om aan een uitvoering echt leiding te geven. Op de medewerking van het korps kon hij op deze avond ten volle rekenen, zodat hij zijn zin voor standvastige rhythmiek bij de vertolking van marsen, walsen en van de Klompendans uit Lortzing's „Tsaar en timmerman" kon laten gelden en de aanhef van de ouverture „De Kalief van Bagdad" van Boieldien van beloften ging spreken. Er waren voor dit jubileumcon cert vrij veel belangstellenden bijeen op het schoolplein, waarvan de accoustiek zeer voldeed. In de pauze wenste de heer H. Cnossen, voorzitter van de Haarlemse Bond van muziekverenigingen, „St. Caecilia" namens de bond geluk met haar jubileum. Hij hoopte, dat het korps zich staande zou weten te houden in de strijd', die de Haar lemse muziekkorpsen voor hun bestaan moeten voeren. P. ZWAANSWIJK. Op 2 September hoopt de heer J. de Haan zijn zilveren ambtsjubileum bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord- holland te gedenken. Als chef van het bureau bedrijfsbiblio theek en drukwerken onderhoudt hij met zijn collega's van het hoofdkantoor te Bloemendaal, van de districtskantoren en de pompstations een hecht contact. Door zijn liefde voor het vak en het be drijf heeft hij van zijn bureau belangrijk meer gemaakt dan normaal geëist kan worden. Het is de jubilaris niets liever dan anderen van zijn rijke gegevens te la ten profiteren, en daarvan wordt dan ook een dankbaar gebruik gemaakt. Door zijn collegiale eigenschappen is hij niet alleen een bekwaam ambtenaar maar ook een ge ziene figuur. Ook op kerkelijk, politiek en vakvereni- gingsgebied heeft hij veel en nuttig werk verricht. Het Interkerkelijk overleg heeft hem het secretariaat van de stichting voor bejaardezorg „De Blinkert" opgedragen, voorwaar geen sinecure. Als secretaris van het P.W.N.-jubileum fonds heeft hij de viering van talrijke ju bilea op eminente wijze helpen verzorgen; hij zal het dit keer aan anderen moeten overlaten, maar die vertrouwen dan ook op een warme belangstelling bii dit feest voor een verdienstelijk man. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de Haar lemse gemeenteraad om een stuk grond aan de Kerkhofstraat bij de Burgwal te ver kopen aan het aannemersbedrijf van W. J. van Herwaarden. Zoals men weet, was het raadslid, de heer E. F. Albrecht (Partij van de Ar beid) tegen dit met geringe meerderheid genomen besluit in beroep gegaan. Het aanvankelijke voorstel van B. en W. was om afwijzend te beschikken op een aanvraag van de heer Van Herwaarden om deze grond aan te kopen. Een meerderheid van de raad, met als voornaamste woord voerder de heer J. van Velsen (KVP) verzette zich hiertegen, terwijl van de zijde der voorstanders inzonderheid de heer M. J. Goedee (Arbeid) betoogd werd, dat een verkoop van deze grond niet in het be lang der gemeente zou zijn, omdat te zijner tijd deze wijk toch gesaneerd zou moeten worden en het dus gewenst zou zijn dat de gemeente dan de grond in handen zou heb ben. Verkocht men de grond nu wel, dan zou men later deze terug moeten kopen tegen een heel wat hoger prijs, omdat dan de schade aan de daar gevestigde bedrijven daarin verdisconteerd moest worden. Toch werd het voorstel om de grond niet te verkopen verworpen, waarna in een vol gende vergadering B. en W. de consequen tie trokken door een voorstel om het ter rein wel te verkopen op de agenda te plaatsen. Dit werd toen eveneens verworpen en wel om geen andere reden dan dat zoveel voorstanders verstek lieten gaan, dat zij geen meerderheid meer konden bereiken. Op de agenda van de daarop volgende vergadering verscheen een initiatiefvoor stel