Kort en bondig Paard Hermine door brandweer uit mestput gehaald Washington beraamt middelen om Duitsland te bewapenen Twee ongevallen op tribune Hogere kolentoeslag Haarlemse gesteunden Provinciale pijpersdag te Haarlem Weens Spoorwegkoor naar Haarlem Bruin leidingwater hoeft geen onrust te verwekken Strijcl om roeititels begonnen Uitslaande brand aan de Schalkwijkerweg Brülenspecialist Schmidt Geslaagde fietsenraliye voor jongelui Bloemendaal DONDERDAG 2 6 AUGUSTUS 1954 Pechdag voor circus in Haarlem Gaat 1 October in C.J.M. V. organiseert: Op Zaterdag 11 September Burgerlijke Stand van Haarlem PTT-ambtenaar A. Baas met pensioen Collectanten gevraagd door anti-t.b.c.-vereniging Directeur Waterleidingbedrijf Vier van Njord tweede achter snelle Tsjechen Het Spaarne verslagen Mr. Proper spreekt niel in Hervormd wijkgebouw De kwestie met de handballers van OSS Dansstudio v. d. Moolen naar Beigië E.V.G. wordt op sterven na dood geacht Familiefietstocht groeide uit tot Duin en Daal rallye Jubileum op het kadaster Jubileum bij Haarlems Leger des Heils Amsterdamse Beurs De laatste dag van het optreden van het Grand Cirque International in Haarlem is voor dit circus niet hijster voorspoedig ver lopen: in de middagvoorstelling maakten temidden van dc toeschouwers drie kleine kinderen een val van twee meter. Des avonds overkwam een 59-jarige dame het zelfde en tenslotte raakte een der circus- paarden in het holst van de nacht verzeild in een mestput, waar het dier door de brandweer niet dan met de grootste moeite kon worden uitgehaald. Tijdens de gisteren gehouden matinee voorstelling van het Grand Cirque Interna tional in Haarlem is een elfjarig jongetje met zijn zusjes van zeven en acht jaar van een hoogte van twee meter gevallen, door dat de zitplank, waarop zij zaten, losliet. Deze zitplank was met een ijzeren pen vastgezet, doch waarschijnlijk door de uit bundigheid van de kinderen is de plank los- gewipt. Toen de kinderen van de eerste schrik waren bekomen, wachtte hun een aardige verrassing: zij mochten de rest van de voorstelling bijwonen op de logeplaatsen, zodat zij hun schaafwonden spoedig geheel vergeten waren. Tijdens de avondvoorstelling heeft een 59-jarige dame, toen zij te ver achterover leunde, een val van ruim twee meter ge maakt. Zij klaagde over pijn in de rug; bij onderzoek in het Grote Gasthuis bleek, dat zij vermoedelijk een wervelfractuur heeft opgelopen. De circusdirectie heeft de dame vijf gul den aangeboden als vergoeding voor het niet bij kunnen wonen van de rest van de voorstelling. Paard in prut De volgende en laatste pech van de dag kreeg het circus toen een van een stel van twee paarden, die naar het weiland van de veehouder Van Schie aan de Schalkwijker- weg werden gebracht, op de boerderij, blijkbaar een beetje schichtig geworden Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem op voorstel van de directeur van Sociale Zaken besloten de brandstoffen- toeslag voor de door de gemeente gesteun den deze winter niet onbelangrijk te ver hogen. De brandstoffen toeslag voor gehuwden zal van f 3.50 op vier gulden per week wor den gebracht, die voor kamerbewoners van twee gulden op f 2.50. De toeslag voor alleenwonenden (wedu wen en daarmee gelijkstaande groepen), die vroeger f 2.50 per week bedroeg, zal met ingang van dit winterseizoen gelijk worden aan die voor gehuwden, dus ook vier gulden per week. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 11 September wederom een tamboers- en pij persdag in Haarlem worden gehouden, waaraan een zestal corpsen van de afde lingen van de Christelijke Jongemannen- vereniging (C.J.M.V.) uit de provincie zul len deelnemen, namelyk „Excelsior" en „Oranje-Nassau" uit Amsterdam, „Prins Maurits" uit Bussum, „Beatrix" uit Hilver sum, „Kracht en Vlugheid" uit Zaandam en het corps van de Haarlemse C.J.M.V. De aankomst van de corpsen is om streeks vier uur in de middag. Zij marche ren van verschillende punten van de stad (Kennemerplein, Nagtzaamplein, Schouw tjesplein, Brouwersplein, Soendaplein en Lange Margarethastraat) naar het Kenau park, waar de officiële begroeting van de gasten door de voorzitter van het Haarlem se C.J.M.V.