Agenda voor Haarlem Londen houdt met Washington en Bonn aan de EVG vast Ontmoeting met miereneter Chefarine „4" doet wonderen Dr. W.G.N. van der Sleen i Instelling van uit Zuid-Afrika terug Stappen van West-Duitse ambassade in Den Haag Geldnood bracht kweek scholieren tot diefstallen Weergave Slechte graanoogst in West-Duitsland Twee voorstellingen Circus Knie in Bloemendaals Openluchttheater Cafe Filho president van Brazilië WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 3 Hoop gevestigd op het Franse parlement U LEEST 't SILVER-STOEPKE Conferentie van gidsen en padvindsters gesloten Bij aanrijding in het water geslingerd Dr. Malans politiek voor blanken enig mogelijke Myxomatose op Noord-Beveland productschappen Vreemde ontmoeting van twee Noorse vrouwen Klacht van Duitse baders Katwijkse politie zou onjuist zijn opgetreden Rapport over Nieuw Guinea aan UNO Atoomontploffing kan het weer niet beïnvloeden NRU-Cursist dirigent bij de BBC „Blue Boy" kwam vissers boot te hulp 'n TIP VAN BOOTZ Rust in Rio de Janeiro na een rumoerige dag hersteld Strijkbout (Van onze correspondent in Londen) Ook in Londen is de stemming niet bijs ter opgewekt na de Brusselse conferentie, hoewel de Europese samenwerking niet als verloren wordt beschouwd. Churchill en Eden zullen Mendès-France niet hebben aangemoedigd door water in hun wijn te doen en Britse deelneming aan de Europese Verdedigingsgemeenschap te overwegen. De Britse houding jegens de gemeenschap is even zonneklaar als die van vijf van de zes continentale deelgenoten. De Engelse regering houdt met Washington, dr. Ade nauer en de rest het been stijf en acht ver der uitstel van de EVG ontoelaatbaar en funest, juist in verband met het nieuwe Sovjet-voorstel voor een conferentie over de Europese veiligheid. Versterking van het Westen door de EVG beschouwt Londen als voorwaarde voor nieuwe vooruitzichten in de verhoudingen met Moskou. Londen is teleurgesteld over het feit dat de Fransen blijkbaar nog steeds niet be seffen, dat de Britten het vasteland niet in de steek zullen laten, al willen zij door hun geografische positie en als centrum van een wereldrijk in strategisch opzicht hun be wegingsvrijheid handhaven. Er gaan echter ook waarschuwende stemmen op, dat niet elles over de boeg van de strategie mag worden gegooid. Bij zijn bezoek aan Chartwell is Mendès- France zeker nog eens herinnerd aan de Britse verplichtingen jegens het continent. Groot-Brittannië heeft beloofd zijn strijd krachten op het vasteland te houden, zelfs ten koste van de noodzakelijke mobiele strategische reserve, welke tot dusver in Groot-Brittannië zelf ontbroken heeft. Voorts heeft Gi-oot-Brittannië enkele maanden geleden een van zijn gepantserde divisies ter beschikking gesteld van het Europese opperbevel. Ook zal Groot-Brit tannië geen troepen uit Europa terugtrek ken zonder overleg. Tenslotte zal een Britse minister worden toegevoegd aan de minis terraad van de EVG. Ook in Londen hoopt men, dat het Fran se parlement eieren voor zijn geld zal kie zen, omdat de EVG het aannemelijkste plan is. Eden heeft nog in Juni gewaarschuwd voor het gevaar van een vacuum, dat wel licht nimmer opgevuld zou worden indien de EVG zou vallen. De Engelsen voelen er echter niets voor om Frankrijk met verwijten te overladen, omdat zij zelf niet zonder zonde zijn. Want al laten zij in militair opzicht Europa niet aan zijn lot over, veel geestdrift voor de politieke gemeenschap die het aanzien van West-Europa volslagen moet veranderen, is er in Groot-Brittannië niet geweest. De zo belangrijke politieke kant van de EVG ligt buiten de Britse realiteit en mentaliteit. Ook in de EVG als militair plan geloofden maar weinigen. In officiële kringen gaf men herhaaldelijk te kennen dat legers alleen in nationaal verband kunnen func- tionneren, maar tenslotte waren de Engel sen bereid zich met het nieuwe denkbeeld te verzoenen, omdat zij er formeel buiten bleven, al droegen zij om hun goede wil te tonen op het laatst een te integreren