van de voorstanders van de verkoop. Zij zorgden toen bovendien in voldoende getale aanwezig te zijn, zodat het werd aanvaard. Daarop ging de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid bij Gedeputeerde Staten in beroep. Uit de motieven van dat College om het raadsbesluit niet goed te keuren blijkt, dat het zich de door het raadslid Goedee aangevoerde argumenten tot de zijne heeft gemaakt. Grote drukte heerste er Zaterdag in diverse straten van Haarlem, waar biljet ten werden uitgereikt, die gebruikt kun nen worden bij het verzamelen van een aantal kilometers voor het maken van rei zen per spoor. Anderhalf jaar geleden is Hoboca te Rotterdam met een actie begon nen en er zijn reeds zevenduizend winke liers aangesloten. In Haarlem reiken honderdvijftig winkeliers aan klanten kilometerbewijzen uit. Overtreding winkelsluitingswet Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat bakkers en melkhandelaren na zes uur 's middags nog verkopen. De afgelopen Zater dag zijn een melkhandelaar en een bakker wegens dit feit bekeurd. De politie is voorne mens in de naaste toekomst op grote schaal tegen deze overtreding van de winkelslui tingswet op te treden. Smeden Op het in de vorige week in Amsterdam gehouden examen voor „Vakbekwaaheid Smidsbedrijf en Ambachtsgedeelte Kachel smidsbedrijf" slaagden: P. de Groot uit Heemskerk, G. M. Hergarden uit Beverwijk, A. Th. Joosten uit Haarlem. G. de Jong uit Haarlem, L. van Driel uit Nieuw Vennep en H. J. v. d. Worp uit Haarlem- Alle cursisten werden opgeleid door de „Patroonscursus Haarlem", Centaurusstr. 30. ADVERTENTIE a.mstf'rd,ymseva'art20 tkl.1105?' MANGELWAS 55 CT. PER KG Vijf jaar geleden werd opgericht een Bond van amateur Opera- en Operettege zelschappen. Het is nu een organisatie, die niet minder dan 68 verenigingen in Neder land omvat. Zondag werd voor de tweede keer een Bondsdag gehouden, die, ter ge legenheid van het eerste lustrum, een bijzonder cachet kreeg. Het samentreffen had plaats in 't Openluchttheater te Bloe mendaal en was keurig georganiseerd door „Diogé". Negen verenigingen, aangesloten bij de B.O.O.G., waren uit verschillende plaatsen van Noordholland opgekomen en voerden in combinatie of afzonderlijk een programma zangstukken uit, ontleend aan het vrijwel algemeen bekende répertoire. „Z.O.V." uit Zandvoort en „Diogé" uit Haarlem traden, onder leiding van Henk Steenkist, met succes gezamenlijk op met nummers uit „De Zigeunerbaron". Hierbij werd geëxperimenteerd met een Ham mond-apparaat als begeleiding. Het instru ment werd vaardig bespeeld door Jos Car- pay en in zekere zin bleek het ook wel doeltreffend; maar het gemekker van het apparaat gaat op den duur toch stierlijk ver velen en haalt de vocale prestaties in een sfeer waarin zij niet thuis horen. Zo komt men terecht op het drijfzand van het banaal populaire. Toch moet het met zo'n Ham mond-apparaat mogelijk zijn een gezon dere klanksfeer te scheppen; alleen de ver leiding om dat net niet te doen schijnt groot te wezen. De Zaanse Operettevereni ging trad op met „Purmerend en Omstre ken" en „H.O.V." uit Heilo, onder de pit tige leiding van mevrouw R. van Hoorn. Deze combinatie had een eigen instrumen taal ensemble meegebracht, dat, hoewel van bescheiden omvang, zeer goed voldeed. Fragmenten uit de operette „Woestijn zang" van Romberg werden met smaak verklankt. Ook de solistische prestaties wa ren te loven. „Harmonie" uit Midden Beemster, kwam, onder leiding van de heer Bootsma, beschei den maar beschaafd voor de dag. 1 „Caecilia", Langendijk, „West-Frisia", Win kel en „Thalia", Middenmeer, alle