Mendès-France zoekt naar een alternatief voor de E.V.G. Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een levensschets Parijs verwacht algemeen de verwerping van het verdrag Pleidooi om West-Europa in Noord-Amerika te verdedigen Socialisten wijzen de nieuwe koers af Ernstig ongeval op Haarlems station Knowland pleit voor een harde politiek Keizer van Ethiopië in herfst naar ons land Het woord is aan Nederland af als Irian op de agenda komt? Schmidt-Wittmack op een persconferentie 69e JAARGANG No 40 Toestand slachtoffer wekt zorg KLM-toestel had motorstoring Scripps-Howard plaatst een open brief Gerucht in UNO-kringen „Geheim Duits-Amerikaans overleg over herbewapening" Vorstelijk bezoek aan het paleis van Minos Weerrapport rc in DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 194 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman PAOLO MONELLI is een Italiaans jour nalist, nu 60 jaar oud, eenmaal redacteur van de Gazetta del Popoio, later oorlogs correspondent van de Corriere della Sera. Hij heeft een levensschets van Benito Mus solini geschreven die eerst in het Italiaans, later in het Engels, nu ook in onze taal verschenen is*). Als oorlogscorrespondent heeft hij menige gebeurtenis, die hij be schrijft, bijgewoond. Overigens berust zijn gedetailleerde levensbeschrijving van de fascistische dictator van Italië op uitvoe rige documentatie en gesprekken met per sonen, die Mussolini hebben gekend. Het boek is de lezing waard, temeer omdat de schrijver zich kennelijk toelegt op histo rische objectiviteit en de kwaliteiten en momenten van helder inzicht van de dicta tor niet verdoezelt. Daar wordt de figuur evenwel niet mee gered. Wie de gedenk schriften van graaf Ciano gelezen heeft, van Mussolini's schoonzoon en minister van Buitenlandse Zaken, die op zijn bevel wegens verraad werd gefusilleerd, moet al eerder een droevige indruk gekregen heb ben van de man, die meer dan twintig jaar lang Italië's lot in handen had en het aan Hitler's zijde in de tweede wereldoorlog wierp: tot zijn onheil. Die droevige indruk wordt bij lezing van Paolo Monelli's boek aanzienlijk versterkt. Het blijkt dat de man, die in 1922 zijn regering in gematigde trant was begonnen, in 1925 na de moord op de socialist Matteotti zijn zelfvertrouwen tij delijk geheel verloor, in angst voor moor denaars verkeerde en wilde aftreden, daar na door anderen weer bemoedigd werd en de Grote fascistische staat schiepde man die toen vermaard werd omdat hij „de Pon- tijnse moerassen droog legde, de treinen op tijd liet lopen en de bedelarij afschafte" zich steeds meer als een zwetser en een ijdeltuit, een dikdoener en een weifelaar deed kennen. Herhaaldelijk, en vooral in de oorlogsjaren, veranderde hij op één dag meermalen van besluit. Tegenover Hitier ontbrak het hem totaal aan zelfvertrouwen en zekerheid. Monelli verzekert dat hij sinds 1932 geheel in de dalende lijn was: „Negentientweeëndertig zag de voltrekking van de langzame overgang van man tot masker, van werkelijkheid tot legende, van dictatorschap tot tyrannie, waarbij dg ze woorden natuurlijk met de nodige reserve genomen moeten worden. Behalve een enkele maal in de jaren na 1943 heeft Mussolini nooit de typische wreedheid en hardheid vertoond van de tyran; hij was eerder ongevoelig dan wreed, meer boos aardig dan slecht, meer cynisch dan god deloos." Ge ziet het streven naar objec tieve beoordeling. Maar de auteur oordeelt scherp over het beeld dat Emil Ludwig in zijn bekende interviews met Mussolini, die in 1932 gepubliceerd werden, van hem paf. Hii gispt Ludwig's aanvaarding van Mus solini's overdreven verhalen en verklarin gen. Hij zag benaalde kenmerken, maar faalde