-pijpercorps, de heer G. W. Soo- mer, plaats heeft. Om kwart voor vijf begint het défilé, voorafgegaan door achttien vlaggendraag sters, voor burgemeester en wethouders. In het gebouw van de C.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat wordt de maal tijd gebruikt en wordt een feestprogramma, met goochelaar, films en orkest, ten beste gegeven. Om kwart over acht wordt op de Grote Markt een taptoe gegeven, welke om kwart over negen zal eindigen. In totaal zijn er 350 medewerkenden. HAARLEM, 25 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 25 Aug., T. J. de Vries en C. Puts; W. H. Eliëns en C. M. Asseler; G .H. Dekkers en H. Hartsuiker; C. van Alphen en P. Th. van der Kleyn; P. Vis en H. Haunert; G. K. J. Roos en P. H. Hendriks; K. P. van Donselaar en S. Marotel; P. C. de Wilde en A. Mentjox; J. Stuut en G. van Egmond; J. Schoen en T. Riemers; O. F. Hentschke en C. van Tongeren. GEHUWD: 25 Aug.. H. L. Daams en G. C. Tweehuijsen; J. W. Rodenburg en M. de Boer; G. J. Spierings en H. M. Lagerweij; J. Boon en C. Clavaux; G. S. Janssen en A. Vrenegoor; J. M. de Mooij en R. Verhoef: F. Hoijer en M. J. F. van Usch; G. P. M. Piek en J. P. Borger; C. W. Borger en J. H. F. Vosse; J. D. Korevaar en C. Gerritsen; A. Martens en J. Karei; J. Bakker en G. Heij- mel; W. de Rooij en G. F. Semee; A. Taal en G. M. Heinis; J. Gaemers en J. Jansen; A. Jongejan en B. Heijman; J. M. van Eis en Th. Balster; J. P. Arnold en F. W. D. Blij- leven; J. J. Damave en B. S. van Schaik; E. G. van der Horst en M. N. Hessels; W. W. H. Leising en C. M*. van Westerhoven. BEVALLEN van een zoon: 23 Aug., D. E. van WaartBourgonjen; B. Warren—Vrolijk; 24 Aug., M. J. Maliepaard—Weijgand; T. HerfstMaarschalkerweerd; 25 Aug., H. M. Selhorstvan der Putten; A. B. Hensen van Es; G. GeldofJeninga. BEVALLEN van een dochter: 24 Aug., M. ter MaatBoogaard; A. Chr. Beijleveldt Wenke; 25 Aug., J. P. Kühn—Kloos; A. van Oostenvan Hunnik; H. Timmermans Meijer. OVERLEDEN: 24 Aug., W. van Honscho- ten, 69 j., Kamperlaan: A. LebbeKoster, 74 j., Havikstraat; D. G. van der Meulen, 73 j., Hazepaterslaan. Rectificatie. BEVALLEN van een zoon: 21 Aug., G. van den Bogaaritvar. der WzL van de overgang van het licht in het don ker, in een mestput liep. Het paard gleed op zijn flank, waardoor tenslotte alleen de rugwervels nog boven de oppervlakte uit staken. Twee man van het circuspersoneel stelden alles in het werk het dier uit zijn benarde positie te verlossen, doch zonder resultaat. Hermine werd zenuwachtig en beet naar haar bevrijders. Vervolgens werd de brandweer gewaarschuwd, die assisten tie verleende, die, na ruim twee uur mar telen, meer succes had. Nadat Hermine weer vaste grond onder de benen had ge kregen, bleek zij wonderlijk snel te beda ren. Korte tijd later kon men haar rustig grazend aantreffen. Naar wij vernemen zal het koor van het Weense spoorwegpersoneel, het Wiener Eisenbahnerchor, op Maandag 27 en Dins dag 28 September een bezoek brengen aan Haarlem, waar het de gast zal zijn van zingende collega's van de Nederlandse Spoorwegen, de leden van het koor „Elec- trisch Materieel". Het ligt in de bedoeling, dat op Dinsdag avond het Weense koor en concert geeft in het gebouw van de Nederlandse Protes tantenbond aan de Jakobstraat. „Elec; trisch Materieel" zal daarbij ook een paar nummers laten horen. De daarop volgende dag vertrekt het koor weer naar Wenen. Het ligt in de bedoeling, dat in 1955 „Elec- trisch Materieel" een bezoek aan de Oos tenrijkse hoofdstad zal brengen en dan op zijn beurt bij de leden van het Wiener Eisenbahnerchor zal logeren. Op Zaterdag 28 Augustus zal door de afdeling Haarlem van de Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiën ten in Nederland een straatcollecte wor den gehouden. Deze vereniging heeft zich meer dan dertig jaar tot taak gesteld de t.b.c.