drie onder leiding van de pianist-dirigent de heer Geerlings, wisten ieder afzonderlijk goede indrukken te wekken met hun soe pele koorzang. Ook de vlotte pianobegelei ding van de heer Geerlings voldeed alles zins en maakte een gezond effect. Ten slotte lieten deze drie verenigingen zich ook nog gezamenlijk horen. De ervaring van deze middag was, dat er in onze contreiën met animo gedilettan- tiseerd wordt op het gebied der operette en zulks zelfs op bijzonder opvallende wijze in kleinere plaatsen. De Bondsdag werd geopend met een toespraak van de voor zitter, de heer J. A. Ensink, en met dank woorden besloten door de vice-president de heer De Groote. Deze lustrumviering, die uiteraard velen in het Openluchttheater te samen bracht, kon ook de wenselijkheid doen ontstaan een operette in dit heerlijke natuurdécor op te voeren. Zou „Diogé" dit niet eens kun nen ondernemen, bijvoorbeeld met „De Zigeunerbaron", die men voor 't ogenblik in studie heeft? Proefondervindelijk weten wij dat de zangstemmen in het Openlucht theater goed tot hun recht korden. JOS DE KLERK. Bij een Zandvoortse slijter vervoegde zich in de loop van Zaterdag een Duits sprekende dame. die een fles likeur meenam en wilde betalen met een biljet van 100 Mark Toen de winkelier hiervan niet terug kon geven, over handigde zij een biljet van 50 Mark. Het enigszins vreemde gedrag van de dame was voor de winkelier aanleiding, het biljet op deugdelijkheid te laten onderzoeken, waarbij bleek, dat een niet meer in omloop zijnd bil jet hem in handen was gespeeld. Onmiddellijk trok hij op onderzoek uit en trof hij de be wuste dame bij de halte van de tram in gezel schap van twee Duits sprekende heren Toen hij de situatie uiteenzette werd hem direct onder vele excuses met in omloop zijnd geld betaald en het niet meer geldige muntbiljet teruggenomen. Nadat drie weken geleden een veertien tal vervoerders van zand en bestuurders van zandauto's door de kantonrechter te Haarlem waren veroordeeld tot geldboe tes van f 10 tot f 100, heeft de kanton rechter vanmorgen een vervoerder uit Haarlemmermeer geldboetes tot een be drag van f 275 opgelegd, wegens overtre ding van artikel 13 van de Wegenverkeers wet. Evenals de vorige keer betrof het een zaak van een vervoerder, die op zich ge nomen had zand te halen uit de Kenne- merduinen te Overveen en te brengen naar Haarlem-Noord. De verdachte was ten laste gelegd, dat onvoldoende maatre gelen getroffen waren om te voorkomen dat zand van de auto's woei. Tegen hem was door de Bloemendaalse politie pro ces-verbaal opgemaakt. De ambtenaar van het O.M., mr. H. La gerwaard, was van mening, dat het hier ernstige gevallen betrof en eiste geldboe tes tot een bedrag van f 600, subsidiair 25 dagen hechtenis. Mr. A. D. P. V. van Löben Seis merkte in zijn pleidooi op, dat er van overmacht sprake is. De vervoerder heeft een werk aangenomen ten bate van de woningbouw tegen een laag bedrag. Indien hij extra maatregelen moet treffen en minder zand op de auto's kan laden, dan zal hij een verlies lijden van f 150.000. Het is moge lijk de lading met een zeil te overspannen, maar dat betekent nog niet, dat er geen zand gemorst zal worden. De kantonrechter zeide, dat willens wetens tegen de wettelijke voorschriften is gehandeld. Er is inmiddels verbetering in de toestand ontstaan, doordat vervoer ders hun zandauto's van een schot hebben voorzien. Hij veroordeelde C. S. tot geld boetes van totaal f 275 subsidiair 55 dagen hechtenis. Ook had een Heemstedenaar zich te ver antwoorden. De eis luidde een geldboete van f 75, subsidiair 15 dagen hechtenis en de