Bouw van 224 woningen in „Delftwijk" Ontwerp van architect H. W. van Kempen voor eerste complex in nieuw stadsdeel Om groenstrook te sparen twee kleuterscholen elders Tot straks Mendel College 8 September opent mogelijk zijn poorten Wijzigingen in geprojecteerd scholencomplex in Delftwijk Pastoor Roorda viert jubileum in Royal In September in de raad: Federmann-optiek Brevet en bevordering voor Haarlemse cadet SECRETARESSE STENO-CORRESPONDENTIE] Heemsteedse lekenspelers studéren Ghéons „Bernadette" in Cinemascope in Lido-theater Vuurwerk en concert op 31 Augustus DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Gewoekerd met ruimte Kostenbesparing Modern comfort Zes maanden geëist tegen Haarlemmer Training in Amerika met succes bekroond Vijftig jaar Franciscaner Minderbroeder Lourdes op „Bosbeek" „Excelsior" concerteert op 31 Augustus Naar wij vernemen zal in de vergadering van 29 September aan de Haarlemse raad een crediet worden gevraagd van ongeveer twee-en-een-half-millioen gul den voor de bouw van het eerste complex, dat 224 woningen zal omvatten, in Haarlems nieuwe stadsdeel Delftwijk, waarvoor de ophogingswerkzaamheden van de terreinen ten Noorden van de Jan Gijzenvaart en tussen de Rijksstraat weg en de Delftlaan thans in volle gang zijn. Dit betekent, dat de gang welke er op het ogenblik in de Haarlemse woningbouw zit in vergelijking met vroeger ook in de komende maanden zal worden gehandhaafd. Een gang welke het beste wordt gedemonstreerd door de toeneming van het aantal in aanbouw zijnde woningen. Bedroeg dit op 1 Januari van dit jaar reeds 928, het liep op tot 1100 aan het einde van de vorige maand. Haarlems wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, deelde ons mede, dat het in zijn bedoeling lag de bouw van het eerste complex in „Delftwijk" te laten beginnen in de periode, dat de werkzaamheden aan de hun voltooiing naderen de complexen van Patrimonium en St. Bavo-Noord aan de Westzijde van de Rijksstraatweg in Oud-Schoten aflopen, opdat de werkkrachten geleidelijk van het ene bouwwerk op het andere kunnen overgaan en overspanning van de arbeidsmarkt voorkomen kan worden. Van de toestemming van de rijksinstan ties is men op het ogenblik practisch zeker. De 224 woningen waarom het hier gaat, zijn ontworpen door de Bloemendaalse architect H. W. van Kempen, die de laatste jaren op vele plaatsen waardevolle bijdra gen tot het Haarlemse stadsbeeld leverde, zoals door de bouw van de Sionskerk en de Elout van Soeterwoudeschool in Oud- Schoten en het Maraix van St. Aldegonde- lyceum aan de Planetenlaan. Zij zullen worden beheerd door de wo ningbouwvereniging „Volkshuisvesting" en verrijzen in acht zestig meter lange en tus sen tien en veertien meter hoge blokken aan de Zuidzijde van de brede scholen- strook welke tussen het Tesselschadeplein aan de Rijksstraatweg en de Delftlaan is geprojecteerd. Zij staan, zoals meer en meer gebruike lijk wordt, haaks op de weg, waarbij tel kens twee blokken gescheiden worden door een brede gemeenschappelijke tuin en deze eenheden weer door een breed voetpad met beplanting, waarlangs men toegang tot de woningen verkrijgt. Om enige afwisseling te verkrijgen in het straatbeeld werden twee keer twee blokken aan de buitenzijde in drie woonlagen ont worpen, de vier blokken daartussen in vier woonlagen. Bovendien grenzen de „kop pen" van de buitenste, lage blokken onmid dellijk aan de scholenstraat tussen Rijks straatweg en Delftlaan, de hoge blokken springen iets in. De kopkanten van de lage blokken worden