-patiën- ten van alle gezindten, gedurende en na hun kuur in materieel en financieel op zicht tegemoet te komen. Om dit werk te kunnen voortzetten is veel geld nodig. Wil deze collecte slagen, dan is het no dig dat vele collectanten (trices) zich voor deze collecte aanmelden. Men kan zich op de dag der collecte melden in de bovenzaal van Café-Restau rant Munniks, Grote Markt en in de bo venzaal van Café-Restaurant Doves, Ju- lianapark hoek Soendaplein. In beide ge legenheden kan men van 9 uur 's morgens af terecht. Na 48 dienstjaren zal de heer A. Baas, „employé 1" bij de P.T.T., Dinsdag a.s. we gens het bereiken van de 65-jarige leeftijd het staatsbedrijf met pensioen verlaten. In 1906 trad hij als telegrambesteller in dienst bij het postkantoor Haarlem, in 1910 volgde zijn aanstelling als besteller, in 1917 werd hij tot assistent, en in 1948 tot employé 1 benoemd. In deze laatste rang beheert hij het pasimuntloket in het post kantoor Zijlstraat. De heer Baas, die drager is van de zil veren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, zal 31 Augustus om vier uur n.rn. in de cantine van dit post kantoor afscheid nemen van zijn chefs en collega's. Vanmorgen om half twaalf hadden wij een onderhoud met de heer J. Buiter, direc teur van het gemeentelijk gas- en water leidingbedrijf in Bloemendaal, als gevolg van de vele klachten over en informaties naar de oorzaak van het leidingwater, dat de inwoners als bruin en vuil bestempelden. Na ons bezoek zijn we tot de zekerheid ge komen, dat van enige ongerustheid geen sprake behoort te zijn en dat dit biologisch absoluut zuiver water gewoon bruikbaar is. Wanneer men een emmer van dit bruinach tige water aftapt en het enige tijd laat be zinken verdwijnt de abnormale kleur weer. Bloemendaal is bezig met het voltooien van een nieuw filtergebouw voor de wa terleiding. Een van de toegepaste mogelijk heden is geweest het opvoeren van de zuurstofhoeveelheid in het water van vijf milligram tot tien milligram per liter. Het water krijgt daardoor een grotere deugde lijkheid. Dit verhoogde zuurstofgehalte heeft in de eerste maanden ook echter een nadeel, waarvoor Bloemendaal al werd ge waarschuwd door Zandvoort, dat met dezelfde moeilijkheden te kampen heeft ge had. Na 1911 is er in de waterleidingbuizen wel wat vuil blijven zitten en dit lost zich nu langzamerhand op. In de gemeente Zandvoort heeft men gedurende een half jaar van tijd tot tijd last van dit een abnor male kleur aannemende water gehad. Dit vuil bestaat uit ijzeroxyt en mangaanoxyt bruinstof). Vooral het laatstgenoemde geeft de vuile bruine kleur aan het water, maar als men het overgebleven poeder na bezinking en drogen zou wegen, dan zou het gewicht maar uiterst gering zijn. Brandweer (onschuldig) de oorzaak Woensdagmorgen tegen acht uur begon nen de eerste klachten al bij het kantoor van het gas- en waterleidingbedrijf aan de Donkerelaan binnen te komen, voorname lijk van inwoners van de wijk Overveen. Die klachten en informaties namen steeds toe, zodat de telefoon vrijwel de gehele dag „rood-gloeiend" heeft gestaan. Als directe oorzaak van deze voor de inwoners minder prettige gebeurtenis een gebeurtenis In stralend zomerweer zijn vanmorgen de Europese roeikampioenschappen op de Bosbaan begonnen. De roeiers hadden de flauwe Noord-Noord-Oosten wind iets tegen, de temperatuur was ideaal, name lijk 70 graden Fahrenheit. Begonnen werd met het nummer vier met stuurman. In de eerste heat startten Engeland, Finland, Noorwegen en Joegoslavië. De uitslag luidde: 1. Groot-Brittannië (Royal Engineers R.C.) 7.13.2; 2. Finland (Rodklubben A.E.B.) 7.15.1; 3. Joegoslavië (Crvena Zveda) 7.24.6; 4. Noorwegen (Haldens Roklub) 7.27.2. Groot-Brittannië gaat over naar de halve finales, de anderen roeien in de re- pêchages. In de tweede heat startten Zweden, Rus land, Zwitserland en Italië. Op 500 meter lagen de Russen al ruim een lengte voor, roeiend met een krachtige haal. Op 750 meter bedroeg de voorsprong van de Rus sen reeds 3 lengten, Zweden lag tweede en Zwitserland derde. Met grote voor sprong, rustig roeiend won Rusland on bedreigd. 