in de gevolgtrekkingen. Ludwig zag een nerveuze, excentrieke, op vleierij ge brande, humorloze, pedante, pietluttige man en trok er zijn conclusies niet uit. Ten onrechte meende hij dat Mussolini alle gedachten aan militaire roem had laten varen. Uit dit boek blijkt overigens wel, dat de dictator van militaire zaken geen besrip had. Enige jaren later gaf hii de Italiaanse gezant in Berlijn de zonderlinge opdracht, Hitier te polsen over een afzonderlijke oorlog van Italië tegen Engeland. Dat was in 1937. Als de oorlog in Spanje voorbij was, moest hij iets anders vinden: het Ita liaanse karakter moest „door vechten ge vormd worden". Het onzinnige plan ging niet door; hij kwam er overigens steeds meer toe, zichzelf als onfeilbaar te be schouwen en ging prat op zijn nimmer falend instinct. Monelli schriift woordelijk: ..Op 19 Maart 1929 trok Hitier Tsjecho- Slowakiie binnen. Mussolini werd ervan oo de hoogte gebracht door een boodschap van de Prins van Hessen. ..Het mag niet in de krant komen," zei hij. „want anders laqhen de Italianen mij uit, omdat Hitier mij telkens wanneer bü een land verovert een berichtje geeft." Hii was jaloers en ongerust, en om niet bij Hitier achter te blijven besloot hij Albanië te annexeren, dat op Paaszondag 1939 door de Italiaanse troepen bezet werd. Gedurende de voor bereidingen voor deze bezetting was hii nu eens kalm en dan weer buitengewoon ner veus. Soms werd hü onder het soreken door razernij overvallen en zijn ministers en bedienden wezen dan on hun voorhoofd en zeiden: „Hii wordt gek". Bocchini, de Chef van Politie, maakte er zich ongerust over en zei tegen Ciano: ..Mussolini moet nodig een goede behandeling ondergaan voor zijn syphilis je ziet toch wel dat hij in een voortdurende staat van opge wondenheid verkeert." Het boek schenkt, overvloedige aandacht aan Mussolini's laatste maitresse. daretta Petacci, die overigens geen politieke in vloed had. Het scheM ook Mussolini's kin derachtige jaloersheid oo de Koning, als die publieke biival had geoogst, en aan Beni to's herhaalde aankondigingen dat hii de monarchie zou afschaffen. Maar hij deed het niet en in 1943 schafte de monarchie hem af. Soms voerde hij heftige discussies met de Koning, met name over zijn anti- Joodse campagne. Toen hii zei: „29.900 zwakzinnige Italianen hebben misschien medelijden met de Joden", antwoordde de Koning scherp: „Daar ben ik er dan één van." Mussolini vertelde dit aan Ciano en zei dat hii hoe langer hoe meer voelde voor verandering van régime. De Koning was. zei hij. een onverzoenlijk tegenstander van het fascisme en een koele, trouweloze man. Maar er gebeurde niets. De schrijver verklaart dat Italië in de wereldoorlog gestort is door de gril van een overspannen brein, door de oersoon- Ijike grieven en haatgevoelens van één in dividu en door de geestesgesteldheid ver oorzaakt door een lichamelüke ziekte. En hij vertelt verder het trieste oorlogsver haal, dat wat Mussolini aangaat, eindigt met ziin fusilering (en die van Claretta) in April 1945 door partisanen. Hij toonde zich daarbij verre van moedig. Dit is geen opwekkend boek. Het is zeker nuttige lectuur voor hen die zelfs na Hit- Ier nog geneigd zijn in dictators te geloven: in de onbeperkte macht van een man over een geheel volk. Geen man heeft deze last op den duur ooit kunnen dragen. Ja. er zijn er sterker geweest dan Mussolini. Dat wil niet zeggen „beter" en vooral ook niet „verlicht". Het is een oud lied van onder gang en dood, dat door de eeuwen heen (Van onze correspondent in Parijs) Ten aanhore van 125 leden van de Kamercommissies voor Buitenlandse Za ken, Defensie en overzeese gebieden heeft premier Mendès-France gisteren in twee langdurige zittingen een uitvoerig verslag uitgebracht over zijn besprekingen te Brussel en in Londen. Morgen zal het ka binet zijn positie bepalen bij de E.V.G.