bovendien afgerond met lage dagwinkels, in één geval met een ver enigingslokaaltje voor de bouwvereniging. De open binnentuinen worden afgesloten met halfondergrondse garages. Het valt te betreuren, dat de architect zijn aanvankelijke gedachte om de hoge woningblokken in vijf étages te ontwerpen wegens financiële belemmeringen niet heeft kunnen volgen. De vijfde étage had de heer Van Kempen namelijk gedacht als een speciale bebouwing op een dakterras ten dienste van alleen-wonenden, zoals ver pleegsters, maatschappelijke werksters, oudere vrijgezellen en dergelijke groepen. Het voor de woningbouw beschikbare budget liet een dergelijke, altijd wat on voordelige bouw niet toe en vooral ook het liftprobleem bleek onoverkomelijk, omdat zelfs op vijf verdiepingen een lift nog niet rendabel te maken is. Nu heeft de heer Van Kempen mede wat afwisseling bereikt in het aspect der blok ken door de lage in donkerder steen te projecteren dan de hoge, terwijl tevens in de wanden aan de Zuidzijde een verschii is gemaakt tussen lage en hoge blokken. De eerste zijn namelijk wat meer open, door de toepassing van meer ramen en een balkon over de gehele breedte. Grote zorg heeft de architect besteed aan een zo efficiënt mogelijke indeling van de plattegrond der woningen. Het hoofdtype bestaat afwisselend uit een drie- en een vierkamerwoning, die telkens ter weers zijden van het trappenhuis zijn gelegen. Men betreedt de woningen door middel van een trappenhuis, dat tevens toegang geeft tot het souterrain, dat bergruimte voor alle bewoners van het complex biedt, zodat de gemeenschappelijke tuin niet ont sierd wordt door een reeks lelijke schuur tjes. Het trappenhuis bevat ook voor elke woning de meterkastjes voor gas, licht en water, zodat bij afwezigheid van de be woners toch de standen van de meters kun nen worden opgenomen. Tussen de meter kastjes bevindt zich een lift welke dient voor het vervoer van de vuilnisemmers en boodschappen. Van het trappenhuis betreedt men een hal, waarop alle vertrekken van de woning uitkomen, namelijk een woonkamer van 3.50 bij 5,25 meter met daarachter een slaapkamer van 2,84 bij 3,80 meter en aan de voorzijde naast de woonkamer nog een slaapkamer van 2,46 bij drie meter. Om het andere huis heeft dus een slaapkamer meer aan de achterzijde van 3,80 bij 2,20 meter. Afhankelijk van de leeftijden en behoeften der gezinsleden bieden deze woningen dus plaats aan gezinnen van drie tot zes per sonen. Achter het trappenhuis is de „natte cel" gelegen van keuken, toilet en douche. De woningen hebben zowel aan de voor als aan de achterzijde een balkon. Bij de woningen met de extra-slaapkamer loopt 1 dit balkon langs de gehele achterwand van het huis (met uitzondering van de keuken) en bereikt een lengte van viereneenhalve meter. Bij de hoekwoningen is er geen voorbalkon, maar wel een groot balkon aan de zijkant. De breedte van het voorbalkon is daar bij de woonkamer getrokken, zodat dit kamers worden van 5,80 meter bij 3,50 meter. Om wille der aesthetiek en de kostenbe sparing heeft architect Van Kempen platte daken ontworpen: een schuin dak kost alleen maar geld als het nergens verder toe dient en als er kamertjes of zolder ruimten onder worden geprojecteerd, wor den de afschuwelijke dakkapelletjes weer onvermijdelijk. Naar een zo laag mogelijke bouwprijs zal ook worden gestreefd door zoveel mogelijk vaste elementen als de omlijstingen van deuren en ramen, zo mogelijk ook de dak lijsten, vooraf te laten vervaardigen als losse betonelementen. Toepassing van