1. Rusland (Krylja Sovetov) 7.05.5; 2. Zweden (Stromstads Roddklubb) 7.18.2; 3. Zwitserland (Ruderclub Thalwil) 7.24.6; 4. Italië (Sebino) 7.26.4. In de derde heat was de uitslag: 1. De nemarken (Aarhus Roklub) 7.13.3; 2. Bel gië (Societé Royale Nautique Anversoise) 7.16.4; 3. Frankrijk (Besangon-Lyon) 7.19.2. In de vierde heat won Tsjechoslowakije (U.D.A.) (7.21.6) vóór Nederland (Njord) 7.24.4 en Egypte (Cairo University R. C.) 7.43.5. Tsjechoslowakije gaat over naar de hal ve finales. De anderen roeien in de repêchages. In deze vierde heat waren de Nederlan ders en Tsjechen het snelste weg. De Egyptenaren lagen op 750 meter reeds een lengte achter. De Tsjechen leidden toen met een halve lengte op Njord. De Tsjechen roeiden een tempo van 38. Njord 35 in een rustige, zeer goede stijl. Egypte was voor de helft reeds uit de strijd. Op 1000 meter hadden de Tsjechen in een tempo van 38 een lengte voorsprong op Nederland, dat laag bleef met een tempo van 33. In de twee zonder stuurman zag men in de eerste heat het met spanning ver wachte duel tussen de Henley finalisten, de ploeg van Het Spaarne en de Russen. De andere ploegen waren die van Zweden en Italië. Onze landgenoten en de Russen lagen naast elkaar. Na een prachtige start nam Het Spaarne een kleine voorsprong, doch door een snoek van de slag ging die weer verloren. Toch bleven de Haarlemmers voor lig gen. De Italianen kwamen goed mee. Zweden viel al direct terug. Met een kleine voorsprong bleef Het Spaarne naast de laag roeiende Russen (32) liggen, de Haarlemmers sloegen eveneens 32. Derde was de Italiaanse twee in een zeer hoog tempo (40). Op 1000 meter lag Het Spaar ne, in een tempo van 34 een halve lengte voor op de Russen. De 1000 metertijd van Het Spaarne was 3.43.2. Toen sloegen de Russen een tussenspurt. Boord aan boord gingen de twee prachtig roeiende ploegen over de baan. Hard gingen de Russische bladen door het water en hoe Het Spaarne ook vocht, ze moesten de Russen op 1750 meter een kwart lengte laten. Italië, nog steeds hoog slaand (38) kwam ook weer wat bij. De Russen hadden in tussen een halve lengte op de Nederlanders genomen. Een goed herstel bracht de Italianen tot vlak bij Het Spaarne. Toen spurtten de Haarlemmers fel en in een spannend duel liepen ze op de Russen in, kwamen voor bij, maar op de eerste baan kwamen ook de Italianen mee. Zij finishten krachtiger, zodat ze eerste werden. De Russen waren uitgeroeid en werden derde, Het Spaarne kwam op de tweede plaats. De tijden waren: Italië 7.45.1, Nederland 7.48.4, Rusland 7.51.2, Zweden 7.59.4. Twee zonder stuurman In de derde heat van de twee zonder stuurman won België (7.49.9) vóór Groot- Brittannië (8.09.5) en Joegoslavië (8.13.2). De uitslag van de vierde heat was: 1. Duitsland (8.01.1, 2. Tsjechoslowakije 8.28.6. In de afgelopen nacht heeft een brand gewoed in de bovenverdieping van een timmerloods aan de Schalkwijkerweg, die, hoewel hij als uitslaande brand was ge meld, binnen tien minuten door de brand weer is bedwongen. Omstreeks twee uur waren enige brand weerlieden onder leiding van de onder commandant, de heer J. P. Pollé, op een boerderij aan de Schalkwijkerweg bezig een paard van het Grand Cirque Inter national uit een mestput te halen. (Men zie daarover ons bericht elders in dit blad). Toen zij in Zuidelijke richting keken, za gen zij, dat er vlammen lekten uit het dak van een timmerloods. Zij stelden zich ogenblikkelijk in verbinding met de brand weerkazerne, waar reeds een melding voor uitslaande brand was binnengekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse en be gon met drie slangen het vuur te bestrij den. De bovenverdieping van deze loods, toebehorend aan de heer M. J. Metselaar uit Haarlem, doet dienst als opslagplaats voor hout. Na tien minuten konden de brandweerlieden, die werden aangevoerd door commandant H. C. Vernout, in tegen woordigheid van de heer M. K. Fehres, districtsinspecteur van het brandweer wezen, beginnen met het nablussingswerk. De schade, die door verzekering wordt gedekt, kon nog niet precies worden vast gesteld. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door een weggeworpen brandend eindje sigaret. Behalve het dak liep ook de benedenverdieping, een werkplaats voor machinale houtbewerking, enige brandschade op. echter, die ook door de directie van het gas- en waterleidingbedrijf met lede ogen wordt aangezien en waar men al het mo gelijke doet om de abnormale toestand zo gauw mogelijk te verhelpen wordt de oefening beschouwd, die Dinsdagavond in Overveen in het bijzijn van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller door de brand wachten van dit rayon van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal werd gehouden. Door de brandweeroefening werd een plot selinge grotere snelheid in het leidingnet gebracht. Daardoor kwam het in het lei dingnet aanwezige vuil sneller in bewe ging. Toen bovendien het waterbedrijf door spuien via de brandkranen in Overveen het vuil uit de leiding trachtte te krijgen werd door de grotere snelheid nog meer vuil los gemaakt en hierin deelde ook het gehele voedingsnet, zodat in de middag eveneens klachten uit de wijken Aerden- hout en Bloemendaal werden ontvangen. Hedenmorgen bleven de klachten beperkt tot die van inwoners uit Aerdenhout. Het spuien kostte de gemeente Woensdag een hoeveelheid water, dat een derde deel be droeg van het normale waterverbruik, dat gemiddeld op twee millioen liter per dag kan worden vastgesteld. Er werd dus zo'n zes- tot zevenhonderd kubieke meter (zes tot zevenhonderdduizend liter) gespuid. Zoals reeds gezegd zal de situatie, die zich Woensdag voordeed, nog wel eens meer voorkomen. Men behoeft zich over dit water dan zeker niet ongerust te ma ken en gebruike het water, zoals hierboven is vermeld. De lezing van mr. M. D. Proper, voor zitter van de communistische fractie in de Haarlemse gemeenteraad, over zijn reis naar Oost-Duitsland heeft vanavond niet in het Hervormd wijkgebouw plaats, zoals in de bedoeling lag, maar in de voorzaal van „Brinkmann". Naar wij menen te weten is er bezwaar gemaakt tegen het feit dat deze spreek beurt in het Hervormd wijkgebouw zou worden gehouden, toen uit de aankondi ging in de pers bleek, dat deze lezing een niet zo strikt-besloten karakter draagt als aanvankelijk schijnt te zijn verondersteld. Overigens is deze lezing een particulier initiatief van de heer Proper, zij wordt niet gehouden onder auspiciën van de een of andere organisatie. Naar aanleiding van het gisteren door ons gepubliceerde over de handballers in Zandvoort, die zich van. de gymnastiek vereniging Oefening staalt spieren" lieten overschrijven naar „Zandvoortmeeuwen", verzoekt het bestuur van OSS ons haar zienswijze over deze zaak te willen be kend maken, welke op het volgende neer komt: Inderdaad kon het handbaltournooi van 22 Augustus als sluiting van de jubileum feesten geen doorgang vinden door het niet tijdig gereed komen van de herstellings werkzaamheden aan de velden. Het be stuur heeft echter alles gedaan, om deze velden tijdig gereed te hebben, waarmede echter pas eind Juli werd begonnen, zodat spelen hierop thans onverantwoordelijk zou zijn. Het is te begrijpen, dat deze gang van zaken bij de handballers ontevredenheid wekte. Het bestuur betreurt echter, dat een aantal van hen, zonder hierover met het bestuur in contact te treden, overleg pleegde met het Zandvoortmeeuwenbe- stuur over het beschikbaarstellen van een veld. Toen dit verzoek werd afgewezen en het Zandvoortmeeuwenbestmir alleen be reid bleek speelruimte te verstrekken als voldoende handballers lid werden van Zandvoortmeeuwen, werd nog steeds zonder overleg met het bestuur nóch door de handballers, nóch door het