divisie bij. Churchill bekoelde Er dient aan te worden herinnerd dat Churchill in 1950 indirect de stoot gaf tot de EVG, toen hij in de Raad van Europa een Europees leger propageerde, waaraan ook Groot-Brittannië zou kunnen deel nemen. Van dat leger zou alleen het opper bevel geïntegreerd zijn naar het roemruch te voorbeeld van Eisenhowers invasieleger, aangevoerd door SHAEF, het internationale hoofdkwartier van de geallieerde expedi tie-strijdmacht. Toen Pleven een jaar later de EVG ontwierp, betoonden de Engelsen zich koel en hielden zich afzijdig bij het uitwerken van het plan, omdat zij niet wil den meedoen aan de politieke onderbouw. Het staat na de besprekingen op Chart well wel vast, dat Churchill op dit ogenblik ADVERTENTIE in dames- en weekbladen aanbie dingen van fantasie merkhorloges en onderaan staat een bon met vriendelijk verzoek VUL IN en ZENDT DIRECT OP aan Postbox No of z.g.n. MAILORDER, maar beide zijn voor U onbekende adressen, dus iedere waarborg of garantie van die kant is waardeloos. Het zijn meestal Fa's die morgen weer scheermesjes of vulpennen aanbieden of met de Noorderzon verdwijnen. Het gaat. hun om de winst en verder bent U een nummer. Voor minder geld, kunt U bij ons een beter horloge kopen, U ziet en WEET dan WAT U koopt. En mocht de betaling contant U moeilijk vallen komt U dan eens kijken en praten bij Grote Houtstraat 49 - Haarlem DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE WOENSDAG 25 AUGUSTUS Phoenixterrein: „Grand Cirque Internatio nal", 8 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 8 uur. City: „Heidi" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Heil below zero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vrolijke ge vangene", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 26 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Doops gezinde Kerk: Afscheidsavond Corrie ten Boom, 8 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvarié- té, alle leeft., 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft.. 10.30 uur. „Heidi", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: .Meneer Hulot met vacantie". alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robin Hood Jr.", 14 jaar, 2.30 uur. „Heil below zero", 18 jaar, 7 en 9.15 ur. Palace: „De vro lijke gevangene", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. geen gewijzigde NAVO aan de orde wil stellen, waarvan ook Duitsland deel zou uitmaken. Wat er zal gebeuren als de EVG defini tief van de baan zou gaan, weet men ook in Londen niet, al verhelen degenen, die nooit iets voor de EVG als doelmatige militaire organisatie hebben gevoeld, niet, dat men zal moeten terugvallen op een minder ge durfde en conventionele vorm van Euro pese samenwerking. Ook hier zal snelheid geboden zijn. De zwakheid van de Engelse practische geest is dat men te vaak het oog sluit voor de bezieling, die in de hogere beginselen ligt. In de Britse politiek, die zoveel uiteen lopende belangen in de Britse invloedssfeer moet verzoenen, worden bezielende begin selen, zoals die waarop de gedachte van de EVG berust, veelal verdonkeremaand.... Maar zwakheid of niet, het is allei-minst uitgesloten dat wanneer de EVG definitief zou falen, de oude Churchill opnieuw een klaroenstoot zal geven, maar dan als in leiding tot een werkelijk Brits initiatief dat gebaseerd zal moeten zijn op een nauwe samenwerking met de Fransen, die de En gelsen zeker niet voor het hoofd willen stoten. De conferentie van de Wereldbond van Gidsen en Padvindsters, die op Wout- schoten te Zeist is gehouden, is Dinsdag avond besloten met een kampvuur in het openluchttheater te Driebergen. Na de op voering van een openluchtspel sprak lady Baden Powell, die in het kampvuur, dat zelfs door de neerstromende regen niet kon worden uitgeblust, een symbool zag van een geslaagde conferentie, waaraan zij een goede herinnering zal meedragen. Ter wijl padvindsters met fakkels in het rond geschaard stonden, en anderen de vlaggen van alle landen omhoog