be ton in plaats van hout heeft bovendien een grote besparing in onderhoudskosten ten gevolge. Zoals wij al eens schreven zou het be stuur van „Volkshuisvesting" deze wonin gen gaarne toegerust zien met alle denk bare modern comfort. Dat er douches en boilers in komen spreekt al haast vanzelf, maar tevens wordt gedacht aan koelkasten en aan een centrale drooginrichting voor de was, welke in het onderhuis zou ge plaatst kunnen worden. Dat laatste heeft het grote voordeel, dat de Maandagse aan blik niet meer ontsierd wordt door textiel- guirlandes, afgezien nog van het gemak voor de huisvrouw. Koelkasten worden in étagewoningen ook hoe langer hoe meer als een noodzakelijkheid gezien, maar het is begrijpelijk dat, gelet op de reeds hoge huren in deze tijd en de bijkomende beta lingen voor noodzakelijke voorzieningen als warmwater, gemeenschappelijke tuin en goederenlift, men zich nog wel twee keer zal bedenken voordat men besluit tot het aanbrengen van nog meer voorzieningen, hoe aantrekkelijk die ook zijn. Het Mendel College is thans geheel afgebouwd; het intérieur verkeert in een verge vorderd stadium van voltooiing: wanneer alles verloopt volgens plan zal het 8 Sep tember zijn poorten voor de leerlingen openen, al kan het, zoals ons vanmorgen werd meegedeeld, ook een weekje later worden. In ieder geval is dan één vleugel klaar. De andere komt half November gereed. Het College is echter „op de groei berekend" en zal in September alle leerlingen gemakkelijk kunnen bergen. Bij de uitwerking van de plannen voor „Delftwijk" is gebleken, dat er niet zoveel schoolgebouwen in de scholenstrook, zoals die door de stedebouwkundige afdeling tussen het Tesselschadeplein aan de Rijksstraatweg en de Delftlaan was ontworpen, kunnen worden gebouwd als aanvankelijk was gedacht. De bedoeling was indertijd om in die strook, die tevens een soort scheiding tussen het Noordelijk en het Zuidelijk deel van Delftwijk zou vormen, drie lagere en twee kleuterscholen te bouwen. Het is echter gebleken, dat dan zo weinig ruimte overblijft voor speelgelegenheid en groenstroken, dat het evenwicht, dat er tussen bebouwing en vrije ruimten juist in wyken met hoogbouw moet bestaan, ernstig zou worden verstoord. Daarom is thans besloten de twee kleuterscholen niet in de scholenstrook bij de lagere scholen te bouwen, maar ten Zuiden daarvan en wel een Christelijke kleuterschool aan de West zijde bij de Delftlaan, een openbare aan de Oostzijde bij de Rijksstraatweg. De scholenstrook zal nu gaan bestaan uit een bebouwing in zig-zagvorm van een christelijke lagere school aan de Westzijde bij de Delftlaan en twee openbare lagere scholen aan de Oostzijde bij het Tessel schadeplein. Het bijzondere en openbare complex zal van elkaar worden gescheiden door twee gemeenschappelijk te gebruiken gymnastieklokalen en een schoolzaal. Een der gymnastieklokalen wordt met de schoolzaal in één, min of meer monumen taal gebouw gecombineerd. Het gehele complex van drie scholen met gymnastiek- en schoolzalen wordt ge zamenlijk ontworpen door de architecten ir. H. A. Breuning van de Haarlemse dienst van Openbare Werken en H. W. van Kem pen. Op deze wijze hoopt men een harmo nie te bereiken tussen de door de heer Van Kempen ontworpen woningcomplexen aan de Zuidzijde van de scholenstrook enerzijds en de scholen anderzijds en ook tussen de scholen onderling. In normale omstandigheden is het immers vaak zo, dat de heer Breuning uiteraard de Haar lemse gemeentelijke scholen ontwerpt, terwijl de heer Van Kempen de laatste