Zand- voortmeeuwenbestuur dit aanbod geaccep teerd. Op de bestuursvergadering van 30 Juli werd deze beslissing door de heer A. van Duijn, die de besprekingen geleid bleek te hebben, kenbaar gemaakt en tevens medegedeeld, dat een 30 tal leden als handbal-lid zouden bedanken bij OSS. Het vertrouwen in de heer Van Duijn als be stuurslid werd daarop onmiddellijk opge zegd, waarop deze staande de vergadering bedankte. Verontwaardigd over een en ander wer den door het bestuur van OSS stappen on dernomen. Een mondeling verzoek aan het Zandvoortmeeuwenbestuur, om de toezeg ging, aan leden gedaan, in te trekken, en eerst deze aangelegenheid nader met het bestuur van OSS te bespreken, werd afge wezen. Zowel de beschermheer, burge meester mr. H. M. van Fenema, het ge meentebestuur als het Nederlands Hand- balverbond, werden hiema van deze aan gelegenheid in kennis gesteld. Hopelijk zal alsnog een bevredigende oplossing wor den gevonden, waaraan de bondsbemidde- laar thans werkt, die zijn conclusies in een rapport aan beide partijen zal voorleggen. Inmiddels besloot het bestuur van OSS in elk geval de handbalafdeling te handha ven en de trainingsuren in de zaal van kracht te laten blijven. BINNENLAND Naar het Bureau voor Statistiek van de gemeente 's Gravenhage meedeelt, zijn in het tweede kwartaal 1954 4300 aanvragen voor een zelfstandige woning ingediend. Hier tegenover staat, dat 3500 aanvragen konden worden afgevoerd. Per 1 Juli 1954 waren in Den Haag nog rond 20.000 aanvragen ge registreerd, waarvan er 5200 als urgent zijn te beschouwen. Op de Tweede Tactische Vliegbasis Eindhoven is Woensdag de eerste ouderdag gehouden. Ongeveer 2500 ouders, vrouwen of verloofden der militairen waren aanwezig op het vliegveld. Na een bezichtiging van diverse onderdelen der vliegbasis en enkele exposities gebruikte het grote gezelschap een warme maaltijd in een hangar, waar de commandant van de vliegbasis, kolonel- waarnemer H. P. Zielstra zijn gasten toe sprak. 's Middags volgden er vliegdemonstra- ties. Te Delft vertoeft thans Sjeik Faki uit Mekka. De Sjeik, die vergezeld is van zijn zoon, bezocht gisteren de oliefabrieken „Calvé-Delft", waar hij enige zakelijke be sprekingen voerde. Hedenavond zou hij het militaire muziekfestival „Taptoe-Delft" bij wonen. De erepromotie van de letterkundige Dirk Coster te Delft aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam zal geschieden op Maandag 8 November. Als promotor treedt op prof. dr. N. A. Donkersloot. ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 21 Lev. alle ziekenfondsen TEL. 11057 De leerlingen van dansstudio H. van der Moolen te Heemstede ondernemen 4, 5 en 6 September een driedaags uitstapje naar België, waarbij onder meer een bezoek zal worden gebracht aan Brussel, Namen en Dinant. Zij maken dan tevens van de ge legenheid gebruik, de invitatie van dans instituut A. Lauwer te Antwerpen te ac cepteren, zodat daar op Zondag 5 Septem ber eens dansavond in wedstrijdverband wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling dat de Belgische dansamateurs binnenkort tot een tegenbezoek aan Heemstede zullen overgaan. (Van onze correspondent in Washington) Ten aanzien van de Europese Verdedi gingsgemeenschap houdt men zich op het departement van Buitenlandse Zaken in Washington officieel aan het gezegde: „Zo lang er leven is, is er hoop". On-officieel geeft men echter toe dat de E.V.G. op sterven na dood is. De grote vraag is: „Wat gebeurt er nu?" Officieel weigert men zich hierover uit te laten, maar niettemin is het duidelijk dat de Amerikaanse regering een oplossing overweegt waarbij West-Duits land souverein wordt en zich mag bewape nen. Gesteld echter dat Groot-Brittannië al bereid is West-Duitsland toestemming te verlenen tot herbewapening, dan is toch Een zetfout was er de oorzaak van, dat in het gisteren door ons gepubliceerde jaar verslag van Sociale Zaken stond, dat twin tig vrouwen belangstelling voor de naaicur sus toonden. Er