- debatten die Zaterdag beginnen en volgen de week Woensdag worden besloten. De vraag is voorlopig of het kabinet zich bij deze debatten, die vier dagen zullen duren en waarvoor al veertig sprekers zijn inge schreven, afzijdig zal houden of voor de leus misschien eerst zal aftreden. In het laatste geval zou de premier alleen in de regeringsbanken plaats nemen. De ver trouwenskwestie zal in elk geval niet worden gesteld. Het is echter niet onwaar schijnlijk dat voor, tijdens of na de debat ten nogmaals verschillende ministers, en ditmaal vermoedelijk voorstanders van de Europese Verdedipingsgemeenschap het kabinet zullen verlaten. Mendès-France moet er weinig twijfel over hebben laten bestaan dat hij tegen het huidige verdrag gekant is. Hij heeft de voorstanders echter beloofd het hele E.V. G.-dossier te zullen openleggen en alle dwang achterwege te laten. In de wandel gangen van het paleis Bourbon waren de voorspellingen over de mogelijkheid dat het Europese leger zal worden aanvaard gisteren bijna eensluidend negatief. De voorstanders verklaren zich echter nog niet ontwapend. Het schijnt dat er tal van nieuwe amendementen en tegenvoorstellen in de maak zijn, waarvan oud-premier Pinay een der ontwerpers is. Bittere toon De toon van Mendès-France in de com missie-vergadering van gisteren, die het voorspel was van de komende debatten, moet bitter zijn geweest. De premier ver klaarde dat de enige reden waarom zijn voorgangers de E.V.G. nooit aan de Kamer hebben voorgelegd, het feit is dat het Euro pese leger nimmer een meerderheid in het parlement heeft gehad. Verder was de premier teleurgesteld over de houding van de andere vijf ministers in Brussel, en in het bijzonder over Spaak, omdat zij op geen enkel belangrijk punt Frankrijk tegemoet zouden zijn gekomen. De Franse minister president heeft gisteren ook gezegd dat in geval van aanvaarding de toezeggingen die de vijf in Brussel hebben gedaan, van kracht zullen blijven. De besprekingen met Churchill en Eden moeten zo zou Mendès-France nog heb ben erkend weinig resultaten hebben opgeleverd. In geval van verwerping van de E.V.G. wordt de Franse premier echter het voornemen toegeschreven onmiddellijk weer contact met de Britse regering op te nemen. Mendès-France zou willen streven naar een soort coalitie tussen klein-Europa en Groot-Brittannië. Deze zeven landen, waar onder dus de West-Duitse bondsrepubliek, zou als groep in de NAVO moeten worden opgenomen. Men vraagt zich echter af of er voor een Duitse herbewapening, die Mendès-France gisteren opnieuw onver mijdelijk heeft genoemd, in dit lossere ver band een meerderheid zal zijn te vinden. De Franse socialisten, die over de E.V.G. scherp verdeeld zijn, hebben er zich in elk geval gisteren tegen uitgesproken.... (Reuter/A.F.P.) Het bestuur en de parlementsfacties van de socialistische partij spraken zich uit tegen elk voorstel om Duitsland, zelfs indien het herenigd is, een nationaal leger te geven. De desbetref fende motie werd met 57 stemmen voor, geen tegen, bij 27 onthoudingen aangeno men. Een partijcongres had zich reeds eer der uitgesproken voor Duitse herbewape ning in E.V.G.-verband. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat het, wat Nederland betreft, niet de bedoeling is, hoe gering ook. Frank rijk van toekomstige besprekingen over de herbewapening van West-Duitsland buiten te sluiten. (A.F.P.) Mendès-Fi-ance heeft tegen over leden van de commissie van Buiten landse Zaken verklaard, dat het parlement bij de ratificatie van de overeenkomsten van Bonn ingeschakeld zou worden. Som mige leden wensten verduidelijking, daar zij begrepen meenden te hebben, dat Men dès-France het tegenovergestelde bedoeld had. Dieptepunt Reuters correspondent Paul Scott Ran- kine schrijft dat de Frans-Amerikaanse betrekkingen haar dieptepunt sedert de oorlog bereikt schijnen te hebben. Onder grote koppen, zoals „Verenigde Staten door Frankrijk onheus bejegend", melden de kranten te Washington berichten over Mendès-France's afwijzing van de Ameri kaanse pogingen om hem te overreden zijn toekomst op het spel te zetten bij de stem ming over de ratificatie van het E.V.G. - verdrag. Dezelfde bladen drukken een ver geklonken heeft. Paolo Monelli is geenszins de eerste, die zich beijverd heeft om tegen mogelijke herhaling te waarschuwen. Mis schien zal zijn woord tenminste voor Italië helpen, maar zelfs dat biedt geen zeker heid. Men vergeet immers zo graag en zo snel. In de twintiger jaren al zei de En gelse premier Bonar Law, toen iemand zijn mening vroeg over Mussolini, kortweg: „A lunatic". Een gek. Goed gezien. Dat be vestigt opnieuw Monelli's boek. R. P. „Mussolini D Leven en Ondergang" door Paolo Monelli. Uitgevers Mij. C. A. J. van Dishoeck, Bussum. klaring van minister Dulles af, waarin Frankrijk de schuld voor het falen van de conferentie te Brussel gegeven wordt en gewaarschuwd wordt, dat Frankrijk ge vaar loopt zich van de vrije wereld af te zonderen. Sedert de geschillen tussen president Roosevelt en generaal De Gaulle tijdens de oorlog heeft er in Washington niet zulk een verbitterde stemming geheerst als thans, nu de Franse premier zich niet vol ledig achter de E.V.G. heeft willen plaat sen. Dulles heeft er Dinsdag aan herinnerd, dat het Congres te kennen heeft gegeven, dat de hulp aan Frankrijk met ingang van Januari zal eindigen, tenzij het land de E.V.G. ratificeert. Welke houding de rege ring ook aanneemt, het Congres zal naar men meent moeilijk kunnen terugkeren op zijn schreden, gezien het openlijke karakter van zijn dreigement. Generaal Charles de Gaulle, voorzitter van de Franse volksconcentratie, de R.P.F., zal vanavond een verklaring publiceren over het vraagstuk van een Europees leger. Uit rijdende trein gesprongen Hedenmorgen otnstreeks kwart over acht is op het Haarlemse station een ern stig ongeluk gebeurd. De ,24-jarige kantoorbediende Chr. ten Haaf uit Bloemendaal is bij het springen uit een nog rijdende trein tussen het per ron en de trein gevallen en daarbij deer lijk gewond geraakt. Hij werd naar hel ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd, waar inmiddels zijn geheel verbrijzelde linkerarm en de tenen van zijn linkervoet werden geamputeerd Zijn voetzolen wer den bovendien ernstig beschadigd. Zijn- toestand is zorgwekkend. Naar aanleiding van dit ongeluk hadden wij een kort onderhoud met Haarlems sta tionchef, de heer J. Merten. Deze, nog ge heel onder de indruk van de vreselijke ge beurtenis. verklaarde dat hij iedere dag zijn hart vasthoudt wanneer hij het roekeloze gedrag aanschouwt van zovele treinreizi gers en waartegen blijkbaar geen enkele waarschuwing helpt. Het is soms verbijste rend, hoe anders verstandige mensen een tijdwinst van luttele minuten pogen te be halen door hun leven in de waagschaal te stellen. Dat gebeurt ook iedere morgen met de trein uit Zandvoort die omstreeks kwart over acht in Haarlem aankomt op het ogen blik, dat een uit Rotterdam komende trein naar Amsterdam vertrekt. De Zandvoortse trein komt precies drie minuten later aan. Wellicht dat dit voor het slachtoffer en zijn familie zo verschrikkelijke ongeluk een les is voor allen die dagelijks in de haast van het bestaan vergeten