jaren de meeste Protestants-Christelijke scholen ontwerpt. Begonnen zal worden met de gecombi neerde bouw van de twee openbare lagere scholen aan de Westzijde. Eén van die ge bouwen zal echter in gebruik worden ge geven aan de Hervormde school totdat ook bouwvoluwe zal zijn verkregen om het derde schoolgebouw te kunnen maken. Hoewel dit voor de Hervormde school het nadeel heeft, dat zij dan zal moeten ver huizen, staat daar tegenover dat op die manier een besparing van de bouwkosten wordt verkregen. Ten Noorden van het Tesselschadeplein is een Christelijke ULO geprojecteerd, waarvoor de door architect Van Kempen ontworpen plannen reeds gereed en goed gekeurd zijn. ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat. Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Hij zou zich ols officier hebben voorgedaan om geld los te krijgen Ze- maanden gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering werd hedenmorgen voor de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 27-jarige vertegenwoordiger M. Ch. Th. M. uit Haarlem, die zich had te verantwoorden, omdat hü zich volgens de tenlastelegging tegenover een viertal per sonen had voorgedaan als luitenant in ac tieve dienst en inkoopofficier van de Koninklijke Landmacht. Hij vertelde dan met een legerjeep een aanrijding te hebben gehad en de repa ratiekosten uit eigen zak te moeten be talen. Met dit verhaal kreeg hij f 155 los, zo gaf hij toe tijdens zijn verhoor. Naar de president zeide had hij zich ook in Haar lem, Den Haag en Amsterdam aan derge lijke feit enschuldig gemaakt. „Ik heb maar een greep gedaan, er is veel meer gebeurd", zei de officier van justitie, die er de aandacht op vestigde, dat de oplichting van 1946 af tot 1952 aan één stuk is doorgegaan. Hij eiste een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek en daarna onvoorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering. De raadsman van verdachte, mr. .J van Meurs, drong er bij de rechtbank op aan, dat, mocht zijn cliënt gevangenisstraf wor den opgelegd, deze niet hoger dan zes maanden zou zijn. Uitspraak over veertien dagen. CHANDLER, Arizona (USIS) Frans E. Gieske uit Haarlem heeft op de mili taire vliegbasis „Williams" te Chandler in de staat Arizona het belangrijkste ge deelte van zijn vliegeropleiding in de Ver enigde Staten met succes geëindigd. In gezelschap van klassegenoten uit Amerika, België, Denemarken en Frankrijk is hem namelijk onlangs het brevet van straal jagervlieger uitgereikt, zijn hem de „vink" van de Nederlandse en de „wings" van de Amerikaanse luchtmacht op de borst ge speld en is hem als bekroning van zijn werk de bevordering tot tijdelijk reserve sergeant vlieger bij de Nederlandse lucht strijdkrachten bekend gemaakt. Tijdens de breveteringsplechtigheid werd het woord gevoerd door luitenant-generaal Frank F. Everest, plaatsvervangend staf chef voor operaties van het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht, wiens zoon, Frank jr., eveneens voor het brevet in aanmerking kwam. Tijdelijk reserve-sergeant vlieger Frans E. Gieske uit Haarlem met, boven de linker borstzak, de begeerde zilveren „wings" van de Amerikaanse luchtmacht. De Haarlemse cadet, die op 20 Maart 1933 is geboren, is op 4 Mei van het vorige jaar als reserve-soldaat in opleiding vlie ger bij de L.S.K. per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrokken om daar, tezamen met collega's uit andere NATO- landen, overeenkomstig het programma voor wederzijdse militaire bijstand (MDAP) tot volwaardig militair