hieven, werd lady Baden Powell als strijdster voor de wereld- broederschap luide toegejuicht, terwijl eendrachtig het lied „Alle menschen wer den brüder" werd aangeheven. In Terheide is de 24-jarige J. C. K., die per fiets op weg was naar Breda, op een noodbrug aangereden door een vrachtauto. Hij werd over de brugleuning in het water geslingerd. Toen men hem op de wal had gehaald bleek hij bewusteloos en ernstig aan het hoofd gewond te zijn. Hij is korte tijd later overleden. Hij was gehuwd en vader van één kind. De oerwoud-onder zoeker George Wy- man Caroll uit de Verenigde Staten heeft in de donkere bossen van West- Afrika 'n merkwaar dige ontmoeting ge had, die hem een goede vangst oplever de. Hij vond namelijk op zeker moment zijn weg versperd door een vreemdsoortig dier, dat op enige af stand leek op een kleine krokodil. Het beest staarde hem nieuwsgierig aan met zijn kleine, heldere oogjes en maakte geen aanstalten om te vluchten. Bij nade re beschouwing bleek het een groot model miereneter te zijn, wiens lichaam met scherpgerande schub ben is bedekt. Caroll slaagde erin het dier te pakken te krijgen en nam het mee naar Amerika, waar het thans in een „oer woud-dierentuin" te Columbia (New Jer sey) vele kijkers trekt. Het schubdier heeft het uiterlijk van een reptiel, doch behoort tot de zoog dieren en voedt zich met termieteneieren. Zijn schubben zijn zijn enige verdedigingsmiddel. Het kan met zijn sterke voorpoten grote houtblokken optillen, wat hem te pas komt bij zijn speurtocht naar eieropslagplaatsen van mieren. Dinsdag is dr. W. G. N. van der Sleen, een bekend publicist en spreker, woonach tig te Vijfhuizen, van een verblijf van drie jaar in Zuid-Afrika in het vaderland terug gekeerd. De 67jarige heer Van der Sleen, wiens meest recente boeken getiteld zijn „De Ca nadezen en hun land" en „Tussen Texas en Pacific", vertelde, dat zijn belangstel ling tijdens deze reis in hoofdzaak uitging naar de behandeling van de Bantoes. „Men heeft daaromtrent hier nog wel eens ver keerde opvattingen en ik hoop er het mijne toe te kunnen bijdragen om die recht te zetten", zo zeide hij. Met auto en kampeer wagen heeft hij onder meer Noord- en Zuid-Rhodesia, de Belgische Congo, Oost- Afrika en de streek van Zanzibar door kruist. Dr. Van der Sleen is van mening, dat de politiek van dr. Malan in Zuid-Afrika, die volgens hem door een eventueel opvolger nog wel iets verzacht zal worden, voor de tweeënhalf millioen blanken daar de enige mogelijke is en ook een grote kans van slagen heeft. In Zuid-Rhodesia bevinden zich circa 5000 onontwikkelde negers, die voor stem recht in aanmerking komen, maar dat nog niet allen hebben aangevraagd. Engeland heeft hun partnership beloofd en zij be grijpen wat dat inhoudt, hetgeen voor het bestuur aldaar nu niet direct prettig is. Men zit er een beetje mee in, aldus dr. Van der Sleen. In de Belgische Congo genieten de Ban- toe's een goede behandeling. Wel valt vol gens dr. Van der Sleen op, dat zij van de vrije gelegenheid tot verdienste en scholing eigenlijk te weinig gebruik maken. Ook aan Kenya hadden dr. Van der Sleen en zijn vrouw een bezoek gebracht. Hij had de indruk gekregen, dat de Mau- Mau over haar hoogtepunt heen is. Zij leeft teruggetrokken in schuilhoeken en de bevolking is er niet langer bevreesd voor. Terloops vertelde dr. Van der Sleen nog, dat hem in een der grootste hotels was op gevallen dat iedere blanke, man of vrouw, er zijn vuurwapens bij zich droeg. De dames in avondjapon in hun handtasje. Dit spruit echter niet zozeer voort uit vrees voor overvallen en aanslagen, doch is een gevolg van het feit dat men op elk ge wenst ogenblik aan de politie zijn vuur wapens moet kunnen tonen, op straffe van 200 pond boete. Laat men het thuis liggen dan is het spoedig gestolen. Dr. Van der Sleen besloot zijn korte on derhoud met de mededeling dat hij al weer diverse lezingen op zijn programma heeft staan en dat hij ook nog enige interessante oudheidkundige ontdekkingen meende te hebben gedaan. De