wat zij ris keren, aldus de heer Merten. OAKLAND, Califomië (Reuter). Sena tor William Knowland, de republikeinse leider in de Senaat, heeft verklaard dat de Amerikaanse buitenlandse politiek op nieuwe, realistische leest wordt geschoeid. „Communistische aggressie tegen landen waarmee wij verdragen hebben, zal met alle kracht waarover wij beschikken, wor den bestreden". Bij de communistische aggressie zouden in de toekomst geen ge vallen meer voorkomen zoals indertijd in Korea, toen de Amerikaanse vliegtuigen bij de rivier de Jaloe moesten terugkeren. (Deze rivier vormt de grens tussen Noord- Korea en China). Hij voegde daaraan toe: „Bondgenoten die bijstand verwachten, moeten bereid zijn tot de gemeenschappelijke defensie bij te dragen. Wederzijdse hulp bij de col lectieve beveiliging zal niet langer een straat met éénrichtingverkeer zijn, waar bij wij 90 percent van mensen en materiaal moeten bijdragen en onze handen gebon den zijn door een veto tegen onze over winning van hen die zelf niet bereid zijn een redelijk aandeel van de last op hun schouders te nemen". De Verenigde Staten zouden op inter nationale conferenties geen koehandel drijven met de vrijheid van andere lan den, groot of klein. Het lag in de bedoeling van de regering „de vriendschap en wel gezindheid te verwerven van de grote mas sa der bevolking van Rusland, China en andere communistische staten, die tijdelijk tot slavernij gebracht zijn". Mevrouw Pand it opgehouden SINGAPORE (ANP/Reuter) Mevrouw Vijayalakshmi Pandit, voorzitster van de Algemene Vergadering der UNO, is van daag in Djakarta opgehouden, omdat het KLM-vliegtuig, waarmee zij naar India zou terugkeren, te kampen had met mo torstoring. Mevrouw Pandit heeft, zoals bekend een reis door Zuid-Oost-Azië ge maakt. Het KLM-lijntoestel, waarmee mevrouw Pandit naar India zou terugkeren, landde gisteren in Singapore. Een van de vier motoren werkte niet. De passagiers zijn later met een ander KLM-vliegtuig naar Djakarta gevlogen. Het lijntoestel zette de reis naar de Indonesische hoofdstad met een halve bemanning voort, omdat de mo torstoring in Singapore niet kon worden verholpen. In Djakarta wordt de motor nu gereviseerd. Naar verwacht wordt zal de keizer van Ethiopië, Haile Selassie, van 3 tot 6 No vember een officieel bezoek aan Nederland brengen. Nadere bijzonderheden over het programma van het bezoek zullen nog wor den bekend gemaakt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Mark Twain: Een van de opmerkelijke ver schillen tussen een kat en een leugen is dat een kat maar negen levens heejt. Dat de tunnelbouw in Velsen vordert demonstreert deze foto van de aanleg van de spoorwegtunnel. De oprit daarvan is de rijksweg Haarlem-Alkmaar nu genaderd. Straks zal het verkeer naar de ponten over een viaduct geleid worden, waar doorheen de inrit loopt. De dagbladen van de Scripps-Howard- groep in de Verenigde Staten hebben in grote opmaak een open brief opgenomen van hun voormalige redacteur-buitenland William Philip Simms, die te Baix (Ardèche) in Frankrijk woont, waarin ge zegd wordt dat de Verenigde Staten in Europa op het ogenblik even gezien zijn als het Duitsland van Hitler was in de jaren 19381939. Ik betwijfel of wij één enkele bondgenoot hebben op wie wij ons kunnen verlaten als de communisten een atoombom boven New York loslieten en tegelijkertijd een waarschuwing richtten tot Londen, Parijs en de rest om zich afzijdig te houden, of anders Tenzij zich een drastische wending voor doet, zullen de zaken eer een keer ten kwade dan ten goede nemen. Europa is ziek en vermoeid. Het zal zich alleen al schikken in de hoop op een paar jaar vrede. De eerste verdedigingslinie van de