uitspraak f 35, subsidiair 7 dagen hech tenis. Zaterdagavond is de 34-jarige Haarlemse expediteur J. J. Petri in eerl douchecel van een huis aan het Spaarne te Haarlem door gasverstikking om het leven gekomen. Men vermoedt, dat de geyser in de hoogste stand heeft gebrand, waardoor de zuurstof, die in de douchecel, welke zeer kleine af metingen heeft, aanwezig was, geheel is verbruikt. Daardoor is de vlam gedoofd, terwijl het gas uit de geyser bleef stromen. De man heeft dit niet gemerkt en is ge stikt. Men heeft nog getracht met een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, doch deze pogingen bleven zonder resultaat. Zondagavond omstreeks half zes werd een over de Spaarnestraat in IJmuiden rijdende moeder met haar twee kinderen op de fiets door een roekeloze bromfietser aangereden. De nog onbekende man kwam met een mede-bromfietser van links de Rijnstraat uit en reed de fietsende dame, mevrouw G. uit Velsen Noord, pardoes aan. Zij viel en het vierjarig zoontje P. G., dat achterop zat kwam daarbij zo lelijk terecht, dat het met een schedelbasisfrac- tuur naar het Antonius-ziekenhuis moest worden overgebracht. De beide bromfietsers zijn doorgereden, naar voorlopig wordt aangenomen omdat zij de ernst van de situatie niet beseften. De politie verzoekt hen in hun eigen be lang dringend zich met haar in verbinding te stellen. Het kind, voor wiens leven aanvankelijk werd gevreesd, maakte het hedenochtend redelijk wel: het bewustzijn is terugge keerd. Het andere kind liep wat schaaf wonden op. Dr. G. E. Meuleman, Gereformeerde predi kant te Vijfhuizen, die door de generale syno de der Gereformeerde Kerk werd aangezocht om gedurende het studiejaar 1954-1955 col leges te geven aan de theologische faculteit van de universiteit der Eglise Réformée Evangélique Indépendante de France te Aix- en-Provence in Zuid-Frankrijk, zal de vol gende maand zijn functie aldaar aanvaarden. De predikant, die verbonden blijft aan de kerk van Vijfhuizen, zal Zondag afscheid nemen van zijn kerkelijke gemeente. Bij de varkens van de Zandvoortse varkens, teler P.. één der huurders van de varkens hokken binnen het circuit, stierven in de loop van de vorige week zeven bijna volwassen dieren. Vastgesteld werd. dat de varkenspest onder de dieren was uitgebroken. Men heeft maatregelen getroffen, om de ziekte te loca- liseren. De Zandvoortse muziekkapel heeft zich intensief op het zomeravond-concert, dat Za terdagavond in de muziektent op het Raad huisplein werd gegeven, voorbereid, want deze uitvoering overtrof alle andere, die wij deze zomer van het ensemble hoorden. Bo vendien bood men een vrijwel geheel nieuw programma en heeft men ingezien, dat popu laire melodieën en leuke wijsjes méér passen in de seizoensfeer, dan de licht klassieke mu ziek. die beter bewaard kan blijven voor de winteravonden. Het werd een aantrekkelijk programma, waarvan het publiek bijzonder genoot en waarvoor grote belangstelling be stond. Een mars door het dorp. waarbij de kapel werd voorafgegaan door het kranige, in keurige uniformen gestoken tamboercorps, werd de inleiding tot dit concert. Behalve met de populaire potpourri's van graag gehoorde melodieën, waarvoor directeur J. Wildschut de arrangementen schreef, oogstte men grote bijval met „Die Post im Walde", waarbij de trompetsolo door de heer Wildschut uit een venster in de bovenverdieping van de Twent- sche Bank op uitnemende wijze vertolkt werd en het orkest, onder de bekwame leiding van de heer B Balledux soepel volgde, waardoor een harmonisch samengaan werd verkregen. Een door de heer Wildschut gearrangeerde