konijnenziekte myxomatose is thans ook op het eiland Noord-Beveland gecon stateerd. In vrijwel alle Noord-Bevelandse dorpen hebben zich thans gevallen van deze ziekte voorgedaan. Alle tamme ko nijnen worden tegen de ziekte ingeënt. In de Memorie van Antwoord van de regering op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot instelling van zeven productschappen voor vee en vlees, voor groenten en fruit, voor tuinbouwzaden, voor margarine, vetten en oliën, voor gedistilleerde dranken, van productschappen en een hoofdproductschap voor akkerbouwproducten, betreuren de ministers dat niet in alle sectoren van het agrarische bedrijfsleven, waar product schappen een taak zouden kunnen vervul len, tussen de betrokken representatieve organisaties overeenstemming over de in stelling van zodanige lichamen bereikt is. De sectoren, waarin wèl overeenstem ming bereikt is, omvatten het grootste deel van het agrarische bedrijfsleven. De minis ters kunnen geenszins instemmen met de zienswijze van enige leden, dat de wer kingssfeer van de productschappen in de akkerbouwprod'uctensector een veel be perkter karakter zou dragen dan die der overige voorgestelde productschappen. De ministers zijn van mening, dat de kosten, verbonden aan de fuuctionnering der pro ductschappen, in een juiste verhouding zullen moeten staan tot de door die licha men te vervullen taken. Zij vertrouwen, dat naast de besturen zelf en de hen be noemende vrije organisaties de Sociaal- Economische Raad, die belast is met het toezicht op het financiële beheer der be- drijfsTichamen, aan dat punt aandacht zal schenken. Het zal aan de productschappen zelf ter beoordeling staan, welke taken zij binnen de grenzen, gesteld door de in de ontwor pen instellingswetten toe te kennen be voegdheden, zullen vervullen. Daardoo1' valt niet met zekerheid te zeggen, welke werkzaamheden de productschappen van de bedrijfschappen zullen overnemen. Vliegende schotel geland? OSLO (Reuter). Het hoofd van de politie van Mosjoen in het Noordelijk deel van Midden-Noorwegen, Stephenson, heeft medegedeeld, dat twee Noorse vrouwen beweren Vrijdag een gelande „vliegende schotel" te hebben gezien. Volgens het Noord-Noorse blad „Helgeland" hadden de vrouwen verteld, dat er een donkere man met lange haren was aankomen lo pen, toen zij bessen plukten. Hij had haar gewenkt naar een laagte te komen, waar zij een gelande „vliegende schotel" zagen. Het toestel had een doorsnede van onge-, veer vijf meter en zag er uit als twee schotels op elkaar, aldus de vrouwen. Vol gens het blad was de vreemdeling in de schotel gestapt, nadat hij teveergeefs ge tracht had zich verstaanbaar te maken. De schotel was rechtstandig met grote snelheid opgestegen en verdwenen. De vrouwen, twee zusters, zeiden dat de man gekleed ging in een soort overall zonder knopen. De politie heeft de vrouwen afzonder lijk ondervraagd. Zij deden hetzelfde ver haal met slechts geringe verschillen. Naar wij van de Duitse ambassade te Den Haag vernemen, heeft de Duitse pre dikant Joh. Löwenstein, die met zijn gezin vorige week Vrijdag moeilijkheden heeft gehad met de Katwijkse strandpolitie, deze aangelegenheid aanhangig gemaakt bij de Duitse ambassade te Den Haag, die op haar beurt stappen onderneemt bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vol gens de lezing van de Duitse predikant, die op grond van door de ambassade ont vangen inlichtingen bevestigd zou worden, is de politie door een onjuist optreden oor zaak van de moeilijkheden geweest, terwijl van Duitse zijde geen dreigende houding zou zijn aangenomen, geen daden van ge weld zouden zijn gepleegd en de bevelen van de politie zouden zijn opgevolgd voor zover zij begrepen werden. Voor de rechtbank te Arnhem hebben terechtgestaan twee jongelui, leerlingen van een kweekschool, J. C. de M. te Arn hem en J. W. de S. te Velp, beiden twintig jaar oud. Hun was ten laste gelegd het wegnemen van offerbussen met inhoud op 18 Mei in een R.K. kerk te Eist. Ook in andere kerken, te Nijmegen en