Ver enigde Staten is niet langer Europa. Zij ligt in Detroit, Pittsburgh, Washington, New York, in de lucht boven Canada en de Noordpool. En de eerste verdedigingslinie van Europa ligt daar ook. Ik weet wel dat het Rode leger in tien dagen aan het Engelse Kanaal zou kunnen staan als het marsbevel werd gegeven. Maar het zal een dergelijke order nimmer krijgen zolang Moskou weet dat het om zich daar te hand- NEW YORK (United Press) In diplo matieke kringen bij de UNO kan men de veronderstelling horen, dat Nederland wel licht zal weigeren deel te nemen aan het debat in de UNO over Nieuw-Guinea, een kwestie die vrijwel zeker aan de orde zal worden gesteld in de najaarszitting van de Algemene Vergadering. Een week geleden heeft Indonesië for meel het verzoek gedaan deze zaak te plaatsen op de agenda van de Negende Assemblée, die op 21 September zal be ginnen. De Nederlandse delegatie bij de UNO er kent dat de mogelijkheid zeer groot is dat de Algemene Vergadering zal besluiten de kwestie in behandeling te nemen. „Nage noeg alles kan in deze tijd op de agenda komen", merkte een lid van de delegatie op. De Nederlandse woordvoerder verklaar de dat zijn regering, voor zover hier be kend, nog geen beslissing heeft genomen over het af of niet deelnemen aan het de bat. In diplomatieke kringen verluidt ech ter intussen dat de Nederlandei-s zich be raden op de mogelijkheid de zaak te nege ren indien zij ter tafel zou worden ge bracht. Men brengt in dit verband in her innering dat Frankrijk verleden jaar ge weigerd heeft deel te nemen aan de debat ten over de verlangens van Marokko en Tunesië inzake onafhankelijkheid. De Fran sen stelden zich op het standpunt dat de UNO de noodzakelijke rechtsbevoegdheid miste voor het opnemen van de kwestie. Een Nederlandse zegsman heeft er ove rigens op gewezen dat van enige overeen komst in de kwesties van Nieuw-Guinea en Noord-Afrika geen sprake is. haven eerst de Verenigde Staten moet verslaan. Europa heeft de beste kansen als wij de Verenigde Staten veilig maken. De Amerikaanse verdedigingswerken in het buitenland moeten sterk verminderd worden, de strijdkrachten uit het buiten land moeten op eenvoudige militaire ver tegenwoordigingen na, teruggetrokken wor den en de hulpverlening-om-niets moet be ëindigd worden. Ik stel niet voor onze bondgenoten in de steek te laten. Ik stel alleen een betere manier voor om hen en ons en de vrije wereld een betere dienst te bewijzen. Wij moeten de NAVO, de EVG en dergelijke bondgenootschappen, met inbegrip van de Pan-Amerikaanse steunen, totdat de Sov jet-Unie haar weg naar de beschaafde wereld terugvindt. Maar waarom zouden wij om maar eens een voorbeeld te noemen West-Europa voorzien van strijdkrachten, terwijl wij slechts 160 millioen inwoners kunnen stellen tegenover haar 270 mil lioen?, aldus Simms. De New Yorkse „World-Telegram and Sun" zette boven het artikel een kop over acht kolom: „Als de communisten New York bombardeerden, zouden onze bondgenoten geen vin verroeren." BERLIJN (Reuter) Karl Franz Schmidt-Wittmack, de Christendemocrati sche afgevaardigde van de West-Dutise Bondsdag, die verleden week naar Oost- Duitsland is gevlucht, heeft vandaag op een door het Oost-Duitse „Comité voor Duitse Eenheid" belegde persconferentie tegenover meer dan 100 West-Duitse en buitenlandse journalisten verklaard ambtshalve op de hoogte te zijn van geheime Duits-Ameri kaanse onderhandelingen in Juni en Juli te Bad Godesberg over de herbewapening van West-Duitsland. Het doel van de besprekingen, die niet door Britse of Franse afgevaardigden wer den bijgewoond, was voorbereidingen te treffen voor de oprichting van een West- Duits leger van 24 actieve en 