taptoe met medewerking van het tamboer corps. onder leiding van mej. H. Rudolphus. was het slot van deze avond. BINNENLAND Bij J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kinderdijk zullen Donderdagmiddag 26 Augustus twee schepen te water worden ge laten. Het zijn de diesel-electrische snijkop- zuiger „Langkuas" en haar zusterschip „Selajar", die bij de Industriële Handels combinatie „Holland" zijn besteld door de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaat- schappij Billiton en door de N.V. Singkep Tin Exploitatie Maatschappij S.I.T.E.M. Rotterdam heeft Zaterdag voor de 26e maal zijn bloemencorso gehad. Het was een stoet van bijna honderd deelnemers, die met elkaar hadden gewedijverd om zo goed mo gelijk voor de dag te komen en voor het merendeel sierkunstenaars erbij hadden be trokken om hun auto' §cooters en motoren een artistiek verzorgd en fleurig aanzien te geven. De normalisatie van de Steenwijker Aa van de Drents-Overijselse grens tot de Eesveenseweg is opgedragen aan de laagste inschrijver R. Bo'tje en Zn. te Zwolle, voor f399.500. De raming was f478.500. De wer ken zullen zich uitstrekken over een lengte van 4 kilometer. Van de grens af tot de kruissing van de oude Steenwijker Aa met de geprojecteerde rijksomweg om Steenwijk, za. de stroom over een lengte van ongeveer 2% kilometer worden genormaliseerd, ter wijl de overige lengte tot de Eesveenseweg geheel nieuw zal worden gegraven. De bodembreedte van de nieuwe stroom zal 7 tot 13.1 meter bedragen. In Nijmegen is de eerste internationale Kolpingweek in Nederland geopend, die tot en met 29 Augustus wordt gehouden. Deze Kolpingeongressen beogen de Christelijke band tussen de jonge werkers te versterken en een gezond Europees federalisme te vestigen. De Kolpingstichting werkt aan de vorming en ontwikkeling van jonge man nen die meewerken aan de vormgeving '■-an het openbare leven en de sociale hervor mingen. Mej. E. van der Meer heeft Zondag m de Julia Jan Woutersstichting te Oudeschoot onder grote belangstelling haar honderdste verjaardag gevierd. Ook burgemeester G. H. Kuperus van Heerenveen en zijn echt genote kwamen de oudste inwoonster van de gemeente gelukwensen. Een onbekende man is Zondagmiddag te Scheveningen in zee verdronken. Tezamen met 'n 12-jarige Zwitserse scholier uit Chaux de Fonds had hij zich te ver in zee begeven. Twee politie-agenten begaven zich te water en wisten de Zwitserse jongen te redden. Na enige tijd is de man uit het water ge haald. Hij werd naar een ziekenhuis over gebracht. Bij aankomst bleek, dat hij reeds was overleden. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „De schatten van Peru" in Utrecht, heeft de president van Peru be noemd tot commandeur in de orde van ver dienste van Peru prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Soaans Instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht, en tot officier in dezelfde orde mevrouw G. E. G. van GiffenDuyvis, archeologe te Groningen en mej. dr. M. Elisabeth Houtzager, directrice van het Centraal Museum te Utrecht. De door de Engelse genie gebouwde Bailybrug over de Maas tussen Wanssem en Welf is dezer dagen gereed gekomen. De brug is al opengesteld geweest omdat door de hoge waterstand van de Maas overzetting met het pontveer onmogelijk was geworden. De officiële opening zal half September ge schieden De nieuwe brug zal „Princes Margaretbrug" heten. Het tafeltennisteam van de Zandvoortse politiesportvereniging heeft Zaterdag in het voormalige distributiekantoor aan de Halte straat in een onderling tournooi kennis ge maakt met de cracks