was een nul weggevallan, want in werkelijkheid waren het tweehon- -°rd vrouwen. In de kamers van Rob Spee en Wim Ma- zee, beiden woonachtig aan de Ernst Casi- mirlaan te Overveen, staat sinds Woens dagavond een verzilverd bekertje met een wielrijder boven op de deksel gemonteerd en met de inscriptie „wisselbeker Duin en Daal rallye". Als Rob, die leerling van de Hartenlustschool in Bloemendaal is en Wim, die het Coornhertlyceum in Haarlem bezoekt, de volgende rallye weer de eerste plaats bereiken, zullen zij de beker defini tief in hun bezit mogen houden. Anders zullen zij nog twee maal de beker moeten winnen om er voor goed eigenaars van te worden. Die volgende gelegenheid zal de beide zestienjarige jongens het volgend jaar worden geboden als de Duin en Daal rallye het eerste lustrum viert. Daarmede heeft dan de heer G. A. J. H. Randdag uit Overveen een oorspronkelijk als familie- vrije-tijds-besteding begonnen fietstocht zien uitgroeien tot een fietsenraliye voor de middelbare schooljeugd van ongeveer twaalf tot achttien jaar. Er blijkt zoveel belangstelling voor te bestaan, dat men een aantal jongelui voor deelneming heeft moeten afwijzen, daar men vreesde dat de organisatie bij een te groot aantal deel nemers niet meer goed zou kunnen func- tiormeren. De eerste fietsenraliye organi seerde de heer Randdag die voor het vele voorbereidende werk een goede hulp aan zijn dochter Els heeft gehad in 1951 als onderdeel van een verjaardagsfeestje van een van zijn kinderen. Het doel was de kinderen nuttig bezig te houden en hen „buiten" te brengen zonder dat zij zich daarbij zouden vervelen. De rallye slaagde uitstekend; het volgend jaar namen er vriendjes van de vriendjes van de kinderen van de heer Randdag aan deel en het jaar daarop vriendjes van de vriendjes van die vriendjes, waaronder velen uit de omge ving. Oudere buurtgenoten en volwassenen gingen zich eveneens voor de rallye inte resseren. Zoals bijvoorbeeld de directeur van hotel Duin en Daal, de heer L. Krabs- huis, die twee verzilverde bekers beschik baar stelde voor het winnende koppel en die één van de zalen van ziin hotel voor de prijsuitreiking Woensdagavond ge houden beschikbaar stelde. Bij de prijs uitreiking zeide de heer Krabshuis te ver trouwen, dat de twee het winnende koppel vormende jongens net zo braaf het leven zouden infietsen als zij nu de rallye hadden gereden. De organisator, de heer Randdag, heeft daarna elk koppel op het podium geroepen, hun de uitslag bekend gemaakt en een keuze laten maken uit de door de deelnemers zelf verzorgde en ingeleverde prijsjes. De deelnemers moesten in vier uur tijds een route afleggen van ruim eenentwintig kilometer, die van hotel Duin en Daal leidde naar de Ruïne van Brederode, van daar langs het station Santpoort, naar het tennispark Wimbledon in Overveen, ver volgens langs de Sierkan en bet Christelijk Lyceum aan de Leidsevaart in Haarlem en dan langs hotel Boekenrode in Aerdenhout en de uitspanning Kraantje Lek terug naar het uitgangspunt. Onderweg waren acht routecontróles, die zeven letters afgaven en een sluitzesel. In de juiste volgorde vormden de letters het woord Beatrix, Slechts zeven van de deelnemende tweeën twintig koppels hebben alle routecontróles opgemerkt: de overige meisjes en jongens misten er een of meer. Het winnende koppel Rob Spee en Wim Mazee had slechts dertig strafpunten op gelopen en reed het parcours in 3 uuir en 31 min. Op de tweede plaats eindigden Peter Andriessen en Paul Kruger, beiden uit Haarlem met 45 strafDunten. Derde werden N. Wiismann en N. Rademaker. Het hoogste aantal uitgereikte strafpun ten bedroeg zeshonderd! De snelste tijd werd gemaakt (2 uur en 38 min.) door het koppel Willy Renting en Pim Randdag. Onderweg moesten enige opdrachten worden uitgevoerd, waarvan de aardigste waren: het inleveren van een roestige kromme spijker aan een groene draad en van een stuk van een willekeurige krant van Zaterdag 21 Augustus. Verder werd gevraagd