24 reserve divisies. De voornaamste afgevaardigden bij de onderhandelingen zouden generaal Alfred Gruenther, de geallieerde opperbe velhebber in Europa, en ex-generaal Adolf Heusinger van het bureau van de West- Duitse commissai-is voor defensie-aange legenheden, geweest zijn. Er werd een speciale commissie gevormd, die deze plannen en plannen voor een West-Duitse luchtmacht en eenheden val schermtroepen tegen 1 November gereed zou moeten hebben. De onderhandelingen zouden geheim gehouden moeten blijven tot na de bekrachtiging van het EVG-ver- drag door Frankrijk en Italië, aldus Schmidt-Wittmack. „Het is de vraag, of bondskanselier Adenauer, de Bondsdag over deze geheime besprekingen zal inlichten," zo zei de uit geweken Bondsdagafgevaardigde. Hij vond het verontrustend, dat de onderhandelingen buiten het West-Duitse parlement om ge voerd waren. De parlementaire commissie voor de EVG was niet op de hoogte gesteld, maar was bezig gehouden met alle moge lijke theoretische kwestie. Volges Schmidt- Wittmack was het bureau van de defensie commissaris, Theodor Blank, bijna geheel aan het parlementaire toezicht onttrokken. HERAKLION (Reuter) De konink lijke gasten van koning Paul van Grieken land, die een tocht door de Middellandse Zee maken op de 5000 ton metende Aga memnon, bezichtigden Woensdag de robij nen van het geslacht van koning Minos, wiens paleis 4000 jaar geleden op Kreta is gebouwd en voorzien van een centrale ver- warming. Het paleis ligt in de heuvels op een geringe afstand van de haven He- raklion, waar de Agamemnon meerde. Een groot deel van het paleis, dat naar men aanneemt, op bepaalde plaatsen zelfs vier verdiepingen hoog ï'eikte, moet nog worden opgegraven. De Agamemnon zet van Heraklion koers naar de eilanden Thera en Rhodos. (U.P.) Prins Bernhard heeft van het bezoek aan Knossos een filmpje opgeno men, terwijl hij tevens het optreden van de folkloristische dansers op het plein voor het paleis filmde. Een gendarme, die aanwezig was ge weest bij het bezoek, dat het gezelschap aan het paleis van koning Minos bracht, zeide later, dat koningin Juliana de mar meren troonzetel van de legendarische ko ning „geprobeerd" had en hem „erg com fortabel" vond. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand wind richting wind- Kracht U s* PFr Neerslag in mm. Stockholm mist (W 3 20 0 Oslo nevel windstil 21 0 Kopenhagen mist windstil 22 0 Amsterdam onbewolkt NNO 4 18 3 Londen zwaar bew. windstil 19 0 Luxemburg half bew. NNO 5 13 4 Parijs half bew. N 6 15 0.1 Bordeaux mist windstil 18 0.3 Grenoble regen windstil 15 21 Nice zwaar bew. NW 2 22 0 Genève zwaar bew. windstil 13 18 Zürich regen windstil 16 4 Locarno zwaar bew. O 1 17 9 Berlijn nevel O 2 23 0.2 Frankfort nevel WNW 2 21 0 München regen ZW 3 19 1 Wenen nevel NO 2 22 0 Innsbrück regen windstil 21 1 Rome regen Z 4 22 8 Ajaccio licht bew. ONO 1 23 1 Mallorca licht bew. NNO 2 Neerslag laatste 24 uut «xxxDooscooooooooocooooooooaxxxxiOoocoooooaxxiooooooococ EEN ZOMERDAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht hier en daar vorming van nevel of mist. Overigens licht tot half bewolkt en droog weer. Aanvankelijk 5 weinig wind. Later matige wind uit 8 Zuidelijke richtingen. Warm. 5 27 Augustus Zon op 5.42 uur. onder 19.40 uur. Maan op 4.34 uur. onder 18.56 uur. 5 Maanstanden S 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan 5 Hoog en laag water in IJmuidcn x Donderdag 26 Augustus 5 Hoog water: 2.07 en 14.37 uur. Laag water: 10.08 en 22-31 uur. 5 Vrijdag 27 Augustus '5 Hoog water: 2.54 en 15.21 uur. s Laag water: 10.58 en 23.18 uur XXXX3000000000000000000000000000COXXX-* «vv-mr

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1