vlieger te worden opgeleid. Gieske was in Amerika reeds bevorderd tot de tijdelijke rang van reserve-korporaal (in opleiding vlieger). Ter ere van de geslaagden ging aan de plechtigheid op „Williams Air Force Base" een défilé vooraf, waaraan door zevenhonderd vliegers en cadetten werd deelgenomen. Bovendien voerde een for matie straaltrainers van het type T-33 een „felicitatievlucht" uit. De 21-jarige Haarlemmer moet elders in Amerika nog enige maanden deelnemen aan meer gespecialiseerde gevechtsoefe ningen. Als die afgelopen zijn, hoopt hij naar zijn onderdeel in Nederland terug te keren. Er zullen maar weinig Haarlemmers zijn, die van het bestaan der Paterskerk niet weten. De St. Antoniuskerk aan de Groen markt bedoelen we, een barokke Water- staatskerk, die met de hoge feestdagen en vooral met Kerstmis ook altijd een schare niet-katholieken trekt. De kerk geniet trouwens ook buiten de eigen parochie grenzen een uitgebreide belangstelling, waarvan de overvolle diensten des Zondags getuigen. Een vertrouwde figuur dezer parochie gaat 7 September jubileren. Hij is, als wij het wel hebben, de vierde, die zich schaart in de rij der gouden pastoors: op 7 September herdenkt pastoor Roorda O.F.M. namelijk het feit d'at hij vijftig jaar geleden toetrad tot de orde der Min derbroeders. Een Franciscaner pater dus, wiens bruin habijt hem gemakkelijk her kenbaar maakt, voorzover hij in de twin tig jaar dat hij aan de Groenmarkt werkt, al niet bekend" genoeg is. Neen, een veelbereisde Roel is pastoor Roorda niet geweest. Voor hij in Haarlem zijn standplaats kreeg, was hij zeventien jaar kapelaan in Rotterdam. Daarvoor ligt een periode van vijf jaar, waarin hij als „assistent" van her naar der trok in het werk van de zielzorg. In 1934 zag men hem komen aan de Groenmarkt en hij is er gebleven, zijn tijd wel bestedend, niet slechts in het omvangrijke pastoraat en verenigingsleven, maar ook in de zorg voor de in staat van verval rakende kerk, die hij deed voorzien van een nieuwe vloer, van een kapel, een nieuw front, ramen en schilderingen. Men kan met recht van hem getuigen, dat hij in de dienst is ver grijsd* Maar onverdroten werkt hij voort en de parochianen kunnen nog elke week in het parochieblad zijn „Puntjes" lezen, die hij gemeenlijk stevig on de i zet. Met een katholiek collega heeft pastoor zelfs een korte pennestrijd via dit blad gevoerd, wat deze collega bij zijn jubileum als jour nalist twee eenden opleverde. Geschenk van pastoor Roorda als blijk van verzoe ning en scherts, want heet een journalistie ke onjuistheid in berichtgeving niet een canard?. Tweemaal heeft het niet veel gescheeld of pastoor Roorda zou zijn jubileum nooit gevierd hebben. Bii de bediening van een stervende in zijn Rotterdamse tijd liep hij vlektyphus op. Hij heeft de dood in het gezicht gezien, maar haalde het. Een vijf jaar geleden had de Groenmarkt pastoor Roorda ook bijna afgeschreven. Weer keer de hij, hersteld van een buikvliesontste- king. uit het ziekenhuis terug. Om met on verflauwde kracht weer zijn omvangrijke parochie te besturen. Natuurlijk gaat deze gebeurtenis aan de Groenmarkt niet ongemerkt voorbij. Ker kelijk wordt het feest van 8 September af gevierd met een triduum, tijdens hetwelk pater Randulf Renirie conferenties zal hou den over de onderwerpen „Elk leven kan slagen", „De rijkdom van de mensenlief de" en „Middelaar tussen God en mens". ADVERTENTIE Opleidingen tot KON. ERK. PITMANSCHOOL Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 Het jaar 1954 staat bij de Katholieke