te Arnhem, zouden zij zich hebben schuldig gemaakt aan soortgelijke diefstallen. De officier van justitie eiste tegen beide jongemannen een voorwaardelijke gevangenisstraf van) acht maanden met een proeftijd van drie jaar. De officier zeide in zijn requisitoir, het geheel eens te zijn met de conclusie van het reclasseringsrapport. Dit had volgens de officier wijze opmerkingen gemaakt over de hoofden van de verdachten heen aan het adres van ouders, die hun zonen met permanent geldgebrek op dergelijke scholen laten gaan. De jongens willen mee doen aan allerlei festiviteiten, jagen elkaar op, komen in een financiële paniekstem ming en laten zich verleiden tot het plegen van misdrijven. Het funeste van het orga niseren van uitgaanspartijen naast het schoolleven wordt te weinig ingezien door de ouders èn door de schoolleiding, aldus de officier. Deze verdachten zijn niet de enigen, die op het verkeerde pad zijn ge raakt. Mr. De Vries memoreerde gevallen van onderlinge geldleningen en diefstallen en van het verkopen van schoolboeken: men deed dit, alleen om maar te kunnen blijven meedoen. Mr. N. M. Muller merkte in zijn pleidooi op, dat men zich met verbazing en ontstel tenis had afgevraagd, hoe deze twee jon gelui tot zulk een misdrijf haddien kunnen komen. Omdat recidive uitgesloten is en er voor deze verdachten geen toekomst meer is als onderwijzer, vroeg pleiter een (ge deeltelijk voorwaardelijke) geldboete. Heden is het verslag van Nederland over Nieuw Guinea over 1953 gepubliceerd, dat telken jare ingevolge artikel 73 e van het Handvest van de UNO wordt overgelegd. Het rapport, waarvan exemparen in de Ne derlandse en de Engelse taal zijn gesteld, bevat ruim 100 bladzijden stencildruk, voorts uitvoerige bijlagen en een aantal fraaie foto's. Het vermeldt onder meer het bezoek van de Nederlandse parlementaire missie aan Nieuw Guinea, de samenwer king met Australisch Nieuw Guinea op eco nomisch en cultureel terrein en de contrac ten met de South-Pacific Commissie en de organisaties der UNO. De Nederlandse delegatie by de UNO heeft Maandag het Nederlandse standpunt ten aanzien van de status van Nederlands Nieuw Guinea uiteengezet. Dit geschiedde door de heer A. J. Spits voor de speciale commissie voor niet-zelfbesturende gebie den. Tevoren had de vertegenwoordigster van de Indonesische delegatie, Laili Roesad, het recht van Nederland betwist, aan de TJNO te rapporteren inzake het bestuur over Westelijk Nieuw Guinea. Dr. Sutton voor de B.B.C. Atoomontploffingen hebben geen merk bare invloed op het klimaat in de wereld, aldus heeft de directeur van de Britse weerkundige dienst, dr. Sutton, Maandag avond over de BBC verklaard. Zij zouden ten hoogste plaatselijke buien direct na de ontploffing kunnen veroor zaken. Het klimaat van de aarde zou al leen beïnvloed kunnen worden door de verspreiding van een massa stof en deel tjes in de atmosfeer ten gevolge van een ontploffing van de sterkte van de uitbar sting van de Krakatau in 1883, zeide dr. Sutton naar aanleiding van geruchten, dat de ontploffingen van de laatste tijd de oor zaak zouden zijn van deze regenachtige zomer. Hij betwijfelde het of de water stofbomontploffingen die sterkte hadden gehad. Oost-Duitse weerdeskundigen willen, dat er een wereldomvattend onderzoek wordt ingesteld om vast te stellen of waterstof bomontploffingen verantwoordelijk zijn voor slecht weer, aldus een Oost-Berlijns blad. Een der cursisten van de internationale dirigentencursus van de N.R.U., Gerald Gentry uit Engeland, is benoemd tot diri gent van het Scottish Orchestra van de BBC te Glasgow. Dit orkest bestaat uit zeventig musici. Gerald Gentry heeft dit jaar de dirigenten-cursus gevolgd bij de docent Ferdinand Leitner en verleden jaar bij de groep van Paul van Kempen. Deze jonge dirigent is uit negentig solli citanten gekozen voor een proefdirectie, omdat hij twee maal de dirigentencursus van de N.R.U. had gevolgd. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 ct BONN (DPA) Het regenweer, dat weken lang aanhield, heeft het nodig ge maakt de oorspronkelijk goede verwach tingen voor de West-Duitse graanoogst van dit jaar te herzien. In vakkringen meent men, dat een groot percentage van de oogst van dit jaar niet volwaardig zal zijn en dat het broodgraan aanzienlijke schade heeft geleden. De rogge moest meest snel worden geoogst en werd zeer vaak in zeer vochtige toestand binnen gehaald. Tarwe, zomergerst en haver staan, anders dan in jaren met normaal veer, voor het grootste gedeelte nog op het veld. In de kustgebieden moet reke ning gehouden worden met zeer zware verliezen bij de rogge. Alleen de winter- gerst is enigszins gunstig geoogst. In het Noord-Duitse kustgebied zijn overstromingen opgetreden. Het spoorver keer Hamburg-Westerland en Kiel-Lü- beck is verbroken. In Kiel krijgt de brand weer geen rust daar woonarken, kelders en tuinhuizen in alle delen van de stad onder water staan. Ook in de districten Husum en Rendsberg is hoog water. De 297 ton metende Rotterdamse kustvaar der „Blue Boy" heeft een in moeilijkheden verkerende vissersboot op sleeptouw ge nomen en naar de Engelse haven Boston gebracht. Het vissersvaartuig had motor storing. Zaterdag 28 en Zondag 29 Augustus zullen in het Openluchttheater te Bloemendaal de laatste voorstellingen van dit seizoen wor den gegeven. De Stichting het Nederlands Volkstoneel „De Toneelverenigipg" zal op voeringen verzorgen van „Circus Knie" van Carl Zuckmayer. In de - afgelopen winter hebben Johan Elsensohn en anderen met succes in vele delen van ons land dit stuk ten tonele ge bracht. Ook zijn er in Haarlem voorstellin gen gegeven. De oude roem van de familie Knie is gaan tanen en de troep, onder leiding van de oude Carl Knie (Johan Eisensohn), raakt Katharina Knie (Annie de Lange) neemt afscheid van haar vader (Johan Elsensohn) in moeilijkhdeen. Als de dochter Katharina (Annie de Lange) een jonge boer (Hans Tiemeyer) ontmoet, die zich voor haar in- teresseei't, neemt zij het aanbod aan het boerenbedrijf te leren. Voor het circus be tekent dit een zware slag. Na het overlijden van vader Knie wordt de definitieve onder gang van het circus verwacht. Katharina, de kroonprinses, voelt zich echter geroepen om de dynastie voort te zetten; met op offering van haar persoonlijk geluk neemt zij de leiding over en het circus trekt verder. Misschien is het u niet opgevallen dat wij eergisteren, Maandag, het einde van de hondsdagen hebben bereikt. Zij hebben een maand geduurd. Hun kokend-hete in trede hebben wij op 23 Juli beleefd. Ka lenders en zakagenda's zijn het hierom trent eens en wie zou ze willen tegenspre ken? Het staat nu dus vast dat wij geen periode van zulke grote hitte, als het woord hondsdagen aangeeft, meer hebben te wachten. Een geruststellend idéé, ofschoon er ditmaal weinig klachten over zijn geuit. Een andere opwekkende gave, ons ge schonken door het weer is, dat het zich beijvert records te verbeteren. Dit heeft ongetwijfeld aan het eind der maand Juli al velen troost bezorgd. Leven wij niet in een tijdvak, dat zich op ieder gebied onder scheidt door records? Ook het weer van de maand Augustus schijnt zich, tenminste in dit land, in de fiere reeks der recordhou ders te willen scharen. Misschien wel in de nog fierder rij der wereldrecordhouders, al zullen wij opnieuw een concurrent vin den in de Engelsen. Maar die hebben Roger Bannister al, die bij herhaling de Engelse mijl binnen de vier minuten heeft gelopen. De droom-mijl, heet dat. Nu, laten zij ons dan ook wat gunnen en er niet voort durend in hun kranten prat op gaan, dat zij het slechtste weer ter wereld te ver duren hebben, zonder daarvoor enig bewijs aan te voeren, Het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut is gewoon de charmante weersomstandigheden, waarin wij plegen te verkeren, als onbestendig aan te duiden. Wij hebben de indruk dat zij, integendeel, ongewoon bestendig zijn. Er is immers zo weinig verandering. Bestendigheid is dan ook een eis voor de verbetering van re cords. Met grilligheid