hoeveel banen er in de gepas seerde zeven tennisparken waren aange legd. Het juiste antwoord was veertig. Het volgend jaar komt de vijfde rallye. Voor deze eerste lustrum-rallye heeft de heer Randdag nu al toezeggingen ontvan gen van geïnteresseerden, die een groeps- prijs beschikbaar willen stellen. De con troleposten zullen dan evenals dit jaar het geval was ongetwijfeld weer worden bezet door volwassenen: vrienden, kennis sen en buurtgenoten van de organisator van deze voor de jeugd zo uitstekend ge slaagde fietsenraliye. Op 1 September a.s. hoopt de heer W. F. de Bruijn, boekhouder ten kantore van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Haarlem, de dag te herdenken dat hij vijftig jaar geleden in 's Rijksdienst kwam. Gezien de populariteit die de jubilaris geniet, zijn kunde en behulpzaamheid, zal het de heer De Bruyn op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. GEBOORTEN: J. J. A. van der Veldt v. d. Berg, z.; M. van der RaadBrouwer, d R. I. E. PotharstHofgren, z. ONDERTROUWD: J. Hooft en J. H. II. Th. van de Laar; P. G. A. B. Wijdeveld en C. M. Brenninkmeijer; W. F. Post en M N. Hofer. GEHUWD: M. Schutte en N. Volker; J. Hoekema en Tj. Schevel; J. Kranenburg en J. van Essen. OVERLEDEN: N. Peetoom, 71 j.; Wed. K. AmiabelDubbeldam, 88 j.; G. A. Kesting, 86 j.; Wed. M. J. H. Erlingsde Hart, 70 j. officieel ook Frankrijks toestemming nog nodig'. In Washington is men overigens van me ning dat Mendès-Franee niet van zins is Frankrijk in een afzonderingsposdtie te doen geraken, hetgeen het geval zou zijn indien de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië de herbewapening van Duitsland als een voldongen feit aan Frankrijk zouden voorzetten. Men acht het waarschijnlijker dat Mendès-Franee zelf alternatieven ter tafel zal leggen teneinde een stem in het kapittel te houden en zo mogelijk de zaak op de lange baan te schuiven. Het is nog niet te voorzien hoe een herbewapend Duitsland in de Westerse alliantie opgeno men kan worden. In Washington bestaat een sterke neiging om Duitsland op te ne men in de NAVO. De beslissing hierover hangt echter mede af van de andere NAVO- landeii. Ongaarne Washington betreurt het uits..-, dat de conferentie van Brussel tot gevolg heeft. Men maakt zich reeds geruime tijd bezorgd over de gang van zaken in Duitsland. Adenauers koers is bekend en wordt ge waardeerd. Als Adenauer echter de buiten landse politiek samen met Ollemhauer moet voeren, zal er grote onzekerheid ont staan. Men hoopt dat de Duitse socialisten bereid zullen zijn mee te werken aan de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO, maar men zou ongaarne zien dat Ollenhauer of Mendès-Franee een nieu we conferentie met de Russen zou eisen over de hereniging van Duitsland alvo rens bereid te zijn mede te werken aan Duitslands herbewapening. Zondag 29 Augustus a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat kolonel M. Huijg zich aansloot bij het Leger des Heils te Haar lem. De kolonel heeft vele jaren als heils officier zeer nuttige dienst verricht bij het Leger des Heils in Nederland. Vooral als jeugd-officier heeft hij zich in geheel Nederland zeer onderscheiden. Zondag hopen de kolonel en mevrouw Huijg uit Drente, waar het echtpaar sinds de pensionnering van de kolonel woont, naar Haarlem te komen, waar dit feit in de samenkomsten herdacht zal worden. Kommandant en mevrouw A. C. Beek huis zullen de samenkomsten leiden. De mijnenveger „Brielle", onder com mando van luitenant ter zee 3e klasse P. J. A. Weherens, zal van 27 tot 30 Augustus een bezoek brengen aan Brielle. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'daor, Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99% 229% 37814 276 -X 4371, 9114 16214 141V2 12714 115% 209 189 188 193K 3814 7514 59% 9934 1914 53J4 Openings koersen 99% 22814 37614 276 434 9114 162 HOV» 127 11514 20914 18914 188 193 38 7514 5914 99 19% 52J4

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11