kerk in het teken van de Maria-hulde, welke viering in talrijke plaatsen van ons land, behalve de gebruikelijke kerkelijke herdenkingen, ook verschillende toneel- en openluchtvoorstellingen met zich brengt. Naast Wit Snitkers „Vita Mariae" komt hier wel in het bijzonder Henri Ghéons „Bernadette" voor in aanmerking, welk toneelspel welhaast voor de open lucht geschreven zou kunnen zijn. Deze in 1944 te Parijs overleden Franse Katho lieke schrijver, (zijn ware naam luidde Henri-Léon Vaugeon) is ook een door niet- Katholieken veel gespeeld auteur. In „Ber nadette" heeft hij het wonder van Lourdes een dramatische vorm willen geven, waar bij er door hem naar werd gestreefd slechts de voornaamste feiten bijeen te brengen, die zich rond de vermaard geworden grot hebben afgespeeld. Vandaar dat de hande ling zich voltrekt in de periode tussen de eerste miraculeuze verschijning van Maria (11 Februari 1858) en het vertrek van Bernadette naar het klooster te Nevers (4 Juli 1866). Dit spel zal men straks ook in Heem stede kunnen aanschouwen in de opvoe ringen van een grote groep lekenspelers uit de parochie van O.L. Vrouwe Hemel vaart. Men heeft de regie toevertrouwd aan Antoon Sweers; ongetwijfeld een ver standig besluit, want niet alleen dat hij de laatste maanden met dit stuk successen wist te behalen in Breda, Bussum, Nij megen en andere steden, door zijn bemid deling kan ook gebruik worden gemaakt Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina verzorgt het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" op Dinsdag 31 Augustus, 's avonds om 8 uur, een openluchtconcert op het Raadhuisplein te Heemstede onder leiding van zijn diri gent, de heer L. ter Braake. Na de pauze wordt door het corps een grote taptoe uit gevoerd, met medewerking van eigen tam boers en hoornblazers. Het programma voor dit concert is als volgt samengesteld: I. Wilhelmus; 2. Holland jubelt, Adr. J. Maas; 3. Ouverture fantastique, A. Govaert; 4. De Tempelridder, Frits Jakma; 5. Grande marche héroique no. 3, Pr. Francois; 6. Tesoro mio, wals, Becucci-Delhaye; 7. Ne derlands jubelmars, S. P. van Leeuwen. Pauze. 8. Taptoe. Marsconcours te Naarden Hetzelfde korps neemt Zaterdag 11 Sep tember deel aan het grote marsconcours te Naarden, dat werd uitgeschreven voor harmonie-orkesten, fanfarekorpsen en drumbands. Het korps komt uit in de eer ste afdeling. Na afloop van deze wedstrijd vertrekt „Excelsior" naar Huizen, om in deze gemeente nog een concert te geven. van de speciale, door Kuno van der Steene ontworpen en door Oot Marsum vervaar digde décors, welke de financiële draag krachten van het organiserende comité anders verre te boven zouden zijn gegaan. Op het terrein van het voormalige „Bos beek" aan de Glipperweg, moeten over enige dagen een gedeelte van het stadje Lourdes, de woning van Bernadettes ou ders en een getrouwe nabootsing van de beroemde grot verrijzen. Voor het publiek wordt dan op de natuurlijke helling een grote tribune gebouwd, die aan ongeveer duizend toeschouwers een gemakkelijke zitplaats en een ruim uitzicht op het speel plan biedt. De meer dan honderd medewerkenden zijn op een enkele uitzondering na allen debutanten. Zelfs de jeugdige Toosje van der Linden, die zich met de zware hoofd rol van Bernadette zag belast. Doch dit volslagen gebrek aan routine van zijn spelersmateriaal kan Antoon Sweers niet verhinderen deze amateurs dermate te enthousiasmeren, dat in de prozaïsche om geving van het gymnastieklokaal in de St. Antoniusschool aan de Molenwerfslaan, waar