op dit gebied in Neder land. waarvan de meesten thans in Zandvoort logeren. Voor dit tournooi waren door de Zandvoortse politie sportvereniging prijzen beschikbaar gesteld, bestaande uit zilveren gebruiksvoorwerpen. Onder de vele belang stellenden die dit tournooi bijwoonden be vonden zich o.a. de korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman en de beide inspecteurs Douma en Van Buuren. Het tournooi bete kende een prachtige propaganda voor deze sport, want men heeft kunnen genieten van buitengewoon boeiend spel. De uitslag werd tenslotte: 1 B. Onnes (Sparta). 2. K. Meijer (Sparta) en na loting 3. M. J. Methorst (Z.P.S.V.) en 4. B. Cohen (Sparta). Een demonstratiewedstrijd tussen B. Onnes en L Stoop, geleid door Jaap du Buy werd in 3 games gewonnen door B Onnes. Het gezelschapspel „Round the table", dat hierna werd gespeeld, werd eerst voor Sparta gewonnen door L. Stoop, daarna voor Zand voort door M J. Methorst en gecombineerd wederom door L. Stoop. De heer M J. Methorst reikte na afloop de prijzen uit. waarna deze van de Sparta-ploeg als beste Zandvoortse speler een tafeltennis- De feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden priesterjubileum van pastoor Chr. W. van» Mierlo van de St. Bavo-parochie te Heemstede werden Zondagmiddag besloten met de opvoering van de revue „Wij vieren feest" op het terrein achter het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Herenweg. Men had hiervoor een decor van 15 m lang. 9 m diep en 9 m hoog opgeslagen, dat de plompe bunker sombqje herinnering aan donkere tijden voortreffelijk aan de blikken der toeschou wers onttrok. De revue was geschreven door één der me dewerkers van Antoon Sweers. die vooral in het eerste bedrijf van een geestige fantasie heeft blijk gegeven. De inzet met de oude pastoorsmeid, die het Latijn even goed be heerst als haar patroon, was zeker origineel gevonden en ook de volgende taferelen in de hemel gaven met vermijding van elke profa natie eveneens een humoristische aanleiding tot permanente hilariteit. Helaas wist de auteur de originaliteit in de twee volgende bedrijven niet steeds te handhaven. Met het optreden van een commère en een compère Vuur en Vlam die de jubilerende pastoor een geschenk willen aanbieden in de vorm van een kerkbank met gelouterde zielen van parochianen, vervalt hij nogal eens in effec ten. die door de geregelde herhalingen iedere verrassing moeten ontberen. Vandaar dat het blauwe potlood hier ongetwijfeld goede dien sten had kunnen bewijzen Toch werd een aantal bekende Heemsteedse toneelamateurs tot verrassende typeringen in staat gesteld. Lou Hopstaken bijvoorbeeld met een koddige luiwammes, kostelijk van mimiek: een beschaafde commère van Riet van Rooden; een charmant ijdeltuitje van Joke Roozen en niet te vergeten Bob Koster mans in de dubbelrol van Sint Petrus en de „Babbelaar". Verder was een beroep gedaan op de medewerking der parochiële jeugdver enigingen. waarvan tientallen leden door middel van rhythmische dansen en andere spelen de visuele stoffering van deze revue verzorgden. De finale bestond uit een geza menlijke opmars van deze afdelingen, die de jubilerende pastoor met een enthousiast ge zongen lied huldigden. Hierop betrad pastoor Van Mierlo het po dium. om te verklaren dat het voor hem lang niet eenvoudig was een passend woord van dank te vinden voor alle hulde, die hem gedu rende de laatste dagen ten deel gevallen was. Het is voor hem een waar feest geworden, zo echt en zo oprecht gemeend, dat hiermee een droom tot werkelijkheid werd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3