komt men er niet. Vroegere jaren toonden zich vaak grillig; het jaar 1954 kan men deze wuftheid niet verwijten. Bij menigeen heeft blijkbaar de mening postgevat, dat de buitengewone prestaties van het weer een gevolg zouden zijn van de proefnemingen door Amerikanen en Russen met waterstof-bommen. Hun ge- dachtengang is niet moeilijk te bevroeden: zij beschouwen de H-bom als een enorme, geconcentreerde regenbui, die andere regenbuien ontketent. Er zit immers water stof in. Nu is niet alle eenvoud het ken merk van het ware en deze eenvoudige redenering is bepaald onwaar. Kwaad doet zij overigens niet; wie er de voldoening van een opgelost raadsel bij ondervindt geniete daarvan rustig voort. Voor de levendigheid van het gesprek kan hij de vliegende scho tels als medeplichtigen bij de zaak be trekken. In eik geval is het raadzaam niet onge duldig te worden. Wie hoopt op record verbetering moet daar dagelijkse- training voor over hebben. U ziet het aan Zatopek, die niet anders doet dan hardlopen, en aan Fangio, die niet anders doet dan auto rennen, en aan Drobny, die niet anders doet dan tennissen. Nog even geduld en wij genieten van de triomfantelijke Augus tus-score, ons door het K.N.M.I. verstrekt. Dan met frisse moed September in. Wie weet! Misschien zullen ditmaal niet zoveel mensen zeggen: je kunt wel merken dat het herfst wordt. Het zal hen niet opvallen. H. R. ADVERTENTIE De pensiongasten groepten tezamen, Wijl de regens geen einde namen. Maar iedereen genoot Ofschoon 't buiten goot, Van 'n Tip van Bootz. achter de ramen! Inz. Heer P. N., Epe ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. RIO DE JANEIRO. (Reuter/AFP). In de loop van de nacht is te Rio de Ja neiro de rust weergekeerd na een rumoe rige dag, waarop bureaux van de opposi tie en van kranten door woedende menig ten zijn bestormd. De politie voorkwam aanvallen op de Amerikaanse ambassade en Amerikaanse consulaten. President Cafe Filho die aan de macht kwam nadat de 71- jarige president Vargas zelfmoord had ge pleegd, zal vermoedelijk een regering op brede basis vormen, waarop het leger sterk heeft aangedrongen. Het oude kabinet is afgetreden. Eenige nieuwe ministers zijn al benoemd. Vice-president Cafe Filho nam het pre sidentschap op zich in het „Laranjeiras"- paleis in plaats van in het paleis van de president. Het publiek is toegelaten tot het vertrek in het Catete-paleis waar het stof felijk overschot van president Vargas ligt opgebaard om het staatshoofd de laatste eer te bewijzen. In Vargas' „politieke testament" wordt gezegd, dat zekere buiten- en binnenlandse groepen het land hebben willen beroven. Deze groepen hadden zich bovendien ge keerd tegen verhoging van de minimum lonen. Hij zegt het te betreuren, niet meer voor de minder bedeelden gedaan te heb ben, zoals hij zo gaarne gewenst had. In een radiotoespraak tot het volk zeide de nieuwe president, dat hii de politiek van Vargas tot verhoging van de levens standaard van de arbeiders zal voortzetten. Hij deed een beroep op het volk de poli tieke meningsverschillen te vergeten en hulde te bewijzen aan de overleden presi dent voor hetgeen hij voor het volk heeft gedaan. Om sabotagedaden door communisten en nieuwe ongeregeldheden te vermijden heeft de politie een aantal arrestaties ver richt. (Un. Press) In Porte Alegre werden drie personen gedood en 10 gewond, toen Braziliaanse troepen het vuur openden op betogers. De demonstraties droegen in het algemeen een pro-Vargas karakter. Een mevrouw uit Rotterdam ging gis- teren met vacantie naar Oostvoorne. j Daar aangekomen kwam ze tot de ont- dekking, dat ze thuis het strijkijzer aan had laten staan. Direct belde ze de politie in Rotterdam op en een agent ging op onderzoek uit. Gelukkig had- den de buren een sleutel. De strijkbout was reeds door de strijkplank heen ge- i brand. De agent schakelde de stroom uit en doofde het smeulend hout, zodat erger werd voorkomen. lutiaaiiiaiaaaiiiiiiiiaaiiaa

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5