de laatste avonden intensief wordt gerepeteerd, reeds duidelijk sfeer, kleur en dramatiek te onderkennen vallen. De première van „Bernadette" is reeds vastgesteld op Vrijdag 3 September, waar na Zondag 5 en Dinsdag 7 September nog twee reprises gegeven zullen worden. Pastoor Roorda Zondag 12 September draagt de jubilaris te half negen een ceremoniële Hoogmis op, waarna gelegenheid is tot feliciteren. Des middags is van 14.30 tot 15.30 een officiële receptie. Te 7 uur volgt dan een Lof, waar in pastoor Roorda zelf het woord' voert, daarmee de nadruk leggend op de wezen lijke waarde van zijn functie, die hij zo vele jaren met ijver en volharding "heeft mogen vervullen. Van Vrijdag af zal Haarlem kunnen kennis maken met het Cinemascope- systeem, film met breedbeeld en stereopho. nisch geluid, zoals dat enige maanden geleden uitvoerig door ons werd gesigna- neerd bij de demonstraties, die men er te Amsterdam van gaf en in het bijzonder bij de vertoning van de eerste film in Cine mascope „The Robe". Het Lido-theater heeft zich thans de apparatuur aange schaft, die nodig is om films volgens dit systeem te draaien. Daartoe was een in grijpende verbouwing nodig, want de op pervlakte van het enigszins gebogen doek beslaat een ruimte van bijna tien en een halve meter. Voorts zorgen diverse luid sprekers achter het doek en in de zaal voor stereophonisch effect, waardoor er diepte in het geluid komt. Bij de eerste demon stratie van Cinemascope schreven wij al, waarop het systeem is gebaseerd. Eraan ten grondslag ligt de uitvinding van pro fessor Chrétien, die een speciale lens con strueerde, waarmee een beeld versmald of aan beide kanten ineengedrukt wordt op genomen en vervolgens over de hele breed, te van het doek weergegeven, waardoor het mogelijk is op het doek te projecteren wat men normaal met zijn ogen bestrijkt. Er is dus veel meer in de breedte te zien dan vroeger. Dat is een winst voor zover het in overeenstemming is met wat wij verlangen te zien. De concentratie wordt er evenwel niet altijd mee in de hand ge werkt en vooral de waarde van de close- up, filmisch uitdrukkingsmiddel bij uit nemendheid, komt niet meer tot zijn recht. Voor buitenopnamen en shows leent zich het systeem bijzonder. De geluidseffecten, die vooral opvallen, omdat men nu het geluid hoort van de richting uit waar het vandaan komt, dragen er toe bij, dat bij een verstandige toepassing het Cinema scope-systeem winst oplevert, ofschoon het nog de vraag blijft of het beeld niet zou moeten rijzen nu het wordt verbreed. Een systeem als Variform, hier onlangs bespro ken, kent dit bezwaar niet. Het is waar nodig even breed als hoog. Over de film „The Robe", die reeds onze aandacht genoot schrijven wij in de film rubriek van Zaterdag nader. Dank zij de medewerking van stichting „Touring Zandvoort" zal de Oranjevereni ging „Zandvoort" ter sluiting van seizoen 1954 op Dinsdag 31 Augustus een groot luehtvuurwerk kunnen ontsteken op het strand vóór de Rotonde. Aan dit vuurwerk, dat om 9.15 uur zal aanvangen, hebben ver ten hun medewerking toegezegd. Het ~al worden voorafgegaan door een concert van de Zandvoortse muziekkapel op het Raad huisplein, welke kapel daarna omstreeks 9 uur een mars door het dorp naar de Rotonde zal maken. ADVERTENTIE Scene uit het derde bedryf; eén der inwoners van Lourdes, Bourriette (B. de Bruin) heeft zion gezichtsvermogen herkregen. Geheel links Bernadette (Toosje van der Linden). Op de voorgrond regisseur Anton Sweers.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8